[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TP-Link TL-MR3420 v2 + Huawei E3131h-2
13-11-2015, 16:14
Post: #21
RE: TP-Link TL-MR3420 v2 + Huawei E3131h-2
Instrukcja taka przyda się zawsze.

Jednak jeśli po zmianie modemu na inny (mam jeszcze E3131s-2) problem ustąpi, chyba nie warto wracać do oryginału na routerze?

Problemem też na pewno nie są parametry sieci 3G czy LAN-u (aby się o tym upewnić, przez 2 tygodnie w tym miejscu zastępczo chodziło na TL-MR3220_v1 i E3131s-2 i Internet hulał bez zająknięcia).
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
13-11-2015, 16:16
Post: #22
TP-Link TL-MR3420 v2 + Huawei E3131h-2
Wiesz, działanie sieci także mogło się zmienić - Plus przebudowuje staje bazowe Aero2 w tej chwili.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
13-11-2015, 16:30
Post: #23
TP-Link TL-MR3420 v2 + Huawei E3131h-2
To jest abonament w Orange - bez limitów na ilość danych i prędkość transmisji niezależnie od technologii (oczywiście działa w HSPA+, a w przypadku nieobciążenia schodzi do UMTS).

Jestem na 100% pewny, że to router z modemem nie dają rady - po podstawieniu innego kompletu problem znika jak ręką odjął, a po podłączeniu tego zestawu wraca zawsze w pierwszej dobie użytkowania.

Eliminuję całkowicie podejrzenie na inne przyczyny.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
13-11-2015, 16:31 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-11-2015 02:45 przez szopen.)
Post: #24
TP-Link TL-MR3420 v2 + Huawei E3131h-2
do edycji posta
http://forum.jdtech.pl/Watek-tp-link-tl-...9#pid33739
wrócę później


Gofer napisał(a):Jestem na 100% pewny, że to router z modemem nie dają rady - po podstawieniu innego kompletu problem znika jak ręką odjął, a po podłączeniu tego zestawu wraca zawsze w pierwszej dobie użytkowania.

Eliminuję całkowicie podejrzenie na inne przyczyny.
chociaż widzę, że wszystko co istotne zostało już napisane - skoro masz sprzęt na podmianę, to podmień TYLKO modem na s-2
będzie to etap prawdy:
poprawa= modem do reklamacji
brak poprawy= router do wymiany

///automoderacja - wywaliłem własny offtopic

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
13-11-2015, 23:40 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-11-2015 03:20 przez szopen.)
Post: #25
TP-Link TL-MR3420 v2 + Huawei E3131h-2
Co do modemów - faktycznie zdarzają się felerne egzemplarze modemów, jak i routerów, które w zasadzie działają, choć nie do końca stabilnie i nie wiadomo czemu, a do tego trudno doprowadzić do takiego problemu od razu i w sposób powtarzalny.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-11-2015, 00:02 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-11-2015 03:05 przez szopen.)
Post: #26
TP-Link TL-MR3420 v2 + Huawei E3131h-2
jakubd napisał(a):faktycznie zdarzają się felerne egzemplarze modemów, jak i routerów, które w zasadzie działają, choć nie do końca stabilnie i nie wiadomo czemu

czasem wiadomo - miałem w ręku parę routerów w których były bądź zimne luty bądź po prostu procki się przegrzewały - pomagało dołożenie radiatora, którego producent nie przewidział (co w pewnych wypadkach pomaga i na zimne luty - naprężenia spowodowane zmianą temperatury są mniejsze i czasem przerwy w obwodzie się nie ujawniają, szczególnie gdy chodzi o bga, gdzie skuteczne przelutowanie bez specjalistycznego sprzętu jest mało prawdopodobne)

w przypadku sprzętu z kilkuletnim przebiegiem (a minimum kilkumiesięcznym) powodem niestabilnej pracy często są kondensatory elektrolityczne w opłakanym stanie - ich wymiana daje "drugie życie"

a w szufladzie leży asus - na 99% uwalona kość flash (a może zimne luty), nie mam jednak zgody właściciela na grzebanie do czasu odnalezienia kwitów (lub stwierdzenia ich braku - sprzęt być może jest na gwarancji)

