[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wybór sprzętu na "bazę" pod Home Assistant
05-06-2020, 16:18 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-06-2020 15:40 przez szopen.)
Post: #1
Wybór sprzętu na "bazę" pod Home Assistant
///mod edit - wydzielone z "dużego" wątku o HA:
http://forum.jdtech.pl/Watek-home-assist...egracji-id
dlatego tak dziwnie tu się zaczyna Tongue - chodziło o możliwości HA

To jest sztos. Tylko "weź to czytaj i się interesuj" i fch...j kasy.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-06-2020, 22:29 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-06-2020 22:48 przez szopen.)
Post: #2
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
Oczywiście - albo ktoś ma korbę na "Inteligentny dom" albo nie, hobby przecież nie jest niczyim obowiązkiem Tongue

To jest temat w który można ładować kasę bez końca (a jeśli ktoś np. wydaje po kilkanaście tysięcy na sprzęt AV a może i więcej?, to dla niego najbardziej wypasiony sprzęt, który można dedykować na instalację HA i tak będzie tylko ułamkiem kwoty utopionej w sprzęcie AV, a HA współpracuje z tzw. audiofilskimi projektami równie dobrze, co z tanią chińszczyzną), ale z drugiej strony sprzęt wystarczający na uruchomienie małej instalacji opartej o HA + ESPHome to koszty porównywalne z kwotą, którą zapłacimy np. za kilka do kilkunastu paczek fajek (a nałogowcy palą po paczce dziennie i wiem co mówię, bo sam paliłem bardzo długo zanim udało mi się pozbyć nałogu).

Może dodam coś od siebie - nie zarabiam więcej niż przeciętnie (ktoś wie jaka jest średnia krajowa?) z czego wynika, że jak na Wrocław raczej jestem "biedakiem", a mimo to jakoś mi starcza na takie zabawki.

Zajrzałem na znany portal ogłoszeniowy - starsze modele RPi można dostać poniżej 50zł najnowszą "czwórkę" do 250zł, mnóstwo ludzi opiera swoje konstrukcje na tanich terminalach (tzw. "polizingach"), chociaż oczywiście znam przypadki topienia grubej kasy w komputerowych zabawkach i ludzie idący w tzw. gaming i odpustowe zdobienie komputerów nazywane tuningiem? wydają na to zdecydowanie grubszą kasę niż ci, którzy robią coś w celach użytkowych, co jednak nie wyklucza tej pierwszej grupy z wykorzystania HA, aby nie było że ściemniam:
https://github.com/boralyl/steam-wishlist
https://github.com/custom-components/sen...o_wishlist
https://github.com/lociii/homeassistant-csgo

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
06-06-2020, 07:46
Post: #3
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
Znalazłem nawet Raspberry Pi 3 Model B+ za 50 zł, ale napisane tak, że nie wiadomo czy sprawny. Czekam na odpowiedź.

szopen napisał(a):sprzęt wystarczający na uruchomienie małej instalacji opartej o HA + ESPHome to koszty porównywalne z kwotą, którą zapłacimy np. za kilka do kilkunastu paczek fajek

Wymień co jest potrzebne. Swoją drogą potrzeba jeszcze gniazdek, czujników, czyli elementów dla których ta centralka ma sens praktyczny.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
06-06-2020, 22:04 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-06-2020 01:27 przez szopen.)
Post: #4
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
Plan ultra-minimum RPi 0*/0w/1
karta TF 4GB
* - potrzebna karta sieciowa, co czyni taki wybór bez sensu

plan minimum karta 16GB
Odroid MC1 solo

plan rozsądny karta>=32GB
RPi 3 lub 4
Odroid XU4

jutro ciąg dalszy

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
07-06-2020, 06:05 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-06-2020 06:50 przez Ekonomista.)
Post: #5
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
Rozdrabniasz się na jakieś karty Tongue , podczas gdy markowa karta micro SD 32 GB z przesyłką to jakieś grosze (dokładnie 22,99 zł), a chyba pomijasz fakt, że "plan rozsądny" to nie jest koszt
szopen napisał(a):kilka do kilkunastu paczek fajek
, tylko najtańsza opcja ze znanego sklepu z malinkami to "Zestaw Raspberry Pi 3A+ WiFi + oryginalna obudowa + zasilacz 5V/2,5A" i kosztuje 149,90 zł, a do tego klawiatura BT, kable (no i ta nieszczęsna karta TF) i robi się 250 zł, czyli powiedzmy 19 (niech będzie, że to jeszcze kilkanaście Tongue ) paczek najtańszych fajek, tylko czy "pi trójka" z 512 MB RAM to już rozsądna opcja???

