[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mnóstwo pytań, zmiana ADSL na LTE sprzęt i oferty
26-12-2016, 13:41 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-12-2016 15:07 przez kitachi.)
Post: #1
Mnóstwo pytań, zmiana ADSL na LTE sprzęt i oferty
witam
Mam teraz Netię na łączach Orange. Jestem na końcu kabla i moje szybkości to ok 8 Mb/s, oferta 10 Mb/s. Szybkość się oczywiście waha teraz wskazuje ping 22 ms, up 10 Mbps, down 0,95 Mbps ale bywa bardzo różnie. Na routerze synchro to 12448/1153 kbps, max rate : 17192/1244 kbps, SNR 11,5/8 ; Line Attenuation : 24,2/11,2 dB.
Przy podniesieniu przez Netię na max bodaj 20 Mbps oferty było bardzo niestabilne działanie usługi i zdecydowałem na zmniejszenie do 10 Mb.
Teraz zastanawiam się nad przejściem na namolnie wciskany mi przez wszystkich operatorów internet mobilny, istotna jest cena 95 zł vs 19 zł.
Ponieważ mam usługi w Nju proponują mi jeszcze internet mobilny za 19 zł ze stażowym 50 GB + to co na telefonie czyli 25 GB = 75 GB
Teraz pytanie czy to nie będzie zamienił stryjek siekierkę na kijek.
Mam tylko styczność z mobilnym w telefonie, którego nie używam za dużo bo jednak wygodniejszy jest komputer. Tak dla mnie działa w miarę ok, czyli jak i kabel zależy kiedy i gdzie jest lepiej lub gorzej.
Pożyczyłem modem Huawei E3251 podpiąłem do routera Asus DSL-N14U i złapał HSPA+DC no i zonk bo ping ok 40-50 ms, down ok 6-7 Mbps, up ok 1 Mbps. Dziecko ma telefon z LTE, ale u mnie prawie nie chwyta i nie mogę przetestować tego LTE.
Szukam jeszcze po znajomych modemu LTE do testów.
Przeszedłem się do kolegi, ma on do nadajnika ok 400-500 m ja ok 1500-1800 m i drzewa. LTE ok 50-60 Mbps, 3G ok 12-14 Mbps. Czyli mieszkam w czarnej d.... komunikacyjnej.
Ponieważ na razie poznaję świat internetu mobilnego może ktoś z starych wyjadaczy podpowie mi jak poprawić wydajność i czy w moich warunkach warto się w niego pchać ? Jaki modem testować ? od razu antena ?
Wszystkie sugestie mile widziane. Na dodatkowe pytanie odpowiem w miarę swoich możliwości.
Wg. statystyk routera pobieramy od 20 do max 40 GB na miesiąc. Jeśli się uda chciałbym aby dało się przeskoczyć te 10 Mbps już od 20 będę zadowlolony. Poza ceną to też jeden z powodów dla którego rozglądam się za inną usługą.
Pozdrawiam
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
26-12-2016, 17:17 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-12-2016 17:23 przez szopen.)
Post: #2
Mnóstwo pytań, zmiana ADSL na LTE sprzęt i oferty
zamień się mieszkaniami ze znajomym Tongue

a na poważnie - jeśli masz możliwość pożyczyć od niego sprzęt choćby na 1 dzień to się przekonasz co jest możliwe faktycznie
ponadto powinieneś przegadać z nim jak sie sprawy mają o różnych porach i w różne dni tygodnia (o ile obciążenie sieci nie ma praktycznie żadnego wpływu w technologiach przewodowych to niestety w GSM znaczenie ma kolosalne - weź też pod uwagę, że im więcej będzie klientów tym osiągi pobliskiej stacji bazowej będą gorsze)

E3251 to modem 3G, więc nie dowiesz się za jego pomocą jaka jest sytuacja w LTE, ale skoro jesteś na skraju zasięgu, to nie wróży nic dobrego (przypuszczalnie bez instalacji antenowej się nie obędzie)


ping LTE zawsze będzie wyższy niż w ADSL (nawet jeśli kable są kiepskie), a w 3G jeszcze wyższy, to są ograniczenia technologii bezprzewodowych
kolejne ograniczenia na które niemal z pewnością trafisz to NAT i firewall operatora (co przekłada się na brak publicznego IP oraz niedziałanie niektórych usług wymagających uruchomienia jakiegoś serwera u Ciebie w domu - np. prosty monitoring już nie będzie taki prosty do zrealizowania)


