[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ZTE MF195 z Tmobile PL - działa
26-07-2012, 22:31
Post: #1
ZTE MF195 z Tmobile PL - działa
Przetestowałem właśnie najnowszy modem ZTE MF195 z oferty polskiego Tmobile. Modem działa. Niestety czułością to on nie grzeszy.
Okolice Małkini Górnej, około 8km do nadajnika w miejscowości Sadowne.
Odczyt za pomocą TNI, dla porównania 3 modemy:
1. ZTE MF195: -105 dBm (choć do znalezienia Aero2 podłączyłem antenę, bo bez niej modem miał problem ze znalezieniem sieci)
2. Huawei E3131s-2: -103 dBm bez żadnej anteny
3. Nokia 21M-02: -97 dBm (oczywiście bez anteny Smile

Wszystkie modemy działają i umożliwiają osiągnięcie maksymalnego transferu Aero2.

Nie są to różnice dramatyczne, ale jednak widać klasę tych urządzeń. Dodam tylko dla niewtajemniczonych, że każde dodane (odjęte) 3dB oznaczają 2x mocniejszy (lub słabszy) sygnał. W przypadku pomiaru sygnałów antenowych im liczba mniejsza (bardziej oddala się od zera - zauważyć warto minus) tym sygnał słabszy. Ogólnie zaleca się, żeby sygnał nie przekraczał -100 dBm - słabszy oznacza często kłopoty z utrzymaniem stabilnego transferu.

PS: Zaskoczył mnie pozytywnie router mobilny ZTE MF60 - położony w tym samym miejscu po pozostałe modemy pokazywał od -100 do -97dBm, jednak ze względu na kształt i podłączenie przewodu USB nie dało się ułożyć dokładnie tak samo.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
27-07-2012, 12:47 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-07-2012 14:16 przez frozen.)
Post: #2
RE: ZTE MF195 z Tmobile PL - działa
Witam
Właśnie odebrałem swoją kartę aero2 i stanąłem przed wyborem modemu. Czy za 100zl opłaca się kupić ZTE MF195? Bo widzę po teście, że wypadł najgorzej.
Czy lepiej będzie kupić ZTE MF195 z anteną czy Nokię 21M-02 i przedłużacz USB zakładając, że będę używać BDI głównie w domku działkowym ~3km od nadajnika gdzie jest dość słaby zasięg ze względu na gęsty las a najlepszy zasięg (internet orange) łapałem trzymając telefon w najwyższym punkcie okna.
I sorry za off-top ale czy mogę podłączyć każdą antenę (np. telewizyjną) do w/w modemów stosując przejściówkę CRC9?
Jestem zielony w temacie dlatego przepraszam za tyle pytań.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
27-07-2012, 15:34 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-07-2012 15:35 przez jakubd.)
Post: #3
RE: ZTE MF195 z Tmobile PL - działa
Według mnie znacznie lepiej kupić Huawei E3131 z Play - gotowy ode mnie albo z Play i dostosować go sobie we własnym zakresie. Czułość lepsza, lepiej poznany i jakościowo wygląda na lepszy.
Nokia jest idealna do pracy mobilnej, gdy nie wozisz ze sobą anteny i chcesz wyglądać elegancko. Natomiast do stacjonarnego użycia, zwłaszcza potencjalnie z anteną - lepiej E3131.

Osobiście MF195 polecić nie mogę - miałbym możliwość wprowadzić go do oferty, ale się po prostu wstydzę wciskać taki kit. Urządzenia z jdtech.pl muszą działać poprawnie i być technicznie dobre. Ale jak ktoś chce oszczędzać, to nie ma problemu, zadziała, zwłaszcza jak się podłączy antenę.
Pamiętaj, że Huawei stosuje złącze CRC9, a ZTE - TS9.

Co do anteny TV - to nie ma sensu.
Użyć można, ale spektakularnych efektów bym się nie spodziewał: anteny TV stosują kabel o impedancji 75 Ohm i pracują w paśmie 100-600 MHz (no chyba że jakaś nowoczesna, to wtedy do tych 800 MHz dociągnie). Aero2 przypomnę - nadaje na 900 MHz.
Natomiast w antenach GSM stosuje impedancję kabla 50 Ohm. Dodatkowo antena TV jest tylko do odbioru, a w GSM transmisja jest dwustronna.
Jeżeli spróbujesz podłączyć antenę siatkową ze wzmacniaczem (nie wiem jak, bo nie zdobędziesz pigtaila do złącza antenowego TV, a samodzielnie kupienie zaciskarki do RP-SMA i zarobienie końcówki może być nieopłacalne), to od razu mówię papa modemowi - zwykle układy zasilające po latach używania takich anten mają przebicia i 12V wyląduje ci na wejściu modemu i tyle z niego zostanie, miejmy nadzieję, że nie popali laptopa.
W praktyce jedyne co ci się przyda z anteny TV to... maszt i ew. szacht albo dziura pod oknem, w którym puścisz kabel antenowy.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
27-07-2012, 18:23 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-07-2012 18:24 przez frozen.)
Post: #4
RE: ZTE MF195 z Tmobile PL - działa
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź Smile

