[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Wątek zamknięty 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TP-Link TL-MR3420 v1 instalacja gargoyle pytanie
17-03-2017, 23:55 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-03-2017 01:50 przez szopen.)
Post: #1
TP-Link TL-MR3420 v1 instalacja gargoyle pytanie
Mam rzeczony router i działa z 3131.
Chciałabym kupić też modem na LTE bo właśnie jestem w jego zasięgu. Moje pytanie jest takie : czy instalacja wygląda tak samo jak aktualizacja softu w menu routera ? Czy jeśli to zainstaluje to coś muszę zmieniać w e3131 ? Skąd pobiore właściwy soft ? Czy interfejs gargoyle tp link lost za wizualnym efektem i większą opcja konfiguracji coś jeszcze mi da ????
Znajdź wszystkie posty użytkownika
18-03-2017, 01:50 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-03-2017 02:05 przez szopen.)
Post: #2
TP LINK 3420 v1 instalacja gargoyle pytanie
ideą alternatywnego softu raczej nie są wodotryski w interfejsie graficznym (choć gargoyle obsługuje np. skórki dla UI, za to "gołe" openwrt wcale GUI nie posiada!)
eseju nie będę pisał, ale zazwyczaj łączą się tu kwestie otwartości/wolności takiego oprogramowania z kwestią możliwości totalnie elastycznej kontroli nad sprzętem (pod tym ostatnim względem gargoyle narzuca spore ograniczenia, choć przeważnie możliwości i tak są większe niż w oprogramowaniu fabrycznym)


wróćmy do TL-MR3420 v1

na ten model routera nie ma aktualnego gargoyle z obsługą modemów

więc albo stare "1.6.2.2 by obsy"
http://eko.one.pl/?p=openwrt-gargoylepl
http://dl.eko.one.pl/gargoyle-pl/attitud...nt/ar71xx/

albo nowy projekt "MiFi" (to nie jest gargoyle, za to oprogramowanie jest świeże=aktualne, łatwe, z nowoczesnym interfejsem i obsługuje modemy, choć to w zasadzie niemal jedyna jego funkcja, bo jest skrojone pod słaby sprzęt i potrzeby "prostych użytkowników")
http://eko.one.pl/?p=mifi
http://dl.eko.one.pl/mifi/ar71xx/

gdybyś już nie potrzebował obsługi modemów to bieżące wydanie gargoyle jest tam:
https://www.gargoyle-router.com/index.php
ale ze względu na ograniczone możliwości routerów z małym flashem nie można w nim zmienić nawet języka na PL



nie bardzo mi się chce po raz kolejny pisać tego, co już napisano setki razy

przede wszystkim najpierw czytasz, potem działasz

nie rozumiesz = pytasz zamiast działać - ruchy w ciemno przeważnie źle się kończą
(dla początkujących choćby wgranie softu bez interfejsu graficznego jest zwykle już tragedią Tongue)

choć "odceglenie" uwalonego sprzętu jest możliwe, to nie zawsze się obędzie bez lutowania i dodatkowego sprzętu, (a czasem nawet nie warto sobie głowy zawracać - np. przy uwaleniu np. bootloadera czy partycji ART)

jeśli mimo wszystko zamierasz działać w ciemno to chociaż notuj wszystkie ruchy i linki, ale nam łatwiej podpowiedzieć komuś co zrobić lub konkretnie który plik użyć, niż odkręcać coś co zostało skopane



dla routerów na atherosie zmiana softu jest realizowana tak jak upgrade softu fabrycznego (są wyjątki, zawsze są wyjątki!)

bezwzględnie plik musi być przeznaczony dla twojego modelu i wersji routera czyli zawierać w nazwie człon "mr3420-v1"

jeśli przechodzisz z oryginalnego softu na lede/openwrt/gargoyle/mifi/luci używasz pliku z członem "factory", jeśli zmieniasz softy między wymienionymi używasz "sysupgrade", ale przy zmianie softu nie zachowujesz ustawień, (ustawienia można bezpiecznie przenosić między wersjami, o ile to potwierdza developer oprogramowania w jakiejś dokumentacji), przy "dużej" zmianie wersji również nie zachowujesz ustawień

jeśli chcesz powrócić do fabrycznego softu używasz pliku stamtąd (jeśli jest)
http://dl.eko.one.pl/orig
w żadnym razie NIE wgrywasz softu ze strony producenta bez upewnienia się, że jest bez bootloadera
(nie wiesz = pytaj)