Jeśli natomiast chodzi o "znany portal ogłoszeniowy" to tam ogłaszają się ludzie, którzy prawie zawsze coś proponują i na początku z nimi piszę o sprzęcie, czyli jeszcze go mają, albo o usłudze, po czym do nich piszę z pytaniem "gdzie i kiedy mam się stawić" i albo kontakt się urywa, albo piszą, że "już oddali", albo umawiam się na konkretny dzień, czekam i kontakt wtedy się urywa (tu wymieniłem moje 3 na 4 ostatnie doświadczenia z tym pięknym portalem).
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
07-06-2020, 15:47
Post: #6
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
Ale to RPi pracuje headless (bez klawiatury, myszy ani monitora), sorry.

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
07-06-2020, 15:53
Post: #7
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
Aaa. Takie buty. Tongue

To podpowiedz czy skoro trójka jest już "rozsądnie" to A+ czy lepiej dopłacić do B+?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
07-06-2020, 15:54 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-06-2020 11:59 przez szopen.)
Post: #8
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
Ekonomista napisał(a):Jeśli natomiast chodzi o "znany portal ogłoszeniowy"
może jestem szczęściarzem, ale mi się zwykle udawało (inna kwestia, że przeważnie dotyczyło to Wrocławia, ale i z wysyłką "na moje ryzyko" też zdarzały się udane transakcje) teraz w panice wirusowej faktycznie może być ciężko.

Ekonomista napisał(a):skoro trójka jest już "rozsądnie" to A+ czy lepiej dopłacić do B+?
modele A nie wchodzą w grę, bo są bez karty sieciowej (a kombinacja taka jak "0" + karta sieciowa USB jest bez sensu, "0w" się już nadaje, bo ma chociaż WiFi)
sugeruję wykorzystanie połączenia Ethernet (po kabelku)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
07-06-2020, 15:56
Post: #9
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
Właściwie to się domyślałem, ale jakoś skonfigurować czasem trzeba, choćby, żeby wgrać system, a mam mysz/klawę bezprzewodowe, ale chyba nie BT, no w sumie można przez USB... Tongue
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
07-06-2020, 15:59 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-06-2020 15:39 przez szopen.)
Post: #10
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
Zajrzyj pod linki z 1 posta (edit: to dotyczyło oryginalnego wątku)

To wszystko wydaje się skomplikowane, gdy się czyta o tym "na sucho", ale wystarczy przejść do działania, a sytuacja się rozjaśnia (ale nie można iść całkiem na skróty - bo nie zdając sobie sprawy z niektórych spraw można utknąć w martwym punkcie).

W końcu mam trochę wolnego czasu, to dopowiem parę kwestii:

1)
Ekonomista napisał(a):jakoś skonfigurować czasem trzeba, choćby, żeby wgrać system
w przypadku instalacji typowej dla RPi, czyli na karcie TF (czyli micro-SD, ale zawsze sobie skracam, bo TF wymaga mniej pisania, a nazwa jest prawidłowa) oczywiście używa się narzędzi do tego typowych do takiego celu, a więc normalnego komputera, którego używasz codziennie i czytnika kart TF (lub SD i przejściówki na TF), bo "wstępna instalacja" polega na "wypaleniu" (za pomocą Balena Etcher https://www.balena.io/etcher/ ) obrazu instalacyjnej wersji systemu bezpośrednio na karcie TF - proces polega na utworzeniu systemu plików wraz z zawartością bezpośrednio z obrazu, taki system nie wymaga żadnych peryferiów do uruchomienia, ale potrzebuje dostępu do sieci - dlatego najprościej użyć RPi podpiętego kablem do routera (skrypt który przygotowuje system podczas pierwszego uruchomienia pobiera przy 1 starcie aktualizację systemu oraz automatycznie rozszerza partycję danych tak, by wykorzystać całą kartę - dlatego to trwa kilkanaście do kilkudziesięciu minut, dopiero po zakończeniu tego procesu mamy możliwość utworzenia użytkownika - już w GUI dostępnym za pomocą zwykłej przeglądarki www).

