[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TP-Link TL-MR3020 + Huawei E3272 HiLink bardzo niskie prędkości
27-06-2015, 23:56 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-01-2017 19:25 przez szopen.)
Post: #1
TP-Link TL-MR3020 + Huawei E3272 HiLink bardzo niskie prędkości
Mam problem z duetem Huawei E3272 i TPLink MR3020. Router osiąga bardzo niskie prędkości przy LANie, przy WiFi jest jeszcze większa tragedia :x

Tak prezentuje się wynik speedtest podpinając router przez LAN:
[Obrazek: 4464546046.png]

Tak wygląda przy użyciu sieci WiFi:
[Obrazek: 4464548910.png]

Modem wpięty w USB komputera daje takie wyniki:
[Obrazek: 4464556643.png]

Testy w przeciągu ~10 minut, zawsze wychodzi podobnie. Taka tam drobna różnica :x

w Huawei
Wersja oprogramowania modemu: 22.436.07.03.1202
Wersja interfejsu www: 13.100.04.05.1202

TPLink
Firmware Version: 3.17.2 Build 140610 Rel.65031n czyli najnowsza ze strony producenta. Zflashowałem dla pewności drugi raz i wielokrotnie przywracałem ustawienia fabryczne. Za pierwszym razem pomogło, upload po WiFi skoczył o jakieś 2Mb/s, teraz już więcej nie idzie w górę.

O co tu chodzi? Spieprzyłem coś w konfiguracji, "ten router tak ma", takie połączenie nie ma szans na sukces, może trzeba coś innego zrobić żeby to działało jak trzeba?
No chyba że ten router 3G/4G (czy 3G/3.75G we wcześniejszych wersjach) na pudełku ma tylko dla szpanu i marketingowego przyciągnięcia jak Playowe 4G i tak naprawdę nie ma szans osiągnąć na nim prędkości LTE?
Pomóżcie, myślałem że kupując dedykowane urządzenie do udostępniania internetu będzie działał lepiej niż VirtualRouter z laptopa ale póki co jest wielkie rozczarowanie pod względem tej prędkości :/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
28-06-2015, 00:10
Post: #2
Huawei E3272 HiLink+TPLink MR3020 bardzo niskie prędkości używając routera
To jest paskudnie wolny sprzęt. Ja bym jeszcze spróbował firmware alternatywny Gargoyle, ale nie spodziewam się istotnych różnic w wydajności.
Wiele więcej, niż te 15 Mbit/s raczej ten sprzęt nie da rady.

Możliwości jakie ci zostały, to:
- Odsunąć modem od routera za pomocą przedłużacza - poprawi się sygnał WiFi jak i GSM (możliwe zakłócenia)
- Wybrać najmniej oblegany kanał WiFi w twojej okolicy (pomocne aplikacje takie, jak WiFi Analyzer dla Androida
- Sprawdzić szybkość połączenia WiFi na karcie w komputerze - może połączenie WiFi jest na 72 Mbit/s albo wolniej? Gargoyle ma możliwość (nie pamiętam, czy w tym modelu też) ustawienia kanału nie 20, ale 40 MHz, co 2x większa potencjalnie szybkość transmisji.

