[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
14-07-2019, 04:54 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-11-2021 16:54 przez szopen.)
Post: #1
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
Może tytułem wstępu: Home Assistant i Hass.io to nie jest dokładnie to samo (edit: niedawno był rebrand i nazwy się pozmieniały), ale skutek zasadniczo ma jednakowy - po prostu Hass.io jest gotowym obrazem Home Assistant'a wraz z systemem operacyjnym hassOS (obecnie opartym na alpine linux) przeznaczonym do uruchomienia na RPi lub zbliżonym sprzęcie do Raspberry (gotowe obrazy są na: RPi od "jedynki" i jej pomniejszone klony 0 i 0w, choć te modele nie są zalecane do pracy z braku wydajności, po RPi 3+ (editSmile i 4; 2 modele Odroid'a; jednego OrangePi HassOS 3.7 to ostatnie wydanie na tą platformę oraz na tinkerboard od asusa i intelowskiego NUCa, a także dla maszyn wirtualnych):
https://www.home-assistant.io/hassio/installation/
("goły" HA daje się zainstalować w Dockerze, jak i bez niego pod różnymi linuxami, osx, windows na NASach Synology itd. ale jako, że jestem leniem wolę hass.io i dedykowany SBC)
update: parę słów od autorów (kolejny rebrand i kierunki rozwoju, poruszony temat metod instalacji)
https://www.home-assistant.io/blog/2020/...ides-wiki/

(update) Pozwoliłem sobie na kilka eksperymentów przy świeżych instalacjach - najmniejszy możliwy rozmiar karty TF (microSD) dla platformy RPi i Odroid to 4GB ale odradzam taki rozmiar - partycja danych będzie zbyt mała, więc to rozwiązanie jedynie na wypadek potrzeby bootowania z TF z danymi w innym miejscu (dla HassOS 3.12 i ogólnie 3.x być może dla przestarzałych wersji ResinOS, czyli do wersji 1.3 włącznie może karta może być prawdopodobnie jeszcze mniejsza), jakkolwiek do pracy na karcie TF myślę, że rozsądnym minimum jest 16GB (na RPi używałem jednak zwykle 32GB lub 64GB, obecnie mniej więcej od początku 2020 roku przeniosłem się na NUC z ssd o pojemnościach, które nie nadają się już do komfortowej pracy na laptopie - 120G/240GB, jeśli ktoś mi przypomni na początku 2021roku to sprawdzę jakie mają "przebiegi").

(update2) nikt mi nie przypomniał, ale akurat tu zajrzałem - ssd po 13,5 miesiącach pracy wykazują zużycie 7% czyli wychodzi koło 6% rocznie, dobrane były pojemnościami w/g planowanego obciążenia - mała instalacja 120GB (w tej chwili zajęte 15% pojemności), duża 240GB (i ~13%)
       
dałoby to niemal 17 lat pracy, ale utrzymanie wykorzystania dysku na dotychczasowym poziomie wydaje się nierealne - każdy miesiąc to nowe mozliwości (również wraz z pojawiającymi się integracjami online, z których czasem aż żal nie skorzystać… nawet gdy coś wywalam z konfiguracji to zwykle w zamian wchodzi kilka innych rzeczy).
Nie da się ukryć, że wybrałem ultra-budżetowe rozwiązania i liczę się z ich awarią sporo przed czasem.

(update3) ten wątek powstawał wieki temu biorąc pod uwagę tempo rozwoju HA, wiele rzeczy teraz jest łatwiejszych szczególnie dla początkujących, więc należy podążać w/g aktualnej dokumentacji, ale przykładowo obrazy systemu na niezalecane platformy zniknęły z podstawowej dokumentacji i można pobrać tam (wybierając asset w możliwie najnowszej wersji, by był nasz upragniony sprzęt):
https://github.com/home-assistant/operat.../releases/

Warto też zaglądać tam (dostępny jest RSS)
https://alerts.home-assistant.io/
bo czasem coś co działało przestanie działać (z różnych powodów)

Warto zobaczyć demo możliwości systemu bazujące na konfiguracjach stworzonych przez użytkowników HA:
https://demo.home-assistant.io

Home Assistant'em można "nakryć" inne już skonfigurowane systemy ID by je wzajemnie zintegrować (i tu jak na mój gust jest stosowane rozwiązanie optymalne - wszystko co jest możliwe w taki sposób, odbywa się lokalnie wewnątrz tej samej sieci LAN), ale można także na HA oprzeć system zbudowany metodami DIY (m.in. wspierane jest firmware tasmota, ESPHome, sprzęt deCONZ itd.) lista możliwych integracji jest naprawdę ogromna, w formie "gotowe z pudełka" dostajemy m.in. Philips Hue, czy Ikea Tradfri (to dość nowa integracja - nie miałem, okazji przetestować), Nest, Wemo i wiele innych (łącznie kilkadziesiąt), pozostałe integracje których łącznie jest już prawie 1,5 tysiąca wymagają ręcznej konfiguracji (no i niestety czasu na zabawę, bo dokumentacja bywa jedynie podstawowa, więc pewne rzeczy ogarniałem metodą prób i błędów) nie do pominięcia jest też integracja z m.in. Fibaro i Vera (skoro mam sporo osprzętu z-wave), aby nie być stronniczym prawdopodobnie niezłe wsparcie jest też np. dla Xiaomi, czy Smartthings'a i wielu innych uznanych systemów ID.
Podstawowe integracje (głównie te "z pudełka")
https://www.home-assistant.io/components/
a tu wszystkie:
https://www.home-assistant.io/components/#all

Mi zabawę z hass.io przerwała awaria RPi 3B (ten model jak się okazuje miewał wadę fabryczną i niejeden egzemplarz się spalił, a konkretniej jego przetwornica napięcia, no ale jak trup, to trup…), więc sporo "poszło do piachu", ale dorobiłem się RPi3B+ i powracam do drążenia porzuconego tematu - w międzyczasie pojawiły się nowe integracje, więc nawet nie będę powracał do backupu sprzed prawie roku, szczególnie że moja konfiguracja ID też się zmieniła w międzyczasie.



Kwestia chmury (płatnej 5$ miesięcznie, co u nas jest wygórowaną ceną, ale w krajach gdzie ID są popularne już nie jest to znacząca kwota):
https://www.nabucasa.com/
jej używanie z pewnością ułatwi korzystanie z HA, natomiast jest to forma finansowania samego HA, który jest w pełni darmowy.

Można jednak ogarnąć tą kwestię bezkosztowo (jakkolwiek kosztem wygody i instalacji dodatkowego oprogramowania na komputerach czy smartfonach klienckich), a mam na myśli plugin (add-on) ZeroTier One dostępny w grupie pluginów tworzonych przez społeczność HA, oczywiście należy utworzyć konto i wyposażyć się w odpowiednie oprogramowanie (wszystko w linku poniżej), przynajmniej póki co 100 klientów jest darmowe
http://www.zerotier.com/

Ewentualnie dla osób dysponujących publicznym IP jest wśród oficjalnych pluginów wsparcie dla Duck DNS
https://www.duckdns.org/
(chociaż mając publiczne IP można to łatwo ogarnąć również z poziomu routera)



PS ten post to tylko "zajawka" tematu, ale jest to w końcu coś na czym można spróbować oprzeć zarówno spory system ID jak i niewielkie DIY.

I coś na bis - link do najświeższych wiadomości (w dniu kliknięcia) dotyczących ostatniego wydania:
https://www.home-assistant.io/latest-release-notes/


Jako, że temat zaczyna się robić "tasiemcowy", więc niektóre posty zawierające ciekawsze linkowiska aktualizuję w miarę upływu czasu (by nie robić go niepotrzebnie jeszcze dłuższego), może kiedyś przygotuję jakiś malutki "spis treści", póki co zalecam spojrzeć na daty aktualizacji postów, bo niektóre zawierają poprawki i uzupełnienia.
Wskutek rebrandu wielu gałęzi tego projektu niektóre nazwy mogą być nieaktualne (pisane to było przed rebrandem hassio na HA/supervisor i HA na HAC, oprócz tego przyzwyczajenie zwycięża…).
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi szopen za tę wiadomość:
Ekonomista (2019-07-14)
14-07-2019, 08:13
Post: #2
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
Współpracuje z wyłącznikami Sonoff?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-07-2019, 15:46 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-10-2019 23:35 przez szopen.)
Post: #3
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
Jeśli zmienisz im firmware np. na
1) Tasmota
https://github.com/arendst/Sonoff-Tasmota
to obsłużysz je pluginem TasmoAdmin
lub
2) ESPHome (może nawet lepiej? bo chyba łatwiej opisane i jest w ramach pluginu zintegrowane z HA więc firmware można tworzyć z poziomu HA!)
https://esphome.io/
to tak.

Być może są wspierane też inne projekty firmware dla sprzętu na ESP (polska Supla ma niestety tylko szczątkowe wsparcie - choć być może jest w trakcie rozwoju? ale nie chcę być nadmiernym optymistą, bo zajmowała się tym 1 osoba i ostatni commit jest z marca bodajże).



Z racji tego, że sporo sprzętu jest bazowane na ESP to są np. projekty zajmujące się migracją z fabrycznego firmware - poniższy np. zapewnia bezprzewodowe przejście Tuya na Tasmota
https://github.com/arendst/Sonoff-Tasmota/wiki/Tuya-OTA
(a Tuya jest "silnikiem" np. osprzętu ID pod marką Blitzwolf, czyli sklepu Banggood).

Swoją drogą integracja z Tuya jest także możliwa bez zmiany firmware, lecz opiera się na wykorzystaniu chmury i wymaga ręcznej nieskomplikowanej konfiguracji, - dodajemy sekcję w pliku configuration.yaml, aby nie być gołosłownym trzeba wstawić tyle (oczywiście po dostosowaniu do swojego loginu i hasła, ewentualnie kraju)
Kod:
tuya:
  username: "twoj@email.pl"
  password: "jakies_trudne_haslo"
  country_code: 48
tu przykładowo podłączyłem BlitzWolfa BW-SHP6 w ten sposób
   



Natomiast integracja z TP-linkiem HS110 (i innymi modelami tego producenta) działa w ramach integracji dostępnych "z pudełka" - kreator sam znajduje skonfigurowany sprzęt, trzeba tylko podać użytkownika i hasło.

to widok z panelu automatycznych integracji
   

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-07-2019, 17:18 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-04-2020 17:10 przez szopen.)
Post: #4
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
No i znowu widzę swoje błędy - tj. "niewyczyszczone" konfiguracje, a śmieci zostają automatycznie zaimportowane…

Dzięki za pytanie o sprzęty Iteada - mam motywację do eksperymentów, wprawdzie Sonofów nadal nie ruszam, ale odpalę je z eWelinkiem - czekają na czyjąś decyzję (i być może zostaną wykorzystane w konfiguracji właśnie po prostu z eWelink), ale za to trochę przeczyściłem istniejące konfiguracje i wrzuciłem do konfiguracji zdalnie sterowane gniazdka TP-link i Tuya (tu akurat BlitzWolf).

