[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
14-07-2019, 04:54 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-11-2019 18:47 przez szopen.)
Post: #1
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
Może tytułem wstępu: Home Assistant i Hass.io to nie jest dokładnie to samo, ale skutek zasadniczo ma jednakowy - po prostu Hass.io jest gotowym obrazem Home Assistant'a wraz z systemem operacyjnym hassOS (obecnie opartym na alpine linux) przeznaczonym do uruchomienia na RPi lub zbliżonym sprzęcie do Raspberry (gotowe obrazy są na: RPi od "jedynki" i jej pomniejszone klony 0 i 0w, choć te modele nie są zalecane do pracy z braku wydajności, po RPi 3+ (editSmile i 4; 2 modele Odroid'a; jednego OrangePi oraz na tinkerboard od asusa i intelowskiego NUCa, a także dla maszyn wirtualnych):
https://www.home-assistant.io/hassio/installation/
("goły" HA daje się zainstalować w Dockerze, jak i bez niego pod różnymi linuxami, osx, windows na NASach Synology itd. ale jako, że jestem leniem wolę hass.io i dedykowany SBC)

Warto zobaczyć demo możliwości systemu bazujące na konfiguracjach stworzonych przez użytkowników HA:
https://demo.home-assistant.io

Home Assistant'em można "nakryć" inne już skonfigurowane systemy ID by je wzajemnie zintegrować (i tu jak na mój gust jest stosowane rozwiązanie optymalne - wszystko co jest możliwe w taki sposób, odbywa się lokalnie wewnątrz tej samej sieci LAN), ale można także na HA oprzeć system zbudowany metodami DIY (m.in. wspierane jest firmware tasmota, ESPHome, sprzęt deCONZ itd.) lista możliwych integracji jest naprawdę ogromna, w formie "gotowe z pudełka" dostajemy m.in. Philips Hue, czy Ikea Tradfri (to dość nowa integracja - nie miałem, okazji przetestować), Nest, Wemo i wiele innych (łącznie kilkadziesiąt), pozostałe integracje których łącznie jest już prawie 1,5 tysiąca wymagają ręcznej konfiguracji (no i niestety czasu na zabawę, bo dokumentacja bywa jedynie podstawowa, więc pewne rzeczy ogarniałem metodą prób i błędów) nie do pominięcia jest też integracja z m.in. Fibaro i Vera (skoro mam sporo osprzętu z-wave), aby nie być stronniczym prawdopodobnie niezłe wsparcie jest też np. dla Xiaomi, czy Smartthings'a i wielu innych uznanych systemów ID.
Podstawowe integracje (głównie te "z pudełka")
https://www.home-assistant.io/components/
a tu wszystkie:
https://www.home-assistant.io/components/#all

Mi zabawę z hass.io przerwała awaria RPi 3B (ten model jak się okazuje miewał wadę fabryczną i niejeden egzemplarz się spalił, a konkretniej jego przetwornica napięcia, no ale jak trup, to trup…), więc sporo "poszło do piachu", ale dorobiłem się RPi3B+ i powracam do drążenia porzuconego tematu - w międzyczasie pojawiły się nowe integracje, więc nawet nie będę powracał do backupu sprzed prawie roku, szczególnie że moja konfiguracja ID też się zmieniła w międzyczasie.Kwestia chmury (płatnej 5$ miesięcznie, co u nas jest wygórowaną ceną, ale w krajach gdzie ID są popularne już nie jest to znacząca kwota):
https://www.nabucasa.com/
jej używanie z pewnością ułatwi korzystanie z HA, natomiast jest to forma finansowania samego HA, który jest w pełni darmowy.

Można jednak ogarnąć tą kwestię bezkosztowo (jakkolwiek kosztem wygody i instalacji dodatkowego oprogramowania na komputerach czy smartfonach klienckich), a mam na myśli plugin (add-on) ZeroTier One dostępny w grupie pluginów tworzonych przez społeczność HA, oczywiście należy utworzyć konto i wyposażyć się w odpowiednie oprogramowanie (wszystko w linku poniżej), przynajmniej póki co 100 klientów jest darmowe
http://www.zerotier.com/

Ewentualnie dla osób dysponujących publicznym IP jest wśród oficjalnych pluginów wsparcie dla Duck DNS
https://www.duckdns.org/
(chociaż mając publiczne IP można to łatwo ogarnąć również z poziomu routera)PS ten post to tylko "zajawka" tematu, ale jest to w końcu coś na czym można spróbować oprzeć zarówno spory system ID jak i niewielkie DIY.

I coś na bis - link do najświeższych wiadomości (w dniu kliknięcia) dotyczących ostatniego wydania:
https://www.home-assistant.io/latest-release-notes/
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi szopen za tę wiadomość:
Ekonomista (2019-07-14)
14-07-2019, 08:13
Post: #2
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
Współpracuje z wyłącznikami Sonoff?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-07-2019, 15:46 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-10-2019 23:35 przez szopen.)
Post: #3
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
Jeśli zmienisz im firmware np. na
1) Tasmota
https://github.com/arendst/Sonoff-Tasmota
to obsłużysz je pluginem TasmoAdmin
lub
2) ESPHome (może nawet lepiej? bo chyba łatwiej opisane i jest w ramach pluginu zintegrowane z HA więc firmware można tworzyć z poziomu HA!)
https://esphome.io/
to tak.

