[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jaki router LTE pod modem Huawei E3372?
05-08-2015, 12:41 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-01-2016 00:43 przez szopen.)
Post: #1
Jaki router LTE pod modem Huawei E3372?
Witam,

szukam 'budżetowego' routerka pod mój modem e3372 (HiLink).
Korzystam z promocji RBM LTE (50zł/3msc).

Internet chcę rozdzielić na telefon, konsolę i 2-3 komputery (jeden może być podłączony kablem bezproblemowo).
Fajnie, gdyby miał dobry zasięg WI-FI.

Jaki router polecacie?

Wstępnie zastanawiam się nad poniższymi routerami:

- D-LINK DWR 116

- ASUS RT-AC51U

- Dovado Tiny (trochę nie jestem przekonany, czy on będzie miał dobry zasięg, przecież to takie malutkie i malutka antenka Big Grin )

- mr3420 / 3220 (podobno słaba stabilność, więc raczej odpada?)

Router jak najbardziej może być z 2-giej ręki.

Pozdrawiam.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-08-2015, 13:16 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-08-2015 13:29 przez szopen.)
Post: #2
Jaki router LTE pod modem e3372?
wstępnie odradzam
- D-LINK DWR 116 -znany z kiepskiej stabilności, producent skąpi wsparcia
- mr3420 / 3220 - mogą być problemy z bardziej prądożernymi modemami (czyli LTE przy dużej realnej szybkości pracy czy po prostu przy słabym sygnale sieci) choć jest to rozwiązanie najbardziej niskobudżetowe (używane egzemplarze można kupić w granicach 50zł), dodatkowo starsze wersje (v1.x "kwadraciaki") są potencjalnym ograniczeniem wydajności, a problemy z wydajnością uploadu również nowszych wersji opisane są akurat w wątku o asusie

co do Asus'a to:
1) wątek potwierdzający, że taka konfiguracja działa z nie-hilinkową wersją modemu, oraz post autorstwa simply, który potwierdza tez współpracę z HiLinkiem
http://forum.jdtech.pl/Watek-asus-rt-ac5...e3372s-153

2) najnowsze fabryczne w firmware routera w chwili pisania tamtego wątku to 3.0.0.4.376.3754 (autor oem niestety nie podał konkretnej wersji fw routera ani modemu), takie tez widać na screenshocie użytkownika ozarowsk pytającego o wymuszanie LTE (jest to przykład współpracy z wersją NIE-HiLink)

3) jest ono do pobrania np. tam:
https://www.asus.com/pl/Networking/RTAC5..._Download/
https://www.asus.com/Networking/RTAC51U/..._Download/

a jeśli chodzi o "Dovado Tiny" to wszelkie kwestie masz w tamtym wątku
http://forum.jdtech.pl/Watek-dovado-tiny...sja-4g-lte
Dzejkob napisał(a):przecież to takie malutkie i malutka antenka Big Grin )
będzie maił taki sam zasięg jak wszystkie inne z podobnym rozwiązaniem toru radiowego (tj, wyposażone w jedną antenę zewnętrzną)

no i jeszcze ogólne kwestie

a) warto umieścić modem w miejscu o możliwie najwyższym sygnale sieci komórkowej

b) cierpliwość zawsze jest wskazana - rozruch i połączenie do sieci może nastąpić dopiero po kilku minutach od włączenia routera (nawet mimo całkowicie poprawnej konfiguracji), jakkolwiek użycie hilinka zwykle skraca ten czas

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi szopen za tę wiadomość:
Dzejkob (2015-08-05)
05-08-2015, 13:34
Post: #3
Jaki router LTE pod modem e3372?
Tak więc D-Linka i TP-Linka odrzucam. Smile

Teraz pytanie:

Dovado Tiny czy Asus RT-AC51U?

Asus jak widzę ostatnio wrzucony soft to 3.0.0.4.378.7449 (2015/07/30) także jest świeżutki.
Ma 2 anteny, wygląda okej. Na allegro ok. 140zł.

Dovado podobno ma dobre wsparcie i aktualizacje. Tylko jedna antena.
Na allegro ok. 120zł.


