Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: TP-Link TL-MR3420 v2 + Huawei E3131h-2
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4
Pojawił się oficjalny firmware dla routera TL-MR3420_v2 obsługujący modem E3131h-2. Działa, choć modemu nie ma na liście zgodności.
Jeśli ktoś używa, proszę o informację czy funkcjonuje stabilnie.

/// mod: wątek powstał przez oddzielenie tematu od
http://forum.jdtech.pl/Watek-tp-link-tl-...2#pid29532
ponadto jak się okazało (w korespondencji PW) opisywany router nie pochodzi z przyblogowego sklepiku http://jdtech.pl/sklep - zmiana tytułu wątku,
ani nie jest związany z Aero2 (stąd zmiana działu)
a możesz zapodać jakieś linki?
bo np. tam:
http://www.tp-link.com.pl/download/TL-MR...l#Firmware
nie widzę nic nowego…
ani tam…
http://www.tp-link.com/en/download/TL-MR...l#Firmware

w sekcji beta na eftepie forum tp-linka też nic nie widzę
http://ftp.tplink-forum.pl/Beta/
Brałem z witryny polskiej, najprawdopodobniej ten http://www.tp-link.com.pl/handlers/downl...ceid=13172 (router teraz stoi u kogoś innego, więc nie mogę odczytać z urządzenia). Pobrałem na wszelki wypadek, pomimo że nie ma obsługi modemu w specyfikacji.

Mam taki objaw, że w miarę jak router z modemem działa, transfer robi się bardzo wolny, praktycznie nie do korzystania z Internetu, pomimo że sygnał jest około 70 - 77% (bez routera Top_NetInfo pokazuje około -65 dBm). Status routera pokazuje stabilne zestawione od dawna połączenie. Jedynym wyjściem do wznowienia transferu jest restart routera. Technicy od operatora sprawdzali parametry od siebie i ponoć z ich strony wszystko w porządku (usługa płatna bez limitu prędkości). Pytanie czy ten router z tym modemem sobie radzi, czy ktoś miał podobny przypadek.
Teraz tylko pytanie modem to HiLink czy tradycyjny ? edit: TNI wspiera tradycyjne
Zostaje jeszcze sprawdzić gdzie występuje "zwężenie" transferu komputer- router / router-modem / modem-(BTS|NodeB) ?
Potwierdzam, jest obsługa E3131h-2 w najnowszym firmware (po latach...), ale nie testowałem niezawodności. Raczej nie powinno być problemów.
penknife napisał(a):Zostaje jeszcze sprawdzić gdzie występuje "zwężenie" transferu komputer- router / router-modem / modem-(BTS|NodeB) ?
Eliminuję "zwężenia" w miejscu [komputer - router], ponieważ wtedy gdy ono występuje, pingi do znanych serwisów mierzone z routera wynoszą po 300 ms i więcej podczas gdy w trybie normalnej pracy około 30 ms (zapomniałem o tym wcześniej napisać).

Pytanie czy ktoś mierzył prądożerność E3131h-2 pod kątem porównania do E3131s-2.
Popatrz, ile zostaje pamięci RAM wolnej z czasem, jeżeli fabryczny firmware to podaje. Jak nie, to zostaje ci tylko zmiana na alternatywny.
Raczej nie podaje http://www.tp-link.com/resources/simulator/TL-MR3420/ .

Czyli bardziej skłaniać się na błąd w oficjalnym firmware niż niewydolność zasilania?
Trudno wyczuć. Może to być twój problem lokalny - modemu, albo konfiguracji (bp. aktualizacja firmware bez resetu ustawień do zera, albo inne śmieci w konfigu).
Napisałem do wsparcia technicznego TP-LINK. Oto jaką odpowiedź otrzymałem:
Cytat:(...) po zainstalowaniu najnowszej dostępnej wersji firmware router TL-MR3420 rozpoznaje modem Huawei E3131-h2, jednak podczas testów okazało się że praca obydwu urządzeń nie była wystarczająco stabilna. W związku z tym modem nie został dodany do listy kompatybilnych modemów. Obecnie nie ma metody na poprawienie działania powyżej konfiguracji.

