[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dovado Tiny i TP-Link TL-MR3020 kaskadowe łączenie routerów (i modemu hilink)
04-11-2015, 10:02 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-11-2015 13:01 przez szopen.)
Post: #1
Dovado Tiny i TP-Link TL-MR3020 kaskadowe łączenie routerów (i modemu hilink)
nie chciałem zakładać osobnego tematu bo w sumie dotyczy on też dovado tiny, w czym rzecz:
komputer stacjonarny mam na parterze, dovado z podpiętym na usb huawei 3272 (hilink) na pietrze, net poprowadzony powerline'm. i wszystko ładnie chodzi, kiedyś dovado było przy komputerze i miałem dodatkowo podpiętą przez ethernet neostradę która włączała się gdy była awaria przekaźnika czy coś koło tego, generalnie nie było neta mobilnego, wczoraj wpadłem na genialny pomysł żeby przetestować tp-linka tl-mr3020, z w/w modemem wpinając je po kablu do dovado. podpiąłem wszystko jak należy (tak mi sie zdaje) net do dovado dochodzi (kontrolka sie świeci) kontrolki w tplinku też pokazują że działa, modem się świeci, wiec siadam na kompa stacjonarnego piętro niżej, zmieniam ustawienia w dovado żeby puszczał neta po kablu, zapisuje i resetuje, odczekuje ile trzeba, i co? dovado jest widoczne jak zawsze z nowymi ustawieniami, modem widoczny można ustawiać wszystko co potrzebne, tp-link nie widoczny i nie można na niego wejść i brak neta na stacjonarnym, tp-link działa bo sprawdziłem go przed podpinaniem, zaznaczę że jak miałem podpiętą neostradę i jak szedł necik z niej w czasie awarii to na neostradowego routera wchodziłem bez problemu.
przypuszczam (na moją marną wiedzę) że 3020 robi za kartę sieciową i dlatego nie można w tej konfiguracji na niego wejść, i to może być powód braku neta, co byście radzili żeby to ruszyło

pozdrawiam


//mod: poprawka istotniejszych literówek
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
04-11-2015, 11:12
Post: #2
Dovado Tiny za „99 zł” / „199 zł” / „349 zł” – czyli budżetowa wersja 4G/LTE
Nie podałeś pul IP poszczególnych urządzeń, ani gdzie działają serwery DHCP i nie wiemy którędy idzie ruch.
Jeżeli pula IP np. routera ADSL i MR3020 się pokrywają, to wpisanie IP MR3420 może powodować próbę wyszukania tego IP nie w podsieci MR3020, tylko właśnie w ADSL i stąd problem.

Nie od końca wiem co i jak jest połączone, prosty schemat w Paint dużo by wyjaśnił z adresami IP oraz czy działa w danym urządzeniu router i serwer DHCP.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
04-11-2015, 13:33
Post: #3
Odp: Dovado Tiny i TP-Link TL-MR3020 kaskadowe łączenie routerów (i modemu hilink)
Może po prostu kolega nie zmienił trybu w jakim ma działać mr3020.

Wysłane z mojego GT-I9305 za pomocą Tapatalk 2
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
04-11-2015, 13:57 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-11-2015 17:33 przez szopen.)
Post: #4
Dovado Tiny i TP-Link TL-MR3020 kaskadowe łączenie routerów (i modemu hilink)
witek67 napisał(a):nie chciałem zakładać osobnego tematu bo w sumie dotyczy on też dovado tiny
temat jest na tyle ciekawy, że zdecydowałem o wydzieleniu do oddzielnego wątku (i nie dotyczy wyłącznie tiny)

