[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Elektryczny pojemnościowy ogrzewacz wody - jaki wybrać?
23-06-2019, 11:03 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-06-2019 11:13 przez Ekonomista.)
Post: #1
Elektryczny pojemnościowy ogrzewacz wody - jaki wybrać?
Chodzi mi bardziej o markę i pojemność. Dom jednorodzinny, brak zmywarki, taryfa 22-6 i 13-15 "tania", stare rury, miejsce na "bojler" pionowy w piwnicy.

Jednym z tańszych i o logicznej pojemności i mocy wydaje się Galmet Fox 120l.

https://galmet.com.pl/uploads/category/f...212019.pdf

Czy to dobra firma? Coś kojarzę, że znajomemu instalator sam wybrał kiedyś tę markę...

Tu moc grzałki to 2 kW, to przy okazji zapytam o sensowny programator czasowy... 16A chyba tylko są, a wydaje się to "na styk", bo grzałka przy włączeniu generuje trochę większe natężenie niż te znamionowe ~9A (charakterystyka temperaturowa rezystancji przewodnika jest zawsze "w górę").
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
23-06-2019, 14:40 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-06-2019 14:44 przez szopen.)
Post: #2
Elektryczny pojemnościowy ogrzewacz wody - jaki wybrać?
Teraz masz ogrzewacze przepływowe? czy miałeś stary pojemnościowy, ale skończył żywot?
Zmywarkę podpina się do zimnej wody, więc nie rzutuje jakoś bardzo o ile masz dwukomorowy zlewozmywak (oczywiście wtedy można myć naczynia metodą "wodooszczędną").
Warto wykorzystać to co masz obecnie, by dobrze oszacować faktyczne zużycie (za duży podgrzewacz w stosunku do potrzeb nie jest ekonomiczny - wychładzanie nadmiarowej pojemności jest nieuniknione, a ze zbyt małym jest jeszcze gorzej, bo będziesz musiał dogrzewać wodę w drogiej taryfie).

G12 się sprawdza jeśli masz odpowiednia automatykę (cicha zmywarka, pralka itd. z programowaniem startu itp. w przypadku pralki można to ogarnąć zdalnie sterowanym gniazdkiem, ze zmywarką nie próbowałem, ale nawet zabytki z mechanicznym programatorem dadzą się w ten sposób obsłużyć - jedyny warunek to zdalnie sterowane gniazdko musi mieć łatwo dostępny przycisk - używam do tego HS110, ale dowolne inne zachowujące się w przewidywalny sposób jest OK).

Nie ma strachu - grzałka to nie żarówka - nie ma aż tak radykalnych zmian temperatury, więc prąd "udarowy" nie jest specjalnie ogromny (zmiana rezystancji jest po prostu niewielka), więc 16A będzie w zupełności OK.
Warto zwrócić uwagę na drift czasowy większości timerów, to samo swoją drogą dotyczy licznika dwutaryfowego (no chyba, że masz wersję z modułem GSM).

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
23-06-2019, 15:07
Post: #3
Elektryczny pojemnościowy ogrzewacz wody - jaki wybrać?
Dzięki, właśnie kupowałem jak napisałeś, bo już gadałem z kimś kto ma podobną sytuację i "bojler" tej firmy 120l, a ja znalazłem w tej samej cenie model GALMET NEPTUN 120 L z lepszą powłoką i 5 a nie 2 lata gwarancji.


szopen napisał(a):Teraz masz ogrzewacze przepływowe? czy miałeś stary pojemnościowy, ale skończył żywot?

Były w sumie 2 w dwóch miejscach: 1 elektryczny drugi na wężownicę z węglowego C.O. plus grzałka. Oba już skończyły żywot i miały 100-120l i dawały radę.


