[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Samsung Galaxy Young warto robić upgrade?
15-06-2018, 15:22 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-06-2018 18:09 przez szopen.)
Post: #21
Samsung Galaxy Young warto robić upgrade?
whiteindian napisał(a):Jaki z tego zysk na surowo bo nadal mowa o 256RAM (w zasdzie teraz 200MB), i czy CM10/CM11 to będzie mniej, może mody generalnie mają to do siebie że są lżejsze po to je tworzą.....

a bo ja wiem jaki zysk? na 100% XEO jest bez operatorskiego śmietnika więc teoretycznie masz więcej miejsca we flashu (ale także zysk może być na mniejszym obciążeniu RAM - bo część śmieciowych aplikacji może być niepotrzebnie w autostarcie)

większość, by nie powiedzieć 99% modów fabrycznego softu tworzą(yli) gimnazjaliści i wcale niekoniecznie robią to tak by były "lżejsze" (choć wiem, że było wiele rozpaczliwych prób "dosztukowania", tego z czego najbardziej okrojono ten telefon czyli flasha, ale właśnie metodami typu link2sd)

generalnie mam wrażenie, że czytasz wybiórczo (bo przeczytałeś o optymalizacji, ale nie o tym ile dołożono nowych funkcji czy wręcz zasobożernych wodotrysków w nowszych wersjach Androida)

jeśli jest zaledwie 256MB flasha (w co dziś niemal nie mogę uwierzyć, ale nie będę przewalał wszystkich zakamarków w chacie by na siłę znaleźć ten zabytek, choć staje się to prawdopodobne, gdy cały system ma koło 150MB, a jeśli chodzi o RAM to ręki sobie nie dam uciąć ale świtało mi, że tam jest 384MB? - menedżer zadań coś-tam Ci podpowie, przecież wystarczy wcisnąć dłużej home by do niego wejść, 3 zakładka to RAM a 4 to flash wewnętrzny i karta sd)
oczywiście CM10 czy CM11 zajmą więcej miejsca we flashu oraz w pamięci (o ile developerom udało się to tak przykroić aby się zmieściło…), ba prawdopodobnie instalacja zrepartycjonuje flash, więc w CM musisz zapomnieć o zabawie z odinem, bo można nieodwracanie uwalić telefon nadpisując partycje ART czy modemu (za wyjątkiem przywrócenia całości ofw z wieloplikowego ROMu)
zanim zaczniesz grzebać "na poważnie" zainstaluj CWM (clockworkmod), roota, zdejmij simlocka i zrób nand backup
albo przynajmniej zrób backup niepowtarzalnych partycji (czyli m.in. obszaru z IMEI) oraz skombinuj kompletny wieloplikowy fabryczny rom (abyś mógł odratować się odinem)
i użyj do tego sprawnej karty micro-sd!


whiteindian napisał(a):O prosze rzekomo wskrzeszone z martwych forum http://supportsamsung.pl/forum/756-forum...-galaxy-y/
]ostatni XEO u nich powinien być tu:
http://supportsamsung.pl/topic/12015-rom...rzec-2013/

whiteindian napisał(a):Czytam te opisuy, takze pod youtube komenatrze, no tu losowo coś nie działa a to audio, a to z siecią, a to sluchawki, klawiatura
No właśnie to jest wątpliwa przyjemność posiadania niszowego smartfona low-end - nie pracują nad nim developerzy najwyższych lotów, o ile kiedykolwiek jacyś byli (edit: byli prawdziwi developerzy, w każdym razie był bieltv3 i jego ekipa - czyli ze 2 czy 3 osoby… ale on się poddał zanim broadcom uwolnił sterowniki), a nie byli to amatorzy smażący bazujące na starych wydaniach fabrycznego softu kompilacje piratów…), nie ma komu testować, więc powstają takie babole.

Dla mnie najciekawszy z tej rodziny swego czasu wydawał się GT-S6102 jako, że to dual-sim i ma nieco większy ekranik, ale na niego nawet CM7 jest w stanie tylko częściowego działania i to w dodatku bez obsługi drugiej karty SIM…

Właściwie pisałem o tym na samym początku - własności użytkowe tego telefonu są nieprzystające do twoich potrzeb (mam w domu gdzieś po szufladach 3 podobne smartfony z tamtej epoki, więc chyba jednak coś o tym wiem… one pochodzą z czasów gdy ludziom wystarczało dzwonienie i SMSowanie, dostęp do internetu był miłym dodatkiem, a aplikacje czy gry były jeszcze proste i mało zasobożerne - był też model "galaxy y pro", który tego właśnie dowodzi - mając pomniejszony ekran i klawiaturę fizyczną) jeśli masz samozaparcie do grzebania i lubisz to robić to rób, dla mnie niestety włożony wysiłek i stracony na to czas nie zostanie zrekompensowany przez uzyskany efekt… (gdybym był studentem pewnie miałbym więcej czasu na pierdoły, teraz niestety muszę się zajmować życiem Tongue może gdy będę na emeryturze to w końcu będę miał czas na bezproduktywne zajęcia, ale czy wystarczy jeszcze sił umysłowych?)



whiteindian napisał(a):Z tym swapem chodziło Ci ze to niebepieczne?
To w końcu wiesz, czy nie wiesz?

1) wydajność umiera, bo swap jest tysiące razy wolniejszy od RAM (a w tym telefonie już nie ma co umrzeć Big Grin)
2a) swapowanie na karcie sd powoduje jej bardzo szybkie zużycie - nie wiem czy to masz na myśli jako niebezpieczne (ale można sobie wyobrazić sytuację w której błędy w pamięci ubijają na stałe telefon, jakkolwiek konieczność częstej wymiany kart zanim je szlag trafi i przenoszenia danych jest idiotycznym posunięciem)
2b) można by założyć swapa na wbudowanej pamięci emmc, ale w tych modelach jej też jest zdecydowanie za mało w stosunku do potrzeb, a spowodowanie trwałego zużycia wlutowanej kostki to śmierć telefonu



whiteindian napisał(a):miło jak znajdziesz czas powgrywasz popularne rzeczy na tego Androida aby podzielić się odczuciami.
Chyba żartujesz? Chcesz wykonywać pracę użyteczną tylko dla siebie cudzymi rękami? Coś tu nie tak - raczej powinieneś opublikować gdzieś wyniki swoich działań (skoro masz motywację, jeśli to będzie na innym forum, choćby wspomnianym wyżej to wrzuć tu potem chociaż linka), ale na tym sprzęcie musisz się dość mocno ograniczyć (może np. zamiast zwykłego klienta FB da się użyć Simple social? no jednak się nie da…)

Zainstalowałem Yanosika ze sklepu i to jest wszystko co ewentualnie by mnie interesowało na tym telefonie (ale wersja na gingerbreada jest archaiczna…) nie raczyłeś jednak uwierzyć w to, że właśnie taka wersja jest ostatnia dla 2.3.6…

Z całą pewnością nie będę instalował niczego na siłę

whiteindian napisał(a):A ciekawe, bo pokazuje wcześniejszą wersje jako kompatybilną, pozatym chyba brak aktualizacji.
http://apkpure.co/yanosik-navi-antyradar-kamera/

