[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nieustające problemy z pc od nowości-nikt nie dał rady ogarnąć.
13-03-2019, 19:28
Post: #101
Nieustające problemy z pc od nowości-nikt nie dał rady ogarnąć.
szopen napisał(a):szykuj pena czy płytkę z memtes86+ i przetestujesz je dogłębnie po montażu

Jak to się robiło, bo zapomniałem?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
13-03-2019, 19:40 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-03-2019 19:40 przez lolokm.)
Post: #102
Nieustające problemy z pc od nowości-nikt nie dał rady ogarnąć.
https://forum.dobreprogramy.pl/t/memtest...oku/411962 TU MASZ INSTRUKCJE Smile

i jest wszystko wyjaśnione jak odpalić itp Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi lolokm za tę wiadomość:
Ekonomista (2019-03-13)
13-03-2019, 19:51
Post: #103
Nieustające problemy z pc od nowości-nikt nie dał rady ogarnąć.
Dzięki. O to mi chodziło.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
13-03-2019, 23:20 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-03-2019 23:22 przez szopen.)
Post: #104
Nieustające problemy z pc od nowości-nikt nie dał rady ogarnąć.
a wystarczyło zajrzeć tam…
https://www.memtest.org/

ewentualnie można się posiłkować tym co masz na pokładzie windowsa - wystarczy uruchomić:
mdsched
(ewentualnie mdsched.exe) i zaplanować test na ponowne uruchomienie systemu i go zrestartować Big Grin
chociaż ja wolę memtest86+

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
13-03-2019, 23:24 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-03-2019 23:25 przez Ekonomista.)
Post: #105
Nieustające problemy z pc od nowości-nikt nie dał rady ogarnąć.
Już zgrałem memtest86+. A na co zwrócić uwagę? Czy wystarczy, że będzie "0 errors"?

szopen napisał(a):a wystarczyło zajrzeć tam…
https://www.memtest.org/

Dla kogoś kto zna dobrze j. angielski.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
13-03-2019, 23:39 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-03-2019 23:57 przez szopen.)
Post: #106
Nieustające problemy z pc od nowości-nikt nie dał rady ogarnąć.
Myślałem, że znasz dość dobrze, tak, wystarczy aby nie pojawiły się żadne błędy, a test przeszedł chociaż raz cały komplet "małych testów", a jeśli się nie śpieszysz to możesz puścić test przed wyjściem z domu - on trwa bez końca
warto w takim wypadku wybrać zaawansowany zestaw testów (trwa znacznie dłużej) wciskając bodajże "c"
(ale bez drugiego komputera nie jestem w stanie podejrzeć opcji i pisać, a mam jeszcze sporo do zrobienia, więc nie dopowiem co dalej…).

Mówiąc inaczej - jakiekolwiek błędy dyskwalifikują pamięć, przetestuj sobie sprzęt teraz na starym module.

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
13-03-2019, 23:45
Post: #107
Nieustające problemy z pc od nowości-nikt nie dał rady ogarnąć.
szopen napisał(a):Myślałem, że znasz dość dobrze

Powiedzmy, że nie na tyle by szybko coś zrozumieć, ale to forum technologiczne, a nie mój blog. Wink


szopen napisał(a):przetestuj sobie sprzęt teraz na starym module.

Trafne spostrzeżenie, szczególnie z racji, że chcę sprzedać obecną kość, czyli musi być sprawna.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-03-2019, 14:33 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-03-2019 15:21 przez Ekonomista.)
Post: #108
RE: Nieustające problemy z pc od nowości-nikt nie dał rady ogarnąć.
Pamięć przetestowana, bez błędów stara i nowa (testowałem oddzielnie).

Ekonomista napisał(a):ss podczas używania gry, filmu FHD, ff-30 kart i kilka pomniejszych programów.

Teraz ten sam test po upgrade:    


Czy teraz praca komputera wygląda lepiej? Mam wrażenie, że poprzednio wszystko się cięło, a teraz wszystko na raz i chodzi.

Ps. Jak sprawdzić czy RAM pracuje w dualu?

