[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jaki modem do PLAY.
21-02-2015, 20:37
Post: #1
Jaki modem do PLAY.
Aktualnie mam FORMUŁA 4.0+ oraz wolną kartę SIM do internetu LTE.

Przez pierwsze 6 miesięcy mam nieograniczony transfer po zasięgu LTE PLAY.
Dodatkowo mogę korzystać z zasięgu innych sieci podczas używania internetu ( tylko H+ , nie mogę używać LTE innych sieci )

Przez pierwsze pół roku chce używać tylko LTE PLAY ( czy da się zablokować słabsze transfery ?). Przez następny okres chce korzystać z najlepszego zasięgu nie niezależnie czy to 3GPLAY, LTEPLAY, 3GPLUS. Modemu będę używał w Warszawie , opcjonalnie w domu gdzie mam zasięg tylko z PLUSa.

Który modem mi to udostępni?
Który modem polecacie?

MF823 - za 110zł bez GW HILINK ( rożne wersje czy trzeba uważać ? )
3372s-153s - za 140zł 12 miesięcy HILINK
3372s z PLAY - za 190zł 24miesiące GW klasyczny

Witam na forumSmile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
21-02-2015, 20:43
Post: #2
Jaki modem do PLAY.
E3372 Hilink
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi mrrowek za tę wiadomość:
klimak007 (2015-02-22)
22-02-2015, 02:50
Post: #3
Jaki modem do PLAY.
Huawei E3372 to w tej chwili najciekawszy wybór - artykuł o tym modelu w drodze, ale MF823 także będzie działał OK.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi jakubd za tę wiadomość:
klimak007 (2015-02-22)
22-02-2015, 15:15
Post: #4
Jaki modem do PLAY.
Rozumiem że będę mógł wymusić działanie TYLKO LTE (LTE albo wcale)
Rozumiem że będą mógł wyłączyć LTE i korzystać z H+.

Wiem że zadaję te same pytanie ale chcę się upewnić.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
22-02-2015, 15:39 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-02-2015 15:40 przez spag.)
Post: #5
Odp: Jaki modem do PLAY.
Zwykle w modemach LTE masz opcje:
-automat
-tylko 4G /LTE
-tylko 3G /HSPA/WCDMA/H+
-tylko 2G (chociaż to w modemach lte nie występuje albo jest rzadkie)

從我的 用 Galaxy Note II LTE 發送
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi spag za tę wiadomość:
klimak007 (2015-02-22)
07-04-2015, 17:22 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-04-2015 17:27 przez peter1819.)
Post: #6
Jaki modem do PLAY.
Koledzy.
Tak dla pewności, bo już mam mętlik w głowie po 4 dniach czytania tego forum i bez........k......
Co konkretnie pod router TP MR3420 do internetu w Play. Karta jest pod LTE ale raczej w mojej lokalizacji mam marne szanse na zasięg LTE. Docelowo LTE na razie jest H+.
Na pewno E3372 ale HiLink czy zwykły tak aby było na zasadzie włóż, ustaw i zapomnij.
Jaki Dashbord jakie WEBUI, Firmware.
Może jakiś link z alle............ ? Smile co warto kupić?
Jeszcze jedno. Czy do anteny zewnętrznej będzie potrzebny do tego zestawu aktywny hub? Nadajniki dość daleko.
Pozdrawiam
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
07-04-2015, 20:33 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-04-2015 20:34 przez mrrowek.)
Post: #7
Jaki modem do PLAY.
spokojnie u tego mozna zamówić

http://allegro.pl/modem-lte-4g-3g-huawei...61041.html

nie wiem jak ten sprzedawca

http://allegro.pl/modem-lte-huawei-e3372...61431.html

ale ten modem hilinka ma lepsiejsze oprogramowanie posiada coś takiego jak Cell ID - identyfikacja nadajnika z jakim się łączy.

