[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Huawei E3372h - mały problem
24-03-2016, 20:10 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-06-2016 21:54 przez szopen.)
Post: #1
Huawei E3372h - mały problem
Witajcie.
Mam pytanie, raczej z kategorii technicznych.
Otóż posiadam rzeczony modem i mam problem (przynajmniej tak z punktu technicznego mi się wydaje).

Otóż modem posiada dwa złącza antenowe, na złączu nr1 między sygnałem a masą jest zwarcie, natomiast na nr2 takowego nie ma.

Pytam o to ponieważ chciałbym wykluczyć ewentualną usterkę modemu, bo wydaje mi się, że tak być nie powinno Smile

Druga sprawa czy ktokolwiek z was orientuje się jak mocna jest wbudowana weń antena?

Modem generalnie w tej chwili działa, ale podpięcie zew. anten nie poprawia generalnie nic w kwestii sygnału.

Pozdrawiam.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
25-03-2016, 00:19
Post: #2
E3372h - mały problem
1. Zwarcie masz przed, czy po podłączeniu anteny? Bo jak przed to może być OK, ponieważ wetknięcie wtyczki odłącza antenę wbudowaną.
2. Pytanie o "mocność" anten (bo są dwie) wbudowanych jest bezsensowne Smile W porównaniu z innymi modemami (to już przykład sensownego pytania) E3372 to porządny, czuły modem, który nie wyróżnia się negatywnie ani nadzwyczaj pozytywnie. Po prostu działa Smile
3. Jeżeli podłączyłeś antenę zainstalowaną w pomieszczeniu z modemem, to w sumie wynik poprawny i dowodzi tylko, że antena w modemie jest OK. Jeżeli to patyk za kilkanaście PLN, to tym bardziej dowodzi tego, że projektanci modemu dali sobie radę z ignorowaniem podłączonej anteny, gdy nie działa jak trzeba. Bo taki patyk zwykle tłumi sygnał, a nie poprawia.
Efekt zobaczysz, gdy:
- Antenę umieścisz w miejscu o lepszym sygnale, np. za oknem, a w przypadku kierunkowej - np. na dachu precyzyjnie ustawioną na właściwy BTS.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
25-03-2016, 00:59
Post: #3
E3372h - mały problem
Za oknem nic to nie daje.
Antenę mam w konfiguracji MIMO.
Co do zwarcia jest przed i po wpięciu antenty.
Co do konektorów CRC9 to one po wpięciu anteny zew. odłączają tę wbudowaną, gniazdo ma tzw. wyłącznik - to wiem.
Niestety albo stety mój modem podczas pracy jest zauważalnie ciepły, a trzeba pamiętać, że to plastikowa obudowa - jakby był metal to by było cieplej (choć metal by tłumił sygnał).
Co do anten to jest to konfiguracja 2x 15dBi - uzysk co do jakości sygnału bo wyrzuceniu anten za okno na stosunkowo otwartą przestrzeń był generalnie żaden.
Co anten w E3372 to jedna z nich to dokładnie malutki płat miedzi na płytce (typowe) oraz malutki plastik powleczony miedzią o niewiele większej powierzchni - ot anteny w stylu tych z telefonu komórkowego.
Stąd spodziewałem się poprawy jakości sygnału ponieważ obecnie mam ok. 40% a obecnie zakupione anteny mają zdecydowanie większą powierzchnię, w trybie MIMO powinno być coś widać.
Stąd obstawiam usterkę modemu, bo co jak co, ale na gnieździe anteny nie powinno być nigdy żadnego zwarcia (przynajmniej ja się z czymś takim nie spotkałem).
Dlatego zapytałem bo może ktoś wie jak faktycznie powinno być, obecnie nie mam drugiego E3372 aby sprawdzić na żywca jak druga sztuka się zachowuje.
Wręcz mogę napisać, że podłączenie anten zew. powoduje dalszą utratę sygnału, co dodatkowo wydaje mi się podejrzane.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
25-03-2016, 01:18
Post: #4
E3372h - mały problem
mikolaj612 napisał(a):Co do anten to jest to konfiguracja 2x 15dBi
Rozumiem, że to ma jakiś metr długości, ustawia się poziomo i mocuje do masztu? Takie zdrowo kierunkowe anteny typu panel lub yagi? Bo jeżeli to zwykłe patyki, to one mają 2-3 dBi zysku minus strata na kablu, czyli około zera dBi.

Co do zwarcia na podłączonym pigtailu - nie mam pojęcia, nie znam się na instalacjach antenowych, ale na elektronice uczyli mnie, że znaczenie ma tutaj impedancja, a ta zależy od częstotliwości. Żaden sygnał antenowy nie jest prądem stałym Smile A cewka ma opór zerowy, a jednak impedancję ma.

No i powierzchnia anten nijak się nie ma do zysku w przypadku tak skomplikowanych układów, jak w modemach.