CPU-Z pokazuje w zakładce "Memory" > "Channel #" > "Dual". Czyli dual jest?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-03-2019, 15:41 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-03-2019 16:07 przez szopen.)
Post: #109
Nieustające problemy z pc od nowości-nikt nie dał rady ogarnąć.
Zrób screenshoty z cpu-z (alt+prtscr zrzuca tylko aktywne okno do schowka, w dellu to akurat kombinacja alt+Fn+F11 ale to laptop ;P) - chodzi o te kilka SS z zakładek: memory i SPD (dla każdego modułu oddzielny SS).

Co do obrazka powyżej nadal wolnej pamięci masz zaledwie kilkadziesiąt MB - czyli do pracy w ten sposób wciąż możesz użyć większej ilości pamięci niż obecnie masz zainstalowane (mogłeś kupić 2x 8GB Tongue no ale wiem, że wydawanie kasy z cudzej kieszeni jest dość łatwe Tongue nie pamiętam czy masz więcej niż 2 sloty, ale jeśli tak to dołóż jeszcze swój stary moduł - chwilowo stracisz dual, ale zobaczysz czy system użyje więcej).

przykładowy zestaw SS wrzucam do załączników (to archaiczny laptop, ale memorki pracują w dualu w optymalny sposób, co objawia się informacją "dual symmetric", nieoptymalne konfiguracje to "single" lub "asymetric"; "dual rank" z zakładki SPD nie ma nic wspólnego z pracą w dualu)

Można też opublikować wynik online (przycisk validate), ale wtedy nie zawiera on wielu istotnych informacji
https://valid.x86.fr/yfsf3w
           
i ten sam sprzęt, ale inne pamięci (pracują identycznie, ale mają inne wpisy SPD screenshoty może później lub na docelowym sprzęcie)
https://valid.x86.fr/part16
           

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-03-2019, 15:54 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-03-2019 16:30 przez Ekonomista.)
Post: #110
RE: Nieustające problemy z pc od nowości-nikt nie dał rady ogarnąć.
szopen napisał(a):Zrób screenshoty z cpu-z (alt+prtscr zrzuca tylko aktywne okno do schowka) - chodzi o te kilka SS z zakładek: memory i SPD (dla każdego modułu oddzielny SS).


   
   
   

szopen napisał(a):nie pamiętam czy masz więcej niż 2 sloty

Mam dwa.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-03-2019, 16:56 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-03-2019 17:00 przez szopen.)
Post: #111
Nieustające problemy z pc od nowości-nikt nie dał rady ogarnąć.
chodzą w dualu i w dodatku oba moduły są z tej samej partii
rozumiem, że intensywne testy przeszły "bez mrugnięcia okiem" Big Grin
mam starszy chipset, dlatego to u mnie wygląda inaczej

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-03-2019, 17:05 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-03-2019 17:10 przez Ekonomista.)
Post: #112
RE: Nieustające problemy z pc od nowości-nikt nie dał rady ogarnąć.
(14-03-2019 16:56)szopen napisał(a):  chodzą w dualu i w dodatku oba moduły są z tej samej partii
rozumiem, że intensywne testy przeszły "bez mrugnięcia okiem" Big Grin

No to dobrze, że dual jest. Akurat komp zrobił się około 10% szybszy, ale to tylko sprawdzane sekundnikiem (wł/wył systemu, otwieranie ff, tej samej strony), więc może mało miarodajne, bo wyniki pewnie nie są powtarzalne. Testy przeszły pomyślnie, ale przejechałem tylko raz każdą kość osobno bez wchodzenia w menu memtesta, czyli jakieś 10 testów trwające w sumie około 10-15 minut na każdą kość.

Czyli mogę sprzedać poprzednią kość? Czy może parę dni potestować komputer?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-03-2019, 18:12 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-03-2019 18:13 przez szopen.)
Post: #113
Nieustające problemy z pc od nowości-nikt nie dał rady ogarnąć.
Wychodzisz czasem z domu? lub masz możliwość włączenia testu na całą noc? to skorzystaj z tego, włącz też zaawansowane testy (na początku wejdź w ustawienia testu, domyślisz się o co chodzi).

Zazwyczaj błędy pojawiają się w ciągu kilkunastu sekund (jeśli moduł jest naprawdę poważnie uszkodzony), ale bywają takie wady, które ujawniają się dopiero po kilkugodzinnym zaawansowanym teście (nie jest to coś co się widuje codziennie Tongue).