co do sprzętu do zastosowań domowych, to nie ma wielkich zmian od dłuższego czasu
raczej należy pomyśleć o jakichś wypróbowanych konstrukcjach stacjonarnych czyli np.
Huawei B593 lub B315
czy TP-Link TL-MR6400 albo Archer MR200

więcej modeli także innych producentów znajdziesz w wątkach poświęconych doborowi sprzętu LTE do pracy w Play
(nie ma tu większego znaczenia, że NJU to Orange, bo technologicznie w/w wypróbowany sprzęt nie ma wsparcia dla LTE-A, ponadto Orange wprowadza LTE-A, ale generalnie ze sprzętem patrząc pod tym kątem wciąż jest słabo i jest drogi)
zasadniczo w twoim wypadku istotne jest aby modemo-router miał gniazda zewnętrznych anten LTE (lub możliwość wymiany prostych anten na zestaw anten zewnętrznych, w/w mają tą możliwość ale przy kupnie radzę pytać, bo niektóre wersje modemo-routerów Huawei mają gniazda, ale nie działają one z powodu wyłączenia tej funkcjonalności przez firmware)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
26-12-2016, 18:22
Post: #3
Mnóstwo pytań, zmiana ADSL na LTE sprzęt i oferty
Dodatkowo pamiętaj, że masz opcję (tylko pilnuj tego przy podpisywaniu umowy) wzięcia sprzętu i umowy z opcją zwrotu w ciągu 7-10 dni. Ale oczywiście na prepaidach lepiej zrobić testy i pożyczonym sprzęcie.

Przy umowach komórkowych vs stacjonarnych ZAWSZE bierz pod uwagę takie rzeczy:
- Limit transmisji danych - nawet jak mówią, że go nie ma, to mniejszym drukiem lub z doświadczenia wiadomo, że możesz pobrać od 100 do 400 GB miesięcznie, po czym dostajesz lejkiem przez twarz, czyli od 32kbit/s do 2 Mbit/s w zależności od umowy.
- Zmienna prędkość maksymalna w zależności od pory dnia, dnia tygodnia, miejsca instalacji. Warto pamiętać, że z czasem prędkość powoli spada (rośnie liczba abonentów w okolicy) i może się to poprawić skokowo (rozbudowa/dobudowa stacji bazowych) i dalej znowu spadać.
Różnice dobowe prędkości mogą sięgać nawet 90% (w szczycie 10 Mbit/s, poza szczytem 100 Mbit/s), choć to w miastach raczej.
- Jak tylko możesz, staraj się trzymać technologii LTE - większa pojemność, większe szybkości. Jednak zasięgi są mniejsze niż w 3G.

Pamiętaj, że wystawienie routera bezprzewodowego przy oknie (dobry sygnał sieci komórkowej) oznacza często, że rozkład sygnału WiFi będzie mniej optymalny. To jeden z powodów, dla których polecam stosowanie zestawów router+modem połączonych przedłużaczem USB - np. E3372+AC51u, router bliżej środka domu (gdzieś np. przy TV) a modem bliżej okna na drugim końcu kabla.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
26-12-2016, 18:32 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-12-2016 18:34 przez szopen.)
Post: #4
Mnóstwo pytań, zmiana ADSL na LTE sprzęt i oferty
jakubd napisał(a):wystawienie routera bezprzewodowego przy oknie (dobry sygnał sieci komórkowej) oznacza często, że rozkład sygnału WiFi będzie mniej optymalny.
biorąc pod uwagę prawdopodobną konieczność zastosowania anten zewnętrznych problem ten redukuje sie praktycznie do zera, jeśli jest możliwośc poprowadzenia kabli np. przewodem wentylacyjnym z dachu

ale nie zawsze tak jest - to zależy od warunków lokalnych, bo niestety długość kabli antenowych ma znaczenie i najlepiej gdy nie jest zbyt duża

