[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Huawei E3372 HiLink - da się wyłączyć NAT? Ew. co innego
22-06-2016, 12:18 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-01-2017 18:31 przez szopen.)
Post: #1
Huawei E3372 HiLink - da się wyłączyć NAT? Ew. co innego
Witam,

Lekko się wdrażam w temat, chcę wymienić stary router OT-580 Alcatela na coś Mikrotika + model 3G/LTE.

Cenowo najbardziej opłacalne chyba są E3372 - ale teraz większość jest jako HiLink. Chciałbym uniknąć podwójnego NATu, czyli chciałbym na routerze dostać adres IP WAN z Plusa, a nie lokalny z modemu. Tak wiem można przełączyć na emulacje PPP ale jakoby wolno działa wtedy. Czy da się po prostu tak ustawić modem aby działał dalej jako HiLink, ale jednocześnie routował z WAN bezpośrednio?

Ewentualnie jaki inny polecany (stabilny) modem, w miare uniwersalny (3G/4G, również ewentualnie Aero2), który by działał z Mikrotikiem.

No i pytanie już raczej z zakresu routerów - wymyśliłem sobie tego Mikrotika 951Ui-2HnD (~250zł) bo to był zawsze renomowany stabilny sprzęt. Warto? Czy lepiej coś innego? Warunek to dobre wifi ("mydelniczka" alcatela ma słaby zasięg), wyjście ethernet i bezobsługowość, router będzie działać u mamy gdzie jestem 2x w roku tylko.

podrawiam!
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
22-06-2016, 14:34
Post: #2
E3372 HiLink - da się wyłączyć NAT? Ew. co innego
Mikrotik to świetny wybór (choć dla miłośników, bo to jednak dość nietypowy interfejs), ale akurat do modemów to nie mam pewności, czy to najlepszy wybór. Po prostu one nie mają obsługi NDISowych modemów (tak było 4 miesiące temu jeszcze) - więc albo PPP, albo HiLink.
Podwójny NAT w domowych zastosowaniach to nie jest problem.
PPP nie jest problemem, jak sieć komórkowa wolniejsza, niż 25 Mbit/s down/up.

Przemyśl z tańszych rozwiązań także całkiem niezłych (o ile nie mówimy o Dovado) - Asus RT-AC51u - bardzo fajny sprzęt i wycisnąłem z niego 99 Mbit/s z HiLinka E3372 w Play. I to przez WiFi.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi jakubd za tę wiadomość:
piotr_mbn (2016-06-22)
22-06-2016, 19:07
Post: #3
RE: E3372 HiLink - da się wyłączyć NAT? Ew. co innego
Jeśli chodzi o modem to można go przełączyć w tryb modemu. Ale może być niższa wydajność, przynajmniej w przypadku Asusa. W dovado tego problemu nie ma, przełącza hilinka w tryb modemu tradycyjnego. I głównie z tego powodu go wybrałem.

Wysłane z mojego ONE A2003 przy użyciu Tapatalka
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
22-06-2016, 20:07
Post: #4
E3372 HiLink - da się wyłączyć NAT? Ew. co innego
Asus ma największą wydajność właśnie w trybie HiLink. W tradycyjnym - działa jak w Mikrotiku.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
23-06-2016, 08:03
Post: #5
E3372 HiLink - da się wyłączyć NAT? Ew. co innego
Dlaczego ten PPP ma ograniczenie do 25 mbit/s? Z czego to wynika?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
23-06-2016, 12:45
Post: #6
E3372 HiLink - da się wyłączyć NAT? Ew. co innego
PPP to protokół powstały z myślą o powolnych łączach z początków internetu - w praktyce u nas głównie modemowych. Jego złożoność i konieczność obsługi przez procesor główny oraz niedostosowanie do specyfiki współczesnych łącz powoduje, że nie działa wydajnie z modemami komórkowymi.
Aby pozbyć się tego bagażu problemów nastąpiło przejście na NDIS bezpośredni lub przez HiLink (NDIS-based network sharing device), gdzie bazą nie jest szeregowy RS-232C, tylko technologia Ethernet. I tak jest już od czasów E3131 i nawet wcześniej.
Mniejsze jest także obciążenie procesora taką transmisją.

Konkretnej przyczyny technologicznej - za dużo gadania, mogę poszukać opisu, bo gdzieś czytałem.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi jakubd za tę wiadomość:
piotr_mbn (2016-06-23)
23-06-2016, 13:18
Post: #7
RE: E3372 HiLink - da się wyłączyć NAT? Ew. co innego
Dzięki za obszerne wyjaśnienie Smile W takim razie jaki modem z NDIS? Chciałbym to zainstalować i mieć spokój na następne 3-5 lat Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
23-06-2016, 14:18
Post: #8
E3372 HiLink - da się wyłączyć NAT? Ew. co innego
Wszystkie modemy teraz mają jakąś implementację NDIS, niestety różnice są nawet między modelami jednej firmy (E398 działa na QMI, a E3372 tradycyjny ma inną implementację, bo to inny chipset).