hub aktywny bedzie potrzebny zeby nie rwało połaczenia no i oczywsićei zmiana oprogramowania na routerze na jakies openWRT
bez aktywnego huba modem TP-Linka WR710N
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
07-04-2015, 21:10
Post: #8
RE: Jaki modem do PLAY.
Ok. Czy ten z drugiego linku będzie miał polskie menu ewentualnie angielskie ?
Czy trzeba będzie coś w nim zmieniać (Dashbord lub Webui)?
Martwi mnie tylko ten Hub. A Gargoyle już w nim siedzi.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
08-04-2015, 00:15 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-04-2015 00:36 przez szopen.)
Post: #9
Jaki modem do PLAY.
mrrowek napisał(a):bez aktywnego huba modem TP-Linka WR710N
1) nie modem tylko router
2) o ile zestaw TL-WR710N (+ gargoyle by obsy) wraz modemem 3G Huawei E182 działał bezproblemowo przy bardzo niskiej sile sygnału 3G, to po zmianie na modem LTE ZTE MF821 stabilności starczyło na niecałą dobę - po tym czasie wisiał zarówno modem jak i router (nie mam teraz możliwości dalszych eksperymentów, ale przyczyną problemów najprawdopodobniej były niedostatki zasilania) mimo, tego, że przeciętnie sygnał był między -70 a -60 dBm czyli całkiem przyzwoity

więc tak jak kiedyś rekomendowałem ten router do pracy z modemami 3G, tak teraz odradzam go do LTE (choć zawsze można użyć rozwiązania z aktywnym hubem), jeśli będę miał czas i okazję do dalszych eksperymentów być może sprawdzę współpracę z innymi modemami LTE, ale nie chcę niczego nikomu obiecywać


co do współpracy TL-WDR4300 (gargoyle 1.6.2.2 by obsy) to właśnie zaczynam eksperyment polegający na użyciu obu portów routera do zasilania modemu przy zastosowaniu kabla USB typu Y (czasem zwanego "wąsem USB") z tym samym modemem ZTE MF821, który poległ w tandemie z T:-WR710, warunki są bardzo zbliżone do tych w których pracował WR710+MF821 więc wynik będzie porównywalny

peter1819 napisał(a):Czy do anteny zewnętrznej będzie potrzebny do tego zestawu aktywny hub? Nadajniki dość daleko.

to zależy od faktycznych warunków - dobra antena kierunkowa może na tyle poprawić siłę sygnału, że zapotrzebowanie modemu na energię spadnie do poziomu akceptowalnego przez porty routera

więc jeśli planujesz dobrą antenę, to być może hub możesz zostawić sobie na zakup w drugiej kolejności (jeśli będą problemy ze stabilnością), ale czuję, że się jednak przyda

niestety zebranie danych by móc dać autorytatywną odpowiedź jest mało prawdopodobne - większość ludzi operuje mało precyzyjnymi terminami - "nadajniki są daleko", "siłą sygnału jest niska - 1 kreska", do tego dochodzi różna czułość modemów i wiele różnych modeli routerów

PS może kiedyś się zbiorę i narysuję schemat kabla służącego do zasilania modemu bez użycia huba,
na dziś tylko ascii-art Big Grin

w skrócie wygląda to tak (po lewej wtyk USB, po środku gniazdo USB po prawej podłączenie zasilacza 5V 2A)
5V-----------x------------5V---------------do +5V zasilacza
Data+ ------------------ Data+
Data- ------------------- Data-
masa -------------------- masa------------do masy zasilacza

------x------- oznacza brak połączenia

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
08-04-2015, 10:20
Post: #10
Jaki modem do PLAY.
Generalnie koncentrator i antenę zostawiamy na drugi rzut zakupów. Zaczynamy od routera i modemu. Potem dokupujemy elementy, które okażą się niezbędne.

W najbliższym czasie zaczynam testy wydajności MR3420+E3372 w różnych konfiguracjach (firmware fabryczny, Gargoyle, tryb tradycyjny i HiLink). Z tego wyjdzie jakaś tam tabelka i informacja, jaka konfiguracja jest najlepsza, albo że to bez znaczenia.

