[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jaki solidny router do starego modemu E398?
28-01-2016, 10:53
Post: #1
Jaki solidny router do starego modemu E398?
Hej,

planuję zakup routera NetGear WNDR4300, który po przeróbce ma obsługiwać modem Huawei E398. Chodzi o to, że jestem w temacie uprzedzony. Nie sądzę, aby to było tak łatwe jak z Gargoyle, że wkłądam modem i działa.

Oczywiście to nie jeden z modeli, ale na razie ten mam dostępny w promocji nowy z gwarancją, bo innych jest kilka, o które spytam w dalszej wypowiedzi.

- czy ktoś zna ten model w wersji v1 albo v2
- czy ktoś wie że sparuję go bez problemu z modemem E398
Odpowiedz cytując ten post
28-01-2016, 18:58 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-01-2016 19:22 przez szopen.)
Post: #2
Jaki solidny router do starego modemu E398?
nie znam tego konkretnie modelu, ale pod openwrt uzyskasz pracę tego modemu
jeśli masz możliwość wyboru wersji, to wybierz tą, dla której istnieje gotowy obraz openwrt+luci

Cezary z eko.one.pl przygotowuje odpowiednie obrazy z obsługą modemów (w tej chwili dostępne jest już CC)
http://eko.one.pl/?p=openwrt-luci

konfiguracja być może nie będzie banalna ale da się zrobić
http://eko.one.pl/?p=openwrt-modemygsm
http://eko.one.pl/?p=openwrt-ndis

poniżej moja konfiguracja z openwrt AA właśnie z E398 (nieco tylko zmieniona względem "standartowej")
Kod:
root@WDR4300:~# uci show network
network.loopback=interface
network.loopback.ifname=lo
network.loopback.proto=static
network.loopback.ipaddr=127.0.0.1
network.loopback.netmask=255.0.0.0
network.lan=interface
network.lan.ifname=eth0.1
network.lan.type=bridge
network.lan.proto=static
network.lan.netmask=255.255.255.0
network.lan.dns=192.168.10.1
network.lan.ipaddr=192.168.10.1
network.wan=interface
network.wan.auto=1
network.wan.proto=3g
network.wan.apn=internet
network.wan.device=/dev/ttyUSB0
network.wan.mobile_isp=custom
network.wan.service=umts
network.@switch[0]=switch
network.@switch[0].name=eth0
network.@switch[0].reset=1
network.@switch[0].enable_vlan=1
network.@switch_vlan[0]=switch_vlan
network.@switch_vlan[0].device=eth0
network.@switch_vlan[0].vlan=1
network.@switch_vlan[0].ports=0t 2 3 4 5
network.@switch_vlan[1]=switch_vlan
network.@switch_vlan[1].device=eth0
network.@switch_vlan[1].vlan=2
network.@switch_vlan[1].ports=0t 1
to nie jest całość konfiguracji, ale więcej informacji znajdziesz np. tam:
http://eko.one.pl/forum/viewforum.php?id=18

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
28-01-2016, 19:12
Post: #3
Jaki solidny router do starego modemu E398?
Jako laik (choć nie do końca) wieszczę problemy, jak ja sobie z tym poradzę. Ale chyba wystarczająco jest tutoriali na te tematy.

Pytałem p. Cezary i w tej sprawie enigmatycznie przesłął mi ten link http://eko.one.pl/?p=openwrt-3g#obsugamodemwwtrybieqmi

Zaznaczam, że to sprzet na gwar. z możlwiością zwrotu 30 dni, oczywiście z tego co dotarłem można też bez problemu wrócić do oryginalnego softu.
Odpowiedz cytując ten post
28-01-2016, 19:29 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-01-2016 19:34 przez szopen.)
Post: #4
Jaki solidny router do starego modemu E398?
kwestia powrotu do fabrycznego fw. jest mi znana dość dobrze jedynie dla TP-Linków, o Netgear'ze nie mogę się wypowiedzieć
(jakkolwiek w mocy pozostaje KLUCZOWA kwestia, aby to było firmware BEZ bootloadera, najprościej to stwierdzić po rozmiarze pliku - obraz fabrycznego firmware musi mieć rozmiar co do bajta równy obrazowi *factory.bin odpowiadającego mu obrazowi openwrt, w żadnym prtzypadku nie może być od niego większy)

PS jeśli chcesz mieć gargoyle, to wybierz jakiś router dla którego istnieje obraz gg w wersji 1.6.2.2
http://dl.eko.one.pl/gargoyle-pl/attitud...nt/ar71xx/
przy czym obraz powinien być >4MB, pozostaje jeszcze sprawdzić czy dany router ma USB
(nie sprawdzałem, ale np. TP-Link TL-WDR3600/4300/1043v2 czy Netgear WNDR3700 lub 3800 czy WNDRMAC powinny mieć)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
28-01-2016, 19:35
Post: #5
RE: Jaki solidny router do starego modemu E398?
Otóż na razie "napaliłem" się na ten model, bo jest niższa cena i będę go mógł miesiąc potestować w domu. Jeśli chodzi o jakieś problemy podczas obsługi OpenWRT, to może tym samym czegoś się nauczę?

