[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Huawei E353s-2 brak dostępu do UMTS 900MHz sieci Plus / Aero2
03-10-2015, 17:59
Post: #1
Huawei E353s-2 brak dostępu do UMTS 900MHz sieci Plus / Aero2
Witam wszystkich!

Od ponad 2 lat korzystałem z Aero2 bez problemu osiągając b. dobre parametry połączeń w tym samym miejscu zamieszkania. Niestety 2 tygodnie temu moja karta SIM uległa uszkodzeniu (uszkodzone styki przez częste wyjmowanie z modemu i telefonu). Po wymianie karty SIM na nową nie moge zalogować sie do sieci UMTS 900MHz Plus (pre-paid) oraz Aero2. Na innych pasmach przy tych kartach mam doskonały zasięg i na karcie Play oraz Orange w UMTS 900MHz też jest on dobry. Pasmo wymuszam wg rysunku w tym temacie http://forum.jdtech.pl/Watek-wymuszanie-...ach-huawei. Nie moge sie zalogować do tego pasma niezależnie czy to o 13 czy 1 w nocy. Nigdy nie miałem takiego problemu.

Czy jest możliwość, abym jakimś magicznym sposobem przez przypadek zablokował w TNI dostęp do UMTS 900MHz wyłącznie na kartach Plus oraz Aero2 przy czym nie zmieniając konfiguracji - Orange i Play w tym paśmie jednocześnie działały? Huh Jeśli tak to jak to sprawdzić / naprawić?

Czy może jest to jakaś awaria sieci? Nową karte mam od środy.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-10-2015, 19:03 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-10-2015 19:06 przez szopen.)
Post: #2
Huawei E353s-2 brak dostępu do UMTS 900MHz sieci Plus / Aero2
Obecny napisał(a):Czy jest możliwość, abym jakimś magicznym sposobem przez przypadek zablokował w TNI dostęp do UMTS 900MHz wyłącznie na kartach Plus oraz Aero2 przy czym nie zmieniając konfiguracji - Orange i Play w tym paśmie jednocześnie działały?

moim zdaniem nie ma takiej możliwości
ustawione w modemie pasma można odczytać przy pomocy MDMA (lub odpowiednich komend AT)

PS podejrzewam, że to lokalna awaria stacji bazowej - sprawdź działanie w innej lokalizacji

PPS przez chwilę zaświtał mi też pomysł: "studenci przyjechali" ale to może dotyczyć wyłącznie specyficznych lokalizacji w miastach akademickich

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi szopen za tę wiadomość:
Obecny (2015-10-03)
03-10-2015, 19:33
Post: #3
Huawei E353s-2 brak dostępu do UMTS 900MHz sieci Plus / Aero2
Z inną lokalizacją może być problem ze względu na to, iż mam komputer PC a telefon tylko z 2100MHz.

Głównie pisząc ten wątek miałem zamiar sie upewnić właśnie czy czegoś "nie popsułem" w modemie. Odnośnie awarii stacji bazowej no to napisałem w piątek do Plusa na e-mail BOK w tej sprawie, czy nie ma w mojej okolicy awarii tego pasma aczkolwiek nie wiem czy oni tam mają dostęp do takich danych Rolleyes
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-10-2015, 22:57
Post: #4
Huawei E353s-2 brak dostępu do UMTS 900MHz sieci Plus / Aero2
Wątpię, żebyś coś popsuł, a awarie/wyłączenia na U900 mam zgłaszane dość często od kilku miesięcy. Wszystko wraca do normy po kilku dniach.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
13-10-2015, 19:25
Post: #5
Huawei E353s-2 brak dostępu do UMTS 900MHz sieci Plus / Aero2
Minął tydzień od czasu przekierowania mojego problemu do odpowiedniego działu i BOK Plusa nic nie odpisał. Myślę, aby napisać do BOK Aero2 ale chciałbym sie upewnić czy to nie wina modemu więc prosiłbym jeszcze o chwile uwagi.

Czy to normalne, że w paśmie UMTS 900MHz dioda świeci na zielono (powinna chyba na błękitno?) podczas transferu danych na Play oraz Orange?

Czy jest jakaś możliwość abym uszkodził w ten sposób modem podczas jego rozkręcania? Nim wymieniłem kartę SIM myślałem, że może styki modemu są uszkodzone i go rozkręciłem.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-10-2015, 00:43 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-10-2015 00:56 przez szopen.)
Post: #6
Huawei E353s-2 brak dostępu do UMTS 900MHz sieci Plus / Aero2
Obecny napisał(a):Czy to normalne, że w paśmie UMTS 900MHz dioda świeci na zielono
NIE

w "gołym" UMTSie kolor wskaźnika powinien być niebieski ("granatowy"), a w HSPA turkusowy ("jasnoniebieski" ale część osób uznaje ten kolor za odcień zielonego)

kolor turkusowy jest uzyskiwany poprzez równoczesne świecenie diody niebieskiej oraz zielonej

jakkolwiek nie tylko dioda informuje o statusie połączenia, te informacje masz też w menadżerze połączenia (PO, MP czy choćby alternatywne TNI, czy MDMA)