Jak dotąd jedyną "rzeźbą" było wydobycie tokena z oczyszczacza powietrza Zhimi airpurifier m1 (czyli handlowo znanego jako Xiaomi Air Purifier 2), czego nie zrobiłem wcześniej chyba nawet nie wiedząc o możliwości integracji.

Swoją drogą w mieszkaniu mam 2 sieci LAN i to całkiem rozłączne - jedna z nich była siecią "produkcyjną" czy mniej informatycznie po prostu roboczą, a druga siecią eksperymentalną i backupem internetu, przez kilka lat ich role się zupełnie odwróciły - eksperymentalna instalacja stała się roboczą, a dawna podstawowa jest używana sporadycznie, przez to musiałem wprowadzić sporo zmian - m.in. oczyszczacz i sterowanie pralką były wcześniej w innej sieci niż pozostała automatyka (w sumie używałem tylko rozwiązań chmurowych, więc nie miało to znaczenia).

W ramach ciekawostek:
- TP-Link HS110 (to jest model z pomiarem obciążenia) w HA raportuje całkiem inne rzeczy niż są dostępne w oficjalnej aplikacji, w tym np. napięcie zasilania (chociaż oficjalna apka też swoją drogą się przydaje, stąd np. wiem, że przeciętne jedno pranie zużywa w moim przypadku 0,5kWh - zmierzyłem to swego czasu na praniach opartych o program "Eco 40°C", Amica AWB510L i było to niemal zawsze 0,45kWh, oczywiście można zmierzyć inne programy, tu się spodziewam sporych różnic dla wyższych temperatur, bo np. dodatkowe płukanie czy zmiana programów na inne o tej samej temperaturze wody nie mają znaczącego wpływu na zużycie energii)
- można podglądać niektóre parametry pracy routerów LTE (integracja dotyczy Huawei z kompatybilnym firmware, innymi się nie interesowałem, ciekawe czy w ten sposób da się wydobyć też dane z hilinków), obrazek w załączniku, edit: ta integracja od czasu wprowadzenia "autowykrywania" stała się bezużyteczna dla instalacji w których HA nie jest bezpośrednio w LANie routera…
   
- coś, co może mieć szczególne znaczenie w przypadku automatyzacji domu, w którym nie przebywamy (domek letni, działka itd.) w pewnych konfiguracjach jest możliwe wysyłanie powiadomień przez SMS i jak widzę jest integracja z routerami Dovado (co nie dziwi, bo one mają odpowiednie API), Huawei LTE (czyli z konstrukcjami zintegrowanymi z modemem) oraz Netgear LTE i TP-Link LTE
(możliwa jest też integracja z usługami wysyłania SMS za pośrednictwem internetu takimi jak clickatell, twilio, (czy yesss - to akurat dość specyficzna sytuacja bo to bramka operatora), ale w samej istocie rzeczy to wymaga połączenia z internetem, a w krytycznych sytuacjach prawdziwe SMSy są znacznie bardziej niezawodne, szczególnie w przypadku "oddalonych od cywilizacji" miejsc)


dzięki monitorowaniu parametrów sygnału widzę dlaczego Play u mnie działa tak beznadziejnie w dzień
   
niestety monitorowanie w ten sposób generuje zbyt wiele danych, więc tą integracje wkrótce odpuszczę (bo to raczej nie wróży długiej żywotności karty TF… chociaż można pomyśleć np. o NUC z prawdziwym hdd lub ssd jako jednostce centralnej…)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
27-08-2019, 18:42 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-04-2020 17:14 przez szopen.)
Post: #5
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
Porcja nowych ciekawych integracji dostępnych w ostatnich wersjach HA, bo generalnie nowości jest więcej niż ogarniam ;P postarałem się wybrać same "perełki" wśród ogromnej ilości gotowych rozwiązań, szczególnie że niektóre bez znajomości ich nazwy są niemal nie do odnalezienia w tym gąszczu.

1a) AdGuard Home, czyli lokalny serwer DNS służący do filtrowania niechcianego ruchu, podobny w założeniach do Pi-Hole, ale znacznie bardziej od niego rozbudowany (swoją drogą AdGuard dostarcza też rozwiązania komercyjne w postaci aplikacji na urządzenia mobilne i stacjonarne)
https://www.home-assistant.io/components/adguard/
więcej o samym AdGuard Home
https://github.com/AdguardTeam/AdGuardHome

1b) Pi-hole - ta integracja jest już stosunkowo od dawna, DNS do blokowania niechcianego ruchu
https://github.com/hassio-addons/addon-pi-hole
https://www.home-assistant.io/components/pi_hole/

więcej o Pi-hole
https://pi-hole.net/
edit: integracja przestarzała, będzie wycofana

2) kilka integracji "dla zaawansowanych grzebców" Tongue

a) Orange Pi GPIO, edit: wsparcie dla OPi chyba już zostało zakończone
https://www.home-assistant.io/components/orangepi_gpio/

b) Azure Event Hub
https://www.home-assistant.io/components...event_hub/

c) AWS Lambda/SNS/SQS (ponoć można się zmieścić w darmowych limitach przy zastosowaniu do prostej automatyki, bodajże jest to milion requestów miesięcznie?)
https://www.home-assistant.io/components/aws/

d) Epson Workforce i Epson Ecotank (monitor poziomu tuszu)
https://www.home-assistant.io/components...workforce/

e) Supla (!) - ponoć w końcu ta integracja już działa sensownie (muszę sprawdzić, czasu brak), byłby to kolejny przełom dla Supli (szkoda, że nie ze 2 lata temu…) po integracji z GH i Alexa
https://www.home-assistant.io/components/supla/
token (dla publicznego serwera Supli) generujemy tam:
https://cloud.supla.org/integrations/tokens
niestety już widzę, że ta integracja jest wciąż mocno niekompletna (wydaje się, że wparcie ma tylko serwer chmurowy/lokalny oraz sterowniki rolet, których nie mam, muszę dorzucić do testowego systemu jakiś prosty przekaźnik - może chociaż podstawowe sterowanie oświetleniem byłoby możliwe? bo ani sterownik bramowy, ani elektro-zamek nie działają)


3) A tu taka powiedzmy ultra-ciekawostka - integracja z WWLLN czyli ze światową siecią "łowców piorunów" (brzmi ciekawie choćby w powiązaniu z ostatnią tragedią na Giewoncie, akurat byłem w tym dniu w Zakopanem, ale nie sprawdzałem już pogody, bo to był dzień wyjazdu)
http://wwlln.net/
https://www.home-assistant.io/components/wwlln/
obrazek w załączniku - skorzystałem z dzisiejszej burzowej pogody, sposób prezentacji jest odwrotny niż na https://antistorm.eu/
   
(tu ^ burza idzie w kierunku Pn-Z, rozsądniej byłoby rysować najstarsze uderzenia piorunów na warstwie która jest najbardziej "pod spodem")
ciekawostka wewnątrz ciekawostki - antistorm można zainstalować na smartfonie jako "aplikację html":
https://antistorm.eu/m/
       

4) Integracja z motionEye (to nie jest nic nowego, ale na innym forum ktoś pytał, to tu też wrzucę z obrazkami)
https://github.com/hassio-addons/addon-motioneye
https://github.com/ccrisan/motioneye
tym razem nie użyłem integracji z sidebarem i interfejsem HA (z powodu małej rozdzielczości ekranu laptopa), bo można też mieć to z własnym interfejsem
   
   
jako model(ka) występuje plansza do strojenia optyki w kamerach (samoróbka, tj. wydruk A3 gotowej planszy ISO 12233 jaką kiedyś stosowało bodajże BBC, a do dziś się używa przy kalibracji i testach optyki), źródło:
https://www.graphics.cornell.edu/~westin...chart.html
https://www.graphics.cornell.edu/~westin...schart.pdf

5) Jeśli dużo zamawiacie w ChRL to ciekawa może być integracja z serwisem trackingowym 17track (nie jest wprawdzie tak dostosowany do polskiego rynku jak np. alipaczka, ale całkiem daje radę) - można sobie zwizualizować ilość przesyłek w danym stanie (warto mieć np. niezależną informację o awizowaniu)
https://www.home-assistant.io/components...teentrack/

6) Ciekawostek ciąg dalszy - sensor informujący o najbliższym wystrzeleniu jakiejś rakiety w przestrzeń kosmiczną (opierający się na serwisie http://launchlibrary.net/ )
https://www.home-assistant.io/components...h_library/
   

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
29-08-2019, 14:50 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-04-2020 17:34 przez szopen.)
Post: #6
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
A dziś ultraświeża paczka informacji związanych z HA

1) aktualizacja do wersji 0.98.0 (poprzednia wersja produkcyjna to była 0.97.2) edit (dzień później): już mamy wersję 0.98.1 zawierającą pierwsze poprawki do wydania
https://www.home-assistant.io/blog/2019/...elease-98/

2) Dla nas tylko jako ciekawostka wprowadzona integracja z serwisem informującym o trzęsieniach ziemi w Nowej Zelandii
https://www.geonet.org.nz/earthquake
ta integracja nie jest jeszcze udokumentowana (pewnie właśnie się pisze instrukcja)
ale podobna integracja już istnieje:
https://www.home-assistant.io/components...akes_feed/
a dotyczy amerykańskiego serwisu USGS, który swoją drogą obejmuje także Polskę!
by nie być gołosłownym dziś widać na mapie wczorajszy wstrząs (prawdopodobnie w okolicach kopalni Rudna, ale mapa nie daje się aż tak przybliżyć aby to się dało zidentyfikować), screenshot pochodzi z serwisu https://earthquake.usgs.gov/ ponieważ nie używam tej integracji
   
ale integracja z USGS może być interesująca dla osób, które mieszkają w okolicy obszarów zagrożonych wstrząsami
edit: z ciekawości sprawdziłem czy są gdzieś jakieś informacje o tym wstrząsie, no i są, jeden z wielu linków:
https://www.se.pl/wroclaw/wstrzas-w-kopa...-g3uS.html

