[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HP 6460b + modem WWAN [nierozwiązany]
11-02-2012, 11:53 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-02-2012 17:13 przez szopen.)
Post: #1
HP 6460b + modem WWAN [nierozwiązany]
        Witajcie - mam problem z modemem 3G do lapka. Kupiłem HP 6460b który posiada gniazdo karty SIM , przewody antentowe do modemu , gniazdo modemu. Mam trzy różne modemy , z żadnym nie działa - uruchamiając w Biosie zgłasza że sprzet nie obsługiwany. Zaktualizaowałem HP Connection Manager i Bios - bez zmian.
Macie pomysł jak to uruchomić?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-02-2012, 18:46 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-02-2012 18:51 przez szopen.)
Post: #2
RE: HP 6460b + modem WWAN
zaktualizować biosa? w końcu hp jest jednym z niewielu producentów używających bios-lock'a
poszukaj na amerykańskiej stronie wsparcia - te modemy były montowane niemal tylko w modelach "amerykańskich" i "globalnych", też przeznaczonych na rynek USA

PS jeśli np. znasz numer błędu, to może istnieje nieoficjalny bios (np. w przypadku ibm/lenovo istnieją nieoficjalne biosy z wyłączonym bios-lock'iem)

model twojego laptopa jest podany jako kompatybilny na stronach hp dotyczących kompatybilności tych kart?

na zdjęciach widzę
gobi1000 - niezgodne z aero2
gobi2000 - OK kat 8
i ericssona F3607gw - OK kat 8

te 2 pierwsze są na 100% w wykonaniu dla hp (chyba, że kupiłeś na ebayu przerobione modemy)
o trzecim się nie wypowiem, bo nie znam oznaczeń wersji dla hp

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-02-2012, 20:31
Post: #3
RE: HP 6460b + modem WWAN
Niestety HP słynie z z blokowania BIOSów (tzw. blokada whitelist - nie masz modemu z listy wpisanej w BIOS - nie uruchomisz komputera).
Proponuję sięgnąć do Maintenance and Service Guide i wybrać modem z tych wymienionych w tym dokumencie - zwykle tylko te są na whiteliście:
http://bizsupport1.austin.hp.com/bc/docs...094566.pdf
Wymieniają tam tylko dwa:
HP hs2340 HSPA+ Mobile Broadband Module - 632155-001
HP un2430 EV-DO/HSPA Mobile Broadband Module - 634400-001
Być może starsze też zadziałają, ale pewności nie mam - jeżeli jesteś z Wawy, chętnie pomogę.

Drugie wyjście - jak pisał szopen - znaleźć BIOS, który ma wyłączoną whitelistę (nieoficjalną modyfikację) - do wielu laptopów taka modyfikacja jest robiona przez fascynatów, ale ryzyko uwalenia płyty głównej jest zawsze niezerowe - czasem dobranie złej wersji zmodyfikowanego BINa do podwersji płyty głównej powoduje zgon komputera - BAAAARDZO trzeba uważać - ale często gra warta świeczki.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-02-2012, 02:55 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-02-2012 17:23 przez szopen.)
Post: #4
RE: HP 6460b + modem WWAN
Na moje oko, to te 3 karty razem mają rynkową wartość koło 500zł, więc chyba najprostszym wyjściem jest ich sprzedaż i kupno jednego z 2 oficjalnie kompatybilnych modeli modemu.

Generalnie jest to wzorcowy przykład zmowy korporacji na szkodę użytkowników, aż dziwne, że nikt się tym nie zajął z prawnego punktu widzenia i nie dobrał się do tyłka producentom stosującym takie praktyki (kiedyś Niemcom udało się wygrać z Microsoftem w kwestii sprzedaży systemów OEM bez sprzętu, co wpłynęło na politykę sprzedaży również w Polsce), w końcu minipci i minipci-e to otwarte standarty i nie istnieją techniczne przeciwwskazania dla montażu karty dowolnego producenta w sprzęcie dowolnego innego producenta... przy okazji jeszcze wspomnę, że HP nie ogranicza się w takich działaniach tylko do laptopów, kwestia dotyczy też np. drukarek, w których software'owo blokowane są niektóre opcje pomimo fizycznego montażu nieużywanych bloków funkcjonalnych np. kompletnego duplexera w drukarkach bez duplexu oraz, co nas bardziej interesuje niektóre (a może i wszystkie? ale aż tak głęboko nie obadałem tematu) wewnętrzne modemy brandowane przez HP nie działają w sprzęcie innych producentów (to ta druga odsłona bios-lock'a).


