[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
14-07-2019, 04:54 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-07-2019 18:05 przez szopen.)
Post: #1
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
Może tytułem wstępu: Home Assistant i Hass.io to nie jest dokładnie to samo, ale skutek zasadniczo ma jednakowy - po prostu Hass.io jest gotowym obrazem Home Assistant'a wraz z systemem operacyjnym hassOS przeznaczonym do uruchomienia na RPi lub zbliżonym sprzęcie do Raspberry (gotowe obrazy są na: RPi od "jedynki" i jej pomniejszone klony 0 i 0w, choć te modele nie są zalecane do pracy z braku wydajności, po RPi 3+; 2 modele Odroid'a; jednego OrangePi oraz na tinkerboard od asusa i intelowskiego NUCa, a także dla maszyn wirtualnych):
https://www.home-assistant.io/hassio/installation/
("goły" HA daje się zainstalować w Dockerze, jak i bez niego pod różnymi linuxami, osx, windows na NASach Synology itd. ale jako, że jestem leniem wolę hass.io i dedykowany SBC)

Warto zobaczyć demo możliwości systemu bazujące na konfiguracjach stworzonych przez użytkowników HA:
https://demo.home-assistant.io

Home Assistant'em można "nakryć" inne już skonfigurowane systemy ID by je wzajemnie zintegrować (i tu jak na mój gust jest stosowane rozwiązanie optymalne - wszystko co jest możliwe w taki sposób, odbywa się lokalnie wewnątrz tej samej sieci LAN), ale można także na HA oprzeć system zbudowany metodami DIY (m.in. wspierane jest firmware tasmota, ESPHome, sprzęt deCONZ itd.) lista możliwych integracji jest naprawdę ogromna, w formie "gotowe z pudełka" dostajemy m.in. Philips Hue, czy Ikea Tradfri (to dość nowa integracja - nie miałem, okazji przetestować), Nest, Wemo i wiele innych (łącznie kilkadziesiąt), pozostałe integracje których łącznie jest już prawie 1,5 tysiąca wymagają ręcznej konfiguracji (no i niestety czasu na zabawę, bo dokumentacja bywa jedynie podstawowa, więc pewne rzeczy ogarniałem metodą prób i błędów) nie do pominięcia jest też integracja z m.in. Fibaro i Vera (skoro mam sporo osprzętu z-wave), aby nie być stronniczym prawdopodobnie niezłe wsparcie jest też np. dla Xiaomi, czy Smartthings'a i wielu innych uznanych systemów ID.
Podstawowe integracje (głównie te "z pudełka")
https://www.home-assistant.io/components/
a tu wszystkie:
https://www.home-assistant.io/components/#all

Mi zabawę z hass.io przerwała awaria RPi 3B (ten model jak się okazuje miewał wadę fabryczną i niejeden egzemplarz się spalił, a konkretniej jego przetwornica napięcia, no ale jak trup, to trup…), więc sporo "poszło do piachu", ale dorobiłem się RPi3B+ i powracam do drążenia porzuconego tematu - w międzyczasie pojawiły się nowe integracje, więc nawet nie będę powracał do backupu sprzed prawie roku, szczególnie że moja konfiguracja ID też się zmieniła w międzyczasie.Kwestia chmury (płatnej 5$ miesięcznie, co u nas jest wygórowaną ceną, ale w krajach gdzie ID są popularne już nie jest to znacząca kwota):
https://www.nabucasa.com/
jej używanie z pewnością ułatwi korzystanie z HA, natomiast jest to forma finansowania samego HA, który jest w pełni darmowy.

Można jednak ogarnąć tą kwestię bezkosztowo (jakkolwiek kosztem wygody i instalacji dodatkowego oprogramowania na komputerach czy smartfonach klienckich), a mam na myśli plugin (add-on) ZeroTier One dostępny w grupie pluginów tworzonych przez społeczność HA, oczywiście należy utworzyć konto i wyposażyć się w odpowiednie oprogramowanie (wszystko w linku poniżej), przynajmniej póki 100 klientów jest darmowe
http://www.zerotier.com/

Ewentualnie dla osób dysponujących publicznym IP jest wśród oficjalnych pluginów wsparcie dla Duck DNS
https://www.duckdns.org/
(chociaż mając publiczne IP można to łatwo ogarnąć również z poziomu routera)PS ten post to tylko "zajawka" tematu, ale jest to w końcu coś na czym można spróbować oprzeć zarówno spory system ID jak i niewielkie DIY.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi szopen za tę wiadomość:
Ekonomista (2019-07-14)
14-07-2019, 08:13
Post: #2
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
Współpracuje z wyłącznikami Sonoff?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-07-2019, 15:46 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-07-2019 18:28 przez szopen.)
Post: #3
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
Jeśli zmienisz im firmware np. na
1) Tasmota
https://github.com/arendst/Sonoff-Tasmota
to obsłużysz je pluginem TasmoAdmin
lub
2) ESPHome (może nawet lepiej? bo chyba łatwiej opisane i jest w ramach pluginu zintegrowane z HA więc firmware można tworzyć z poziomu HA!)
https://esphome.io/
to tak.