10% przyrostu wydajności jest całkiem prawdopodobne, masz szansę na dodatkowe testy, póki masz starą pamięć to możesz ją znowu obsadzić i sprawdzić czy wydajność spadnie, przy okazji zrobisz screenshoty z CPU-Z - jako potencjalny kupujący pamięć zawsze wolę oferty, które mają sensowny i dogłębny opis techniczny zamiast marketingowego bełkotu, albo zawierają właśnie screenshoty bym mógł sam przeczytać to, co mnie interesuje
(ale też np. możesz włożyć mix starego modułu i nowego i zobaczyć czy polecą w dualu i z jakim taktowaniem oraz zamienić je miejscsami i sprawdzić jeszcze raz…)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-03-2019, 18:19
Post: #114
Nieustające problemy z pc od nowości-nikt nie dał rady ogarnąć.
szopen napisał(a):Wychodzisz czasem z domu?

Rozumiem, że pytanie retoryczne.

Co do reszty sugestii, to chyba nie jestem aż takim maniakiem. Już wystawiłem swoją kość.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-03-2019, 18:27
Post: #115
Nieustające problemy z pc od nowości-nikt nie dał rady ogarnąć.
Ekonomista napisał(a):Rozumiem, że pytanie retoryczne.
hehe no pewnie

Ekonomista napisał(a):chyba nie jestem aż takim maniakiem.
raczej czuję tu względy ekonomiczne - przy cenie takiego modułu faktycznie by mi się nie chciało specjalnie walczyć z opisem (ale z drugiej sprzedawalność bez konkretnego opisu jest chyba zerowa)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-03-2019, 22:43
Post: #116
RE: Nieustające problemy z pc od nowości-nikt nie dał rady ogarnąć.
(12-03-2019 13:46)Ekonomista napisał(a):  Tylko teraz patrzę, że procesor obsługuje chyba 1333 MHz:
https://ark.intel.com/content/www/us/en/...0-ghz.html

Czy zatem jest sens inwestowania w pamięć 1600 MHz? Czy wtedy CL będzie lepszy=szybszy, skoro pamięci będą pracowały na niższej częstotliwości niż "oryginalnie"?

Z reguły cena 1333MHz i 1600MHz jest taka sama. Więc zrzucenie zegarów w dół to żaden problem.

(13-03-2019 19:28)Ekonomista napisał(a):  
szopen napisał(a):szykuj pena czy płytkę z memtes86+ i przetestujesz je dogłębnie po montażu

Jak to się robiło, bo zapomniałem?

wchodzisz na stronę, ściągasz, przygotowujesz pendrive i odpalasz test. Z reguły w 99% przypadków wystarczy godzina aby wyłapać błędy.

Mi padły ze trzy kości, ale fakt jest taki, że z reguły psują się na początku.

(13-03-2019 23:39)szopen napisał(a):  nie śpieszysz to możesz puścić test przed wyjściem z domu - on trwa bez końca

A tam nie ma odliczania? Ostatnio w firmie testowałem pamięć:

[Obrazek: sbYxpJm.jpg]

Z ciekawości użycie u mnie
[Obrazek: szFH3oY.jpg]
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-03-2019, 22:53
Post: #117
Nieustające problemy z pc od nowości-nikt nie dał rady ogarnąć.
Ale to leci w kółko to samo i domyślnie jest te 10 coraz dłuższych sprawdzianów. Za bardzo nie widziałem w opcjach wybrania dokładniejszego sprawdzenia.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-03-2019, 01:56 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-03-2019 05:37 przez szopen.)
Post: #118
Nieustające problemy z pc od nowości-nikt nie dał rady ogarnąć.
grzech1991 napisał(a):A tam nie ma odliczania? Ostatnio w firmie testowałem pamięć:
przecież na twoim obrazku nie jest memtest86+ tylko passmark memtest86 i on faktycznie ma domyślnie ustawione 4 testy
Ekonomista napisał(a):Ale to leci w kółko to samo
przecież pisałem, że leci w kółko to samo i o to chodzi, 10 testów jest różnych - każdy z nich wykrywa określone rodzaje usterek i cykl się powtarza (to jest jeden pełny test)
Ekonomista napisał(a):Za bardzo nie widziałem w opcjach wybrania dokładniejszego sprawdzenia.
w sumie zależnie od wersji są różne opcje dostępne i faktycznie używam jakiegoś "staruszka" gdzie ręcznie trzeba włączyć pełny test - USB z "testami do wszystkiego" przygotowałem sobie parę lat temu i do dziś służy Tongue (a założenie było takie, że gdy padnie ze starości to wyrzucę i zrobię sobie nowy, ale innych znacznie nowszych penów zdechło mi już parę, a ten się trzyma nienaruszony, ale faktycznie może czas na unowocześnienie narzędzi Big Grin)
aktualne wersje wykonują już wszystkie testy z zakresu "zaawansowanego testu" bez dodatkowego włączania (domyślnie włączone jest wszystko) - kiedyś sprzęt był znacznie wolniejszy, więc domyślny zestaw był okrojony (aby podstawowy zestaw testów nie trwał "nieskończenie" długo)