Co do WebUI - w każdej wersji jest angielski, tylko domyślny język może być rosyjski i tyle.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
08-04-2015, 11:13
Post: #11
RE: Jaki modem do PLAY.
Hmm...
Dziękuję za cenne informacje.
Może więc wstrzymam się i poczekam na recenzję jakubd'a.
A samo dodatkowe zasilanie modemu to chyba nie problem.
Myślę, że całość można byłoby zabudować we wtyku-gnieździe USB takiej ala przejściówce i chyba należałoby zastosować diody typy 1N4001. Wystarczyłoby dodatkowe 500mA do 1000mA - 5V
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
08-04-2015, 11:53
Post: #12
Jaki modem do PLAY.
peter1819 napisał(a):A samo dodatkowe zasilanie modemu to chyba nie problem.
Myślę, że całość można byłoby zabudować we wtyku-gnieździe USB takiej ala przejściówce i chyba należałoby zastosować diody typy 1N4001. Wystarczyłoby dodatkowe 500mA do 1000mA - 5V
niestety z racji faktu, że napięcie 5V jest już "na styk" (5% tolerancji daje zakres 4,75V do 5,25V) wprowadzenie dodatkowego spadku 0,6V na diodzie jest bardzo niewskazane - dużo prostsze rozwiązanie podałem powyżej - wystarczy usunąć połączenie styku +5V we wtyczce (jest to działanie zapobiegawcze, aby nie uszkodzić układu zasilania routera)

natomiast co do obciążalności zasilacza dla modemu, to jestem przekonany, że bezpieczne minimum na każde warunki zasięgowe to 2A
chociaż oczywiście można dobrać eksperymentalnie
(doświadczenia pokazały, że 1A obciążalności ta za mało w niektórych wypadkach, ponadto potwierdzają to dane z noty katalogowej chipsetu stosowanego w modemach 3G, z grubsza pamiętam, że maksymalne obciążenie generowane przez modemy oparte o ten chipset może sięgać ~1,4A a modemy LTE są nieco bardziej prądożerne od HSPA)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
08-04-2015, 13:59
Post: #13
RE: Jaki modem do PLAY.
Żeby nie było off top.
Wiem że nośnikiem danych jest linia D+ i D-.
Ale czy samo przecięcie +5V wystarczy?
Może i przeciąć -5V ?
Zakup czegoś takiego
http://allegro.pl/krotki-10cm-przedluzac...92179.html
http://allegro.pl/przedluzacz-kabel-usb-...08356.html
+ zasilacz 5v - 1,5 - 2A rozwiąże problem.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
08-04-2015, 21:19 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-04-2015 21:01 przez szopen.)
Post: #14
Jaki modem do PLAY.
offtop jeśli wymyślę jak to może wydzielę to do osobnego wątku

teraz kwestia formalna Big Grin
w USB nie występuje ujemne napięcie zasilania, więc nie ma czegoś takiego jak -5V
jeśli już to od biedy można to nazwać 0V, ale lepiej gdy jest to "masa" (ground, GND)

linia danych jest różnicowa i symetryczna
ale prawdę mówiąc nigdy nie wpadłem na pomysł, aby przeanalizować czy to może działać bez linii masy
jednak intuicja mi podpowiada, że odcięcie masy spowoduje nieprzewidywalne efekty
(a na analizę to raczej nie będę marnował czasu, bo dokumentacja USB mimo, że ogólnie dostępna zawiera łącznie kilka tysięcy stron)

co do kabelka oczywiście można przerobić taki krótki kabelek, jak i np. metrowy
(przy braku doświadczenia w lutowaniu może się okazać, że 10cm to za mało, aby wprowadzić kilkukrotne poprawki)

ten tańszy wydaje się być zrobiony solidniej

linki zarchiwizowane "ku pamięci"
https://web.archive.org/web/201504081843...92179.html
https://web.archive.org/web/201504091857...08356.html