Tak się składa, że takie plikownie typu apkpure nie posiadają w swoich zbiorach wszystkich wersji wszystkich aplikacji, a jedynie zawierają niektóre wersje (dostarczane przez użytkowników lub uzyskiwane w inne sposoby), więc nie są źródłem autorytatywnej wiedzy odnośnie kompatybilności wersji z wydaniami androida (choć w pewnym stopniu można wydedukować czego się spodziewać)

hint: można zainstalować starą wersję z apkpure (lub innego archiwum apk) i spróbować aktualizacji do najnowszej wersji w sklepie google play, ale zazwyczaj soft, który nie został usunięty ze sklepu lub nie jest oznaczony jako niekompatybilny (często błędnie, i chyba tylko dlatego warto próbować instalacji z apk) daje się instalować w ostatniej wersji na daną wersję systemu
ostrzeżenie: aplikacje pobierane spoza sklepu mogą być zmodyfikowane przez kogoś innego od autora (i zawierać szkodliwe "wkładki")

hint2: alternatywny sklep F-Droid
(tylko darmowy i otwartoźródłowy soft) do jego instalacji można użyć Barcode Scanner wspomnianego niżej (skanera QR)
https://f-droid.org/
tam znajdziesz jedynie "alternatywny" soft, ale często właśnie na miarę mozliwości tego sprzętu
(część tych programów jest także publikowana w oficjalnym sklepie google)
aby pojawiło się cokolwiek do zainstalowania trzeba zaktualizować repozytoria, a optymalnie w ustawieniach włączyć też dostęp do archiwalnych repozytoriów (bo dziś na takie zabytki nikt softu nie wypuszcza, ale wśród archiwów jest w czym przebierać)

hint3: użyteczne apki dla Galaxy Y i pokrewnych, czyli na BCM21553

wymaga roota, można zrobić backup niektórych istotnych obszarów, a generalnie za jej pomocą można zdjąć simlocka (skoro telefon był z Orange to się pewnie przyda)
https://play.google.com/store/apps/detai....sgtoolbox

widżet zegarka klapkowego (darmowy, bez reklam, niemal zerowe zasoby)
https://play.google.com/store/apps/detai...ck.android
niestety darmowa wersja jest tylko czarno-biała, za opcję dowolnego ustawienia kolorów trzeba dopłacić (osobna apka do "zaawansowanych" ustawień)

doskonały skaner kodów QR i paskowych (małe zasoby i darmowy bez reklam)
https://play.google.com/store/apps/detai...nt.android

generator audio - doskonałe narzędzie warsztatowe przy amatorskim grzebaniu w sprzęcie audio lub elektronice (przy tak małym ekranie obsługa jest nieco utrudniona, ale da się używać, a jeśli spłonie grat pokroju galaxy Y to i tak strata będzie mniejsza niż gdyby zniszczyć prawdziwy generator)
https://play.google.com/store/apps/detai...ngenerator
generalnie można polecić wszystkie wypusty od tego developera
https://play.google.com/store/apps/dev?i...7148822158
choć nie wszystkie działają w andku 2.3.x


PS zrezygnowałem z walki z Galaxy SL (mając już CWM i roota… ) - akumulator w nim wytrzymuje ledwo parę godzin w standby, już wiem czemu zalegał w szufladzie - nawet na krótkie dojazdy ze starawym yanosikiem to nie wystarczy, a nie widzę sensu pompowania w niego choćby złotówki i dalszego bezproduktywnego tracenia czasu

PPS zdejmij simlocka zanim zaczniesz się bawić w jakieś alternatywne romy, bo potem to może być już niewykonalne

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
16-06-2018, 13:46
Post: #22
Samsung Galaxy Young warto robić upgrade?
szopen napisał(a):jeśli jest zaledwie 256MB flasha

https://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_...0-4117.php
Internal 180 MB, 290 MB RAM

Aktualnie dostępne miejsce: 155 MB

Takie tricki? https://rahulkapadiya1.wordpress.com/201...b-or-more/

szopen napisał(a):zdejmij simlocka zanim zaczniesz się bawić w jakieś alternatywne romy, bo potem to może być już niewykonalne

Nie było tam simlocka, choc jakiś człowiek jak mu wyskakiwał pin, to wgrywał custom rom złożony z trzech plików a nie jednego.

szopen napisał(a):Z całą pewnością nie będę instalował niczego na siłę

whiteindian napisał(a):po prostu zacznę od przestudiowania komentarzy tych poradników wpierw i decyzja siostry.

Nie tak, smartfon ma kilka dobrych lat, należy do siostry, Cos się psuło, zrobiłem hard reset, i działa ok. Wychodzi na to, że co najwyżej wgrać oryginalny niebrandowany soft, i jakieś motywy upiększające. Z softu dawnego albo kompatybilnego tylko light szukać. Co do mojej prośby, nie masz tego telefonu z taką ilością ram i tak to nic nie da.

A moze takie 4.0.4 bezpieczne i ciekawe... http://www.droidthunder.com/update-samsu...ustom-rom/
"Did you wipe data/cache partitions", chyba często to ludzie zapominają?
A to są jaja jaki to ma sens np. dla Lollipop Big Grin
   
Nie jest t pewne czy wszystkie one nie obslużą aplikacji andka 4+

szopen napisał(a):większość, by nie powiedzieć 99% modów fabrycznego softu tworzą(yli) gimnazjaliści i wcale niekoniecznie robią to tak by były "lżejsze" (choć wiem, że było wiele rozpaczliwych prób "dosztukowania", tego z czego najbardziej okrojono ten telefon czyli flasha, ale właśnie metodami typu link2sd)

Nowy wypust, brak słów, chyba nie gimnazjum ale nie PL Big Grin
http://www.droidthunder.com/install-andr...-gt-s5360/
"Zainstaluj Android 7.0" no tak....a gdzie napisano Uzywaj Big Grin


szopen napisał(a):teraz niestety muszę się zajmować życiem Tongue może gdy będę na emeryturze to w końcu będę miał czas na bezproduktywne zajęcia, ale czy wystarczy jeszcze sił umysłowych?

E tam.... cale zycie to zycie i trzeba się ruszać, być może posługujesz się starą teorią ciało-umysł, na pewno technologia upraszcza choć nie przedłuża życia, o ile człowiek wie czemu to wszystko służy.
Ja mam samą starą elektronikę, dzięki temu poziom życia się podwyższył, okazuje się że ludzie w zasadzie nie wiedzą co mówią i po co mówią. NP. mam EIZO 19# kosztowało prawie 2K w 2007 r., a kupiłem poleasingowe kiedyś za 300 PLN.

Nie mialem nigdy smartfona.....głównie uzywam Samsung GT-1190
Odpowiedz cytując ten post
16-06-2018, 21:11 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-06-2018 14:39 przez szopen.)
Post: #23
Samsung Galaxy Young warto robić upgrade?
whiteindian napisał(a):https://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_...0-4117.php
Internal 180 MB, 290 MB RAM

Aktualnie dostępne miejsce: 155 MB

to proste - niemożliwe, aby było tylko 180MB flasha skoro system zajmuje jakieś 150MB (a prawdopodobnie więcej, bo tyle to ma plik z ROMem) i masz drugie 150MB wolnego miejsca - wniosek tam podano typową ilość wolnego miejsca w świeżym telefonie (i zapewne z najstarszą wersją systemu), a ze względu na dość specyficzne partycjonowanie to wolne miejsce może być rozbite na kilka wpisów

to samo dotyczy RAMu - taka ilość jest "binarnie niewymierna" galaxy SL pokazuje 486MB mając zamontowane 512MB (więc można przyjąć, że 26MB jest np. przeznaczone do innych celów np. dla karty graficznej)
jeśli masz 256MB RAMu a flaki są mniej więcej takie same to powinieneś widzieć koło 230MB RAMu dostępnego dla systemu - wniosek masz więcej niż 256MB być może 320MB?

whiteindian napisał(a):Nowy wypust, brak słów, chyba nie gimnazjum ale nie PL Big Grin
http://www.droidthunder.com/install-andr...-gt-s5360/
"Zainstaluj Android 7.0" no tak....a gdzie napisano Uzywaj Big Grin
ale to nie jest żaden Nugat… to jest właśnie popisowy "gimnazjalny" wypust
zawiera "kernel_CM7_v4.0_totoro" - czyli jest to android w wersji co najwyżej 2.3.6…
okraszony kilkoma prostymi programami wyekstraktowanymi z nugata,
czyli to jest Gingerbread wyglądający "jak Nugat" i tylko dlatego działa.

