Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Play Online
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4
dostępny jako standartowo zamieszczony na wirtualnym napędzie CD (i w większości typowych konfiguracji automatycznie instalowany) w modemach dystrybuowanych w sieci Play

oto krótki opis jak dostosować go do współpracy z Aero2
(dla ostatnio modnych modemów E173, E353 czy E3131 oczywiście w wersjach u-2 lub s-2)

UWAGA - wymagają one przełączenia trybu pracy modemu przy pomocy np. TNI (Od 1 października 2012 nie jest to już potrzebne!)
(ze względów historycznych, gdy nie było znane podłoże problemu pozostawiłem funkcjonującą nazwę czynności jako "aktywacja pasma 900MHz")
http://forum.jdtech.pl/Watek-top-net-info-tzw-aktywacja-900mhz

Narzędzia -> Opcje -> Zarządzanie profilem
[attachment=79]

Nowy
[attachment=80]

ustawiamy statyczny APN darmowy oraz opcjonalnie numer dostępowy *99***1# (*99# też zazwyczaj działa bezbłędnie)
[attachment=81]

Zapisz
[attachment=82]

Ustaw domyślne
[attachment=83]
OK

od tego momentu kliknięcie w Połącz będzie łączyło automatycznie z siecią Aero2
Świetny poradnik! Tego brakowało!
Dodam tylko jeszcze ciekawostkę: ktoś siadł na forum bez-kabli i wyjaśnił, co dokładnie jest źródłem problemu i co robi operacja, którą dawno temu nazwałem "odblokowaniem UMTS 900 MHz". Polecam lekturę, będę aktualizował artykuł o tym.
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=393940 (Huawei z Play i odblokowanie UMTS/HSPA+ 900MHz dla Aero2)
to poradnik o "odblokowaniu" można/trzeba zmodyfikować

czekam na nową wersję stabilną TNI, bo tam przełączanie pasm w Huawei'ach prawdopodobnie będzie miało nowy interfejs

od jakiegoś czasu się zastanawiałem, jak to możliwe, aby Play sprawiał sobie "strzał w kolano" blokując 900MHz
(a jakoś nie miałem okazji tego zweryfikować, bo we Wrocku i okolicy wszędzie jest UMTS w Playu na 2100MHz)
a to po prostu problem nieco innej natury
To ja dodam taką ciekawostkę - modem E3131, prosto po zakupie. Po podłączeniu ustawiony CS_ONLY, nie rejestruje się w sieci (znaczy się nie miga samodzielnie na niebiesko), ale w ogóle nie przeszkadza to w nawiązaniu połączenia przez openwrt. Ubunciak nie chce, bo czeka na rejestrację do home network. Przestawienie na CS_PS daje znany efekt, czyli miga na niebiesko i działa we wszystkim co sie rusza.
szopen: Na razie nie aktualizuję artykułu, bo nie rozumiem do końca o co chodzi (wątpliwości opisałem już na bez-kabli). Odpowiedź, że chodzi o blokadę TS11 to za mało.
cezary: Tak samo było z E173 i wszystkimi innymi modemami z Play - nie rozumiem tylko, dlaczego modemy Play mają to coś zaznaczone, a np., z Tmobile nie mają. Ta opcja (CS_ONLY - w konfiguracji modemów Play domyślna, sprawiająca problemy) chyba miała oznaczać oryginalnie, że modem pozwala tylko na połączenia typu Circuit Switched, czyli po PL: komutowane, a więc chodzi o technologie CSD/HSCSD - a to kompletna bzdura, przecież modem bez problemu łączy się w trybie GPRS, który jest przecież technologią PS (Packet Switched).
Co do OpenWRT (i TNI): one po prostu wysyłają polecenie połączenia i olewają status. A Windowsowy Mobile Partner (w W7 i Vista, bo w XP problemu nie ma) oraz jak widać Ubuntu - domyślnie sprawdzają przed wysłaniem AT+CGDCONT czy jest sygnał sieci, co z jednej strony ma sens, ale jak widać konfiguracji i problemów z Aero2 nikt nie przewidział Smile
to jeszcze uzupełnię - Play Online w wersji dostarczanej przez Play z modemami E353 i E3131 również pod XP nie chce się łączyć z Aero2 na niemodyfikowanym=nieprzełączonym modemie z Playa (wersji z E173 nie sprawdzałem ale pewnie jest tak samo)
Czytam ten temat, sam używam modemu z tej sieci i mam pytanie. Napisałeś w instrukcji, że
ustawiamy statyczny APN darmowy oraz opcjonalnie numer dostępowy *99***1# (*99# też zazwyczaj działa bezbłędnie)