tu był opis, obecnie wydzielony do innego wątku
http://forum.jdtech.pl/Watek-montaz-niek...-laptopach

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-02-2012, 14:23
Post: #5
RE: HP 6460b + modem WWAN
(12-02-2012 02:55)szopen napisał(a):  Generalnie jest to wzorcowy przykład zmowy korporacji na szkodę użytkowników, aż dziwne, że nikt się tym nie zajął z prawnego punktu widzenia i nie dobrał się do tyłka producentom stosującym takie praktyki[...]
To bardziej skomplikowane. W USA takie wymogi nałożył na producentów swego czasu FCC, który weryfikuje tzw, zgodność elektromagnetyczną urządzeń.
IBM i HP od tamtego czasu nakłada takie wymogi na swoje komputery dotyczące urządzeń nadawczych montowanych we wnętrzach laptopów (WLAN i WWAN), ale Dell i inni jakoś to obeszli.
Dopiero potem doszło do tego, że stało się metodą nacisku na klienta końcowego - brandowane urządzenia są zwykle droższe, a dodatkowo doszły problemy z modemami Qualcomma serii Gobi.

Informacje o Whitelist - bardzo cenne, faktycznie przyda się kiedyś wrzucić do osobnego wątku/działu.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-02-2012, 17:25 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-02-2012 17:36 przez szopen.)
Post: #6
RE: HP 6460b + modem WWAN
[trochę OT]
No przyznaję się - nie badałem kto zaczął tą paranoję, ale jestem skłonny uwierzyć, że FCC i to z 2 powodów:
- amerykańskie urzędy są bardziej upierdliwe od polskich i lubią się wcinać w niejedną dziedzinę życia
- faktycznie pierwsze tego typu ograniczenia dotyczyły kart wi-fi, a FCC ma wiele do powiedzenia, jeśli chodzi o jakikolwiek sprzęt radiowy
dodatkowo rękę do tego przyłożył intel ze swoim certyfikatem na platformę centrino,
no i właśnie zastanawiające jest, że jedne firmy stosują takie ograniczenia, a inne nie...

Whitelist'a na twarde dyski wprowadzona na krótki czas przez IBM była prawdziwym przegięciem,
a to co robi Qualcomm zakrawa na to samo (a jest to obecnie jeden z oficjalnych partnerów Microsoftu w powiązaniu z tematem win8).

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
13-02-2012, 11:45
Post: #7
RE: HP 6460b + modem WWAN
Witam
Bardzo dziękuję za wsparcie - jak widać wiedzy u Was nie brakuje i bardzo dobrze. Nie skuszę sie na zmianę biosu na inny nie mając 100% pewności ze zadziała bo sprzęt mam nowy. Chwilowo podziałam na Modemie na USB dalej czas pokaże. Dziekuje za zaangażowanie.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jaki zgodny modem 4g/3g wybrac? Yellow 26 15 110 09-01-2018 12:44
Ostatni post: Yellow
  Modem do Della M6600 Stahlmann 4 5 788 13-05-2017 13:01
Ostatni post: szopen
  Modem Bandrich b150 lalalala 1 7 433 24-07-2015 01:38
Ostatni post: szopen
  Modem HP hs3110 HSPA+ Justyna0011 1 5 418 19-04-2015 18:17
Ostatni post: szopen
  modem Nokia 21-m02 pokazuje połączenie ale net nie działa Paweł 5 6 725 22-03-2014 11:13
Ostatni post: Paweł