[-]
Szybkie szukanie

Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Częstotliwości LTE w Polsce - wybór sprzętu
04-04-2016, 23:22 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-04-2016 08:08 przez K4r0lSz.)
Information Częstotliwości LTE w Polsce - wybór sprzętu
Pozdrawiam serdecznie wszystkich PT Forumowiczów, na czele z Adminem Adminów, p. Jakubem. To mój pierwszy wpis po rejestracji, stąd chciałbym i powitać wszystkich a jednocześnie dodam, że już parę lat temu cieszyłem się życzliwością Admina i to nie tylko zaraz po zakupie u niego modemu, gdzie można by mówić o "serwisie wobec klienta" - ale także po dłuższym czasie co najmniej paru miesięcy i to w zakresie problemu szerszym niż sama obsługa modemu. Obecnie zaś mam pytanie chyba nie tylko jednostkowe, więc postanowiłem zadać je na forum - bo może w ten sposób sprowokuiję odpowiedzi, z których szersze grono skorzysta, więc potwierdzi się i rozszerzy zasłużona pozytywna opinia o forum i w ten sposób jakoś jakby się zrewanżują za doświadczoną życzliwość? :-)
Zdecydowałem się postawić nowy temat, choć w zasadzie można by już i w aktywnym wątku pisać zatytuowanym częstotliwości LTE w Polsce - i w wątku "jaki sprzęt?" Piszę nowe pytanie, ponieważ chodziłoby mi o "mix" - trochę ifnoracji teoretycznych, trochę wskazówek przydatnych przy kupnie.
To co wiem, jeżeli chodzi o częstotliwości w Polsce obecnie i/lub w przyszłości używane, to: pasma w technologii FDD są 800, 1800 oraz w wypadku jednego operatora 2100. Z kolei w technologii tdd ma być 2600.
Pytania:
- pasmo najistotniejsze oraz najbardziej "dodatkowe": to znaczy musząc wybrać, gdy sprzęt nie oferuje obsługi wszystkich w Polsce pasm, to które jest najkonieczniejsze? Czy wybrać fdd 800 czy 1800? Czy faktycznie najlepiej zrezygnować, jeżeli już się musi - z pasma 2100 Fdd?
- jakie są konsekwencje braku któregoś pasma - tzn. np. brak 800 oznacza że pogarszają się możliwości odbioru na terenach mniej zaludnionych a brak 1800 utrudnia korzystanie w większych miastach? Czy też - brak jakiegoś pasma oznacza brak możliwości korzystania z LTE u jakiegoś konkretnego operatora, albo w jakichś konkretnych warunkach? czy też w wypadku każdego pasma brak tego pasma oznacza jedynie pogorszenie możliwości odbioru ale nie wyklucza całkowicie korzystania? Pytam, bo gdzieś czytałem o próbach jakiegoś jakby łączenia różnych pasm - a nie jestem technikiem, by samemu domyślić się na podstawie tych informacji jak wygląda strona techniczna realizacji tych prób. Myślę też - że to byłyby ważne informacje, czy dany brak ogranicza słabo, mocno używalność LTE w jakichś okolicznościach - czy też wyklucza w ogóle (np. na wsiach, albo przeciwnie, w mocno zindustrializowanych dzielnicach wielkich miast, czy też w centrach miast itp).
- czy jest różnica w konsekwencjach braku jakiegoś pasma jeżeli chodzi o stan obecny i o przewidywalną przyszłość np. 2 czy 3 lat? To znaczy: być może obecnie lepiej mieć przykładowo pasmo 800 oprócz częstotliwości 1800 (którą podejrzewam, że jest dobrze ją mieć) - natomiast za rok czy dwa sytuacja zmieni się tak, że lepiej oprócz 1800 będzie mieć 2600?
- czy technologie FDD i TDD są w ogóle nie kompatybilne czy też może jakoś jedna może zastępować drugą? Konkretnie, w wypadku jednego z urządzeń, które biorę pod uwagę, jest wspomniana obsługa 2600 FDD, podczas gdy przewidywana w Polsce jest 2600 TDD. Tymczasem, nie jestem pewien, może wspomniane przeze mnie próby "agregacji" różnych pasm, to odnoszą się właśnie do obsługi różnych technologii w tej samej częstotliwości a nie różnych częstotoliwości przy tej samej technologii?