Tamte co podałęś znam. W sieci na temat tego modelu, czy ogólnie NetGear znalazłem taką oto opinię:

Od czasu zainstalowania nowego routera, zauważyłem, że nie działa mi internet przez wifi na telefonie. Po przeanalizowaniu sprawy okazało się, że połączenie jest, ale nie ma DNSów. To dziwne, gdyż poprzedni tani i awaryjny TP-Link nie robił takiego problemu. Kilka minut z googlem uświadomiło mi, że to problem dotyczący sporej grupy urządzeń firmy Netgear, zgłoszony już około 2010 roku, nie naprawiony do dzisiaj. Chodzi o to, że jeśli nasz ISP ma swoje serwery DNS, to przychodzą one z DHCP do routera, jednak Netgear nie przekazuje ich wraz ze swoim DHCP do podłączonych do niego urządzeń. W efekcie urządzenia te nie wiedzą, jak zamienić adres symboliczny na adres IP.

(28-01-2016 19:29)szopen napisał(a):  kwestia powrotu do fabrycznego fw. jest mi znana dość dobrze jedynie dla TP-Linków, o Netgear'ze nie mogę się wypowiedzieć
(jakkolwiek w mocy pozostaje KLUCZOWA kwestia, aby to było firmware BEZ bootloadera, najprościej to stwierdzić po rozmiarze pliku - obraz fabrycznego firmware musi mieć rozmiar co do bajta równy obrazowi *factory.bin odpowiadającego mu obrazowi openwrt, w żadnym prtzypadku nie może być od niego większy)

To jest chyba Chaos Calmer LuCI - 15.05 ale czy na pewno jest jak móisz http://dl.eko.one.pl/luci/chaos_calmer/ar71xx/
Odpowiedz cytując ten post
28-01-2016, 19:51 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-01-2016 20:00 przez szopen.)
Post: #6
Jaki solidny router do starego modemu E398?
jeśli zmieniasz soft na openwrt, to przestają Cię dotyczyć wszystkie problemy dotyczące fabrycznego softu (a z tym się wiąże opisany wyżej problem), a zaczynają dotyczyć potencjalne problemy dotyczące openwrt Big Grin

niech pocieszeniem będzie to, że openwrt CC
http://dl.eko.one.pl/luci/chaos_calmer/ar71xx/
jest nieustannie rozwijany, a być może masz na swój planowany router też edycję BB, której rozwój zakończono (w zamian za to można przyjąć, że jest to wydanie w pełni stabilne)
https://wiki.openwrt.org/doc/barrier.breaker
http://dl.eko.one.pl/luci/barrier_breaker/ar71xx/

edit: - sprawdziłem czy pliki są dostępne i:
PS nie wydaje mi się, aby powrót do fabrycznego oprogramowania akurat w tym modelu był tak banalny jak w przypadku TP-Linków (widzę to po innym zestawie plików, niż dla większości routerów na SoC Atherosa), więc jeśli planujesz takie ruchy, to zastanów się dobrze i poczytaj czy powrót do fabrycznego softu jest w ogóle możliwy bez zrywania plomby gwarancyjnej, lutowania i używania konsoli szeregowej…

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
28-01-2016, 20:06
Post: #7
Jaki solidny router do starego modemu E398?
No włąsnie a skąd ja to mam wiedzieć,,,,,,

Zakładam że przez pierwsze tygodnie testowałbym go bez zmiany softu, można założyć, że zostawię go, i wgram openWRT. Dopiero po kilku miesiącach możę? pojawi się pewny soft któy pozwoli wracać bezporblemowo do oryginalnego fw, czy to jest rzadka sytuacja tak sobie marzę?