Możliwe, że to problem tak dużych zmian w sieci operatora. Ale z pewnością w Play sieciowe maks to 60-70 Mbit/s, więc jak w twojej okolicy kilka osób korzysta niezbyt intensywnie, to faktyczne prędkości nie przekroczą 20 Mbit/s (ja blisko centrum Warszawy przy niezłym sygnale mam 3-4 Mbit/s w Play).
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
28-06-2015, 00:34
Post: #3
Huawei E3272 HiLink+TPLink MR3020 bardzo niskie prędkości używając routera
jakubd napisał(a):To jest paskudnie wolny sprzęt. Ja bym jeszcze spróbował firmware alternatywny Gargoyle, ale nie spodziewam się istotnych różnic w wydajności.
Wiele więcej, niż te 15 Mbit/s raczej ten sprzęt nie da rady.
A, to już wiem czemu ktoś go tak tanio wystawił i nie cieszył się zainteresowaniem... :/ Szkoda że jak szukałem opinii to nie znalazłem nic takiego na jego temat.
jakubd napisał(a):- Odsunąć modem od routera za pomocą przedłużacza - poprawi się sygnał WiFi jak i GSM (możliwe zakłócenia)
A to zaraz spróbuję, może coś da.
jakubd napisał(a):- Wybrać najmniej oblegany kanał WiFi w twojej okolicy (pomocne aplikacje takie, jak WiFi Analyzer dla Androida
Próbowałem bawiąc się z ZTE - nie ma to sensu bo normalnie widzę max 2-3 sieci WiFi razem z moją, domek z dość grubymi ścianami więc router trzymam metr od laptopa, 5 metrów (i 3 ściany) dalej już niektóre routery mają problem w połączeniu ze słabszymi telefonami Smile
jakubd napisał(a):Sprawdzić szybkość połączenia WiFi na karcie w komputerze - może połączenie WiFi jest na 72 Mbit/s albo wolniej?
Jakieś dokładnie szczegóły? Nie wiem jak to dokładnie sprawdzić. Karta przedstawia się jako Karta sieciowa Broadcom, 802.11n, fabryczna w Samsungu RV511.
jakubd napisał(a):Gargoyle ma możliwość (nie pamiętam, czy w tym modelu też) ustawienia kanału nie 20, ale 40 MHz, co 2x większa potencjalnie szybkość transmisji.
Coś takiego jest też w standardowym oprogramowaniu chociaż nie widzę żadnej różnicy między Auto i wymuszaniu tych trybów w downloadzie. Upload za to na 20MHz spada o połowę :/
jakubd napisał(a):Możliwe, że to problem tak dużych zmian w sieci operatora. Ale z pewnością w Play sieciowe maks to 60-70 Mbit/s, więc jak w twojej okolicy kilka osób korzysta niezbyt intensywnie, to faktyczne prędkości nie przekroczą 20 Mbit/s (ja blisko centrum Warszawy przy niezłym sygnale mam 3-4 Mbit/s w Play).
E, nie, to nie od zasięgu. Cały czas mam wyniki na takim samym poziomie przy LAN/USB/WiFi więc sieć działa dobrze. A, i korzystam z Orange Wink
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
28-06-2015, 02:24
Post: #4
Huawei E3272 HiLink+TPLink MR3020 bardzo niskie prędkości używając routera
nemo333 napisał(a):Jakieś dokładnie szczegóły? Nie wiem jak to dokładnie sprawdzić. Karta przedstawia się jako Karta sieciowa Broadcom, 802.11n, fabryczna w Samsungu RV511.
W Windows: Stan połączenia sieci bezprzewodowej, pozycja "Szybkość". Ja mam zwykle 130 Mbit/s dla większości routerów.
nemo333 napisał(a):A, i korzystam z Orange
Maksymalne prędkości podobne, sieć za to zwykle ma lepszy dosył, więc działa zwykle szybciej. Ale pytanie jak długo, bo de facto jest to koncesja... T-Mobile, a nie Orange i wspólnie użytkują to samo pasmo.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
28-06-2015, 13:56 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-06-2015 14:45 przez witek67.)
Post: #5
Huawei E3272 HiLink+TPLink MR3020 bardzo niskie prędkości używając routera
czekam na dovado tiny, ale od września własnie używam tej kombinacji TPLink MR3020 + E3272, u mnie na wsi są dwa przekaźniki,
A) play, t-mobile i orange około 800-900 m w lini prostej
B) plus, t-mobile i orange około 450-500 m w lini prostej
z plusem i play-em nie ma najmniejszego problemu, orange łapie LTE ale prędkość marniutka 10-12 Mb/s, t-mobile co najwyżej HSPA+DC około 5-6 Mb/s
http://www.speedtest.net/my-result/4361181220 to mój najlepszy wynik na tym sprzęcie w play, przy testach w plus było ciut ponad 60Mb/s, niestety nie posiadam zapisu z tego testu, cały czas router na LANie
spróbuj na karcie play czy plus czy są te same problemy
przez wifi ledwo mi ciągnie 5-6Mb/s, różnica jednej kondygnacji, dlatego ściągam dovado i chce podpiąć mocniejszą antene do niego
korzystając z okazji zapytam czy anteny tp-link pasują do dovado?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
28-06-2015, 15:25 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-06-2015 16:01 przez szopen.)
Post: #6
Huawei E3272 HiLink+TPLink MR3020 bardzo niskie prędkości używając routera
witek67 napisał(a):czy anteny tp-link pasują do dovado?
na szczęście w technologii WiFi nie panuje taka totalna samowolka producentów, jak w przypadku złącz antenowych GSM i praktycznie wszyscy producenci stosują rp-sma, więc anteny będą zamienne między dowolnym TP-Linkiem z odłączanymi antenami (ale nie TL-MR3020) a Dovado