3a) Szukając czegoś całkiem innego (postanowiłem odgrzebać z szuflady transceiver 433MHz RFXtrx) znalazłem na gadget-freakz (niestety reklamy się u nich wręcz "wylewają ze strony") w miarę świeże porównanie Home Asistant'a z Domoticz'em
https://gadget-freakz.com/domoticz-vs-home-assistant/
a przy okazji też inne artykuły

3b) O wykorzystaniu HA do użytecznych zadań bez posiadania dodatkowego sprzętu, niektóre z nich już wspominałem we wcześniejszych postach, ale nie wszystkie (a są tam opisane niektóre ciekawe integracje z serwisami online i nie tylko, jak: wykrywanie obecności domowników na podstawie obecności ich sprzętu w sieci WiFi, serwisy pogodowe; poczta, kalendarz i terminarze, śledzenie cen, kursów walut czy przesyłek, transport publiczny - tu póki co nie istnieje integracja z żadnym z polskich przewoźników (edit: dzięki niezależnym developerom wśród niestandardowych komponentów w 2020 mamy już obsługę komunikacji miejskiej w większości dużych miast), czy nawet zamawianie pizzy - choć to chyba raczej w ramach ciekawostek)
https://gadget-freakz.com/top-10-uses-fo...-hardware/

4) Serwis zawierający linki do streamów wideo (a właściwie ich "generator") dla tysięcy modeli kamer IP (te tysiące to powstają zwykle z obrandowania kilkunastu modeli danego realnego producenta dużą liczbą brandów, przy czym w ich większości wsparcie po prostu jest zerowe, więc jeśli sami nie wykombinujemy to odkrycie właściwych ustawień wymaga "grzebactwa na poziomie pro", mi się jakimś cudem udało ogarnąć to dla kilku modeli kamer, ale z niektórymi naprawdę była rzeźba) może być bardzo użyteczny np. przy budowie monitoringu opartego na motionEye
http://www.ispyconnect.com/sources.aspx

5) Jak zacząć "przygodę" z hass.io? No w tej dziedzinie to ekspertem z pewnością nie jestem, więc nie czuję się na siłach pisać jakieś tutoriale - to tak wstępem wytłumaczenia się przed tymi którzy poczują się wpuszczeni w maliny mając własne lepsze pomysły Tongue
Nie będę udawał eksperta - z pytaniami raczej należy się zwracać na oficjalnym forum:
https://community.home-assistant.io/
jeśli chodzi o pomoc po polsku to jest też np. wątek na miui polska (choć poświęcony głównie współpracy z mihome. to jednak warto przeczytać)
https://miuipolska.pl/forum/topic/29092-...me-xiaomi/

Pierwsza instalacja hassio mniej więcej zajmuje od kilkunastu minut do nawet kilku godzin (jeśli spędzimy dużo czasu w kreatorze, w którym polecam podawać dane zgodne z prawdą, bo późniejsze ich znalezienie w celu modyfikacji może nie być łatwe szczególnie na początku przygody) od włączenia sprzętu (z czego ~20 minut to etap preinstalacji i aktualizacji systemu, na który nie mamy wpływu i wymaga cierpliwego przeczekania) - to tak informacyjnie dla RPi3 z kartą prawdopodobnie szybszą niż RPi jest w stanie wykorzystać, jeśli sprzęt jest słabszy może to potrwać zapewne jeszcze więcej (obraz, który pobieramy nie jest w pełni gotowym systemem, więc zanim skrypty spowodują, że system "się rozgości" trzeba trochę poczekać), więc podstawowa porada - nie wpadać w panikę od razu i cierpliwie czekać (właściwie to najlepiej zająć się czymś innym, dlatego podałem orientacyjny czas, być może na szybkim sprzęcie jest krótszy, ale szkoda go tracić na wgapianie się w ekran, na którym nic się nie dzieje) - niektóre operacje są czasochłonne.
O ile nie jestem zwolennikiem wideotutoriali, bo lepiej poświęcić ten sam czas na czytanie AKTUALNIEJSZEJ dokumentacji, to jednak wrzucam 2 linki dla tych którzy chcieliby, ale się boją:
- ten jest nieco przestarzały (HA już jest znacznie bardziej rozwinięty), ale za to ładnie prezentuje wstępny przebieg instalacji w dość przystępny sposób
https://www.youtube.com/watch?v=qnCRcGTznXs
- tu za to jest sporo świeższy materiał, ale gość zaprezentował niezalecaną metodę parowania sticka z-wave z urządzeniem (w dokumentacji HA jest opisany prawidłowa metoda)
https://www.youtube.com/watch?v=XWPluWcYRMI

a) Jeśli używamy windows (pewnie większość) to jest potrzebny jakiś edytor, który dobrze sobie radzi z linuxowymi plikami, polecam ten:
https://notepad-plus-plus.org/
i zadbać o to by nie popełniać literówek (wiem, to niemożliwe, trzeba po prostu sprawdzać co się pisze)
przydaje się też
https://www.7-zip.org/
do rozpakowywania linuxowych archiwów

b) Należy nabrać nawyku robienia backupów przed grzebaniem (gdy mamy działającą konfigurację) i po grzebaniu (by w razie częściowej wtopy i konieczności przywrócenia konfiguracji sprzed zmian, mieć możliwość szybkiego ponownego wprowadzenia tych zmian, które były udane), nie będę ukrywał - nieraz już zepsułem sobie konfigurację, czasem aktualizacje też mogą częściowo coś zepsuć, czasem samemu się psuje jedno robiąc drugie… (właśnie widzę, że popsułem sobie część konfiguracji… mimo to zasadnicze elementy działają nadal poprawnie)

c) Warto też przypisać za pomocą "statycznego DHCP" (czyli de facto odpowiedniego wpisu arp) jakiś łatwy do zapamiętania adres IP dla odpowiedniego interfejsu sieciowego urządzenia na którym uruchomimy hass.io (wprawdzie używa on mdns/bonjour, ale to nie w każdej sieci i nie zawsze działa) oraz dla wszystkich urządzeń, które mamy w tej sieci LAN a np. będziemy wykorzystywać je w naszej automatyce
   
na obrazku ten mechanizm w routerze pracującym pod gargoyle

d) Świeżo po instalacji zostaje się z zasadniczo pustym interfejsem, edit: od jakiegoś czasu przy świeżej instalacji dostajemy automatycznie skonfigurowany lovelace (więc jest choćby panel pogodowy, a jeśli w trakcie kreatora konfiguracji dodamy sobie jakieś integracje z istniejącymi systemami to pojawią się one automatycznie na pulpicie, więc polecam dodać w kreatorze to co już mamy działającego zanim zainstalowaliśmy HA, dodatkowo niektóre integracje sa wykrywane przez upnp)
Idee na jego wykorzystanie interfejsu lovelace można znaleźć tu
https://demo.home-assistant.io/
ciekawostka polega na tym, że każdy z tam przedstawionych przypadków jest niemal w pełni "klikalny", więc można sobie w nim pogrzebać (zupełnie bez strachu - to jest demo i nic nikomu nie zepsujemy, również jeśli nagrzebiemy wystarczy przeklikać się do kolejnych przykłądów aż się nie wróci do tego który wcześniej "zepsuliśmy") wykorzystując wizualny jak i ręczny edytor konfiguracji - minihamburger menu="trzykropek"
                               

e) a korzystając z ręcznego edytora można nawet skopiować sobie cudzy układ (oczywiście w większości nie będzie działał z braku reszty konfiguracji i encji, ale można go wyczyścić kilkoma klikami myszy w już swoim edytorze wizualnym ze zbędnych fragmentów i wykorzystać np. na start lub uzupełnienie swojego konfigu)

f) niektóre przykłady są doskonale udokumentowane (linki dostępne w demo), więc można zobaczyć jak ktoś zbudował swój system np. ten jest świetny:
https://github.com/JamesMcCarthy79/Home-...ant-Config

g) na wstępie warto zainstalować sobie pluginy ułatwiające konfigurowanie (niektóre są szczególnie istotne gdy używamy gotowca hass.io, a nie "gołej instalacji HA, inne wręcz odwrotnie) polecam szczególnie te:
- Check Home Assistant configuration (sprawdza konfigurację przed update całości systemu, oczywiście to się dzieje gdy uruchomimy go ręcznie i odczekamy wystarczająco długo by wygenerował logi, ten plugin po prostu instaluje drugą-aktualną instancję hassio i na niej przeprowadza testy, nie jest niestety w 100% niezawodny, ale ostrzega przed potencjalnymi problemami w większości przypadków)
przykład prawidłowego logu, po którym zaktualizuję hassio do aktualnej wersji - widać przy okazji, że czas testów to koło 20minut (RPi3B+ i mało skomplikowana konfiguracja)
Kod:
[16:22:31] INFO: Installing Home Assistant: latest...
[16:22:31] INFO: Please be patient, this might take a few minutes...
WARNING: You are using pip version 19.1.1, however version 19.2.3 is available.
You should consider upgrading via the 'pip install --upgrade pip' command.
[16:29:19] INFO: Installed Home Assistant 0.98.0
[16:29:19] INFO: Don't worry, this temporary installation is not overwriting your current one.
[16:29:19] INFO: Making a copy of your configuration for checking...
[16:35:07] INFO: Checking your configuration against this version...
[16:43:19] INFO: Configuration check finished - no error found! :)
- Configurator (edytor tekstu, czyli ręczny edytor konfiguracji dostępny w interfejsie graficznym)
- Samba share (umożliwia dostanie się do plików konfiguracyjnych (i nie tylko) przez "otoczenie sieciowe" dzięki czemu mamy możliwość ich bezpośredniej edycji, UWAGA jeśli pod windows to używamy do tego np. Notepad++ https://notepad-plus-plus.org/ )
- Log Viewer ("na żywo" widać co się dzieje, chociaż da się wytrzymać bez tego - logi dostępne są praktycznie w każdym istotnym komponencie)
- SSH server (jeszcze nie byłem zmuszony go używać, chociaż był moment gdy go wykorzystywałem do diagnostyki z braku wiedzy, że szukaną informację mam… w GUI)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
09-10-2019, 15:29 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-04-2020 18:52 przez szopen.)
Post: #7
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
Integracja z MiFlora - czyli wykorzystanie BLE
https://www.home-assistant.io/integrations/miflora/
w przypadku hass.io postawionym na RPi3B+ konfiguracja ogranicza się do podania MAC-adresu
(oraz ewentualnie upewnienia się czy w podstawowej konfiguracji RPi BT jest włączony, ponieważ niektóre poradniki zalecają wyłączenie WiFi i BT, sam mam wyłączone WiFi by nie interferowało z BT)