W związku z powyższym proszę o rzetelne informacje, czy z Gargoyle działa właściwie (a jeśli tak, to dlaczego z jednym oprogramowaniem "wyrabia", a z drugim nie).
no cóż podejrzewałem soft fabryczny (a konkretniej jakiś w nim błąd)
niestety nie posiadam E3131 w wersji h-2 więc nie chcę się wypowiadać, ale generalnie na stabilność gargoyle by obsy w ostatniej wersji tj. 1.6.2.2
http://eko.one.pl/?p=openwrt-gargoylepl
http://dl.eko.one.pl/gargoyle-pl/attitud...nt/ar71xx/
nie narzekam (tej wersji używam na routerze zapewniającym mi podstawowy dostęp do sieci w domu na TL-WDR4300 v1 + E398 @ LTE w Plusie oraz mobilnie na TL-WR710N v1 + E3531 @3G w VM)

PS z gargoyle do softu fabrycznego można wrócić, procedurę aby zminimalizować ryzyko uwalenia routera już kiedyś opisywałem
http://dl.eko.one.pl/orig/
http://ftp.tplink-forum.pl/orgin_bez_boot/

a nawet gdyby coś poszło nie tak, to opis trybu recovery jest np. tam:
http://tplink-forum.pl/faq-konfiguracja-...2nd-v2%29/

oczywiście jak zawsze reklamacji nie uznajemy - każdy nieoficjalne przeróbki zawsze robi NA WŁASNE RYZYKO
Nie mam żadnych informacji na temat wewnętrznego działania oprogramowania fabrycznego TP-Link. Oprogramowanie OpenWRT w wersji Gargoyle (z eko.one.pl) to dobrze znane i od dawna rozwijane oprogramowanie, które działa bardzo stabilnie i niezawodnie, póki nie zaczniemy go rozbudowywać w sposób nieprzemyślany.

A stabilność zależy od tego, jak dobrze zostało to oprogramowanie napisane i tyle.
Zła wiadomość - po wgraniu do routera Gargoyle (postanowiłem zrobić to pomimo że urządzenie jest nowe), nadal zrywa. Wygląda więc na to, że TL-MR3420 v.2 i E3131h-2 nie lubią się sprzętowo...

Następnym krokiem który poczynię będzie tymczasowa zmiana w tej konfiguracji modemu na sprawdzony egzemplarz E3131s-2. To pozwoli nam upewnić się, czy wina jest po stronie doboru sprzętu, czy też może trafiłem na uszkodzony router (jednak tego ostatniego jakoś mocno nie podejrzewam).
Gofer napisał(a):Wygląda więc na to, że TL-MR3420 v.2 i E3131h-2 nie lubią się sprzętowo...
problem polega na tym, że nie ma co być niekompatybilne sprzętowo…

jedyny powszechnie znany problem, to problem obciążalności (wydajności prądowej) portu USB w tej rodzinie routerów TP-Linka

dodatkowo ten problem występuje tylko w warunkach kiepskiego zasięgu lub zakłóceń (w tym w szczególnych okolicznościach wzajemnych)

znane rozwiązania to:
- przedłużacz USB (aby odsunąć modem od routera - ułatwia to umieszczenie modemu w miejscu o optymalnym zasięgu i dodatkowo zmniejsza poziom zakłóceń wzajemnych)
- zmodyfikowany przedłużacz USB (tak by dostarczać zasilanie modemu z zewnętrznego zasilacza + powyższe)
- aktywny hub USB (j/w)


w przypadku routera o którym wspomniałem wyżej problem obciążalności portu niweluję kabelkiem USB typu Y używając 2 portów USB routera, ale takie rozwiązanie nie jest możliwe dla rodziny TL-MR3xx0


oczywiście zmiana modemu na inną wersję jest dobrym pomysłem - nie wiem jak wygląda kwestia współpracy w/w wersji gargoyle z wersją h-2 modemu, choć wydaje mi się, że Jakub testował taką konfigurację z powodzeniem
szopen napisał(a):problem polega na tym, że nie ma co być niekompatybilne sprzętowo…
Potwierdzam. Jedyny problem to skoki poboru mocy modemów powyżej progu routera (800mA) i związane z tym odcinanie zasilania/niestabilność.
Ja taki zestaw mam działający bez zakłóceń od wielu miesięcy i o ile udało mi się wygenerować takie resety, o tyle wymaga to znacznego zakłócenia odbioru (opakowanie modemu folią aluminiową) albo trafienia w miejsce, gdzie modem musi bez przerwy wykonywać jakieś prądożerne operacje, jak wyszukiwanie innej stacji bazowej na innym paśmie przy ciągłej transmisji.
Moje pomiary wskazują, że E3131h-2 ma mniejsze wymagania co do zasilania, niż s-2, ale nie są to różnice dramatyczne.

