[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Play Online
30-03-2012, 13:07 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-11-2012 19:43 przez szopen.)
Post: #1
Lightbulb Play Online
dostępny jako standartowo zamieszczony na wirtualnym napędzie CD (i w większości typowych konfiguracji automatycznie instalowany) w modemach dystrybuowanych w sieci Play

oto krótki opis jak dostosować go do współpracy z Aero2
(dla ostatnio modnych modemów E173, E353 czy E3131 oczywiście w wersjach u-2 lub s-2)

UWAGA - wymagają one przełączenia trybu pracy modemu przy pomocy np. TNI (Od 1 października 2012 nie jest to już potrzebne!)
(ze względów historycznych, gdy nie było znane podłoże problemu pozostawiłem funkcjonującą nazwę czynności jako "aktywacja pasma 900MHz")
http://forum.jdtech.pl/Watek-top-net-info-tzw-aktywacja-900mhz

Narzędzia -> Opcje -> Zarządzanie profilem
   

Nowy
   

ustawiamy statyczny APN darmowy oraz opcjonalnie numer dostępowy *99***1# (*99# też zazwyczaj działa bezbłędnie)
   

Zapisz
   

Ustaw domyślne
   
OK

od tego momentu kliknięcie w Połącz będzie łączyło automatycznie z siecią Aero2

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
30-03-2012, 21:27 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-11-2012 19:42 przez szopen.)
Post: #2
Lightbulb RE: Play Online
Świetny poradnik! Tego brakowało!
Dodam tylko jeszcze ciekawostkę: ktoś siadł na forum bez-kabli i wyjaśnił, co dokładnie jest źródłem problemu i co robi operacja, którą dawno temu nazwałem "odblokowaniem UMTS 900 MHz". Polecam lekturę, będę aktualizował artykuł o tym.
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=393940 (Huawei z Play i odblokowanie UMTS/HSPA+ 900MHz dla Aero2)
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
30-03-2012, 21:37 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-03-2012 21:45 przez szopen.)
Post: #3
RE: Play Online
to poradnik o "odblokowaniu" można/trzeba zmodyfikować

czekam na nową wersję stabilną TNI, bo tam przełączanie pasm w Huawei'ach prawdopodobnie będzie miało nowy interfejs

od jakiegoś czasu się zastanawiałem, jak to możliwe, aby Play sprawiał sobie "strzał w kolano" blokując 900MHz
(a jakoś nie miałem okazji tego zweryfikować, bo we Wrocku i okolicy wszędzie jest UMTS w Playu na 2100MHz)
a to po prostu problem nieco innej natury

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
30-03-2012, 22:02
Post: #4
RE: Play Online
To ja dodam taką ciekawostkę - modem E3131, prosto po zakupie. Po podłączeniu ustawiony CS_ONLY, nie rejestruje się w sieci (znaczy się nie miga samodzielnie na niebiesko), ale w ogóle nie przeszkadza to w nawiązaniu połączenia przez openwrt. Ubunciak nie chce, bo czeka na rejestrację do home network. Przestawienie na CS_PS daje znany efekt, czyli miga na niebiesko i działa we wszystkim co sie rusza.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
30-03-2012, 22:54
Post: #5
RE: Play Online
szopen: Na razie nie aktualizuję artykułu, bo nie rozumiem do końca o co chodzi (wątpliwości opisałem już na bez-kabli). Odpowiedź, że chodzi o blokadę TS11 to za mało.
cezary: Tak samo było z E173 i wszystkimi innymi modemami z Play - nie rozumiem tylko, dlaczego modemy Play mają to coś zaznaczone, a np., z Tmobile nie mają. Ta opcja (CS_ONLY - w konfiguracji modemów Play domyślna, sprawiająca problemy) chyba miała oznaczać oryginalnie, że modem pozwala tylko na połączenia typu Circuit Switched, czyli po PL: komutowane, a więc chodzi o technologie CSD/HSCSD - a to kompletna bzdura, przecież modem bez problemu łączy się w trybie GPRS, który jest przecież technologią PS (Packet Switched).
Co do OpenWRT (i TNI): one po prostu wysyłają polecenie połączenia i olewają status. A Windowsowy Mobile Partner (w W7 i Vista, bo w XP problemu nie ma) oraz jak widać Ubuntu - domyślnie sprawdzają przed wysłaniem AT+CGDCONT czy jest sygnał sieci, co z jednej strony ma sens, ale jak widać konfiguracji i problemów z Aero2 nikt nie przewidział Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
02-04-2012, 12:42 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-04-2012 12:42 przez szopen.)
Post: #6
RE: Play Online
to jeszcze uzupełnię - Play Online w wersji dostarczanej przez Play z modemami E353 i E3131 również pod XP nie chce się łączyć z Aero2 na niemodyfikowanym=nieprzełączonym modemie z Playa (wersji z E173 nie sprawdzałem ale pewnie jest tak samo)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
02-04-2012, 17:11
Post: #7
RE: Play Online
Czytam ten temat, sam używam modemu z tej sieci i mam pytanie. Napisałeś w instrukcji, że
ustawiamy statyczny APN darmowy oraz opcjonalnie numer dostępowy *99***1# (*99# też zazwyczaj działa bezbłędnie)

Od początku mam wpisane *99#, czy ta wersja z *99***1# jest bardziej zalecana, lepsza, na czym polega ta różnica?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
02-04-2012, 19:27
Post: #8
RE: Play Online
nie chcę udawać jakiegoś wszystkowiedzącego guru Smile

nie wiem jaka jest faktyczna różnica między tymi numerami, bo nie jest to dobrze udokumentowane
(ale podejrzewam, że numer *99***1# wymusza użycie pierwszego APNu ustawionego dla danego profilu, a *99# tego nie wymusza)

zalecam ten numer ponieważ przy niektórych eksperymentach użycie standartowego numeru kończyło się brakiem połączenia (jednak nie zbadałem w jakiej konkretnie sytuacji ten problem występował, a od czasu gdy używam *99***1# na problem tego samego rodzaju nie napotkałem)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
02-04-2012, 23:14
Post: #9
RE: Play Online
Mogę tylko powiedzieć o tych gwiazdkach w numerze , może ich być 1,2, lub 3 czy więcej i określają zwłokę w nawiązaniu połączenia z tego co wiem.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-04-2012, 00:26
Post: #10
RE: Play Online
To może ja wyjaśnię: numerek przed # w *99***n# oznacza CID, czyli Connection IDentifier. Jeżeli urządzenie, z którym się łączymy, potrafi zapamiętać profil połączenia (APN, nazwa użytkownika, hasło itd. - cała konfiguracja profilu połączenia GPRS), to teoretycznie każdy z tych profili ma numer.
I teraz zamiast ręcznie podawać cała konfigurację ciągiem inicjującym AT+CGDCONT=1,"IP","APN" - to dokładnie robi aplikacja sterująca połączeniem RAS - widać to w Top NetInfo - możemy pełną konfigurację zapisać sobie pod numerem CID 5 w telefonie, przez który się łączymy, a następnie wybrać numer *99***5# - już bez ciągu inicjującego.
Taką konfigurację z numerami CID mamy np. w Nokiach z Symbianem oraz SonyEricssonach (tych sterych, bez systemu operacyjnego).
Wywołanie połączenia *99# powoduje wybranie domyślnego CID w danym urządzeniu, a jeżeli takowego nie ma i nie podamy ciągu inicjującego - błędu połączenia (brak/błędny APN).
Jeżeli podamy *99***8# i CID=8 nie ma zdefiniowanego - zostanie on po prostu zignorowany, ale przy jednoczesnym braku ciągu inicjującego - wywoła błąd połączenia (brak/błędny APN).

Sorry, troszkę zamąciłem, ale chyba w miarę to jest jasne.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-04-2012, 13:42 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-04-2012 18:06 przez aero2.)
Post: #11
RE: Play Online
W ustawieniach top_netinfo podano to różnie, ale dla większości w wersji *99***1#.

[Obrazek: 9676875d764c84f4.jpg]

Dzięki panowie za informacje.

