[-]
Szybkie szukanie

Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kontroler USB3.0 na pci-e do starego peceta
15-04-2019, 21:28
Do przechowywania czy przenoszenia cennych danych użyłbym jednak klasycznego hdd (szczególnie jeśli mówimy o przechowywaniu), ssd ma parę zalet (głównie wydajność - duży ciągły transfer ma znaczenie przy przewalaniu dużych ilości danych, a niemal zerowy czas dostępu powoduje, że to idealny nośnik na system), ale niezawodności do nich bym nie zaliczył Tongue

Skoro masz tam win10, to obudowy bez wsparcia UASP bym omijał szerokim łukiem (niezależnie jaki dysk tam wsadzisz).
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
16-04-2019, 08:06 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-04-2019 08:09 przez whiteindian.)
szopen napisał(a):Zasilanie przy 4-portowej karcie MA znaczenie, więc zasilanie z sata/molexa to mus.
Szczególnie na starej płycie głównej

To wychodzi z tego że ten kontroler to 1 x USB 3.0 dla laika Smile

szopen napisał(a):Do przechowywania czy przenoszenia cennych danych użyłbym jednak klasycznego hdd
szopen napisał(a):kupując dyski "leżaki" warto się zaopatrzyć w aktualne firmware
Za 100PLN jest leżak magazynowy WD Black, sprzedawany jako "wyjęty z nowych laptopów". SSD nowy na gwarancji jak wyżej. Jaką używkę polecasz?
Mowa tu o średnio ważnych danych. Tak na marginesie przecież można coś wypalić na DVD, ale tutaj chyba tylko nośniki Scratchproof wchodzą w grę.

szopen napisał(a):podłączenie do portu USB3.0 - minimalna utrata wydajności w początkowym obszarze dysku (ale to był transfer BULK - win7, w przypadku wsparcia UASP praktycznie nie widać różnic między portem sata600 a podłączeniem przez USB3 nawet dla znacznie szybszych dysków talerzowych)
szopen napisał(a):w załączniku przykład wyników, gdzie wąskim gardłem jest właśnie sata300
szopen napisał(a):obudowy bez wsparcia UASP bym omijał szerokim łukiem (niezależnie jaki dysk tam wsadzisz).

No tak ale jaki % zysk na starszej płycie?

szopen napisał(a):krótki slot pci-e można użyć np. do podłączenia… dysku ssd (np. z użyciem karty-przelotki do nvme, choć nie wiem czy na tak starej płycie głównej osiągniesz znacząco lepsze rezultaty niż w przypadku sata300),
Tu mam 2 x PCI-e x1 i 3 x PCI. Czyli jeden transfer = jedno USB 3.0 z tego śledzia, a czy wszystkie cztery można obciążyć na raz urządzeniami USB 2.0? A może na PCI zakupić śledzia z kilkoma portami USB 2.0. (A jeśli do drugiego PCI-e x1 podobny kontroler włożyć, lecz lepszej jakości, z choć czy to jest jakaś różnica?)

Widziałęm adaptery FireWIre, SATA, nie wiem co można tu wymienić jako poważniejsze zastosowanie...

szopen napisał(a):le równie dobrze można tam upchnąć tuner satelitarny czy cokolwiek innego
Generalnie z tyłu to chciałem na tyle temat ogarnąć ogólnie, na przykład na kontroler obrotów w stylu Lian Li PT-FN03. Wczoraj od Sharkoona dostałem konkretną odpowiedź, na temat danych technicznych wentylatora fabrycznego w obudowie, która wyszła z produkcji dość dawno Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
16-04-2019, 16:01 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-04-2019 16:26 przez szopen.)
whiteindian napisał(a):To wychodzi z tego że ten kontroler to 1 x USB 3.0 dla laika
Tongue
po prostu nie ogarniesz na USB3 maksymalnego transferu przy użyciu więcej niż jednego portu (ale tego typu marketing to mamy od wielu lat), ale każdy port będzie mógł pracować w trybie USB3 tzn. i tak będzie lepiej niż na USB2
laik powinien przeczytać instrukcję i podpiąć zasilanie Tongue

whiteindian napisał(a):przecież można coś wypalić na DVD
niby można, ale jest drożej niż trzymać na hdd Big Grin (szczególnie, że do długiego przechowywania są zalecane DVD-RAM, bo do przerzucania danych to raczej odpada - przynajmniej 3/4 potencjalnych odbiorców używa już laptopów beznapędowców, a realnie w robocie definitywnie przestaliśmy używać nośników DVD jakieś 2-3 lata temu, choć sprzęt pozostał w ramach backupu, nośniki bd/bdp się jakoś zupełnie nie przyjęły - więc sprzęt z obsługą tego nośnika leży jedynie w magazynie, ale tak naprawdę napędów optycznych używam niemal codziennie - optyczne dyskietki pd 23GB i 50GB będą na 100% w użyciu jeszcze kilka lat)

whiteindian napisał(a):No tak ale jaki % zysk na starszej płycie?
nie da się mówić o procentach, bo nie udało mi się jeszcze zapchać transferem USB3UASP (a na odpowiednio szybkim ssd osiągałem ponad 500MB/s)
bez UASP transfer jest przycinany do około 100MB/s, no może trochę więcej, ale niewiele - na poniższym SS widać 113MB/s
[Obrazek: attachment.php?aid=3084]

whiteindian napisał(a):Generalnie z tyłu to chciałem na tyle temat ogarnąć ogólnie, na przykład na kontroler obrotów w stylu Lian Li PT-FN03
kontroler wentylatorów na śledziu? no trochę dziwne miejsce (no ale zależy jak masz pudło postawione, ja unikam czegokolwiek wymagającego obsługi z tyłu)