- przy LTE czasami producenci podają pasma (3, 7, 20, 38) - a czasami częstotoliwości. Czy pasma są wystarczająco precyzyjne, tzn podają i częstotliwość i technologię określoną i by mieć pewność, że w Polsce będą funkcjonować urządzenia - wystarczy, że będzie podane pasmo 3 albo 7 albo 20 albo 38, czy też może okazać się, że będzie działać aparat w innym kraju Europy a w Polsce nie?
- ile pasm obsługiwanych przez urządzenie wystarczy by mieć pewność działania w Polsce i czy to zależy od pasma, które jest obsługiwane? Przykładowo - coś w rodzaju: "wystarczy mieć pasmo 1800fdd i 2600tdd albo 800fdd, 2100fdd i 2600 tdd"? czy też "jeżeli jest 1800 to wystarczy jeszcze mieć 800" a jeżeli jest 2600, to wystarczy mieć albo 2100 albo 800? Albo - "wystarczy mieć 3 jakiekolwiek pasma albo koniecznie 1800 i wtedy wystarczy jakiekolwiek inne"?
- zastanawiam się jeszcze, być może ominąłem z braku wiedzy jakieś istotne rozróżnienie, o które warto by zapytać: toteż i za podsunięcie w odpowiedzi takiej kwestii byłbym wdzięczny.
Z góry dziękuję, jeżeli ktoś się pofatyguje odpowiedzieć. Przepraszam innych PT Forumowiczów, być może dla technicznie rozgarniętych pytania te są naiwne, dotykają oczywistości itp. Niemniej, może będą z zadowoleniem przyjęte przez humanistów, którzy podobnie jak ja mają nie za duże zorientowanie w tak daleco posuniętych szczegółach?... Oczywiście, nie chodzi nawet o odpowiedź po kolei na wszystkie pytania - chciałem tylko zakreślić mniej więcej zakres zapytań, które być może zaciekawią i innych potencjalnych nabywców. Wyydawało mi się wszakże, że dla takich laików jak ja - to taki "miniporadnik" byłby bardzo przydatny przy wyborze sprzętu niekoniecznie dostarczanego od razu przez operatora - a tymczasem nigdzie takiego poradnika nie znalazłem. Wydawałoby się zaś - że to naprawdę przydatne odpowiedzi dla ludzi, którzy kupują sprzęt pod kilkoma względami analizując sytuację (wielkość, ekran, procesor, zastosowania) - i przy dobrych osiągach jakichś kilku urządzeń muszą jednak wybierać w sytuacji, gdy od strony obsługi telefonii i przesyłu danych nie ma komfortu wyboru pomiędzy urządzeniami obsługującymi wszystkie pasma, tylko jedno czy drugie urządzenie obsługuje pasma niektóre ale są to najlepsze urządzenia z innego punktu widzenia. Jednak przepraszam, jeżeli okaże się, że są to pytania, na które nie da się sensownie odpowiedzieć "w kierunku", w jakim oczekuję odpowiedzi. Przyznam też, że nie wykluczam, że postawię te pytania i na innym portalu, którzy cenię za wiedzę i "forumową społeczność", niemniej cieszę się z racji podanych na początku wpisu, że właśnie od Forum jdtech mogę zacząć.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi BlaP za tę wiadomość:
szopen (2016-05-21)
05-04-2016, 04:25 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-04-2016 04:32 przez szopen.)
częstotliwości LTE w Polsce - a wybór sprzętu
BlaP napisał(a):pasmo najistotniejsze oraz najbardziej "dodatkowe": to znaczy musząc wybrać, gdy sprzęt nie oferuje obsługi wszystkich w Polsce pasm, to które jest najkonieczniejsze? Czy wybrać fdd 800 czy 1800? Czy faktycznie najlepiej zrezygnować, jeżeli już się musi - z pasma 2100 Fdd?
absolutne minimum dla LTE to 1800FDD, ale lepiej aby byłą obsługa wszystkich planowanych pasm FDD na najbliższe lata