witek67 napisał(a):przypuszczam (na moją marną wiedzę) że 3020 robi za kartę sieciową
o ile się nie mylę (a nie jestem nieomylny) TL-MR3020 nie działa w trybie karty sieciowej w żadnej z możliwych konfiguracji (bo nie posiada on karty sieciowej USB w środku, a złącze mini-USB służy tylko do zasilania), możliwe konfiguracje (na fabrycznym sofcie) to:
- router USB (interfejs WAN to modem USB, interfejs LAN to zarówno to zarówno WiFi jak i gniazdo Ethernet)
- router ethernet (interfejs WAN to port Ethernet, LAN to WiFi)
- router WISP (interfejs WAN to WiFi, LAN to zarówno WiFi o innym SSID, jak i gniazdo Ethernet)
- Access Point (AP) bez funkcji routera, czyli wymagający podpięcia portem Ethernet do innego routera
- AP Client (Access Point kliencki) oczywiście też bez funkcji routera, czyli wymagający podpięcia portem Ethernet tym razem do przewodowej karty sieciowej np. komputera (choć generalnie tryby AP można wykorzystywać dowolnie - i połączenie bezprzewodowe może być zestawione "w odwrotną stronę" i nie robi to różnicy, ze względu na przezroczystość takiego połączenia)
- repeater WiFi (ten sam SSID) bez funkcji routera
- bridge mode WiFi (inny SSID "odbiorczy", inny "nadawczy") bez funkcji routera

dwa pierwsze ponadto można skonfigurować do failover'u (wtedy oczywiście port Ethernet zostaje "zużyty" na WAN, więc LAN to wyłącznie WiFi) co chyba chcesz właśnie uzyskać

Dovado Tiny też musi mieć podobne ograniczenia, które wynikają z budowy- tj. jeśli jedyny port Ethernet "zużyjemy" na WAN to automatycznie nie będzie to port LAN (więc pozostanie nam LAN wyłącznie WiFi) edit - skreślenie - nie wiem czemu (chyba się zasugerowałem 3020) zdawało mi się, że tiny ma jeden port ethernet

firma Dovado generalnie skupiła się wyłącznie na jednej funkcji - obsłudze modemów USB, (więc nawet nie można użyć dovado choćby jako printserwera, mimo, że sprzętowo jest wystarczający), ale gdybym wiedział, że to będzie taki popularny temat to kupiłbym używkę za stówkę, gdy były w tej cenie (jakoś mam opory płacić więcej za sprzęt używany, szczególnie, że nie jest elastyczny w różnych zastosowaniach)

sprawę komplikują transmitery powerline, nie napisałeś czy są z opcja WiFi czy bez (gdyby były z WiFi, to prawdopodobnie mogłoby to ułatwić sprawę, bo oba routery, które posiadasz mają tylko po jednym gniazdku ethernet)

musisz opisać czym dysponujesz i jak chcesz to połączyć

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-11-2015, 06:52 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-11-2015 06:59 przez witek67.)
Post: #5
RE: Dovado Tiny i TP-Link TL-MR3020 kaskadowe łączenie routerów (i modemu hilink)
witam ponownie pokaże jak było do tej pory     i w przyszłości jak bym chciał zrobić    

przełączyłem dovado z trybu pobierania internetu z usb na tryb pobieraj z wan, wiec teoretycznie powinno chodzić, tp-link ma wyłączone wifi bo aż tyle nie jest potrzebne, pracuje w trybie 3G i pobiera sygnał internetu tylko z huaweia który jest do niego podpięty, wszystko jest podpiete jak na rysunkach

pozdrawiam
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-11-2015, 14:53 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-11-2015 14:55 przez szopen.)
Post: #6
Dovado Tiny i TP-Link TL-MR3020 kaskadowe łączenie routerów (i modemu hilink)
powinno działać, pod warunkiem poprawnej konfiguracji, jednak zupełnie nie rozumiem idei dokładania dodatkowego routera tam gdzie nie jest on potrzebny

zrób screenshoty z istotnych zakładek w panelach konfiguracji (wan i lan) i statusu obu routerów

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-11-2015, 15:10 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-11-2015 15:44 przez witek67.)
Post: #7
RE: Dovado Tiny i TP-Link TL-MR3020 kaskadowe łączenie routerów (i modemu hilink)
(05-11-2015 14:53)szopen napisał(a):  ... zupełnie nie rozumiem idei dokładania dodatkowego routera tam gdzie nie jest on potrzebny...

