[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
WiFiPartner router + Huawei E3131 rozłącza
10-07-2014, 21:28 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 31-03-2015 20:17 przez szopen.)
Post: #1
WiFiPartner router + Huawei E3131 rozłącza
Witam,

spędzam wakacje w Piwnicznej i muszę zdać się na WiFi bazujące na internecie mobilnym. W tym celu wykorzystuję służący mi od lat modem Huawei E3131 z Play oraz kupiony parę miesięcy temu do Aero2 router (chińczyk od WiFiPartner, wersja z baterią 5200 mAh).

Próbowałem z SIMami kilku różnych sieci (Aero2, Play, T-Mobile). Pojawia się zawsze ten sam problem: połączenie zostaje nawiązane, modem ładnie świeci mi diodą na błękitno, mogę wejść z sensowną prędkością na dowolną stronę, ale po chwili połączenie zostaje przerwane - lampka modemu gaśnie, w przeglądarce próba przejścia na inną stronę kończy się komunikatem "Jesteś offline". Jeśli mam szczęście, kilkukrotna próba odświeżenia strony powoduje, że po kilkudziesięciu sekundach połączenie zostaje ponownie nawiązane... na chwilę.

Zauważyłem, że połączenie dłużej utrzymuje się, gdy łączę się z siecią WiFi laptopem. Próba surfowania na tablecie kończy się za to bardzo szybkim
rozłączeniem się modemu.

Początkowo myślałem, że to problem z zasięgiem, ale nie: dzieje się to nawet w T-Mobile, z którym miałem najwięcej szczęścia, i nawet gdy postawię modem w miejscu najlepszego zasięgu. Gdy podłączyłem E3131 do komputera, wskazania pokazały -87dBm (i to w miejscu, gdzie ten zasięg wcale nie jest największy), co powinno być w zupełności wystarczające. Soft mojego routera pokazuje z kolei w najlepszym miejscu prawie full kresek i wynik liczbowy 23 (maks to tam pewnie 30).

Zaznaczę też, że modem podłączony bezpośrednio do laptopa działa bez zarzutu (tak jak i router dużo lepiej radzi sobie, gdy łączy się z nim lapek).

Jak myślicie, w czym tkwi problem? Dla mnie wygląda to tak, jakby router wyłączał połączenie 3G przy najmniejszej oznace braku aktywności ze strony użytkownika. Próbowałem zmieniać opcję "Boot-up Dial mode" w opcjach routera ("x minutes in Idle status, shut down the connection"), ale to nic nie zmieniło. Pomocy!
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
10-07-2014, 22:12
Post: #2
RE: Huawei E3131 + router WiFiPartner, rozłącza
A może słabe zasilanie modemu przez usb
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
10-07-2014, 22:30 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-07-2014 22:32 przez szopen.)
Post: #3
Huawei E3131 + router WiFiPartner, rozłącza
poza wspomnianym wyżej i dość prawdopodobnym problemem z zasilaniem modemu możliwe, że masz rację
strider napisał(a):Dla mnie wygląda to tak, jakby router wyłączał połączenie 3G przy najmniejszej oznace braku aktywności ze strony użytkownika. Próbowałem zmieniać opcję "Boot-up Dial mode" w opcjach routera ("x minutes in Idle status, shut down the connection"), ale to nic nie zmieniło.
niestety nie mam dostępu tego modelu routera, więc bez zrzutów ekranu z jego interfejsu nie jestem w stanie wiele wymyślić (możliwe, że zmiana sposobu łączenia mogłaby pomóc), możliwe, że ustawienie wartości x na 0 (lub na jakąś konkretną wartość) powoduje wyłączenia rozłączania przy bezczynności - co na to instrukcja?

a w kwestii zasilania - rozwiązanie jest znane od dawna (o ile to faktyczna przyczyna) - pomaga użycie huba aktywnego z zasilaczem minimum 1,5-2A