W takim wypadku czy jest jakaś kolosalna różnica między E3131 a E3131s-2? I jaką antenę najlepiej wybrać pod taki modem? (najlepiej do 50zł) A może wystarczy przedłużacz USB?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
27-07-2012, 20:03 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-07-2012 20:04 przez jakubd.)
Post: #5
RE: ZTE MF195 z Tmobile PL - działa
Podobnie jak w przypadku wielu (ale nie wszystkich) innych modemów Huawei nie ma E3131 bez dodatkowych oznaczeń - po prostu czasem ich sprzedawca nie podaje, albo zapomniał o tym.
E3131, E173, czy E353 to nazwy serii modemów. Odmiany są oznaczane literami - u to zwykle starszy model, s - nowszy. Liczba po literze i minusie to odmiana regionalna (informuje o częstotliwościach obsługiwanych przez modem). Do pracy z Aero2 zwykle wymagana jest odmiana "-2".

Dokładną wersję modemu można sprawdzić zwykle zaglądając mu pod klapkę karty SIM (często trzeba także wyjąć samą kartę SIM).

A antenę trzeba wybrać taką, jaka jest w danej lokalizacji potrzebna. Trudno wyczuć, jaka antena w twoim wypadku zadziała.
Czasem nie trzeba nic, czasem przedłużacz rozwiązuje problem, czasem tania antenka wystarczy, a czasem ATK-20 nie pomoże.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
27-07-2012, 22:37 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-07-2012 23:44 przez frozen.)
Post: #6
RE: ZTE MF195 z Tmobile PL - działa
No więc, poleciałem szybko do sklepu Play'a i kupiłem starter z modemem E3131 za 129zł, skonfigurowałem za pomocą topnetinfo i w domu uzyskałem maksymalną prędkość downloadu/uploadu oraz bez problemu się połączyłem. Jutro testy na działce, póki co jestem zadowolony Smile
Dziękuję za pomoc w wyborze i jeszcze mam małe pytanie.
Zrobiłem test pingu z http://www.wp.pl i wyszło mi średnio 80-110ms czy to dobry wynik zakładając tylko 2 kreski zasięgu w Win7?

pozdrawiam
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
28-07-2012, 08:38
Post: #7
RE: ZTE MF195 z Tmobile PL - działa
80-110 to normalny wyniki. Liczba kresek nie ma tutaj zwykle znaczenia, póki jest ich więcej, niż zero i sygnał nie lata w górę i w dół Smile
Najlepszy możliwy w HSPA+ to 50ms (choć widziałem 45ms też), przy zerowym ruchu w sieci (środek nocy, nieobciążony nadajnik i do tego w niewielkiej odległości) pozwala typowo wycisnąć 60-100ms. Jednak standard w ciągu dnia to właśnie 80-120ms.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
04-08-2012, 11:26
Post: #8
RE: ZTE MF195 z Tmobile PL - działa
WitajcieSmile
Zakupiłem modem ZTE MF195 sugerując się listą modemów na blogu, jednak zanim trafiłem na ten wątek i teraz mam dylemat bo:
Modem jest z Tmobile z wbudowanym Internet managerem, jednak system na 2 komputerach nie wykrywa modemu, a jedynie widzi go jako napęd CD, po zainstalowaniu tego Internet managera (rozumiem ze sterowniki powinny byc wewnątrz) rónież nie działa, po zainstalowaniu iplus managera 2.2 majacego stery do ZTE zaszyste w sobie, również nie działa...:/ w ogóle w Menadżerze urządzeń nie widzi urządzenia jako niedostępne, widzi jako dysk Sad poczytałęm że powinno się jakoś wyłączyć emulację napędu i wtedy widzi modem, ale pytanie-JAK TO ZROBIĆ, mógłby ktoś w miarę poszczególne kroki instalacji pod aero2 podać dla tego modemu?
Dodam, że modem nie ma simlocka i po włożeniu karty iplusa jest dokłądnie to samo, czyli modemu nie widzi Sad
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
04-08-2012, 14:13
Post: #9
RE: ZTE MF195 z Tmobile PL - działa
Odinstaluj wszystkie sterowniki od wszystkich modemów 3G, jakie kiedykolwiek zostały zainstalowane. Następnie podłącz MF195 i zainstaluj to, co jest w modemie (samo powinno się odpalić).
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
04-08-2012, 19:13
Post: #10
RE: ZTE MF195 z Tmobile PL - działa
Cytat:Zobacz, czy ją jakieś nierozpoznane urządzenia w menedżerze urządzeń i jak są, podaj im sterowniki z katalogu instalacyjnego c:\program files\... gdzi zainstalował się program - zwykle jest tam podkatalog Drivers.