wiem jak działa lte po porcie usb na dovado, chce zobaczyc jak bedzie chodzić po kablu, w tej chwili dovado po restarcie wstaje około 5,5 min, wiem że znacznie szybciej rusza przy użyciu tylko 3020, szybciej sie loguje modem do sieci, chce coś takiego przetestowac bo w czerwcu całkowicie rezygnuje z neostrady a prawdopodobnie wezmę LTE w plusie z czymś takim jak Huawei E5180 albo czymś podobnym, docelowo jeśli już przejdę na plusa to necik by leciał właśnie po kablu, a na usb byłoby łącze rezerwowe na wypadek awarii w plusie, to jest cała idea łączenia w tej chwili 2-ch routerów, zwykły test czy to bedzie normalnie chodzić

screeny niedługo puszcze

                                   
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-11-2015, 18:39 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-11-2015 19:15 przez szopen.)
Post: #8
Dovado Tiny i TP-Link TL-MR3020 kaskadowe łączenie routerów (i modemu hilink)
prawie nie sposób znaleźć błędu - do obu routerów masz podpięty modem, czyli jest inaczej niż na schemacie (choć przypuszczam, że przekładałeś modem więc nie są to realnie te konfiguracje do których dążymy)

jakkolwiek podsumowując masz taki układ (IP, maska, brama, LAN, DNS1, DNS2):
1) modem 1 hilink (tu raczej nie ma szans na zmiany)
192.168.1.1
255.255.255.0
?
192.168.1.0 (192.168.1.100 - to akurat IP podpiętego klienta czyli TP-Linka)
?
?

2) TL-MR3020
192.168.0.254
255.255.255.0
192.168.1.1
192.168.0.0
192.168.1.1
192.168.1.1

3) Dovado tiny
192.168.0.1
255.255.255.0
?
192.168.0.0
192.168.0.1
brak

4) modem 2 (w trybie tradycyjnym, czyli NIE-hilink)
10.98.49.56 (NAT operatora)
?
?
?
?
?

sugeruję zmianę podsieci w której pracuje tiny w tym miejscu
http://forum.jdtech.pl/attachment.php?aid=1724
na np. 192.168.2.1 co zmieni jego podsieć na 192.168.2.0
(i co przyniesie automatycznie zmiany w innych miejscach, po zastosowaniu zmiany i restarcie routera)
bo obecnie oba routery pracują w tej samej podsieci 192.168.0.0
co wyklucza ich poprawną współpracę przy połączeniu kaskadowym

dodatkowo dla poprawy wydajności i stabilności połączenia (nie ma to żadnego wpływu na osiągane maksymalne prędkości downloadu, ale usprawnia np. ładowanie skomplikowanych stron)

ustawiłbym na sztywno w każdym z urządzeń (no może poza modemem) na sztywno DNSy operatora (tylko jeśli oba łącza będą do tego samego operatora)
jeśli jest to Plus to adresy serwerów DNS to
212.2.96.51
212.2.96.52

lub jeśli to mają być łącza różnych operatorów, to należy użyć serwerów DNS które działają dla takiej pary operatorów
coś można wybrać używając np. takiego benchmarka: (należy go uruchamiać na nieobciążonym łączu)
https://www.grc.com/dns/benchmark.htm
na łączu każdego z operatorów używając opcji (z głównego menu) "build custom namesrver list" przed właściwym benchmarkiem (wymaga to poświęcenia kilku godzin)
albo po prostu użyć jakichś popularnych publicznych serwerów DNS (licząc się z analizowaniem ruchu) np. google
8.8.8.8
8.8.4.4
czy opendns
208.67.222.222
208.67.220.220