natomiast w kwestii twojej konfiguracji - prawdopodobnie zastosowałbym połączenie kablowe między oboma routerami - raczej nie ma co liczyć na dobry zasięg z pojedynczego AP na więcej niż 1 piętrze (swoją drogą TL-MR3020 ma tylko i wyłącznie anteny wewnętrzne)

co do anten prętowych - im większy zysk takiej anteny tym wiązka dookólna jest bardziej płaska, a tym samym mniejszy sygnał na wysokości różnej od zamontowania anteny (przy założeniu pionowego montażu anteny czyli polaryzacji pionowej sygnału radiowego), wiem, że to dość trudno sobie wyobrazić więc wrzucam obrazek

"ósemka" dla anteny o (faktycznie) wyższym zysku jest bardziej "spłaszczona"
[Obrazek: slide_3.jpg]
źródło

PS nie zapominajmy - "papier przyjmie wszystko" - zazwyczaj zysk antenowy jest w opisach anten mocno zawyżony, przeciętne anteny WiFi to 2-3dBi (a osiągi powyżej 5dBi można spokojnie między bajki włożyć)

PPS temat WiFi i osiągania w tej technologii przyzwoitych rezultatów to wręcz temat rzeka, ale nie zapominajmy, że moce stosowane w WiFi są kilkadziesiąt-kilkaset razy mniejsze niż w GSM, więc pierwsze co należy zrobić to przeskanować eter i wybrać jakiś sensowny kanał - patrz załącznik (jest to screenshot ze starszej wersji aplikacji inSSIDer) - żadna z przedstawionych sieci o niezamazanych nazwach nie pracuje w optymalnych warunkach, choć w sieci "bus_HD2", która jest w najlepszej sytuacji są osiągalne transfery rzędu 30-50Mbps (a pracuje jako 150Mbps z kanałem 40MHz), natomiast w sieci "dupa_jasiu" (max. 72Mbps@20MHz, w chwili pomiaru max. 65Mbps, "max." to maksymalna teoretyczna szybkość linku możliwa do wynegocjowania między urządzeniami, ze względu na interferencje z innymi sieciami faktyczna prędkość połączenia jest znacznie niższa) która jak widać "ma pod górkę" realne transfery to 2-5Mbps…


Załączone pliki Miniatury
   

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
28-06-2015, 17:29 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-06-2015 19:17 przez szopen.)
Post: #7
Huawei E3272 HiLink+TPLink MR3020 bardzo niskie prędkości używając routera
do dziś nie znalazłem gniazda antenowego i chyba już nie znajdę w TL-MR3020, pytałem o złącze antenowe bo mam jeszcze pracujący TD-W8901G z dokupioną anteną którą chce wykorzystać do dovado, co do kabla w domu, raczej nie wchodzi w gre, szybciej zainwestuje w jakiś powerline, kanał mam tak ustawiony że 3-4 kanały obok są wolne. mnie generalnie chodzi żeby ciut przyspieszyc neta na piętrze, rozważałem również zakup anteny kierunkowej coś w tym stylu
http://www.tp-link.com.pl/products/detai...L-ANT2406A
tylko czy warto? póki co w AP nie bede inwestował chociaż może to by nie było takie głupie, coś z cisco dałoby radę
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
28-06-2015, 20:44
Post: #8
Odp: Huawei E3272 HiLink+TPLink MR3020 bardzo niskie prędkości używając routera
Mówisz gniazdo antenowe w mr3020. Gdzieś widziałem jakieś obrazy szukajac odbrikowania tego modelu jak znajde to wrzucę link

Wysłane z mojego GT-N7105 za pomocą Tapatalk 2
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
28-06-2015, 21:02 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-06-2015 21:25 przez szopen.)
Post: #9
Huawei E3272 HiLink+TPLink MR3020 bardzo niskie prędkości używając routera
witek67 napisał(a):nie znalazłem gniazda antenowego i chyba już nie znajdę w TL-MR3020,
no nie dziwne, skoro go tam nie ma Big Grin