PS już dawno miałem pomysł na zaprojektowanie (i zamówienie wykonania jakiejś sensownej ilości) miniaturowej płytki drukowanej przygotowanej do wlutowania gniazda i wtyku USB oraz jednego gniazda zasilania (przewidywałem też, jeśli byłoby to możliwe opcjonalne otwory montażowe dla różnych gniazd zasilania), ale pomysł chyba upadł - zawsze mam coś ważniejszego i pilniejsze wydatki

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
09-04-2015, 12:51 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-04-2015 13:14 przez peter1819.)
Post: #15
RE: Jaki modem do PLAY.
Chyba dwa razy ten sam link został zarchiwizowany.
Dla mnie nośnikiem napięcia i prądu (tak samo obciążone) jest +5V i -5V.
I tu pojawia się problem czy skrót GND należy tłumaczyć jako masa czy dosłownie uziemienie? Przecież pojawia się na nim potencjał elektryczny.
Czy GND to to samo co masa, uziemienie, "-" (minus)?
Dla mnie nie.
A ja w lutowanie chętnie się bawię.
Cyna i kalafonia nie są mi obce.
Ale w temat charakterystyki USB nie chce wnikać Smile
Dostęp do tych kabelków mam od ręki. Sklep pod "blokiem"
A tu też coś ciekawego i ja chyba takie coś zaadoptuję do dodatkowego zasilania.
http://www.komputronik.pl/product/166292...nitek.html
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
09-04-2015, 18:28
Post: #16
Jaki modem do PLAY.
ten WR710N dziala
po pytaniach w tym temacie
http://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?id=10308

sprawdzony organoleptycznie
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
09-04-2015, 20:39
Post: #17
Jaki modem do PLAY.
peter1819 napisał(a):Dla mnie nośnikiem napięcia i prądu (tak samo obciążone) jest +5V i -5V.
Może i jest, ale nie w USB. Na prawdę i od zawsze napięcie zasilania urządzeń USB wynosi 5V (różnica potencjałów między GND i +5V) z ustanowioną w standardzie maksymalną mocą 2,5W (500mA) - co akurat okazało się, że nie zawsze jest spełniane, np. przez modemy, a niektórzy producenci (Dell, HP) oferują laptopy ze specjalnymi gniazdami USB, które dają nawet 20-30W.
peter1819 napisał(a):I tu pojawia się problem czy skrót GND należy tłumaczyć jako masa czy dosłownie uziemienie? Przecież pojawia się na nim potencjał elektryczny.
Czy GND to to samo co masa, uziemienie, "-" (minus)?
GND to masa - wspólna dla wszystkich urządzeń i ekranu kabla USB. Zawsze jest jakaś różnica potencjałów między GND a prawdziwym uziemieniem, ale w elektronice, zwykle nie ma to żadnego znaczenia, bo dodatkowe uziemienie jest raczej systemem bezpieczeństwa dla urządzeń zasilanych 110/230V (obudowa pralek, kuchenek, wyłączniki różnicowe), a nie elementem niezbędnym do pracy przysłowiowego radia tranzystorowego (już widzę te setki ludzi po mieście, którzy w celu posłuchania radia muszą wbijać metalowy palik w ziemię i polewać wodą Smile
To co w elektronice tego typu jest istotne to różnica potencjałów między GND a linią zasilania i musi ona dla USB wynosić 5V z podanym marginesem błędu oraz mniej więcej wspólna dla wszystkich podłączonych kablami USB urządzeń - co uzyskuje się między innymi łącząc masy.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
09-04-2015, 21:02
Post: #18
RE: Jaki modem do PLAY.
Oj...
Dobra już nie brniemy w to dalej Smile
Krótko, tniemy +5V od strony router podając + (plus) z zasilacza bezpośrednio na modem. Następnie łączmy masę(y) GND z - (minusem) zasilacza.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
09-04-2015, 21:22 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-04-2015 23:02 przez szopen.)
Post: #19
Jaki modem do PLAY.
peter1819 napisał(a):Chyba dwa razy ten sam link został zarchiwizowany.
poprawione