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi szopen za tę wiadomość:
witek67 (2015-11-05)
05-11-2015, 19:05 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-11-2015 19:23 przez witek67.)
Post: #9
Dovado Tiny i TP-Link TL-MR3020 kaskadowe łączenie routerów (i modemu hilink)
faktycznie screeiny robiłem osobno podłączając każdy z routerów bo w kombinacji tplink z modemem podpiety do dovado ( rysunek 2 ) nie widać tp-linka. i wygląda to jakby w każdym był modem. aktualnie jade na RBM, znalazłem DNS Play:
89.108.195.20
89.108.195.21
ustawiłem oba

kurde, zastosowałem sie do wskazówek, zmieniłem IP, DSN i teraz wszystko hula jak trzeba, a cały restart tiny trwa może 1,5 min

    tak działa teraz i każde urządzenie jest widoczne

śliczne dzieki
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-11-2015, 19:14 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-11-2015 19:42 przez szopen.)
Post: #10
Dovado Tiny i TP-Link TL-MR3020 kaskadowe łączenie routerów (i modemu hilink)
aby zadziałało kaskadowe połączenie routerów musisz przede wszystkim zmienić adres sieci w której pracuje jeden z nich (tak aby żadna z 3 sieci nie kolidowała ze sobą) - najłatwiej zmienić adres tiny tak jak pisałem wyżej

będziesz wtedy miał 3 oddzielne niekolidujące podsieci
192.168.1.0 zostanie dla hilinka (bo tu nie polecam grzebać)
192.168.0.0 dla TP-Linka (ze względu na przełącznik zmieniający konfigurację nie chcę zmnieniać jego domyślnych ustawień, bo nie wiem jak się będzie zachowywał, a nie mam pod ręką również tego modelu)
192.168.2.0 nowa podsieć dla tiny (czyli zmieniasz adres LAN z domyślnego 192.168.0.1 na 192.168.2.1)

oczywiście nie jest to jedyne słuszne rozwiązanie, ale przypuszczalnie po tej jednej zmianie sieć zadziała

adres bramy routera "podrzędnego" to po po prostu IP routera "nadrzędnego", ale to akurat DHCP załatwia w sposób raczej poprawny

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-11-2015, 19:27
Post: #11
Dovado Tiny i TP-Link TL-MR3020 kaskadowe łączenie routerów (i modemu hilink)
zadam może jeszcze głupie pytanie, a co mi tam, tylko nie opluj monitora ze śmiechu Smile
to połączenie które testuje czyli z tp-linkiem jako że leci po kablu powinno być bardziej stabilne od usb, czy to nie ma żadnego znaczenia?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-11-2015, 19:54 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-11-2015 20:15 przez szopen.)
Post: #12
Dovado Tiny i TP-Link TL-MR3020 kaskadowe łączenie routerów (i modemu hilink)
połączenie między TP-Linkiem a Dovado będzie idealnie stabilne właśnie dlatego, że jest "po kablu",
ale na stabilność całości mają wpływ jeszcze inne czynniki

- w przypadku współpracy routerów z modemami USB istotna jest np. obciążalność portu USB (jakoś na dovado nigdy nie słyszałem narzekań z tego powodu, a w przypadku TP-Linka bywa różnie, jakkolwiek osobiście nie doświadczyłem, a tego typu problemy są bezpośrednio związane ze słabym sygnałem sieci komórkowej - wtedy modem ma znacznie wyższy pobór prądu niż przy sygnale o przyzwoitym poziomie)

- brak właściwej wentylacji powodujący przegrzewanie sprzętu

- starzenie komponentów w zasadzie istotne tylko w przypadku kilkuletniego sprzętu, ale po kilku latach ciągłej pracy może dotyczyć każdego urządzenia elektronicznego

oraz całe mnóstwo innych czynników (w tym sieć operatora, obecność zakłóceń itd.)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  FRITZ!Box 3272 (DE) + Huawei E3372h-153 hilink. Czy ma szanse działać? Ekonomista 9 8 361 26-04-2021 17:13
Ostatni post: szopen
  Ranking producentów routerów Theofilos 54 9 595 01-01-2021 19:53
Ostatni post: szopen
  Dovado Tiny AC Drakkainen 94 99 716 17-12-2019 11:49
Ostatni post: adamus581
  Dovado Pro AC + E3372s-153 hilink Powolne połączenie z LTE malojk 6 3 045 27-11-2019 19:15
Ostatni post: malojk
  Dovado Pro AC + e3372s 153 hilink + LevelOne WGR8031 malojk 29 9 253 25-11-2019 17:27
Ostatni post: szopen