Być może są wspierane też inne projekty firmware dla sprzętu na ESP (polska Supla ma niestety tylko szczątkowe wsparcie - choć być może jest w trakcie rozwoju? ale nie chcę być nadmiernym optymistą, bo zajmowała się tym 1 osoba i ostatni commit jest z marca bodajże).Z racji tego, że sporo sprzętu jest bazowane na ESP to są np. projekty zajmujące się migracją z fabrycznego firmware - poniższy np. zapewnia bezprzewodowe przejście Tuya na Tasmota
https://github.com/arendst/Sonoff-Tasmota/wiki/Tuya-OTA
(a Tuya jest "silnikiem" np. osprzętu ID pod marką Blitzwolf, czyli sklepu Banggood).

Swoją drogą integracja z Tuya jest także możliwa bez zmiany firmware, lecz opiera się na wykorzystaniu chmury i wymaga ręcznej nieskomplikowanej konfiguracji, - dodajemy sekcję w pliku configuration.yaml, aby nie być gołosłownym trzeba wstawić tyle (oczywiście po dostosowaniu do swojego loginu i hasła, ewentualnie kraju)
Kod:
tuya:
  username: "twoj@email.pl"
  password: "jakies_trudne_haslo"
  country_code: 48
tu przykładowo podłączyłem BlitzWolfa BW-SHP6 w ten sposób
   Natomiast integracja z TP-linkiem HS110 (i innymi modelami tego producenta) działa w ramach integracji dostępnych "z pudełka" - kreator sam znajduje skonfigurowany sprzęt, trzeba tylko podać użytkownika i hasło.

to widok z panelu automatycznych integracji
   
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-07-2019, 17:18 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-07-2019 00:29 przez szopen.)
Post: #4
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
No i znowu widzę swoje błędy - tj. "niewyczyszczone" konfiguracje, a śmieci zostają automatycznie zaimportowane…

Dzięki za pytanie o sprzęty Iteada - mam motywację do eksperymentów, wprawdzie Sonofów nadal nie ruszam, ale odpalę je z eWelinkiem - czekają na czyjąś decyzję (i być może zostaną wykorzystane w konfiguracji właśnie po prostu z eWelink), ale za to trochę przeczyściłem istniejące konfiguracje i wrzuciłem do konfiguracji zdalnie sterowane gniazdka TP-link i Tuya (tu akurat BlitzWolf).

Jak dotąd jedyną "rzeźbą" było wydobycie tokena z oczyszczacza powietrza Zhimi airpurifier m1 (czyli handlowo znanego jako Xiaomi Air Purifier 2), czego nie zrobiłem wcześniej chyba nawet nie wiedząc o możliwości integracji.

Swoją drogą w mieszkaniu mam 2 sieci LAN i to całkiem rozłączne - jedna z nich była siecią "produkcyjną" czy mniej informatycznie po prostu roboczą, a druga siecią eksperymentalną i backupem internetu, przez kilka lat ich role się zupełnie odwróciły - eksperymentalna instalacja stała się roboczą, a dawna podstawowa jest używana sporadycznie, przez to musiałem wprowadzić sporo zmian - m.in. oczyszczacz i sterowanie pralką były wcześniej w innej sieci niż pozostała automatyka (w sumie używałem tylko rozwiązań chmurowych, więc nie miało to znaczenia).

W ramach ciekawostek:
- TP-Link HS110 (to jest model z pomiarem obciążenia) w HA raportuje całkiem inne rzeczy niż są dostępne w oficjalnej aplikacji, w tym np. napięcie zasilania (chociaż oficjalna apka też swoją drogą się przydaje, stąd np. wiem, że przeciętne jedno pranie zużywa w moim przypadku 0,5kWh - zmierzyłem to swego czasu na praniach opartych o program "Eco 40°C", Amica AWB510L i było to niemal zawsze 0,45kWh, oczywiście można zmierzyć inne programy, tu się spodziewam sporych różnic dla wyższych temperatur, bo np. dodatkowe płukanie czy zmiana programów na inne o tej samej temperaturze wody nie mają znaczącego wpływu na zużycie energii)
- można podglądać niektóre parametry pracy routerów LTE (integracja dotyczy Huawei z kompatybilnym firmware, innymi się nie interesowałem, ciekawe czy w ten sposób da się wydobyć też dane z hilinków), obrazek w załączniku
   
