[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jaki solidny router do starego modemu E398?
31-01-2016, 00:11 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 31-01-2016 00:13 przez szopen.)
Post: #41
Jaki solidny router do starego modemu E398?
no cóż bez umowy i za grosze to chyba tylko RBM + DIL (ale nie wiadomo do kiedy)

jakkolwiek trzeba pamiętać o
- comiesięcznym włączaniu usługi (można przez play24, nie musi być przez USSD)
- doładowaniu 50zł co 100 dni (lub lepiej 99, by zachować "skarbonkę", posiadacze "zabytkowych" kart RBM mają komfort - wystarcza 50zł/150dni)

tyle, że sieć Play (przynajmniej w mojej okolicy) działa najgorzej ze wszystkich operatorów komórkowych…

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
31-01-2016, 10:20
Post: #42
Jaki solidny router do starego modemu E398?
Powiez mi na jakiej podstawie wyliczyłęś że na umowę na dwa lata należy liczyć dwa razy więcej danych niż teraz potrzebuję?
Odpowiedz cytując ten post
31-01-2016, 12:36
Post: #43
Jaki solidny router do starego modemu E398?
whiteindian napisał(a):Powiez mi na jakiej podstawie wyliczyłęś że na umowę na dwa lata należy liczyć dwa razy więcej danych niż teraz potrzebuję?
Na podstawie prostego doświadczenia - ile danych "zużywałeś" miesięcznie 2 lata temu, a ile teraz. Ja też widzę po swoich statystykach, że ilość danych pobieranych i wysyłanych mi rośnie mniej więcej 3-4x w ciągu 2 lat choć nie wydaje mi się, żebym robił coś specjalnie nowego. Słowo "wydaje mi się" jest tutaj kluczowe.
To trzeba mierzyć.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
31-01-2016, 17:12 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 31-01-2016 17:13 przez szopen.)
Post: #44
Jaki solidny router do starego modemu E398?
dokładnie tak - prowadzę statystyki od wielu lat i wychodzi ma to, że przeciętnie ilość pobieranych danych rośnie dwukrotnie co 2-3 lata
(tak naprawdę chodzi o sumaryczną ilość danych, ale przy przeciętnym użytku jest to z grubsza proporcjonalne, a dane pobierane przy "zwykłym" używaniu sieci stanowią ~90% sumarycznego transferu)

oczywiście są pewne anomalia, z tych które zaobserwowałem
- dzieci w wieku dorastania (no powiedzmy nastolatki) potrafią generować ruch zbliżony do wysycenia łącza 24/7 Big Grin
- występuje czasem efekt "zachłyśnięcia się" dostępem do internetu, dotyczy to osób, które wcześniej wcale nie korzystały z internetu - tu również występuje całkowity brak umiaru (obecnie to raczej rzadkie zjawisko, ale zastąpiło je inne - "zachłyśnięcie się szybkim internetem" w przypadku osób, które wcześniej miały dostęp o ograniczonej szybkości czy w inny sposób mocno limitowany)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
31-01-2016, 17:47
Post: #45
Jaki solidny router do starego modemu E398?
Ciekawa kocepcja, ale ryzykować najdroższy abonament w Plus na dwa lata :O

Zakupiono router z naszych rozważań czyli NG 4300. Teraz na oryginalnym oprogramowaniu należy potestować w domu, choć trudno to do czegoś odnieść co to znaczy że będzie dobrze. Na WR740N mam Gargoyle, widze tutaj kombinatorykę w ustawianiu trybu Client. Na razie nie będę robił upgrade fw NG,
Odpowiedz cytując ten post
31-01-2016, 18:03 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 31-01-2016 19:51 przez szopen.)
Post: #46
Jaki solidny router do starego modemu E398?
whiteindian napisał(a):Ciekawa kocepcja, ale ryzykować najdroższy abonament w Plus na dwa lata :O

hehe nie namawiam do niczego, a już na 100% nie do tego,
chodziło, o to, że na dokupowaniu pakietów można "popłynąć" bardziej niż na wyższym abo
(ja ratuję się po prostu drugim łączem w RBM, mimo, że Play niemal nie daje się używać w dzień)