Właściwości sprzętu, który masz w tym telefonie (pomijam kwestie komfortu użycia) sądząc po próbach napisania pod niego CM11 prawdopodobnie umożliwiałyby pracę maksymalnie androida4.4 (gdyby producent wypuścił takie aktualizacje), ale pewności nie ma bo były to chyba raczej próby nieudane


whiteindian napisał(a):Wychodzi na to, że co najwyżej wgrać oryginalny niebrandowany soft, i jakieś motywy upiększające. Z softu dawnego albo kompatybilnego tylko light szukać.
Nie wgrywaj żadnych upiększeń - to jest droga do utraty szczątkowej wydajności
moim zdaniem czas tego sprzętu się już skończył, więc albo będzie używany zgodnie z możliwościami (telefon, SMS, MMS, przeglądanie lekkich stron), albo kubeł

tu nie ma żadnego odniesienia do przykładu z monitorem, bo nie wymagasz od niego by nagle był 100-calowy, ani by miał dodatkową opcję projektora (której nie przewidział producent, ale przecież można to zbudować na jego bazie?)

whiteindian napisał(a):Nie jest t pewne czy wszystkie one nie obslużą aplikacji andka 4+
Sorry, ale jeśli czytujesz komentarze idiotów to nic na to nie poradzę - zwykle wygląda to tak:
jeden gimnazjalista na bazie gingerbreada buduje custom-roma, który jest gingerbreadem o wyglądzie lolipopa, a drugi gimnazjalista wierzy, że to prawdziwy lolipop…

Aplikacje faktycznie potrzebujące np. androida 4.4 nie ruszą na 2.3.x bo wymagają np. do działania np. APIv19 a nie APIv10
prosta aplikacja np. dialer działająca nawet w 7.x być może nie potrzebuje niczego więcej niż jest w APIv10 więc da się przenieść z Nugata do Gingerbreada, ale bardziej rozbudowane aplikacje pisane np. pod minimum Nugata będą wymagały APIv24 i za Chiny Ludowe nie dadzą się przenieść do starszego sytemu…
Podobnie wygląda to w odniesieniu do sprzętu - każda "duża" wersja androida wprowadza obsługę czegoś nowego, a czasem staje się to warunkiem koniecznym.

To jest w zasadzie tak proste jak gotowanie Big Grin - chcesz zrobić naleśniki potrzebujesz: jajka, mleko i mąkę, a jeśli masz tylko jajka i pieprz to powstanie z tego co najwyżej jajecznica ;P


whiteindian napisał(a):Co do mojej prośby, nie masz tego telefonu z taką ilością ram i tak to nic nie da.
Nic nie da i nie będę tego robił, bo to byłby przejaw głupoty, komfort życia mi nie wzrośnie np. od czekania 15 minut zanim się uruchomi nawigacja, podczas gdy na współczesnym sprzęcie działa natychmiast i to dobrze…

Galaxy SL, którego mam właśnie w ręce zostanie zaraz ostatecznie przetestowany czy da się go użyć TYLKO z yanosikiem, a skoro jest to "mocniejszy brat bliźniak" tego co masz w ręce i jego użyteczność jest (prawdopodobnie) zerowa, to twój lepszy nie będzie, czego nie chcesz zrozumieć od początku dyskusji, ratunkiem mógłby być nowszy android (niekoniecznie oficjalny), ale ale producent SoC BCM21553 czyli broadcom olewał potencjalnych niezależnych developerów aż do momentu, gdy był to zdecydowanie przestarzały procesor, więc pechowi posiadacze sprzętu na nim opartego nie mogą liczyć na cud, bo na ten procek po prostu nic nowszego nie powstało, gimnazjaliści nie mają też z czego piratować, bo ŻADEN producent smartfonów bazujących na tym SoC nie wypuścił niczego nowszego niż 2.3.6
natomiast dla całkiem innych (choć raczej flagowych, a nie low-endowych) konstrukcji z tamtych czasów czasem można liczyć na oficjalny lub nieoficjalny upgrade

Rozumiem, że wcale nie ma musu korzystania ze współczesnego sprzętu (a w zdecydowanej większości przypadków jet to przejaw konsumpcjonizmu), ale zabytków szczególnie w kategorii IT nie da się używać bez końca.

PS
whiteindian napisał(a):Takie tricki? https://rahulkapadiya1.wordpress.com/201...b-or-more/
Tak, takie triki, wiem co napisałem powyżej - nie ma tak szybkich kart pamięci, które nie byłyby tysiące razy wolniejsze od prawdziwego RAMu
te triki działają póki cała aplikacja mieści się w fizycznym RAMie, a wręcz jest od jego wielkości znacznie mniejsza
dodatkowo musisz się pozbyć wszelkich aplikacji których realnie nie używasz (ani nie używa ich system)
nie zmienia to faktu, że będziesz musiał wymieniać karty sd (powiedzmy raz na miesiąc, klonując zawartość starej na nową korzystając z komputera do tego) w przeciwnym razie skończy się to prędzej czy później utratą danych (nie wiem czy cennych, czy nie, w moim przypadku dotyczyło to zdjęć z kilkumiesięcznego wyjazdu do Szwajcarii i niestety nie wszystko udało się odzyskać - a właśnie używałem tam takiego gównianego telefonu o jakim tu piszemy i musiałem się wspomagać takimi rozwiązaniami, a nie miałem czasu, ani warunków na klonowanie karty… a np. chmury w tamtych czasach też nie działały tak jak dziś, że za free można przechowywać nieskończoną ilość zdjęć pod warunkiem zgody na rekompresję, swoją drogą to chmura "zdjęcia google" nie działa pod 2.3.6)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-06-2018, 00:03 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-06-2018 00:04 przez szopen.)
Post: #24
Samsung Galaxy Young warto robić upgrade?
I po teście - podtrzymuję co pisałem - ten telefon (galaxy SL/SCL - GT-I9003 z androidem 2.3.6) to na dziś totalna porażka, niestety jednordzeniowy procek robi swoje przy totalnej niewydolności Androida, bo przecież linux na tym procku śmiga jak rakieta (no trochę w przenośni Big Grin ale jednak - w końcu RPi jedynka i RPi zero mają zasoby porównywalne z tymi telefonami no i przede wszystkim ten sam procek)

Swoją drogą nie mogę zrozumieć, czemu twórcy Yanosika pozostawili w sklepie tak syfiastą ostatnią wersję aplikacji na gingerbread'a… Big Grin

Zaryzykuję CM10/11 nawet jeśli jest niedorobiony

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-06-2018, 09:06
Post: #25
RE: Samsung Galaxy Young warto robić upgrade?
W ogóle to Ci dziękuję za takie długie wpisy, bo ostatnio dostałem zwrot pieniędzy od oszusta, od którego zakupilem Asus Fonepad, sadze ze ten sprzet wtedy bylby dobry na start. Poniewaz mam powazna wade wzroku.

Jw. jest dobrze, zwiekszenie funkcjonalności map/mapy na sd a także kilka udogodnień (np. liczenie kalorii, endomondo). Nie znam aplikacji, która po w wejsciu do lasu rysuje linię powrotną.

whiteindian napisał(a):ale to nie jest żaden Nugat… to jest właśnie popisowy "gimnazjalny" wypust zawiera "kernel_CM7_v4.0_totoro" - czyli jest to android w wersji co najwyżej 2.3.6…

W innym już wczesniej cytowanym chyba nie-gimnazjalnym linku choc z tego portalu jw "Update Galaxy Y S5360 to Android 4.4.4 KitKat CM 11 ROM [Guide]" odpowiedx autora brzmi, wiec calkowita losowosc czyaplikacje Androida 4+ jesli zadzialaja to czy STABILNE i beda sie uaktualniac o!