- coś, co może mieć szczególne znaczenie w przypadku automatyzacji domu, w którym nie przebywamy (domek letni, działka itd.) w pewnych konfiguracjach jest możliwe wysyłanie powiadomień przez SMS i jak widzę jest integracja z routerami Dovado (co nie dziwi, bo one mają odpowiednie API), Huawei LTE (czyli z konstrukcjami zintegrowanymi z modemem) oraz Netgear LTE i TP-Link LTE
(możliwa jest też integracja z usługami wysyłania SMS za pośrednictwem internetu takimi jak clickatell, twilio, (czy yesss - to akurat dość specyficzna sytuacja bo to bramka operatora), ale w samej istocie rzeczy to wymaga połączenia z internetem, a w krytycznych sytuacjach prawdziwe SMSy są znacznie bardziej niezawodne, szczególnie w przypadku "oddalonych od cywilizacji" miejsc)


dzięki monitorowaniu parametrów sygnału widzę dlaczego Play u mnie działa tak beznadziejnie w dzień
   
niestety monitorowanie w ten sposób generuje zbyt wiele danych, więc tą integracje wkrótce odpuszczę (bo to raczej nie wróży długiej żywotności karty TF… chociaż można pomyśleć np. o NUC z prawdziwym hdd lub ssd jako jednostce centralnej…)
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
27-08-2019, 18:42 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-08-2019 13:56 przez szopen.)
Post: #5
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
Porcja nowych ciekawych integracji dostępnych w ostatnich wersjach HA, bo generalnie nowości jest więcej niż ogarniam ;P postarałem się wybrać same "perełki" wśród ogromnej ilości gotowych rozwiązań, szczególnie że niektóre bez znajomości ich nazwy są niemal nie do odnalezienia w tym gąszczu.

1a) AdGuard Home, czyli lokalny serwer DNS służący do filtrowania niechcianego ruchu, podobny w założeniach do Pi-Hole, ale znacznie bardziej od niego rozbudowany (swoją drogą AdGuard dostarcza też rozwiązania komercyjne w postaci aplikacji na urządzenia mobilne i stacjonarne)
https://www.home-assistant.io/components/adguard/
więcej o samym AdGuard Home
https://github.com/AdguardTeam/AdGuardHome

1b) Pi-hole - ta integracja jest już stosunkowo od dawna, DNS do blokowania niechcianego ruchu
https://github.com/hassio-addons/addon-pi-hole
https://www.home-assistant.io/components/pi_hole/
więcej o Pi-hole
https://pi-hole.net/


2) kilka integracji "dla zaawansowanych grzebców" Tongue

a) Orange Pi GPIO
https://www.home-assistant.io/components/orangepi_gpio/

b) Azure Event Hub
https://www.home-assistant.io/components...event_hub/

c) AWS Lambda/SNS/SQS (ponoć można się zmieścić w darmowych limitach przy zastosowaniu do prostej automatyki, bodajże jest to milion requestów miesięcznie?)
https://www.home-assistant.io/components/aws/

d) Epson Workforce i Epson Ecotank (monitor poziomu tuszu)
https://www.home-assistant.io/components...workforce/

e) Supla (!) - ponoć w końcu ta integracja już działa sensownie (muszę sprawdzić, czasu brak), byłby to kolejny przełom dla Supli (szkoda, że nie ze 2 lata temu…) po integracji z GH i Alexa
https://www.home-assistant.io/components/supla/
token (dla publicznego serwera Supli) generujemy tam:
https://cloud.supla.org/integrations/tokens
niestety już widzę, że ta integracja jest wciąż mocno niekompletna (wydaje się, że wparcie ma tylko serwer chmurowy/lokalny oraz sterowniki rolet, których nie mam, muszę dorzucić do testowego systemu jakiś prosty przekaźnik - może chociaż podstawowe sterowanie oświetleniem byłoby możliwe? bo ani sterownik bramowy, ani elektro-zamek nie działają)


3) A tu taka powiedzmy ultra-ciekawostka - integracja z WWLLN czyli ze światową siecią "łowców piorunów" (brzmi ciekawie choćby w powiązaniu z ostatnią tragedią na Giewoncie, akurat byłem w tym dniu w Zakopanem, ale nie sprawdzałem już pogody, bo to był dzień wyjazdu)
http://wwlln.net/
https://www.home-assistant.io/components/wwlln/
obrazek w załączniku - skorzystałem z dzisiejszej burzowej pogody, sposób prezentacji jest odwrotny niż na https://antistorm.eu/
   
(tu ^ burza idzie w kierunku Pn-Z, rozsądniej byłoby rysować najstarsze uderzenia piorunów na warstwie która jest najbardziej "pod spodem")
ciekawostka wewnątrz ciekawostki - antistorm można zainstalować na smartfonie jako "aplikację html":
https://antistorm.eu/m/
       

4) Integracja z motionEye (to nie jest nic nowego, ale na innym forum ktoś pytał, to tu też wrzucę z obrazkami)
https://github.com/hassio-addons/addon-motioneye
https://github.com/ccrisan/motioneye
tym razem nie użyłem integracji z sidebarem i interfejsem HA (z powodu małej rozdzielczości ekranu laptopa), bo można też mieć to z własnym interfejsem
   
   
jako model(ka) występuje plansza do strojenia optyki w kamerach (samoróbka, tj. wydruk A3 gotowej planszy ISO 12233 jaką kiedyś stosowało bodajże BBC, a do dziś się używa przy kalibracji i testach optyki), źródło:
https://www.graphics.cornell.edu/~westin...chart.html
https://www.graphics.cornell.edu/~westin...schart.pdf