klient na gargoyle wygląda mniej więcej tak jak w załączniku (tu jest użyty niestandardowy WDS, dostępny w tej formie jeśli głównym routerem jest też gargoyle lub openwrt oczywiście z ustawionym trybem pracy radia AP+WDS, choć jak to WDS może nie działać jeśli routery są na różnych chipsetach) oczywiście adresy muszą pasować do sieci, której używasz

klient w trybie bez WDS może wymagać
- ustawienia faktycznych DNSów
i/lub
- skonfigurowania statycznych adresów IP na urządzeniach klienckich podpiętych do AP w tym trybie

(a w przypadku routera Netgear'a nie używałbym jego trybu WDS - popatrz tam:
http://forum.jdtech.pl/Watek-netgear-wnd...2#pid34922 )


Załączone pliki Miniatury
   

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
02-02-2016, 18:27
Post: #47
Jaki solidny router do starego modemu E398?
Jest połączony jako 'przez most kliencki' w Gargoyle, włączono Repeater.
Działą WiFi, InSSider na Windows XP mi się wiesza, kopiowałem plik z komputera hosta 3MB/s, coś mi tu wolno albo się mylę. Pod Windows Vista w najmniej dostępnym miejscu jakośc sygnału dostateczna/dobra -70dBm O ile ten zasięg najgorszy może się jeszcze pogorszyć po wgraniu OpenWRT.

Dziwna rzecz, w podglądzie ustawień routera NetGear pokazuje Wireless AP jako ON.
Natomiast osobno dostępna jest opcja Enable Access Point Mode ososbno, domyślnie nie jest włączona?


Załączone pliki Miniatury
           
Odpowiedz cytując ten post
02-02-2016, 21:49 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-02-2016 22:34 przez szopen.)
Post: #48
Jaki solidny router do starego modemu E398?
na xp trzeba starszą wersję inssidera

inssider dla xp to wersja 2.1.6.1394
http://msassist.com/files/index.php?dir=Networking/

whiteindian napisał(a):kopiowałem plik z komputera hosta 3MB/s,
to niezły wynik biorąc pod uwagę repeater - 3MB/s ~=25Mbps
co daje ponad 50Mbps realnej przepustowości WiFi bez repeatera

whiteindian napisał(a):Dziwna rzecz, w podglądzie ustawień routera NetGear pokazuje Wireless AP jako ON.
Natomiast osobno dostępna jest opcja Enable Access Point Mode ososbno, domyślnie nie jest włączona?

Netgeary mają takie dość popieprzone menu Big Grin - używaj instrukcji, bo niektóre pozycję mogą nie być tym czym się wydają

drugi obrazek, który zamieściłeś - tu właśnie możesz przełączyć Netgear'a do pracy w trybie AP bez routingu - w tym trybie masz AP "solo" bez routera
(zamiast stosować obejście w rodzaju podpinania się do LAN + wyłączanie DHCP itd.)

w "zwykłym" trybie w jednym urządzeniu masz router + switch + AP

zasięg nie powinien się ani pogorszyć ani poprawić po zmianie softu

jakkolwiek warto najpierw sprawdzić co jest obsługiwane, a co nie - szczególnie jak masz stosunkowo nowy sprzęt - dość częsty przypadek to brak obsługi 5GHz (z braku opensouce'owych sterowników), musisz ustalić to sam, a jak kwestia trybu recovery?
próbowałeś już czy to działa?