   

szopen napisał(a):Swoją drogą nie mogę zrozumieć, czemu twórcy Yanosika pozostawili w sklepie tak syfiastą ostatnią wersję aplikacji na gingerbread'a…

Ponoć OSMAnd 1.9.5
MapFactor GPS Navigation Maps
Lecz znowuż moim zdaniem nierealne nawet w płatnej wersji znaleźć taki z aktualizacjami na 2.3.6

Zbiorę co pisałeś, co sam znalazłem, kalkulator kalorii, (auto)mapy - fabryczny/alt ROM. To jest kres bez moda, ale naprawde trzeba pokopac.
https://androidcure.com/top-10-fast-and-...-galaxy-y/

Ostateczna kwestia: oszacowanie jaki zysk realny dowolnej zmiany i koniec tematu.





Z mojego punktu widzenia, jesli tak stary sprzet czesciowo pokrywa moje potrzeby, to szokujace co moze aktualna oferta....
Odpowiedz cytując ten post
17-06-2018, 15:57 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-06-2018 16:06 przez szopen.)
Post: #26
Samsung Galaxy Young warto robić upgrade?
whiteindian napisał(a):Nie znam aplikacji, która po w wejsciu do lasu rysuje linię powrotną.
Ja też nie znam, bo nigdy nie miałem takich potrzeb, ale przypuszczalnie funkcję powrotu do punktu (w linii prostej) mogą posiadać aplikacje typu "GPS tester" w bardziej rozbudowanych wersjach, ewentualnie nawigacje piesze lub rowerowe.

Prawdopodobnie taką funkcję (nawigacja na azymut) posiada płatna:
https://play.google.com/store/apps/detai...plus&hl=pl

ale sądzę, że do lasu może być potrzebna jakaś lepsza mapa np. to
https://play.google.com/store/apps/detai...net.osmand
niestety sądzę, że ona znacznie przekracza możliwości tego urządzenia (choć o dziwo daje się zainstalować na 2.3.6!) i znów nie przetestuję - Polska ma nieco ponad 2GB Tongue a akumulator schodzi w oczach (no ale to już kwestia jego zużycia), darmowa wersja ma ograniczoną ilość pobrań map, więc trzeba się zastanowić jakie są faktyczne potrzeby, wersja płatna (osmand+) kosztuje koło 40zł ale śledząc promocje można kupić ją znacznie taniej - w ciągu ostatniego roku wielokrotnie była za około 15zł

moim zdaniem jeśli potrzebujesz sprzętu do nawigacji/map to:
1) powinieneś sprawić sobie coś ze sprzętowym kompasem
2) odbiornik GPS powinien być bardzo czuły (jeśli chcesz go używać w lesie) co dyskwalifikuje stary sprzęt
3) odbiornik GPS powinien odbierać przynajmniej sygnał z konstelacji GPS, SBAS, i GLONASS, opcjonalnie im więcej tym lepiej (satelity BEIDOU też u nas latają, tyle że rzadko, Galileo też przecież już działa a w pełni gotowy będzie za jakieś 2 lata, ba nawet Polska ma jednego własnego satelitę "Zofia" Tongue w tej konstelacji)

Łącząc te 3 wymagania - po prostu powinieneś kupić coś współczesnego (nie musi to być flagowiec) - nie szukając daleko np. od jutra w biedronce za 5,5 stówki (to jest całkiem zwyczajna cena jak na ten smartfon, ale biedronkę ma każdy blisko) jest Redmi 5 3GB RAM/32GB flash, (dla użytkownika oczywiście zostaje z kilka GB mniej, przecież system się gdzieś musi zmieścić Big Grin ale na twoje wymagania jest to i tak spory zapas, swoją drogą proponowałem wcześniej potłuczonego redmi 4x 3/32 ale skoro masz wadę wzroku, to intensywny "pajączek" na ekranie może być dyskwalifikującą wadą) no i to trochę wielka krowa bo prawie 6 cali ale biorąc pod uwagę wzrok jest to nawet uzasadnione - można wybrać nieco większą czcionkę a przy tym rozmiarze jest i tak idealnie czytelna (przypomniało mi się co zdecydowało o ostatecznym wywaleniu do szuflady telefonów z 3-calowymi ekranami - nie byłem w stanie ich obsługiwać bez okularów Tongue i do dziś nie żałuję, choć za optymalny dla wygody używania uznaję 5cali, a nie więcej)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-06-2018, 16:15
Post: #27
Samsung Galaxy Young warto robić upgrade?
W ogóle to chyba w sieciowkach czesto sa promocje. Na razie nie korzystam z nich, .co do tego SGY, to wlaczylem nawigacje w domu i dalo rade, a gdzies w terenie nazad nic nie ma.
A jaka najlepsza nawigacja po lesie i auto jako osoby hardware za grosze albo z drugiej reki?
OSMAmp z forów podaja ze 1.9.5 działa pod Gingerbread bez zwisów.
Jak pisalem dostalem tego fona, potestowac, zrobic lub nie zrobic co trzeba, nie sadze abym go uzywal, ale ulepszyc albo od czasu do czasu uzyc czemu nie.
JW. celowalbym juz w tablet 7-8" dualsim ale po sytuacji z oszustem, na razie wstrzymalem zakup.
Odpowiedz cytując ten post
17-06-2018, 16:52
Post: #28
Samsung Galaxy Young warto robić upgrade?
whiteindian napisał(a):Ostateczna kwestia: oszacowanie jaki zysk realny dowolnej zmiany i koniec tematu.
jeśli chodzi o CM10 to tym zyskiem jest możliwość instalacji aplikacji wymagających androida 4.0
jeśli CM11 to wtedy poprzeczka podnosi się do 4.4
obecnie większość aplikacji w sklepie wymaga minimum 4.0

ALE zmiana systemu nie dołoży brakującego sprzętu, a tu brakuje i RAMu i flasha

moim skromnym zdaniem rozsądne minimum na androida 4.x to 1GB RAM + 16GB flash (ba z 16GB flash i intensywnym wykorzystaniu sprzętu da się wytrzymać nawet na 7.x dzięki możliwości podmontowania karty sd jako pamięci systemowej co wprowadzono w 6.0)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-06-2018, 17:04
Post: #29
Samsung Galaxy Young warto robić upgrade?
szopen napisał(a):ALE zmiana systemu nie dołoży brakującego sprzętu, a tu brakuje i RAMu i flasha

whiteindian napisał(a):W innym już wczesniej cytowanym chyba nie-gimnazjalnym linku choc z tego portalu jw "Update Galaxy Y S5360 to Android 4.4.4 KitKat CM 11 ROM [Guide]" odpowiedx autora brzmi,

Tyle tematow na polskich i zagranicznych forach o tym wiec bardzo sie dziwie ze wielkimi literami nikt tam nie pisze, ze jest MINIMALNA szansa ze po wgraniu moda CM11 na S5360 jajakolwiek nowsza aplikacja nie mowiac juz o aktualizacjach bedzie dzialac poprawnie.
"This is not actual KitKat, but a KitKat look alike ROM so it;; easy work with small RAM"(w poscie poprzednim)

Wiec nie ma znaczenia czy to CM czy zwykly ROM udajacy dowolnego Androida.......epokowy wniosek typu "w sieci są modne mniej lub bardziej bliskie nowszym Androidom albo wygladowi oprogramowania które najczęściej prowadzą do blokowaniu funkcji telefonu albo całkowitemu jego zniszczeniu. Byc moze ci co tworza robia modding to dla siebie, trudno powiedziec czemu miliony za nimi poszło "
Odpowiedz cytując ten post
17-06-2018, 17:16 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-06-2018 18:24 przez szopen.)
Post: #30
Samsung Galaxy Young warto robić upgrade?
whiteindian napisał(a):celowalbym juz w tablet 7-8" dualsim ale po sytuacji z oszustem, na razie wstrzymalem zakup.
Za rozsądny tablet z modemem (nie wiem czy akurat dual-sim) trzeba dać od 1000 do 2000zł więc to akurat cenowy strzał w kolano, biorąc pod uwagę, że sprzęt w dobrej konfiguracji, ale bez modemu (Lenovo Tab3 P8 konkretnie TB-8703F), można czasem kupić w ChRL poniżej 500zł a w potrzebie można mu dostarczać internet tetheringiem z telefonu, to sens kupna tabletu z modemem jest niewielki