modemy obsługujące wyłącznie 800FDD to przeżytek (to rozwiązanie jakoś się nie przyjęło, no i wciąż ich użyteczność jest bardzo niska)

jeśli nie jeździsz metrem w stolicy to faktycznie możesz zrezygnować z 2100FDD

BlaP napisał(a):brak 800 oznacza że pogarszają się możliwości odbioru na terenach mniej zaludnionych a brak 1800 utrudnia korzystanie w większych miastach?
tak, choć LTE800 dopiero raczkuje, ale brak podstawowego pasma 1800 to już "strzał w kolano" (mimo planowanych uruchomień innych pasm, większość obecnie działającej sieci LTE to właśnie 1800MHz)

BlaP napisał(a):być może obecnie lepiej mieć przykładowo pasmo 800 oprócz częstotliwości 1800 (którą podejrzewam, że jest dobrze ją mieć) - natomiast za rok czy dwa sytuacja zmieni się tak, że lepiej oprócz 1800 będzie mieć 2600?

nie zmieni się - odpowiedź wynika już z poprzedniego pytania, ale dobrze mieć obsługę największej ilości pasm

"niskie" częstotliwości są głównie do celów zasięgowych (podobnie jak to było dotąd z UMTS900) czyli jeśli planujesz używanie LTE "na zadupiach" to priorytetem jest 800MHz (oraz 3G 900MHz)

a "wysokie" dla zwiększenia pojemności sieci (głównie w obszarach zurbanizowanych) czyli można myśleć o 2600FDD oraz 2100FDD i 2600TDD przewidując użytek w metropoliach

BlaP napisał(a):czy technologie FDD i TDD są w ogóle nie kompatybilne
tak są niekompatybilne, a w dodatku powiązane z rezerwacjami na częstotliwości

BlaP napisał(a):wspomniane przeze mnie próby "agregacji" różnych pasm, to odnoszą się właśnie do obsługi różnych technologii w tej samej częstotliwości a nie różnych częstotoliwości przy tej samej technologii?

dotyczą agregacji różnych pasm, ale agregacja technologii FDD i TDD jest również możliwa (o ile tylko zostaną wyprodukowane odpowiednie modemy)

zwróć uwagę na to, że np. pasma 2600TDD i 2600FDD się nie pokrywają częstotliwościowo - to są 2 RÓŻNE pasma
B7 = 2600FDD = 2500–2570MHz + 2620–2690MHz
B38 = 2600TDD = 2570-2620MHz
więc nawet agregacja różnych technologii będzie równocześnie agregacją różnych pasm

BlaP napisał(a):przy LTE czasami producenci podają pasma (3, 7, 20, 38) - a czasami częstotoliwości. Czy pasma są wystarczająco precyzyjne, tzn podają i częstotliwość i technologię określoną i by mieć pewność, że w Polsce będą funkcjonować urządzenia - wystarczy, że będzie podane pasmo 3 albo 7 albo 20 albo 38, czy też może okazać się, że będzie działać aparat w innym kraju Europy a w Polsce nie?

tak - numer pasma określa jego częstotliwości i technologię
w Europie (czyli również i w PL) obowiązują 4 podstawowe pasma LTE:
B3 = FDD1800
B7= FDD2600
B20 = FDD800
B38 = TDD2600

dodatkowo wybrane kraje w tym PL (w zasadzie chyba tylko Play?)
B1 = FDD2100
oraz parę innych pasm póki co nie planowanych u nas (mam na myśli B8, i "okolice czterdziestki": B40-B43)

BlaP napisał(a):ile pasm obsługiwanych przez urządzenie wystarczy by mieć pewność działania w Polsce i czy to zależy od pasma, które jest obsługiwane?
patrz - poprzednia odpowiedź - podstawowa czwórka + ewentualnie jakieś dodatki
ALE
najważniejsze jest aby modem/telefon oprócz LTE obsługiwał Europejskie pasma 3G czyli 2100MHz (B1) i 900MHz (B8)
i jeszcze dodam co pewnie zauważyłeś - tak, numery pasm UMTS i LTE się pokrywają, bo to te same pasma (dlatego B1 i B8 nie jest obecnie wykorzystywane dla LTE za wyjątkiem eksperymentalnego użycia w Metrze, choć ostatecznie oba te pasma mogą zostać poddane tzw. refarmingowi)