5) Jeśli dużo zamawiacie w ChRL to ciekawa może być integracja z serwisem trackingowym 17track (nie jest wprawdzie tak dostosowany do polskiego rynku jak np. alipaczka, ale całkiem daje radę) - można sobie zwizualizować ilość przesyłek w danym stanie (warto mieć np. niezależną informację o awizowaniu)
https://www.home-assistant.io/components...teentrack/

6) Ciekawostek ciąg dalszy - sensor informujący o najbliższym wystrzeleniu jakiejś rakiety w przestrzeń kosmiczną (opierający się na serwisie http://launchlibrary.net/ )
https://www.home-assistant.io/components...h_library/
   
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
29-08-2019, 14:50 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-02-2020 15:58 przez szopen.)
Post: #6
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
A dziś ultraświeża paczka informacji związanych z HA

1) aktualizacja do wersji 0.98.0 (poprzednia wersja produkcyjna to była 0.97.2) edit (dzień później): już mamy wersję 0.98.1 zawierającą pierwsze poprawki do wydania
https://www.home-assistant.io/blog/2019/...elease-98/

2) Dla nas tylko jako ciekawostka wprowadzona integracja z serwisem informującym o trzęsieniach ziemi w Nowej Zelandii
https://www.geonet.org.nz/earthquake
ta integracja nie jest jeszcze udokumentowana (pewnie właśnie się pisze instrukcja)
ale podobna integracja już istnieje:
https://www.home-assistant.io/components...akes_feed/
a dotyczy amerykańskiego serwisu USGS, który swoją drogą obejmuje także Polskę!
by nie być gołosłownym dziś widać na mapie wczorajszy wstrząs (prawdopodobnie w okolicach kopalni Rudna, ale mapa nie daje się aż tak przybliżyć aby to się dało zidentyfikować), screenshot pochodzi z serwisu https://earthquake.usgs.gov/ ponieważ nie używam tej integracji
   
ale integracja z USGS może być interesująca dla osób, które mieszkają w okolicy obszarów zagrożonych wstrząsami
edit: z ciekawości sprawdziłem czy są gdzieś jakieś informacje o tym wstrząsie, no i są, jeden z wielu linków:
https://www.se.pl/wroclaw/wstrzas-w-kopa...-g3uS.html

3a) Szukając czegoś całkiem innego (postanowiłem odgrzebać z szuflady transceiver 433MHz RFXtrx) znalazłem na gadget-freakz (niestety reklamy się u nich wręcz "wylewają ze strony") w miarę świeże porównanie Home Asistant'a z Domoticz'em
https://gadget-freakz.com/domoticz-vs-home-assistant/
a przy okazji też inne artykuły

3b) O wykorzystaniu HA do użytecznych zadań bez posiadania dodatkowego sprzętu, niektóre z nich już wspominałem we wcześniejszych postach, ale nie wszystkie (a są tam opisane niektóre ciekawe integracje z serwisami online i nie tylko, jak: wykrywanie obecności domowników na podstawie obecności ich sprzętu w sieci WiFi, serwisy pogodowe; poczta, kalendarz i terminarze, śledzenie cen, kursów walut czy przesyłek, transport publiczny - tu póki co nie istnieje integracja z żadnym z polskich przewoźników, czy nawet zamawianie pizzy - choć to chyba raczej w ramach ciekawostek)
https://gadget-freakz.com/top-10-uses-fo...-hardware/

4) Serwis zawierający linki do streamów wideo (a właściwie ich "generator") dla tysięcy modeli kamer IP (te tysiące to powstają zwykle z obrandowania kilkunastu modeli danego realnego producenta dużą liczbą brandów, przy czym w ich większości wsparcie po prostu jest zerowe, więc jeśli sami nie wykombinujemy to odkrycie właściwych ustawień wymaga "grzebactwa na poziomie pro", mi się jakimś cudem udało ogarnąć to dla kilku modeli kamer, ale z niektórymi naprawdę była rzeźba) może być bardzo użyteczny np. przy budowie monitoringu opartego na motionEye
http://www.ispyconnect.com/sources.aspx

5) Jak zacząć "przygodę" z hass.io? No w tej dziedzinie to ekspertem z pewnością nie jestem, więc nie czuję się na siłach pisać jakieś tutoriale - to tak wstępem wytłumaczenia się przed tymi którzy poczują się wpuszczeni w maliny mając własne lepsze pomysły Tongue
Nie będę udawał eksperta - z pytaniami raczej należy się zwracać na oficjalnym forum:
https://community.home-assistant.io/
jeśli chodzi o pomoc po polsku to jest też np. wątek na miui polska (choć poświęcony głównie współpracy z mihome. to jednak warto przeczytać)
https://miuipolska.pl/forum/topic/29092-...me-xiaomi/

