[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wybór smartfona pod koniec 2020
14-10-2020, 01:11 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-10-2020 21:37 przez szopen.)
Post: #1
Wybór smartfona pod koniec 2020
///Mod-edit: wątek powstał z wydzielenia tematu z:
http://forum.jdtech.pl/Watek-czestotliwo...or-sprzetu
pozwoliłem sobie podzielić na prowizoryczne paragrafy, bo "tekst ciurkiem" utrudnia oddzielenie kolejnych zagadnień


Tak więc, jeżeli mówić o wymianie sprzętu teraz, to pojawiają się już bardziej szczegółowe dylematy. Najpierw, jeżeli chodzi o podsumowanie praktyki - określenie zakresu potrzeb. Jak się zastanowiłem, to na bazie używania choćby i tego Huaweia P8Max, potwierdza mi się - dla mnie priorytetem jest duża funkcjonalność w funkcjach podstawowych, czyli możliwość połączeń telefonicznych i przesyłu danych w różnych standardach i pasmach;

przy czym obecni minimum jest dualsim w formie takiej, że przynajmniej "na czuwaniu" są obie karty sim jednocześnie, obojętnie na którą kartę przychodzi rozmowa, sms, mms, mam sygnalizację, mogę odebrać, niezależnie od tego, który SIM jest "główny".

Ważna jest więc także obsługa internetu w urządzeniu i możliwość udostępniania do notebooka, nie tylko w miastach ale i podczas wyjazdów do małych miejscowości. Chcę więc skorzystać z urządzeń o elastycznym zestawie wielu pasm gsm, umts, h+, LTE w kilku "pasmach" (bandach) i o wysokim uploadzie i downloadzie. Natomiast - choćby dlatego, że nie bardzo jeszcze jest sens, jak to było wyżej pisane i dla skorzystania z obniżek: do tego chcę się ograniczyć, nie wchodzić jeszcze w 5G.

Idąc zaś dalej - ważna też na pewno jest czytelność ekranu dla człowieka "po 60-tce", czyli zarazem wielkość, ale i dobra rozdzielczość, wskaźnik ppi. De facto przyzwyczaiłem się już do tego 6,8" przekątnej i raczej jeszcze ciut w górę, do ok. 7 cali bym poszedł aniżeli w dół. Gra rolę możliwość wykorzystywania jako właśnie palmfon, komputerek naręczny, gdy na dwudniowy wyjazd nie pasuje mi np. pojechanie z notebookiem.

Także więc komunikacja z komputerem, typu usb-c, inne interfejsy -

jakkolwiek przy nfc mam obawy, czy będę umiał poradzić sobie z zabezpieczeniem, by ktoś nie skorzystał z tej możliwości w moim sprzęcie do jego niecnych celów.

Tu także - pytania jeżeli chodzi o "jakość komputera". W P8Max jest 3 GB RAM, 64 GB wbudowanej pamięci, LTE do 300 Mbps, 2 GHz zegar procesora; czy pozostawać na tym poziomie, ewent. z nieznaczną korektą, czy jednak co najmniej 6 GB RAM, 128 GB pamięci, zegar dużo szybszy, LTE też minimum 800 Mbps?

Pewnie też wolałbym, by już np. w smsach używane były polskie znaki diakrytyczne.

Również z rzeczy dodatkowych okazuje się jednak faktycznie dla mnie ważne, by była dobra obsługa systemów geolokacji, gps o dobrej czułości - bo podobnie i nie zawsze pasuje mi na krótkie wyjazdy korzystać z odrębnego urządzenia.

Przydatny jakoś na podobnej zasadzie, gdy nie bierze się właściwego aparatu fotograficznego - jest też aparat fotograficzny / kamera w urządzeniu, choćby dla zrobienia jakiejś dokumentacji fotograficznej, zeskanowania kodów QR, poszukania odpowiednich danych - ale i fotografia obiektów architektonicznych itd. Tu jednak wydaje mi się, że obecnie sprzęt choćby w przeciętnej masie, jest już dobry we wszystkich urządzeniach na rynku, przynajmniej na tym podstawowym wskazanym tu poziomie.

Natomiast - uciążliwe jest w tych wszystkich "azjatach", że nie da się wyłączyć "dźwięku migawki", nawet przy wyciszonym sprzęcie. W Huaweiu znalazłem sposób jedynie ograniczenia niemiłego "strzelania" przez aparat, gdy akurat jest potrzebna cisza: zdjęcia seryjne powodują, że "migawka" się nie drze tak bardzo tylko trochę.