BlaP napisał(a):, być może ominąłem z braku wiedzy jakieś istotne rozróżnienie, o które warto by zapytać: toteż i za podsunięcie w odpowiedzi takiej kwestii byłbym wdzięczny.
owszem pominąłeś jeden istotny aspekt - większość dostępnego sprzętu to sprzęt kategorii LTE 4 (max DL do 150Mbps) lub wręcz 3 (do 100Mbps) i te kategorie LTE nie uwzględniają agregacji pasm
tj. modem jeśli nawet ma obsługę pasm 3, 7, 20, 38 to i tak w danym momencie będzie pracował wyłącznie w jednym z tych pasm

do agregacji (czyli tego co jest marketingowo w Playu nazywane LTE Ultra) jest wymagana kategoria 6, a zalecana 9

przy wyborze sprzętu nie ma sensu wybierać w tej chwili czegoś co być może planujesz używać za 3-4 lata
jeśli kupujesz dziś to wybierz coś co jest potrzebne dziś, nigdy nie wiadomo kiedy będziesz miał zasięg w danym miejscu w nowo-uruchamianych pasmach
wszystkie nowe technologicznie urządzenia w momencie wprowadzenia na rynek są wyjątkowo drogie, a cena spada dość szybko
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
[-] 2 użytkowników podziękowało użytkownikowi szopen za tę wiadomość:
BlaP (2016-04-05), K4r0lSz (2016-04-05)
05-04-2016, 08:01
częstotliwości LTE w Polsce - a wybór sprzętu
szopen przepięknie podsumował - tak się zastanawiam kto tu jest adminem adminów Smile
Ja takie informacje zbieram na blogu i w wersja aktualna na 2015 jest tutaj:
http://jdtech.pl/2014/03/modemy-usb-do-l...nosci.html
Będę to aktualizował, ale z najważniejszych rzeczy:
Plus zdecydował, że będzie budował sieć zasięgową LTE w oparciu o LTE 900 MHz FDD, bo z 800 rezygnuje (ja się im nie dziwię).
Pozostali mają 800, 1800 i 2600 FDD jako podstawa.
2600 i inne TDD raczej się na razie nie rozwiną w PL - za dużo z tym problemów.
Play odpala 2100 coraz śmielej, inni też będą w to wchodzili, bo na 2100 wszyscy mają już teraz najwięcej pasma.
Agregacja w LTE to ciekawostka, ale na razie brakuje sprzętu: są tylko 2 routery mobilne, z czego tylko jeden to kat9 (projektowany przez autorów świetnych urządzeń Sierra Wireless, teraz NetGear). Jak będą modemy USB, to będzie ciekawiej, ale może być z tym problem z powodu poboru mocy - to w sumie nie jeden, ale w kat9 aż 3 oddzielne modemy i 3x większy pobór mocy.