Ja uważam, że jak 3 lata temu standardem był E3131, tak teraz w ciemno kupuje się E3372 i już. Do 90% zastosowań HiLink jest najskuteczniejszy (odwrotnie, niż w E3131, gdzie HiLinki to było źródło wielu problemów).
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
23-06-2016, 15:53
Post: #9
RE: E3372 HiLink - da się wyłączyć NAT? Ew. co innego
(23-06-2016 12:45)jakubd napisał(a):  Konkretnej przyczyny technologicznej - za dużo gadania, mogę poszukać opisu, bo gdzieś czytałem.

Jeśli masz gdzieś pod ręką, to też chętnie bym przeczytał. Big Grin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
27-06-2016, 12:15
Post: #10
RE: E3372 HiLink - da się wyłączyć NAT? Ew. co innego
Dobra to ostatnie pytanie. Czy E3372 fabrycznie nie-HiLink rowniez maja ograniczana predkosc w porownaniu do HiLink? Sa jeszcze takie do kupienia rzekomo, np. z Orange.

[przepraszam za brak pl-literek tym razem]
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
27-06-2016, 13:49
Post: #11
E3372 HiLink - da się wyłączyć NAT? Ew. co innego
A jaka miałaby być różnica między fabrycznym a niefabrycznym hilinkiem czy tradycyjnym? sprzęt ten sam, soft w zasadzie też można ustawić identyczny.
Play sprzedaje teraz wszystkie tradycyjne "fabrycznie".
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
27-06-2016, 16:03
Post: #12
RE: E3372 HiLink - da się wyłączyć NAT? Ew. co innego
Nie wiem jaka różnica, dlatego pytam - firmware? Skoro kiedy wychodziły pierwsze i HiLinka jeszcze nie było, to nie oczekiwałbym że będą działały wolniej niż przewiduje specyfikacja LTE... No ale dzięki za wyjaśnienie. Chyba jednak wezme HiLinkowego i spróbuję. Chce za routerem dać bramke VoIP i troche obawiałem się podwójnego NATa, ale jeśli da się przełączyć na PPP i będzie dokładnie to samo co z fabrycznym nie-hilinkiem to OK.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
27-06-2016, 17:03
Post: #13
E3372 HiLink - da się wyłączyć NAT? Ew. co innego
HiLinki i tradycyjne wyszły jednocześnie dla E3372.
Tradycyjne i HiLinki mają taką samą prędkość, wyjątkiem jest praca w zabytkowym trybie zgodności o nazwie RAS (także Dial-Up i od strony protokołu - PPP). W trybie tradycyjnym NDIS problemu nie ma. Ale mało który router to obsługuje poprawnie i wydajnie.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
27-06-2016, 17:09
Post: #14
RE: E3372 HiLink - da się wyłączyć NAT? Ew. co innego
Błędnie założyłem ze "tradycyjne"==tryb ppp. Czy zatem mozna zmienić modem hilink w NDIS i odwrotnie?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
27-06-2016, 17:58
Post: #15
E3372 HiLink - da się wyłączyć NAT? Ew. co innego
Tak, modemy E3372 można zmieniać między tymi trybami, tylko trzeba umieć - zwłaszcza h-153 wymaga trochę dziwnych kombinacji, bo ma blokady przed zmianą firmware na nieautoryzowany.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
29-06-2016, 10:14
Post: #16
RE: E3372 HiLink - da się wyłączyć NAT? Ew. co innego
Polecam TP Linka 1043nd. Na allegro znajdziesz aukcje z wersją 1.1 - ma czasem niestabilne WiFi (wiesza się, ale pomaga reset WiFi który możesz ustawić w sofcie routera - zmodyfikowanym).

Do tego TP Linka wgrywasz sobie zmodyfikowany soft Cezarego (eko.one.pl, wersje Gargoyle dla tego routera).
Na forum znajdziesz gotowe skrypty które resetują zasilanie na USB (i modem) jeśli padnie połączenie (w razie czego mogę Ci też tutaj wkleić jak będziesz zainteresowany).

Mam kilka takich routerów po Polsce w miejscach do których wcale nie jeżdżę i działają (chyba, że właściciel - ja tylko nadzoruję - nie opłaci abonamentu lub nie doładuje karty). Dodatkowy plus to SMS-y z i na router które można oskryptować i w zależności od modemu obsługa USSD (czasem się przydaje do sprawdzenia stanu konta, włączenia promocji/usług). W takiej konfiguracji śmiga to pięknie na LTE (3372h-153 wyciąga bez żadnych modyfikacji /hub aktywny/ 60Mbit downlink, 20Mbit uplink - ok 300m do nadajnika, po drodze 3 działowe ściany w tym 2 nośne - blok 4 piętrowy z lat 50tych).