90tomash napisał(a):Czy interfejs gargoyle tp link lost za wizualnym efektem i większą opcja konfiguracji coś jeszcze mi da ????
właściwie to nie zrozumiałem pytania - literówka jest zbyt poważna (lost)

w modemie nic nie ruszasz bo nie ma powodu - albo jest obsługiwany albo nie
(a jeśli nie to zazwyczaj sprawę załatwia się przez dogranie brakujących sterowników/modułów w oprogramowaniu routera, jest to trudne nie mając dostępu do internetu, hint - tethering z telefonu może być pomocny)
w gargoyle by obsy 1.6.2.2 raczej powinien działać bezproblemowo

jeśli planujesz modem LTE to bym raczej poszedł w "projekt MiFi" na twoim miejscu
(jest sporo nowszy, więc liczę na obsługę współczesnych modemów "z pudełka")

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
18-03-2017, 08:51 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-03-2017 10:27 przez 90tomash.)
Post: #3
TP-Link TL-MR3420 v1 instalacja gargoyle pytanie
W innym wątku napisałem że chce kupić sprzęt do LTE, stworzyłem ten post bo chciałem poznać fachowe zdanie czy jeśli np kupię modem LTE to 3420 go na zmienionym sofcie lepiej obsłuży
Sam nie wiem już co zrobić. Chce mieć LTE, router 3420 mogę sobie zatrzymać i nie wiem czy kupić sam modem LTE czy kupić cały nowy sprzęt (tak myślę że jak kupie LTE router z wbudowanym modemem to będę potem uziemiony jeśli w końcu będą modemy z agregacja pasma...).
Jak możesz to zajrz do wątku gdzie pisaliśmy o tym (antena do e3131), tam zadałem pytanie raz jeszcze o sprzęt


ps. czyli dla mr3420 v1
pobieram plik " mifi-tl-mr3420-v1-squashfs-factory.bin", instaluje go tak jak sobie ostatnio aktualizowałem oprogramowanie oficjalne ?
czy modem e3131 ma być na czas wgrania tego pliku wpięty ?
robić to przez kabel ethernet ?
po aktualizacji modem będzie potrzebował jakiś sterowników? skąd je pobiorę?

"jeśli chcesz powrócić do fabrycznego softu używasz pliku stamtąd (jeśli jest)
http://dl.eko.one.pl/orig
w żadnym razie NIE wgrywasz softu ze strony producenta bez upewnienia się, że jest bez bootloadera
(nie wiesz = pytaj)" - nie ma tam pliku dla 3420 v1
tutaj coś jest na stronie producenta :
http://www.tp-link.com.pl/download/TL-MR...l#Firmware

wybacz,że Tyle pytań, ale im ich wiecej tym potencjalnie mniej kłopotów
Znajdź wszystkie posty użytkownika
18-03-2017, 13:30 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-03-2017 13:42 przez szopen.)
Post: #4
TP-Link TL-MR3420 v1 instalacja gargoyle pytanie
90tomash napisał(a):pobieram plik " mifi-tl-mr3420-v1-squashfs-factory.bin", instaluje go tak jak sobie ostatnio aktualizowałem oprogramowanie oficjalne ?
tak

90tomash napisał(a):czy modem e3131 ma być na czas wgrania tego pliku wpięty ?
teoretycznie nie ma to znaczenia, jednak aby uniknąć niespodzianek podczas takiego krytycznego momentu jak flashowanie radzę odpiąć wszystko co zbędne (pozostawić tylko kablowe połączenie komputer-router)

90tomash napisał(a):robić to przez kabel ethernet ?
tak

90tomash napisał(a):po aktualizacji modem będzie potrzebował jakiś sterowników? skąd je pobiorę?
obrazy firmware, które robi Cezary (obsy) zawierają już sterowniki modemów "na pokładzie" (czyli masz je jak "z pudełka")

w razie konieczności pobiera się je z odpowiedniego repozytorium dla danej wersji oprogramowania
(tak samo jak doinstalowuje dowolne inne oprogramowanie)
dlatego należy zapewnić routerowi dostęp do internetu w jakiś inny sposób
(można wprawdzie użyć lokalnej kopii pliku, ale nie chcę z góry zakładać, że wszystko będzie pod górkę)

weź poprawkę na to, że gargoyle 1.6.2.2 ma 2,5 roku (i jest oparte na jeszcze wcześniejszym openwrt) dlatego może nie obsługiwać niektórych modemów (dodatkowo nie ma ono wszystkich sterów z powodu oszczędności miejsca z powodu biednej specyfikacji tego routera)

dlatego sugeruję ten drugi projekt - "MiFi" (zakładam, że potencjalnie obsługuje znacznie więcej modemów, choćby dlatego że jest ukierunkowany na takie właśnie zastosowanie)