sam MAC-adres można "na lenia" znaleźć np. taką aplikacją
https://play.google.com/store/apps/detai...blescanner
   

oto przykład historii pomiarów
   



przy powyższej sytuacji z wykorzystaniem BLE należy mieć włączony BT (w normalnej konfiguracji jest włączony, ale warto mieć wyłączone radio od WiFi)
poniżej informacja jak wyłączyć i jedno i drugie (co oczywiste, jeśli nie chcemy wyłączać nie robimy tych dodatkowych wpisów lub je zakomentowujemy krzyżykiem, do edycji pod windows konieczny notepad++)
https://community.home-assistant.io/t/qu...io/78955/3
te edycje można wykonać jeszcze przed pierwszą instalacją hass.io (pliki są na "konfiguracyjnej" partycji fat na karcie)



i coś z innej beczki - ściągawka do podmiany ikon (HA używa ikon MDI), edit: teraz ściągawka jest dostępna z menu w dodatku "File editor"
(tu chyba za daleko wybiegłem w przyszłość https://cdn.materialdesignicons.com/4.5.95/ )

aktualny set to bodajże ten
https://cdn.materialdesignicons.com/4.3.95/

lub po prostu ze strony głównej (jest wyszukiwarka)
https://materialdesignicons.com/
oczywiście nie wszystkie ikony są zaimplementowane w HA

atrybut "icon" encji zmieniamy np. na
mdi:crown
jeśli w ściągawce nazywał się
mdi-crown

inny przykład
mdi-dog-service
ze ściagawki zamieniamy na
mdi:dog-service


dodatkowe repozytoria pluginów
Tzw. "must have", czyli automatyczne backupy w google drive, jest to nieoficjalny plugin, więc trzeba dodać dodatkowe repozytorium, wszystko pod linkiem:
https://github.com/sabeechen/hassio-google-drive-backup

oprócz powyższego warte uwagi:

FTP backup
https://github.com/leinich/hassio-addons

obsługa UPSów APC (zarówno z kontrolą po IP jak i po USB)
https://github.com/korylprince/hassio-apcupsd

ESPHome
https://github.com/esphome/hassio

i 2 linki na wypadek, gdyby ktoś sobie nieumyślnie usunął fragmenty konfiguracji
wtyczki tworzone przez społeczność HA
https://addons.community
oraz w pełni oficjalne
https://home-assistant.io/addons


Temat związany z ESPHome tak się rozrósł, że posty związane z nim przerzuciłem do osobnego wątku
http://forum.jdtech.pl/Watek-esphome-roz...rte-na-esp

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
24-10-2019, 18:27 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-10-2019 13:28 przez szopen.)
Post: #8
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
Wersja 0.100 (dziś to już 0.100.3) nie wprowadziła zmian, które rzuciłyby mnie na kolana, ale dość ciekawa może być integracja z Here kalkulująca czas podróży między 2 punktami
https://www.home-assistant.io/integratio...avel_time/

U mnie wygląda to np. tak
   
oczywiście screenshota nieco przyciąłem w celu zachowania jako-takiej prywatności

tygodniowy wykres wygląda jeszcze ciekawiej
   



Przy okazji taka ciekawostka - współpraca z czajnikiem Xiaomi Mi Smart Kettle (z funkcją sterowania po BLE), bo co jakiś czas wpadam na odwołania do tej integracji (pełne DIY trzeba zrobić wszystko samemu, to tylko wskazówki, a nie jest to "gotowiec" jakich wiele w HA)
https://github.com/aprosvetova/xiaomi-kettle
wprawdzie sam tego nie używam, ale przyjęta technika sterowania jest dość ciekawa
(z racji braku możliwości zdalnego włączenia do trybu gotowania, ze stanu gdy jest wyłączony, zastosowany jest trick - stałe utrzymywanie temperatury i zamiast wyłączenia jest po prostu letnia woda, swoją drogą trzeba poczytać, bo ograniczeń jest więcej).

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
04-11-2019, 16:50 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-11-2019 19:46 przez szopen.)
Post: #9
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
Wersja 0.101
https://www.home-assistant.io/blog/2019/...lease-101/
i polski akcent - integracja z Airly (sieć czujników jakości powietrza)
https://www.home-assistant.io/integrations/airly/
tym razem całość konfiguracji sprowadza się do przejścia kreatora (konfiguracja->integracje->"+"->Airly)
potrzebne dane to klucz API i współrzędne geograficzne interesującego miejsca (sam podałem współrzędne stacji pomiarowej, w innych miejscach otrzymamy wynik interpolowany, niekoniecznie zgodny ze stanem faktycznym)

       


Druga kwestia - wersja 0.101 przywraca kompatybilność z najnowszą wersją Adguard Home (w nowych instalacjach równa się to możliwości instalacji pluginu, która była wstrzymana przez pewien krótki czas gdy pojawiły się niezgodności), ale równocześnie na dotychczasowych użytkownikach wymusza aktualizację pluginu Adguard Home do bieżącej wersji.

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
30-11-2019, 17:48 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-12-2019 19:04 przez szopen.)
Post: #10
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
Tym razem kubełek zimnej wody - ostatecznie zrozumiałem (właściwie to wiedziałem niemal od początku, ale się o tym upewniłem Tongue) czemu nie udało mi się powrócić w sensowny sposób do backupów po półrocznej przerwie w eksperymentach - rozwój HA idzie w tak szybkim tempie, że niemal każda kolejna aktualizacja wprowadza "przełomowe zmiany" (breaking changes), które wymagają często mniej lub bardziej radykalnych zmian konfiguracji.
Jeśli podążamy z aktualizacjami na bieżąco, to "pół biedy" (choć aktualizacja zdalnego systemu to naprawdę duże ryzyko, bo już przeżyłem totalne zawieszenie się systemu, choć na szczęście lokalnego, ale i tak nawet bez możliwości dobicia się po ssh), ale przy dużym przeskoku między wersjami sytuacja we w miarę rozbudowanym systemie może być naprawdę trudna do opanowania.

A wersje 0.102.x okazały się być dla mnie takimi "przełomowymi", choć update HA z wersji 0.101.3 do 0.102.1 (sprzed ponad tygodnia) przegapiłem z powodu urwania tyłka w pracy.
Oczywiście przed próbą aktualizacji wykorzystuję plugin "Check Home Assistant configuration" i dopiero gdy on nie wykaże błędów, a sam nie zauważę w opisie wydania żadnych "breaking changes" dotyczących mojej konfiguracji, przechodzę do aktualizacji, tym razem nie skończyło się to dobrze.

Opis wydania 0.102:
https://www.home-assistant.io/blog/2019/...lease-102/
(szczególnie polecam filmik https://www.youtube.com/watch?v=SqIMUSegjrs )
Ciekawa wśród nowych integracji jest integracja z WLED (czyli systemem zarządzania LEDami Neopixel, czyli WS2812B, WS2811, SK6812, APA102)
https://github.com/Aircoookie/WLED
można je wprawdzie ogarnąć również za pomocą ESPHome (wymaga to także użycia modułu ESP w charakterze głównego sterownika), choć WLED wydaje się być bardziej elastyczny (nie próbowałem, zawsze LEDy Neopixel przegrywały z ważniejszymi sprawami ze względu na nieciekawe ceny, ale kto wie, może się zdecyduję na jakiś mały eksperyment?)



No ale do rzeczy:

1) Wśród nowych(?) platform znalazło się "Huawei LTE", z możliwością sterowania połączeniem LTE z poziomu HA, no OK jest to nowa platforma, bo nie wymaga już ręcznego klepania konfiguracji, lecz wystarcza użyć kreatora integracji, wszystko fajnie, tylko że ta "nowa platforma" rozwaliła poprawną integrację współpracy z routerem Huawei działającą od miesięcy… mimo, że konfigurację miałem już od dawna zrobioną ręcznie zgodnie z "nową" dokumentacją
https://www.home-assistant.io/integrations/huawei_lte/
(no cóż będę śledził temat, może ud mi się pomóc developerom, póki co mam niedziałający komponent i zakomentowany fragment konfiguracji).

2) Chyba łatwiejszy przypadek (mam 2 instalacje, ta jest testowa i póki co znacznie prostsza) tu próba aktualizacji 0.102.2 na 0.102.3
Kod:
19-11-30 14:27:15 INFO (MainThread) [hassio.homeassistant] Update Home Assistant to version 0.102.3
19-11-30 14:27:15 INFO (SyncWorker_1) [hassio.docker.interface] Update image homeassistant/raspberrypi3-homeassistant:0.102.2 to homeassistant/raspberrypi3-homeassistant:0.102.3
19-11-30 14:27:15 INFO (SyncWorker_1) [hassio.docker.interface] Pull image homeassistant/raspberrypi3-homeassistant tag 0.102.3.
19-11-30 14:27:33 ERROR (SyncWorker_1) [hassio.docker.interface] Can't install homeassistant/raspberrypi3-homeassistant:0.102.3 -> 500 Server Error: Internal Server Error ("Get https://registry-1.docker.io/v2/: net/http: request canceled while waiting for connection (Client.Timeout exceeded while awaiting headers)").
19-11-30 14:27:33 WARNING (MainThread) [hassio.homeassistant] Update Home Assistant image fails
oczywiście nic do stracenia - spróbuję aż do skutku (pewnie to tymczasowy problem z hostowaniem wydania - czyżby 0.102.2 zawierało tyle błędów że wszyscy mają ciśnienie na aktualizację?)

edit1 - tak jak przypuszcałem w końcu się udało
Kod:
19-11-30 16:20:51 INFO (MainThread) [hassio.homeassistant] Successful run Home Assistant 0.102.3