Możliwość podpięcia do monitora i klawiatury, owszem czasem się przydaje (więc warto mieć tak podłączony komputer, aby móc raz na ruski rok wykorzystać jego peryferia - z takiego rozwiązania korzystałem tylko w sytuacji beznadziejnej - tj. gdy system zawieszał się tak, że nie można było nic zrobić zdalnie i nie było dojścia do logów, jak się okazuje to typowy przypadek, gdy karta TF kończy żywot, ewentualnie gdy sobie zdrowo namieszamy w konfiguracji, ale kto nie robi backupów?).
W takiej sytuacji może być potrzebna przejściówka do podpięcia monitora - RPi "od zawsze" miało złącze HDMI, ale czwórka ma już np. micro-HDMI (wszystkie starsze wersje miały też wyjście analogowego wideo - composite, zdatne do podpięcia zabytkowego telewizora zamiast monitora - używałem tego jeszcze na RPi"1" która miała po prostu żółte złącze RCA (znane jako czincz/cinch), ale temat przestał być dla mnie interesujący w czasach RPi2, RPi3 też miała możliwość skorzystania z tego wyjścia (ale już postaci wyjścia minijack TRRS, czyli 4-pinowego) czwórka pewnie też ma, ale nie liczyłbym na za wiele, to jest swoją drogą rozwiązanie jedynie dla mocno zdeterminowanych by go używać i nawet nie wiem czy współczesne edycja HassOS to wspierają, a jeśli nie to pozostaje wykorzystanie raspbiana + ręczna instalacja wszystkiego)

2) na początek znajomość linuxa zwykle nie jest koniecznością (jakkolwiek znajomość choćby podstaw zawsze się przydaje), ale przy pracy z poziomu windows zawsze się przydaje kilka podstawowych narzędzi jak
a) Notepad ++ (to jest naprawdę niezbędne narzędzie, konieczne do edycji linuksowych plików tekstowych spod windowsa, tak by ich nie uszkodzić)
https://notepad-plus-plus.org/
b) jakiś prosty skaner sieci, w 99% zastosowań ten jest zupełnie wystarczający
http://www.nirsoft.net/utils/wireless_ne...tcher.html
(i mimo nazwy nadaje się do wykorzystania w sieciach niekoniecznie bezprzewodowych - czyt: zawsze i wszędzie Tongue) oczywiście można też użyć jakiegoś narzędzia na telefon (np. Fing), ale przy pracy z poziomu komputera warto mieć coś z czego choćby skopiujemy natychmiastowo wykryty IP (bez przepisywania tego co widzimy w telefonie)
c) PuTTy (taki bardziej zaawansowany terminal),
https://www.putty.org/
na dziś może nie jest niezbędny (ale warto mieć i umieć używać, bo się przydaje, szczególnie gdy chcemy mieć niskokosztową instalację uzupełnioną urządzeniami DIY, czy do całkiem innych celów), bo jest plugin terminala wyświetlanego w GUI, który nazywa się po prostu "Terminal & SSH" więc warto mieć ten plugin (jest też inny bardziej zaawansowany ale ten wystarcza)
d) WinSCP (w przypadku HA nigdy nie korzystałem, ale np. do edycji plików konfiguracyjnych w routerze używam go dość często w tandemie z punktem a) czyli de facto się przydaje)
https://winscp.net/

3) Cykl wydań jest dość gęsty, nie ma innej możliwości niż czytanie na bieżąco informacji o wydaniach, ze względu na tzw. breaking changes (tego rodzaju zmiany są zawsze wcześniej zapowiadane, ale to wymaga po prostu czytania dokumentacji - sugeruję zajrzeć we wcześniejsze posty i skorzystać z linków, to znajdzie się i "miejsce z zapowiedziami")
Ze względu na powyższe początkującym radzę ostrożnie podchodzić do aktualizacji i nie korzystać z wersji xxx.0 lecz poczekać kilka dni na hotfixy (wersja xxx.1 i kolejne indeksy), ale nie można się strasznie z tym ociągać, bo wkrótce wyjdzie wersja yyy.0 (gdzie yyy=xxx+1)
Terminarz planowanych wydań też jest dostępny (mi wystarcza wiedza, że są stosunkowo regularne i częste)

4) Dla ciekawskich, co będzie w kolejnym wydaniu względem bieżącego (można studiować przyszłe "przełomowe zmiany", ale ja ledwo nadążam za tym przy wydaniach stabilnych):
https://rc.home-assistant.io/latest-release-notes/


5)
Ekonomista napisał(a):Rozdrabniasz się na jakieś karty
w końcu mam czas by się do tego odnieść, zedytowałem minimalne wymagania, bo są w sumie granice brawury, soft się rozrasta, to i karty muszą mieć większą pojemność (4GB testowałem stosunkowo niedawno, ale tylko do instalacji w sposób, gdzie robocza partycja będzie jednak na innym nośniku, rozsądek nakazuje przynajmniej 32GB) a swoją drogą karta może kosztować nawet koło 100zł jeśli zamierzamy tego używać "na poważnie", bo pozostaje używać w takim wypadku kart przemysłowych/high endurance, które są sporo droższe od normalnych (karty SLC są ultra drogie, karty MLC są drogie), "zwykłe" karty to w większości TLC, a ostatnio też QLC (czytaj: tanie śmieci).

