[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dobór sprzętu pod LTE Play
15-01-2015, 02:32 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-01-2015 02:33 przez janusz91ff.)
Post: #1
Dobór sprzętu pod LTE Play
Przymierzam się do przedłużenia umowy z Play. Tym razem chciałbym zacząć korzystać z LTE.
Około 10 km ode mnie znajduje się nadajnik Play 1800.

Chciałbym zaopatrzyć się w sprzęt, który niedużym kosztem pozwoli mi cieszyć się wyższymi prędkościami Internetu.

Obecnie korzystam z routera TP Link TL-MR 3420 v2, czy ten sprzęt się sprawdzi? Jaki modem będzie najlepiej z nim współpracował? Czy może to być Hi Link E3272?

Jeśli chodzi o antenę, to zastanawiam się nad tą konkretną: http://www.cybertech.com.pl/p130,antena-...-mimo.html
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-01-2015, 03:45
Post: #2
Dobór sprzętu pod LTE Play
wybór sprzętu jest sensowny, niestety nikt nie jest w stanie zagwarantować, że uzyskasz połączenie przy takiej odległości od stacji bazowej nawet przy użyciu całkiem sensownych anten

PS sieć LTE Playa jest dość mocno obciążona ze względu na promocję darmowego LTE, jakie prędkości osiągasz teraz i w której sieci (jak podejrzewam masz w tej chwili Play w 3G marketingowo nazywanym 4G)?

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-01-2015, 09:19
Post: #3
RE: Dobór sprzętu pod LTE Play
Dokładnie, obecnie mam Play 3G, prędkości w granicach 8 megabitów.
Liczę na to, że LTE będzie działać całkiem przyzwoicie, bo nadajnik znajduje się w mniejszej miejscowości i mam nadzieję, że nie będzie tak bardzo obciążony. Przynajmniej teraz tak jest z 3G, działa calkiem nieźle o każdej porze. Ale pewnie LTE rządzi się swoimi prawami...

Czy do tego routera powinienem zastosować hub?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-01-2015, 09:37
Post: #4
Dobór sprzętu pod LTE Play
janusz91ff napisał(a):Czy do tego routera powinienem zastosować hub?
prawdopodobnie tak, ale zasadniczo konieczność użycia huba zależy od poboru prądu przez modem, a to z kolei zależy od osiąganej siły sygnału ze stacji bazowej (a właściwie to konieczności wypromieniowania odpowiedniej mocy w jej kierunku, ale jest to oczywiście powiązane z siła odbieranego sygnału)

generalnie - aktywnego huba trzeba dokupić w momencie zauważenia niestabilnej pracy modemu przy niskich wskazaniach siły sygnału, jeśli modem pracuje stabilnie hub nie jest konieczny

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-01-2015, 09:45
Post: #5
Dobór sprzętu pod LTE Play
Nie znam się na tym, ale skoro odległość od stacji bazowej jest znaczna, wiec sila sygnału może być słabsza. W sumie mógłbym od razu kupić ten hub. Tylko nie bardzo wiem jaki. Ktoś opisywał bardzo podobną konfigurację sprzętową z zastosowaniem huba LogLink UA0085, podbno się sprawdzał. A może jednak inny?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-01-2015, 10:24
Post: #6
Dobór sprzętu pod LTE Play
założenia - powinien być to hub usb 2.0 aktywny, najlepiej wybierać modele wyposażone fabrycznie w zasilacz (5V minimum 1,5A, dla 4 portowego huba fabryczny zasilacz powinien mieć obciążalność 2A lub 2,5A),

ponieważ niestety na rynku są dostępne też "wynalazki" które mają wprawdzie gniazdo zasilacza, ale nie radzą sobie z zasilaniem modemu nie chcę doradzać modeli nietestowanych w trudnych warunkach (u mnie modem pracował z routerem bez huba, a obecnie nie używam takiego typu dostępu do sieci)

z tego co pamiętam problematyczne były huby tracer 4-portowy i media-tech bodajże 6- albo 7-portowy
niestety konkretnych modeli nie jestem w stanie podać

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-01-2015, 11:26
Post: #7
Dobór sprzętu pod LTE Play
Ja zaczął albo od kupna samego modemu i startera, albo pakietu na próbę 7 dni - odległość jest taka, że nawet przy widoczności stacji bazowej może być słabo z sygnałem.
No i nie ma pewności, że stacja bazowa faktycznie działa.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-01-2015, 11:52
Post: #8
Dobór sprzętu pod LTE Play
co racja to racja - nie warto przeinwestować eksperymentu, który ma małe szanse powodzenia