witek67 napisał(a):mnie generalnie chodzi żeby ciut przyspieszyc neta na piętrze, rozważałem również zakup anteny kierunkowej coś w tym stylu
nie pamiętam jakie TL-MR3020 ma opcje na fabrycznym sofcie - być może ma opcję repeatera? , podejrzewam, że na alternatywnym sofcie jest możliwe sporo więcej (ale nie mam już dostępu do tego modelu routera, więc nie sprawdzę…), jakkolwiek jest to temat do sprawdzenia - stosując repeater WDS tracisz wprawdzie połowę maksymalnej wydajności sieci WiFi, ale w miejscach gdzie masz problem z zasięgiem i z tego powodu wydajność jest dramatycznie niska repeater poprawi sytuację (i co najważniejsze nie wymaga połączenia przewodowego)


co do kwestii TL-MR3020 i anten, to niestety nie ma on regulowanych anten Sad
i w dodatku
1) wewnętrzne anteny są niestety dość kiepskie (na to wpływu nie mamy)
http://wiki.openwrt.org/toh/tp-link/tl-m...l_pictures
i o przeciwnie skierowanych polaryzacjach (w celu minimalizacji wpływu sposobu położenia routera na zasięg), co widać na zdjęciach wnętrza

najlepszy zasięg WiFi zazwyczaj jest, gdy ustawi się go pionowo (wtedy jedna z anten pracuje w zalecanej pionowej polaryzacji, a druga nie jest wykorzystywana, o ile oczywiście w urządzeniach klienckich też masz anteny ustawione w polaryzacji pionowej), choć powinieneś poeksperymentować z różnymi pozycjami podczas pracy, bo charakterystyka promieniowania rzeczywistych anten zbudowanych w taki sposób nie jest idealnie regularna

2)
spag napisał(a):gniazdo antenowe w mr3020. Gdzieś widziałem jakieś obrazy
no i … "dla chcącego nic trudnego" - można go bezczelnie przerobić, montując gniazdo antenowe lub bezpośrednio wlutowaną zewnętrzną antenę
http://wiki.openwrt.org/toh/tp-link/tl-m...ware_hacks
(to jednak rozwiązanie dla zdesperowanych)


jeśli zdajesz sobie sprawę jak działa antena kierunkowa to spoko, ale całkowicie bezkosztowo (gdy kupisz dovado) możesz zrobić eksperyment polegający na zmianie polaryzacji na… poziomą - pamiętając, że największe natężenie pola jest w płaszczyźnie prostopadłej do anteny (jak na załączonym obrazku powyżej, tyle, że tam antena ustawiona jest pionowo), czyli ustawiając antenę poziomo tak by jej oś była skierowana w stronę, gdzie nie potrzebujesz zasięgu, natomiast wszystkie strefy gdzie potrzebujesz zasięgu muszą być prostopadłe do anteny

wiem, że metoda z polaryzacją poziomą wydaje się być sprzeczna z tym co napisałem wyżej, ale trzeba pamiętać o tym, że ta metoda bywa skuteczna tylko jeśli masz wpływ na polaryzację anten w urządzeniach korzystających z WiFi - wtedy ustawiasz anteny w urządzeniach odbierających sygnał tak samo jak w routerze
(niestety laptopy zazwyczaj mają anteny zamocowane w polaryzacji zbliżonej do pionowej - w klapie matrycy, a inne urządzenia mobilne miewają systemy antenowe zbudowane podobnie jak w opisanym TP-Linku)\


aaa i wiedziałem - coś jeszcze - jeśli chodzi adaptery powerline to muszą pracować w tym samym obwodzie elektrycznym, więc jeśli masz wieloobwodową instalację to niestety mogą się nie sprawdzić, ale oczywiście jest to jakiś pomysł

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
28-06-2015, 23:15
Post: #10
Huawei E3272 HiLink+TPLink MR3020 bardzo niskie prędkości używając routera
Och...u złoty jak to mawia mój kumpel... Nie wiedziałem że pozycja ma znaczenie. Tzn nie że w tym przypadku Big Grin
Obróciłem go przodem i gniazdem LAN/zasilania do góry bo stał modemem w górę i bokiem do laptopa, transfer po WiFi skoczył z 2Mb/s na 15Mb/s. Będzie trzeba pokombinować z dobrym ustawieniem, może coś jeszcze więcej da Wink