Co do spadku poziomu sygnału - napisałem to wyżej, że to mnie nie zaskakuje i jest bardzo możliwe. Prawa fizyki zabraniają, żeby antena w postaci patyka miała zysk powyżej 6 dBi (o ile to przewód nieskończony).
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
25-03-2016, 01:22
Post: #5
E3372h - mały problem
Anteny to oczywiście patyki w plastiku ABS.
Przewody mają 4m, ale pewnie je skrócę.
Co do impedancji to powinna być 50ohm, coś więcej/mniej będzie powodować tzw. ghosting.
Anteny mają ok. 50cm wysokości.

Załóżmy, że te anteny to faktycznie odpad, to co ew. kupić aby poprawić jakość sygnału, może być panelówka czy typowo kierunkowa antena na maszt Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
25-03-2016, 01:46
Post: #6
E3372h - mały problem
Ja bym sprawdził. czy w tych patykach w ogóle jest coś połączonego z kablem...

Impedancja 50 Ohm dotyczy tylko kabla. Ja mówiłem o impedancji układu antenowego i odbiorczego w modemie Smile

Antenę dostosowujesz do potrzeb. W twoim wypadku wydaje mi się, że masz dobry sygnał i możesz ew. użyć przedłużacza USB, żeby trzymać modem z dala od komputera i blisko okna.

Temperatura modemów około 40-50 stopni to norma - nic temu E3372 nie będzie.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
25-03-2016, 01:52
Post: #7
E3372h - mały problem
WE/WY musi mieć identyczną impedancję aby uniknąć ghostingu Smile
Tak to działa.
Normalnie mój modem w domu osiąga ok. 40% sygnału, w sieci Play daje to ok. 25mbps pobierania.
Sprawdzę w sumie te patyki, zobaczę czy przewód jest porządnie wlutowany w konektory do których przykręcone są anteny.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
25-03-2016, 01:56 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-03-2016 02:02 przez szopen.)
Post: #8
E3372h - mały problem
prawdę mówiąc twój opis tej anteny jest łudząco podobny do totalnego szitu kupionego przez jednego z moich znajomych, mimo, że była droższa od "słynnych anten 11dBi", które służą raczej poprawieniu samopoczucia nabywcy (czy raczej jego psuciu gdy połapie się jak to działa)

anteny typowe do LTE to w zasadzie zawsze zestaw 2 anten o przeciwnych polaryzacjach (jedna H, druga V)

czyli choćby popularna podwójna panelówka (ta jest na jedno pasmo, co uwiarygodnia spory zysk, osobiście nie używałem takiej, ale znam zadowolonych)
http://www.cybertech.com.pl/p115,antena-...-mimo.html

albo prawie wszystkie w linku poniżej
http://www.dipol.com.pl/oferta-telefonia...?showall=1
ponadto w/g stanu na dziś, to same szerokopasmówki, więc nadadzą się również do pracy w planowanych do uruchomienia pasmach (np. 800MHz)


PS jeśli ta twoja ma pracować w 2 polaryzacjach to tylko w przypadku jednej z nich można mówić o wysokości - tej które ma pracować pionowo, ta druga powinna być umieszczona poziomo- to warunek konieczny do wykorzystania obu polaryzacji LTE (choć i tak podejrzewam, że ta antena to "śmieć")

PPS z ghostingiem radzą sobie doskonale procesory dsp stosowane w modemach, jakkolwiek masz rację - tor antenowy powinien być maksymalnie dopasowany i ta kwestia dotyczy jego całości a nie samego kabla (stąd np. symetryzatory stosowane w tych konstrukcjach, które są cośkolwiek warte)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
25-03-2016, 02:05
Post: #9
E3372h - mały problem
Tak, wiem jak działa MIMO Wink
Tylko, że te patyki jakkolwiek szczególnie tanie nie były.
Czyli generalnie zostawić modem jak jest? Czy próbować z czymś konkretniejszym?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
25-03-2016, 02:42 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-03-2016 02:44 przez szopen.)
Post: #10
E3372h - mały problem
jak rozumiem przedział rzędu 70zł-100zł? (przyzwoita antena jak widać na załączonych linkach nie musi być drastycznie droższa)

zakładając, że nie masz uwalonego modemu (no niestety gniazda antenowe w większości modeli to porażka), to chyba warto powalczyć

niestety nie zrobię pomiarów, bo wyzbyłem się wszystkich anten (i przede wszystkim pigtail'i), a w 2 modemach dzięki którymi bywam online nawet nie zamierzam grzebać

co do anteny - dla prądu stałego przynajmniej część modeli (jeśli nie wszystkie?) stanowi zwarcie (bo to wynika z konstrukcji) i mimo to jest to OK

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
25-03-2016, 11:17
Post: #11
E3372h - mały problem
Prędkości większych nie uzyskasz zmieniając minimalnie poziom sygnału.
Jeżeli chcesz poprawić warunki pracy wbudowanej anteny - użyj przedłużacza USB. Wiele więcej w warunkach domowych nie uzyskasz.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
25-03-2016, 23:35
Post: #12
E3372h - mały problem
No dobra, bo najpewniej z tych śmiesznych patyków nic nie będzie.
Co takiego panowie polecacie?
Odległość w linii prostej do BTS to ok. 2,5km.
Sygnał u mnie na poddaszu to ok. 35% po wyjściu z domu na zew. podchodzi do okolic 50% (bez używania dodatkowych anten).