grzech1991 napisał(a):Z ciekawości użycie u mnie
3GB wolnego, więc przy takim użytkowaniu nie ma sensu dokładać nic więcej
połowę pamięci masz wstrzymanej czyli dałbyś radę pracować mając nawet zaledwie połowę tego co masz (ale lepiej mieć zapas, niż żeby choćby 1kB brakowało)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-03-2019, 14:17 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-03-2019 15:35 przez szopen.)
Post: #119
Nieustające problemy z pc od nowości-nikt nie dał rady ogarnąć.
grzech1991 napisał(a):Mi padły ze trzy kości, ale fakt jest taki, że z reguły psują się na początku.
No faktycznie największe ryzyko jest na początku - "wychodzi RoHS", czyli "zimne luty" niskoołowiowym spoiwem, chociaż spotkałem się z przypadkami niepoprawnego montażu i wystarczyło wyjąć i włożyć ? ewentualnie wyczyścić slot.

@Ekonomista gdybyś użył
mdsched
to miałbyś też opcje wyboru (wynalazek MS też jest całkiem skuteczny choć interfejs jest zdecydowanie biedny - patrz załącznik) no i jeszcze ma jedną wadę _
- po włączeniu zaawansowanych testów trwa to nieskończenie długo ?


Załączone pliki Miniatury
   

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-03-2019, 22:59 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-03-2019 23:02 przez grzech1991.)
Post: #120
RE: Nieustające problemy z pc od nowości-nikt nie dał rady ogarnąć.
(15-03-2019 01:56)szopen napisał(a):  
grzech1991 napisał(a):A tam nie ma odliczania? Ostatnio w firmie testowałem pamięć:
przecież na twoim obrazku nie jest memtest86+ tylko passmark memtest86 i on faktycznie ma domyślnie ustawione 4 testy

memtest86 jest pod uefi? bo generalnie to słabo sobie wyobrażam boot w 2019 z legacy.

Nawet nie miałem świadomości, że są dwa różne wypusty. Nie mniej, passmark polecam bardziej pod względem użytkowym, język polski i uefi + legacy.

Cytat:3GB wolnego, więc przy takim użytkowaniu nie ma sensu dokładać nic więcej
połowę pamięci masz wstrzymanej czyli dałbyś radę pracować mając nawet zaledwie połowę tego co masz (ale lepiej mieć zapas, niż żeby choćby 1kB brakowało)

Wiem wiem, tylko spróbuj wyrenderować projekt w AE Big Grin Weźmie chyba tyle ile mu dasz.

(15-03-2019 14:17)szopen napisał(a):  
grzech1991 napisał(a):Mi padły ze trzy kości, ale fakt jest taki, że z reguły psują się na początku.
No faktycznie największe ryzyko jest na początku - "wychodzi RoHS", czyli "zimne luty" niskoołowiowym spoiwem, chociaż spotkałem się z przypadkami niepoprawnego montażu i wystarczyło wyjąć i włożyć ? ewentualnie wyczyścić slot.

W sumie aż tak bardzo się nie znam na konstrukcji ramu, kiedyś informatyk mi powiedział, że padają z reguły na początku (to było jakoś w 2002 r.) i dwa przypadki które pamiętam u siebie prywatnie to, ram padł po czasie (wysypywał się FF, myślałem, że to wina FF), kupiłem nowy ram na miejsce tego i był nie sprawny od razu : D
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Problemy z połączeniem do Play PsiNer 4 5 492 24-06-2012 18:03
Ostatni post: PsiNer