Pierwsza instalacja hassio mniej więcej zajmuje od kilkunastu minut do nawet kilku godzin (jeśli spędzimy dużo czasu w kreatorze) od włączenia sprzętu (z czego ~20 minut to etap preinstalacji i aktualizacji systemu, na który nie mamy wpływu i wymaga cierpliwego przeczekania) - to tak informacyjnie dla RPi3 z kartą prawdopodobnie szybszą niż RPi jest w stanie wykorzystać, jeśli sprzęt jest słabszy może to potrwać zapewne jeszcze więcej (obraz, który pobieramy nie jest w pełni gotowym systemem, więc zanim skrypty spowodują, że system "się rozgości" trzeba trochę poczekać), więc podstawowa porada - nie wpadać w panikę od razu i cierpliwie czekać (właściwie to najlepiej zająć się czymś innym, dlatego podałem orientacyjny czas, być może na szybkim sprzęcie jest krótszy, ale szkoda go tracić na wgapianie się w ekran, na którym nic się nie dzieje) - niektóre operacje są czasochłonne.
O ile nie jestem zwolennikiem wideotutoriali, bo lepiej poświęcić ten sam czas na czytanie AKTUALNIEJSZEJ dokumentacji, to jednak wrzucam 2 linki dla tych którzy chcieliby, ale się boją:
- ten jest nieco przestarzały (HA już jest znacznie bardziej rozwinięty), ale za to ładnie prezentuje wstępny przebieg instalacji w dość przystępny sposób
https://www.youtube.com/watch?v=qnCRcGTznXs
- tu za to jest sporo świeższy materiał, ale gość zaprezentował niezalecaną metodę parowania sticka z-wave z urządzeniem (w dokumentacji HA jest opisany prawidłowa metoda)
https://www.youtube.com/watch?v=XWPluWcYRMI

a) Jeśli używamy windows (pewnie większość) to jest potrzebny jakiś edytor, który dobrze sobie radzi z linuxowymi plikami, polecam ten:
https://notepad-plus-plus.org/
i zadbać o to by nie popełniać literówek (wiem, to niemożliwe, trzeba po prostu sprawdzać co się pisze)
przydaje się też
https://www.7-zip.org/
do rozpakowywania linuxowych archiwów

b) Należy nabrać nawyku robienia backupów przed grzebaniem (gdy mamy działającą konfigurację) i po grzebaniu (by w razie częściowej wtopy i konieczności przywrócenia konfiguracji sprzed zmian, mieć możliwość szybkiego ponownego wprowadzenia tych zmian, które były udane), nie będę ukrywał - nieraz już zepsułem sobie konfigurację, czasem aktualizacje też mogą częściowo coś zepsuć, czasem samemu się psuje jedno robiąc drugie… (właśnie widzę, że popsułem sobie część konfiguracji… mimo to zasadnicze elementy działają nadal poprawnie)

c) Warto też przypisać za pomocą "statycznego DHCP" (czyli de facto odpowiedniego wpisu arp) jakiś łatwy do zapamiętania adres IP dla odpowiedniego interfejsu sieciowego urządzenia na którym uruchomimy hass.io (wprawdzie używa on mdns/bonjour, ale to nie w każdej sieci i nie zawsze działa) oraz dla wszystkich urządzeń, które mamy w tej sieci LAN a np. będziemy wykorzystywać je w naszej automatyce
   
na obrazku ten mechanizm w routerze pracującym pod gargoyle

d) Świeżo po instalacji zostaje się z zasadniczo pustym interfejsem, edit: od jakiegoś czasu przy świeżej instalacji dostajemy automatycznie skonfigurowany lovelace (więc jest choćby panel pogodowy, a jeśli w trakcie kreatora konfiguracji dodamy sobie jakieś integracje z istniejącymi systemami to pojawią się one automatycznie na pulpicie, więc polecam dodać w kreatorze to co już mamy działającego zanim zainstalowaliśmy HA, dodatkowo niektóre integracje sa wykrywane przez upnp)
Idee na jego wykorzystanie interfejsu lovelace można znaleźć tu
https://demo.home-assistant.io/
ciekawostka polega na tym, że każdy z tam przedstawionych przypadków jest niemal w pełni "klikalny", więc można sobie w nim pogrzebać (zupełnie bez strachu - to jest demo i nic nikomu nie zepsujemy, również jeśli nagrzebiemy wystarczy przeklikać się do kolejnych przykłądów aż się nie wróci do tego który wcześniej "zepsuliśmy") wykorzystując wizualny jak i ręczny edytor konfiguracji - minihamburger menu="trzykropek"
                               

e) a korzystając z ręcznego edytora można nawet skopiować sobie cudzy układ (oczywiście w większości nie będzie działał z braku reszty konfiguracji i encji, ale można go wyczyścić kilkoma klikami myszy w już swoim edytorze wizualnym ze zbędnych fragmentów i wykorzystać np. na start lub uzupełnienie swojego konfigu)

f) niektóre przykłady są doskonale udokumentowane (linki dostępne w demo), więc można zobaczyć jak ktoś zbudował swój system np. ten jest świetny:
https://github.com/JamesMcCarthy79/Home-...ant-Config