Podobnie jak szopen uważam, że kupujemy to, co jest aktualnie na rynku za rozsądne pieniądze. Za 3-4 lata będą kompoletnie nowe cuda - wejdzie już pewnie 4G (to prawdziwe - 1 Gbit/s), a nie tylko agregacja tego, co jest.
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi jakubd za tę wiadomość:
BlaP (2016-04-05)
05-04-2016, 09:08
RE: Częstotliwości LTE w Polsce - wybór sprzętu
Panowie, bomba! Dzięki serdeczne. Piszę na razie bez przestudiowania dokładnie odpowiedzi, bo mam chwilę tylko czasu. Natomiast chciałem od razu wyrazić uznanie, bo owszem, miałem nadzieję, ba, spodziewałem się, nawet wiedziałem, że spotkam się z życzliwym potraktowaniem i nie będę musiał szukać gdzie indziej, ale przecież wiadomo, nie jestem jedynym, który ma takie problemy, tak więc zakładałem, że poczekam ze 3 dni i gdyby nie było odpowiedzi jeszcze gdzie indziej spróbuję, bynajmniej nie zmieniając zdania o Was, tylko rozumiejąc, że każdy z nas ma różne zajęcia. Mnie trochę przycisnęło i dość szybko muszę zmienić sprzęt. Tymczasem rano patrzę tak z rutyny bardziej: i jest i to jaki zbiór odpowiedzi! Dzięki serdeczne. Prawdę pisząc, mam przy tym nadzieję, że jeszcze komuś innemu podobnie jak ja humaniście raczej, technicznemu ignorantowi - też się przyda ta odpowiedź, dlatego zadawałem w takiej formie. Waham się - a kupić raczej muszę coś w rodzaju palmfonu (tej nazwy używam jako że dawny użytkownik palmtopa jeszcze, ubogaconego funkcją gsm a nie odwrotnie, że jakiś telefon i nagle "sprytnie" się rozwinął; tak jest do dzisiaj; toteż palmfon - i w kierunku tabletu, niech będzie phabletu, bo starość i oczy już większe wymagania stawiają...) W każdym razie, rozważałem między Lenovo K920 Vibe Z2 Pro (jeszcze od epoki IBM należę do "thinkapadowyznawców", więc może zgodność marki dodatkowo coś da) - Huawei P8max - Huawei Ascend Mate 7 (to jeszcze cena w moim zasięgu) ewent. Huawei mediapad X2. Choć Lenovo, to ta sama rodzina, jednak zgłaszano minusy, że zacina się w pracy wielozadaniowej, wolny, także i przy aparacie/kamerze ale przede wszystkim pracy - z różnych racji wychodził na czołówkę P8max. Teraz jednak widzę wstępnie wczytawszy Wasze odpowiedzi, że jednak trzeba się zastanowić, bo jednak w pasmach nie jest najciekawszy. Choć z drugiej strony - powszechne opinie raczej chwalą Huaweie niż Lenovo w tej działce sprzętu... Co prawda FDD2100 to jedynie gdy się ma Plusa (co z powodu choćby propolskiej dla nienajbogatszych polityki koncernu Solarza jest możliwe, że jeżeli odejdę to w tym kierunku; na razie jestem w Idei, pardon, od "jakiegoś czasu" niestety Orange). Czyli - FDD 1800 i jednak 800 bo bywa, że jeżdżę właśnie po różnych miejscowościach i wtedy będę potrzebował jako modemu do notebooka i być może FDD 2600? Trochę się zgubiłem, bo choć dla Polski przewidziane 2600 ale TDD, to któryś z Was napisał że TDD nie rozwinie się a rozwinie się 2600 FDD i dodatkowo 900 FDD? (tego ostatniego w ogóle w pasmach dla Polski nie widziałem).
No, dobrze, bo wciągam już w prywatne sprawy, a czas leci.
Jak napsiałem, dzięki za odpowiedź naprawdę potwierdzającą to, o czym kiedyś z Jakubem rozmawiałem, gdy właśnie tak życzliwie mnie potraktował i bezinteresownie. Dlatego chciałem też pytania trochę ogólniej postawić, by ktoś inny może też mógł przy wyborze skorzystać z Waszych odpowiedzi. Nie chciałem nikogo obrazić - po prostu Forum kojarzyłem z jdtech, tak jak poznałem przy zakupie niegdyś modemu, sądziłem, że pewnie jako właściciel jest w tym centrum - no i w odpowiedziach też figuruje jako Admin.
Też uważam że trzeba kierować się aktualnymi możliwościami - tyle że jednocześnie nie stać mnie za bardzo na zmianę co roku dobrego sprzętu a średniego - to z kolei nie umiem kupić wg reklamówek, co polecają, tylko muszę pogrzebać w możliwościach, zorientować się itp. - a na to co roku czasowo mnie nie stać, stąd wybieram taką opcję raz na ok. 3 lata najlepiej, 2 lata minimum, jeżeli katastrofa jakaś nie przymusi wcześniej, że zmieniam, urządzenie właśnie wielofunkcyjne. Stąd taki zakres moich pytań - ale zgadzam się, że skoro ma to służyć i innym, to najlepszą radą jest: brać przyzwoite w rozsądnej cenie, czy najlepsze z możliwych w aktualnych możliwościach.
Jeżeli jeszcze wolno mi dodać - najpierw: dzięki za domyślenie się przy jednym pytaniu, że warto wskazać urządzenia VI kategorii jako minimum; ja oo prędkościach domyśliłem się, że patrząc tak trochę do przodu, to jednak warto szarpnąć się na 300 MBit/s a potem okazało się, że to w ogóle właśnie kategoria VI, choć nie wiedziałem tego, że to np. znaczy również możliwości agregacji. 2) jeżeli można jeszcze dodać pytanie, o którym zapomniałem pisząc wieczorem. Wiem, że najprawdopodobniej jest to kolejne pytanie laika, ale zawsze jak człowiek dopyta, to pewniejsze.
*) Mianowicie, czy jeżeli producent podaje jakieś tego typu pasma, które urządzenie obsługuje - to oznacza to, że wszystkie inne są wykluczone, nie "obudzi" ich np. jakaś modyfikacja systemu wyższej generacji wgrana za pół roku czy rok? Także, jeżeli mówimy o nowych pasmach, jeszcze nie zagospodarowanych, np. to FDD 2600 albo FDD 900, które ma się pojawić w Plusie?
Raz jeszcze dzięki za odpowiedzi - i mam nadzieję, że również innym osobom się przydadzą.
05-04-2016, 09:46 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-04-2016 09:48 przez lukkki.)
RE: Częstotliwości LTE w Polsce - wybór sprzętu
(05-04-2016 09:08)BlaP napisał(a):  *) Mianowicie, czy jeżeli producent podaje jakieś tego typu pasma, które urządzenie obsługuje - to oznacza to, że wszystkie inne są wykluczone, nie "obudzi" ich np. jakaś modyfikacja systemu wyższej generacji wgrana za pół roku czy rok? Także, jeżeli mówimy o nowych pasmach, jeszcze nie zagospodarowanych, np. to FDD 2600 albo FDD 900, które ma się pojawić w Plusie?