Niestety karty nie mają tak zaawansowanych mechanizmów wear-levellingu, jaki spotkamy w przypadku ssd (nawet stosunkowo tanich), dlatego coraz więcej osób zauważa, że konstrukcja RPi (i podobnych SBC) jest kulą u nogi dla typowego użytkownika - rozsądna konstrukcja potrzebuje choćby portu sata, z którego można bootować system (to jest powód dla którego jarałem się rozwiązaniami opartymi na NUC intela i swoją drogą ich używam, ale upierdliwość w razie problemu jest sporo większa, bo dysk, to nie karta, którą wyjmiemy i wrzucimy do czytnika w innym komputerze…) i to jest kolejny stopień trudności (i potrzebny dodatkowy sprzęt, umiejętności czy oprogramowanie - to ostatnie przynajmniej jest darmowe, ale… zwykle występuje tylko w linuksie), do rozważenia jest też instalacja na zwykłym hdd (ale nie miałem na to nigdy dość czasu i zapału by się przekonać czy to może mieć sens!)

6) kwestie zakupowe
Ekonomista napisał(a):tylko najtańsza opcja ze znanego sklepu z malinkami to "Zestaw Raspberry Pi 3A+ WiFi + oryginalna obudowa + zasilacz 5V/2,5A"
a) tnąc koszty do zera
- kupujemy używany sprzęt, bez dodatkowych akcesoriów
- jeśli to ma być eksperyment (i mamy cierpliwość, a nie zależy nam na wydajności, to model RPi może być stary)
- zamiast dedykowanego zasilacza wystarcza dobra ładowarka od telefonu, a większość ludzi ma takie rzeczy w szpargałach (ze starszymi modelami RPi bez problemów używałem ładowarek od starych telefonów, które już skończyły żywot, modele nowsze po prostu wymagają DOBREJ ładowarki i dobrego kabla)

taki przykład - w ramach czystego eksperymentu kupiłem Odroida MC1 solo, który ma procesor o mocy obliczeniowej porównywalnej z RPi4 i dałem za niego koło 100zł co jest moim zdaniem maksimum za coś tak okrojonego z peryferiów (promocja to było 70 czy 80 zł, ale przecież koszty dodatkowe jak zasilacz czy przesyłka też się liczą, handlarze do dziś je próbują opchnąć ze 100% przebitką, ja nadmiarowy egzemplarz sprzedałem w cenie zakupu, ale cena w sklepach jest mocno zawyżona w stosunku do konstrukcji, a są po prostu inne modele sensowniejsze do typowych zastosowań) nadaje się on na jednostkę centralną do HA (choć to nie jest rozwiązanie dla początkujących, bo sprzęt jest okrojony do zera, jeśli ktoś zaczyna to sugeruję XU4, który kosztuje niestety sporo ponad 200zł, a w tej chwili nawet ponad 300zł czyli znowu opłacalność zakupu jest wątpliwa)

b) nie tnąc kosztów i tak nie widzę sensu w kupowaniu gotowego zestawu zbudowanego ze śmieci (sprzedawcy tak wypychają towar który nie schodzi właśnie robiąc pseudo promocje)

c) kwestia prostoty
- nie kupujemy NIGDY modelu A/A+ bo realnie tańszy jest model B/B+ (mający więcej elementów onboard), chyba, że faktycznie wiemy co robimy (może to mieć sens, gdy model A doposażymy w elementy lepsze niż fabryka dała w modelu B - dobrą kartę sieciową, dobry BT itd. ale pod warunkiem, że będą one obsługiwane przez system)
- właściwie jeśli HA ma być używany na poważnie, to ja widzę sens w platformie amd64 (używam "najbiedniejszego" współczesnego intel NUC z 4 rdzeniowym celeronkiem i moc obliczeniową 3 rdzeni procesora oddaję na obliczenia w F@H, a do obsługi HA wystarcza ten 1, choć oczywiście bywają sytuacje gdy HA używa więcej niż 1 rdzenia) - wniosek w zupełności wystarczy dowolny 64bitowy procek x86 (fajnie by było, aby miał ze 2 rdzenie - coś takiego uważam, za minimum na platformie amd64)
7) kwestie jak ogarnąć niskokosztowo jakieś elementy ID
a) czujniki BLE sprzedawane pod np. brandem Xiaomi (prosto z ChRL)
http://forum.jdtech.pl/Watek-instalacja-...t-lywsdcgq

b) czujniki Zigbee sprzedawane pod np. brandem Xiaomi (prosto z ChRL) i Sniffer Zigbee CC2531
http://forum.jdtech.pl/Watek-home-assist...9#pid48479
temat zaczął się od powyższego posta i zajmuje kilka kolejnych, miałem z tego wydzielić osobny temat, ale mam też swoje życie, szkoda, że @jerzs przestał się aktywnie udzielać na forum…