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
27-12-2016, 10:09
Post: #5
Mnóstwo pytań, zmiana ADSL na LTE sprzęt i oferty
witam
Zrobiłem pomiary wg http://beta.btsearch.pl/ i łapę się do 2 stacji. Nie sprawdzałem do której najczęściej się loguję bo do tej pory mnie to nie interesowało. Do nr 1 mam wg mapy ok 1100 m, do 2 ok 800 m. Obie z LTE. Modem wieszałem w oknie parteru na przedłużaczu USB 1,8 mb w kierunku stacji nr 1. W obu przypadkach sprawę utrudnia zabudowa okoliczna i drzewa (moja okolica jest dosyć gęsto zalesiona, osiedle w lesie). Namierzyłem znajomych z modemem E3372, postaram się go wypożyczyć do testów. Routera jeśli dogada się z modemem wolałbym nie wymieniać, ma rok i obsługę modemów USB.
Teraz pytanie : jak na kompie sprawdzić do której stacji bazowej się załapałem, silę sygnału i inne potrzebne parametry ? Jakiś program specjalistyczny ? czy mobilepartner ma co potrzeba ?
Jest coś o podobnych zastosowaniach na android ? Telefonem może łatwiej zrobię pomiary.
Można wymusić ręcznie tryb pracy LTE modemu nawet przy słabym sygnale lub wymusić zmianę stacji bazowej ?
Montaż anteny może być problematyczny ze względu na chyba nie mniejszą niż 5 mb długość potrzebnych kabli do wprowadzenia sygnału do wnętrza budynki.
Inne sugestie pomocne przy pomiarach i testach.
Wiem, że wszystko to pewnie jest już gdzieś na forum, ale jako laik nawet nie wiem o co pytać i czego szukać.
Pozdrawiam
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
27-12-2016, 11:19
Post: #6
Mnóstwo pytań, zmiana ADSL na LTE sprzęt i oferty
dodam, iż pytałem znajomego jak to jest z netem u niego po LTE, ale to totalny laik. Działa i tyle. Nie zna danych o swoim łączu, ping a co to ? etc. Więc nie mogę się wesprzeć jego wiedzą i doświadczeniami jak to działa u niego.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
27-12-2016, 13:01
Post: #7
Mnóstwo pytań, zmiana ADSL na LTE sprzęt i oferty
kitachi napisał(a):Modem wieszałem w oknie parteru
z reguły im wyżej tym lepiej (ta reguła działa mniej więcej do 6-10 piętra)

kitachi napisał(a):jak na kompie sprawdzić do której stacji bazowej się załapałem, silę sygnału i inne potrzebne parametry ? Jakiś program specjalistyczny ? czy mobilepartner ma co potrzeba ?
diagnostyka w MP
albo TNI

kitachi napisał(a):Jest coś o podobnych zastosowaniach na android ? Telefonem może łatwiej zrobię pomiary.
jest, choćby netmonitor, ale każde pytanie to temat na osobny wątek
problemem androida jest duża różnorodność sprzętu, a nie na każdym telefonie oprogramowanie wymagające dużej integracji ze sprzętem działa jednakowo dobrze


kitachi napisał(a):Montaż anteny może być problematyczny
więc sprawdź sygnał i osiągi przy wszystkich oknach (nawet od takich stron które z mapy BTSów wydają się niepoprawne)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
27-12-2016, 17:26
Post: #8
Mnóstwo pytań, zmiana ADSL na LTE sprzęt i oferty
W każdym urządzeniu sprawdza się sygnał nieco inaczej - ale zwykle jest jakieś okno diagnostyki lub statusu gdzieś w opcjach programu lub strony zarządzania modemem przez przeglądarkę.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
27-12-2016, 21:36
Post: #9
Mnóstwo pytań, zmiana ADSL na LTE sprzęt i oferty
witam
No dziś przy tej pogodzie to na modemie e3251 to lipaaaaaa bo tylko edge łapało. No słabo Sad
Na netmonitor ustaliłem stację z którą się łączę i znam jej umiejscowienie. Więc łatwiej przeprowadzę pomiary.
Wziąłbym telefon córki do sprawdzenia LTE gdzie najlepsze, ale to łatwiej Fort Knox okraść niż nastolatka pożyczy taką zabawkę Smile))))
Wstępnie uzgodniłem się na użyczenie modemu LTE od kolegi. Po testuję i zdam relację. Zapewne będę miał dalsze pytania Big Grin
Czy anteny takie patyki podwójne czy też tanie panele dual do LTE niby 28 dBi po ok 40 zł ze znanego serwisu to są warte coś ?
Pozdrawiam
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
27-12-2016, 23:34 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-12-2016 23:35 przez szopen.)
Post: #10
Mnóstwo pytań, zmiana ADSL na LTE sprzęt i oferty
kitachi napisał(a):Na netmonitor ustaliłem stację z którą się łączę i znam jej umiejscowienie. Więc łatwiej przeprowadzę pomiary.
napisałem, to co napisałem i sprawdź z akażdej strony, ponieważ
kitachi napisał(a):W obu przypadkach sprawę utrudnia zabudowa okoliczna
nie twierdzę, że to się uda w twoim przypadku (nie byłem, nie widziałem), ale czasem sygnał odbity w warunkach gęstej zabudowy jest o wiele lepszy niż sygnał "bezpośredni", ale zasłonięty jakąś istotną przeszkodą np. innym budynkiem