Gofer napisał(a):Jednak jeśli po zmianie modemu na inny (mam jeszcze E3131s-2) problem ustąpi, chyba nie warto wracać do oryginału na routerze?

ja bym nie zmieniał na fabryczny, chociaż problemem w routerach z serii TL-MR3xx0 jest malutki flash, więc nie ma miejsca na instalację dodatkowych pakietów czy pluginów (bez extroota oczywiście)

od czasu gdy Cezary (obsy) pokazał mi na jakim etapie jest obecnie openwrt i gargoyle zostałem fanem alternatywnego oprogramowania routerów
(ładnych kilka lat wcześniej używanie alternatyw było o lata świetlne trudniejsze niż dziś, a gargoyle w wydaniu Cezarego jest szczególne przyjazne)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-11-2015, 14:09
Post: #27
TP-Link TL-MR3420 v2 + Huawei E3131h-2
szopen napisał(a):chociaż widzę, że wszystko co istotne zostało już napisane - skoro masz sprzęt na podmianę, to podmień TYLKO modem na s-2
będzie to etap prawdy:
poprawa= modem do reklamacji
brak poprawy= router do wymiany
Napiszę o wynikach za kilka dni.

szopen napisał(a):ja bym nie zmieniał na fabryczny, chociaż problemem w routerach z serii TL-MR3xx0 jest malutki flash, więc nie ma miejsca na instalację dodatkowych pakietów czy pluginów (bez extroota oczywiście)
Na szczęście jeszcze "Management buttons on login page" wchodzi - dodatek ten był stworzony wprawdzie do Aero2, kiedy trzeba było renegocjować połączenie komórkowe, jednak na opisywaną przypadłość jest jak znalazł.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-11-2015, 16:23 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-11-2015 16:26 przez szopen.)
Post: #28
TP-Link TL-MR3420 v2 + Huawei E3131h-2
Gofer napisał(a):Na szczęście jeszcze "Management buttons on login page" wchodzi - dodatek ten był stworzony wprawdzie do Aero2, kiedy trzeba było renegocjować połączenie komórkowe, jednak na opisywaną przypadłość jest jak znalazł.

nie wiem czy jest miejsce na "Plugin Cron" - de facto jest to tylko graficzna nakładka umożliwiająca konfigurację cron'a z webui (tworzy zakładkę System->Zadania cron), ale dzięki niej można łatwo konfigurować dowolne akcje cykliczne (choćby restart połączenia czy całego routera np. raz na dobę) bez używania konsoli

co prawda Cezary przygotował takiego gotowca do generowania składni polecenia
http://eko.one.pl/cron.php
więc można to w miarę łatwo też sobie skonfigurować z konsoli


jest jeszcze coś - "Monitor połączenia" (bodajże plugin nazywa się "Ping Watchdog"?) jakkolwiek chyba jest "na pokładzie" nawet dla routerów z 4MB flasha w wydaniach Cezarego
ale nie wiem czy w tym nietypowym wypadku będzie użyteczny (spowolnienie połączenia wcale nie musi powodować utraty odpowiedzi na ping)

jednak po wykonaniu jakichś sensownych pomiarów pewnie dałoby się (tak całkowicie poza pluginami) wykombinować jakiś skrypt, który by wykrywał wzrost czasu odpowiedzi na ping, tyle, że takie rozwiązanie może powodować problem restartów przy wysyceniu łącza np. torrentami

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-11-2015, 16:58
Post: #29
TP-Link TL-MR3420 v2 + Huawei E3131h-2
szopen napisał(a):nie wiem czy jest miejsce na "Plugin Cron" - de facto jest to tylko graficzna nakładka umożliwiająca konfigurację cron'a z webui (tworzy zakładkę System->Zadania cron), ale dzięki niej można łatwo konfigurować dowolne akcje cykliczne (choćby restart połączenia czy całego routera np. raz na dobę) bez używania konsoli
To by było dobre, o ile sprawę załatwiałby tylko restart WAN (a o tym nie jestem przekonamy, bo był tylko robiony dotychczas restart całego routera), oraz przyjmując że żywotność któregoś z urządzeń się nie kończy. Z ciekawości zainstalowałbym crona, ale chyba z interfejsu graficznego nie ma takiej możliości - wklejam zrzut ekranu (wprawdzie z TL-MR4320_v1, który teraz mam uruchomiony, ale z tego co pamiętam, w TL-MR3420_v2 nie widziałem różnic).[Obrazek: FofCG8g.png]
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-11-2015, 17:34
Post: #30
TP-Link TL-MR3420 v2 + Huawei E3131h-2
to jest lista po odświeżeniu w trakcie połączenia z internetem?
w takim razie nakładki do crona nie ma w repozytoriach…
albo może trzeba zainstalować? z konsoli plugin-gargoyle-cron
http://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?id=6654