90tomash napisał(a):tutaj coś jest na stronie producenta :
NIE wgrywasz plików od producenta, nie mam czasu teraz ich sprawdzać czy są odpowiednie, czy też nimi uszkodzisz router

jeśli chcesz powrócić z openwrt (lub bazowanej na openwrt innej alternatywie np. gargoyle) to MUSISZ użyć odpowiednio przygotowany plik, tu jest inny zbiór takich firmware
http://www.friedzombie.com/tplink-stripped-firmware/

na (nie)oficjalnym polskim forum tp-linka też chłopaki mają zbiór odpowiednich plików

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
18-03-2017, 14:13 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-03-2017 14:26 przez 90tomash.)
Post: #5
TP-Link TL-MR3420 v1 instalacja gargoyle pytanie
A jaka jest szansa że będzie coś nie tak (nie licząc że ja coś źle wgram)?

Udało się, tylko teraz nie wiem co ustawić w sieci .
Jaki typ połączenia
Jest DHCP
Statyczny IP
Modem USB RAS
MODEM USB NCM
Znajdź wszystkie posty użytkownika
18-03-2017, 14:28 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-03-2017 14:36 przez szopen.)
Post: #6
TP-Link TL-MR3420 v1 instalacja gargoyle pytanie
jeśli wgrasz odpowiedni plik to "szansa uwalenia" nie jest duża

a same obrazy alternatywnego firmware są dość dobrze przetestowane - używa ich spora rzesza użytkowników

oczywiście jeśli pobierasz archiwum (7z, zip czy rar) to oczywiście trzeba wypakować plik z firmware Tongue
(problem z rozpakowaniem = uszkodzony plik i należy go pobrać ponownie)

jeśli pobierasz bezpośrednio bin to warto sprawdzić czy jego suma kontrolna jest poprawna
(Cezary np. udostępnia sumy md5 i sha256)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
18-03-2017, 14:30 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-03-2017 14:31 przez 90tomash.)
Post: #7
TP-Link TL-MR3420 v1 instalacja gargoyle pytanie
Modem jest widziany przez router - ma 51 % sygnał i jest że z Orange i UMTS ale miga na niebiesko

Pomóż mi dokończyć konfiguracje
Znajdź wszystkie posty użytkownika
18-03-2017, 14:33 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-03-2017 14:38 przez szopen.)
Post: #8
TP-Link TL-MR3420 v1 instalacja gargoyle pytanie
dla Orange
APN, użytkownik i hasło:
internet
(chyba działa także bez użytkownika i hasła)

numer z którym się łączysz *99#

weź pod uwagę, że nie widze twojego ekranu, więc pytania muszą być konkretne

1) co wgrałeś?
2) rzuć screenshotami albo chociaż zdjęciami ekranu

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
18-03-2017, 14:41 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-03-2017 14:41 przez 90tomash.)
Post: #9
RE: TP-Link TL-MR3420 v1 instalacja gargoyle pytanie
Takie coś jest (załącznik)

Mifi wgrałem


Załączone pliki Miniatury
   
Znajdź wszystkie posty użytkownika
18-03-2017, 14:45
Post: #10
TP-Link TL-MR3420 v1 instalacja gargoyle pytanie
sam wykrył że to NCM czy wybrałeś ręcznie?

swoją drogą musisz poeksperymentować bo nie mam takiego sprzętu jak Ty Tongue

tak mi się przypomniało - Orange to pewnie masz PIN

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
18-03-2017, 14:48
Post: #11
TP-Link TL-MR3420 v1 instalacja gargoyle pytanie
Ja wybrałem.
Nie ma pinu. Karta nju nie ma.
Biedny ten soft. Nie podoba mi się .
Myślałem że prostota oznacza łatwość . Próbowałem coś kombinować ale nie zmienia się nic.
Jak mam ewentualnie wrócić do oryginału jeśli tu nie ma opcji żadnej po za restart urządzenia
Znajdź wszystkie posty użytkownika
18-03-2017, 15:01 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-03-2017 17:57 przez szopen.)
Post: #12
TP-Link TL-MR3420 v1 instalacja gargoyle pytanie
skonfiguruj jako RAS (przynajmniej spróbuj)