3) przypadek trudniejszy (log z pluginu "Check Home Assistant configuration"):
Kod:
starting version 3.2.8
[15:11:28] INFO: Don't worry, this temporary installation is not overwriting your current one.
[15:11:28] INFO: Installing Home Assistant: latest...
[15:11:28] INFO: Please be patient, this might take a few minutes...
WARNING: You are using pip version 19.2.2, however version 19.3.1 is available.
You should consider upgrading via the 'pip install --upgrade pip' command.
[15:17:09] INFO: Installed Home Assistant 0.102.3
[15:17:09] INFO: Making a copy of your configuration for checking...
[15:22:08] INFO: Checking your configuration against this version...
[15:38:22] ERROR: The configuration check did not pass!
[15:38:22] ERROR: See the output below for more details.
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of colorlog==4.0.2
Testing configuration at /tmp/config
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of pyvera==0.3.6
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of construct==2.9.45
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of python-miio==0.4.7
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of aiohttp_cors==0.7.0
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of mutagen==1.42.0
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of gTTS-token==1.1.3
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of opensensemap-api==0.1.5
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of speedtest-cli==2.1.2
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of pyRFXtrx==0.23
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of hass-nabucasa==0.29
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of PyNaCl==1.3.0
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of home-assistant-frontend==20191119.6
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of netdisco==2.6.0
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of distro==1.4.0
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of sqlalchemy==1.3.10
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of getmac==0.8.1
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of huawei-lte-api==1.4.3
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of stringcase==1.2.0
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of url-normalize==1.4.1
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of py17track==2.2.2
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of py-cpuinfo==5.0.0
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of pylaunches==0.2.0
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of bluepy==1.1.4
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of miflora==0.4.0
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of psutil==5.6.5
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of co2signal==0.4.2
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of herepy==0.6.3.1
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of tuyaha==0.0.4
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of pysupla==0.0.3
Failed config
  General Errors:
    - Component error: plant - No module named 'sqlalchemy'

Successful config (partial)

Tego rodzaju problemy obchodzę przez zakomentowanie fragmentu konfiguracji (tu błędy są powiązane z integracją "plant", czyli kontroli środowiska dla kwiatków), zwykle się to udawało, choć trzeba przeszukać dokumentację, czy coś się nie zmieniło.

Edit2 - pomogło za-komentowanie części konfiguracji powiązanej z… "huawei lte" (którą przeoczyłem wcześniej), teraz sprawdzanie konfiguracji odbywa się bez błędów i jest możliwa aktualizacja, powiązanie błędów z "plant" było oczywiście fałszywe…
Edit3 - pousuwanie encji powiązanych z "Huawei LTE" (bo komentowanie konfiguracji to wciąż za mało) jednak nie pomogło na działanie tej integracji (choć sprawia wrażenie już poprawnie się konfigurującej, bo rozpoznaje model routera, to jednak jest wszystko co jest do uzyskania u mnie obecnie…)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
01-12-2019, 17:48 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-02-2020 21:23 przez szopen.)
Post: #11
Home Assistant (Hass.io) [split]
Tu był fragment pasujący do wątku poświęconego ESPHome i został przeniesiony tam:
http://forum.jdtech.pl/Watek-esphome-roz...3#pid48453



a na bis ciekawostka (choć "siedzący w temacie" pewnie wiedzą o tym od dawna, ale parę razy już zapomniałem o tym wspomnieć Tongue)- Home Assistant w pierwszej dziesiątce szybko rosnących otwartoźródłowych projektów na githubie
https://octoverse.github.com/#top-and-trending-projects

i jest to jedyny tak duży projekt bez wsparcia ogromnych korporacji
https://www.home-assistant.io/blog/#were...-the-world


Załączone pliki Miniatury
   

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
13-12-2019, 23:09 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-12-2019 00:39 przez szopen.)
Post: #12
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
Ostatnie w tym roku "duże" wydanie 0.103, następne w połowie stycznia (okres świąteczny jest wyłomem w częstych wydaniach)
https://www.home-assistant.io/blog/2019/...lease-103/

całkiem nowe integracje mnie nie zachwyciły (ale łączna liczba integracji przekroczyła właśnie 1500)
https://www.home-assistant.io/integratio...sion/0.103

ale liczę na poprawki w Huawei LTE (który przestał mi działać w 0.102) oraz na rozszerzenie funkcjonalności integracji z Broadlinkiem (podstawy są od dawna dostępne, choć do dziś nie zintegrowałem ich transmitera IR RM3 mini z HA), jestem właśnie w trakcie instalacji - czas pokaże co z tego wyniknie…

Istotnych zmian jest dość poważna ilość
https://www.home-assistant.io/blog/2019/...ll-changes
więc nie sądzę, aby się obyło bez poprawek wydania (a na obecnym etapie wygląda na to, że mam problem z aktualizacją…)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-01-2020, 19:32 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-01-2020 17:14 przez szopen.)
Post: #13
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
Tak się wkręciłem w ESPHome (fajna zabawa, choć kusi by "ciągnąć 10 srok za ogon"), że zupełnie zapominałem wspomnieć paru kluczowych kwestii dotyczących HA/hass.io

Od połowy grudnia 2019 jest dostępna nowa wersja HassOS konkretnie 3.7, ale UWAGA jeśli ktoś używa Bluetooth, to odradzam tą aktualizację - są problemy (wróciłbym na 2.12 ale to trochę dodatkowej roboty, a liczę na poprawki wkrótce, bo problem jest raczej znany, edit: wróciłem do 2.12 ale bez efektu, czyli problem jest bardziej rozległy - dotyczy zapewne też ostatnich wersji HA a nie jedynie systemu pod spodem, niestety czasu na odnalezienie ostatniej działającej wersji mi już szkoda - liczyłem na to, że problem jest chwilowy i zrobiłem już taką ilość zmian w konfiguracji, wprowadzając również nowe integracje, że szkoda mojego czasu, downgrade w/g planów miało zająć godzinkę, w tym większość to czekanie, a zajęło dobre 5 godzin w tym oczywiście większość to czekanie)
https://www.home-assistant.io/blog/#how-...o-hassos-3
czyli można zaktualizować istniejące systemy (hass.io->system->host system->update, u mnie na sprzęcie "produkcyjnym" miałem 2.12 od raczej dawna, a na eksperymentalnym 3.5, a jakiś czas temu wróciłem z bety na wersję stabilną na eksperymentalnej instalacji, ale system pod spodem pozostał, teraz oba podniosłem do 3.7 i żałuję Tongue).

Niby nic ciekawego, ale wiąże się to z wprowadzeniem oficjalnego wsparcia hass.io dla RPi4 (wcześniej była dostępna tylko beta).
https://www.home-assistant.io/hassio/installation/
w związku z tym zmieniła się lista rekomendowanego sprzętu (RPi2 z niej spadło, choć nadal instalacja na RPi1/RPi0 czy RPi0w jest możliwa, choć nie zalecana)

Jest jeszcze jedna zmiana - koniec wsparcia dla Orange Pi (od wersji HassOS 3.8 nie będzie już gotowych obrazów hass.io poniekąd wynika to z 2 kwestii - braku developerów oraz braku wsparcia producenta, swoją drogą polskie sklepy wycofały OPi już dawno ze sprzedaży, bo producent ma gdzieś choćby certyfikację wymaganą na europejskim rynku).

Miniupdate: HassOS 3.8 jest już dostępny jako aktualizacja.


Wśród nowych integracji jest rozszerzone wsparcie dla platformy Broadlinka (więc można zintegrować "słynne" RM2 lub RM3), chyba już o tym wspominałem wcześniej?
https://www.home-assistant.io/integrations/broadlink/

a z kategorii "totalnej egzotyki" (w sensie egzotyki w domu, bo w przemyśle to nic specjalnie dziwnego Tongue) - powstała integracja z listwami zasilającymi Aten (PDU=Power Delivery Unit)
https://www.home-assistant.io/integrations/aten_pe/
czyli są chyba użytkownicy stosujący HA do ułatwiania sobie życia w serwerowniach bądź zastosowaniach przemysłowych, przykładowa listwa "z wszystkimi gadżetami" i z linii o najmniejszej obciążalności to koszt koło 1000$, opis po polsku (niestety w sklepie, więc link do archiwum internetu):
https://web.archive.org/web/202001111606...u-p1155518


A na bis - zapowiedź nowego standardu automatyki domowej (czyżby Google, Apple i Amazon w końcu się dogadały? bo jak dotąd każdy sobie rzepkę skrobie…)
https://www.connectedhomeip.com/
+ zapowiedź otwarcia Z-wave (mówiło się o tym od paru lat, oby inicjatywa nie była spóźniona, wielu producentów poszło jedynie w stronę Zigbee)
https://news.silabs.com/2019-12-19-Silic...-Suppliers
więcej u źródła
https://www.home-assistant.io/blog/2019/...standards/

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
19-01-2020, 17:07 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-02-2020 20:01 przez szopen.)
Post: #14
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
Wydanie 0.104 i nowe integracje
https://www.home-assistant.io/blog/2020/...lease-104/
z ciekawostek:
- polski akcent - integracja z GIOŚ niestety ilość państwowych stacji pomiarowych jest wręcz symboliczna, ale w małych miejscowościach może to mieć sens, o ile oczywiście istnieje ich stacja pomiaru jakości powietrza i to w dodatku jest integracja "pełną gębą", bo używamy kreatora podając tylko numer stacji pochodzący z paska adresu w przeglądarce (a nie ich oficjalny numer)
           
- integracja z drukarkami Brother (Samsung już jest od dawna, ale np. HP niestety nie… przynasjmniej w natywny sposób, bo można użyć np. CUPS)
- możliwość wykorzystania komunikatora Signal za pomocą jego REST API do powiadomień (nie należy to do najprostszych Tongue ale to nowość, dodatkowy numer telefonu jest potrzebny)
- możliwość prezentacji lokalnego IP (np. gdy mamy HA z adresem przydzielanym z DHCP), nie bardzo wiem po co to komu, ale może faktycznie przydaje się przy używaniu oficjalnej chmury (oczywiście nie mogłem sobie darować i dorzuciłem to do konfiguracji Tongue choć nie widzę sensu)
- i coś dla jutuberów współpraca z Elgato Key Light

szczegóły tych integracji
https://www.home-assistant.io/integratio...sion/0.104


Wśród nowości "poprawiona" obsługa integracji, encji i urządzeń (po aktualizacji znalazło mi dawno skasowane urządzenia oraz drugi raz wykryło już raz skonfigurowany mostek Hue Philipsa… prawdopodobnie wskutek nadchodzących zmian, więc będzie trochę roboty), no są elementy które są też na plus Tongue choćby możliwość łatwego powrotu do automatycznie generowanego interfejsu (może być przydatne dla początkujących, jakkolwiek to kasuje naszą ręcznie tworzoną konfigurację, ale jak wiadomo ludzie dzielą się na 2 kategorie tych co robią backupy i tych co będą je robili Big Grin).