g) na wstępie warto zainstalować sobie pluginy ułatwiające konfigurowanie (niektóre są szczególnie istotne gdy używamy gotowca hass.io, a nie "gołej instalacji HA, inne wręcz odwrotnie) polecam szczególnie te:
- Check Home Assistant configuration (sprawdza konfigurację przed update całości systemu, oczywiście to się dzieje gdy uruchomimy go ręcznie i odczekamy wystarczająco długo by wygenerował logi, ten plugin po prostu instaluje drugą-aktualną instancję hassio i na niej przeprowadza testy, nie jest niestety w 100% niezawodny, ale ostrzega przed potencjalnymi problemami w większości przypadków)
przykład prawidłowego logu, po którym zaktualizuję hassio do aktualnej wersji - widać przy okazji, że czas testów to koło 20minut (RPi3B+ i mało skomplikowana konfiguracja)
Kod:
[16:22:31] INFO: Installing Home Assistant: latest...
[16:22:31] INFO: Please be patient, this might take a few minutes...
WARNING: You are using pip version 19.1.1, however version 19.2.3 is available.
You should consider upgrading via the 'pip install --upgrade pip' command.
[16:29:19] INFO: Installed Home Assistant 0.98.0
[16:29:19] INFO: Don't worry, this temporary installation is not overwriting your current one.
[16:29:19] INFO: Making a copy of your configuration for checking...
[16:35:07] INFO: Checking your configuration against this version...
[16:43:19] INFO: Configuration check finished - no error found! :)
- Configurator (edytor tekstu, czyli ręczny edytor konfiguracji dostępny w interfejsie graficznym)
- Samba share (umożliwia dostanie się do plików konfiguracyjnych (i nie tylko) przez "otoczenie sieciowe" dzięki czemu mamy możliwość ich bezpośredniej edycji, UWAGA jeśli pod windows to używamy do tego np. Notepad++ https://notepad-plus-plus.org/ )
- Log Viewer ("na żywo" widać co się dzieje, chociaż da się wytrzymać bez tego - logi dostępne są praktycznie w każdym istotnym komponencie)
- SSH server (jeszcze nie byłem zmuszony go używać, chociaż był moment gdy go wykorzystywałem do diagnostyki z braku wiedzy, że szukaną informację mam… w GUI)
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
09-10-2019, 15:29 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-02-2020 21:10 przez szopen.)
Post: #7
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
Integracja z MiFlora - czyli wykorzystanie BLE
https://www.home-assistant.io/integrations/miflora/
w przypadku hass.io postawionym na RPi3B+ konfiguracja ogranicza się do podania MAC-adresu
(oraz ewentualnie upewnienia się czy w podstawowej konfiguracji RPi BT jest włączony, ponieważ niektóre poradniki zalecają wyłączenie WiFi i BT, sam mam wyłączone WiFi by nie interferowało z BT)

sam MAC-adres można "na lenia" znaleźć np. taką aplikacją
https://play.google.com/store/apps/detai...blescanner
   

oto przykład historii pomiarów
   przy powyższej sytuacji z wykorzystaniem BLE należy mieć włączony BT (w normalnej konfiguracji jest włączony, ale warto mieć wyłączone radio od WiFi)
poniżej informacja jak wyłączyć i jedno i drugie (co oczywiste, jeśli nie chcemy wyłączać nie robimy tych dodatkowych wpisów lub je zakomentowujemy krzyżykiem, do edycji pod windows konieczny notepad++)
https://community.home-assistant.io/t/qu...io/78955/3
te edycje można wykonać jeszcze przed pierwszą instalacją hass.io (pliki są na "konfiguracyjnej" partycji fat na karcie)i coś z innej beczki - ściągawka do podmiany ikon (HA używa ikon MDI)
(tu chyba za daleko wybiegłem w przyszłość https://cdn.materialdesignicons.com/4.5.95/ )

aktualny set to bodajże ten
https://cdn.materialdesignicons.com/4.3.95/

lub po prostu ze strony głównej (jest wyszukiwarka)
https://materialdesignicons.com/
oczywiście nie wszystkie ikony są zaimplementowane w HA

atrybut "icon" encji zmieniamy np. na
mdi:crown
jeśli w ściągawce nazywał się
mdi-crown

inny przykład
mdi-dog-service
ze ściagawki zamieniamy na
mdi:dog-service


dodatkowe repozytoria pluginów
Tzw. "must have", czyli automatyczne backupy w google drive, jest to nieoficjalny plugin, więc trzeba dodać dodatkowe repozytorium, wszystko pod linkiem:
https://github.com/sabeechen/hassio-google-drive-backup

oprócz powyższego warte uwagi:

FTP backup
https://github.com/leinich/hassio-addons

obsługa UPSów APC (zarówno z kontrolą po IP jak i po USB)
https://github.com/korylprince/hassio-apcupsd

ESPHome
https://github.com/esphome/hassio

i 2 linki na wypadek, gdyby ktoś sobie nieumyślnie usunął fragmenty konfiguracji
wtyczki tworzone przez społeczność HA
https://addons.community
oraz w pełni oficjalne
https://home-assistant.io/addons


Temat związany z ESPHome tak się rozrósł, że posty związane z nim przerzuciłem do osobnego wątku
http://forum.jdtech.pl/Watek-esphome-roz...rte-na-esp
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
24-10-2019, 18:27 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-10-2019 13:28 przez szopen.)
Post: #8
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
Wersja 0.100 (dziś to już 0.100.3) nie wprowadziła zmian, które rzuciłyby mnie na kolana, ale dość ciekawa może być integracja z Here kalkulująca czas podróży między 2 punktami
https://www.home-assistant.io/integratio...avel_time/