ale samego crona masz w systemie, bez pluginu pozostaje ręczna konfiguracja
http://eko.one.pl/?p=openwrt-cron

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-11-2015, 22:34 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-11-2015 22:49 przez Gofer.)
Post: #31
TP-Link TL-MR3420 v2 + Huawei E3131h-2
Tak, to jest lista po odświeżeniu.

Czy konfigurację crona robi się edytorem "vi'?

Pytanie nieaktualne - doczytałem sobie.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-11-2015, 00:00
Post: #32
TP-Link TL-MR3420 v2 + Huawei E3131h-2
A nie masz Konfiguracja->Monitor połączenia?
Jak padnie Ping zadany, to robi reset WAN, albo całego urządzenia.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-11-2015, 01:58 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-11-2015 02:11 przez szopen.)
Post: #33
TP-Link TL-MR3420 v2 + Huawei E3131h-2
Gofer napisał(a):Czy konfigurację crona robi się edytorem "vi'?
Pytanie nieaktualne - doczytałem sobie.
może i nieaktualne Big Grin ale…

vi jest edytorem więc za jego pomocą można edytować każdy plik tekstowy
a pliki konfiguracyjne są zasadniczo plikami tekstowymi ten od crona także
więc możesz go wyedytować tak:
Kod:
vi /etc/crontabs/root

z konsoli sprawdziłem, że plugin dla cron'a jest dostępny (ale mam inny router choć chyba raczej architektura ta sama), może masz inne źródła repozytoriów?
Kod:
root@WDR4300:~# opkg list plugin-gargoyle-cron
plugin-gargoyle-cron - 20131013 - Plugin Cron

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-11-2015, 14:49
Post: #34
TP-Link TL-MR3420 v2 + Huawei E3131h-2
jakubd napisał(a):A nie masz Konfiguracja->Monitor połączenia?
Mam, ale nie włączam z powodu tego, że w przypadku dużego zużycia łącza pingi mogą być słabsze przy normalnej pracy i restart mógłby być nieuzasadniony.

szopen napisał(a):z konsoli sprawdziłem, że plugin dla cron'a jest dostępny (ale mam inny router choć chyba raczej architektura ta sama), może masz inne źródła repozytoriów?
Kod:
root@WDR4300:~# opkg list plugin-gargoyle-cron
Co to ma robić? Bo nic nie zwraca, ale nie zwraca też żadnego błędu.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-11-2015, 23:49 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-11-2015 00:32 przez szopen.)
Post: #35
TP-Link TL-MR3420 v2 + Huawei E3131h-2
Gofer napisał(a):Co to ma robić? Bo nic nie zwraca, ale nie zwraca też żadnego błędu.
w tym wypadku pokazuje dostępność jakiegoś pakietu o konkretnej nazwie (bądź listę dostępnych pakietów - składnię można sprawdzić opkg bez parametrów)

a najprawdopodobniej nie pokazuje nic, bo najpierw musisz wykonać
Kod:
opkg update
czyli załadować listę pakietów dostępnych w repozytoriach do ramu (dlatego konieczne jest połączenie z internetem)

a aby zainstalować ten pakiet z konsoli, oczywiście wcześniej to co w ramce ^ wyżej, bo opkg musi znać listy pakietów (i zależności, ale to się chyba odbywa już w trakcie instalacji)
Kod:
opkg install plugin-gargoyle-cron