Nie mogę przytaczać innych wypowiedzi z forów bo już mnie za to skrytykowano lecz możesz się - na szczęście - mylić gdyż "Akurat netgeary od zawsze miały to w prosty sposób rozwiązane dzięki tftp, a które później weszło do innych routerów." [Cezary z eko.one]
Odpowiedz cytując ten post
28-01-2016, 20:17 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-01-2016 20:23 przez szopen.)
Post: #8
Jaki solidny router do starego modemu E398?
whiteindian napisał(a):Zakładam że przez pierwsze tygodnie testowałbym go bez zmiany softu

NETGEAR napisał(a):The USB port on the router can be used to connect only USB storage devices like flash drives or hard drives, or a printer. Do not connect computers, USB modems, CD drives, or DVD drives to the router USB port.
http://www.downloads.netgear.com/files/G...pt2014.pdf

więc jak byś chciał testować skoro fabryczne oprogramowanie NIE OBSŁUGUJE modemów?

whiteindian napisał(a):po kilku miesiącach może? pojawi się pewny soft który pozwoli wracać bezproblemowo do oryginalnego fw, czy to jest rzadka sytuacja tak sobie marzę?
nie wiem, jeśli nie ma takiej możliwości dzisiaj to być może nigdy się nie pojawi - i tak trzeba podchodzić do tematu ZAWSZE, gdy nie jesteś developerem, a temat dotyczy tzw. alternatywnego oprogramowania - nikogo nie zmusisz do zrobienia czegokolwiek

no i to jest właśnie twoje zadanie, aby poczytać czy da się wrócić do fabrycznego softu z poziomu webui (lub inny sposób nie wymagający ingerencji we "flaki" routera, czyli bez użycia konsoli szeregowej)

ja nie mam ani motywacji, ani dość czasu, aby tak głęboko badać problem, który mnie zupełnie nie dotyczy

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
28-01-2016, 20:21
Post: #9
Jaki solidny router do starego modemu E398?
Mogę go testować jedynie udostępniając ICS, wiem że on ma USB nie przystosowane domyślnie do modemów, ale już SAM zasięg w domku coś mi powie (choc tez wybiórczo bo na domyślnym sofcie może to często gorzej wyglądać).

Nie no, dzięki że się wgryzłeś w temat Smile
Ogólnie znalazłem to http://kb.netgear.com/app/answers/detail/a_id/19841 i coś o ile ma związek z poprzednim WNRD3700 https://forum.openwrt.org/viewtopic.php?id=26380

Dzięki za chęci!
Odpowiedz cytując ten post
28-01-2016, 20:40 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-01-2016 20:50 przez szopen.)
Post: #10
Jaki solidny router do starego modemu E398?
nie wiem - jak pisałem moje doświadczenie z tą grupą modeli Netgear'a jest zerowe, a generalnie ta marka jest jedną z kilku na mojej prywatnej "czarnej liście" (ze względu na wcześniejsze "dokonania"), więc raczej nie planuję ich sprzętu w moich rękach (kupionego za moje pieniądze)

co do opcji recovery nie mogę się wypowiedzieć, ale skoro nawet jest dostępne narzędzie producenta, to (gdybym był na twoim miejscu) poszłoby do wypróbowania "na pierwszy ogień" - jako jeden z pierwszych testów poszukałbym kilku wersji oficjalnego oprogramowania na ten router (jeśli są) i sprawdził czy działa funkcja recovery poprzez zmianę wersji przy użyciu tego trybu, następnie bym sprawdził czy działa poprawnie po zmianie IP routera z domyślnego na inny (w trybie recovery router powinien mieć fabryczne IP)

teraz kwestia WNDR3700 - w nim, z tego co widzę jest taki sam system plików jak w TP-Linkach,
ale model o którym mówimy jest jednym z nielicznych, gdzie jest jakieś inne rozwiązanie

PS zasięg WiFi raczej nie powinien wyglądać inaczej w zależności od oprogramowania, no chyba, że występują w nim jakieś poważne błędy

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
28-01-2016, 21:46
Post: #11
Jaki solidny router do starego modemu E398?
Coraz bardziej myślę o Twoich propozycjach, bo ten mój wybraniec ponoć ma duże problemy z zasięgiem po WiFi Smile
Odpowiedz cytując ten post
28-01-2016, 21:50
Post: #12
Jaki solidny router do starego modemu E398?
WNDR4300 - tak. Do tego v2 nie ma wsparcia ze strony OpenWRT, więc tym bardziej nie warto.
WNDR3700 (ja mam v2, na rynku raczej tylko v4) ma za to świetny zasięg WiFi i pełne wsparcie OpenWRT, choć nie ma dla niego Gargoyle - tylko LuCI.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
28-01-2016, 21:54
Post: #13
Jaki solidny router do starego modemu E398?
Na rynku polskim tylko v1, ale nadal nie wiem co z tym zasięgiem konkretnie chodzi? v2 praktycznie nie występuje u nas.
Odpowiedz cytując ten post
28-01-2016, 22:19
Post: #14
Jaki solidny router do starego modemu E398?
nie miałem w ręce, więc nie mogę ani potwierdzić ani zaprzeczyć, ale jeśli faktycznie ma problemy z kiepskim zasięgiem WiFi to na 99% wynika to z zastosowania wyłącznie wewnętrznych anten…

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
28-01-2016, 22:46
Post: #15
RE: Jaki solidny router do starego modemu E398?
Pytanie tylko czemu starszy model 3700v2 nie ma tego problemu LUB jakich konkretnych sytuacji to dotyczy bo przecież każda sytuacja jest ŚRODOWISKOWO RÓŻNA!