HS110 kosztuje koło stówy, myślę, że wystarczy jakiś chińczyk z castoramy za 29,98 Tongue
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
24-06-2019, 15:47 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-06-2019 15:49 przez szopen.)
Post: #4
Elektryczny pojemnościowy ogrzewacz wody - jaki wybrać?
Ekonomista napisał(a):HS110 kosztuje koło stówy, myślę, że wystarczy jakiś chińczyk z castoramy za 29,98
wystarczy chińczyk, ale TP-Link ma przyjazną aplikację - więc "druga połówka" to obsłuży ze smartfona, a czas jest aktualizowany z internetu
(a jak jest z chinolami to loteria - np. gorszej aplikacji niż w biedronkowym melinku nie widziałem nigdzie, a jeśli będziesz miał drift w mechanicznym czy zwykłym elektronicznym timerze to w końcu o tym zapomnisz i będziesz grzał w drogiej taryfie, a oszczędzał zużycie w taniej)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
25-06-2019, 19:25
Post: #5
Elektryczny pojemnościowy ogrzewacz wody - jaki wybrać?
No, a Sonoff S26 ma dosyć fajną apkę eWelink tylko nie rozgryzłem jeszcze te ich "pentle" - to była by ich funkcja timera?

Tylko, że mam wersję 10 A, której na razie nie używam... a chyba tylko Sonoff POW (czyli na kabel) ma obciążalność przekaźnika 16A...
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
09-07-2019, 17:40
Post: #6
Elektryczny pojemnościowy ogrzewacz wody - jaki wybrać?
Nie używam eWelinka, ale jak będę miał trochę czasu to popatrzę co potrafi, bo trochę sprzętu Itead'a się u mnie "kisi" (w planach był mały system bazowany na Supli dla kogoś ze znajomych, ale z braku czasu projekt całkiem podupadł, może w ramach wakacji odgrzeję pomysł bazując na… eWelinku - odpadnie mi flashowanie sprzętu, a eWelink jest już w miarę "dojrzały").

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
09-07-2019, 22:24
Post: #7
Elektryczny pojemnościowy ogrzewacz wody - jaki wybrać?
Jeszcze pytałem czy na te 2 kW styknie ten Sonoff 10A bo tak na styk jest.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
10-07-2019, 00:44 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-07-2019 00:44 przez szopen.)
Post: #8
Elektryczny pojemnościowy ogrzewacz wody - jaki wybrać?
Ekonomista napisał(a):Jeszcze pytałem czy na te 2 kW styknie ten Sonoff 10A bo tak na styk jest.
Wydawało mi się, że gdzieś o tym już pisałem - przekaźniki są w nich montowane dość przyzwoite nawet w nieudanych konstrukcyjnie modelach (a zastrzeżenia mam jedynie do starej konstrukcji modelu "Basic" oraz trefnych starych wersji TH10 i TH16).
Grzałkę można śmiało rozpatrywać jako obciążenie rezystancyjne, więc o ile znamionowa obciążalność to udźwignie to nie widzę przeciwwskazań (czyli max. 10A to max. 2,3kW).

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
10-07-2019, 10:58
Post: #9
Elektryczny pojemnościowy ogrzewacz wody - jaki wybrać?
No właśnie o to mi chodziło: na ile w Sonoff'ie S26 te "chińskie 10 A" jest rzeczywiście do 10-u amperów. Jak twierdzisz, że jest to realne 10 A to Ci wierzę. Tongue Chociaż gdy otwierałem Basic'a to byłem trochę przerażony rozmiarami przekaźnika...
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
10-07-2019, 13:37
Post: #10
Elektryczny pojemnościowy ogrzewacz wody - jaki wybrać?
Wady konstrukcyjne w nieudanych modelach nie dotyczyły przekaźników lecz niewłaściwej konstrukcji PCB.
Przekaźnik mający znamionowe 10A/250V~ tak naprawdę musi wytrzymać trochę więcej, a jak pamiętam Itead nie montował śmieci tylko jakieś dość uznane na wschodnich rynkach wypusty.

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Program do szpiegowania działań na komputerze - jaki? mistrz1 15 14 030 05-09-2014 12:21
Ostatni post: aoihana
  Jakiego operatora internetu wybrać? cegulla 136 88 168 25-11-2013 17:49
Ostatni post: szopen