Nie obudzi. Jakieś magiczne wgrywanie modyfikowanego firmware z odblokowanymi innymi pasmami to tylko ułuda. Obsługa zakresu częstotliwości w modemie to kwestia sprzętowa i nie zmienisz tego.
Nie wybiegajmy za bardzo w przyszłość i kupujmy modemy, które obecnie obsługują częstotliwości na których pracują polscy operatorzy. Nie ma modemu idealnego z jak największą paletą obsługiwanych zakresów bo zawsze jakiegoś pasma brakuje i to w przystępnej cenie, a chciałoby się taki mieć. Sam szukałem takiegoż u naszych chińskich przyjaciół, ale modemy na aliexpress chodzą po wysokich cenach.
05-04-2016, 13:45 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-04-2016 13:48 przez szopen.)
w kwestii telefonów natomiast dodam 3 grosze
1) wierność marce nie ma żadnego sensu (szczególnie gdy chodzi o markę pecetów, gdy szukamy telefonu)

2a) nawet gdyby jakieś pasmo było "ukryte" (ale zazwyczaj tak nie jest bo to też jest kwestia ekonomiczna - nie opłaca się montować droższych "flaków", gdy produkując wersje regionalne można użyć tańszych), to "odkrywania" poprzez uaktualnienie oprogramowania zabraniają organizacje certyfikacyjne np. CE u nas, czy FCC w USA
2b) przy okazji spostrzeżenie - niektóre aparaty są pod tą samą nazwą produkowane na wszystkie rynki świata, ale różnią się sprzętowo w zależności od regionu docelowego (i mają inny symbol modelu), więc trzeba zwracać uwagę na to aby nie kupić omyłkowo amerykańskiej lub azjatyckiej wersji (o ile wersje azjatyckie miewają pasma częściowo zgodne z europejskimi, to "amerykańce" już nie za bardzo)
2c) w przypadku niektórych chińskich marek, których nie uświadczymy w oficjalnym obrocie (m.in. z powodu braku certyfikatów, nieuiszczania opłat licencyjnych itd.) bywają możliwe "odblokowania" pasm, ale przy zakupie i tak dostajemy sprzęt "odblokowany", jakkolwiek i tak trzeba się upewnić czy w wersji europejskiej, więc mimo wszystko nie ma nadziei na uruchomienie w takim sprzęcie czegoś "dodatkowego"

3) w zasadzie wszyscy producenci przewidują czas życia telefonu na jakieś 2-3 lata, więc jeśli planujesz dłuższe używanie, to w zasadzie wybór ograniczasz sobie do jedynie najdroższych wypustów klasy premium (choć po paru latach produkt premium zrówna się z aktualnym low-endem - za przykład niech posłuży Samsung Galaxy S "jedynka", który w dniu premiery był najbardziej topowym wypustem, a parametry dziś odpowiadają najtańszym telefonom dla niewymagających, a właściwie nawet im nie dorównują)

PS laptopa mam ponad 5-letniego (kupiony w miarę "niedawno" jako poleasingowy, za ułamek ceny z dnia 1 uruchomienia, które było w lutym 2011 ), ale np. akumulator właśnie stracił ponad 50% pojemności co mniej więcej oznacza, że sprzęt rozleci się za rok, może 2? (oczywiście czekam już na nowy, bo ~20% pojemności "poleciało" w ostatnich miesiącach)

a telefon ze średniej półki (właściwe to "z górnej strefy stanów średnich" Big Grin) właśnie minął "4 urodziny" w moich rękach, ale już od paru miesięcy myślę o jego zmianie (gdybym był "przeciętnym użytkownikiem", to pewnie miałby już jakiegoś następce przynajmniej od roku jeśli nie od 2, bo to, że nadal go używam to raczej zasługa ręcznego czyszczenia systemu ze śmieci)
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
06-04-2016, 08:15
I jeszcze kilka uwag ogólnych:
1. W telefonie agregacja pasm nie jest potrzebna (nawet LTE nie jest aż takie ultra ważne według mnie, ale jak już jest, warto mieć), bo telefon jako taki tych szybkości nie zje, bo nie ma co z tym zrobić. Dopiero w specyficznych zastosowaniach - np. jak udostępnianie internetu do komputera, czy transmisje live video z telefonu - zaczyna to mieć znaczenie. Pamiętaj, że do dziś w Polsce nie można odbierać zwykłych rozmów głosowych w LTE - jesteśmy zrzucani na czas rozmowy do 3G/2G (dlatego między innymi nie ma możliwości oficjalnego wymuszenia LTE w telefonach, bo to by zablokowało podstawową ich funkcję Smile
2. Podobnie głównego telefonu nie wybierałem pod względem technologii i pasm, tylko funkcji, które chciałem - stąd Samsung Note (aż do 3) i teraz Xiaomi RedMi Note 3 - ten ostatni nie ma ani kategorii 6-9, ani nawet wszystkich naszych pasm LTE - ale to mi zupełnie nie przeszkadza wygodnie przez niego rozmawiać i korzystać z netu. Najważniejsze, czyli LTE1800FDD ma. Wybrałem go z powodu stosunku jakości do ceny - sprzęt działający lepiej niż SGS3 w cenie 2,5 niższej bez niepotrzebnych dupereli.

I popieram: dwa najlepsze urządzenia w historii swojej kupowałem podobnie szopen: HP nc6000 (poleasing z francuską klawiaturą za 1/3 ceny wyjściowej) i uzywałem wiele lat, albo jak teraz mam HP Envy 17, seria 3 - który już mam 3 lata i nie znajdę podobnego laptopa przez wiele lat: mogę tu fabrycznie włożyć 2 dyski powyższone (12,5mm), a w sumie mogę mieć ich aż 4: mSATA, 2 standardowo i jeden zamiast napędu CD. Póki elektronika w nim będzie żyła to nie planuję zmiany. Do pisania i nawet nadawania transmisji live z 4 kamer - nic więcej nie potrzebuję, a postęp w komputerach jakby się chwilowo zatrzymał. Jak dbamy o sprzęt - służy nam latami.
Odpowiedz