[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ranking producentów routerów
26-12-2020, 19:14
Post: #41
RE: Ranking producentów routerów
Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Niestety w GUI nie widzę możliwości zmiany anteny.
Nie ma tam tez możliwości np. wysyłania kodów USSD.
Na routerze jest natomiast przycisk oznaczony w instrukcji jako "Hi/WPS", ale już nie jest napisane do czego służy.

Parametry faktycznie się zmieniają, dlatego sprawdzałem stan w odstępach kilkuminutowych i potem to uśredniłem.

Do tego punktu 3, to chyba obrazki by się przydały, bo nie bardzo rozumiem jak te płaszczyzny robocze wyglądają i gdzie są.
Anteny dookólne ustawiłem tak, że prosta poprowadzona od nadajnika do anten, była do prętów antenowych prostopadła. Zarówno do anteny stojącej pionowo, jak i anteny ułożonej poziomo.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
26-12-2020, 23:51 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-12-2020 01:11 przez szopen.)
Post: #42
Ranking producentów routerów
W B525 wybór anteny jest w dość idiotycznym miejscu
   
(raczej takie umieszczenie jest wbrew logice), niektórzy operatorzy blokują możliwość zmiany w brandowanym dla siebie sprzęcie.

co może znaczyć "Hi" nie mam pojęcia, ale "WPS" to po prostu WPS (parowanie sieci WiFi przyciskiem), a ten drugi przycisk obok to wyłącznik więc chyba powinien być opisany "Power"?

brak USSD jest raczej normalny (tzn. od lat nie były mi potrzebne, to nawet nie zwróciłem uwagi na brak obsługi Tongue)


Odnośnie 3 to takim mistrzem rysowania nie jestem, ale wyobraź sobie ołówek przebijający prostopadle kartkę
ołówek to antenka, a kartka to płaszczyzna robocza (płaszczyzna w której zysk anteny prętowej jest optymalny) - jeśli ołówek jest pionowy to kartkę masz poziomo, co nam symbolizuje maksymalny zysk w każdą stronę świata oczywiście w poziomie czyli byle nie w sufit ani w podłogę Tongue, a jeśli ołówek jest poziomy to kartka jest pionowa, więc obracając teraz ołówkiem w płaszczyźnie poziomej zmieniasz kierunek płaszczyzny kartki (a optymalny zysk jest tylko w 2 kierunkach świata, w pozostałych 2 do nich prostopadłych za to jest najwyższe tłumienie; a było nie było stacje bazowe nie są ani pod ziemią, ani na niebie, więc pozostałe kierunki znajdujące się na płaszczyźnie roboczej nas nie interesują).
Jaśniej nie umiem, sorry…

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
26-12-2020, 23:57 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-12-2020 00:04 przez Theofilos.)
Post: #43
RE: Ranking producentów routerów
Jakoś w tym B535-232 nie mogę tego znaleźć.
To nie jest sprzęt brandowany.
Ściągnąłem programy:
1) LTE Watch [H], ale jakoś nie chce się połączyć z modemem,
2) LTE H Monitor i ten się łączy. Jest tam coś o antenach,
3) LTE Inspecteur - jeszcze nie instalowałem.
Nie wiem tylko, czy używanie tych programów jest bezpieczne.

Odnośnie płaszczyzn roboczych, to już chyba rozumiem. Dziękuję bardzo.
Czyli dobrze te anteny miałem ustawione. Jedna była w pionie i podłączona do gniazda MAIN, a druga w poziomie podłączona do gniazda DIV. No i linia prosta prowadzona od nadajnika była prostopadle do pręta anteny.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
27-12-2020, 00:40 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-12-2020 01:10 przez szopen.)
Post: #44
Ranking producentów routerów
Skoro korzystasz z API "z palca" to jest to równie bezpieczne co te programy, bo one korzystają właśnie z API.

Niebrandowany soft niemal nigdy nie bywał okrojony (operatorski wcale nie musi być okraszony logo na każdym kroku).

