[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Router Dovado i kombinacja sieciowa
18-04-2016, 07:46
Post: #1
Router Dovado i kombinacja sieciowa
Witam,
Po artykule Dovado PRO AC – najnowszy router do modemów komórkowych zaczynam zastanawiać się nad pewną kombinacją.
Mam w pracy komputer firmowy, w sieci LAN, która korzysta z "bezpiecznej sieci" ZScaler, czyli po prostu monitorują i blokują to, czego pracownik w pracy oglądać nie powinien Smile
Korzystam więc czasem z karty sieciowej na USB, do podpięcia się do Huawei E5331 (z Aero2), w tym czasie wyłączam sieć lokalną i "usuwam konfigurację", która ustawia proxy ZScaler'a.
Dodatkowo ma prywatnego laptopa, który łączy się też ze wspomnianym E5331 po WiFi.
Czy jest możliwość takiej konfiguracji routera Dovado, aby:
1) Po kablu na WAN wchodził net firmowy.
2) Po kablu LAN wychodził net firmowy do komputera firmowego.
3) Do USB był wpięty E5331 z Aero2.
4) Po WiFi łączy się laptop.
5) Na WiFi dostępny był net z firmy, ale w przypadku blokady skorzystał z Aero2.
6) Router był niewidzialny dla sieci firmowej (czy starczy zwykły DMZ).

Funkcja SZUKAJ jest za darmo, nie na darmo.
Moje oferty na olx.pl Wink
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-04-2016, 08:17
Post: #2
Router Dovado i kombinacja sieciowa
powiem Ci z mojego doświadczenia jak to wyglada, pracowałem w firmie gdzie była możliwość takiej kombinacji i ludzie z tego korzystali, z serwera leciał necik do kazdego komputera i zero monitoringu, informatyk pojawiał sie jak był problem, natomiast, przyszły zięciu pracuje w instytucie gdzie sieć ma ponad 600 stanowisk, jest pełny monitoring sieci i wpięcie przez kogoś takiego urządzenia skutkuje tym że chłopak dostaje natychmiast na maila i sms, powiadomienie o nieautoryzowanym sprzęcie w sieci, a net dla danego komputera zostaje zablokowany, chcąc niechąc gość musi przyjść i sie wytłumaczyć co i dlaczego podpinał, to wiem z relacji chłopaka córki a on właśnie zajmuje sie w instytucie siecią,
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-04-2016, 08:27
Post: #3
Router Dovado i kombinacja sieciowa
witek67 głównie chodzi mi o pozycję 5, czy w Dovado uda się takie coś skonfigurować?
Jak to wygląda w firmach i sieciach to wiem Wink

Funkcja SZUKAJ jest za darmo, nie na darmo.
Moje oferty na olx.pl Wink
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-04-2016, 12:55 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-04-2016 12:59 przez witek67.)
Post: #4
Router Dovado i kombinacja sieciowa
to juz pytanie do kogoś kto używa AC, w tiny nie znalazłem opcji przełączania przy częściowej blokadzie, chyba sie nie da, podaje 2-go neta dopiero jak całkiem padnie 1-wszy, ale kto wie co można w PRO AC nie znam tego softu, być może Jakub bedzie zorientowany

ps, a czy przypadkiem nie chcesz równolegle podawać 2-ch sygnałów neta? czy nie dojdzie do konfliktu w takim przypadku? mogę być w błedzie ale na zdrowy pomyślunek tego nie da się zrobić
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-04-2016, 13:31
Post: #5
Router Dovado i kombinacja sieciowa
faktycznie kombinacja jest niewąska i zasadniczo nie ma takiej możliwości - w danym momencie pracuje tylko jeden interfejs WAN (nie ważne czy jest to modem, czy kabel, czy WiFi), a oprogramowanie tych routerów jest "zamknięte" czyli jeśli nie ma danej opcji udostępnionej przez producenta, to jej nie ma

kwestia "niewidzialności" jest do sprawdzenia na dowolnym routerze z możliwością klonowania MAC-adresu na interfejsie WAN - jeśli sprawdzany jest wyłącznie MAC-adres to będziesz miał "niewidzialny router" tzn. widzialny jako twój komputer, jeśli natomiast stosowane są jakiekolwiek bardziej zaawansowane zabezpieczenia, to nie ukryjesz routera, a jak podejrzewam zscaler podsłuchuje cały ruch, więc routera raczej nie ukryjesz (ale jeśli nie wylecisz za to z roboty, to oczywiście możesz spróbować)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
19-04-2016, 06:06 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-04-2016 06:10 przez K4r0lSz.)
Post: #6
Router Dovado i kombinacja sieciowa
Za miesiąc "opuszczamy" korporację, więc zapewne pożegnamy się z ZScaler'em Wink aczkolwiek blokada niektórych stron może pozostać... czy edycje tabeli routing, etc., które przeważnie są dostępne w routerach nie pomogłyby w odpowiedniej konfiguracji, aby na przykład: łączność z FB albo GG szła przez Aero2? Czyli jak będę widział, że sieć LAN nie przepuszcza ruchu, to mogę przełożyć na Aero2?
Wątpię, aby utrzymano ścisłą kontrolę, jaka jest w tej chwili; raczej pozostanie tylko weryfikacja po MAC.
Nastawiłem się na najnowsze dziecko Dovado, więc też jeszcze minie chwila nim będzie dostępne w PL.

Podsłuchują pewnie cały ruch, ale "główne mózgi" siedzą w Hiszpanii, i się nami, aż tak bardzo nie interesują.
Ewentualnie za pomocą zdalnego pulpitu czasem wejdą i zainstalują/odinstalują nam coś Big Grin

Funkcja SZUKAJ jest za darmo, nie na darmo.
Moje oferty na olx.pl Wink
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
19-04-2016, 07:42
Post: #7
Router Dovado i kombinacja sieciowa
Wszystko zrobisz za pomocą komputera niezależnego lub routera z OpenWRT oraz zabawy w skrypty testujące warunki i przełączające ruch.
Da się kierować pakiety poszczególnych rodzajów, ale musisz napisać warunki albo moduły do firewalla, które ten ruch rozpoznają. Wbrew pozorom to nie jest takie oczywiste.

Jako admin zrobiłbym to jednak odwrotnie:
Wybrane rodzaje ruchu idą przez łącze główne, a cała reszta bokiem.
Warunek odwrotny: pakiety nie dochodzą, to puścić je innym kanałem jest o tyle trudny, że zadaj sobie pytanie jak router ma ustalić, że jest jakiś problem? np. jeżeli padnie onet.pl (przestaną całkiem odpowiadać serwery onet.pl) to znaczy to, że operator blokuje połączenia do onetu, czy jednak padły serwery? Na routerze tego typu sprawy rozpoznać się skutecznie nie da.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-04-2016, 06:33
Post: #8
Router Dovado i kombinacja sieciowa
Dobra, to pytanie trochę inaczej zadane, czy Dovado może pracować z dwoma aktywnymi "linkami dostarczającymi net", np. WAN i USB (modem/MiFi)?

Funkcja SZUKAJ jest za darmo, nie na darmo.
Moje oferty na olx.pl Wink
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-04-2016, 07:58
Post: #9
Router Dovado i kombinacja sieciowa
Dovado ma tylko tryb failover - łącze master i backup, a w przypadku routerów serii Pro - jeszcze jedno zapasowe. Kolejność ustalasz jak chcesz. Ale tylko jedno jest jednocześnie używane.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi jakubd za tę wiadomość:
K4r0lSz (2016-04-21)
20-04-2016, 08:17
Post: #10
Router Dovado i kombinacja sieciowa
I taka odpowiedź wyjaśnia sprawę Wink

Funkcja SZUKAJ jest za darmo, nie na darmo.
Moje oferty na olx.pl Wink
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-04-2016, 12:23
Post: #11
Router Dovado i kombinacja sieciowa
dokładnie to samo pisałem już wcześniej
szopen napisał(a):w danym momencie pracuje tylko jeden interfejs WAN

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi szopen za tę wiadomość:
K4r0lSz (2016-04-21)
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Który mobilny router jest wart polecenia? miodo 5 2 260 23-07-2022 19:59
Ostatni post: jakubd
  Nju internetowy - jaki router mobilny? Mowca 13 6 273 12-02-2021 18:15
Ostatni post: szopen
  Dovado Tiny AC Drakkainen 94 99 682 17-12-2019 11:49
Ostatni post: adamus581
  Dovado Pro AC + E3372s-153 hilink Powolne połączenie z LTE malojk 6 3 044 27-11-2019 19:15
Ostatni post: malojk
  Dovado Pro AC + e3372s 153 hilink + LevelOne WGR8031 malojk 29 9 244 25-11-2019 17:27
Ostatni post: szopen