Jego odświeżoną wersję na europejski rynek i z modemem TB-8704X można właśnie kupić w okolicach 1000zł, ale pamiętaj, że nie zastąpisz nim telefonu.

whiteindian napisał(a):Wiec nie ma znaczenia czy to CM czy zwykly ROM udajacy dowolnego Androida.......epokowy wniosek typu "w sieci są modne mniej lub bardziej bliskie nowszym Androidom albo wygladowi oprogramowania które najczęściej prowadzą do blokowaniu funkcji telefonu albo całkowitemu jego zniszczeniu. Byc moze ci co tworza robia modding to dla siebie, trudno powiedziec czemu miliony za nimi poszło "
To jakieś tłumaczenie z translatora? Tongue akurat tak się składa, że na GRUPĘ smartfonów o której mówimy NIE MA dobrych romów alternatwnych, bo zadbał o to producent zastosowanych flaków (broadcom, nie udostępniając stosownej dokumentacji nikomu spoza wąskiego grona programistów piszących oficjalny sofy u samsunga)

Czy to tak trudno zrozumieć?

Z grubsza pamiętam sytuację, bo sam kiedyś używałem galaxy Y duos (ten akurat chyba ma najgorsze wsparcie w całej grupie tych pechowych modeli) i dlatego wiem, że prawdziwych developerów była tylko mała garstka i się poddali za wcześnie (z punktu widzenia potencjalnych użytkowników softu spod ich klawiatur).

To samo dotyczy galaxy SL/SCL, którego wygrzebałem z szuflady - tu też niewesoło, ale akurat zajął się nim na długo JEDEN doskonały programista (we współpracy z kilkoma innymi, ale chyba kluczowe części całej roboty wykonały słownie DWIE osoby włączając tego JEDNEGO wspomnianego na początku zdania!), jakkolwiek wsparcie tego modelu porzucił ponad 2 lata temu (ograniczenia sprzętowe zawsze dają o sobie znać prędzej czy później, a takimi bieda-modelami zazwyczaj zajmują się ludzie z krajów gdzie dochody są bardzo niskie, więc potencjalnych programistów często nie stać na lepszy sprzęt).

Natomiast w przypadku sprzętu popularnego wśród developerów (czyli zazwyczaj chodzi o flagowce) jest spory wybór alternatywnego oprogramowania działającego dobrze lub wręcz doskonale.



A jeśli chodzi o modowanie wyglądu odpowiedź padła już powyżej - umownie nazywam ich gimnazjalistami - to są ludzie którym brakuje umiejętności na coś więcej (bo by przygotować w pełni działający system operacyjny jakim jest android potrzeba albo dużej grupy dobrych programistów, albo kilku mistrzów klasy światowej), a oni chcą mieć telefon, który się wyróżnia (a np. rodziców nie stać na lepszy, albo nie chcą kupić lepszego Tongue więc gimnazjaliści modują ten, który mają - a ich w środowisku jest szczególnie duże parcie na nowostki, dlatego podążają za tym miliony, przy czym jeśli wskutek kombinacji sprzęt pójdzie w kubeł to "przecież rodzice kupią jakiś inny"), a do tego często wystarczy zmienić jego wygląd na zgodny z tym co w danym momencie jest na topie = występuje w nowych telefonach.



I jeszcze jedno - jest różnica między CM10 czy CM11, a gingerbread'em (lub CM7) o wyglądzie kitkata czy nugata - jest nią wersja systemu pod spodem, a konkretniej obsługiwanej wersji API… a on niej zależy jakie aplikacje da się zainstalować i uruchomić.

może tu potrzeba takiej tabelki (to jest uproszczenie, ale masz pogląd na ideę)
CM7 = android 2.3.x = Gingerbread = API 9-10
CM10 = 4.1.x do 4.3.x = Jelly Bean = API 16-18
tu google zrobiło dziwny ruch w numeracji wersji (nie pierwszy raz, dlatego stosowane są nazwy kodowe, bo "dużymi" wersjami są 4.0.x potem przedział 4.1.x do 4.3.x i kolejna wersja to 4.4.x)
CM11 = 4.4.x = KitKat = API 19-20

i jeszcze jedno CM to android (bo pochodzi od AOSP i jest kompatybilny) i nie android (bo korporacja google nie przykłada do niego ręki) Tongue

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-06-2018, 17:53
Post: #31
Samsung Galaxy Young warto robić upgrade?
Gdzies wczesniej linkowałem łądny custom ROM.
Czyli wgrac XEO, a potem Custom ROM ewentualnie, tylko czy nie lepiej zwykły motyw Big Grin
KitKat potrzebuje 512MB RAM, wgrasz go na SGY, nie starczy na normalne korzystanie z aplikacji.
(O tym tylko nie było...gubie sie czy to jednak motyw https://forum.xda-developers.com/galaxy-...o-t3438809 )
Czyli koniec tematu.
Aktualnie tam jest chyba troche rzeczy do aktualizacji, moze troche rzeczy usunac by system byl lzejszy.
Odpowiedz cytując ten post
17-06-2018, 19:34 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-06-2018 19:56 przez szopen.)
Post: #32
Samsung Galaxy Young warto robić upgrade?
whiteindian napisał(a):Gdzies wczesniej linkowałem łądny custom ROM.
może, ale nie będę go testował - nie mogę znaleźć tego grata (galaxy y) z vodafone
swoją drogą nawet nie mam identycznego SGY z twoim (ten dla vodafone ma nawet inny numer modelu)

whiteindian napisał(a):Czyli wgrac XEO, a potem Custom ROM ewentualnie, tylko czy nie lepiej zwykły motyw
ja bym zrobił tak:
1) ostatni xeo (bo jest po polsku i jest wstępnie odmulony Tongue)
2) root
3) ręczne wywalenie śmieci, których faktycznie nie potrzebujesz (a w xeo jest tego stosunkowo mało)
trzymając się fabrycznego softu zawsze możesz się ratować odinem


jeśli chcesz wgrać jakiegoś custom-roma, to zrób to dokładnie tak, jak jest to opisane przez jego autora (zazwyczaj wygląda to tak samo, ale czasem są jakieś dodatkowe wymagania, np. rom wyjściowy, nie wiem czy to ma jakiekolwiek znaczenie, ale w szczególnych przypadkach może mieć - np. gdyby ten soft wyjściowy miał inny układ partycji niż xeo, bez eksperymentów i sprawdzenia nie da się tego zgadnąć, ja bym zaczął od xeo ale nie ma nic do stracenia - telefon o takich właściwościach użytkowych to i tak śmieć)

zawsze musisz się liczyć z możliwością uwalenia sprzętu
a bez przygotowanych backupów możesz nie mieć do czego wrócić (szczególnie, że CM10i11 mają na 100% inny układ partycji, więc wgrywanie "na pałę" zawsze się skończy źle)

i weź pod uwagę, że jestem po prostu zwykłym byłym użytkownikiem takiego gówno-telefonu, a nie androidowym developerem (nie jestem nawet informatykiem, więc chyba nie muszę mówić o tym że nie jestem też programistą Tongue)

whiteindian napisał(a):moze troche rzeczy usunac by system byl lzejszy.
po pierwsze wywaliłbym cały śmietnik od google (on się rozrasta samorzutnie do kilkuset MB jeśli nie więcej)
jeśli instalujesz aplikacje z apk to nawet sklepu nie potrzebujesz

whiteindian napisał(a):(O tym tylko nie było...gubie sie czy to jednak motyw https://forum.xda-developers.com/galaxy-...o-t3438809 )

wygląda sensownie, autorzy uprzedzają o błędach występujących w CM11 na którym ten custom się opiera, więc jesteś świadomy tego co robisz
uprzedzają też żeby nie instalować śmietnika od google (a jeśli już to nie od razu)

to chyba EOT Tongue

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-06-2018, 20:00
Post: #33
Samsung Galaxy Young warto robić upgrade?
Ja czuje ze tylko oryginalny ROM wgrac i wyrzucic dodatki.