Aktualizacja HA zmusiła mnie też do aktualizacji integracji HERE Travel Time (przejście z autoryzacji app_code na api_key).
   

Zmiany dotyczą też np. Pi-hole (przynajmniej gdy jest oddzielną instancją, Pi-hole jako plugina to chyba nie dotyczy).
Generalnie jest co czytać, bo noworocznych zmian jest po prostu dużo.

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
27-01-2020, 04:24
Post: #15
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
Doskonałe miejsce, gdzie można znaleźć sporo "prowadzących za rękę" poradników
https://hassiohelp.eu/2019/04/14/indice/
niestety po włosku, ale są i pewne plusy - włoski techniczny doskonale tłumaczy się maszynowo na angielski (więc używając np. tłumacza wbudowanego w chrome możemy ustawić regułę tłumaczenia zawsze z włoskiego na angielski i już się to czyta całkiem łatwo).

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
06-02-2020, 05:19 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-02-2020 06:10 przez szopen.)
Post: #16
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
Duże zmiany wraz z wersją 0.105 (zanim zdążyłem wytestować 0.105.0 i napisać posta jest już 0.105.1) oraz HassOS 3.9

za dużo do streszczania ale w migawkowym skrócie:
- jak dla mnie najważniejszy tryb awaryjny (safe mode) - mam nadzieję, że przyda się w krytycznych sytuacjach

- zapowiedź likwidacji interfejsu states (podejrzewam, że mało kto go używa obecnie), dożo przyjemniejszy lovelace jest i tak domyślny gdzieś od wersji 0.70 czy 0.80

- rebrand (nie wiem czy to ogarniam, bo piszę z pamięci co było zapowiadane)dawny Home Assistant to teraz Home Assistant Core
a hass.io to teraz Home Assistant (ale zamieszanie!), ale w interfejsie hass.io zostało zastąpione przez Supervisor Tongue

-w panelu pluginów (dodatków) zrobiło się kolorowo (ikona "puzla" została zastąpiona dedykowanymi kolorowymi ikonami pluginów), wprowadzone niedawno oznaczenie kolorowa kreską stanu (zainstalowany, niedostępny itd.) zastępują dawniejsze kolory puzla (dla przypomnienia w "sklepie" add-on store zielony oznaczał zainstalowany, czarny dostępny, a czerwony niedostępny; natomiast w dashboardzie zielony oznaczał uruchomiony a czarny zatrzymany), teraz w sklepie niebieska kreska oznacza zainstalowany, pomarańczowa dostępną aktualizację pluginu, a czerwona niedostępny na danej platformie (dodatkowo ikona wyszarzona), brak oznaczenia to dostępność do instalacji, w dashboardzie wyszarzenie oznacza zatrzymany plugin a kolorowa ikona pracujący, dodatkowo kreska pomarańczowa oznacza dostępność aktualizacji.

- poprawiony edytor lokalizacji

- oraz całe mnóstwo innych zmian, których nie miałem jeszcze okazji przetestować, reszta tu:
https://www.home-assistant.io/blog/2020/...lease-105/

szczególnie polecam sekcję Breaking Changes, bo się sporo zmieniło - lista jest naprawdę długa (choć o dziwo niemal nic istotnego nie dotyczyło nawet najbardziej rozbudowanej konfiguracji u mnie)

- no i jeszcze nowy HassOS (wsparcie dla Odroid'a N2 się zbliża, ale dopiero dla wersji >=4.0)
https://github.com/home-assistant/operat...es/tag/3.9

w sumie bardziej bym się ucieszył z naprawy działania BT (mimo downgrade, a teraz aktualizacji zero poprawy… muszę zgłębić ten temat, bo wydaje się, że jedna z aktualizacji systemu zaktualizowałe też firmware RPi na niespecjalnie działające… mała edycja firmware jest łądowane przy każdym uruchomieniu, więc downgrade HassOS do 2.12 pomaga, ale nie jest tak stabilnie jak przed grudniowymi aktualizacjami…)



Zawsze się jaram nowymi ciekawymi integracjami, więc nowa porcja, choć jest ich wyjątkowo mało (no wiadomo - główne siły poszły na wspomniane wyżej zmiany):
https://www.home-assistant.io/integratio...sion/0.105

sensor pochodnej numerycznej (trochę matematyki) nie bardzo wiem jak to lepiej przetłumaczyć, ale chyba wiadomo o co chodzi Tongue (można wyznaczyć chwilowy trend jakiegoś mierzonego zjawiska)
https://www.home-assistant.io/integrations/derivative/

powiadomienia SMS przy użyciu podpiętego modemu (wymaga modemu "tradycyjnego", czyli można wyciągnąć zabytki z szuflad, kurza noga gdybym się kiedyś tego spodziewał nie rozdałbym starych modemów…), brak wsparcia dla hilinków, nie jest to jakaś ultra-nowość, ale można wykorzystać do powiadomień awaryjnych
https://www.home-assistant.io/integrations/sms/

szablon dla panelu alarmu
https://www.home-assistant.io/integratio...template/`

rozpoznawanie zdjęć w chmurze Sighthound
https://www.home-assistant.io/integrations/sighthound/
(darmowe konto developerskie ma limit 5000 wywołań API miesięcznie, więc nie można zaszaleć choć daje to 7,5 wywołania na godzinę, czyli można np. kontrolować raz na 10 minut obraz z jednej kamery, chociaż sensowniejsze jest wyzwalanie w inny sposób), no nie jest to zastosowanie którym się jakoś jaram (bo nie kręci mnie, gdy oglądają mnie maszyny ;P), ale jakieś zastosowanie da się znaleźć (API umożliwia rozpoznawania postaci ludzkich i twarzy, ponoć nawet wraz z identyfikacją, jeśli na swoim koncie wgramy odpowiednie próbki)
https://www.sighthound.com/products/cloud

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi szopen za tę wiadomość:
jerzs (2020-02-14)
14-02-2020, 15:30 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-02-2020 16:45 przez szopen.)
Post: #17
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
Jeszcze jedno mi przyszło do głowy - aby wydzielić do osobnego wątku temat związany tylko z ESPHome, bo tu się zaczyna robić tasiemiec i taki podział mam w planie, więc w dniu gdy się tym zajmę ten wątek chwilowo zniknie pewnie na parę godzin (niestety sam sobie zgotowałem to piekło - mogłem temat ESPHome od razu zacząć w osobnym temacie…)

Edit: "psim swędem" okazało się, że niemal wszystkie tematy związane bezpośrednio z tematem ESPHome znajdowały się w postach nie poruszających tematów ściśle związanych jedynie z HA, więc "jednym ruchem ręki" przeniosłem je do nowego wątku (resztę przeniosę w wolnym czasie, ale zostało niewiele)
i… od teraz tematykę ESPHome poruszamy tylko tam:
http://forum.jdtech.pl/Watek-esphome-roz...rte-na-esp

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-02-2020, 21:54 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-02-2020 00:40 przez szopen.)
Post: #18
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
Pierwsze wrażenia z HA na NUC intela opisałem tam:
http://forum.jdtech.pl/Watek-esphome-roz...3#pid48423

Generalnie myślałem o migracji z RPi na NUC od dawna (wiedząc o tym, że HA "zarzyna" karty TF i nie jest to żaden wymysł - na 2 instalacjach HA w ciągu ostatniego roku zajechałem już 2 karty i wygląda na to, że przeciętna trwałość karty to jakieś pół roku w średnio rozbudowanym systemie), a czarę goryczy dotyczącej Raspberry przepełniły problemy z BLE dotyczące RPi3B/3B+ i chyba niektórych innych modeli też… (od dłuższego czasu są problemy z firmware, oczywiście w RPi zastosowano podzespoły Broadcoma, który leje sikiem prostym na otwarte oprogramowanie…), a w przypadku RPi4B (które sobie wciąż zalega szufladę Tongue przez pół roku nie doczekałem się opcji bootowania z USB, co jest możliwe w starszych modelach)…

Lista wymagań dotyczących platformy NUC pod względem wykorzystania gotowca HA (inaczej mówiąc obrazu HassOS, czyli dawnego hass.io)
https://github.com/home-assistant/operat...rds/nuc.md
jak widać co nieco trzeba spełnić - należy więc przeczytać specyfikację sprzętu przed zakupem (bo NUC NUCowi nie równy Tongue)
edit: dorzuciłem posiadany model do powyższej listy kompatybilnych modeli (nie stwierdziłem żadnych problemów wymagających modyfikacji czegokolwiek).

I nawet podjąłem pewne kroki - na amazonowej wyprzedaży z WHD (z miesiąc wstecz) kupiłem model NUC6CAYH, który po lekturze specyfikacji wydał mi się idealny do takiego zastosowania (spełnia w/w wymagania w tym SATA/AHCI i UEFI boot, nie wiem jak to wygląda w starszych generacjach, ale 5. też powinna być OK, być może i starsze się kwalifikują, ale szans by kupić nowy sprzęt poniżej 5. generacji raczej nie widzę, a pamiętajmy że 10 generacja już miała premierę ;O ale czasem zbyt nowy sprzęt bywa źródłem problemów), a wybrany model zawiera energooszczędnego 64-bitowego Celeronka J3455, 1 port sata, 2 sloty na RAM, 4 porty USB3 (+ wewnętrzne złącza umożliwiające dopięcie 2 portów USB2), a na bis HDMI i VGA, + karta audio z wyjściem analogowym i minitoslink, oraz wbudowane mikrofony, czyli zdatny też do jakiegoś innego zastosowania gdyby HA nie wypaliło (raczej niepotrzebnie się obawiałem).
Cena 84€ przekonała mnie natychmiast Tongue choć początkowo, po pierwszej próbie uruchomienia sądziłem, że to trup, bo i tak się zdarza na ich wyprzedażach, ale jednak zwalczyłem problemy na kilka dni przed ostatecznym terminem na zwrot, który w takim wypadku byłby jedynym sensownym posunięciem (ba, byłem zdeterminowany na migrację na tyle, że podejrzewając wadę sprzętu i konieczność jego zwrotu zamówiłem jeszcze jeden egzemplarz tym razem nowy, mimo to i tak w przyzwoitej cenie - przy okazji zużywając jakiś kupon, o którym zupełnie zapomniałem Big Grin więc zmigruję sobie obie instalacje pracujące na RPi3B+), no dobra dość przechwałek, a teraz do konkretów.