Router mam zamiar postawić przy oknie, także nie powinno być problemów.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-08-2015, 14:49
Post: #4
Jaki router LTE pod modem e3372?
Czemu odrzucasz TP-Linka?
Główna wada - ograniczenie transferu do około 25-30 Mbit/s - w zasadzie nie dotyczy tylko Dovado to ograniczenie. Poza tym nie ma problemu ze stabilnością, no chyba, że jest bardzo słaby sygnał i modem przez to potrzebuje więcej mocy - wtedy aktywny koncentrator USB jest wskazany - z resztą do większości routerów i całkiem sporej grupy routerów.

Dovado polecam zawsze - sprawdzona firma. Gorzej ze źródłem na allegro - tym, co zwykle za 99 PLN - używki, ale uwagi masz w we wskazanym wątku.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi jakubd za tę wiadomość:
Dzejkob (2015-08-05)
05-08-2015, 14:59 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-08-2015 15:05 przez Dzejkob.)
Post: #5
Jaki router LTE pod modem e3372?
Jeszcze nic kupiłem, ciągle jest na liście. Smile

MR3420 / MR3220 -> przy tych routerach prawdopodobnie będę musiał zmienić firmware na alternatywne?


Aktualnie przy modemie podłączonym do PC średnio mam 15-20 Mbit/s download i 5-10 Mbit/s upload.
Jeżeli wystawiłbym modem z routerem do okna, to pewnie wynik byłby lepszy.

zrzut z hilinka:

[Obrazek: t41N4vp.png]
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-08-2015, 16:15 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-08-2015 16:17 przez jakubd.)
Post: #6
Jaki router LTE pod modem e3372?
Przy MR3420v2 - HiLinki E3372 działają na fabrycznym sofcie, jeżeli jest w miarę aktualny. Ja po prostu wolę Gargoyle ogólnie i tyle.

RSSI jest bardzo dobry, więc MR3420 da sobie świetnie radę z tym sygnałem dla E3372 i transferami.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi jakubd za tę wiadomość:
Dzejkob (2015-08-05)
05-08-2015, 16:26
Post: #7
Jaki router LTE pod modem e3372?
Prawdopodobnie nie będę potrzebował Huba USB, jeżeli mam tak dobry sygnał? Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-08-2015, 17:14
Post: #8
Jaki router LTE pod modem e3372?
Ja mam 85-90dBm i działa jest problemu.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi jakubd za tę wiadomość:
Dzejkob (2015-08-05)
11-08-2015, 13:46
Post: #9
Jaki router LTE pod modem e3372?
Tak się zastanawiam nad zakupem i myślę czy nie dołożyć trochę kaski i zakupić:

TP-Link WDR3600

Sądzicie, że warto dołożyć i kupić coś 'lepszego'?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-08-2015, 15:08 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-08-2015 15:21 przez szopen.)
Post: #10
Jaki router LTE pod modem e3372?
ja tymczasowo używam TL-WDR4300 + gargoyle by obsy 1.6.2.2 + E398 + kabelek USB typu Y + przedłużka + SIM abo w Plusie (do czasu zakończenia umowy) i chodzi w 100% stabilnie w warunkach sygnału LTE w okolicach -65dBm (sygnał oczywiście trochę pływa, ale nieznacznie)

dla odmiany - w zestawie z ZTE MF821 stabilność była w zasadzie zerowa (winę ponosił jak się okazało modem)

ten router mam z 2 względów
- na poprzednim mieszkaniu miałem "kabel" o przyzwoitej prędkości
- zależało mi na gigabitowym switchu (jednak wyszło na to, że 4 porty to za mało więc mam i tak podpięty dodatkowy switch), bo potrzebuję tego w komunikacji między kilkoma komputerami (głównie chodzi o udostępnianie zasobów dyskowych)

ale czy jest sens generalnie nadymać się na tego rodzaju sprzęt to nie wiem? - musisz sam ocenić czy potrzebujesz i czy jesteś gotowy na alternatywny soft (gargoyle jest dziecinnie proste, ale ta wersja jest starawa względem bieżącego openwrt)


to co widać na zrzucie ekranu to zakładka 3G/LTE Modem (wymaga instalacji pluginu, jakkolwiek w zwykłym statusie połączenia też widać siłę sygnału)
widoczna ilość przesłanych danych dotyczy danej sesji połączenia z internetem (operator zrywa połączenie, nie sprawdzałem w logach jak często ale chyba raz na dobę)


