Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: HP 6460b + modem WWAN [nierozwiązany]
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
[attachment=35][attachment=34]Witajcie - mam problem z modemem 3G do lapka. Kupiłem HP 6460b który posiada gniazdo karty SIM , przewody antentowe do modemu , gniazdo modemu. Mam trzy różne modemy , z żadnym nie działa - uruchamiając w Biosie zgłasza że sprzet nie obsługiwany. Zaktualizaowałem HP Connection Manager i Bios - bez zmian.
Macie pomysł jak to uruchomić?
zaktualizować biosa? w końcu hp jest jednym z niewielu producentów używających bios-lock'a
poszukaj na amerykańskiej stronie wsparcia - te modemy były montowane niemal tylko w modelach "amerykańskich" i "globalnych", też przeznaczonych na rynek USA

PS jeśli np. znasz numer błędu, to może istnieje nieoficjalny bios (np. w przypadku ibm/lenovo istnieją nieoficjalne biosy z wyłączonym bios-lock'iem)

model twojego laptopa jest podany jako kompatybilny na stronach hp dotyczących kompatybilności tych kart?

na zdjęciach widzę
gobi1000 - niezgodne z aero2
gobi2000 - OK kat 8
i ericssona F3607gw - OK kat 8

te 2 pierwsze są na 100% w wykonaniu dla hp (chyba, że kupiłeś na ebayu przerobione modemy)
o trzecim się nie wypowiem, bo nie znam oznaczeń wersji dla hp
Niestety HP słynie z z blokowania BIOSów (tzw. blokada whitelist - nie masz modemu z listy wpisanej w BIOS - nie uruchomisz komputera).
Proponuję sięgnąć do Maintenance and Service Guide i wybrać modem z tych wymienionych w tym dokumencie - zwykle tylko te są na whiteliście:
http://bizsupport1.austin.hp.com/bc/docs...094566.pdf
Wymieniają tam tylko dwa:
HP hs2340 HSPA+ Mobile Broadband Module - 632155-001
HP un2430 EV-DO/HSPA Mobile Broadband Module - 634400-001
Być może starsze też zadziałają, ale pewności nie mam - jeżeli jesteś z Wawy, chętnie pomogę.

Drugie wyjście - jak pisał szopen - znaleźć BIOS, który ma wyłączoną whitelistę (nieoficjalną modyfikację) - do wielu laptopów taka modyfikacja jest robiona przez fascynatów, ale ryzyko uwalenia płyty głównej jest zawsze niezerowe - czasem dobranie złej wersji zmodyfikowanego BINa do podwersji płyty głównej powoduje zgon komputera - BAAAARDZO trzeba uważać - ale często gra warta świeczki.
Na moje oko, to te 3 karty razem mają rynkową wartość koło 500zł, więc chyba najprostszym wyjściem jest ich sprzedaż i kupno jednego z 2 oficjalnie kompatybilnych modeli modemu.

Generalnie jest to wzorcowy przykład zmowy korporacji na szkodę użytkowników, aż dziwne, że nikt się tym nie zajął z prawnego punktu widzenia i nie dobrał się do tyłka producentom stosującym takie praktyki (kiedyś Niemcom udało się wygrać z Microsoftem w kwestii sprzedaży systemów OEM bez sprzętu, co wpłynęło na politykę sprzedaży również w Polsce), w końcu minipci i minipci-e to otwarte standarty i nie istnieją techniczne przeciwwskazania dla montażu karty dowolnego producenta w sprzęcie dowolnego innego producenta... przy okazji jeszcze wspomnę, że HP nie ogranicza się w takich działaniach tylko do laptopów, kwestia dotyczy też np. drukarek, w których software'owo blokowane są niektóre opcje pomimo fizycznego montażu nieużywanych bloków funkcjonalnych np. kompletnego duplexera w drukarkach bez duplexu oraz, co nas bardziej interesuje niektóre (a może i wszystkie? ale aż tak głęboko nie obadałem tematu) wewnętrzne modemy brandowane przez HP nie działają w sprzęcie innych producentów (to ta druga odsłona bios-lock'a).


tu był opis, obecnie wydzielony do innego wątku
http://forum.jdtech.pl/Watek-montaz-niek...-laptopach
(12-02-2012 02:55)szopen napisał(a): [ -> ]Generalnie jest to wzorcowy przykład zmowy korporacji na szkodę użytkowników, aż dziwne, że nikt się tym nie zajął z prawnego punktu widzenia i nie dobrał się do tyłka producentom stosującym takie praktyki[...]
To bardziej skomplikowane. W USA takie wymogi nałożył na producentów swego czasu FCC, który weryfikuje tzw, zgodność elektromagnetyczną urządzeń.
IBM i HP od tamtego czasu nakłada takie wymogi na swoje komputery dotyczące urządzeń nadawczych montowanych we wnętrzach laptopów (WLAN i WWAN), ale Dell i inni jakoś to obeszli.
Dopiero potem doszło do tego, że stało się metodą nacisku na klienta końcowego - brandowane urządzenia są zwykle droższe, a dodatkowo doszły problemy z modemami Qualcomma serii Gobi.

Informacje o Whitelist - bardzo cenne, faktycznie przyda się kiedyś wrzucić do osobnego wątku/działu.
[trochę OT]
No przyznaję się - nie badałem kto zaczął tą paranoję, ale jestem skłonny uwierzyć, że FCC i to z 2 powodów:
- amerykańskie urzędy są bardziej upierdliwe od polskich i lubią się wcinać w niejedną dziedzinę życia
- faktycznie pierwsze tego typu ograniczenia dotyczyły kart wi-fi, a FCC ma wiele do powiedzenia, jeśli chodzi o jakikolwiek sprzęt radiowy
dodatkowo rękę do tego przyłożył intel ze swoim certyfikatem na platformę centrino,
no i właśnie zastanawiające jest, że jedne firmy stosują takie ograniczenia, a inne nie...

Whitelist'a na twarde dyski wprowadzona na krótki czas przez IBM była prawdziwym przegięciem,
a to co robi Qualcomm zakrawa na to samo (a jest to obecnie jeden z oficjalnych partnerów Microsoftu w powiązaniu z tematem win8).
Witam
Bardzo dziękuję za wsparcie - jak widać wiedzy u Was nie brakuje i bardzo dobrze. Nie skuszę sie na zmianę biosu na inny nie mając 100% pewności ze zadziała bo sprzęt mam nowy. Chwilowo podziałam na Modemie na USB dalej czas pokaże. Dziekuje za zaangażowanie.
Przekierowanie