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
10-07-2014, 22:38
Post: #4
RE: Huawei E3131 + router WiFiPartner, rozłącza
Ja mam e3131 i router mr3020 z zasilaczem 1A.Modem pracuje stabilnie
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
10-07-2014, 23:26
Post: #5
Huawei E3131 + router WiFiPartner, rozłącza
przyzwoicie zaprojektowany i odpowiednio konfekcjonowany aktywny hub usb2.0 powinien być wyposażony przez producenta w zasilacz o obciążalności 0,5A na każdy port huba (+jakiś naddatek na zasilanie samego huba, ale przyjmijmy, że na to realnie potrzeba 50mA góra 100mA więc od biedy można pominąć),

czyli trójportowy 1,5A, czteroportowy 2A, a 7-portowy 3,5A

w praktyce spotkałem takie wynalazki - hub 7-portowy aktywny, ale dostarczany bez zasilacza... musimy sobie sami skombinować Big Grin czy hub 4-portowy z dołączonym zasilaczem w komplecie 1A

oczywiście można iść w minimalizm i kupić takiego chińczyka jak opisałem wyżej z 1A zasilaczem i też starczy
o ile kiedyś nie przyjdzie nam do głowy kiedyś użyć go np. do podłączenia równocześnie 2 dysków usb i czegoś jeszcze i nie utracimy danych wskutek wyłączenia się twardziel w trakcie zapisu Big Grin

jakkolwiek odchodzimy od tematu

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-07-2014, 13:48 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-07-2014 14:25 przez strider.)
Post: #6
Huawei E3131 + router WiFiPartner, rozłącza
Dzięki za odpowiedzi!

Niedobór energii to może być dobry trop - do tej pory pomiędzy modemem a routerem miałem jeszcze krótki przedłużacz USB (co by mieć większe pole manewru przy umiejscowieniu modemu) i aż sam się sobie dziwię, że nie pomyślałem, żeby przetestować działanie w tych samych miejscach bez niego. Chyba trochę się poprawiło, bo teraz jestem w stanie przez kilka minut korzystać z tabletu w drugim pokoju, ale w końcu i tak następuje rozłączenie. 3G rozłącza się też praktycznie natychmiast gdy zejdę z tabletem na parter (z 1. piętra) i będę już tylko ledwie-ledwie podłączony do WiFi (jedna-dwie kreski na pasku stanu w Androidzie).

Aha, trochę na zasadzie wishful thinking robiłem to wszystko z routerem podłączonym do prądu (bo a nuż modem dostanie więcej energii), ale, jak widać, tak to chyba nie działa. Wink Albo nie dało wystarczająco dużo.

Spróbuję zrobić tak jak mi poradziliście: kupić tego aktywnego huba. Szkoda, że jest piątek i będę musiał poczekać na sprzęt i sprawdzenie rezultatów pewnie do wtorku.

Cytat:niestety nie mam dostępu tego modelu routera, więc bez zrzutów ekranu z jego interfejsu nie jestem w stanie wiele wymyślić (możliwe, że zmiana sposobu łączenia mogłaby pomóc), możliwe, że ustawienie wartości x na 0 (lub na jakąś konkretną wartość) powoduje wyłączenia rozłączania przy bezczynności - co na to instrukcja?
Instrukcję zostawiłem w mieście, natomiast domyślna opcja to "Keep alive" (ten tekst z x sekundami jest wtedy wyszarzony) i tak też ostatecznie zostawiłem, więc podejrzewam, że to nie ten trop (ustawienie dużej wartości nic nie zmieniało). Może jak mi się będzie nudziło przez weekend to z głupa ustawię 0 i zobaczę, co się stanie, Wink ale w sumie wątpię, by to było to).

Zrobiłem screeny najważniejszych ekranów z ustawień routera:
https://dl.dropboxusercontent.com/u/2854....36.04.png
https://dl.dropboxusercontent.com/u/2854....36.06.png
https://dl.dropboxusercontent.com/u/2854....36.13.png
https://dl.dropboxusercontent.com/u/2854....36.15.png
https://dl.dropboxusercontent.com/u/2854....36.19.png
https://dl.dropboxusercontent.com/u/2854....36.37.png
https://dl.dropboxusercontent.com/u/2854....36.46.png
https://dl.dropboxusercontent.com/u/2854....36.54.png
https://dl.dropboxusercontent.com/u/2854....37.08.png
https://dl.dropboxusercontent.com/u/2854....37.29.png