OFF TOPIC - taka prywata Tongue obudowę mam Lian Li jakkolwiek modelu nie pamiętam (bo "zabytek" , ale to jest zasadniczo jedyny element starego blaszaka, który będzie przeznaczony do użytku gdybym miał odbudować blachę na współczesnych flakach) i ma 4 zewnętrzne zatoki 5,25' (w jednej napęd optyczny, w pozostałych można umieścić np. panel z hubem) i dwie 3,5' (obie zajęte w jednej panel bodajże TR-3 z kontrolerem wiatraków temperaturami i innymi pierdołami, a w drugiej fdd - czyli potencjalnie do kubła Tongue czyli tu też coś bym mógł wrzucić)
16-04-2019, 16:24
szopen napisał(a):do długiego przechowywania są zalecane DVD-RAM

Mam jedną, jedynie do niej zakupić mocniejsze etui. Na wrażliwe dane w sam raz, chociaż te małę 1.4GB bardziej poręczne i współczesne jak dla mnie (ale DVD RAM małych nie mam).

szopen napisał(a):po prostu nie ogarniesz na USB3 maksymalnego transferu przy użyciu więcej niż jednego portu

Ja się boję że jak bym obciążył albo dwie albo wszystkie i w tym samym czasie kopiował to mi się coś popali, skoro sam pisałęś że one żrą prąd. Faktycznie podlinkowałem artykuł na temat tego konkretnego kontrolera i jest zrobiony "na szybko".

szopen napisał(a):bez UASP transfer jest przycinany do około 100MB/s, no może trochę więcej,

Tak czy siak bardziej odczuwalne gdyby w obudowie USB 3.0 wsadzić dowolny SSD. W przypadku HDD prędkości nie są tak ważne jak to czy dane nie zniszczą się przypadkowo (swoją drogą czy mnie pamięć nie myli że jednogłowicowe dyski są jednak lepsze?)
Znajdź wszystkie posty użytkownika
16-04-2019, 17:06 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-04-2019 18:36 przez szopen.)
whiteindian napisał(a):i jest zrobiony "na szybko".
przejrzałem ten art, więc nie "na szybko", tylko "byle taniej", ręce opadają, gdy oszczędza się na zabezpieczeniach

whiteindian napisał(a):jednogłowicowe dyski są jednak lepsze?
hmm w życiu takiego nie widziałem, może piszesz o jednotalerzowych?
moim skromnym zdaniem ma to tylko znaczenie gdy kupujesz refurby (i to te prawdziwe regenerowane u producenta) jeśli się ma coś sypać to się będzie sypało - a to zależy głównie od modelu i serii (no i oczywiście od eksploatacji - dyski pracujące w podwyższonej temperaturze to gwarancja utraty danych, na drugim miejscu są uderzenia i drgania podczas pracy, bo w transporcie pod warunkiem odpowiedniego opakowania gwarantującego ochronę PCB współczesne talerzowe hdd bezproblemowo wytrzymują upadek z wysokości kilku metrów, jakkolwiek dostałem kiedyś partię używanych hdd bez odpowiednich zabezpieczeń transportowych i w dodatku karton się rozpadł przy przenoszeniu Big Grin, a mimo to dyski wytrzymały upadek z kilkudziesięciu cm :O i pracowałem na nich, a z drugiej strony była też taka sytuacja gdy dostałem partię nowych WD black i 20% z nich miało wady fabryczne - sporo krwi mi to napsuło, mimo że pracowałem wtedy z mirrorowaniem)

PS prawdopodobnie mój pierwszy dysk twardy nadal działa (szczegółów z głowy nie podam, bo nigdy nie myślałem, że to mógłby być zabytek techniki Tongue i po paru latach pracy poszedł w inne ręce… a już wtedy jego pojemność 20MB była śmiesznie mała - to był bodajże Seagate ST225 - instrukcja warta lektury, listę bad-sektorów miałem ręcznie wypełnioną w fabryce, a obsługa komputera z hdd wymagała podstawowej wiedzy (by zaparkować głowice przed wyłączeniem zasilania! co nie było oczywiste dla tych, którzy mieli blaszaki tylko z fdd)
https://stason.org/TULARC/pc/hard-drives...ST412.html
(przez ręce przewinął mi się też inny MFM - na 100% Quantum, ale modelu nie pamiętam).

Tu jest na obrazku podobny do mojego, tylko inna płytka z elektroniką (tu jest wersja SCSI, MFM miał 2 taśmy):
http://www.mauseum.net/hdd/
inne ciekawostki historyczne:
http://philipstorr.id.au/pcbook/book4/hdinter.htm

i jeszcze jedno - Seagate obchodzi w tym roku 40-lecie marki Big Grin a nie byli pierwszą firmą produkującą hdd

whiteindian napisał(a):W przypadku HDD prędkości nie są tak ważne
może i nie są ważne, ale dysk na SS powyżej do wydajnych nie należy, a widać różnicę
na obrazku w załączniku połączyłem 4 pomiary (z tego drugiego wątku, akurat wszystkie miały tą samą skalę po obu stronach wykresu) po 2 każdego rodzaju, co ciekawe czasy dostępu też się ułożyły w ciekawy wzorek - różnica jest więc niewielka, ale systematyczna

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz