[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Raspberry Pi 4 B - co na początek?
25-11-2020, 02:26
Post: #21
Raspberry Pi 4 B - co na początek?
Mod edit. Ekonomista:///
Dyskusję o wymianie dysku SSD w PC wydzieliłem tu:

http://forum.jdtech.pl/Watek-wymiana-dys...ncka--5801
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
25-11-2020, 21:31 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-11-2020 21:32 przez szopen.)
Post: #22
Raspberry Pi 4 B - co na początek?
Tak mi się przypomniało (bo grzebałem w swoich zasobach i się nawinęło) - te "dobre" mostki USB-sata to np. ASMedia
(jakby co to mam do niektórych modeli firmware, na wypadek gdyby nie działy poprawnie, ale linki też są gdzieś na forum)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
26-11-2020, 14:35
Post: #23
Raspberry Pi 4 B - co na początek?
Postanowiłem spróbować wgrać RpiOS na SSD, który dziś odebrałem i włożyłem do obudowy z tym "dobrym" kontrolerem. Wszystko robiłem wg tego filmiku i podczas kopiowania z karty na dysk ekran zgasł (święcił się tylko biały podkreślnik (już kiedyś tak miałem podczas włączania maliny) przez dłuższy czas), więc zresetowałem zasilanie, ale na wyłączonym odpiąłem dysk, a zostawiłem kartę i system działał poprawnie. Następnie wyłączyłem zasilanie, wyjąłem kartę i podłączyłem dysk i są tylko takie jaja:
https://drive.google.com/file/d/1GHmf-Tv...sp=sharing
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
26-11-2020, 20:56 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-11-2020 20:57 przez szopen.)
Post: #24
Raspberry Pi 4 B - co na początek?
Mi to wygląda na rozwalony system plików (co raczej nie dziwi jeśli przy kopiowaniu partycji prąd się skończył, bądź wyłączyłeś sprzęt), więc robota od nowa, ale na tym screenie masz parę podpowiedzi co możesz zrobić…

Ale specem od RPi OS to nie jestem Tongue

A teraz pytanie za 3 punkty:
- czy najpierw zaktualizowałeś sobie firmware maliny?
(w sumie mam jedną nie zaktualizowaną, więc mogę się pobawić, ale nie obiecuję że dzisiaj)

Nie miałem weny na oglądanie filmiku, więc do dupy taki opis, ale chociaż podaj czas w którym w/g poradniku na YT dorobiłeś się problemów

Masz obudowę na asmedia? bo np. jmicron (który raczył wypuścić chipsety z działającym UAS) jeśli się nie mylę już zdążył narozrabiać (wypuścili rożne chipsety z tym samym PID), więc być może musisz użyć quirks (albo spróbować bootowania z portu USB2).

PS i popracuj nad cywilizowanym wrzucaniem załączników, przecież to żadna filozofia przeskalować zdjęcie (lub po prostu robić je w natywnie mniejszej rozdzielczości)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
26-11-2020, 22:10
Post: #25
Raspberry Pi 4 B - co na początek?
szopen napisał(a):Mi to wygląda na rozwalony system plików

Też tak myślę bo w końcu nie wiem czy dokończył kopiować.



szopen napisał(a):A teraz pytanie za 3 punkty:
- czy najpierw zaktualizowałeś sobie firmware maliny?

Tak, przed samym kopiowaniem nawet.



szopen napisał(a):(w sumie mam jedną nie zaktualizowaną, więc mogę się pobawić, ale nie obiecuję że dzisiaj)

Spoko już zrobiłem kopiowanie jeszcze raz i wszystko działa... no prawie, bo chodzi tylko na USB 2.0 i Chromium Media Edition przestał obsługiwać DRM i przez to Tidal nie działa.



szopen napisał(a):Masz obudowę na asmedia? bo np. jmicron (który raczył wypuścić chipsety z działającym UAS) jeśli się nie mylę już zdążył narozrabiać (wypuścili rożne chipsety z tym samym PID), więc być może musisz użyć quirks (albo spróbować bootowania z portu USB2).

No mam tę JMS578, a o co chodzi z tym:
szopen napisał(a):więc być może musisz użyć quirks
???
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
26-11-2020, 22:34 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-11-2020 01:49 przez jakubd.)
Post: #26
Raspberry Pi 4 B - co na początek?
https://www.raspberrypi.org/forums/viewt...p?t=245931

a w kwestii DRM to chyba powinieneś skopiować kartę wraz z GUID (a nie generować nowy), ale oczywiście to tylko przypuszczenie


coś dla tych co lubią marnować czas na YT (temat zupełnie od czapy - kawa przed śniadaniem, fascynujące jest jednak wplecienie "pełnowymiarowej" reklamy w filmik, który z zasady zawiera też kryptoreklamę)



Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
27-11-2020, 12:37
Post: #27
Raspberry Pi 4 B - co na początek?
szopen napisał(a):coś dla tych co lubią marnować czas na YT (temat zupełnie od czapy - kawa przed śniadaniem, fascynujące jest jednak wplecienie "pełnowymiarowej" reklamy w filmik, który z zasady zawiera też kryptoreklamę)
https://www.youtube.com/watch?v=U8CJ_DCeADY

Włączyłem automatycznie tłumaczone napisy i powiem szczerze, że nawet gdyby były dobrze przetłumaczone to i tak nie nadążałem ich czytać. Tongue Nie wiem nawet czy gdyby gość mówił po polsku, ale w tym samym tempie czy bym coś zrozumiał.
szopen napisał(a):PS i popracuj nad cywilizowanym wrzucaniem załączników, przecież to żadna filozofia przeskalować zdjęcie (lub po prostu robić je w natywnie mniejszej rozdzielczości)

Skoro forum nie ogarnia normalnych załączników, to korzystam z serwisu, który nie robi problemów.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
27-11-2020, 17:06 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-11-2020 18:04 przez szopen.)
Post: #28
Raspberry Pi 4 B - co na początek?
Tamten serwis to korporacja, która kosi grubą kasę (i z pewnością AI przez nich stosowane już zdążyło przemielić wszystkie te materiały do ich wewnętrznych celów), ja wiem, że limit załącznika 2MB nie jest może przystający do dzisiejszych czasów (a rozumiem czemu takie ograniczenie tutaj jest), ale optymalizacja obrazka nie jest jakimś hardkorem dla użytkownika.
Zmniejszenie rozdzielczości o połowę (i tak jest mocno nadmiarowa) wystarcza by obrazek miał <1/3 limitu
   

PS jeśli jesteś leniwy rób zdjęcia whatsap'em (który ma właśnie mechanizm optymalizujący do bardzo rozsądnej objętości)
tu wersje zoptymalizowane przez nich
moja (już ze zredukowaną rozdzielczością)
   
i twoja oryginalna (hmm wyszła bokiem Tongue ale wspaniale widać że się kompresują do maksymalnie 650kB!!!)
   
na takie okazje też może się sprawdzić ta apka (akurat używam płatnej wersji, bo wzrok już dawno mi się skończył, ale darmowa też raczej daje radę w takich okolicznościach, jak fotki w celach technicznych czy "forumowych")
https://play.google.com/store/apps/detai....magnifier

Tłumaczenie maszynowe w przypadku tego filmiku faktycznie nie daje za bardzo rady, mimo że koleś nawija fajną angielszczyzną (jest dość gęsto pocięty, więc bez wcześniejszej kawy nie ma co siadać do oglądania Tongue).
Obejrzałem poradnik, który linkowałeś, na moje oko jest całkiem w porządku (właśnie wstawki reklamowe w nim skłoniły mnie by wrzucić coś w podobnym stylu tylko zrobionego naprawdę na tyle fajnie, że aż natrętna reklama może nie razić).

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&amp;t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
28-11-2020, 22:18
Post: #29
Raspberry Pi 4 B - co na początek?
A może ktoś polecić jakąś dobrą obudowę do tego SSD do Rpi? Ta z filmika w granicach 30 parę złotych nowa, więc jeśli jest ok, to może bym wziął.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
29-11-2020, 04:06
Post: #30
Raspberry Pi 4 B - co na początek?
Jeśli jest OK to weź Big Grin

jest jakaś baza kompatybilnego sprzętu (tworzona przez użytkowników, nie pamiętam na którym forum, pewnie oficjalnym forum RPi? a w każdym razie z pewnością tam jest podlinkowana, jak poszukasz to znajdziesz, bo nie mam "linka z rękawa"), ale ona nigdy nie będzie kompletna bo temat jest dość niszowy (ale zawsze możesz się tam zarejestrować i ją uzupełnić, jeśli nie ma tam sprzętu który posiadasz, a liczą się też wpisy z niekompatybilnym sprzętem lub działającym tylko częściowo np. na USB2).


mały OT

wiedziałeś, że linuxowa baza identyfikatorów sprzętu USB (na której opierają się też inne serwisy, ale przede wszystkim automatyczne rozpoznawanie sprzętu w linuxach) jest tworzona przez użytkowników?
http://www.linux-usb.org/usb-ids.html
tak samo jak baza sprzętu PCI
http://pci-ids.ucw.cz/

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&amp;t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
29-11-2020, 09:47 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-11-2020 09:48 przez Ekonomista.)
Post: #31
Raspberry Pi 4 B - co na początek?
szopen napisał(a):Jeśli jest OK to weź Big Grin

Haha. Nie wiem właśnie czy jest dobra. I nawet nie wiem czy inwestować nawet te 37 zł czy ile tam teraz kosztuje, bo w sumie jeszcze nie wiem czego chcę. Ogólnie komp w sypialni się przydaje choćby do muzyki, ale Rpi się mi wiesza (może wina systemu od początku, bo jakimś lipnym czytnikiem TF wgrywałem (2 kolejne z Ali w ogóle nie działają, kupiłem już chyba siódmy na alle, ale jeszcze go nie testowałem) w każdym razie chyba za czwartym razem było potwierdzone, że system nagrany poprawnie, ale nie wiem czy się tego info trzymać(?))...

A mam przecież jeszcze lapka, który się kurzy, bo mam jakąś awersję do laptopów, ale by idealnie pasował do sypialni, jeśli bym się przyzwyczaił.

Może bym się zabrał w końcu za to HA, do którego kupiłem początkowo malinę i teraz pytania:
1. Czy dysk SSD jest lepszy od karty TF do tego celu?
2. Czy wystarczy ten 60 GB z kompa (ogólnie on pracuje już prawie 6 lat w kompie, ale też kiedyś coś pisałeś, że jest lepszej klasy niż dzisiejsze budżetówki)?
3. Czy nie ryzykuję niepotrzebnie z podmianą w PC? Skoro komp w końcu działa może lepiej nic nie grzebać... Tongue

szopen napisał(a):wiedziałeś, że linuxowa baza identyfikatorów sprzętu USB (na której opierają się też inne serwisy, ale przede wszystkim automatyczne rozpoznawanie sprzętu w linuxach) jest tworzona przez użytkowników?
http://www.linux-usb.org/usb-ids.html
tak samo jak baza sprzętu PCI
http://pci-ids.ucw.cz/

Nie wiedziałem. RpiOS to moja pierwsza dłuższa styczność z linuxem.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
29-11-2020, 15:51 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-11-2020 20:38 przez szopen.)
Post: #32
Raspberry Pi 4 B - co na początek?
0a. ale ja też nie wiem czy jest dobra (pewnie jest skoro gość jej używa?), a nie mam motywacji by szukać wspomnianej społecznościowej bazy sprzętu (niestety linka sobie nie zostawiłem w bookmarkach, ale większość takich rzeczy można znaleźć używając choćby wyszukiwarki google Tongue)
0b. czemu nie użyjesz quirks? (w ten sposób można zmusić do działania sprzęt konstrukcyjnie zwalony przez producenta, dodając np. wyjątek dla tego konkretnego VID + PID by sterownik np. nie używał UAS, no nie znam przyczyny, ale czuję w kościach, że to pomoże)
edit: - długo nie szukałem
https://jamesachambers.com/raspberry-pi-...sh-drives/
0c. to może być trefna karta (warto mieć przynajmniej kilka różnych i stosunkowo niewielkich powiedzmy ~16GB do zabawy z RPi) bo jakoś w głowie mi się nie mieści aby tyle czytników było skopanych (próbujesz je używać w porcie USB2? bo z USB3 bywają czasem problemy. choć być ich nie powinno)
0d. w sypialni nie mam żadnego komputera Big Grin
0e. RPi się nie "wiesza" bez przyczyny, zacząłeś monitorować zajętość RAM? (w dzisiejszych czasach w typowo desktopowych rozwiązaniach naprawdę trudno się ogarnąć sensownie na sprzęcie poniżej 8GB RAMu a mając coś bardziej okrojonego trzeba korzystać po prostu rozsądnie) sprawdzasz temperaturę procka? (throttling nie powinien powodować zawieszenia "na amen" ale czasem spadki wydajności są nieprzyjemne), natomiast typową przyczyną sytuacji, gdy "nic nie działa" jest uszkodzona/wadliwa karta (to jest z reguły najsłabszy punkt systemu).


1. Tak, ale najpierw warto spróbować instalując na karcie TF - będzie sporo łatwiej na początek, zorganizujesz sobie backupy do chmury np. do gdrive to w razie W możesz sobie stamtąd przywrócić nawet na innym sprzęcie (choć to minimalnie bardziej skomplikowane np. po zmianie architektury procesora, ale to nie jest problem), generalnie zwykłe przenosiny z karty na dysk to kwestia zwykłego klonowania

2. Tak, dość rozbudowana instalacja u mnie zajmuje między 20GB, a 30GB (ale pewnie mógłbym sporo miejsca zaoszczędzić likwidując zbędne rzeczy, których realnie nie używam), z drugiej strony na nośnikach półprzewodnikowych zawsze trzeba mieć sporo wolnego miejsca (co świetnie wydłuża trwałość nośnika ułatwiając wear-levelling)

3. Twój wybór, ja bym spróbował (BTW masz laptopa i nie używasz?)


c.d.n. być może?

Bierzesz pod uwagę, że jestem zwyczajnym użytkownikiem, a nie żadnym ekspertem?