Prędkość mi wystarcza, jeśli będzie stabilniejszy i wymagał mniej grzebania niż MF60 to póki co starczy Wink
Dzięki za tą sugestię!
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
29-06-2015, 06:03 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-06-2015 06:12 przez witek67.)
Post: #11
RE: Huawei E3272 HiLink+TPLink MR3020 bardzo niskie prędkości używając routera
(28-06-2015 20:44)spag napisał(a):  Mówisz gniazdo antenowe w mr3020. Gdzieś widziałem jakieś obrazy szukajac odbrikowania tego modelu jak znajde to wrzucę link

Wysłane z mojego GT-N7105 za pomocą Tapatalk 2

przecież żartuje Smile

(28-06-2015 21:02)szopen napisał(a):  
witek67 napisał(a):nie znalazłem gniazda antenowego i chyba już nie znajdę w TL-MR3020,

aaa i wiedziałem - coś jeszcze - jeśli chodzi adaptery powerline to muszą pracować w tym samym obwodzie elektrycznym, więc jeśli masz wieloobwodową instalację to niestety mogą się nie sprawdzić, ale oczywiście jest to jakiś pomysł

powerline mam już przetestowane,
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
29-06-2015, 16:10
Post: #12
Huawei E3272 HiLink+TPLink MR3020 bardzo niskie prędkości używając routera
witek67 napisał(a):przecież żartuje
ale to nie nie żart - przeróbka tego routera, tak by zamontować gniazdo antenowe lub antenę na stałe jest możliwa, link z obrazkami jak to zrobić masz już powyżej
(warto wiedzieć, że "bliźniak" TL-MR3020 jest sprzedawany na azjatyckim rynku jako TL-WR703N)

no i mógłbym się założyć, że nie każdy kto skutecznie przerobił wrzucił swój opis do sieci,
a oto inne linki - przejrzałem je na szybko i na podstawie wyników sądzę, że przeróbka polegająca na spiłowaniu płytki i wlutowaniu gniazda lub wycięciu jednej z anten i wlutowaniu tam przewodu RF prowadzącego do anteny są optymalne
https://apollo.open-resource.org/lab:arg...ifications
http://forum.piratebox.cc/read.php?16,11322,11322
https://forum.openwrt.org/viewtopic.php?id=46543

tu opis przeróbki nieoptymalnej, ale za to pozwalającej w miarę łatwo usunąć moda i powrócić do konfiguracji fabrycznej (nie zostaje zniszczona antena wewnętrzna)
http://blog.eikeland.se/2012/09/15/bette...tenna-mod/

a tu masz nawet porównanie zasięgu przerobionego routera z… dovado tiny i…
wyniki są wręcz identyczne
https://app.box.com/s/cispknq8b9zgog8k5vxn


@spag
tak mi się przy okazji przypomniało: uruchomiłeś PirateBox'a?
mam w sumie nieużywanego teraz TL-WR710N tylko pendrajwa mi brakuje - przy przeprowadzce wszystkie mi gdzieś wsiąkły

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
29-06-2015, 17:37
Post: #13
Odp: Huawei E3272 HiLink+TPLink MR3020 bardzo niskie prędkości używając routera
@szopen na razie dalem spokój sobie z przeróbkami za bardzo zarobiony jestem poza tym muszę trochę sprzętu się pozbyć (kasa potrzebna Smile )

Wysłane z mojego GT-I9305 za pomocą Tapatalk 2
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
29-06-2015, 18:02
Post: #14
RE: Huawei E3272 HiLink+TPLink MR3020 bardzo niskie prędkości używając routera
szopen to mnie zaskoczyłeś z TL-MR3020 i anteną. bedę miał już dovado (sprawne) to pomyśle o antenie to maleństwa i wtedy może robić za repeater bo taką opcje ma
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Huawei 4G B525s-23a wymusza otwarcie strony konfiguracyjnej w przeglądarce WWW Theofilos 4 2 396 11-02-2022 18:33
Ostatni post: Theofilos
  FRITZ!Box 3272 (DE) + Huawei E3372h-153 hilink. Czy ma szanse działać? Ekonomista 9 8 336 26-04-2021 17:13
Ostatni post: szopen
  huawei e5577cs-321 przejściówka do anteny z wtykiem RS-SMA drophead 9 4 041 28-03-2020 23:02
Ostatni post: drophead
  Asus RT-AC51U + Huawei e3373h-153 - słaba prędkość egotrip 1 2 521 06-02-2020 06:10
Ostatni post: szopen
  Dovado Pro AC + E3372s-153 hilink Powolne połączenie z LTE malojk 6 3 043 27-11-2019 19:15
Ostatni post: malojk