optymalnie jest
1) połączyć urządzenia kablem (jeden w trybie router WiFI czyli rfouter + AP a drugi w trybie AP)
2) ustawić urządzenia w takich miejscach. aby z jednego pokryć zasięgiem jedną część domu a z drugiego inną
3) ustawić każdy AP do pracy na innym niepokrywającym się kanale

chyba niedawno o tym pisałem - jeśli używasz kanał szerokości 40MHz czyli sklejone dwa "sąsiednie" kanały to są dostępne w paśmie 2,4GHz tylko 2 takie kanały sklejone 1+5 oraz 9+13,

jeśli używasz kanału 20MHz to masz do użytku 3 niepokrywające się kanały 1, 6 lub 11 (tak naprawdę wybór jest większy, ale jak by nie kombinować są tylko 3 kanały, które się nie nakładają)

w paśmie 5GHz jest dużo więcej luzu, więc nie trzeba takich kombinacji

4) po zbadaniu zasięgu itd. można ustawić takie samo SSID i takie samo hasło dla obu AP (co zapewni automatyczne przełączanie się kart sieciowych na AP o lepszym sygnale w danym miejscu)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
02-02-2016, 22:25
Post: #49
Jaki solidny router do starego modemu E398?
Osobiście spodziewałem się wyższego transferu plików po WiFi. W sumie jak z pendrive USB 2.0, lecz to tylko udostępnianie, skopiować do sąsiedniego pokoju, to już lepiej na szybszy pendrive zabrać pliki..........
Odpowiedz cytując ten post
02-02-2016, 22:38
Post: #50
Jaki solidny router do starego modemu E398?
zrezygnuj z repeatera, a wydajność WiFi wzrośnie dwukrotnie (jeśli oczywiście reszta sprzętu na to pozwala)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-02-2016, 09:55
Post: #51
Jaki solidny router do starego modemu E398?
Troszkę szybciej działa do 3.5MB/s ale nadal nie wiem czy to jest przeciętny, normalny transfer, i nie ma się czego obawiać, bo jak dla mnie to góra standard G. Lecz jeśli karty 100Mbps, to według tego co czytałem transfer po LAn to prawidłowo 12MB/s.

Co do InSSidera, również się wykrzacza przy próbie połaczenia.
Odpowiedz cytując ten post
03-02-2016, 10:09
Post: #52
Jaki solidny router do starego modemu E398?
W Ethernecie masz prosty przelicznik: 100 Mbit/8 bit = 12,5 Mbit. Najwyżej kilka procent zjada protokół na pakietowanie i inne czynności i zostaje około 12 Mbit/s.
W sieci WiFi obsługa przesyłania przez powietrze wymaga znacznie więcej danych dodatkowych - sam pakiet ma znacznie więcej własnych danych, do tego potrzebne są dane korekcyjne, często zdarza się ponowne przesyłanie danych, sama sieć musi się organizować regularnie (wysyłanie informacji o samej sieci) itd. Bardzo ciekawy temat, polecam w wolnej chwili. A to masz przy założeniu, że nikt nie zakłóca twojej sieci (w odległości 4 kanałów w obie strony nie ma żadnej innej sieci, ani żadne inne urządzenie nie generuje problemów - np. kuchenka mikrofalowa sąsiada - to jest to samo pasmo).
Efekt jest taki, że zostaje mniej niż połowa prędkości do wykorzystania na właściwe dane - przy sieci pracującej z prędkością w okolicach 100 Mbit/s wyszłoby 6 Mbajt/s. Z tego połowę tracisz, o ile używasz trybu repeatera bezprzewodowego (najpierw dane musisz odebrać dane od routera głównego, a potem przesłać je dalej).

Do tego trzeba dokładnie sprawdzić, z jaką prędkością chodzi ci połączenie WiFi komputer<->repeater i repeater<->router.

Do częstych problemów zalicza się to, że komputer zamiast na 300, czy choćby 150 Mbit/s łączy się na 72 Mbit/s w trybie N. A wtedy masz jeszcze mniej pasma do użycia. To wynika z róznych rzeczy, najczęściej:
- w trybie 2,4 GHz oficjalnie zabronione jest używanie kanału szerokiego (40 MHz), więc wiele kart nie korzysta z tego trybu (ale można go ręcznie włączyć). Wiele routerów pozwala na pracę z kanałem 40 MHz, ale domyślnie wyłącza dodatkowe 20 MHz, gdy są inne sieci w okolicy.