Możesz pokombinować z trybem developerskim w przeglądarce, czasem niektóre fragmenty WebUI są po prostu po chamsku poukrywane (mimo, że firmware ma odpowiednie funkcje), tu masz przykład jak w moim jest ukryte menu DNS:
https://yescrowd.optus.com.au/t5/Broadba...d-p/529501

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
27-12-2020, 12:50
Post: #45
RE: Ranking producentów routerów
Rzeczywiście jest opcja ustawiania anten. Jednak w dzień więcej widać. Smile
W menu głównym wybiera się "Zaawansowane", potem
System > Ustawienia systemu > Ustawienia anteny > Rozwiń
Dziś bez anten zewnętrznych miałem:
RSRQ -8.0dB
RSRP -82dBm
RSSI -53dBm
SINR 22dB

Po podłączeniu anten i wymuszeniu ich używania parametry właściwie bez zmian, w okolicach:
RSRQ -10.0dB
RSRP -81dBm
RSSI >=-51dBm
SINR 18dB


Odnośnie przycisków, to oczywiście Power nie wymaga objaśnień, a o ten drugi to się zapytam wsparcia.

W innym wątku napisałem o próbie wysłania kodu USSD "z palca", ale nie orientuję się w tym. Na podstawie przykładów i opisu to zrobiłem, ale się nie udało.

W trybie deweloperskim (Inspektor w Firefoksie) może coś znajdę, ale dłużej nad tym muszę posiedzieć, bo jeszcze nic w nim nie robiłem.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
29-12-2020, 19:29
Post: #46
Ranking producentów routerów
4dB na SINR (Signal-to-noise-Ratio) to nie jest bez zmian. Pamiętaj, że to skala logarytmiczna i 3dB to zmiana dwukrotna. Tzn 3dB więcej daje 2x większy sygnał, spadek o 3dB - to sygnał o 50% mniejszy.
Nieco inaczej jest z miarą mocy w dBm, ale to inna historia.

Ale pewne jest jedno: podłączenie anteny zauważalnie pogorszyło odbiór.

Co do przycisku WPS - działa tylko, gdy opcja jest włączona w menu i generalnie zaleca się nieużywanie WPS, bo to bardzo dziurawy, choć bardzo też wygodny, system łączenia klientów z AP.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
31-12-2020, 13:14
Post: #47
RE: Ranking producentów routerów
Dowiedziałem się ze wsparcia, że przycisk "Hi/WPS" służy dwóm celom.
1. Włączenie publicznego dostępu dla punktu dostępowego. Po jednokrotnym wciśnięciu jest on aktywny przez 2 minuty. Następnie wraca do stanu poprzedniego, czyli trzeba podawać hasło, aby się podłączyć.
2. Łączenie routera z innymi routerami, które wspierają HiLink.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
31-12-2020, 13:32
Post: #48
Ranking producentów routerów
Po wcześniejszych odpowiedziach wsparcia, które cytowałeś powiedziałbym, że pachnie to jakąś bzdurą…

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
31-12-2020, 17:31
Post: #49
RE: Ranking producentów routerów
Podczas drugiego kontaktu ze wsparciem, konsultantka nie bardzo miała ochotę cokolwiek istotnego przekazać. Odsyłałem do operatora - jakby on miał coś wspólnego z konfiguracją wewnętrznej sieci Wi-Fi, albo kilka razy powtarzała, że konfiguracja leży po stronie użytkownika, ale instrukcji konfiguracji nie ma.
Jednak po pewnym czasie, gdy starałem się pokazać moja bezradność, a zarazem uwypuklić niezwykłą kompetencję wsparcia, pani mnie trochę naprowadziła, ale i tak nie wyjaśniła do końca.
Jednak udało mi się rozwiązać połączenie z punktu 1.
Po pierwsze nazwa Wi-Fi (SSID) nie może być ukryta.
Tryb zabezpieczeń może być ustawiony np. na WPA2-PSK.
W takim stanie, np. na smartfonie wybieramy opcję łączenia WPS.
(U mnie jest to w Sieć->Wi-Fi->menu 3-kropkowe->Zaawansowane Wi-Fi->Przycisk połączenia przez WPS.)
Po wybraniu tej opcji pojawia się informacja, żeby na routerze wcisnąć przycisk WPS.
Po jego wciśnięciu i odczekaniu chwili - może 30 sekund, następuje połączenie bez podawania hasła.
Nie wiem jak długo jest to dostępne, ale po kilku minutach, przy próbie ponownego połączenia nie chciał się w tym trybie połączyć. Trzeba było wcisnąć ponownie przycisk "Hi/WPS".
Zaczyna też wtedy mrugać dioda "Wskaźnik siły sygnału" i następuje podłączenie smartfona do routera.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
31-12-2020, 19:24 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-01-2021 02:58 przez szopen.)
Post: #50
Ranking producentów routerów
1. Tak właśnie działa WPS i m.in. dlatego jest potencjalnie niebezpieczny (jakkolwiek zalecane jest całkowite wyłączenie WPS w menu, bo jeśli dobrze kojarzę istnieją też luki bezpieczeństwa nie związane ze świadomym dodawaniem urządzeń przez wciśniecie przycisku).