oczywiście jak masz za mało wolnego miejsca to zwróci jakieś błędy (być może potrzebe są jeszcze inne zależne pakiety - ja np. w tej chwili nie mogę zainstalować mc z braku miejsca we flashu, więc extroot naprawdę ułatwia czy wręcz umożliwia rozbudowę systemu)

a konfigurację repozytoriów w gargoyle to masz w webui na System->Dodatki
w załączniku tak to wygląda na TL-WDR4300 @gargoyle by obsy 1.6.2.2
jakkolwiek "fabryczna" konfiguracja jest prawdopodobnie OK (wyniki możesz mieć inne jeśli masz gargoyle z innego źródła i/lub inne repozytoria)

chyba, że masz jakąś naprawdę starą wersję Cezarego, czyli<1.6.0.5 to część repozytoriów ma nieaktualne adresy zawierające ecco.selfip.net i wymaga poprawy - sprawdziłem - w twoim wypadku to nie to
[edit]:
ale na twoim screenshocie masz jedno źródło mniej - może dlatego nie masz tego pluginu dostępnego w webui
(trzeba by sprawdzić co gdzie faktycznie się znajduje) a w porównaniu z moim brakuje
gargoylepl_plugins
Kod:
http://dl.eko.one.pl/gargoyle-pl/attitude_adjustment/ar71xx/plugins
i jak się można przekonać zaglądając pod linka opisany plugin tam właśnie jest (i nie wiem czy ma kopie w innych repo)
http://dl.eko.one.pl/gargoyle-pl/attitud...xx/plugins


Załączone pliki Miniatury
   

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&amp;t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
16-11-2015, 08:33
Post: #36
TP-Link TL-MR3420 v2 + Huawei E3131h-2
Gofer napisał(a):Mam, ale nie włączam z powodu tego, że w przypadku dużego zużycia łącza pingi mogą być słabsze przy normalnej pracy i restart mógłby być nieuzasadniony.
Dlatego prób jest tam kilka (domyślnie 3), zanim zapadnie decyzja o resecie. Poza tym nie musisz resetować routera, tylko samo połączenie.

Drugie pytanie: A masz System->Restart->Zaplanuj restart i tutaj możesz zrobić codziennie automatyczne resetowanie routera w nocy? Ja tak robiłem z MR3020, który serwował u mnie Neostradę jako łącze zapasowe. Neo i tak się resetowała, więc przy okazji routerek dostawał reset, bo miał za mało ramu i zdychał po około 3-4 dniach.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
16-11-2015, 14:32
Post: #37
TP-Link TL-MR3420 v2 + Huawei E3131h-2
jakubd napisał(a):Drugie pytanie: A masz System->Restart->Zaplanuj restart
a ja o tym rozwiązaniu całkowicie zapomniałem (to także nakładka na crona - aby się przekonać o tym wystarczy sprawdzić plik z konfiguracją crona przed i po zaplanowaniu restartu)

jak widać alternatywne oprogramowanie nawet bez instalacji dodatków ma możliwości, których nie uświadczysz w fabrycznym sofcie

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&amp;t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
16-11-2015, 22:15
Post: #38
TP-Link TL-MR3420 v2 + Huawei E3131h-2
Mam wersję 1.6.2.2.

jakubd napisał(a):Drugie pytanie: A masz System->Restart->Zaplanuj restart i tutaj możesz zrobić codziennie automatyczne resetowanie routera w nocy?
Zgadza się. Wielkorotnie robiłem restarty routerów (na przykład żeby upewnić się po zmianie konfiguracji, że trzyma nowe ustawienia) ale z przycisku położonego nieco wyżej, zupełnie nie zważając na możliwość wpisania restartu do harmonogramu i to bez potrzeby edycji plików z konsoli.

szopen napisał(a):
jakubd napisał(a):Drugie pytanie: A masz System->Restart->Zaplanuj restart
a ja o tym rozwiązaniu całkowicie zapomniałem (to także nakładka na crona - aby się przekonać o tym wystarczy sprawdzić plik z konfiguracją crona przed i po zaplanowaniu restartu)
Rzeczywiście, ustawienie wpisało odpowiednią linię do crona, a po wyłączeniu z przeglądarki - usunęło ją. Nie miałem pojęcia, że istnieje możliwość takiego harmonogrmowania w TP-Linkach tej klasy (do tej pory spotkałem się z tym tylko w routerach w cenie od 400 złotych wzwyż).