Tak czy inaczej zapewnienie zasilania (w to wchodzi użycie lepszego przedłużacza, jeżeli już z niego korzystamy) lub lepszego sygnału w 99% przypadków rozwiązuje problem.

Wyposażyłem się w miernik na USB i spróbuję zrobić jakieś porównanie.
szopen napisał(a):oczywiście zmiana modemu na inną wersję jest dobrym pomysłem - nie wiem jak wygląda kwestia współpracy w/w wersji gargoyle z wersją h-2 modemu, choć wydaje mi się, że Jakub testował taką konfigurację z powodzeniem
Gargoyle 1.6.2.2 (to już stara wersja, ale 100% niezawodna i mająca pełne wsparcie Cezarego) świetnie obsługuje E3131 w wersji s, jak i h - nie trzeba nic zmieniać w ustawieniach.
szopen napisał(a):
Gofer napisał(a):Wygląda więc na to, że TL-MR3420 v.2 i E3131h-2 nie lubią się sprzętowo...
problem polega na tym, że nie ma co być niekompatybilne sprzętowo…
Więc zastanawia mnie wciąż, dlaczego oficjalnie TP-Link nie wspiera tego modemu, z powodu że konfiguracja nie przeszła pomyślnie testów stabilności.

szopen napisał(a):jedyny powszechnie znany problem, to problem obciążalności (wydajności prądowej) portu USB w tej rodzinie routerów TP-Linka
Wykonałem już kilka instalacji na TL-MR3220 v.1/TL-MR3420 v.1 lub v.2 z E3131s-2 (a także jakiś E367) i w żadnym wypadku nie było takich przebojów, nawet gdy poziom sygnału był niższy niż w omawianej sytuacji. Dodatkowe zasilanie nie było potrzebne.

szopen napisał(a):dodatkowo ten problem występuje tylko w warunkach kiepskiego zasięgu lub zakłóceń (w tym w szczególnych okolicznościach wzajemnych)
Tak, czytałem o tym, jednak ja zawsze kiedy to potrzebne (i w tym przypadku) dla stabilności sygnału instaluję antenę zewnętrzną - wówczas obwód anteny wbudowanej jest rozłączany mechanicznie wtykiem antenowym, więc modem sam w sobie nie powinien promieniować.

Zbierając wszystkie powyższe rozważania ośmielam się zaryzykować tezę, że E3131h-2 jest bardziej prądożerny niż E3131s-2. Jeśli ktoś może, proszę zmierzyć amperomierzem czy może być to prawda.
Gofer napisał(a):Więc zastanawia mnie wciąż, dlaczego oficjalnie TP-Link nie wspiera tego modemu, z powodu że konfiguracja nie przeszła pomyślnie testów stabilności.
TP-Link ma burdel w papierach, co nie oznacza, że nie wspiera. W dokumentacji MR3220v2 jest już ten modem wymieniony. Dokument o zgodności MR3420 nie został jeszcze uaktualniony. Podobnie, jak o istnieniu firmware z językiem PL dowiedziałem się dopiero kupując kolejne routery - nie było żadnej informacji nigdzie o tym, że jest spolszczenie.
Gofer napisał(a):Wykonałem już kilka instalacji na TL-MR3220 v.1/TL-MR3420 v.1 lub v.2 z E3131s-2 (a także jakiś E367) i w żadnym wypadku nie było takich przebojów, nawet gdy poziom sygnału był niższy niż w omawianej sytuacji. Dodatkowe zasilanie nie było potrzebne.
Ja takich instalacji zrobiłem znacznie więcej i mam lepsze doświadczenia z h-2, niż s-2.