Taki wniosek z tego pisania.

szopen napisał(a):wygląda sensownie, autorzy uprzedzają o błędach występujących w CM11 na którym ten custom się opiera,

zawsze mi sie chyba bedzie mylilo czy to custom ROM czy jednak cos co da mi nadzieje na wgrywanie aplikacji andka 4+ Tutaj autor podkresla ze jest szybszy, wiec moze w ostatecznosci to i tylko to.

Tak mysle ze koniec. Troszke okrezna droga doszlismy do wniosku, ze smartfon z 2011 roku jest praktycznie nierealny do upgrade.
Odpowiedz cytując ten post
17-06-2018, 20:05 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-06-2018 20:21 przez szopen.)
Post: #34
Samsung Galaxy Young warto robić upgrade?
whiteindian napisał(a):Troszke okrezna droga doszlismy do wniosku, ze smartfon z 2011 roku jest praktycznie nierealny do upgrade
byłem tego pewien od początku Big Grin

i to nie 2011 jest tu podstawowym problemem, a to że to jest MOCNO OKROJONY model (i już w tamtych czasach było to jak cierń w d…ie), gdyby to był flagowiec z tamtych czasów wyglądałoby to nieco inaczej (no poza faktem, że sprzęt z tamtych czasów ma i tak jakieś ograniczenia sprzętowe w rodzaju nie przystającej do dzisiejszych czasów ilości pamięci, braku niektórych sensorów, słabego procka itd.)

PS
GPS w galaxy SL odbiera sygnał TYLKO z amerykańskich satelitów i z dużym trudem w dobrych warunkach łapie sygnał 4-5 satelitów i nie ma wsparcia AGPS, i to może być powodem długiego szukania pozycji
a tablet, który wspomniałem powyżej (tak nie ma modemu, a ma GPS) złapał sygnał w tych samych warunkach z około 30-40 (w tym oczywiście amerykańskich, rosyjskich, chińskich i jakichśtam? jeszcze), oczywiście AGPS wymaga internetu, ale po zresetowaniu danych GPS sprzęt ustala pozycję w niecałe 30 sekund z maksymalną dokładnością (a znacznie szybciej znajduje pozycję przybliżoną)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-06-2018, 06:50
Post: #35
Samsung Galaxy Young warto robić upgrade?
Podsumowanie:
1. Czysty oryginalny custom ROM (XEO) + wyrzucenie zbędnych aplikacji
2. Custom ROM CM/CMX + zainstalowanie co najwyżej jednej aplikacji z wersji Android 4+
3. Update + https://www.orduh.com/cyanogenmod-10-1-a...ogle-apps/
4. Nieoryginalny custom ROM 2.3.6 - bardzo szybki

Eh, na po cichu liczyłem że z tego xda-developers uda się przypadkiem zrobić upgrade żeby włączyć takie endomondo Smile Na pewno starczy na instalacje ale zapcha kolejne aplikacje, niby ROM znacznie lżejszy ale cóż...
Odpowiedz cytując ten post
20-06-2018, 16:29 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-06-2018 17:40 przez szopen.)
Post: #36
Samsung Galaxy Young warto robić upgrade?
Skoro już tak wymęczyłeś temat to się w końcu zabrałem i zainstalowałem CM11 na galaxy SL/SCL (nazwa modelu była różna na różne rynki, ale sprzęt i model GT-I9003 jest raczej ten sam)
wnioski:
- "goły" CM11 "śmiga jak rakieta" (znacznie lepiej niż na wszelkich wersjach/modach fabrycznego softu, które kiedykolwiek "przećwiczyłem" na tym telefonie), są funkcje normalnie dostępne w androidzie 4.4 (o których w 2.3.6 można tylko pomarzyć) no i mniejsze wrażenie przebywania w muzeum Tongue (jednak już przywykłem do andka >6.0) niestety by móc realnie używać CM bez doinstalowania sklepu trzeba posiadać drugie urządzenie z andkiem 4.4 aby mieć zaufane źródło aplikacji (od biedy można użyć źródeł online, ale zawsze mam ograniczone zaufanie do tego co wrzucają do takich plikowni "randomowi goście z internetu")…
- wiele aplikacji wymaga sklepu google play oraz całego frameworku z tym związanego (google services) takim niechlubnym przykładem niech będzie Yanosik (chociaż ta aplikacja jest chyba najbardziej "pisana na kolanie" ze wszystkiego co używam)
- instalacja nawet pakietu "pico" gapps jest niemożliwa bez grzebania w systemie (partycja systemowa jest za mała i trzeba z niej coś usunąć, usunąłem kilka większych aplikacji systemowo zainstalowanych w CM11 w wersji na ten telefon, m.in. odtwarzacz audio, edytor wideo, menedżer plików i kilka pomniejszych śmieci - np. wygaszacze ekranu)
- po instalacji sklepu (wraz z przyległościami, czyli gapps w wersji "pico", a właściwie po ich aktualizacji do bieżącej wersji, bo niestety wersje z 2015 są dziś bezużyteczne i działają normalnie dopiero po aktualizacji, na 100% należy wyłączyć "play protect", bo to kolejny zamulacz) system zaczął mulić do tego stopnia, że jego używanie jest ponad mój zakres cierpliwości do kiepsko działających urządzeń, więc przerwałem dalsze testy (najwyraźniej daje o sobie znać brak RAMu, jednordzeniowy procek i przede wszystkim brak jakiejkolwiek optymalizacji serwisów google pod kątem tak starego hardware), jeśli gdzieś w chacie znajdę kartę micro-sd o rozmiarze między 4GB a 32GB, to może się jeszcze szarpnę na test z mapami OSM, w każdym razie nawet po użyciu karty w odpowiednim rozmiarze nie zamierzam używać kombinacji polegającej na swapowaniu RAMu
jest jeszcze jeden minus - akumulator "schodzi w oczach" i to nawet nie jest kwestia jego stopnia zużycia, po prostu procek ma prawie cały czas 100% obciążenia (wydaje mi się, że w gołym CM11 nie było tego problemu, ale "golas" nadaje się do użytku tylko i wyłącznie jako telefon z odtwarzaczem mp3 Tongue, no OK bardzo dobrym odtwarzaczem, bo chyba nawet flac'i też odtwarza, no nie miałem okazji sprawdzić Tongue) może to się ustabilizuje po jakimś czasie (jak się porobią wszelkie aktualizacje), ale szczerze w to wątpię

Próby użycia "współczesnego" Yanosika (3.4.0.5.1181) w trybie nawigacji kończą się porażką już na wstępie Tongue (głównie mam na myśli szybkość działania i ilość "wywrotek" zanim udało się osiągnąć działanie po zalogowaniu na istniejące konto, swoją drogą nie bez problemów, bo w międzyczasie tj. od utworzenia tego konta, tego akurat, które użyłem - ze 2 lata temu i na które próbowałem się teraz logować, ktoś mądry zmienił logowanie nazwą użytkownika na logowanie adresem e-mail… ale to co odwalają jego autorzy to temat na inny wątek), gdyby jednak ktoś próbował iść tym tropem, to kluczowe jest użycie "starej" mapy (w opcjach mapy wyłączamy domyślne zaznaczenie przy "nowa mapa", bo nowa mapa niestety przekracza możliwości tego sprzętu ;P i aplikacja wywraca się za każdym razem)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-06-2018, 19:12
Post: #37
Samsung Galaxy Young warto robić upgrade?
Dzięki za to Smile

Trzymasz się tego Yanosika, myślę że są inne opcje, a nawet gotów byłbym zakupić coś takiego. Widze że moje 2x mniejsze RAM rozwiązuje sprawę na nie i wszelkie zakusy. Być może tylko CMX (optymalizowany pod kątem szybkości) a na drugim miejscu CM10 są coś warte. Lecz chyba to dość karkołomne zadanie.
Aktualnie wszystko śmiga po hard reset.