Załączone pliki Miniatury
   

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi szopen za tę wiadomość:
Dzejkob (2015-08-11)
14-08-2015, 15:03
Post: #11
RE: Jaki router LTE pod modem e3372?
Jednak zdecydowałem się na TP-LINK'a MR3420 V2.

Zamówiłem go na allegro, więc na dniach powinienem go mieć.

Teraz pytanie co do softu, instalować gargoyle, openwrt czy jakies inne cudo? Wink

Mam rozumieć, że aby zainstalować inny soft wystarczy wejść w firmware tplinka, użyć funkcji update i wskazać plik z gargoyle lub innym softem?


• Wysłane z telefonu. •
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-08-2015, 02:08 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-08-2015 17:27 przez szopen.)
Post: #12
Jaki router LTE pod modem e3372?
no cóż jeśli chciałeś mieć sprzęt pod alternatywny soft, to był niemal najgorszy wybór (tylko 4MB flasha)
kiedyś zrobiłem małe zestawienie popularnych routerów pod tym kątem - jeśli znajdę wrzucę link do wątku

jakkolwiek w przypadku TL-MR3420v2 (UWAGA wszystko co poniżej dotyczy TYLKO tego modelu, choć ogólne zasady są wspólne dla wszystkich sprzętów na SoC atherosa z tej rodziny)

alternatywny soft (mam na myśli gargoyle lub openwrt z lub bez luci - to ostatnie tylko dla hardcore'owców Big Grin) wrzucasz tak jakbyś robił zwyczajny update plik musi być z członem nazwy "*-factory.bin" oczywiście przeznaczony dla twojej wersji routera (v2)

dobrą praktyką jest mieć router zresetowany do ustawień fabrycznych przed zmianą softu

również dobrą praktyką jest upgrade do najwyższej wersji softu fabrycznego przed zmianą na alternatywy (dla niektórych TP-Linków zawiera on unowocześniony bootloader z funkcją recovery), no chyba, że kupisz już z najświeższym softem

kolejna dobra praktyka to sprawdzenie sumy kontrolnej *.md5 każdego pobranego pliku z softem (wgranie uszkodzonego pliku to zazwyczaj uwalenie routera, choć jeśli mamy bootloader z funkcją recovery nie jest to już zupełna czarna d**a)

zmiana między wersjami gargoyle polega na wgraniu softu z "*-sysupgrade.bin" w nazwie (można zmienić również na openwrt w ten sposób pod warunkiem nie zachowywania ustawień) swoją drogą istnieje kilka metod, ale ta jest najprostsza

powrót do softu fabrycznego wymaga wgrania wersji bez bootloadera (wgranie wersji z bootloaderem uwala router) - najprościej rozpoznać odpowiedni plik z fabrycznym firmware po jego wielkości - musi być ona identyczna do pliku "factory" (chodzi o plik zawierający openwrt lub gargoyle dla tego modelu)
i słowo identyczna oznacza identyczna co do bajta, a NIE "podobna"

oczywiście mam na myśli pliki *.bin (jeśli pobierzesz archiwum *.zip to należy je rozpakować)

dodatkowo flashowanie należy robić przy użyciu kabla (nie dotyczy to oczywiście modeli jedynie z interfejsem wifi), ponieważ każde zerwanie transmisji może się skończyć uszkodzeniem wgrywanego softu
(niektórzy zalecają również ustawienie statycznego IP dla karty sieciowej w kompie, ale ja tego nigdy nie robię poza oczywiście przypadkami, gdy jest to konieczne - tftp czy recovery w inny sposób)

w przypadku innych alternatywnych softów procedury mogą być nieco inne, więc musisz sprawdzić sam (gdyż też można uwalić router) w szczególności ma na myśli DD-wrt, które wymaga innej procedury

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi szopen za tę wiadomość:
Dzejkob (2015-08-15)
15-08-2015, 16:37 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-08-2015 16:38 przez jakubd.)
Post: #13
Jaki router LTE pod modem e3372?
MR3420 jako baza dla alternatywy nie jest złym wyborem, ale wielkość Flash faktycznie ogranicza możliwość instalowania dodatków. Można jednak zrobić extROOTa na pendrive, a nawet na karcie mSD w modemie, jak będziemy mieli taką potrzebę.