kitachi napisał(a):[…]i drzewa (moja okolica jest dosyć gęsto zalesiona, osiedle w lesie).
niestety las znacznie zmniejsza szanse, chyba, że masz możliwość umieścić antenę powyżej linii drzew (ale pamiętaj im wyżej tym lepiej nawet jeśli tak wysokie umiejscowienie nie jest możliwe)

kitachi napisał(a):Czy anteny takie patyki podwójne czy też tanie panele dual do LTE niby 28 dBi po ok 40 zł ze znanego serwisu to są warte coś ?
zależy do czego,
jeśli chcesz poprawić samopoczucie wmawiając sobie "próbowałem coś zrobić" to są do tego znakomite,
ale jeśli chcesz poprawić siłę i jakość sygnału to raczej kup prawdziwą antenę z prawdziwym okablowaniem (a nie kablami grubości zapałki które na kilku metrach mają wyższe tłumienie niż realny zysk podłączonej nimi anteny…)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
28-12-2016, 16:06 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-12-2016 16:12 przez kitachi.)
Post: #11
Mnóstwo pytań, zmiana ADSL na LTE sprzęt i oferty [spl]
witam
Podobne problemy miałem z DVB-T znakomicie uatrakcyjniało mi oglądanie kilka drzew na drodze sygnału. Gdy wiało to miałem ładną "kratkę". Jestem i mieszkam w lesie i to w takiej płytkiej niecce. Nawet stawiając antenę na dachu razem z antenami TV mogę nie "zobaczyć" poprzez drzewa nadajników. Na odbicia raczej nie ma co liczyć. Mam w zasięgu 2 maszty/nadajniki (najbliższe) i na nich wiszą wszystkie telekomy więc podejrzewam, iż będą tak samo odbierać. W domu dla najlepszego odbioru rozmów przełączam telefon na 2G, przy 3G telefon konsumuje baterię w zawrotnym tempie, a rozmowy bywają przerywane i zrywane.
Dziecku w telefonie LTE wewnątrz domu pojawia się incydentalnie i na chwile z bardzo słabym sygnałem. Gdy przejdę 300 m od domu na małe wzniesienie jest już ok.
Dorwę modem to pobadam, jednak piętro to poddasze mieszkalne pokryte blachą więc w grę wchodzą tylko okna dachowe, co ogranicza możliwości.
Jeśli mogę prosić o wskazanie przykładowego zestawu antenowego lub schematu/kosztorysu instalacji to będę wiedział czego szukać i ile mnie to wyniesie.
Coś zaczynam podejrzewać, że ten ADSL ze mną zostanie.
Mam jeszcze kilkanaście tygodni na rozważania i badania Smile
Może jakiś telekom daje całą instalację z montażem taką z anteną na dachu w ofercie bez puszczania z torbami ?
Pozdrawiam

Ps. Wiem mniej więcej co to są modemy HiLink czy taki będzie problemem przy podłączaniu do routera ? Lepszy będzie zwykły czy nie ma to różnicy ?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
28-12-2016, 17:03 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-12-2016 17:04 przez jakubd.)
Post: #12
Mnóstwo pytań, zmiana ADSL na LTE sprzęt i oferty
Montażu nie spotkałem, żeby dawali za darmo. Jak masz sat z CPolsatu, to masz do wyboru IDU-ODU2 (jedynki nie brać nawet, jakby dopłacili - montaż sprowadza się do przymocowania na uchwycie do masztu od antetny satelitarnej, ale narzekania na takie zestawy też się pojawiają, ale nie tak straszliwe, jak na jedynkę.

Co do innych rozwiązań - jak nie widzisz z miejsca instalacji masztu, to może się okazać, że anteny kierunkowe nie mają sensu, ale to jest sens sprawdzać dopiero na wiosnę, jak wyjdą liście.