Być może, patrząc na kilka artykułów, można spojrzeć na stare flagowce, w opiniach widzę niera bajkowe opisy jakie to one są wytrzymałe np http://www.mgsm.pl/pl/katalog/lg/g2/
Pytanie czy nawet 300PLN to jednak wydatek dla ludzi z sentymentem, jako opcja zapasowa może.
Dla mnie tez byłaby drugą opcją, bo starego zwykłego Samsunga posiadam z baterią trzymającą nieraz 2 tygodnie, do DZWONIENIA.


Wiesz, cieszę się, bo uświadomiłem sobie na podstawie tego zabytku od siostry, że przez te lata jakoś znacząco nie podniósłby mi się poziom życia dzięki najnowszemu Huawei etc Być może pewien konserwatyzm pomaga czasem w lepszych wyborach w życiu nie wiem.

Na pewno idealna czerń ekranu pod gołym niebem, dobra kamerka do rozmów przez skype, już nie mówiąc o rysiku to jednak w kategorii nowych określone pieniadze. Między opcjami budżetowymi a flagowcami chyba nie ma nic pomiędzy, nie jestem fanem kupowania telefonów "za złotówkę".
Odpowiedz cytując ten post
21-06-2018, 03:26 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-06-2018 03:58 przez szopen.)
Post: #38
Samsung Galaxy Young warto robić upgrade?
whiteindian napisał(a):Trzymasz się tego Yanosika, myślę że są inne opcje

To proste - spędzam na polskich drogach ~50-100 tys. km rocznie i nie ma dla niego pod kątem moich potrzeb żadnej sensownej alternatywy (i nie mam na myśli nawigacji, lecz dokładnie takiego kombo - ostrzegania przed zagrożeniami i radarami + podstawowe funkcje nawigacyjne, było kilka alternatyw w tym słynne waze, ale w PL "nie mają podejścia" do yanosika - przynajmniej póki w dzień jest ponad 100k aktywnych użytkowników, a w nocy ponad 10k, to precyzja i szybkość reakcji przebija wszystkie konkurencyjne systemy, niedawno o tym pisałem jak google, które jest stosunkowo dobrym systemem online wpuściło mnie w korek, a chciałem mu dać szanse i nie posłuchałem yanosika) i ciekawa sprawa - posłuchałem Jakuba, przeszedłem na betę i… jak się okazuje działa lepiej niż tzw. wersja stabilna (i nie ma niektórych błędów, które mnie wkurzają w tym śmieciu, który udaje stabilną wersję)

Co do nawigacji
- to oczywiście kwestia przyzwyczajeń, ale ostatnio mapy google naprawdę zaczynają dawać radę (a przy zgodzie na śledzenie prywatności wyszukiwarka działa znacznie lepiej niż w KAŻDEJ innej nawigacji), przy okazji właśnie sprawdziłem przykładową trasę, którą znam dość dobrze, wiedząc o tym, że jest korek na autostradzie (jechałem w przeciwną stronę dosłownie przed chwilą) i zarówno google jak i yanosik oraz sygic pokazują sensowne trasy, które teraz z pewnością będą szybsze niż autostrada (której żadna nawet nie bierze pod uwagę), tylko sposób wyświetlania mapy w trakcie nawigacji mi nie odpowiada (wolę klasyczny "wygląd 3D" spotykane w każdej typowej nawigacji niż "dynamiczne dostosowanie" stosowane przez google i to jest chyba jedyna przyczyna dla której nie używam google jako podstawowej nawigacji)
- generalnie to testowałem już różne rozwiązania: sprzętowe (kiedyś byłem fanem nawigacji samochodowych w postaci oddzielnego urządzenia, ale przy obecnych możliwościach smartfonów tracą one sens, no może za wyjątkiem przedstawicieli handlowych, którzy prowadzą nawijkę przez telefon przez cała podróż, czy tirowców którzy potrzebują rozwiązań uwzględniających tonaż i wymiary pojazdu) czy programowe (płatne też, a jednak pozostaję przy trójcy wymienionej wyżej - i każda nich jest w jakimś stopniu nawigacją online)


whiteindian napisał(a):Widze że moje 2x mniejsze RAM rozwiązuje sprawę na nie
między 320MB a 512MB różnica nie jest aż 2-krotna
oczywiście mogę się mylić co do realnych parametrów tych telefonów, CPU-Z pokazuje mi np. "total ram" 452MB(?) i available ~70-90MB przy braku dodatkowych aplikacji, a obciążenie procka spada nawet poniżej 10% przy zegarze zrzuconym do 300MHz z czego wynika, że "system się ułożył" tzn. zapewne google play skończył wszelkie aktualizacje i grzebanie po telefonie, no i w końcu da się go używać (ale nie mogę powiedzieć, że komfortowo…)

jeszcze mi zaświtało odnośnie RAM, że może SGY ma 320MB a SGSL 480MB (to chyba by najbardziej pasowało "do równego binarnego rachunku")
czyli masz zaledwie 1/4 mniej a nie połowę


whiteindian napisał(a):Między opcjami budżetowymi a flagowcami chyba nie ma nic pomiędzy

porównaj sobie parametry SGS ("jedynka"), SGSL i SGY - te 3 modele, to jest właśnie: flagowiec, średniak i dolna półka z tego samego okresu

w widełkach o których mówisz (okolice 300zł) szukałbym SGS5 ewentualnie od biedy SGS4, oba mają tryb ultraniskiego poboru energii, niemal jednym kliknięciem i zaledwie w kilka czy kilkanaście sekund przełączają tryb pracy ze smartfona w tryb podstawowego telefonu z kilkoma podstawowymi funkcjami (czyli bez funkcji "smart") i w tym trybie potrafią pracować znacznie dłużej (na świeżej baterii jest to koło 2 tygodni)

jedyny problem ze starym sprzętem to fakt, że trudno znaleźć uczciwego sprzedawcę

o lg g2 nie będę się wypowiadał, bo nawet w ręce go nie miałem

z drugiej strony za podobną kasę kupisz mało używaną klasę średnio-niską czyli, np. jakiś niezby stary redmi

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
21-06-2018, 05:25
Post: #39
Samsung Galaxy Young warto robić upgrade?
Chyba wcześniej to Twoja wypowiedź, że za 1K byś nie kupił telefonu?
Patrzę, a w swoich czasach wyższa półka kosztowała mniejszą różnicę cen z średnimi niż dzisiaj używane.W jakości jednak porównując bebechy i opinie po latach ludzi, ogromna.

szopen napisał(a):między 320MB a 512MB różnica nie jest aż 2-krotna

A czy z tych aplikacji które potrzebowalem testowales cos, bo chyba od razu zapychalo by system np. endomondo albo cronometer? Bez sklepu i owym z grzebaniem w systemie?

szopen napisał(a):jeszcze mi zaświtało odnośnie RAM, że może SGY ma 320MB a SGSL 480MB (to chyba by najbardziej pasowało "do równego binarnego rachunku")
czyli masz zaledwie 1/4 mniej a nie połowę

Nie wiem jakie zrodla podaja takie dane w sposob wiarogodny https://www.gsmarena.com/compare.php3?id...hone2=4117

szopen napisał(a):To proste - spędzam na polskich drogach ~50-100 tys. km rocznie i nie ma dla niego pod kątem moich potrzeb żadnej sensownej alternatywy (i nie mam na myśli nawigacji, lecz dokładnie takiego kombo - ostrzegania przed zagrożeniami i radarami + podstawowe funkcje nawigacyjne

Rodzice z nawigacją mieli duży problem dojechac gierkówką do Katowic, w okolicach zabudowań z kilkoma pasmami, polecenia lektora były dla ojca mało precyzyjne na temat zjazdu albo trzymania się określonej strony ("zjechać na lewo, czy trzymac się środka"). W samym mieście to wjeżdżanie na wiadukt i poprawne zjechanie w drogę boczną to był stres.