Na oficjalnym forum ludzie piszą o problemach z instalcją obrazów hassio (teraz homeassistant) na ssd
https://community.home-assistant.io/t/my.../43915/294

Fajny opis instalacji na NUCu jest tam (nie jest to jedyna droga, ale jest skuteczna):
https://github.com/JesseWebDotCom/home-a...all-nuc.md

Sam też robiłem upgrade BIOSu, co można zrobić na wiele różnych sposobów (a robiłem upgrade nawet wieloetapowo, bo zostawiałem sobie ewentualną furtkę do downgrade, tu nie było to konieczne, więc mam obecnie najświeższą wersję (z 7 stycznia 2020, downgrade nie jest możliwy, ale działa OK AYAPLCEL.86A.0066.2020.0107.1027), ale niektóre starsze generacje NUCów np. D33217GKE i pokrewne modele, czyli generacja bodajże 3, ma "biosową" pułapkę - nowsze wersje biosu likwidują kompatybilność z RAMem 1066MHz).
Oraz upgrade firmware HDMI co w/g intela jest możliwe jedynie pod windows (więc wykorzystałem prowizoryczną instalację win10, co można zrobić na krótko nawet bez klucza, by użyć oficjalnych plików od intela, oczywiście taki system pozostanie bezużyteczny po krótkim czasie, choć podobno najnowsze Ubuntu też umożliwia wprowadzenie tych poprawek w firmware, to jednak intel na stronach wsparcia przemilczał taką drogę).

Wstępnie też trzeba nieco przekonfigurować BIOS względem fabrycznych ustawień (potrzebna oczywiście klawiatura i monitor oraz warto mieć mysz), większość z tych zmian jest konieczna, ale nie wszystkie (nieistotne są np. ustawienia LED, ale w ten sposób zaoszczędziłem prawie 1W poboru mocy, a można jeszcze powyłączać zbędne fragmenty sprzętu, np. nieużywane WiFi, mikrofon, kartę audio czy wewnętrzne porty USB, choć to zależy kto jak to planuje używać):
                               
z tych ważnych - kolejność bootowania UEFI, wyłączone secure boot i fast boot (wbrew pozorom przy pomocy włączonego fast boot można sobie odciąć możliwość konfiguracji biosu! i to do tego stopnia, że jest konieczne użycie zworki "bios recovery" choć po dopracowaniu ustawień do stanu "gotowe na zawsze" można oczywiście włączyć, tylko ewentualna póxniejsza modyfikacja ustawień będzie mocno utrudniona) oraz automatyczne włączenie po pojawieniu się zasilania.

Jeśli ktoś dysponuje kieszenią USB na dysk oraz Windowsem, to obraz na dysk można przenieść za ich pomocą na docelowy hdd/ssd, używając do tego Rufusa
https://rufus.ie/
wrzucamy obraz hassos_intel-nuc-*.img.gz "jak jest" (czyli bez żadnych zmian w opcjach, poza włączeniem dostępu do dysków twardych, oczywiście mam na myśli tworzenie bootowalnego nośnika z obrazu) bezpośrednio na docelowy dysk.
-> miejsce na SS z rufusa (zapomniałem przygotować, więc może przy innej okazji Tongue)
(gdyby ktoś intensywnie potrzebował, to przygotowałem sobie też w Clonezilla backup dysku 120GB z wrzuconym HassOS bodajże w wersji 3.9 ale przed dokończeniem instalacji, to przez tą tymczasową instalację windowsa do aktualizacji firmware…)


Wstępnie jestem zadowolony z migracji (nawet powiedziałbym, że bardzo Big Grin)

Teraz się zastanawiam czy docelowo w NUC nie podmienić dysku ssd na zwykły laptopowy hdd (w dalszej perspektywie czasowej myślę o motionEye w charakterze rejestratora dla kamer)

PS właśnie wyszła aktualizacja do HassOS 3.11
Kod:
20-02-18 20:13:50 INFO (MainThread) [__main__] Initialize Hass.io setup
20-02-18 20:13:50 INFO (SyncWorker_0) [hassio.docker.supervisor] Attach to Supervisor homeassistant/amd64-hassio-supervisor with version 201
20-02-18 20:13:51 INFO (MainThread) [__main__] Setup HassIO
20-02-18 20:13:51 INFO (MainThread) [hassio.utils.gdbus] Connect to dbus: org.freedesktop.systemd1 - /org/freedesktop/systemd1
20-02-18 20:13:51 INFO (MainThread) [hassio.utils.gdbus] Connect to dbus: org.freedesktop.hostname1 - /org/freedesktop/hostname1
20-02-18 20:13:51 INFO (MainThread) [hassio.utils.gdbus] Connect to dbus: de.pengutronix.rauc - /
20-02-18 20:13:51 INFO (MainThread) [hassio.utils.gdbus] Connect to dbus: org.freedesktop.NetworkManager - /org/freedesktop/NetworkManager/DnsManager
20-02-18 20:13:51 INFO (MainThread) [hassio.host.info] Update local host information
20-02-18 20:13:51 INFO (MainThread) [hassio.utils.gdbus] Call org.freedesktop.DBus.Properties.GetAll on /org/freedesktop/hostname1
20-02-18 20:13:51 INFO (MainThread) [hassio.host.services] Update service information
20-02-18 20:13:51 INFO (MainThread) [hassio.utils.gdbus] Call org.freedesktop.systemd1.Manager.ListUnits on /org/freedesktop/systemd1
20-02-18 20:13:51 INFO (MainThread) [hassio.host.network] Update local network DNS information
20-02-18 20:13:51 INFO (MainThread) [hassio.utils.gdbus] Call org.freedesktop.DBus.Properties.GetAll on /org/freedesktop/NetworkManager/DnsManager
20-02-18 20:13:51 INFO (MainThread) [hassio.host.apparmor] Load AppArmor Profiles: {'hassio-supervisor'}
20-02-18 20:13:51 INFO (MainThread) [hassio.host.services] Reload local service hassos-apparmor.service
20-02-18 20:13:51 INFO (MainThread) [hassio.utils.gdbus] Call org.freedesktop.systemd1.Manager.ReloadOrRestartUnit on /org/freedesktop/systemd1
20-02-18 20:13:51 INFO (SyncWorker_1) [hassio.docker.interface] Attach to homeassistant/amd64-hassio-dns with version 1
20-02-18 20:13:51 INFO (MainThread) [hassio.misc.forwarder] Start DNS port forwarding to 172.30.32.3
20-02-18 20:13:51 INFO (MainThread) [hassio.dns] Start CoreDNS plugin
20-02-18 20:13:51 INFO (SyncWorker_1) [hassio.docker.interface] Clean hassio_dns application
20-02-18 20:13:51 INFO (SyncWorker_1) [hassio.docker.dns] Start DNS homeassistant/amd64-hassio-dns with version 1 - 172.30.32.3
20-02-18 20:13:51 INFO (SyncWorker_2) [hassio.docker.interface] Attach to homeassistant/intel-nuc-homeassistant with version 0.105.5
20-02-18 20:13:51 INFO (MainThread) [hassio.utils.gdbus] Call org.freedesktop.DBus.Properties.GetAll on /
20-02-18 20:13:51 INFO (MainThread) [hassio.hassos] Detect HassOS 3.11 / BootSlot A
20-02-18 20:13:51 INFO (SyncWorker_4) [hassio.docker.hassos_cli] Found HassOS CLI homeassistant/amd64-hassio-cli with version 19
20-02-18 20:13:52 INFO (MainThread) [hassio.store.git] Load add-on /data/addons/git/a0d7b954 repository
20-02-18 20:13:52 INFO (MainThread) [hassio.store.git] Load add-on /data/addons/git/a722577e repository
20-02-18 20:13:52 INFO (MainThread) [hassio.store.git] Load add-on /data/addons/core repository
20-02-18 20:13:52 INFO (MainThread) [hassio.store.git] Load add-on /data/addons/git/15ef4d2f repository
20-02-18 20:13:52 INFO (MainThread) [hassio.store.git] Load add-on /data/addons/git/cebe7a76 repository
20-02-18 20:13:52 INFO (MainThread) [hassio.store] Load add-ons from store: 69 all - 69 new - 0 remove
20-02-18 20:13:52 INFO (MainThread) [hassio.addons] Found 10 installed add-ons
20-02-18 20:13:52 INFO (SyncWorker_2) [hassio.docker.interface] Attach to homeassistant/amd64-addon-check_config with version 3.1
20-02-18 20:13:52 INFO (SyncWorker_9) [hassio.docker.interface] Attach to esphome/esphome-hassio-amd64 with version 1.14.3
20-02-18 20:13:52 INFO (SyncWorker_13) [hassio.docker.interface] Attach to homeassistant/amd64-addon-ssh with version 8.3
20-02-18 20:13:52 INFO (SyncWorker_15) [hassio.docker.interface] Attach to homeassistant/amd64-addon-configurator with version 4.5
20-02-18 20:13:52 INFO (SyncWorker_11) [hassio.docker.interface] Attach to hassioaddons/motioneye with version 0.6.0
20-02-18 20:13:52 INFO (SyncWorker_2) [hassio.docker.interface] Attach to sabeechen/hassio-google-drive-backup-amd64 with version 0.100.0
20-02-18 20:13:52 INFO (SyncWorker_18) [hassio.docker.interface] Attach to korylprince/hassio-apcupsd-amd64 with version 1.9
20-02-18 20:13:52 INFO (SyncWorker_7) [hassio.docker.interface] Attach to homeassistant/amd64-addon-samba with version 9.0
20-02-18 20:13:52 INFO (SyncWorker_6) [hassio.docker.interface] Attach to hassioaddons/zerotier-amd64 with version 0.6.0
20-02-18 20:13:52 INFO (SyncWorker_4) [hassio.docker.interface] Attach to hassioaddons/log-viewer-amd64 with version 0.7.0
20-02-18 20:13:52 INFO (MainThread) [hassio.updater] Fetch update data from https://version.home-assistant.io/stable.json
20-02-18 20:13:52 INFO (MainThread) [hassio.snapshots] Found 1 snapshot files
20-02-18 20:13:52 INFO (MainThread) [hassio.discovery] Load 0 messages
20-02-18 20:13:52 INFO (MainThread) [hassio.ingress] Load 6 ingress session
20-02-18 20:13:52 INFO (MainThread) [hassio.secrets] Load Home Assistant secrets: 1
20-02-18 20:13:52 INFO (MainThread) [__main__] Run Hass.io
20-02-18 20:13:52 INFO (MainThread) [hassio.api] Start API on 172.30.32.2
20-02-18 20:13:52 INFO (MainThread) [hassio.utils.gdbus] Call de.pengutronix.rauc.Installer.Mark on /
20-02-18 20:13:52 INFO (MainThread) [hassio.hassos] Rauc: A - marked slot kernel.0 as good
20-02-18 20:13:52 INFO (MainThread) [hassio.addons] Phase 'initialize' start 0 add-ons
20-02-18 20:13:52 INFO (MainThread) [hassio.addons] Phase 'system' start 0 add-ons
20-02-18 20:13:52 INFO (MainThread) [hassio.addons] Phase 'services' start 3 add-ons
20-02-18 20:13:53 INFO (SyncWorker_5) [hassio.docker.addon] Start Docker add-on homeassistant/amd64-addon-samba with version 9.0
20-02-18 20:13:53 INFO (SyncWorker_19) [hassio.docker.addon] Start Docker add-on hassioaddons/zerotier-amd64 with version 0.6.0
20-02-18 20:13:53 INFO (SyncWorker_15) [hassio.docker.addon] Start Docker add-on homeassistant/amd64-addon-ssh with version 8.3
20-02-18 20:13:54 INFO (MainThread) [hassio.api.security] /host/info access from a0d7b954_zerotier
20-02-18 20:13:58 INFO (SyncWorker_1) [hassio.docker.interface] Start homeassistant/intel-nuc-homeassistant
20-02-18 20:14:20 INFO (MainThread) [hassio.homeassistant] Detect a running Home Assistant instance
20-02-18 20:14:20 INFO (MainThread) [hassio.addons] Phase 'application' start 4 add-ons
20-02-18 20:14:21 INFO (SyncWorker_10) [hassio.docker.addon] Start Docker add-on esphome/esphome-hassio-amd64 with version 1.14.3
20-02-18 20:14:21 INFO (SyncWorker_16) [hassio.docker.addon] Start Docker add-on homeassistant/amd64-addon-configurator with version 4.5
20-02-18 20:14:21 INFO (SyncWorker_13) [hassio.docker.addon] Start Docker add-on sabeechen/hassio-google-drive-backup-amd64 with version 0.100.0
20-02-18 20:14:21 INFO (SyncWorker_9) [hassio.docker.addon] Start Docker add-on hassioaddons/log-viewer-amd64 with version 0.7.0
20-02-18 20:14:21 INFO (MainThread) [hassio.api.security] /host/info access from 15ef4d2f_esphome
20-02-18 20:14:23 INFO (MainThread) [hassio.api.security] /host/info access from a0d7b954_logviewer
20-02-18 20:14:24 INFO (MainThread) [hassio.homeassistant] Updated Home Assistant API token
20-02-18 20:14:24 INFO (MainThread) [hassio.api.security] /homeassistant/info access from cebe7a76_hassio_google_drive_backup
20-02-18 20:14:24 INFO (MainThread) [hassio.api.security] /supervisor/info access from cebe7a76_hassio_google_drive_backup
20-02-18 20:14:24 INFO (MainThread) [hassio.api.security] /snapshots access from cebe7a76_hassio_google_drive_backup
20-02-18 20:14:24 INFO (MainThread) [hassio.api.security] /snapshots/ac02bfa5/info access from cebe7a76_hassio_google_drive_backup
20-02-18 20:14:24 INFO (MainThread) [hassio.api.security] /dns/info access from a0d7b954_logviewer
20-02-18 20:14:26 INFO (MainThread) [hassio.tasks] All core tasks are scheduled
20-02-18 20:14:26 INFO (MainThread) [hassio.core] Hass.io is up and running