Ogólnie najlepsze efekty prędkościowe (ale zasięg jest efektywnie mniejszy) uzyskuje się w paśmie 5 GHz.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-02-2016, 14:08
Post: #53
RE: Jaki solidny router do starego modemu E398?
Sam nie wiem co o tym sądzić, bo gdy wyłączyłęm WPA2 to transfer między oboma komputerami SPADŁ!

Więc zrobiłęm prosty zabieg, w ustawieniach routera przełączyłęm aby pracował nie do 300Mbps ale do 130Mbps, i teraz transfer plików po WiFi skacze nawet do 4MB/s czyli zwiększył się średnio o 20%, i - uwaga- niezależnie teraz czy mam włączony tryb WPA2 czy połączenie jest nieszyfrowane.

Okazuje się że prawie na kązdym kanale mam najsilniejszy z dostępnych sieci sygnał, ale głównie to lokalny dostawca radiowy panoszy się na 2.4GHz :>W sumie po wyłączeniu funkcji Repeatera w Gargoyle (TP-Link) transfer wzrósł o 0.5MB/s a po zmianie trybu pracy routera (NetGear) skokowo o kolejne 0.5 - 1MB/s, czyli jak pisałem o jakieś 20%.

Nie wiem sam jak to obiektynie ocenić, ale średnio wychodzi przy transferze plików po WiFi 3.5MB/s i wychodzi z tego że lokalny monopolista to złodziej WIFi Smile

       
Odpowiedz cytując ten post
03-02-2016, 15:51
Post: #54
Jaki solidny router do starego modemu E398?
whiteindian napisał(a):Co do InSSidera, również się wykrzacza przy próbie połaczenia.
jeśli ta konkretna wersja się wykrzacza, to masz coś skopane w systemie lub sterownikach (mam nadzieję, że odinstalowałeś wersję która nie była dla xp przed instalacją w/w)
zwróć uwagę na to, że w linku który podałem są dwie wersje, ta dla xp z numerkiem wersji oraz ta która się nie nadaje - plik bez numeru wersji

jakkolwiek - w zanadrzu mam coś zamiast
http://www.netstumbler.com/downloads/
powiedzmy sobie jest to wykopalisko, ale spróbować możesz (niestety wyniki są trudniejsze do analizy, a sama obsługa jest bardziej skomplikowana) niestety ten program może nie współpracować z niektórymi kartami WiFi (a z takim problemem dotąd nie spotkałem się w przypadku inssidera)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&amp;t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-02-2016, 16:32
Post: #55
RE: Jaki solidny router do starego modemu E398?
Być może zostały jakieś resztki właśnie z wersji młodszej i teraz po uruchomieniu nie można wystartować skanu tego InSSidera. Gdy TP-Link ustawiony był jako Repeater, uruchomiłem InSSider z najgorszego miejsca w domu na laptopie (Atheros AR928x), to co moje widoczne na kanale 5.

   

Natomiast same karty to archiwalia. No dla mnie te transfery są słabe Sad
Co w tych kartach ustawić, co tu jest nie tak?
       


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz cytując ten post
04-02-2016, 03:48 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-02-2016 03:51 przez szopen.)
Post: #56
Jaki solidny router do starego modemu E398?
whiteindian napisał(a):Co w tych kartach ustawić, co tu jest nie tak?
co tu jest nie tak?

obie to na moje oko karty "przewodowe" tzn. nie pokazałeś żadnej karty WiFi na tych 2 screenshotach

jeśli chodzi o stery to do 1 znajdziesz tam:
http://www.marvell.com/support/downloads/search.do
a do 2:
https://downloadcenter.intel.com/search?keyword=82567

a w zaawansowanych ustawieniach radia, to nawet nie ma co grzebać (tzn. to co widać to raczej optymalne ustawienia)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&amp;t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
04-02-2016, 13:00
Post: #57
Jaki solidny router do starego modemu E398?
Wracając do ofert operatorów, mam jedynie zasięg LTE Plusa, i tu ciekawostka bo oni oferują 200GB limitu nocnego w ofercie prepaid za 10 PLN miesięcznie. To bardzo dobra oferta zważywszy na fakt, że w abonamencie Plus bez limitu jest mocno krytykowany. Ja natomiast podczas korzystania w 3G HSPA+ nie zauważam żadnych anomalii. Jedyny kłopot to fakt, że E398 nie obsługuje pasma LTE800MHz.....czyli po zabawie, gdyż kupowanie nowego modemu mija się z celem (summa summarum poza abonamentem), a jedyny dostępny na rynku jakiś Samsung z samym pasmem 800MHz nie jest już wcale dostępny u pewnej firmy z Wrocławia (kosztował 40 PLN).