Jeśli zostanie Google Maps, przy tym SGY, to skorzystam z Twoich rady, choć nie teraz, i albo zainstaluje w przyszłości CM10 albo tą wersję CMX11 z naciskiem chyba na tą drugą, bo wtedy i tak telefon byłby tylko do dzownienia.
Nie oszukujmy się o więcej.

Na teraz po hard reset sprzęt zadziwiająco dobrze się sprawuje. Moim marzeniem byłby jakiś Note z rysikiem lub taki który w taką słoneczną pogodę nie dobija światła wcale.

Wydać 700PLN musiałbym mieć powód, żeby takie coś zatopić albo rzucić o ścianę, albo miec 100% pewnosc ze posluzy 5 lat
no pzesadzam już Smile
PS. Kończy się tamat, mimo że nie do końca jeszcze off-topic ale przyda się ludzkości, może nie ma co tego zamykać jeśli będzie czas kiedyś to pochwalę się moddingiem tego SGY tutajHeart
Odpowiedz cytując ten post
21-06-2018, 14:38 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-06-2018 15:06 przez szopen.)
Post: #40
Samsung Galaxy Young warto robić upgrade?
whiteindian napisał(a):Chyba wcześniej to Twoja wypowiedź, że za 1K byś nie kupił telefonu?
raczej nie kupiłbym i zwykle nie kupuję - mało który telefon u mnie wytrzymał ponad 2 lata
(choć przyczyny były różne - skradziony, zgubiony, utopiony, ale zdecydowanie najwięcej przypadków to mechaniczne zniszczenie przy pracy… a w takich wypadkach nie ma znaczenia, czy to flagowiec czy najtańsze badziewie - i tak zostanie zniszczony/zgubiony itd.)

whiteindian napisał(a):Nie wiem jakie zrodla podaja takie dane w sposob wiarogodny
ja też Big Grin ilość zamontowanej pamięci MUSI być "binarnie okrągła", bo takie się produkuje kości, a w telefonach z braku miejsca nie używa się modułów o niskiej pojemności a w dużej liczbie

z szokująco małą ilością flash nie dyskutuję, bo pamiętam, że jej było tak mało, że bez link2sd się nie dało używać ani SGY ani wersji dualsim (6102) i tu faktycznie SL/SCL ma te 2GB, więc nie muszę walczyć dodatkowo

ale to zestawienie mi uświadomiło, że w SL/SCL jest zupełnie inny procesor (chociaż też 1-rdzeniowy i też wydajność na dziś kuleje) i parę innych gadżetów (jednak SGY jest znacznie bardziej okrojony, niż mi się zdawało Tongue)

whiteindian napisał(a):A czy z tych aplikacji które potrzebowalem testowales cos, bo chyba od razu zapychalo by system np. endomondo albo cronometer? Bez sklepu i owym z grzebaniem w systemie?
nie, nie mam w planach testów, sorry, ale…
sprawdziłem, że są w sklepie i się instalują
i na moje oko obie wymagają sklepu/serwisów google do działania


whiteindian napisał(a):Rodzice z nawigacją mieli duży problem dojechac gierkówką do Katowic, w okolicach zabudowań z kilkoma pasmami, polecenia lektora były dla ojca mało precyzyjne na temat zjazdu albo trzymania się określonej strony ("zjechać na lewo, czy trzymac się środka"). W samym mieście to wjeżdżanie na wiadukt i poprawne zjechanie w drogę boczną to był stres.

To co opisujesz to problem tzw. "niedzielnego kierowcy", który jeździ (nawet codziennie) znanymi drogami bez użycia nawigacji/yanosika czy czegoś tam jeszcze (CB?), a na weekendową wyprawę obstawia się gadżetami, które bardziej przeszkadzają niż pomagają (z braku przyzwyczajenia do nich).

Nie zmienia to faktu, że yanosik jako nawigacja jest faktycznie dość g***niany (brak wielu podstawowych opcji spotykanych w szanujących się nawigacjach) i nie da się go używać bezwzrokowo (mimo, że wskazówki głosowe mniej więcej się pokrywają z innymi nawigacjami), ale jest to kwestia "wyjeżdżenia" z nim odpowiedniej liczby kilometrów (tak jak z każdą inną nawigacją - trzeba się przyzwyczaić do tego co ma do przekazania - kiedyś po zmianie nawigacji "sprzętowej" wróciłem się z powodu niezrozumienia interfejsu o kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt? kilometrów na S3, konkretniej o chyba największy kawałek między zjazdami na ówczesnej eSce, bo nie mogłem pojąć komunikatu "zawróć" Tongue - dopiero potem zrozumiałem - to było "zawróć za 100km" Big Grin),

natomiast jego wady rekompensują te funkcje , które mi odpowiadają (np. mogę sobie dostosować widok drogi 3D do przyzwyczajeń - to znakomicie ułatwia wyprzedzanie ciężarówek i wiem, że jeśli proponuje jakąś absurdalną trasę to zwykle jest "coś na rzeczy" - niemal zawsze się to sprawdzało, tzn. gdy zignorowałem takie wskazówki stałem w korku, w ekstremalnych wypadkach całą noc, a zaledwie kilka razy pojechałem objazdem już usuniętego zatoru nadkładając kilka do kilkunastu minut) no nie będę zachwalał, bo znam też jego wady (w tym ekstremalnie trudny do wprowadzenia adres docelowy, brak punktów pośrednich i startu z innego miejsca niż bieżące, czasem nieoptymalny routing, jednak mimo wszystko znacznie lepszy od większości nawigacji offline, no i z pewnością jest jeszcze parę innych wtop, ale to nie wątek na to)



whiteindian napisał(a):lub taki który w taką słoneczną pogodę nie dobija światła wcale.
nie wiem co masz na myśli, ale ja znam tylko jeden rodzaj wyświetlacza, który w 100% się sprawdza w intensywnym świetle (ale ma masę innych ograniczeń) jest to e-ink
a jeśli chodzi o smartfony to takie rozwiązanie jakoś się zbytnio nie przyjęło, ale popatrz na Yota Phone
(dla mnie taki smartfon byłby strzałem w kolano - z racji 2 wyświetlaczy prawdopodobnie byłby zbity góra po tygodniu używania)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  "Demo" smartfona Samsung Galaxy S6, czy coś to warte? zurich 2 4 837 24-01-2018 00:21
Ostatni post: szopen
  Yotaphone 2 YD206 upgrade do androida 5.0 arek 1 4 820 27-01-2017 11:34
Ostatni post: jakubd
  Samsung Galaxy Note 5 - porażka roku z rysikiem jakubd 7 7 274 28-08-2015 15:14
Ostatni post: jakubd
  Samsung Galaxy S6 i S6 edge czy warto? spag 0 3 486 01-04-2015 12:56
Ostatni post: spag
  dzwonek sms w galaxy y duos warmetao 1 4 601 01-03-2013 20:03
Ostatni post: szopen