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
19-02-2020, 01:30
Post: #19
RE: Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
Ja pierdziu, widać u Ciebie ten proces koncept -> wykonanie jest pierońsko szybki, nawet nie zdążyłem przeczytać tych nowych wątków i jest done :-)
Napisz jak wrazenia po przesiadce? wydajność? zużycie prądu? pajęczarstwo zniknęło? relacja wady / zalety / koszty jak sie ma do siebie???

BRAWO TY!
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
19-02-2020, 04:29 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-04-2021 14:56 przez szopen.)
Post: #20
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
Po prostu pewne rzeczy przygotowywałem od miesięcy i sukces tych przygotowań się akurat zbiegł z tym tematem Big Grin
(o porażkach zwykle nie pisuję, o ile nie jestem wystarczająco wkurzony na niesprawiedliwości tego świata Tongue więc nie chciałem pisać, że już mam NUCa tylko niedziałającego Tongue jakkolwiek tchnąłem w niego życie zanim zdążył wrócić do sprzedawcy)


jerzs napisał(a):Napisz jak wrazenia po przesiadce? wydajność? zużycie prądu? pajęczarstwo zniknęło? relacja wady / zalety / koszty jak sie ma do siebie???

1. To nie jest jeszcze w pełni gotowa przesiadka (ale raczej już nie wrócę do RPi przynajmniej w tej instalacji).

2. Wydajność na moje oko lepsza od RPi3B+ i to sporo, porównania z RPi4B nie mam (jestem za leniwy aby zmigrować testowo identyczną konfigurację z RPi3 do tej która przeniosłem na NUCa, więc nie obiecuję - może jednak spróbuję? jeśli nie wkrótce to już nigdy).

3. Nie tyle pajęczarstwo zniknęło, co po prostu nie dopuściłem do niego - jakkolwiek i tak wygląda to ładniej (jeśli będę miał wenę zrobię zdjęcia RPi3 i NUCa w takich samych konfiguracjach - to chyba wiele wyjaśni Big Grin)

4. Nie chcę tworzyć zbędnego hype'u, ale…

a) jak na razie nie widzę istotnych wad (poza jedną - konfigurację BIOSu trzeba wykonać mając monitor, klawkę i mysz), nie testowałem czy można skorzystać z mikrofonu lub wyjścia audio (wyłączyłem wszystkie zbędne podzespoły w ramach eksperymentu z oszczędzaniem prądu - ostatecznie zszedłem do 5,5W oczywiście w trakcie typowej "pracy", czyli gdy sprzęt się nudzi, ale pracuje; pewne specyficzne zdarzenia oczywiście wiążą się z zużyciem dodatkowej energii - np. kompilacja czy backup do chmury, podsumowując była to walka o nic - zyskałem jakieś pół wata w stosunku do zwykłego headless)
edit: jest jedna wada - sprzęt musi być zainstalowany w miejscu niedostępnym dla dzieci - wciskając przycisk zasilania można zamknąć system (a nie przypuszczam, aby dało się wyłączyć działanie przycisku Tongue zdaje się jest wlutowany w płytę główną, ale nawet jeśli jest to możliwe to nie brzmi rozsądnie; chociaż można go zgasić na czas normalnej pracy, a zapalić gdy jest uśpienie lub wyłączenie)

b) zalety? wydajność ma szansę się ujawnić przy znacznie bardziej rozbudowanej konfiguracji niż u mnie, więc nie chcę przechwalić, ale już sam czas startu systemu czy restartu supervisora wskazuje na przyzwoitą wydajność (mimo, że to model z najniższej półki)
jak dla mnie kluczową zaletą jest możliwość pracy z użyciem wyłącznie ssd lub hdd (bez karty TF, choć prowizorycznie chyba można odpalić też go z karty, tylko po co? jakkolwiek nie próbowałem i nie wiem czy się da)

c) koszty - no niewątpliwie są wyższe niż RPi przynajmniej w kwestii sprzętu (bo ewentualny koszt zasilania jest jak sądzę na identycznym poziomie - musiałbym zmierzyć RPi w tej samej konfiguracji, ale nie sądzę by była radykalna różnica)

NUC wyszedł mi średnio po 95€ za sztukę przy kursie koło 4,25zł/€ czyli po około 404zł/szt. (normalnie u nas w sklepach są w okolicach 600zł, w DE tak swoją drogą ten model też podrożał ostatnio i obecnie kosztuje ~124 €) mówię o modelu NUC6CAYH, alternatywny dla niego jest np. NUC6CAYS (i się kompletnie NIE opłaca - w wyższej cenie dostajemy w zasadzie taki sam komputer doposażony o: moduł pamięci 2GB, zbędny win10he i wlutowane 32GB eMMC zawierające ten system).

Do tego kostka pamięci 4GB po ~80zł/szt. (pewnie można znaleźć sporo taniej, ale wolę nie ryzykować niekompatybilnych, gdyby zalegały mi szufladę to bym po prostu się tym nie przejmował, ale to co mam leżącego odłogiem nadaje się tylko do starszych generacji)
Przykładowo dla NUC6CAYH nie każde moduły RAM pasują:
   
oprócz tego oczywiście muszą to być (dla NUC6CAYH):
- niskonapięciowe DDR3L (1,35V) UWAGA "zwykłe" moduły DDR3 (bez L) czyli 1,5V są niekompatybilne
- 1600MHz (PC3-12800) lub 1866MHz (PC3-15000);
- SO-DIMM ("laptopowe"/"krótkie").

Dysku czy ssd nie liczę (jako minimalny rozsądny rozmiar dla ssd uważam 60GB, włożyłem 120GB), ten model NUCa jest przystosowany do włożenia 2,5' dysku sata.

Ale… starsze generacje można trafić używane na portalach ogłoszeniowych za niewielkie pieniądze (rzędu 200zł-400zł za kompletny komputer wraz z pamięcią i dyskiem, jedynie trzeba uważać by spełniał wymagania minimalne Tongue)


napiszesz coś o swojej konstrukcji Zigbee?

//mod-edit (szo): Odpowiedź na to pytanie i ciąg dalszy tego tematu wydzieliłem do osobnego wątku:
http://forum.jdtech.pl/Watek-cc2531-flas...praca-z-ha

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  ESPHome rozszerzenie Home Assistanta o DIY oparte na ESP szopen 65 32 235 19-09-2024 11:57
Ostatni post: szopen
  HACS (Home Assistant Community Store) - alternatywny "sklep" z rozszerzeniami dla HA szopen 29 15 167 03-02-2023 13:23
Ostatni post: szopen
  Wybór sprzętu na "bazę" pod Home Assistant Ekonomista 46 17 427 08-08-2020 06:12
Ostatni post: Ekonomista



MyBB SQL Error

MyBB has experienced an internal SQL error and cannot continue.

SQL Error:
1017 - Can't find file: './c1jdtech_forum/threadviews.MYI' (errno: 2 "No such file or directory")
Query:
INSERT INTO threadviews (tid) VALUES('5567')