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&amp;t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
29-11-2020, 21:14
Post: #33
Raspberry Pi 4 B - co na początek?
Ad. pkt 0-3 odpowiem kiedyś bo nie ogarniam dziś kuwety...

szopen napisał(a):Bierzesz pod uwagę, że jestem zwyczajnym użytkownikiem, a nie żadnym ekspertem?

Pytam na forum, a to, że Ty zawsze tylko odpowiadasz to już inna sprawa, w każdym razie jesteś użytkownikiem high pro, a ja level beginner Tongue więc dobrze, że mam kogo zapytać.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
30-11-2020, 09:14 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-11-2020 09:59 przez szopen.)
Post: #34
Raspberry Pi 4 B - co na początek?
Ekonomista napisał(a):to, że Ty zawsze tylko odpowiadasz to już inna sprawa,
Bo jestem podobno botem Tongue

(24-11-2020 20:52)Ekonomista napisał(a):  
szopen napisał(a):Jeśli jedyne zastosowanie to player video to pomyśl np. o kodi

Nie jedyne.
I tak warto się zastanowić, nie wiem jak to wygląda obecnie z RPi4, ale wcześniej nie stanowiło problemu użyć multiboota choćby instalując NOOBS
https://www.raspberrypi.org/downloads/noobs/
https://www.raspberrypi.org/documentation/usage/kodi/
albo samodzielnie np. na osobnej karcie, to się przekonasz czy warto
https://libreelec.tv/

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&amp;t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
30-11-2020, 10:55 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-11-2020 11:03 przez Ekonomista.)
Post: #35
Raspberry Pi 4 B - co na początek?
W sumie nawet bym spróbował, ale kompletnie nie wiem o co w tym chodzi. Kiedyś miałem ten system jakby wewnątrz androida na smartboxie, ale chyba nie wiedziałem jak tego używać. Pytanie czy chodzi na tym spotify, tidal, YT, netflix, Amazon Prime Video, telewizje online?

szopen napisał(a):Bo jestem podobno botem

Co więcej - obaj jesteśmy botami napisanymi przez jakubd w celu utrzymania ruchu na tym forum. Tongue
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
30-11-2020, 11:20
Post: #36
Raspberry Pi 4 B - co na początek?
Ekonomista napisał(a):Pytanie czy chodzi na tym spotify, tidal, YT, netflix, Amazon Prime Video, telewizje online?

Adres IP: zapisano
i tak i nie, zależy co (netflix na 100% nie chodzi natywnie, tidal i/lub spotify raczej tak, tv online tak, chyba że akurat nie Big Grin )

Tak, można Kodi odpalić jako aplikację na androidzie i funkcjonalnie raczej nie ma żadnych istotnych różnic.

Ten projekt powstał pierwotnie by z konsoli zrobić centrum multimedialne (dawna nazwa to XBMC czyli X-Box Media Center), jakkolwiek przy obecnym natłoku tanich tv-boxów może to faktycznie nie ma sensu (sam używam innych rozwiązań).

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&amp;t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
30-11-2020, 12:13
Post: #37
Raspberry Pi 4 B - co na początek?
szopen napisał(a):albo samodzielnie np. na osobnej karcie, to się przekonasz czy warto
https://libreelec.tv/

Sformatowałem tą całą kartę po raspbianie i nagrałem, odpaliło i niby jest po polsku ale tylko częściowo, ale nawet nie o to chodzi bo po prostu nigdzie nie mogę znaleźć nic na temat czy w ogóle jest połączenie z internetem. Niby wpisywałem hasło do wybranej mojej sieci, ale było na każdym SSID jakiś napis "idle", a teraz nawet czas się nie zgadza, a w ogóle nie wiem jak odpalić YT, czy inne serwisy, ale nie może się połączyć z żadnym repozytorium.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
30-11-2020, 12:43 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-11-2020 12:48 przez szopen.)
Post: #38
Raspberry Pi 4 B - co na początek?
kablem podłącz do sieci

niestety nie jestem botem i nie mam tyle czasu, aby zreplikować sytuację i "prowadzić za rękę"

jeśli chodzi o YT to pewnie wiele się nie zmieniło
https://kodiwpigulce.pl/jak-zainstalowac...-poradnik/

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&amp;t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Przerobienie raspberry pi na programator pamięci BIOS morfik 25 7 907 12-09-2020 16:49
Ostatni post: szopen
  Prosty test działania Raspberry Pi Ekonomista 21 8 253 15-06-2020 14:24
Ostatni post: Ekonomista
  Raspberry Pi 2 spag 12 10 668 12-02-2015 01:37
Ostatni post: VipeRsan
  Raspberry Pi i Aero2 p4trykx 14 16 510 12-04-2014 15:46
Ostatni post: spag