Niestety w menadżerze urządzeń pojawia się na chwilę tylko jako kolejna literka dysku (G) w zakładce Portable devices, nie ma jako nieznane urządzenie by zapodać mu ścieżkę do sterów.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-08-2012, 12:34
Post: #11
RE: ZTE MF195 z Tmobile PL - działa
Wygląda na to, że aby upewnić się, że to nie jest wina po prostu uszkodzonego modemu musisz sprawdzić na innym komputerze (próba instalacji na świeżym, odtworzonym systemie też może być).
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
09-08-2012, 11:31
Post: #12
RE: ZTE MF195 z Tmobile PL - działa
Sprawdzony na 2 kompach i niestety nie działa.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
09-08-2012, 12:18
Post: #13
RE: ZTE MF195 z Tmobile PL - działa
Jeżeli wszystko zostało zainstalowane prawidłowo i modem się nie wykrywa, to możliwe, że jednak masz uszkodzony egzemplarz.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
09-08-2012, 16:04
Post: #14
RE: ZTE MF195 z Tmobile PL - działa
Modem zwracam, będzie zwrot kosztów, zakupiony E3131.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
02-10-2012, 07:28
Post: #15
RE: ZTE MF195 z Tmobile PL - działa
Witam,

Nawiązując do modemu ZTE MF195 z sieci Tmobile, czy wymaga on dodatkowych "zabiegów" by mógł pracować w sieci Aero2? Mam taki modem + nowa karta Aero2 (włożona do telefonu działa), niestety na modemie świeci się czerwona dioda i nie może nawiązać współpracy z siecią Sad
Czy manager połączeń, który jest udostępniany przez Tmobile wraz z modemem wystarczy do nawiązania połączenia z Aero2 (po utworzeniu odpowiedniego profilu)?
Z góry bardzo dziękuję za pomoc, brakuje mi już pomysłów co jest nie tak....
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
02-10-2012, 14:35
Post: #16
RE: ZTE MF195 z Tmobile PL - działa
Modem z T-Mobile wymaga tylko utworzenia profilu połączeniowego z aero2 i APN darmowy. Oczywiście modem musi być w zasięgu sieci, co w przypadku tego modemu jest o tyle trudne, że ma on po prostu dość niską czułość. Jednak poza tym nie ma przeszkód w działaniu.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-10-2012, 17:55
Post: #17
RE: ZTE MF195 z Tmobile PL - działa
Posiadam ten sam modem (ZTE MF-195). Nie wiem dlaczego, ale ja nie mogę się połączyć z siecią. Wykrywa mi tylko plus 2g i 3 g na dedykowanej aplikacji od t-mobile. Profil aero dodany. Dodatkowo do modemu podłączona antena dookólna 11dbi. W TNI podczas łączenia wyskakuje błąd 777. Co z tym dalej poczynić? : )
Dodam, że na telefonie w tym samym miejscu internet działał.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-10-2012, 21:28 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-10-2012 21:29 przez jakubd.)
Post: #18
RE: ZTE MF195 z Tmobile PL - działa
Wykrywanie Plus 2G i 3G to norma, tak ma być - jeżeli jesteś w zasięgu UMTS 900 MHz Plusa (Aero2) to powinno działać i zalogować się do sieci automatycznie. Konfiguracja jak w załączniku:
   
Weź pod uwagę, że MF195 ma marną czułość.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
04-10-2012, 16:07 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-10-2012 16:09 przez karolsss.)
Post: #19
RE: ZTE MF195 z Tmobile PL - działa
I tu chyba jest problem. Sieci plus 2g i 3g wykrywa ale z żadną połączyć się nie chce. Chyba będę musiał go odsprzedać i kupić jakiś inny, tani.
Dodatkowo - jaki modem w tej cenie będzie najlepszy?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
04-10-2012, 17:19
Post: #20
RE: ZTE MF195 z Tmobile PL - działa
E3131 póki co rządzi cały czas - w wersji normalnej, nie HiLink (można w nim wymusić pasmo UMTS 900).
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  ZTE M100-3 MF823 od Megafon - nie działa ninja_tg 12 27 345 10-04-2015 10:18
Ostatni post: szopen
  ZTE MF195 z T-Mobile, grymasi na inne SIM.... b1op1 14 31 309 14-12-2014 00:25
Ostatni post: jakubd
  ZTE MF330 - może jednak działa z aero? forami 2 4 400 21-11-2013 20:08
Ostatni post: szopen
  Aero2 + ZTE MF195 toom16 11 18 588 25-06-2013 17:29
Ostatni post: toom16
  ZTE MF669 z Plusa - też działa z Aero2 jakubd 41 67 669 23-04-2013 23:36
Ostatni post: szopen