Wiem już, że w moim przypadku wciśnięcie "Restart WAN" z dodatku "Management buttons on login page"powoduje wznowienie normalnej pracy Internetu (na ileś godzin). Proszę o podanie lokalizacji skryptu restrującego WAN, żebym w razie czego mógł to wpisać do crona o określonych porach.

Oczywiście to dla sportu, ponieważ dążę do tego, aby urządzenia pracowały stabilnie same z siebie, bo przecież są nowe.

Jak już do tego dojdzie, prawdopodobnie restart routera raz na dobę profilaktycznie i tak w harmonogramie umieszczę.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
16-11-2015, 23:19
Post: #39
TP-Link TL-MR3420 v2 + Huawei E3131h-2
Gofer napisał(a):Nie miałem pojęcia, że istnieje możliwość takiego harmonogrmowania w TP-Linkach tej klasy (do tej pory spotkałem się z tym tylko w routerach w cenie od 400 złotych wzwyż).
OpenWRT daje możliwości, które są czasem wcale niedostępne - np. dało się dorobić automatyczne resetowanie po wpisaniu kodu CAPTCHA, gdy jeszcze Aero2 tego wymagało.
Gofer napisał(a):Wiem już, że w moim przypadku wciśnięcie "Restart WAN" z dodatku "Management buttons on login page"powoduje wznowienie normalnej pracy Internetu (na ileś godzin). Proszę o podanie lokalizacji skryptu restrującego WAN, żebym w razie czego mógł to wpisać do crona o określonych porach.
Nie ma do tego specjalnego skryptu. To tylko wtyczka do strony logowania. Z tego co widzę, to reset jest wykonywany przez uruchomienie w shellu:
Kod:
ifup wan
Gofer napisał(a):Oczywiście to dla sportu, ponieważ dążę do tego, aby urządzenia pracowały stabilnie same z siebie, bo przecież są nowe.
Sport sportem, ale to pewnie dość powszechne problemy ze stabilnością łącz komórkowych, z którymi router musi sobie dawać radę.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-11-2015, 12:32
Post: #40
TP-Link TL-MR3420 v2 + Huawei E3131h-2
Tak jak zapowiadałem, podstawiłem zastępczo inny modem (E3131s-2). Problem ustąpił. Czyli router jest sprawny, więc nie będzie trzeba przywracać mu firmware'u.

Oczywiście modem mogę zareklamować u sprzedawcy. Pytanie do jakubd i do szopen czy jest to na 100% zasadne? Innymi słowy - czy konfigurowaliście, poza Aero2 takie instalacje, w których tytułowe urządzenia współpracują ze sobą bez limitu prędkości (poza Aero2 - bo mogę sobie jeszcze jakoś wyobrazić, że przy 512 kb/s pobierania problem może być mniej zauważalny)? Żebym nie wyszedł na takiego co reklamuje sprawny modem, później ewentualnie podłącza naprawiony/wymieniony egzemplarz i znów transfer pada?

Gdyby nie było to na 100% pewne, a zachodziło przypuszczenie, że omawiany E3131h-2 jest jednak sprawny, mogę dokupić po prostu nowy egzemplarz E3131s-2...

Będę niezmiernie wdzięczny za Wasze ostateczne wskazówki.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [TP-Link 3420] Jak przywrócić z OpenWRT do fabrycznego firmware? xeo 2 2 311 20-01-2022 22:25
Ostatni post: xeo
  TP-Link MR3420 V5 olej_kujawski 27 31 268 27-01-2018 15:45
Ostatni post: jakubd
  Router pod huawei e3372 do 200zl NarQu 11 20 205 19-07-2017 10:36
Ostatni post: jakubd
  Netgear MBRN3000 + Huawei E3131s-2 Ekonomista 32 54 307 19-07-2017 08:00
Ostatni post: Ekonomista
  TP-Link TL-MR3420 v2 + Huawei E3131 problemy z niską prędkością połączenia w Play 3G Warum 5 12 164 10-06-2017 14:58
Ostatni post: szopen