nie wiem jaka ma być konkretna konfiguracja pod ten modem (nie wiem nawet czy masz klasyczny czy hilink), ale od przeklinania paru opcji nic nie zepsujesz

bo nie mam możliwości zrobić testów (obecnie nie mam za wiele sprzętu, parę osób z naszych użytkowników jednak planowało testy tego fw. więc więcej cierpliwości - może się ktos inny odezwie)

jeśli dorobisz się modemu LTE to to firmware powinno sobie z nim poradzić, a fabryczne zapewne sobie nie poradzi

to że interfejs jest ubogi to efekt wywalenia wszystkich zbędnych funkcji (weź pod uwagę, że ten router sprzętowo jest bardzo ubogi - coś za coś, )

PS moim zdaniem powinno się udać

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
18-03-2017, 15:07 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-03-2017 15:19 przez 90tomash.)
Post: #13
RE: TP-Link TL-MR3420 v1 instalacja gargoyle pytanie
zadziałał z takimi ustawieniami

czy to ze firmware jest ubogi wpłynie na jego mniejsza pradożerność ?

Fuck .Już nie działa tzn nie łączy się z modemem


Załączone pliki Miniatury
   
Znajdź wszystkie posty użytkownika
18-03-2017, 15:27 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-03-2017 15:38 przez szopen.)
Post: #14
TP-Link TL-MR3420 v1 instalacja gargoyle pytanie
wygląd interfejsu nie wpływa na zużycie energii (bo interfejs jest generowany tylko wtedy, gdy go używasz, zresztą to marginalne obciążenia dla procesora)

oczywiście prostsze firmware = mniej usług działających w tle, ale to tez praktycznie nie ma większego znaczenia
bo większość energii idzie w samym routerze na WiFi (szacuję, że może to być do ~0,5W wypromieniowane jest maksymalnie 100mW ale trzeba tez zasilić resztę elektroniki)

a w konfiguracji z modemem zdecydowaną większość energii zużywa sam modem

PS w kwestii zużycia energii w mieszkaniu to osprzęt sieciowy zwykle pobiera pomijalnie małe ilości energii
z tych urządzeń które się faktycznie liczą to głównie (starałem się to jakoś z grubsza uszeregować, ale tak naprawdę to kwestie indywidualne)
- kuchenka
- lodówka
- suszarka do ubrań
- zmywarka
- spasiony komputer do gier
- tv
- pralka
- oświetlenie
- pozostały sprzęt rtv/agd, konsola itd.

to o co jest np. burza w szklance wody to ładowarki dla telefonów, które podłączone, ale bez obciążenia pobierają faktycznie pomijalnie małe ilości energii, że choćby stosowanie inteligentnych gniazdek do ich wyłączania prowadzi do odwrotnego efektu Tongue (urządzenie sterujące pobierze więcej energii niż ładowarka bez podłączonego telefonu/tabletu)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
18-03-2017, 15:31 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-03-2017 15:42 przez 90tomash.)
Post: #15
TP-Link TL-MR3420 v1 instalacja gargoyle pytanie
plus taki , ze jest prostota.
co z ewentualnym powrotem do natywnego softu ?

nie ma tu opcji pasma wifi, wiec jak to działa? ja w natywnym sofcie ustawiałem na g zeby mniej pradu szło

ja mówiłem w kontekscie raczej dawania rady z modeme usb a nie w sensie finansowym.
ładowarki i inne urządzeni odpinam zawsze po zakonczeniu procesu ładowania.
bieda troche w eterze z tym mifi bo na forum autora nikt nie odzywa sie ...gdyby nie Ty zostałbym sam.

nikt na tym forum nie wie jak wygląda sprawa powrotu do softu tp linka?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
18-03-2017, 18:14 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-03-2017 18:14 przez szopen.)
Post: #16
TP-Link TL-MR3420 v1 instalacja gargoyle pytanie
powrót w dużym skrócie tak samo jak dla gargoyle czy openwrt

jeśli chcesz coś bardziej "za rękę" przeklikaj interfejs porób screenshoty
nie zdążyłem do tej pory zdobyć sprzętu na którym można odpalić to firmware, w dodatku jestem na trasie, a nie w domu, więc za bardzo nie mam czasu i możliwości, czyli nie mogę napisać "zrób to i tamto"