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-01-2015, 14:01 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-01-2015 14:16 przez janusz91ff.)
Post: #9
Dobór sprzętu pod LTE Play
Ostudziliście moje zapędySmile
Stacja bazowa do 3g znajduje się w tej samej lokalizacji co LTE, wydawało mi się, że skoro teraz dzięki antenie nam stabilny i dość dobry sygnał 3g, to i z LTE powinno być podobnie. Wychodzi na to, że to jednak nie jest takie proste. Nie mam absolutnej pewności, że nadajnik LTE już działa, wiem tylko tyle, że ma pozwolenie, ponadto wg mapki Play zasięg LTE na zewnątrz budynków kończy się jakieś 3-4 km
od mojego miejsca zamieszkania. Może na razie kupię jedynie starter i włożę do Lumii 820, a potem będę szukał zasięgu w pobliżu miejsca zamieszkania.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-01-2015, 14:34
Post: #10
Odp: Dobór sprzętu pod LTE Play
Generalnie zasada jest taka ze im wyzsza częstotliwość tym sygnał będzie miał mniejszy zasięg.
Kiedys ZSZ mówił ze będzie się skupiał na rozbudowie szybkiego internetu wiec strategia może być taka ze duze miasta infrastruktura Aero2, poza np. Sferia oczywiście uzupełniana przez Plus dla jego i CP potrzeb.
Wszystko w jednej grupie ale jak wiadomo różne przeplywy mogą powodować nabijanie kosztów dla rozliczeń na Cyprze.

從我的 用 Galaxy Note II LTE 發送
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-01-2015, 17:05 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-01-2015 17:14 przez janusz91ff.)
Post: #11
Dobór sprzętu pod LTE Play
Kurcze, to trochę kiepsko. No cóż, nie ma co gdybać. Na razie po prostu kupię starter i sprawdzę, czy ten nadajnik LTE istotnie działa.

Zastanawia mnie jedna rzecz. Czy jeśli zmieniłbym modem na taki, który obsługuje LTE, to czy prędkość HSPA+ wzrośnie do HSPA+DC? To zależy tylko od sprzętu, czy przede wszystkim od nadajnika? Obecnie modem jest wpięty do routera, ale dawniej, kiedy był podłączony tylko do komputera, to aplikacja Play Online i TopNet info wskazywały połączenie HSPA++, czy to oznacza HSPA+DC?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-01-2015, 17:54
Post: #12
Odp: Dobór sprzętu pod LTE Play
Jesli modem jest dc i nadajniki obsluza to tak
Hspa++ możliwe ze to dc ale np. w mobile partnerze to różne cuda widzialem HSUPA co zwykle oznacza upload Big Grin

從我的 用 Galaxy Note II LTE 發送
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-01-2015, 18:41 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-01-2015 18:43 przez szopen.)
Post: #13
Dobór sprzętu pod LTE Play
H+ czy HSPA+ zwykle w interfejsie modemu/telefonu oznacza wynegocjowaną prędkość większa niż 7,2Mbps
o ile się nie mylę Play w 3G może pracować maksymalnie z prędkością do 21Mbps w kierunku do abonenta

na jedynym klasycznym modemie który posiadam i z pewnością ma HSPA+DC i faktycznie łączył się w HSPA+DC (wynegocjowana prędkość 42Mbps) w Orange, bo tylko w tej sieci ta technologia działała wtedy, gdy go używałem, to w interfejsie (Mobile Partner) i tak było bodajże HSPA+(choć głowy sobie nie dam uciąć za to Big Grin)

PS teraz o ile się nie mylę HSPA+DC działa w Orange i T-mobile (oczywiście tam gdzie działa)
i jeszcze jedno - raczej n ie pamiętam, aby realne prędkości przekraczały 20Mbps na podstawie notatek załączam przykładowy wynik
[Obrazek: 3685544935.png]

PPS miałem tez przez chwilę okazję poużywać Orange LTE oczywiście w miejscu gdzie był bezproblemowy zasięg i rzeczywiste prędkości downloadu osiągały wtedy 30-40Mbps (jakieś pół roku temu, niestety nie pamiętam w których miastach, ale przypuszczalnie był to Gdańsk i gdzieś na Górnym Śląsku)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-01-2015, 20:22
Post: #14
Dobór sprzętu pod LTE Play
Orange LTE przy normalnym obciążeniu w mieście daje mi 20-25 Mbit/s. HSPA+DC daje zwykle 15-20, ale zdarzyło mi się, że HSPA+DC było szybsze od LTE.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
16-01-2015, 00:15 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-01-2015 00:17 przez janusz91ff.)
Post: #15
Dobór sprzętu pod LTE Play
Zatem w Play tak naprawdę nie ma czegoś takiego, jak HSPA+DC? Wygląda na to, że chyba nie będzie mi dane cieszyć się wyższymi prędkościami:/