Tańsza opcja to TP Link mr3220 - tam trzeba trochę pokombinować, nie ma GUI ale działa równie stabilnie (mam ok. 15 routerów, z tym że na 3G nie na LTE - z LTE jest problem z zasilaniem).

Plusem TP Linka i OpenWRT jest to, że masz zdalny dostęp (stawiasz sobie na jakimś VPSie OpenVPN-a i klienta na routerze /z tego powodu wersja na mr33220 i inne 4MB routery musi być specjalnie przygotowana i nie mieści się już GUI/).

MR3220 i WR1043ND mają sterowanie zasilaniem portu USB na GPIO.

Pozdrawiam
KJ
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
29-06-2016, 12:33
Post: #17
E3372 HiLink - da się wyłączyć NAT? Ew. co innego
Hej.
1043 w której wersji (V1 V2)?
Gargoyle w której wersji? 1.6.2.2?
I modem w HiLinku czy NDIS wyciąga ci 60 Mbit/s?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
29-06-2016, 16:29 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-06-2016 16:33 przez kajotsoft.)
Post: #18
RE: E3372 HiLink - da się wyłączyć NAT? Ew. co innego
WR1043ND 1.1 czyli V1 (mam też 1.8 i podobnie) - na 1.1 zakupionych ostatnio na allegro mam czasem problemy z WiFi, że się zwiesi po dłuższym czasie (na starszym 1.1 nie mam takiego problemu)

Gargoyle najnowszy (pobrany w kwietniu - jeśli potrzebujesz dokładnej wersji to mogę sprawdzić)
[EDIT] sprawdziłem - http://dl.eko.one.pl/gargoyle-pl/chaos_c...pgrade.bin

Modem HiLink, ale pierwsze testy robiłem na NDIS (miałem taką jedną sztukę 3372h-153 która była no-hilink - PLAY, potem już brałem z allegro i były tylko hilinki /zadziałał w teście z tą prędkością więc teraz wszystkie 1043 jakie stawiam to z tymi hilinkami/)
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
06-07-2016, 11:54
Post: #19
E3372 HiLink - da się wyłączyć NAT? Ew. co innego
Słuchajcie, no jest dramat. Modem HiLink, internet śmiga, niestety podwójny NAT daje się we znaki. Zależało mi na podłączeniu bramki VoIP z telefonem dla starszej osoby. Mam troche doświadczenia z tym i sprawdziłem wszelkie możliwe kombinacje - z serwerem STUN, keep-alive (tylko to działa i tylko gdy na routerze Mikrotik włączona jest usługa SIP - podstawianie prawidłowych adresów IP w pakietach). Działa do tego stopnia że bramka się rejestruje, ale albo słychać w jedną stronę, albo nie rozłącza połączeń.

Tak czy inaczej - próbuję teraz przełączyć w tryb ppp ale i to nie działa, wbijam najpierw stronę główną HiLink a następnie http://192.168.8.1/html/switchProjectMode.html -- przechodzi zaraz do ekranu głównego. Coś robie źle?

Alternatywnie myślałem przełączyć Mikrotika w tryb zwykłego bridge / AP i całe routowanie, przydzielanie IP wszystkim komputerom w sieci zrzucić na modem, ale mam obawy co do stabilności.

Modem jest z polskiej dystrybucji, nie modyfikowany, logo Orange, bez simlocka. Działam na sieci Plus/Lycamobile.
Wersja oprogramowania modemu: 22.200.05.00.159
Wersja interfejsu www: 17.100.09.00.159
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
06-07-2016, 12:34
Post: #20
E3372 HiLink - da się wyłączyć NAT? Ew. co innego
W oprogramowaniu fabrycznym HiLinka może być zablokowana opcja przełączania w tryb diagnostyczny i dlatego nie działa.
W samym modemie sprawdź, czy nie jest włączona opcja wspomagania SIP - SIP ALG (zwykle w zaawansowanych jest). Wyłącz ją, często powoduje więcej problemów, niż pożytku.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  HUAWEI E3372 1. najnowszy firmware 2.firmware od Orange josephwriter123 4 7 630 14-01-2021 21:53
Ostatni post: Ekonomista
  Huawei e3372s-153 hilink na zwykły pod Linuksem loginlog 5 5 866 24-10-2020 21:52
Ostatni post: szopen
  Huawei E3372h-320 jaki ruter mbr 1 5 534 26-08-2020 09:22
Ostatni post: jakubd
  Huawei E3272 - jaka antena LTE? JanTroll 6 7 989 23-08-2020 21:30
Ostatni post: jakubd
  ZTE MF823 w trybie hilink nie działa dhcp piotr-aero 5 5 077 28-06-2020 16:29
Ostatni post: jakubd