Co do samych ustawień pokazywałem same śieciówki, ponieważ brakuje mi pomysłów, i nadal nie znam odpowiedzi czy to taka moja cecha sieci lub ograniczenie urządzeń (jakie?) czy przy doskonałym sygnale te transfery plików po WiFi mogą być lecz nie muszą być takie włąśnie.
Odpowiedz cytując ten post
04-02-2016, 13:19 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-02-2016 13:26 przez szopen.)
Post: #58
Jaki solidny router do starego modemu E398?
whiteindian napisał(a):a jedyny dostępny na rynku jakiś Samsung z samym pasmem 800MHz
1) myślę, że to był import bez przygotowania teoretycznego - te modemy są bezwartościowe w polskich warunkach więc nawet 40zł to była przesadzona cena (chyba podrożały w związku z szumem medialnym o uruchomieniu 80MHz - zanim zaczęto o tym trąbić widziałem je już po 15zł)
2) przynajmniej póki co (i nie wiem czy to się zmieni) dostępne szybkości w LTE800 są sporo niższe niż w HSPA+DC



wyłączyłeś repeater? bo jakoś widzę, że nie

PS w tym wątku to już chyba wszystkie tematy świata zostały poruszone Big Grin

jeśli chcesz "wycisnąć maksa" z WiFi to pociągnij kable do każdego z pomieszczeń i… załóż po jednym AP na pomieszczenie (no może przesadziłem z ilością, ale jak to zaczniesz robić, to zrozumiesz o co chodzi)

musiałbyś wprawdzie się jakoś pozbyć tych sieci, które zakłócają Ci eter (np. metalowe ściany? lub chociaż gęsta uziemiona siatka metalowa Big Grin)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&amp;t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-02-2016, 10:32
Post: #59
RE: Jaki solidny router do starego modemu E398?
Tonący brzytwy się chwyta http://windows7forum.pl/dlaczego-tylko-65mb-s-17822-t

Nie wygląda to na zaśmiecanie wątku bo sądziłęm, że znacznie wcześniej zostanie wgrany OpenWRT i będzie OT Big Grin

Wymusiłem szerokość kanału na 40MHz w ustawieniach routera NetGear i teraz karta w laptopie łączy się przy 300Mbps. Wyłączyłęm całkowicie Bridge/Repeater TP-Link bo on i tak jest wąskim gardłem w całej sieci domowej.
Teraz przy połączeniu siec wchodzi na dwa kanały, a transfery osiągają maksymalnie 8 - 15 MB/s (64Mbps - 120Mbps).

   
Odpowiedz cytując ten post
05-02-2016, 11:53
Post: #60
Jaki solidny router do starego modemu E398?
Jak masz 120 Mbit/s to jesteś blisko maksimum 300 Mbitowej sieci WiFi.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Który mobilny router jest wart polecenia? miodo 5 2 420 23-07-2022 19:59
Ostatni post: jakubd
  Nju internetowy - jaki router mobilny? Mowca 13 6 643 12-02-2021 18:15
Ostatni post: szopen
  router do nju lalalala 70 24 615 19-11-2019 14:57
Ostatni post: Ekonomista
  Przy próbie pobrania łatki SSH w Xiaomi router 3g wyskakuje powiadomienie lolokm 44 42 629 14-03-2019 22:42
Ostatni post: lolokm
  Router z Wi FI Calling - jest takie coś? @@Maciek@@ 16 6 805 21-02-2019 21:55
Ostatni post: grzech1991