Obecny napisał(a):Czy jest jakaś możliwość abym uszkodził w ten sposób modem podczas jego rozkręcania?
jest taka możliwość

Obecny napisał(a):Nim wymieniłem kartę SIM myślałem, że może styki modemu są uszkodzone i go rozkręciłem.
styki karty SIM nie mają wpływu na technologię połączenia, ponadto w przypadku uszkodzenia gniazda SIM połączenia ani w 3G, ani w 2G nie są możliwe, a oprogramowanie sterujące wyświetla stosowny komunikat
(o braku bądź uszkodzeniu karty SIM)

do ewentualnej diagnostyki modemu możesz użyć Mobile Doctor (oczywiście nie sprawdzi on poprawności działania LED, która jest tylko wskaźnikiem)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-10-2015, 11:10 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-10-2015 11:12 przez Kaui.)
Post: #7
RE: Huawei E353s-2 brak dostępu do UMTS 900MHz sieci Plus / Aero2
(03-10-2015 19:33)Obecny napisał(a):  Z inną lokalizacją może być problem ze względu na to, iż mam komputer PC a telefon tylko z 2100MHz. [...]
Aero2/Plus wpuszcza też na 2100MHz, spróbuj Wink

(13-10-2015 19:25)Obecny napisał(a):  [...]
Czy to normalne, że w paśmie UMTS 900MHz dioda świeci na zielono (powinna chyba na błękitno?) podczas transferu danych na Play oraz Orange?
[...]
Jak świeci na zielono to jesteś w trybie GSM, czyli pewnie EDGE - a nie UMTS.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-10-2015, 14:48 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-10-2015 21:34 przez szopen.)
Post: #8
Huawei E353s-2 brak dostępu do UMTS 900MHz sieci Plus / Aero2
Kaui napisał(a):Jak świeci na zielono to jesteś w trybie GSM, czyli pewnie EDGE - a nie UMTS.
dość prosto zauważyć połączenie w 2G - prędkość pobierania nie przekracza nigdy 0,3 Mbps (a właściwie to raczej trudno uzyskać 200kbps czyli ~20kB/s)
chciałem pokazać przykładowy wynik z
http://www.speedtest.net/pl/
ale nie starczyło mi cierpliwości Big Grin

edit: teraz mam chwilę - oto przykładowy wynik przy połączeniu 2G

[Obrazek: 4745578151.png]

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-10-2015, 16:36
Post: #9
Huawei E353s-2 brak dostępu do UMTS 900MHz sieci Plus / Aero2
Zrobiłem skan programem "Mobile Doctor". Błąd występuje tylko w polu "Check Network function status" nawet przy ustawieniu pasma W2100 jako domyślne Sad Pozostałe etapy OK. Czy ktoś wie jak naprawić ten błąd z Doctora? Wgranie na nowo oprogramowania modemu? Proszę pilnie o pomoc Confused
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
16-10-2015, 08:20
Post: #10
Huawei E353s-2 brak dostępu do UMTS 900MHz sieci Plus / Aero2
Tego typu raporty (zanik 3G) otrzymuję dość regularnie z różnych stron Polski i zawsze sygnał wraca po kilku dniach. Jeden z raport nawet z centrum Warszawy. Po prostu konserwują BTSy, albo wprowadzają w nich jakieś zmiany. Lepiej poczekać.
Infolinie o takich rzeczach nie mają informacji, a nawet jak technik drugiej linii wsparcia ma takie informacje, to nie przekaże ich dalej, póki nie jest to awaria globalna.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
16-10-2015, 13:51
Post: #11
Huawei E353s-2 brak dostępu do UMTS 900MHz sieci Plus / Aero2
Dostępu do tego pasma nie mam już ponad 2 tygodnie, a na dodatek wczoraj Aero2 robiło konserwacje sieci, więc by coś na pewno zauważyli. Jestem prawie w centrum dużego miasta, więc niemożliwe aby nic nie zrobili w tym czasie.

Czy problem może powodować błąd wykryty w Mobile Doctor (wynik post wyżej) ? Czy jest to po prostu przy okazji wykryty błąd niezwiązany z problemem?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
16-10-2015, 14:13
Post: #12
Huawei E353s-2 brak dostępu do UMTS 900MHz sieci Plus / Aero2
Obecny napisał(a):Dostępu do tego pasma nie mam już ponad 2 tygodnie, a na dodatek wczoraj Aero2 robiło konserwacje sieci, więc by coś na pewno zauważyli. Jestem prawie w centrum dużego miasta, więc niemożliwe aby nic nie zrobili w tym czasie.
2 tygodnie to długo. Czasem się zdarza, że to likwidacja stacji bazowej i jej przeniesienie.
Konserwacja o której piszesz miała związek z systemem billingowym Aero2, a nie stacjami bazowymi, którymi zarządza de facto Plus.
Obecny napisał(a):Czy problem może powodować błąd wykryty w Mobile Doctor (wynik post wyżej) ? Czy jest to po prostu przy okazji wykryty błąd niezwiązany z problemem?
Ja to rozumiem tak, że to objaw problemu. Przyczyna tkwi w braku sygnału 3G z sieci Plus. Jedyna skuteczna metoda diagnozy to wycieczka z modemem i komputerem (wiem, niewykonalna) pod stację bazową w celu sprawdzenia, czy działa, czy nie.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
19-10-2015, 22:47
Post: #13
Huawei E353s-2 brak dostępu do UMTS 900MHz sieci Plus / Aero2
Załóżmy, że błąd w Mobile Doctor jest powodem całej sytuacji. Wgrałem nowe firmware w wersji 21.157.62.00.203 (wcześniej miałem starsze od Play). Nic. Czy poza firmware są jakieś jeszcze kombinacje ustawień? (nowe firmware nadpisuje wszystkie ustawienia?).