Testy na Aero2, napięcie 5,05V:

s-2:
Przed zalogowaniem do sieci (bootowanie modemu): 0,06-0,07A
Po zalogowaniu: przez chwilę 0,24A, potem 0,04-0,05A
Po nawiązaniu połączenia (RSSI -81dBm, połączenie PPP): 0,25A
Po połączeniu cały czas HSPA+, pobór mocy nie zmienia się w zależności od obciążenia

h-2:
Przed zalogowaniem do sieci (bootowanie modemu): 0,04-0,05A
Po zalogowaniu: przez chwilę 0,14A, potem 0,03A
Po nawiązaniu połączenia (RSSI -81dBm, połączenie PPP): 0,16-0,17A
Po połączeniu cały czas HSPA+, pobór mocy nie zmienia się w zależności od obciążenia
Gofer napisał(a):Zbierając wszystkie powyższe rozważania ośmielam się zaryzykować tezę, że E3131h-2 jest bardziej prądożerny niż E3131s-2. Jeśli ktoś może, proszę zmierzyć amperomierzem czy może być to prawda.
Wobec powyższych pomiarów - poddaję w wątpliwość twoją tezę Smile Problem nie jest w tym miejscu.
jakubd napisał(a):TP-Link ma burdel w papierach, co nie oznacza, że nie wspiera. W dokumentacji MR3220v2 jest już ten modem wymieniony. Dokument o zgodności MR3420 nie został jeszcze uaktualniony. Podobnie, jak o istnieniu firmware z językiem PL dowiedziałem się dopiero kupując kolejne routery - nie było żadnej informacji nigdzie o tym, że jest spolszczenie.
Nie wspiera oficjalnie i mi to potwierdzili, o czym pisałem w >tej wypowiedzi<.

jakubd napisał(a):Problem nie jest w tym miejscu.
Więc może trafiłem na jakiś feralny egzemplarz routera lub modemu - jeśli to pierwsze, to aby go reklamować, będę musiał przywrócić oryginalne firmware.

Dzięki, jakubd, za symulacje poboru prądu!
może nie w kolejności ale zacznę od najważniejszego (i w miarę wolnego czasu uzupełnię pozostałe kwestie)
1) powrót do fabrycznego softu (z openwrt lub gargoyle)
Gofer napisał(a):aby go reklamować, będę musiał przywrócić oryginalne firmware.

UWAGA nie wolno używać fabrycznego firmware z bootloadrem (nie mam czasu teraz sprawdzać które go ma, ale zakładam, że większość oficjalnie dostępnych wersji)

z gargoyle można wgrać do routera zwyczajnie (za pomocą webui) TYLKO firmware fabryczne (w formie *.bin), którego rozmiar jest co do bajta równy rozmiarowi pliku obrazu gargoyle-[wersja]-ar71xx-tl-mr3420-v2-[jezyk]-squashfs-factory.bin
(jeśli masz co do tego co napisałem jakiekolwiek wątpliwości - pytaj)
linki do miejsc zawierających firmware bez bootloadera podałem gdzieś wyżej - są tam: (w "PS")
http://forum.jdtech.pl/Watek-tp-link-tl-...1#pid33571

ponieważ wersje bez bootloadera to zwykle stare wersje softów fabrycznych, więc można z nich zrobić upgrade do oficjalnego softu w najświeższej wersji, ALE TYLKO gdy router pracuje już na fabrycznym sofcie

po każdej zmianie wersji warto użyć funkcji powrotu do ustawiań fabrycznych

nie wracaj jeszcze do fabrycznego softu, bo gargoyle ma narzędzia, których fabryczny soft nie posiada (w pewnych sytuacjach problemy da się obejść zamiast je naprawiać)

notatki na później
2) problem to zwalnianie, a nie resety - odeszliśmy całkowicie od tematu +++
3) Orange, abo - DNS? operator? podmiana sprzętu +++ brak informacji o operatorze spowodował lekka dezorientację niżej (cześć informacji pochodzi z korespondencji PW i dlatego problemy należy rozwiązywać w wątkach, a nie na PW)
http://forum.jdtech.pl/Watek-tp-link-tl-...5#pid33745
4) problemy przedstawiane przez inne osoby zwykle okazują się być w rzeczywistości inne - wirusy? przekroczenie limitów? +++
5) pochodzenie sprzętu +++

+++= załatwione, kwestia prawidłowego działania innego zestawu (w jak sądzę jednakowo poprawnej konfiguracji) w tym samym miejscu zamknęła temat
Czytałem, ale odpaliłem MR3420 z h-2 i na fabryce działał bardzo dobrze. Zrobię dłuższy test jak tak.

Instrukcja przywracania jest gdzieś na eko.one.pl. Spróbuję ją opracować.
Przyjechał też do mnie kabel do JTAG i dla sportu się pobawię.
Stron: 1 2 3 4
Przekierowanie