większość zasad działających w jakimś zunifikowanym środowisku (jakim jest openwrt czy lede, które masz pod spodem tego prostego interfejsu) jest w miarę uniwersalna - dzięki temu niezależnie jakiego masz producenta sprzętu wszystko będzie podobne, dla sprzętu na tej samej rodzinie procesorów


opcji których nie widać nie da się zmienić z GUI, ale wciąż możesz je edytować z konsoli czy scp
(choć zmiany parametrów w GUI mogą spowodować nadpisanie tych zmian)



w sensie oszczędności energii wewnątrz routera - jedyne co naprawdę ma głębszy sens to całkowicie wyłączyć WiFi, ale wątpię że to pomoże w przypadku np. mocno prądożernego modemu + niskiego sygnału LTE
tu rozwiązaniem jest doprowadzenie zasilania do modemu z pominięciem routera (aktywny hub USB lub modyfikowany przedłużacz)


wygląda tak: musisz wgrać fabryczny soft BEZ bootloadera - nie czytałeś tego co napisałem powyżej?
podałem linka do innego site zawierającego fw bez bootloaderów

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
18-03-2017, 18:55
Post: #17
TP-Link TL-MR3420 v1 instalacja gargoyle pytanie
Poradziłem sobie ?
Jak znajdziesz czas zajrzyj do postu z antena tam zadałem jedno pytanie. Dziękuję za pomoc !
Znajdź wszystkie posty użytkownika
18-03-2017, 20:52
Post: #18
TP-Link TL-MR3420 v1 instalacja gargoyle pytanie
Jeśli chodzi o prądożerność, to jaka oszczędność z 5 watt na 4 watty? Czyli 4,75 rocznie? 40 gr miesięcznie?

Pomijalne wyniki, a pewnie poza modemem sporo żre wi-fi, więc ja bym to wyłączył w pierwszej kolejności Big Grin Chociaż 12x1.3A da jakieś 15,6 watt przy 12V.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
18-03-2017, 21:40 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-03-2017 21:46 przez 90tomash.)
Post: #19
RE: TP-Link TL-MR3420 v1 instalacja gargoyle pytanie
(18-03-2017 20:52)grzech1991 napisał(a):  Jeśli chodzi o prądożerność, to jaka oszczędność z 5 watt na 4 watty? Czyli 4,75 rocznie? 40 gr miesięcznie?

Pomijalne wyniki, a pewnie poza modemem sporo żre wi-fi, więc ja bym to wyłączył w pierwszej kolejności Big Grin Chociaż 12x1.3A da jakieś 15,6 watt przy 12V.

Ja nie mówiłem nic o oszczędności kasy za prąd.
3420 ma zasilacz 12v 1A
Mówiłem o poborze prądu przez modem z którym on nie wydala.

Mam wyłączyć wifi ? To jaki sens jest w ogóle używać tego routera ?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
18-03-2017, 23:29
Post: #20
TP-Link TL-MR3420 v1 instalacja gargoyle pytanie
W routerach serii MR nie ma znaczenia wydajność zasilacza, tylko na sztywno wybrany sterownik zasilania USB, który daje 800 mA i ani miliampera więcej (w każdym razie przez dłuższy z punktu widzenia elektroniki czas). Są hacki sprzętowe, które omijają ten układ zasilania i dają 100% tego, co jest na szynie zasilania 5V, ale wadą jest brak możliwości sterowania zasilaniem z oprogramowania (np. w celu resetu modemu), potencjalna niestabilność routera w przypadku przeciążenia i potencjalna możliwość uszkodzenia układów zasilania w przypadku zwarć.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Wątek zamknięty 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [TP-Link 3420] Jak przywrócić z OpenWRT do fabrycznego firmware? xeo 2 2 182 20-01-2022 22:25
Ostatni post: xeo
  TP-Link MR3420 V5 olej_kujawski 27 30 848 27-01-2018 15:45
Ostatni post: jakubd
  TP-Link TL-MR3420 v2 + Huawei E3131 problemy z niską prędkością połączenia w Play 3G Warum 5 11 897 10-06-2017 14:58
Ostatni post: szopen
  TP-Link TL-MR3420 v2 obciążalność USB 90tomash 5 5 553 22-03-2017 16:38
Ostatni post: szopen
  TP-Link TL-MR3420v1 + Huawei E3131 rozłącza sieć przy wysyłaniu plików na YouTube 90tomash 15 22 175 12-02-2017 02:41
Ostatni post: jakubd