EDIT:
Myślę o tym, by pójść od razu w hub USB 3.0 (w PC mam tylko dwa takie porty, w dodatku z tyłu). Rozumiem, że w takiej sytuacji też wystarczy po 0,5A na port?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-07-2014, 15:33
Post: #7
Huawei E3131 + router WiFiPartner, rozłącza
1) z tego co piszesz wynikałoby raczej, że przyczyną jest "usypianie" wifi a nie modemu
próbowałeś mieć naraz podłączone przez wifi 2 urządzenia? np. komputer i tableet?
sugeruję taki eksperyment - na komputerze uruchomić odtwarzanie radia internetowego i dopiero wtedy z tabletem iść na granice zasięgu wifi

2) na załączonych zrzutach nie widzę żadnej opcji mogącej mieć wpływ na zarządzanie energią ani na sterowanie połączeniem przy bezczynności (to chyba nie wszystkie zakładki z internet... i wireless settings)

3) nie wiem czy nie będzie problemów we współpracy huba usb3.0 z modemami dlatego pisałem wyżej o 2.0

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-07-2014, 16:11
Post: #8
Huawei E3131 + router WiFiPartner, rozłącza
Popieram kwestię zasilania. Co prawda ciężkiego efektu tego typu nie zauważyłem z WPR-1800, ale udało mi się raz doprowadzić do tego efektu, jednak nie było to tak dokuczliwe, jak w przypadku MR3020. Przy zastosowaniu zasilacza 2A (faktyczne 2A, a nie "naklejkowe") oraz zapewnieniu normalnego sygnału sieci (przedłużacz dobrej jakości do E3131 i modem przy oknie) - problem nie występuje.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-07-2014, 18:04 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-07-2014 18:24 przez strider.)
Post: #9
RE: Huawei E3131 + router WiFiPartner, rozłącza
(11-07-2014 15:33)szopen napisał(a):  1) z tego co piszesz wynikałoby raczej, że przyczyną jest "usypianie" wifi a nie modemu
próbowałeś mieć naraz podłączone przez wifi 2 urządzenia? np. komputer i tableet?
sugeruję taki eksperyment - na komputerze uruchomić odtwarzanie radia internetowego i dopiero wtedy z tabletem iść na granice zasięgu wifi
Zrobiłem jak piszesz i byłem przekonany, że połączenie się utrzyma... Tymczasem muzyka przestała grać i lampka modemu zgasła gdy wyszedłem z tabletem na skraj zasięgu (sieć WiFi przy tym oczywiście dalej istnieje i można się do niej podłączyć, ale nie ma internetu - trzeba czekać aż modem łaskawie się na myśli i połączy od nowa).

Poeksperymentowałem dalej i okazało się, że problemy z netem zaczynają się również wtedy, gdy po prostu siedzę na laptopie i zacznę równocześnie robić coś na tablecie. Wcześniej siedziałem na lapku (cały czas korzystając z neta - Wimp) przez dobre 2h i wszystko było ok.

Nie ma też reguły co do tego rozłączania. Zostawiłem włączony sam laptop i w pewnym momencie wyłączyłem WiFi - dioda modemu momentalnie zgasła. Jakiś czas później powtórzyłem eksperyment i... połączenie się utrzymało, lampka, tak jak trzeba, zmieniła kolor na niebieski i tak sobie ładnie świeciła dalej (wróciłem do pokoju po ok. 1,5h - dalej stałe niebieskie światło).

Chyba spróbuję z tym hubem - jakby co, zawsze można zwrócić do 10 dni. A jak to nie pomoże, rozejrzę się za stacjonarnym routerem do modemów 3G, bo po całym tym użeraniu się (gdy jeździłem z nim po Krakowie na Aero2 też były przeboje, choć to mogła być kwestia zasięgu) zaczynam mieć WiFiPartnera serdecznie dość. Najwyżej posłuży jako WiFi repeater (ma taką funkcję - może chociaż ona zadziała jak trzeba), bo gdy już uda mi się zapewnić neta na piętrze, będę potrzebował zwiększyć zasięg jeszcze na parter.

