[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Szybkość PLAY 4g przez modem 3G
01-12-2014, 20:04 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-12-2014 21:27 przez tomjas.)
Post: #1
Szybkość PLAY 4g przez modem 3G
Witam.

Jestem totalnym laikiem jeśli chodzi o technologie bezprzewodowe, a właśnie dostałem kartę do internetu Play 4G (abonament 29.99 - 25 GB/mies). W informacji podają, że maksymalna prędkość to 70 Mbit/s. Rozumiem, że chodzi tu o szybkość w zasięgu 4G. Akurat mam modem Huawei/HiLink e3131, który pracuje w 3G - speedtest pokazuje mi "zawrotną" prędkość download ~ 1Mbit, upload ~ 3Mbity (swoją drogą upload szybszy niż download?). Zasięg niby ok 4 kreski na 5.

I tu moje pytanie - ta szybkość (czy raczej "wolność") to wina mojego modemu i po podłączeniu karty do modemu 4G będzie szybciej, czy po prostu tak wygląda internet w Playu? A może w ogóle tak wygląda internet mobilny? Jeśli byłoby szybciej to mógłbym się skusić na jakiś modem 4G.

I od razu w takim razie pytanie dodatkowe do linuksowców - czy modem Huawei/HiLink e3372 działa bez problemu pod Linuksem? Nie mogę tego wygooglać. Na allegro widzę po 165 modemy lmt (jakieś łotewskie) - dadzą radę czy lepiej się nie pchać w to?

Jeśli pytanie lamerskie to sorry, ale nie znam się na tym, a mam 7 dni na ewentualne odstąpienie od umowy.

Z góry dzięki i pozdrawiam,
tomjas
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
01-12-2014, 20:18 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-12-2014 20:22 przez szopen.)
Post: #2
Szybkość PLAY 4g przez modem 3G
nie to nie wina modemu - to są normalne prędkości w obciążonej sieci

70Mbps to teoretyczne maksimum raczej nie powinieneś liczyć na to że osiągniesz taką prędkość (no może w okolicy, gdzie będziesz jedynym lub jednym z kilku abonentem podłączonym do danej stacji bazowej)

4G to hasło marketingowe w Play oznaczające... 3G

co do LTE to oczywiście go nie masz, bo do działania LTE potrzebne są 3 rzeczy
- karta USIM z taryfą obsługująca LTE
- modem LTE (pracujący we właściwym pasmie, poza totalną egzotyką większość modemów LTE dostępnych w PL się oczywiście nadaje)
- zasięg LTE (który generalnie jest dość mierny)

PS hilinki działają pod linuxem o ile tylko dana dystrybucja zawiera odpowiednie sterowniki
można przyjąć, że każdy współczesny popularny modem działa (poza nowościami chwilę po premierze, póki nie zostanie dorobiona obsługa takiego nowego modelu)

najpierw sprawdź czy jesteś w zasięgu LTE, potem kupuj modem

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
01-12-2014, 21:04
Post: #3
RE: Szybkość PLAY 4g przez modem 3G
Dzięki za szybką odpowiedź.

Mapa Playa pokazuje ze jestem w zasięgu Technologii LTE. Chociaż nie wiem jak czytać tą mapę - ciemniejszy kolor obejmujący miasto (chodzi o Lublin) pokazuje technologię LTE, a jaśniejszy obrzeża miasta 4G/LTE. Czyli co - na obrzeżach miasta jest 4G/LTE a w całym mieście tylko technologia LTE, czy technologia LTE to ogólnie wszelkie LTE łącznie z 4G?

Czyli na modemie 4G nie będzie szybciej? Mój modem Huawe e3131 nie obsługuje LTE mimo że jest 3G? No szkoda, ale to i tak lepiej niż to aero2 - już miałem dość nieotwierających się stron Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
01-12-2014, 21:48 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-12-2014 21:58 przez spag.)
Post: #4
Odp: Szybkość PLAY 4g przez modem 3G
Krotkie wyjaśnienie w Play
4G oznacza normalne 3G
4G LTE oznacza normalne LTE
Oczywiście e3131 nie obsługuje 4g/lte w normalnym oznaczeniu tylko 2g i 3g maks co uzyskach to 21Mb w warunkach mozna powiedzieć " laboratoryjnych " realnie jesli nie blokuja ci taryfowo to różnie bywa pewnie w granicach 15mb to jak dobry dzień . Te 70 mozesz osiągnąć w warunkach tez jak wyżej na modemie 4g/lte trzeba tylko byc w zasiegu lte i ustawić modem na tylko 4g zeby nie zrzucal do 3G

從我的 用 Galaxy Note II LTE 發送
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
01-12-2014, 23:12
Post: #5
Szybkość PLAY 4g przez modem 3G
Trudno potwierdzić jak działa LTE w danym miejscu bez praktycznego testu. Jeżeli zasięg jest OK, sygnał mocny, a sieć nie przeciążona, to powinno to działać szybciej.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-12-2014, 13:54 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-12-2014 13:55 przez mrrowek.)
Post: #6
Szybkość PLAY 4g przez modem 3G
no rano jak pendolino a wieczorem jak zółtek podmiejski, ewentualnie jak taki przyspieszony
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-12-2014, 21:32
Post: #7
Szybkość PLAY 4g przez modem 3G
Witam.

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Sytuacja wygląda tak - zaryzykowałem i kupiłem w necie modem Huawei e3372 (lmt) z obsługą 4G. I opłaciło się - różnica w szybkości zauważalna - teraz download ~ 6.7 Mbita, upload ~ 8.7 Mbita. Może nie o rząd wielkości więcej ale jednak kilka razy i znacznie większy komfort korzystania z netu.