Oto zdjęcie przysłane ze sklepu, nie wygląda na v2....(w załączniku)


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz cytując ten post
28-01-2016, 23:00
Post: #16
Jaki solidny router do starego modemu E398?
nie wiem co to za sklep, że router jest bez gumowej nóżki Big Grin (która powinna maskować widoczny wkręt)

po przejrzeniu zdjęć dostępnych w internecie podpowiadam - wpływ na kiepski zasięg może mieć użytkowanie routera w pozycji poziomej (bez dostarczonej "nogi" umożliwiającej pracę w pionie), bo wtedy wszystkie anteny pracują w polaryzacji poziomej, natomiast ustawienie go w pionie rozwiązuje ten problem (przynajmniej częściowo, bo nie zastąpi to zewnętrznych anten)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
28-01-2016, 23:11
Post: #17
Jaki solidny router do starego modemu E398?
Towar powystawowy, strach pomyśleć że nie mają tej nóżki, jak sądzisz ???
Odpowiedz cytując ten post
28-01-2016, 23:44
Post: #18
Jaki solidny router do starego modemu E398?
WNDR3700 i 4300 nie mają ze sobą żadnego związku, to kompletnie inne urządzenia, popatrz na zdjęcia flaków:
https://wiki.openwrt.org/toh/netgear/wndr4300
https://wiki.openwrt.org/toh/netgear/wndr3700
W przypadku anten wbudowanych różnica kształtu elementów nawet o 1mm wpływa na propagację fal zwłaszcza w przypadku jednoczesnej pracy dwóch interfejsów WiFi - nie na darmo specjaliści od "liczenia" układów antenowych zarabiają mnóstwo pieniędzy.
Być może w 4300 spec był gorszy/tańszy, albo popełniono jakiś błąd w projekcie. A może zasięg mniejszy jest celowo (wymogi regulacyjne jakiegoś kraju).

A informacja o rozróżnianiu wersji są m.in. na powyższych WIKI.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
28-01-2016, 23:59
Post: #19
Jaki solidny router do starego modemu E398?
Dziwne że nie ma normalnie testó porównawczych tych dwóch modeli; nowszy model i wydaje się gorszy.
Odpowiedz cytując ten post
29-01-2016, 03:49 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-01-2016 03:53 przez szopen.)
Post: #20
Jaki solidny router do starego modemu E398?
whiteindian napisał(a):strach pomyśleć że nie mają tej nóżki, jak sądzisz ???
mówiąc o "nodze" miałem na myśli tą plastikową kształtkę umożliwiającą pionowe ustawienie sprzętu
[Obrazek: header-wndr4300-hero-photo-large-405x275.png]
jak sądzę dla chcącego nic trudnego, aby wymyślić coś zamiast (byle nie metalowego)

natomiast gumowa zatyczka otworu montażowego ma znaczenie jedynie estetyczne, jakkolwiek powinna być zamontowana, bo jej brak sugeruje fakt rozbierania sprzętu, czy wręcz obecność w niechlujnym serwisie…
(choć jest stosowana jako nóżka przy pracy w pozycji poziomej, jednak biorąc pod uwagę moje podejrzenia… prawdopodobnie taka pozycja robocza nie jest optymalna, ale jak już pisałem - nie sprawdzałem i nie planuję)

co do nieporównywalności obu konstrukcji zgadzam się z Jakubem, a jeśli zajrzysz w linki z jego posta powyżej, to zobaczysz jak ludzie dorabiają zewnętrzne anteny do routerów ich fabrycznie pozbawionych

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Który mobilny router jest wart polecenia? miodo 5 2 261 23-07-2022 19:59
Ostatni post: jakubd
  Nju internetowy - jaki router mobilny? Mowca 13 6 275 12-02-2021 18:15
Ostatni post: szopen
  router do nju lalalala 70 24 088 19-11-2019 14:57
Ostatni post: Ekonomista
  Przy próbie pobrania łatki SSH w Xiaomi router 3g wyskakuje powiadomienie lolokm 44 40 955 14-03-2019 22:42
Ostatni post: lolokm
  Router z Wi FI Calling - jest takie coś? @@Maciek@@ 16 6 634 21-02-2019 21:55
Ostatni post: grzech1991