Dodane - 12.04.
Po testach zmieniłem u siebie na *99# i jest ok. Przy ustawieniu automatycznego wznawiania, przerwy w połączeniu z siecią są bardzo krótkie.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-04-2012, 14:52
Post: #12
RE: Play Online
moze ktos mi pomoze z moim problemem. kupilem wczoraj w playu modem huawei e3131, odblokowalem pasmo, stworzylem profil dla aero i wszystko dziala ale kiedy odpalam MP nagle wlacza mi sie naped fdd i pracuje bez przerwy. szukalem co mi powie na to wujek google i wszystko jest blizej opisane tu: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic21...l#10523597
czy wylaczenie dyskietki to jedyna metoda?
dodam tylko ze dyskietka glupieje w XP sp2 i 3, natomiast 7 mam na lapku wiec nie mam jak srawdzic.

pozdrawiam
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-04-2012, 15:13
Post: #13
RE: Play Online
Problem faktycznie znany i wygląda na to, że winne jest oprogramowanie Play. Jedyna metoda - nie używać tego dashboardu - i użyć Top NetInfo lub jednego z dashboardów kolegi lesiolo z forum bez-kabli.pl - ale podmiany w modemie nie polecam osobom, które nie są z tym "na ty".
Powinny wystarczyć zainstalowanie alternatywnego dashboardu i używanie go zamiast tego wbudowanego w modem.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-04-2012, 16:40
Post: #14
RE: Play Online
ok. swoja droga rozumiem ze ta metoda http://jdtech.pl/2011/08/aero2-%E2%80%93...aczen.html calkowicie omija MP wiec rowniez powinna eliminowac problem FDD?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-04-2012, 19:03
Post: #15
RE: Play Online
Podejrzewam, że problem z dostępem do stacji dyskietek jest związany z MP, więc tak, ten opis powinien załatwić poza problemem FDD także wznawianie połączeń.
Ale MP będzie się uruchamiał po podłączeniu modemu.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-04-2012, 19:47
Post: #16
RE: Play Online
(11-04-2012 14:52)Woo-kash napisał(a):  moze ktos mi pomoze z moim problemem. kupilem wczoraj w playu modem huawei e3131, odblokowalem pasmo, stworzylem profil dla aero i wszystko dziala ale kiedy odpalam MP nagle wlacza mi sie naped fdd i pracuje bez przerwy. szukalem co mi powie na to wujek google i wszystko jest blizej opisane tu: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic21...l#10523597
czy wylaczenie dyskietki to jedyna metoda?
dodam tylko ze dyskietka glupieje w XP sp2 i 3, natomiast 7 mam na lapku wiec nie mam jak srawdzic.

pozdrawiam
Miałem to samo i wyłączyłem stację FDD przez menadżera urządzeń pod XP.

Obecnie wyłączyłem autostart MP i FDD już nie wariuje Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-04-2012, 00:38
Post: #17
RE: Play Online
a jeszcze jedno szybkie pytanko. rozumiem ze samego MP nie mozna w zaden sposob ustawic na wznawianie polaczenia?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-04-2012, 09:01
Post: #18
RE: Play Online
To zależy którego MP. Tego z Play Online - nie. Lesiolo ma w swoich czeluściach takiego, który działa z niektórymi modemami i systemami, ale to loteria - wybranie właściwego i skonfigurowanie pod jeden konkretny modem i system zajęło mi kiedyś 2-3 dni testów.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-04-2012, 16:48
Post: #19
RE: Play Online
a mi ten Play online wcale nie działa, to znaczy nie chce się łączyć z aero2. Muszę łączyć się przez TNI i po połączeniu jak włączę Play online to odrazu pokazuje że jest połączony z aero2.

Jest to trochę dziwne bo pierwszego dnia wszystko działało
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-04-2012, 18:32
Post: #20
RE: Play Online
Nie chce się łączyć, to znaczy jaki jest objaw/błąd?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  ZTE MF631 poszukiwane opragramowanie z Play dsaw 16 14 493 23-01-2016 19:14
Ostatni post: dsaw
  Play Onlina automatyczne łączenie się. wojbig 4 11 046 02-02-2013 12:16
Ostatni post: szopen
  Opis NIEAKTUALNY! Top Net Info - "aktywacja modemów Play" szopen 0 36 160 30-03-2012 13:55
Ostatni post: szopen