Sprzęt jest poza tym całkiem szybki (MR340v2), niezawodny i łatwo dostępny, oraz bardzo dobrze poznany.

A do wersji E3372 w wersji HiLink nie trzeba nawet zmieniać firmware - w najnowszych fabrycznych działa bez problemu, choć możliwości tego firmware są ograniczone względem Gargoyle.

Oczywiście, że lepiej kupić np. NetGear WNDR3700 ze 128 MB ram, czy jakąś platformę Mikrotika zgodną z OpenWRT, ale to jednak koszt grubo ponad 200 PLN w porównaniu do znacznie tańszych TP-Linków serii MR.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi jakubd za tę wiadomość:
Dzejkob (2015-08-15)
15-08-2015, 19:47 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-08-2015 20:04 przez szopen.)
Post: #14
Jaki router LTE pod modem e3372?
wątek,który miałem na myśli to:
http://forum.jdtech.pl/Watek-jaki-router...o-play-lte
jest on wprawdzie prawie z przed roku, ale większość informacji (dotyczących alternatywnego fw) jest nadal aktualna, choć wybór obsługiwanych routerów przez openwrt/gargoyle obecnie większy

sorry a jednak miałem na myśli ten wątek
http://forum.jdtech.pl/Watek-jaki-router...link-z-lte
przy okazji podwiesiłem kilka wątków, które mogą byc przydatne szerszej rzeszy użytkowników

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi szopen za tę wiadomość:
Dzejkob (2015-08-15)
19-12-2017, 01:10
Post: #15
Jaki router LTE pod modem Huawei E3372?
hej
czy jest może coś nowego w kwestii routerów? mam E3372 HiLink i chciałbym go podpiąć pod router, nie wiem jednak co obecnie jest na rynku godne polecenia.
Może być gotowe, lub też takie na którym trzeba będzie wgrać soft aby poszła funkcja modemu.
Widziałem ostatnio xiaomi wypuścił fajny produkt ale ciężko powiedizeć jak to się będzie sprawować w polskich realiach?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
19-12-2017, 01:38
Post: #16
Jaki router LTE pod modem Huawei E3372?
Ożywiając wpis sprzed 3 lat musisz się teraz wykazać, albo konto uznamy za potencjalnie spamerskie.
Jaki masz firmware w tym modemie? Która to odmiana: s czy h? Który z routerów rozważałeś z sugerowanych w sąsiednich, nowszych wątkach?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
31-12-2017, 00:28 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 31-12-2017 00:40 przez Dzejkob.)
Post: #17
RE: Jaki router LTE pod modem Huawei E3372?
Siema, po ponad 2 latach korzystania powracam do wątku.

Szukam czegoś na zamianę mojego zestawu e3372 Hilink + mr3420 v2 z Gargoyle.
Zestaw spisywał się dobrze. No ale niestety, znalazły się minusy i nastał czas na zmianę.

Ogólnie zestaw trzyma się fajne, ale mam problem w mojej lokalizacji.

Codziennie w godzinach szczytu blokuje mi połączenie RBM, po prostu brak połączenia z siecią, w HiLink widać, że jakieś kb przepływają no ale jest brak dostępu do sieci. Pomaga tylko restart routera lub zmiana pasma.
Ponoć RBM praktykuje takie blokady. :/

Testowałem już RT-AC51u + e3372 HiLink (ten sam) i też takie froozeny następują.
Testowałem także B525 - ogólnie coś zrąbany ten router jest u mnie na paśmie 1800 - skacze ostro ping i prędkości są niższe niż w moim wysłużonym e3372 + mr3420 v2... Czy rozłącza nie wiem, bo nie miałem go za długo ale czuć było przymułki.