Cena za anteny generalnie nie gra większej roli,a by robiły robotę - bo oto w tym chodzi.
Podobnie ma się sprawa z przewodami do nich, bo zazwyczaj jest najgorsza padlina, gorsza od kabla UTP do sieci lan.
Przewody, które są w moich "patykach" to przewody typu RG174, więc on pewnie dodatkowo pogarsza uzysk sygnału z i tak dość podłych anten.

Modem to oczywiście E3372, anteny najchętniej w konfiguracji MIMO (H+V) albo X-cross.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
26-03-2016, 01:11
Post: #13
E3372h - mały problem
http://forum.jdtech.pl/Watek-e3372h-maly...7#pid35697
ta z pierwszego linka jest na 1800MHz

1) koncentryka nie da się porównywać ze skrętką w żaden sposób

2) RG 174 właściwie nie powinien być stosowany powyżej 1GHz (choć z biedą na krótkich odcinkach można użyć - przykłądowe tłumienie dla 1GHz to 105dB/100m)

3) przyzwoite anteny są wyposażone przynajmniej w kabel H155 - dla porównania typowe tłumienie to ~32dB/100m przy 1GHz i ~45dB/100m przy 2GHz

inny bardzo przyzwoity to np.
http://www.dipol.com.pl/przewod_koncentr...1173_1.htm
zwróć uwagę na to cenę za metr (>10zł) więc czasem warto zachować jakiś kompromis między osiągami, a kosztami (choć kabel o niskim tłumieniu jest koniecznością tam gdzie jest daleko do anteny)

4) no i zasada nr1 im krótszy kabel tym lepiej

5) zasada nr 2 nikt gwarancji nie da, że wszystko Ci się uda tak jak planowałeś - nic nie zastąpi testów w realnych warunkach

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
26-03-2016, 02:57
Post: #14
E3372h - mały problem
Pełna świadomość tego co piszesz.
Jednakże przewód UTP cat. 7 jest w stanie przenosić sygnał do 1GHz Wink
Co do przewodów w telefonach i małych routerach/modemach stosuje się u.fl.
Przewody ogarniam, wiem jak taki przewód powinien być zbudowany itp.
Ale nie znam ich oznaczeń (bo w tym nie siedzę) stąd pytanie o konkretne przewody i wtedy sobie człowiek może wybrać coś sensownego.
Tym czym się zajmuję to temat przewodów nie jest taki krytyczny, a chcę odsiać plew od ziarna Wink
Dobre przewody jak pamiętam mają podwójny ekran a niska pojemność elektryczna wynika z używania teflonowego izolatora.
Co do długości także wiem, jego pojemność wraz z rezystancją tworzą filtr dolnoprzepustowy Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
26-03-2016, 19:41
Post: #15
E3372h - mały problem
Czyli to chyba wszystko w tym temacie

jeśli nastawiasz się na LTE1800 to antena z 1 linka (powinna też ogarnąć LTE2100 choć z mniejszym zyskiem)

drugi link dla tych co nie wiedzą jakie pasmo ich interesuje, albo ostrzą zęby na LTE-A (w wydaniu Playa pod nazwą handlową "LTE Ultra") ale to już wymaga wymiany sprzętu na taki z obsługą agregacji pasm no i mieszkania przynajmniej w potencjalnym zasięgu tej technologii
(bo szerokopasmówki w zamian za stosunkowo niski zysk są w stanie obsłużyć wszystkie pasma, które będą w użyciu wkrótce czyli od LTE800 po LTE2600)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Cos lepszego od E3372h-153? @@Maciek@@ 11 3 060 22-09-2021 18:37
Ostatni post: szopen
  HUAWEI E3372 1. najnowszy firmware 2.firmware od Orange josephwriter123 4 7 636 14-01-2021 21:53
Ostatni post: Ekonomista
  Huawei e3372s-153 hilink na zwykły pod Linuksem loginlog 5 5 868 24-10-2020 21:52
Ostatni post: szopen
  Huawei E3372h-320 jaki ruter mbr 1 5 537 26-08-2020 09:22
Ostatni post: jakubd
  Huawei E3272 - jaka antena LTE? JanTroll 6 7 990 23-08-2020 21:30
Ostatni post: jakubd