c') właściwie dowolna konstrukcja DIY zbudowana w oparciu o moduły ESP czyli tym razem wsparcie po WiFi
(obsługiwane podzespoły w tym projekcie to zaledwie mały podzbiór czujników czy innych elementów dostępnych na rynku, ale mimo to większość użytecznych gadżetów można zbudowac w oparciu wyłącznie o ten projekt, umożliwia on także modyfikację fabrycznego sprzętu zawierającego SoC ESP, np. zdalnie sterowanych gniazdek)
http://forum.jdtech.pl/Watek-esphome-roz...rte-na-esp

c") ESP daje dużo innych możliwości, to tylko przykłady gotowych projektów, gdzie wystarczy skompletować elementy, trochę polutować, a firmware mamy gotowe (choć można też je przerobić w/g swoich potrzeb - wtedy trzeba mieć jakąś wiedzę programistyczną, ale do uruchomienia podstawowych wersji tych projektów nie jest to konieczność)
WLED
http://forum.jdtech.pl/Watek-wled-dla-le...ndroid-ios
Luftdaten Air Rohr/ Nettigo NAM/ Smogomierz
http://forum.jdtech.pl/Watek-czujnik-pyl...o-wifi-esp
wykonałem coś zbliżonego do NAM/Luftdaten i szacuję koszt wykorzystanych elementów na jakieś 150zł (ale pomijam koszty przesyłek, bo wykorzystałem sprzęt z różnych planowanych projektów oraz czasem kupowany nieco na wyrost) wraz z elementami mechanicznymi takimi jak 2 obudowy, pewnie można to zrobić znacznie taniej używając np. tańszego czujnika pyłu, rezygnując z wyświetlacza, a obudowę wykonać z odpadów budowlanych - rurek kanalizacyjnych itp. (tak przy okazji - na przyszłość kupiłem sobie do podobnych projektów https://www.obi.pl/sita-lapacza-zanieczy.../p/5886569 jak widać nie majątek), dodam jeszcze, że w tym przypadku cena KITu do samodzielnego montażu NAM v3 rzędu 350zł wygląda na bardzo uczciwą w stosunku do tego, co zawiera zestaw (jest naprawdę nieźle dopracowany i jeśli będę budował kolejny, to pójdę na łatwiznę i złożę po prostu kita).

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-06-2020, 07:31
Post: #11
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
szopen napisał(a):właściwie jeśli HA ma być używany na poważnie, to ja widzę sens w platformie amd64

Chodzi Ci o coś takiego?
https://www.onlogic.com/eu-en/ml100g-40/

Tylko jak prawie 700 EUR ma się do tego kosztu paru paczek fajek?

Może napisz ile to wszystko kosztuje, podając konkretny model wystarczająco wydajnego sprzętu... Jestem raczej za wydajnością niż irytowaniem się na każdym kroku, więc rozumiem, że używany Rpi 1 (jedyna opcja która się mieści w koszcie paru paczek fajek) to nie będzie demon prędkości? Tongue
Uśredniając to co napisałeś, próbuję kupić Raspberry Pi 3 Model B+...
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-06-2020, 14:51
Post: #12
Home Assistant (Hass.io) - RPi
No i udało mi się kupić ten Raspberry Pi 3 Model B+... Nie był sprawdzony przez sprzedającego i dlatego mam kilka pytań:
1. Czy porządna "ładowarka" USB 2A "pociągnie"?
2. Czy karta TF KINGSTON Canvas Select, microSDXC, 64 GB da radę?
3. Jaki system najprościej wgrać, żeby sprawdzić czy sprzęt działa?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-06-2020, 15:45 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-05-2021 19:57 przez szopen.)
Post: #13
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
Rozsądne minimum finansowe na początek to jakieś 250zł, ale nie licz na fajerwerki w tych pieniądzach.

Tu powinno być pytanie za 3 punkty: co już masz?

Potem się już tylko dokłada Tongue czasem groszowe kwoty czasem całkiem duże Tongue (ale ja bym nie wiązał tego tak ściśle - jeśli ktoś kupuje elektryka Tesli, to nie dlatego, że jest kompatybilny z HA, tylko dlatego, że ma za co i ma taki kaprys, no OK to może nie był dobry przykład, ale prawdziwy - integracji z bajecznie drogim sprzętem jest całkiem sporo).