U mnie wygląda to np. tak
   
oczywiście screenshota nieco przyciąłem w celu zachowania jako-takiej prywatności

tygodniowy wykres wygląda jeszcze ciekawiej
   Przy okazji taka ciekawostka - współpraca z czajnikiem Xiaomi Mi Smart Kettle (z funkcją sterowania po BLE), bo co jakiś czas wpadam na odwołania do tej integracji (pełne DIY trzeba zrobić wszystko samemu, to tylko wskazówki, a nie jest to "gotowiec" jakich wiele w HA)
https://github.com/aprosvetova/xiaomi-kettle
wprawdzie sam tego nie używam, ale przyjęta technika sterowania jest dość ciekawa
(z racji braku możliwości zdalnego włączenia do trybu gotowania, ze stanu gdy jest wyłączony, zastosowany jest trick - stałe utrzymywanie temperatury i zamiast wyłączenia jest po prostu letnia woda, swoją drogą trzeba poczytać, bo ograniczeń jest więcej).
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
04-11-2019, 16:50 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-11-2019 19:46 przez szopen.)
Post: #9
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
Wersja 0.101
https://www.home-assistant.io/blog/2019/...lease-101/
i polski akcent - integracja z Airly (sieć czujników jakości powietrza)
https://www.home-assistant.io/integrations/airly/
tym razem całość konfiguracji sprowadza się do przejścia kreatora (konfiguracja->integracje->"+"->Airly)
potrzebne dane to klucz API i współrzędne geograficzne interesującego miejsca (sam podałem współrzędne stacji pomiarowej, w innych miejscach otrzymamy wynik interpolowany, niekoniecznie zgodny ze stanem faktycznym)

       


Druga kwestia - wersja 0.101 przywraca kompatybilność z najnowszą wersją Adguard Home (w nowych instalacjach równa się to możliwości instalacji pluginu, która była wstrzymana przez pewien krótki czas gdy pojawiły się niezgodności), ale równocześnie na dotychczasowych użytkownikach wymusza aktualizację pluginu Adguard Home do bieżącej wersji.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
30-11-2019, 17:48 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-12-2019 19:04 przez szopen.)
Post: #10
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
Tym razem kubełek zimnej wody - ostatecznie zrozumiałem (właściwie to wiedziałem niemal od początku, ale się o tym upewniłem Tongue) czemu nie udało mi się powrócić w sensowny sposób do backupów po półrocznej przerwie w eksperymentach - rozwój HA idzie w tak szybkim tempie, że niemal każda kolejna aktualizacja wprowadza "przełomowe zmiany" (breaking changes), które wymagają często mniej lub bardziej radykalnych zmian konfiguracji.
Jeśli podążamy z aktualizacjami na bieżąco, to "pół biedy" (choć aktualizacja zdalnego systemu to naprawdę duże ryzyko, bo już przeżyłem totalne zawieszenie się systemu, choć na szczęście lokalnego, ale i tak nawet bez możliwości dobicia się po ssh), ale przy dużym przeskoku między wersjami sytuacja we w miarę rozbudowanym systemie może być naprawdę trudna do opanowania.

A wersje 0.102.x okazały się być dla mnie takimi "przełomowymi", choć update HA z wersji 0.101.3 do 0.102.1 (sprzed ponad tygodnia) przegapiłem z powodu urwania tyłka w pracy.
Oczywiście przed próbą aktualizacji wykorzystuję plugin "Check Home Assistant configuration" i dopiero gdy on nie wykaże błędów, a sam nie zauważę w opisie wydania żadnych "breaking changes" dotyczących mojej konfiguracji, przechodzę do aktualizacji, tym razem nie skończyło się to dobrze.

Opis wydania 0.102:
https://www.home-assistant.io/blog/2019/...lease-102/
(szczególnie polecam filmik https://www.youtube.com/watch?v=SqIMUSegjrs )
Ciekawa wśród nowych integracji jest integracja z WLED (czyli systemem zarządzania LEDami Neopixel, czyli WS2812B, WS2811, SK6812, APA102)
https://github.com/Aircoookie/WLED
można je wprawdzie ogarnąć również za pomocą ESPHome (wymaga to także użycia modułu ESP w charakterze głównego sterownika), choć WLED wydaje się być bardziej elastyczny (nie próbowałem, zawsze LEDy Neopixel przegrywały z ważniejszymi sprawami ze względu na nieciekawe ceny, ale kto wie, może się zdecyduję na jakiś mały eksperyment?)No ale do rzeczy:

1) Wśród nowych(?) platform znalazło się "Huawei LTE", z możliwością sterowania połączeniem LTE z poziomu HA, no OK jest to nowa platforma, bo nie wymaga już ręcznego klepania konfiguracji, lecz wystarcza użyć kreatora integracji, wszystko fajnie, tylko że ta "nowa platforma" rozwaliła poprawną integrację współpracy z routerem Huawei działającą od miesięcy… mimo, że konfigurację miałem już od dawna zrobioną ręcznie zgodnie z "nową" dokumentacją
https://www.home-assistant.io/integrations/huawei_lte/
(no cóż będę śledził temat, może ud mi się pomóc developerom, póki co mam niedziałający komponent i zakomentowany fragment konfiguracji).