Czepiam sie modemu bo dioda kontrolna świeci w Orange i Play na zielono w W900, a powinna na błękitno (wiemy o co chodzi). Błąd MD wyskakuje nawet w Orange gdzie da sie zalogować do sieci.

Jestem ~0,20km od nadajnika i W2100 oraz W900 są na tym samym budynku - jeśli W2100 stamtąd odbieram to W900 też raczej działa.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
19-10-2015, 22:54 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-10-2015 22:55 przez szopen.)
Post: #14
Huawei E353s-2 brak dostępu do UMTS 900MHz sieci Plus / Aero2
Obecny napisał(a):Załóżmy, że błąd w Mobile Doctor jest powodem całej sytuacji.
to co widzisz w MD, ten błąd wynika z faktu, że modem (a właściwie karta SIM) nie jest zalogowana do sieci operatora
pozostaje zgadnąć z jakiego powodu…

chciałem napisać, że nie jesteś jedyny, ale problemy z Orange wykluczają podobieństwo

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-10-2015, 08:22
Post: #15
Huawei E353s-2 brak dostępu do UMTS 900MHz sieci Plus / Aero2
W celu potwierdzenia winy operatora - pozostaje wycieczka w zasięg innej stacji bazowej U900. Niestety nic więcej nie da się ustalić. Choć być może do tego czasu działanie U900 wróci, bo to operator coś grzebie w sieci.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
16-12-2015, 01:07 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-12-2015 01:12 przez Obecny.)
Post: #16
Huawei E353s-2 brak dostępu do UMTS 900MHz sieci Plus / Aero2
Musze przyznać, że faktycznie winą był operator - od paru dni UMTS2100 śmiga pięknie, więc dziś postanowiłem sprawdzić UMTS900 i działa elegancko. Zagadką jest, że dioda kontrolna świeci na zielono, zamiast błękitno ale jeśli wszystko działa jak należy (TEORETYCZNIE) to nie ma co grzebać w środku modemu Smile

Dzięki wszystkim za wyczerpujące odpowiedzi Wink
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
16-12-2015, 02:00
Post: #17
Huawei E353s-2 brak dostępu do UMTS 900MHz sieci Plus / Aero2
normalnie kwestia kolorów jest taka:
czysty zielony jest zawsze w trakcie logowania do sieci - pierwsze mignięcia po podłączeniu
czysty niebieski jest w UMTSie
a turkusowy (niebioesko-zielony) w HSPA (i wyższych trybach)

jeśli nigdy nie widujesz koloru niebieskiego można przypuszczać, że niebieska dioda jest uszkodzona (wtedy w UMTSie będziesz miał "ciemność")

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
16-12-2015, 16:39 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-12-2015 00:08 przez Obecny.)
Post: #18
Huawei E353s-2 brak dostępu do UMTS 900MHz sieci Plus / Aero2
Na ciemnoniebiesko świeci, gdy jestem połączony z internetem ale nie przesyłam żadnych danych oraz gdy jestem zalogowany w sieci (wtedy miga)
Na zielono świeci, gdy przesyłam dane. Jest tak samo w obu trybach tj. UMTS900 i UMTS2100. Tryb sieci na pewno poprawnie sie zmienia bo wskazuje inny zasięg i CID na nich. No chybaże już zapomniałem jak świeci. Ważne, że w UMTS900 działa połączenie - moge spać spokojnie Big Grin

Widocznie modem jest skonfigurowany przez producenta do świecenia diodą "zastępczą" (nwm). Świeci zawsze na jakiś kolor.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  HiLink API dla urządzeń Huawei VipeRsan 47 196 417 02-01-2021 23:29
Ostatni post: szopen
  Czy da się zmusić modem niezgodny do obsługi AERO2 (E122)? painlust 23 35 746 15-02-2018 18:15
Ostatni post: szopen
  Huawei E3276 brak modemu RAS jest tylko karta sieciowa NDIS Krystyna z gazowni 11 26 935 19-01-2018 13:37
Ostatni post: Krystyna z gazowni
  Huawei E3276 nie rozpoznaje Sieci Aero2- uszkodzona Antena ? AdamK 10 34 954 19-01-2018 10:36
Ostatni post: jakubd
  huawei e3531 s2 nie przełancza automatycznie sieci po zmianie karty? Lorek 14 32 886 11-11-2017 10:46
Ostatni post: Lorek