Może inny przykład - sam korzystam z integracji z Hue Philipsa, to jeden z droższych systemów sterowania oświetleniem domowym, ale wybrałem go z wielu względów, bo trafiał w moje potrzeby idealnie (jeden z głównych warunków, to brak modyfikacji instalacji elektrycznej, warunków było więcej, w tym coś co jest teraz bardzo istotne - wtedy nie było nic dostatecznie konkurencyjnego), ale na bazie HA można
1) zbudować sobie emulator Hue sterujący oświetleniem na bazie znacznie tańszych systemów czy wręcz DIY (ma spore ograniczenia, ale koszty są z gatunku minimalistycznych)
2) użyć komponenty Zigbee + tani chiński transceiver Zigbee i za grosze zbudować podobny system (no OK nie aż tak wypasiony pod niektórymi względami, ale za to bardziej elastyczny)
Ale tu jest coś na bis - można w ten sposób zastąpić też np. centralkę MiHome i użyć taniego chińskiego osprzętu itd. więc się nie da tego mierzyć jedynie wydaną kasą, ale też potencjalnie zaoszczędzoną na tym, że pominie się kupno pewnych elementów bez utraty funkcjonalności.



Sorry ale muszę Cię zjechać - nie mam nieskończonej ilości czasu by każdego prowadzić za rękę i pisać zrób tak i tak, niestety chęć samodzielnego zdobycia wiedzy to podstawa i pieniądze włożone w sprzęt jej nie zastąpią.
Nie obraź się, ale jedziesz tutaj z tekstami godnymi przedszkolaka, pokroju "ja chcę", chcesz? To bierz się do roboty.
[automoderacja]


Ekonomista napisał(a):Tylko jak prawie 700 EUR ma się do tego kosztu paru paczek fajek?
K***wa wkładasz mi w usta coś czego nie powiedziałem - połączyłeś 2 odrębne kwestie, wskazywałem kilka dróg (w tym w ramach amd64 tanie konstrukcje intela - kupując nowe NUCe zmieściłem się spokojnie w 600zł/szt. wliczając w to RAM i ssd, a oddaję w celach społecznych 3/4 mocy obliczeniowej każdego, więc to co znalazłeś to przerost formy nad treścią - faktycznie by uzyskać konfigurację najbardziej zbliżoną do tego co używam na NUCach wyszło mi 695€ a systemu z NUCa raczej na Onlogicu nie zainstalujesz), a znalazłeś trzecią, czyli sposób by władować w to tyle kasy ile się tylko da (raczej nikt do automatyki domowej nie potrzebuje komputera przemysłowego), słowo industrial jeśli się gdzieś przewinęło, to dotyczyło użycia dobrej klasy kart TF - np. Samsung Pro Endurance, (czy Sandisk High Endurance lub idąc w ekstremum Max Endurance, są też inne karty klasy industrial), ale na początek spokojnie można poużywać najzwyklejszych chińczyków, ale karty o dużej trwałości są zawsze wskazane, gdy coś ma działać długo i niezawodnie.

Jak napiszę, że dobre karty TF Samsunga są teraz na AMZ w dobrej cenie, bo 128GB kosztuje ~30€ (ale by była darmowa przesyłka trzeba kupić dwie? ;O oczywiście to bzdura - na takie okazje mam w głowie jakieś idee i przeglądam WHD by czymś dopełnić koszyk - dzięki temu np. kupiłem kiedyś bardzo ładny wyświetlaczyk e-ink za jakieś grosze opisany w innym wątku, bo przecież go użyłem w ESPHome, czy mnóstwo innych drobnych komponentów) to zaraz będzie płacz, że taka karta pożera cały budżet, a za co kupić sprzęt?

Może tu jeszcze jeden hint - obserwuję czasem wersje beta/prerelease takich projektów jak ESPHome i wrzucam sobie na "listę życzeń" sprzęt który będzie obsługiwany w przyszłych wydaniach (lub chociaż jest jakiś cień szansy na to), gdy na coś jest promocja (taka prawdziwa, że faktycznie można kupić tanio, a nie jest chwilowy hype w sieci) to wrzucam do koszyka.
Nie pamiętam kiedy płaciłem za przesyłkę na AMZ czy Alle, a przebierając oferty bezpośrednio w ChRL też trzeba kombinować.

Ekonomista napisał(a):Może napisz ile to wszystko kosztuje, podając konkretny model wystarczająco wydajnego sprzętu...
Przeczytaj wątek od początku to się dowiesz, czasem wrzucałem jakieś przykładowe kwoty - jeśli chodzi o sprzęt pod HA to nigdy nie wychodziłem z założenia, że kupię jakiś konkretny model - po prostu wykorzystałem to co miałem lub było w zasięgu portfela - nie od razu Kraków zbudowano - gdy spłonęło mi RPi3 (bez plusa) to HA leżało odłogiem dobre pół roku, zanim trafiłem następcę w dobrej cenie (tym razem to było RPi3B+).