Być może są wspierane też inne projekty firmware dla sprzętu na ESP (polska Supla ma niestety tylko szczątkowe wsparcie - choć być może jest w trakcie rozwoju? ale nie chcę być nadmiernym optymistą, bo zajmowała się tym 1 osoba i ostatni commit jest z marca bodajże).Z racji tego, że sporo sprzętu jest bazowane na ESP to są np. projekty zajmujące się migracją z fabrycznego firmware - poniższy np. zapewnia bezprzewodowe przejście Tuya na Tasmota
https://github.com/arendst/Sonoff-Tasmota/wiki/Tuya-OTA
(a Tuya jest "silnikiem" np. osprzętu ID pod marką Blitzwolf, czyli sklepu Banggood).

Swoją drogą integracja z Tuya jest także możliwa bez zmiany firmware, lecz wymaga ręcznej konfiguracji, nieskomplikowanej - dodajemy sekcję w pliku configuration.yaml, aby nie być gołosłownym trzeba wstawić tyle (oczywiście po dostosowaniu do swojego loginu i hasła, ewentualnie kraju)
Kod:
tuya:
  username: "twoj@email.pl"
  password: "jakies_trudne_haslo"
  country_code: 48
tu przykładowo podłączyłem BlitzWolfa BW-SHP6 w ten sposób
   Natomiast integracja z TP-linkiem HS110 (i innymi modelami tego producenta) działa w ramach integracji dostępnych "z pudełka" - kreator sam znajduje skonfigurowany sprzęt, trzeba tylko podać użytkownika i hasło.

to widok z panelu automatycznych integracji
   
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-07-2019, 17:18 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-07-2019 00:29 przez szopen.)
Post: #4
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
No i znowu widzę swoje błędy - tj. "niewyczyszczone" konfiguracje, a śmieci zostają automatycznie zaimportowane…

Dzięki za pytanie o sprzęty Iteada - mam motywację do eksperymentów, wprawdzie Sonofów nadal nie ruszam, ale odpalę je z eWelinkiem - czekają na czyjąś decyzję (i być może zostaną wykorzystane w konfiguracji właśnie po prostu z eWelink), ale za to trochę przeczyściłem istniejące konfiguracje i wrzuciłem do konfiguracji zdalnie sterowane gniazdka TP-link i Tuya (tu akurat BlitzWolf).

Jak dotąd jedyną "rzeźbą" było wydobycie tokena z oczyszczacza powietrza Zhimi airpurifier m1 (czyli handlowo znanego jako Xiaomi Air Purifier 2), czego nie zrobiłem wcześniej chyba nawet nie wiedząc o możliwości integracji.

Swoją drogą w mieszkaniu mam 2 sieci LAN i to całkiem rozłączne - jedna z nich była siecią "produkcyjną" czy mniej informatycznie po prostu roboczą, a druga siecią eksperymentalną i backupem internetu, przez kilka lat ich role się zupełnie odwróciły - eksperymentalna instalacja stała się roboczą, a dawna podstawowa jest używana sporadycznie, przez to musiałem wprowadzić sporo zmian - m.in. oczyszczacz i sterowanie pralką były wcześniej w innej sieci niż pozostała automatyka (w sumie używałem tylko rozwiązań chmurowych, więc nie miało to znaczenia).

W ramach ciekawostek:
- TP-Link HS110 (to jest model z pomiarem obciążenia) w HA raportuje całkiem inne rzeczy niż są dostępne w oficjalnej aplikacji, w tym np. napięcie zasilania (chociaż oficjalna apka też swoją drogą się przydaje, stąd np. wiem, że przeciętne jedno pranie zużywa w moim przypadku 0,5kWh - zmierzyłem to swego czasu na praniach opartych o program "Eco 40°C", Amica AWB510L i było to niemal zawsze 0,45kWh, oczywiście można zmierzyć inne programy, tu się spodziewam sporych różnic dla wyższych temperatur, bo np. dodatkowe płukanie czy zmiana programów na inne o tej samej temperaturze wody nie mają znaczącego wpływu na zużycie energii)
- można podglądać niektóre parametry pracy routerów LTE (integracja dotyczy Huawei z kompatybilnym firmware, innymi się nie interesowałem, ciekawe czy w ten sposób da się wydobyć też dane z hilinków), obrazek w załączniku
   
- coś, co może mieć szczególne znaczenie w przypadku automatyzacji domu, w którym nie przebywamy (domek letni, działka itd.) w pewnych konfiguracjach jest możliwe wysyłanie powiadomień przez SMS i jak widzę jest integracja z routerami Dovado (co nie dziwi, bo one mają odpowiednie API), Huawei LTE (czyli z konstrukcjami zintegrowanymi z modemem) oraz Netgear LTE i TP-Link LTE
(możliwa jest też integracja z usługami wysyłania SMS za pośrednictwem internetu takimi jak clickatell, twilio, (czy yesss - to akurat dość specyficzna sytuacja bo to bramka operatora), ale w samej istocie rzeczy to wymaga połączenia z internetem, a w krytycznych sytuacjach prawdziwe SMSy są znacznie bardziej niezawodne, szczególnie w przypadku "oddalonych od cywilizacji" miejsc)


dzięki monitorowaniu parametrów sygnału widzę dlaczego Play u mnie działa tak beznadziejnie w dzień
   
niestety monitorowanie w ten sposób generuje zbyt wiele danych, więc tą integracje wkrótce odpuszczę (bo to raczej nie wróży długiej żywotności karty TF… chociaż można pomyśleć np. o NUC z prawdziwym hdd lub ssd jako jednostce centralnej…)
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Sterowanie głosowe Alexa / Google Home + Xiaomi Gateway grzech1991 24 4 009 21-01-2019 00:36
Ostatni post: szopen