[Obrazek: W_M-S5EJSWi0JxnYYvPE8w.png]

Co polecicie? Zostawiłbym ogólnie mój zestaw, tylko te restarty wkurzają... Już watchdoga z Gargoyle wykorzystuje no ale to jest tylko doraźne działanie... Tak apropos, po ponad 2 latach w moim mr3420 chyba coś moduł Wi-Fi się zrąbał, bo zasięg to max kilka metrów. Ale to nie problem bo niedaleko mam AP.

No chyba, że ten pipek e3372 się przegrzewa? No nie wiem, lubie to darmowe LTE z RBM ale to rozłączanie mnie powoli irytuje.


Załączone pliki Miniatury
   
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
31-12-2017, 10:54
Post: #18
Jaki router LTE pod modem Huawei E3372?
Watchdog to nie jest takie sobie doraźne rozwiązanie. Tak dokładnie się to robi także w profesjonalnych zastosowaniach.

Zasięg WiFi - sprawdź dokręcenie anten oraz zajrzyj do środka, może się kable od anten uszkodziły albo odłączyły do płyty głównej, albo w ogóle urwały (nie spotkałem się z tym, ale kto wie). Odsuń także modem od routera przedłużaczem - pomaga bardzo.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
31-12-2017, 12:12
Post: #19
RE: Jaki router LTE pod modem Huawei E3372?
(31-12-2017 00:28)Dzejkob napisał(a):  Codziennie w godzinach szczytu blokuje mi połączenie RBM, po prostu brak połączenia z siecią, w HiLink widać, że jakieś kb przepływają no ale jest brak dostępu do sieci. Pomaga tylko restart routera lub zmiana pasma.
Ponoć RBM praktykuje takie blokady. :/
Nie spotkałem się z czymś takim, a też używam DIL od bardzo dawna (nawet miałem taki sam zestaw jak Ty).

Jeśli masz taką możliwość to - oprócz tego co radzi Jakub - podłącz modem bezpośrednio do laptopa i zobacz jak się zachowuje w tych godzinach. Jeśli taki zestaw działa bez zarzutu, to może być problem z routerem.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
31-12-2017, 14:33 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 31-12-2017 14:33 przez szopen.)
Post: #20
Jaki router LTE pod modem Huawei E3372?
jakubd napisał(a):może się kable od anten uszkodziły albo odłączyły do płyty głównej, albo w ogóle urwały (nie spotkałem się z tym, ale kto wie)
nic "samo" się nie stanie w ten sposób - router musiałby doznać upadku z kilkunastu metrów na beton, aby kable mogły się wypiąć, a jedyne egzemplarze które trafiły w moje ręce i miały tego typu uszkodzenia zawsze pochodziły od "majsterkowiczów" tj. uszkodzenia były spowodowane grzebactwem

natomiast nie można wykluczyć, że objaw jest związany z tym co jest zmorą współczesnej (ale i tej starszej) elektroniki, czyli konającym zasilaczem i/lub kondensatorami elektrolitycznymi wewnątrz sprzętu, które utraciły już pojemność, choć oczywiście nie można wykluczyć i innej awarii elektroniki

PS ten model tp-linka ma raczej kable antenowe wlutowane na stałe w płytę główną

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Który mobilny router jest wart polecenia? miodo 5 2 258 23-07-2022 19:59
Ostatni post: jakubd
  Huawei 4G B525s-23a wymusza otwarcie strony konfiguracyjnej w przeglądarce WWW Theofilos 4 2 395 11-02-2022 18:33
Ostatni post: Theofilos
  FRITZ!Box 3272 (DE) + Huawei E3372h-153 hilink. Czy ma szanse działać? Ekonomista 9 8 336 26-04-2021 17:13
Ostatni post: szopen
  Nju internetowy - jaki router mobilny? Mowca 13 6 271 12-02-2021 18:15
Ostatni post: szopen
  huawei e5577cs-321 przejściówka do anteny z wtykiem RS-SMA drophead 9 4 040 28-03-2020 23:02
Ostatni post: drophead