peter1819 napisał(a):Dla mnie nośnikiem napięcia i prądu (tak samo obciążone) jest +5V i -5V.
tyle, że tam nie ma nigdzie -5V
zasilanie nie jest symetryczne (w przypadku USB oczywiście)
jeśli odcinasz linię zasilającą (+5V) to zasilanie po prostu nie występuje (obwód nie jest zamknięty, przez linię masy nie płynie prąd zasilania, mimo to masa ma jeszcze inne zastosowania)

peter1819 napisał(a):Cyna i kalafonia nie są mi obce.
to sobie poradzisz, musisz tylko popracować nad teorią

peter1819 napisał(a):A tu też coś ciekawego i ja chyba takie coś zaadoptuję do dodatkowego zasilania.
hub pasywny to "strzał w kolano" - kolejne urządzenie wymagające zasilania
prawdę mówiąc mając "papiery" od zastosowanego chipsetu można przerobić hub pasywny w aktywny, ale jeśli wszystko jest zalane w silikonie (czy innym tworzywie) to trudności rosną piętrowo - trzeba najpierw pozbyć się obudowy bez uszkodzenia sprzętu, potem przeanalizować budowę porównując ze schematem typowej aplikacji (raczej niczego "ponad" nie spodziewam się w tej konstrukcji), a na koniec dokonać przeróbek - tu nie wystarczy podpiąć zasilanie z zewnątrz, a w każdym razie jest to dość ryzykowne działanie bez analizy schematu (można podpiąć "na pałę" do jednego z wyjść, ale nie mogę obiecać, że nie spłonie i hub i router w najgorszym wypadku, oraz czy zostanie osiągnięty cel czyli podanie zasilania z zewnątrz do podpiętego modemu)

link "ku pamięci"
https://web.archive.org/web/201504091912...nitek.html
(nie wiem czy zadziała Big Grin)

peter1819 napisał(a):Dobra już nie brniemy w to dalej
sorry jak zaczynałem pisać, to nie było jeszcze tych 3 postów powyżej - mrrowek'a , Jakuba i twojego (mam też inne zajęcia, więc piszę "na raty" swoją drogą nie ja jeden - post na który odpowiadam był w 2 wersjach - sporo dodałeś przy edycji)

mrrowek napisał(a):ten WR710N dziala
nie mam takiego samego modemu, być może ZTE MF821 jest bardziej prądożerny
(ale mam w planach zakup E3372 to zapewne protestuję osobiście - dzięki za info)

póki co konfiguracja jak opisałem wyżej czyli TL-WDR4300@gg1.6.2.2_by_obsy + ZTE MF821 + kabelek Y działa jakieś 2 dni
postaram się testować jak najdłużej, ale w planach mam likwidację łącza LTE (prawdopodobnie na korzyść stacjonarnej Netii)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
09-04-2015, 21:35
Post: #20
RE: Jaki modem do PLAY.
szopen myślisz, że ta przejściówka z ostatniego linku nie zda egzaminu?
A miałem takie piękny plan połączyć to z czymś takim:
http://allegro.pl/uniwersalna-ladowarka-...57477.html
A we wtyku USB wchodzącym do rutera po prostu wyłamać ząbek z +5V.
Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Modem ZTE MF286 czy potrzebne zewnętrzne anteny bogdanzieba 4 3 042 09-03-2021 13:02
Ostatni post: jakubd
  Huawei E3372h-320 jaki ruter mbr 1 5 537 26-08-2020 09:22
Ostatni post: jakubd
  Modem mPcie Huawei ME909s-120 nie działa z LTE Yellow 8 5 333 17-04-2019 16:06
Ostatni post: szopen
  Huawei E3372 z Play to wersja Hilink? bogdanzieba 11 10 633 31-01-2019 23:09
Ostatni post: bogdanzieba
  huawei E3372 - Play Internet zawiesza się przy rozłączaniu pigwa 1 2 290 10-12-2018 13:26
Ostatni post: szopen