Doraźnie można kupić maszt około 2m do GSM (przy tym badziewiu nie ma różnicowania na pasma) i w niewielkiej odległości jak podłączysz pod router/modem to powinno działać. Jak chcesz mieć pewność, że będzie działać, to wyjdź na dach, postaw telefon z wymuszonym LTE z dala od blachy i ręki (komin?) i sprawdź po minucie lub dwóch jaki masz sygnał i ew. prędkości. Jeżeli sygnał będzie w miarę OK, to jest sens pchać się w antenę typu pręt. Jak nie, to sobie darować - kierunkowa być może zadziała, ale póki nie ma liści, szkoda kasy na eksperymenty.

kitachi napisał(a):Ps. Wiem mniej więcej co to są modemy HiLink czy taki będzie problemem przy podłączaniu do routera ? Lepszy będzie zwykły czy nie ma to różnicy ?
http://jdtech.pl/2013/10/huawei-e3131s-2...ilink.html
http://jdtech.pl/2016/03/jaka-wersje-mod...iadam.html
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
28-12-2016, 17:37
Post: #13
Mnóstwo pytań, zmiana ADSL na LTE sprzęt i oferty
Witam
jakubd napisał(a):Co do innych rozwiązań - jak nie widzisz z miejsca instalacji masztu, to może się okazać, że anteny kierunkowe nie mają sensu, ale to jest sens sprawdzać dopiero na wiosnę, jak wyjdą liście.
Rozumiem, zapewne to najlepsza rada. Pewnie na wiosnę jak mnie nerwacja weźmie to postaram się również uruchomić odbiór MUX-8 na DVB-T. Opinia na temat parametrów tego MUX nie nadaje się do cytowania. Ani moja antena, ani 2 TV (dekoder) nie odbierają VHF. Ale to osobny temat. Przy okazji moich obecności na dachu popatrzę co się da zrobić z LTE.
Mam jednak nadzieję, iż te przechadzki z pożyczonym modemem coś sensownego dadzą.
Człowiek chce więcej zamiast cieszyć się z tego co ma Smile
Chwilowo wszystkim dziękuję za pomoc i zainteresowanie.
Odezwę się gdy pojawią się jakieś istotne informacje. Nie wiem kiedy ten modem pozyskam, ale dam znać.
Pozdrawiam
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
28-12-2016, 19:42 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 31-12-2016 01:44 przez szopen.)
Post: #14
Mnóstwo pytań, zmiana ADSL na LTE sprzęt i oferty
co do liści to zapewne trafna uwaga (chyba, że masz wokół las ściśle iglasty) bo zwiększają one tłumienie i to znacznie

co do dvb-t na VHF, to prawdopodobnie będziesz potrzebował dodatkowej anteny
tak swoją drogą to MUX-8 w zależności od nadajnika jest w polaryzacji poziomej lub pionowej (wszystkie inne multipleksy czyli te na UHF są tylko w poziomej)
tzn. jeśli masz szerokopasmówkę obejmującą VHF, ale lokalny nadajnik mas z polaryzacja pionową, to ta szerokopasmówka nie da rady (tak samo było w czasach tv analogowej - część nadajników pracowała w H a cześć w V właśnie w paśmie VHF)


PS ewentualną dyskusję o MUX-8 oraz generalnie o dvb-t proponuję prowadzić w innym odpowiedniejszym dziale

edit powyższe skreślenie dla zwrócenia uwagi, temat MUX-8 przeniosłem do specjalnie poświęconego mu wątku:
http://forum.jdtech.pl/Watek-mux-8

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
28-12-2016, 22:04
Post: #15
Mnóstwo pytań, zmiana ADSL na LTE sprzęt i oferty
witam
Tak wiem, to osobny temat. Wkurzyło mnie tylko to, iż w założeniach DVB-T była jedna polaryzacja i UHF. Tak były sprzedawane anteny i dekodery. Teraz co, nowy sprzęt po całości czyli anteny, dekodery czy TV. Przeżyłbym dodatkową antenę, ale tylko 1 z 3 moich odbiorników (ten najnowszy) łyka VHF.
To tyle.
Więcej napiszę gdy coś będę wiedział o tym moim upragnionym LTE.
Pozdrawiam
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Wybór modemu+routera+oferty wylly31 10 10 487 03-10-2016 16:01
Ostatni post: kaliope
  Zmiana BTS-a jak to możliwe? mrrowek 7 9 496 13-11-2014 22:58
Ostatni post: jakubd
  LTE - jaki sprzęt? krzakx 3 6 018 07-09-2014 15:47
Ostatni post: spag
  LTE w Cyfrowym Polsacie, jakie sprzęt? pr0zeus 25 28 669 28-07-2014 23:13
Ostatni post: jakubd