Ten hub chyba się nada: http://bitcomputer.pl/pl_PL/p/UNITEK-Y-2...CHARG/5139 ? Polecali go w teście Komputer Świata. Nie mogę się niestety dokopać do informacji o parametrach zasilacza, ale ma tam gniazdo ładujące 2A (dla iPada), więc zasilacz mniej raczej mieć nie może... Z resztą, poza modemem i tak nic do niego nie podłączę.

Cytat:2) na załączonych zrzutach nie widzę żadnej opcji mogącej mieć wpływ na zarządzanie energią ani na sterowanie połączeniem przy bezczynności (to chyba nie wszystkie zakładki z internet... i wireless settings)
Jedyne, co jeszcze jest w Internet settings to w(y)łączanie klonowania MACa (domyślnie wył.), a w Wireless - Station List (lista podłączonych urządzeń z różnymi informacjami, z których znajomo brzmi dla mnie raczej tylko adres MAC). Tak że tam też niczego się nie zmieni.

Cytat:3) nie wiem czy nie będzie problemów we współpracy huba usb3.0 z modemami dlatego pisałem wyżej o 2.0
Rozumiem. W sumie, gdy przyjrzałem się hubom dla 3.0, ich cenom i przeczytałem, że niektóre urządzenia w tym standardzie mogą potrzebować nawet 0.9A, możliwość zakupu huba na 2.0 jakieś trzy razy taniej wydala się bardziej kusząca. Wink

EDIT:
Przed chwilą modem mi się rozłączył przy korzystaniu z samego laptopa z grającym Wimpem... Coraz trudniej tu znaleźć regułę. Dla mnie wygląda, że diagnoza o słabym zasilaniu jest trafna.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-07-2014, 02:51
Post: #10
Huawei E3131 + router WiFiPartner, rozłącza
co do brakujących zrzutów miałem na myśli m.in. to:
(10-07-2014 21:28)strider napisał(a):  [..].Próbowałem zmieniać opcję "Boot-up Dial mode" w opcjach routera ("x minutes in Idle status, shut down the connection"), ale to nic nie zmieniło. Pomocy!

strider napisał(a):Zrobiłem jak piszesz i byłem przekonany, że połączenie się utrzyma...
tak nakazywałaby logika Big Grin

strider napisał(a):Nie ma też reguły co do tego rozłączania.
z tego co piszesz tak właśnie wynika

strider napisał(a):Ten hub chyba się nada
wygląda na to, że się nada
(chociaż testy KŚ moim zdaniem nie są wiarygodne, a artykuły pisane "na odwal się" )

strider napisał(a):Nie mogę się niestety dokopać do informacji o parametrach zasilacza,
specyfikację zazwyczaj najłatwiej znaleźć na stronie producenta...
http://www.unitek-products.com/en/produc...hp?scid=32
2A czyli zasadniczo OK

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-07-2014, 16:59
Post: #11
RE: Huawei E3131 + router WiFiPartner, rozłącza
(12-07-2014 02:51)szopen napisał(a):  co do brakujących zrzutów miałem na myśli m.in. to:
(10-07-2014 21:28)strider napisał(a):  [..].Próbowałem zmieniać opcję "Boot-up Dial mode" w opcjach routera ("x minutes in Idle status, shut down the connection"), ale to nic nie zmieniło. Pomocy!
Ano, tak, jest jeszcze ta osobna zakładka:
https://dl.dropboxusercontent.com/u/2854....35.37.png
https://dl.dropboxusercontent.com/u/2854....35.39.png

Cytat:
strider napisał(a):Nie mogę się niestety dokopać do informacji o parametrach zasilacza,
specyfikację zazwyczaj najłatwiej znaleźć na stronie producenta...
http://www.unitek-products.com/en/produc...hp?scid=32
2A czyli zasadniczo OK
Fakt, najciemniej pod latarnią... Rolleyes Dzięki!
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
13-07-2014, 01:17
Post: #12
Huawei E3131 + router WiFiPartner, rozłącza
ustawienie oczywiście wygląda na poprawne
można poeksperymentować z ustawieniem "On Demand User Defined..." proponuję wartości 0, 60 i 99
ale biorąc pod uwagę losowe błędy w działaniu i tak efekty raczej nie da się przewidzieć (stawim na to, że zmiana nic nie da)...