2) Chyba łatwiejszy przypadek (mam 2 instalacje, ta jest testowa i póki co znacznie prostsza) tu próba aktualizacji 0.102.2 na 0.102.3
Kod:
19-11-30 14:27:15 INFO (MainThread) [hassio.homeassistant] Update Home Assistant to version 0.102.3
19-11-30 14:27:15 INFO (SyncWorker_1) [hassio.docker.interface] Update image homeassistant/raspberrypi3-homeassistant:0.102.2 to homeassistant/raspberrypi3-homeassistant:0.102.3
19-11-30 14:27:15 INFO (SyncWorker_1) [hassio.docker.interface] Pull image homeassistant/raspberrypi3-homeassistant tag 0.102.3.
19-11-30 14:27:33 ERROR (SyncWorker_1) [hassio.docker.interface] Can't install homeassistant/raspberrypi3-homeassistant:0.102.3 -> 500 Server Error: Internal Server Error ("Get https://registry-1.docker.io/v2/: net/http: request canceled while waiting for connection (Client.Timeout exceeded while awaiting headers)").
19-11-30 14:27:33 WARNING (MainThread) [hassio.homeassistant] Update Home Assistant image fails
oczywiście nic do stracenia - spróbuję aż do skutku (pewnie to tymczasowy problem z hostowaniem wydania - czyżby 0.102.2 zawierało tyle błędów że wszyscy mają ciśnienie na aktualizację?)

edit1 - tak jak przypuszcałem w końcu się udało
Kod:
19-11-30 16:20:51 INFO (MainThread) [hassio.homeassistant] Successful run Home Assistant 0.102.3

3) przypadek trudniejszy (log z pluginu "Check Home Assistant configuration"):
Kod:
starting version 3.2.8
[15:11:28] INFO: Don't worry, this temporary installation is not overwriting your current one.
[15:11:28] INFO: Installing Home Assistant: latest...
[15:11:28] INFO: Please be patient, this might take a few minutes...
WARNING: You are using pip version 19.2.2, however version 19.3.1 is available.
You should consider upgrading via the 'pip install --upgrade pip' command.
[15:17:09] INFO: Installed Home Assistant 0.102.3
[15:17:09] INFO: Making a copy of your configuration for checking...
[15:22:08] INFO: Checking your configuration against this version...
[15:38:22] ERROR: The configuration check did not pass!
[15:38:22] ERROR: See the output below for more details.
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of colorlog==4.0.2
Testing configuration at /tmp/config
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of pyvera==0.3.6
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of construct==2.9.45
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of python-miio==0.4.7
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of aiohttp_cors==0.7.0
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of mutagen==1.42.0
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of gTTS-token==1.1.3
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of opensensemap-api==0.1.5
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of speedtest-cli==2.1.2
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of pyRFXtrx==0.23
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of hass-nabucasa==0.29
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of PyNaCl==1.3.0
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of home-assistant-frontend==20191119.6
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of netdisco==2.6.0
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of distro==1.4.0
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of sqlalchemy==1.3.10
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of getmac==0.8.1
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of huawei-lte-api==1.4.3
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of stringcase==1.2.0
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of url-normalize==1.4.1
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of py17track==2.2.2
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of py-cpuinfo==5.0.0
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of pylaunches==0.2.0
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of bluepy==1.1.4
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of miflora==0.4.0
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of psutil==5.6.5
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of co2signal==0.4.2
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of herepy==0.6.3.1
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of tuyaha==0.0.4
INFO:homeassistant.util.package:Attempting install of pysupla==0.0.3
Failed config
  General Errors:
    - Component error: plant - No module named 'sqlalchemy'

Successful config (partial)

Tego rodzaju problemy obchodzę przez zakomentowanie fragmentu konfiguracji (tu błędy są powiązane z integracją "plant", czyli kontroli środowiska dla kwiatków), zwykle się to udawało, choć trzeba przeszukać dokumentację, czy coś się nie zmieniło.

Edit2 - pomogło za-komentowanie części konfiguracji powiązanej z… "huawei lte" (którą przeoczyłem wcześniej), teraz sprawdzanie konfiguracji odbywa się bez błędów i jest możliwa aktualizacja, powiązanie błędów z "plant" było oczywiście fałszywe…
Edit3 - pousuwanie encji powiązanych z "Huawei LTE" (bo komentowanie konfiguracji to wciąż za mało) jednak nie pomogło na działanie tej integracji (choć sprawia wrażenie już poprawnie się konfigurującej, bo rozpoznaje model routera, to jednak jest wszystko co jest do uzyskania u mnie obecnie…)
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  ESPHome rozszerzenie Home Assistanta o DIY oparte na ESP szopen 12 170 14-02-2020 18:21
Ostatni post: szopen
  Sterowanie głosowe Alexa / Google Home + Xiaomi Gateway grzech1991 24 6 233 21-01-2019 00:36
Ostatni post: szopen