Na różnych forach można znaleźć informacje, że modem Hi Link E3272 można kupić już za około 155zł, mi niestety nie udało się znaleźć go w podobnej cenie, tak w ogóle to bardzo różni się on od Huawei E3272, Hi Link jest czymś w rodzaju softu?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
16-01-2015, 01:44
Post: #16
Dobór sprzętu pod LTE Play
Play podobno wdrożył HSPA+DC - podobnie jak Orange w większych miastach, ale w mniejszym zakresie. Zasięgiem się nie pochwalili.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
16-01-2015, 02:06
Post: #17
Dobór sprzętu pod LTE Play
Ok, więc na HSPA +DC w mojej lokalizacji na pewno nie ma co liczyć. A do co modemu, to chyba udało mi się go odszukać: http://allegro.pl/modem-lte-4g-3g-huawei...48841.html
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
16-01-2015, 02:58
Post: #18
Dobór sprzętu pod LTE Play
parę uproszczeń, ale z grubsza tak to działa:

HiLink to odmiana firmware modemu, ale też "filozofia i sposób jego działania"
modemy HiLink i "zwykłe" zbudowane są z tych samych podzespołów, ale działają inaczej

od strony komputera są widziane jako karta sieciowa usb podłączona do routera do którego po stronie WAN mamy podpięty modem GSM natomiast router jest konfigurowany przez przeglądarkę

modemy w wersji klasycznej mogą za to pracować w trybie NDIS czyli są modemami widzianymi jako karta sieciowa usb (ale nie router) albo w trybie RAS czyli udając modem działający praktycznie identycznie z dawnymi modemami na analogowe linie telefoniczne

jeśli masz modem 3G w wersji klasycznej, to nawet przy jego pomocy możesz zrobić parę eksperymentów - np. stosując wymuszanie pasm stwierdzić czy korzystasz z WCDMA900MHz (zapewne tak) czy może jednak WCDMA2100MHz,
zakładając, że chodzi o ten sam BTS jeśli w 2100 masz jako taki zasięg, to już łatwiej myśleć o LTE na 1800MHz
(ponieważ WCDMA2100 ma zasięg mniej więcej o połowę mniejszy od WCDMA900)
a LTE1800 powiedzmy ma jakieś 2/3 zasięgu WCDMA2100 (ale tu istotna uwaga - niestety zależy to też od ukierunkowania sektorów stacji bazowej i od faktycznego rozmieszczenia stacji bazowych - sygnał 3G możesz mieć z zupełnie innej niż ta , która ma obsługę LTE)

są oczywiście jeszcze inne czynniki jak ukształtowanie terenu, które może być niekorzystne ale może też być korzystne w szczególnych wypadkach umożliwiające na połączenie na większe odległości niż w terenie płaskim

kolejna sprawa to przeszkody, a raczej ich brak jeśli mamy liczyć na działanie na sporą odległość
jedną z najgorszych przeszkód (poza niekorzystnym ukształtowaniem terenu) jest las

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
16-01-2015, 08:30
Post: #19
Dobór sprzętu pod LTE Play
Trochę mnie pocieszyłeś, może coś z tego będzie. Obecnie korzystam z WCDMA2100, a sygnał jest naprawdę niezły. Odległość jest znaczna, las jest, ale nie w linii prostej, tylko kilkaset metrów w bok, więc raczej on nie stanowi problemu. Dziś kupię satrer i zobaczę, czy w moim pobliżu są jakieś ślady sygnału. Tylko chyba na smartphonie trudniej będzie coś "złapać"
Czy modem, który do którego link wkleiłem wcześniej byłby odpowiedni?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
16-01-2015, 18:02 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-01-2015 18:04 przez szopen.)
Post: #20
Dobór sprzętu pod LTE Play
takiego modemu nie miałem w ręce, ale sugerując się opisem z aukcji - ten modem powinien pracować w każdej obecnej polskiej sieci LTE (nie wiem jak sprawa wygląda z potencjalnymi przyszłymi sieciami, bo nie wynika to jasno z danych technicznych - nie są dostatecznie kompletne)
co do 3G oczywiście będzie działał (podobnie jeśli chodzi o HSPA+DC - nie widzę przeciwwskazań)

kwestię kompatybilności z posiadanym routerem sprawdzisz osobiście, gdyby były problemy zawsze możesz użyć openwrt/gargoyle

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Huawei e5573 z Play rozłącza net na kompie 90tomash 26 16 169 14-01-2019 14:06
Ostatni post: szopen
  TP-Link TL-MR3420 v2 i E3372h-153 hlink z Play mshmaster 1 1 956 15-11-2018 14:24
Ostatni post: szopen
  Router z agregacją pasm pod PLAY kaliope 3 4 263 08-04-2018 22:45
Ostatni post: jakubd
  Jaki router LTE pod modem Huawei E3372h-153 HiLink (z Play)? chesuli 16 12 638 13-02-2018 00:15
Ostatni post: szmyrgar
  Router + Modem GSM do 200zł pod internet od Play TheHugo 14 10 994 22-09-2017 20:13
Ostatni post: szopen