Mnie jednak intryguje funkcja nr 2. (choć może po prostu wyobraźni mi zabrakło by sobie wyobrazić zastosowanie… może to po prostu jakaś wariacja opierająca się po prostu na WPS? - jeśli dobrze kojarzę niektóre routery mobilne mają opcję pracy jako klienty WiFi, więc zakładam, że może taką kombinację autor miał na myśli, bo nie widzę żadnego sensu w łączeniu routerów LTE wzajemnie).

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
01-01-2021, 02:10
Post: #51
Ranking producentów routerów
Dodam, że ukrywanie SSID także jest niebezpieczne. Powoduje, że można łatwo się pod taką sieć podszywać "atakującemu".
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
01-01-2021, 14:11
Post: #52
RE: Ranking producentów routerów
Włączenie ukrywania powoduje automatycznie wyłączenie możliwości stosowania WPS.

Jak rozumiem, atakujący może się podszyć pod sieć ukrytą w ten sposób, że rozgłasza też jakąś sieć ukrytą i ktoś może się pomylić i próbować podłączyć się do tego atakującego podając hasło.
Tylko, jeżeli wszystkie urządzenia klienckie mają skonfigurowaną sieć ukrytą, to łączą się automatycznie z tym co trzeba. W takim przypadku chyba nie ma niebezpieczeństwa.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
01-01-2021, 15:56 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-01-2021 16:42 przez szopen.)
Post: #53
Ranking producentów routerów
Pomijając fakt, że daje złudne poczucie bezpieczeństwa, ukrywanie SSID generalnie jest złym pomysłem
https://www.howtogeek.com/howto/28653/de...re-secure/
https://apple.stackexchange.com/question...ble-inform

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
01-01-2021, 19:05
Post: #54
RE: Ranking producentów routerów
Coś w tym jest. Tylko jeżeli ktoś ma skonfigurowane połączenie z siecią nieukrytą i ma włączone automatyczne łącznie, to chyba też w dowolnej lokalizacji wysyła żądania z SSID.
Zatem chyba należałoby przede wszystkim odradzać automatycznego łączenia, niż ukrywania sieci.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
01-01-2021, 19:53
Post: #55
Ranking producentów routerów
I tak i nie, bo to nie tylko kwestie bezpieczeństwa, możliwość ukrywania SSID to raczej przykład funkcji, która powstała w dziale marketingu, który akurat miał nadmierną władzę nad R&D (bo ostatecznie ukrywanie SSID nie zwiększa bezpieczeństwa, a automatyczne łączenie z takimi sieciami wręcz to bezpieczeństwo zmniejsza).

Idźmy do clou:
Ukrywanie SSID jest generalnie społecznie szkodliwe, bo przyczynia się do zwiększania bałaganu w eterze, standardy dotyczące WiFi tak swoją drogą zawierają mnóstwo zbędnych zaszłości zachowanych tylko ze względu na kompatybilność wsteczną… a nikt nie ma odwagi ich ruszyć, bo to jest potencjalna marketingowa porażka.

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Zbiór routerów mobilnych do LTE-A reko 6 5 028 12-01-2019 23:58
Ostatni post: szopen
  Zbiór routerów stacjonarnych do LTE-A reko 1 2 731 10-01-2019 05:25
Ostatni post: szopen
  Projekt MIFI dla routerów na Atherosie i Ralinku z 4MB flasha szopen 3 5 014 15-03-2017 00:50
Ostatni post: jakubd
  Dovado Tiny i TP-Link TL-MR3020 kaskadowe łączenie routerów (i modemu hilink) witek67 11 9 205 05-11-2015 19:54
Ostatni post: szopen
  Testy nowych routerów dla Huawei E398 ????? januszwoj 25 21 590 20-08-2014 21:19
Ostatni post: grzech1991