Od początku mam wpisane *99#, czy ta wersja z *99***1# jest bardziej zalecana, lepsza, na czym polega ta różnica?
nie chcę udawać jakiegoś wszystkowiedzącego guru Smile

nie wiem jaka jest faktyczna różnica między tymi numerami, bo nie jest to dobrze udokumentowane
(ale podejrzewam, że numer *99***1# wymusza użycie pierwszego APNu ustawionego dla danego profilu, a *99# tego nie wymusza)

zalecam ten numer ponieważ przy niektórych eksperymentach użycie standartowego numeru kończyło się brakiem połączenia (jednak nie zbadałem w jakiej konkretnie sytuacji ten problem występował, a od czasu gdy używam *99***1# na problem tego samego rodzaju nie napotkałem)
Mogę tylko powiedzieć o tych gwiazdkach w numerze , może ich być 1,2, lub 3 czy więcej i określają zwłokę w nawiązaniu połączenia z tego co wiem.
To może ja wyjaśnię: numerek przed # w *99***n# oznacza CID, czyli Connection IDentifier. Jeżeli urządzenie, z którym się łączymy, potrafi zapamiętać profil połączenia (APN, nazwa użytkownika, hasło itd. - cała konfiguracja profilu połączenia GPRS), to teoretycznie każdy z tych profili ma numer.
I teraz zamiast ręcznie podawać cała konfigurację ciągiem inicjującym AT+CGDCONT=1,"IP","APN" - to dokładnie robi aplikacja sterująca połączeniem RAS - widać to w Top NetInfo - możemy pełną konfigurację zapisać sobie pod numerem CID 5 w telefonie, przez który się łączymy, a następnie wybrać numer *99***5# - już bez ciągu inicjującego.
Taką konfigurację z numerami CID mamy np. w Nokiach z Symbianem oraz SonyEricssonach (tych sterych, bez systemu operacyjnego).
Wywołanie połączenia *99# powoduje wybranie domyślnego CID w danym urządzeniu, a jeżeli takowego nie ma i nie podamy ciągu inicjującego - błędu połączenia (brak/błędny APN).
Jeżeli podamy *99***8# i CID=8 nie ma zdefiniowanego - zostanie on po prostu zignorowany, ale przy jednoczesnym braku ciągu inicjującego - wywoła błąd połączenia (brak/błędny APN).

Sorry, troszkę zamąciłem, ale chyba w miarę to jest jasne.
W ustawieniach top_netinfo podano to różnie, ale dla większości w wersji *99***1#.

[Obrazek: 9676875d764c84f4.jpg]

Dzięki panowie za informacje.

Dodane - 12.04.
Po testach zmieniłem u siebie na *99# i jest ok. Przy ustawieniu automatycznego wznawiania, przerwy w połączeniu z siecią są bardzo krótkie.
moze ktos mi pomoze z moim problemem. kupilem wczoraj w playu modem huawei e3131, odblokowalem pasmo, stworzylem profil dla aero i wszystko dziala ale kiedy odpalam MP nagle wlacza mi sie naped fdd i pracuje bez przerwy. szukalem co mi powie na to wujek google i wszystko jest blizej opisane tu: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic21...l#10523597
czy wylaczenie dyskietki to jedyna metoda?
dodam tylko ze dyskietka glupieje w XP sp2 i 3, natomiast 7 mam na lapku wiec nie mam jak srawdzic.

pozdrawiam
Problem faktycznie znany i wygląda na to, że winne jest oprogramowanie Play. Jedyna metoda - nie używać tego dashboardu - i użyć Top NetInfo lub jednego z dashboardów kolegi lesiolo z forum bez-kabli.pl - ale podmiany w modemie nie polecam osobom, które nie są z tym "na ty".
Powinny wystarczyć zainstalowanie alternatywnego dashboardu i używanie go zamiast tego wbudowanego w modem.
ok. swoja droga rozumiem ze ta metoda http://jdtech.pl/2011/08/aero2-%E2%80%93...aczen.html calkowicie omija MP wiec rowniez powinna eliminowac problem FDD?
Podejrzewam, że problem z dostępem do stacji dyskietek jest związany z MP, więc tak, ten opis powinien załatwić poza problemem FDD także wznawianie połączeń.
Ale MP będzie się uruchamiał po podłączeniu modemu.
(11-04-2012 14:52)Woo-kash napisał(a): [ -> ]moze ktos mi pomoze z moim problemem. kupilem wczoraj w playu modem huawei e3131, odblokowalem pasmo, stworzylem profil dla aero i wszystko dziala ale kiedy odpalam MP nagle wlacza mi sie naped fdd i pracuje bez przerwy. szukalem co mi powie na to wujek google i wszystko jest blizej opisane tu: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic21...l#10523597
czy wylaczenie dyskietki to jedyna metoda?
dodam tylko ze dyskietka glupieje w XP sp2 i 3, natomiast 7 mam na lapku wiec nie mam jak srawdzic.

pozdrawiam
Miałem to samo i wyłączyłem stację FDD przez menadżera urządzeń pod XP.

Obecnie wyłączyłem autostart MP i FDD już nie wariuje Smile
a jeszcze jedno szybkie pytanko. rozumiem ze samego MP nie mozna w zaden sposob ustawic na wznawianie polaczenia?
To zależy którego MP. Tego z Play Online - nie. Lesiolo ma w swoich czeluściach takiego, który działa z niektórymi modemami i systemami, ale to loteria - wybranie właściwego i skonfigurowanie pod jeden konkretny modem i system zajęło mi kiedyś 2-3 dni testów.
a mi ten Play online wcale nie działa, to znaczy nie chce się łączyć z aero2. Muszę łączyć się przez TNI i po połączeniu jak włączę Play online to odrazu pokazuje że jest połączony z aero2.

Jest to trochę dziwne bo pierwszego dnia wszystko działało
Nie chce się łączyć, to znaczy jaki jest objaw/błąd?
Stron: 1 2 3 4
Przekierowanie