Pozdrawiam,
tomjas
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
28-12-2014, 15:02
Post: #8
Szybkość PLAY 4g przez modem 3G
To jeszcze dopytam jedną rzecz - ten modem (Huawei e3372) ma 2 gniazda antenowe. Aktualnie mam antenkę taka: http://static1.tradoro.pl/4358/Huawei/an...ntena3.jpg Czy ma znaczenie do którego gniazda ją podłączę? Próbowałem przełączać antenkę i robiłem testy ale wychodzą one niejednoznacznie - czasem z antenką gorszy jest transfer niż bez. I jeszcze - optymalnie powinny być podłączone 2 antenki czy są jakieś specjalne co mają 2 wtyczki?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
28-12-2014, 15:21
Post: #9
Szybkość PLAY 4g przez modem 3G
"Antenka" którą pokazałeś ma sens tylko w jednym wypadku - gdy umieścisz ją centralnie na dachu budynku lub np. w oknie masz kraty i za nimi ją ustawisz. W pozostałych wypadkach może zmniejszać poziom sygnału, ale nie koniecznie musi mieć to jakiekolwiek wpływ na wydajność połączenia.

Modemy LTE mają dwa gniazda, bo stosuje się w nich technologię MIMO, i każda z podłączonych anten powinna być ustawiona z polaryzacją obróconą o 90 stopni (jedna ma polaryzację pionową, druga poziomą) - wtedy efekty stosowania anten są najlepsze (można kupić dwie oddzielne anteny lub jedną podwójną, zawsze masz dwa kable idące z anten do modemu). Jak masz tylko jedną antenę - to bez znaczenia, które gniazdo wykorzystasz.

W mieście, jeżeli sygnał jest w miarę dobry (lepiej, niż -90 do -100 dBm) to lepiej nie narażać się na uszkodzenie gniazda i nie stosować anten, tylko zwykły przedłużacz USB.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
29-12-2014, 11:22
Post: #10
RE: Szybkość PLAY 4g przez modem 3G
Na wstępie dzięki za objaśnienia.

Mi pokazuje RSSI -77dBm, RSRP: -99dBm, RSRQ: -8dB. Ale mam 3 kreski na 5 z podłączoną anteną. Po odłączeniu zasięg spada do 2 kresek. Modem podłączony bezpośrednio do kompa, a antena wystawiona za okno. W zasadzie transfer rzędu 10 Mbit/s jest dla mnie wystarczający, ale jak dałoby radę szybciej to czemu nieSmile Czy pomoże coś zakup anteny na 2 gniazda (jeśli tak to jaką można polecić w rozsądnej cenie)?

Jeśli chodzi o zasięg i sygnał to ogólnie dziwna rzecz u mnie - tel. (stary SE D750i) pokazuje pełny zasięg (Orange), ale rozmawiać bez zakłóceń da się stojąc tylko w przedpokoju, lub w otwartym oknie. Zastanawiałem się, czy mają na to wpływ żaluzje w oknach (coś jak klatka Faraday'a), ale zwinięcie żaluzji nie daje jednoznacznych wyników testów.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
29-12-2014, 11:50
Post: #11
Szybkość PLAY 4g przez modem 3G
-77dBm to bardzo dobry sygnał dla 3G/UMTS, przeciętnie-dobry dla LTE.
Liczba kresek jest bez znaczenia, interesuje nas dBm. Ile wynosi RSSI bez anteny?

Żeby ustalić, czy byłoby szybciej anteną musisz ustalić LAC/CID konkretnego sektora komórki, z którego korzystać, podejść bliżej stacji bazowej i mając dokładnie ten sam identyfikator LAC/CID - zmierzyć prędkość przy lepszym sygnale. Jak będzie taka sama lub bardzo podobna, to instalacja anteny nic nie da.

Sprawa z telefonem 2G to kompletnie inna rzecz i trudno porównywać problemy z 2G z innymi technologiami. A przyczyną może być wszystko, od zbyt mocnego sygnału, aż po znajdowanie się na granicy LACów, co skutkuje przełączaniem się między LACami w czasie rozmowy (inny objaw - szybsze zdychanie baterii).
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi jakubd za tę wiadomość:
tomjas (2014-12-29)
29-12-2014, 19:19
Post: #12
Szybkość PLAY 4g przez modem 3G
W zasadzie trudno stwierdzić różnicę z anteną i bez jeśli chodzi o RSSI - wartości podobnego rzędu.

Nie wchodzi w rachubę chodzenie i pomiar z urządzeniem mobilnym. Zatem tak jak pisałem wcześniej zadowolę się tymi 10 Mbitami i na tym poprzestanę.

Dzięki za wszelkie uwagi i sugestie!
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
29-12-2014, 21:19
Post: #13
Szybkość PLAY 4g przez modem 3G
Jak widać antena nie stoi na dachu... i dlatego wyniki są takie same.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Modem ZTE MF286 czy potrzebne zewnętrzne anteny bogdanzieba 4 3 042 09-03-2021 13:02
Ostatni post: jakubd
  Modem mPcie Huawei ME909s-120 nie działa z LTE Yellow 8 5 333 17-04-2019 16:06
Ostatni post: szopen
  Huawei E3372 z Play to wersja Hilink? bogdanzieba 11 10 633 31-01-2019 23:09
Ostatni post: bogdanzieba
  huawei E3372 - Play Internet zawiesza się przy rozłączaniu pigwa 1 2 290 10-12-2018 13:26
Ostatni post: szopen
  USB Modem na 4G LTE do USA dandanio 1 2 665 06-06-2018 04:49
Ostatni post: szopen