Jeśli chodzi o kasę można wpompować w to dowolnie dużo, ale jeśli mnie pamięć nie myli to najdroższymi komponentami ID był osprzęt Z-wave (łącznie z "centralkami") czy Philips Hue (tu się starałem ogarnąć jednak coś zastępczego i sporo osprzętu mam od Osrama i Ikei), sam HA dla mnie był dodatkiem którym integruję inne systemy, ale skoro już go używam, to skorzystałem z dobrodziejstwa możliwości budowania DIY - najprostsze urządzenia samodzielnie zbudowane z "gotowych" klocków ze sklepów dla hobbystów to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych, ale może widziałeś wątek o pomiarze jakości powietrza? (wypasiony zestaw do składania kosztuje 350zł i uważam to za rozsądną kwotę

Ale chudy portfel nikogo nie wyklucza z tego tematu, tylko trzeba poświęcić więcej chęci i czasu by to ogarnąć "za grosze" (uważam, że w takim wypadku walor edukacyjny będzie więcej wart niż wydane pieniądze)
trzeba było podrzucić linka do tego RPi w niewiadomym stanie, to bym chociaż poczytał co tam sprzedający wypisuje.

Mnóstwo ludzi buduje systemy na bazie Thin Clientów (polizingowe kosztują w granicach 100zł), ale to wymaga na wstępie przyzwoitej znajomości linuxa (a nie samych podstaw, to nie jest droga dla kogoś kto nie ma bladego pojęcia co robi, raczej bawią się w to studenci i absolwenci uczelni technicznych i to głównie kierunków pokrewnych do elektroniki), ja się ograniczam do rozwiązań, z których może korzystać ktoś "z ulicy" (dlatego ściśle trzymam się rozwiązań opartych na HassOS - czyli gotowej dystrybucji "plug and play"), dlatego właśnie rozważam wykorzystanie WYŁĄCZNIE sprzętu z punktu 1. stamtąd:
https://www.home-assistant.io/hassio/installation/

przy czym z wielu powodów wykluczam instalację w maszynie wirtualnej (ale jeśli ktoś ma peceta odpalonego 24/7 i ma on wystarczające zasoby to, jeśli tylko wie co robi, może sobie zainstalować w ten sposób, choćby i w wirtualce odpalonej nawet w windowsie, a wtedy koszt sprzętu jest zerowy - bo wydzielamy kawałek z tego co już mamy, ale jak patrzę po forach związanych z tematem to zwykle w ten sposób kombinują ci, którzy nie wiedzą co robią…)

Natomiast sądzę, że rekomendowanie RPi3/4 nie jest dobrą drogą, bo znam ograniczenia tego sprzętu, ale z drugiej strony te edukacyjne komputerki mają też milion innych zastosowań.

Gdybym miał RPi 1 albo 0w "pod ręką" to bym oczywiście spróbował, ale nie mam (ale znając ich specyfikację z góry wiadomo, że będą powolne), często wąskim gardłem jest karta TF (bądź systemowy czytnik, który przeważnie mocno ogranicza prędkości), przykładowo w Odroidzie MC1 solo, który leży odłogiem, słabym punktem jest właśnie czytnik+karta (bo procek jest całkiem rześki, kto wie czy nie lepszy niż w RPi4) oraz zupełny brak peryferiów, bo to jednostka typowo obliczeniowa (tylko jedno USB2 i Ethernet, nawet karta graficzna zintegrowana w procku nie daje się użyć, bo nie jest wyprowadzona…) "prawdziwy" XU4 na bazie którego powstał okrojony MC1 to jednak inna liga i tu się kłaniają plusy PRi z głównej linii (czyli modele w formacie typowego SBC, bo były też np.
Edit (połowa 2021): dorobiłem się (gdy skończył się boom cenowy powiązany z covidem i totalny brak ich dostępności) RPi0W i da się używać, ale ze względu na jednordzeniowy słaby 32-bitowy procek nie mogę polecić nikomu takiego rozwiązania - wiele dodatków dla HA nie występuje w wersjach na ten sprzęt (po prostu wsparcie dla 32-bitowych CPU powoli się kończy, nawet jeśli chodzi o architekturę arm), ale jeśli komuś taki sprzęt leży w szufladzie to się nadaje przynajmniej na początek.


Na koniec takie małe skojarzenie:
masz prawo jazdy? czy nie próbowałeś nawet zdawać, bo to przecież kosztuje, a samochód jest drogi?
znam wielu co tak mówili, a jednak musieli w końcu zdać
i co ciekawsze jednak jeżdżą WŁASNYMI samochodami

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-06-2020, 16:06
Post: #14
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
szopen napisał(a):K***wa wkładasz mi w usta coś czego nie powiedziałem

Sorry, mam tendencję do myślenia na skróty.

szopen napisał(a):Tu powinno być pytanie za 3 punkty: co już masz?