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-07-2014, 22:07
Post: #13
Huawei E3131 + router WiFiPartner, rozłącza
Hub przyszedł, podłączam i net niestety nie działa. Pytanie: czy ja jestem głupi i źle to podłączam, czy router po prostu nie będzie pracował z hubem. Wink

Podłączam następująco:
-hub do routera (w taki sposób jakby router był pecetem; kabel od huba wchodzi do routera przez port USB tak jakby hub był modemem)
-modem do huba (do jednego z czterech portów USB)
-hub do prądu

Po uruchomieniu całości w ustawieniach routera podawany typ modemu to "1a40:0101 Unsupported" (lub "1a40:0101 Supported" gdy podłączę do portu USB podpisanego jako port do ładowania iPada 2), oczywiście offline i siła sygnału 0 (nieważne, do którego z czterech portów podłączę). Dioda na modemie mruga - najpierw na zielono, potem na niebiesko. I tak sobie na niebiesko mruga w nieskończoność. Neta niet.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-07-2014, 22:33
Post: #14
Huawei E3131 + router WiFiPartner, rozłącza
No to wygląda na to, że WiFiPartner nie obsługuje koncentratorów? 1a40:0101 to identyfikator... koncentratora USB, a nie modemu.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-07-2014, 13:52
Post: #15
Huawei E3131 + router WiFiPartner, rozłącza
Rozumiem, że w takiej sytuacji jedyną opcją jest kupno innego routera do modemów 3G (tym razem stacjonarnego)?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-07-2014, 14:33
Post: #16
Huawei E3131 + router WiFiPartner, rozłącza
Można zasilanie do modemu podać z koncentratora za pomocą kabla Y (dwie wtyczki, jedno gniazdo). Ale to zaczyna być druciarstwo i spora wada WPR-1800.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-07-2014, 19:03
Post: #17
Huawei E3131 + router WiFiPartner, rozłącza
Zauważyłem, że podłączenie routera (z wpiętym modemem) do huba do portu na iPada (a huba do prądu) mocno poprawia sytuację. Widać router dostaje więcej energii, a więc i z zasilaniem modemu jest lepiej. Rozłączenia od czasu do czasu jednak wciąż się zdarzają (ich częstotliwość zdaje się być większa w niektórych miejscach w domu - może prędzej rozłącza się też gdy jest słaby zasięg Aero), więc zamawiam TL-MR3420. Huba na wszelki wypadek na razie zostawię, gdyby i ten router nie wyrabiał (jest 10 dni na zwrot).

BTW, następny krok to wykupienie sensownego pakietu w Play'u na karcie - w poprzednich latach dało się nawet ciągnąć na Aero2, ale teraz captcha doprowadza na dłuższą metę do rozpaczy. Tongue
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-07-2014, 21:20 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-07-2014 21:22 przez spag.)
Post: #18
Odp: Huawei E3131 + router WiFiPartner, rozłącza
Na pewno amperaz większy pomaga. Jak miałem SGT to w samochodzie na zwykłym 500mA tylko migal symbol baterii, jak kupilem do ipada zasilacz samochodowy z 2.1 albo nawet 3.1A to wtedy lądował jak należy.

從我的 用 Galaxy Note II LTE 發送
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-05-2015, 13:38
Post: #19
WiFiPartner router + Huawei E3131 rozłącza
kwestia pomocy technicznej (a właściwie jej braku) dla routerów WiFiPartner jest poruszona tam:
http://forum.jdtech.pl/Watek-wifi-partne...7#pid31327

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Router pod huawei e3372 do 200zl NarQu 11 19 763 19-07-2017 10:36
Ostatni post: jakubd
  Netgear MBRN3000 + Huawei E3131s-2 Ekonomista 32 53 077 19-07-2017 08:00
Ostatni post: Ekonomista
  TP-Link TL-MR3420 v2 + Huawei E3131 problemy z niską prędkością połączenia w Play 3G Warum 5 11 897 10-06-2017 14:58
Ostatni post: szopen
  Router do Aero2 Seledynka 15 12 254 09-05-2017 10:54
Ostatni post: jakubd
  Router DWR-116 + E3131, możliwy dostęp do modemu przez router? serek 6 7 898 24-04-2017 20:01
Ostatni post: jakubd