Ekonomista napisał(a):No i udało mi się kupić ten Raspberry Pi 3 Model B+... Nie był sprawdzony przez sprzedającego i dlatego mam kilka pytań:
1. Czy porządna "ładowarka" USB 2A "pociągnie"?
2. Czy karta TF KINGSTON Canvas Select, microSDXC, 64 GB da radę?
3. Jaki system najprościej wgrać, żeby sprawdzić czy sprzęt działa?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-06-2020, 17:03 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-06-2020 17:23 przez szopen.)
Post: #15
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
Ekonomista napisał(a):1. Czy porządna "ładowarka" USB 2A "pociągnie"?
2. Czy karta TF KINGSTON Canvas Select, microSDXC, 64 GB da radę?
3. Jaki system najprościej wgrać, żeby sprawdzić czy sprzęt działa?

1. tak
2. tak
3. Raspbian, teraz ma nową nazwę Tongue http://forum.jdtech.pl/Watek-prosty-test...7#pid49027 cokolwiek w wersji desktop
możesz użyć noobs'a (wtedy masz sieciową instalację różnych systemów i multiboot), ale to opcja raczej do zabawy (jeśli nie wiesz co chcesz z tym robić sugeruję kilka mniejszych kart)

HassOS nie może pracować z innymi systemami na tej samej karcie (bo z zasady HA działa w konfiguracji headless)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-06-2020, 19:48
Post: #16
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
@Ekonomista
I z tego wszystkiego nie odpowiedziałeś na pytanie "co już masz?"
w sensie tego co potencjalnie możesz zintegrować z HA

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-06-2020, 19:56
Post: #17
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
4 sonoffy s26, 2 sonoffy basic i nie wiem czy żarówkę yeelight jakoś można podłączyć albo "odbiornik" google chromecast(?)
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-06-2020, 21:33 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-06-2020 21:35 przez szopen.)
Post: #18
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
1) sonoff'ów na fabrycznym sofcie nie zintegrujesz, były chyba zbyt popularne jako sprzęt pod alternatywny soft, więc albo ESPHome, albo Tasmota (to nie są dobre pomysły na początek), być może też jakieś inne alternatywy (np. nie wiem jaki jest obecnie status integracji z supla)
https://esphome.io/
https://tasmota.github.io/docs/

2) Yeelight "z palcem w nosie" (zdaje się że ostatnio jest pełen PnP o ile lampy/żarówki sa skonfigurowane poprawnie w oficjalnej aplikacji - włączony LAN control)
https://www.home-assistant.io/integrations/yeelight/

3) Nie używam Chromecasta, ale zastosowanie wydaje się dość ograniczone, jakkolwiek jakieś wsparcie jest
https://www.home-assistant.io/integrations/cast/
(można też emulować AirPlay Chromecastem), w sumie to nie używam integracji multimediów - większość mojego sprzętu jest zbyt stara by to zrobić w dostatecznie łatwy sposób, więc szkoda mi czasu na rzeźbę

4) oprócz tego serwisy online, choćby pogoda - standardowo jest integracja z met.no, która działa dobrze w PL, czy monitoring powietrza: GIOŚ, Airly i Luftdaten, są też np. statystyki Covid (tzn. nie tyle statystyki co bieżące liczby, statystyki trzeba zorganizować sobie samemu na podstawie lokalnie zbieranych danych)
a np. jeśli używasz płatnego Spotify to się integruje "od strzała" tworząc lokalny player z instancji HA

fakt, że "na sucho" trudno ocenić co się da, a co nie

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-06-2020, 08:18
Post: #19
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
A co myślisz o terminalu Dell Wyse Dx0D? Chyba najtańsza opcja (69 na allegro i jest zasilacz i 2 GB dysku czyli komplet).
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-06-2020, 23:36
Post: #20
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
Serdecznie polecam:
https://www.parkytowers.me.uk/thin/index.shtml
O tym, WYSE masz tutaj:
https://www.parkytowers.me.uk/thin/wyse/d/dx0q/

Ja sam bawię się tylko w delle oraz HP, więc o WYSE się nie wypowiem.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  ESPHome rozszerzenie Home Assistanta o DIY oparte na ESP szopen 62 27 983 15-11-2023 15:24
Ostatni post: szopen
  Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID szopen 107 52 194 23-05-2023 17:46
Ostatni post: szopen
  HACS (Home Assistant Community Store) - alternatywny "sklep" z rozszerzeniami dla HA szopen 29 12 610 03-02-2023 13:23
Ostatni post: szopen