Z kolei wyjmowalność baterii - to już chyba "marzenie ściętej głowy", ale rzecz jasna wg mnie to właśnie jest plusem.

Jeszcze w tym podsumowaniu zauważyłbym, że Huwei zaskoczył mnie parę razy na wyraźny plus. jeżeli chodzi o przemyślność i funkcjonalność. Choćby np. oryginalny futerał do sprzętu, funkcjonalny. Także jednak bardzo pozytywnie oceniam możliwość zmiany poprzez ustawienia, na którym SIMie jest obsługa 4 G, przesył danych itp (jeżeli musi się wybierać między nimi - to nie musi być to przez fizyczne wyjmowanie kart i przekładanie do gniazd). Podobnie - dobra obsługa automatycznego pojaśniania ekranu jest przydatna w słoneczne dni. Różne "inteligentne dodatki obsługi" dostępne w urządzeniu - typu osiągana przez ustawienia "obsługa jedną ręką", "inteligentne przechodzenie między WiFi a transmisją komórkową, agregacja pasm GSM i tym podobne - obawiam się, że to nie we wszystkich aparatach funkcjonuje dobrze.


Oczywiście, będę wdzięczny, jeżeli ktoś podrzuci jakieś podpowiedzi w odniesieniu do poszczególnych aspektów.
Będę jednak też wdzięczny za kierunkowe podpowiedzi. Zauważyłem bowiem generalnie tak. Huawei, który by interesował mnie, to jednocześnie osiąga taki poziom różnych rzeczy, łącznie z ceną, że nie za bardzo wydaje mi się sensownym rozwiązaniem, zarówno w zgodzie z tym, co jakubd napisał o samej tej marce "zamkniętej w sobie", jak i w tym ogólnorozsądkowym podejściu, że nie warto snobistycznie ładować kasy.

Niemniej - widzę dwa kierunki. Np. odpuścić coś z wielkości, np. w kierunku 6,7" i pójść w Samsungi Note, A70 itp. Co prawda - łączy się to z koniecznością powrotu do rysika, bo chyba nie ma takich ekranów, by zarazem rysik obsługiwały i "pisanie palcem". Niemniej - czy da luksus takich właśnie przemyślanych dodatków, jak opisałem wyżej dodatkowe funkcjonalności w wygodnym Huaweiu? Czy jest w tych Samsungach (lub innych podobnej klasy/ceny, choćby które ktoś podpowie) faktyczna jakość ekranu, prędkość połączeń, wielość pasm dająca przydatną przewagę?

Drugim natomiast kierunkiem jest trochę zejście z jakością, możliwościami, typu Cubot Max2, Motorola G9 Plus, Lenovo Tab V7 (lub inne tego typu, które można jeszcze znaleźć lub ktoś podpowie). Tu z kolei w drugą stronę - czy to "zejście w dół" w którymś z tych parametrów, modeli, choćby ekran poniżej 300 ppi: czy to nie są kompromisy jednak mocno uciążliwe?

Jeszcze inaczej - czy np przed gps w Motoroli, Cubocie, Lenovo, Samsungu ktoś by jednak przestrzegał? Albo odwrotnie - czy gdzieś jest wyraźnie lepszy?

Czy ekran - podobnie, w którychś modelach "odstrasza", albo ma przewagę?

Czy pamięć RAM i wbudowana któryś sprzęt jednak ogranicza, gdy chce się używać sprzętu również jako palmfon, podręczny komputerek, modem udostępniający internet, gps?

Oczywiście, rozumiem, że już to, iż mogę tak szeroko przedstawić wątpliwości, to już plus tego forum i życzliwość korzystających zeń ludzi - i jestem wdzięczny. Tym bardziej, jeżeli ktoś cośkolwiek odpowie, jak napisałem powyżej, choćby "kierunkowo". Może to i dla innych użytkowników będzie pomocne. W każdym razie, ze swej strony dzięki za cierpliwość do moich rozterek - a gdy ktoś cośkolwiek podpowie, tym bardziej dzięki.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-10-2020, 17:40 (Ten post był ostatnio modyfikowany: Dzisiaj 13:46 przez szopen.)
Post: #2
Częstotliwości LTE w Polsce - wybór sprzętu
Ale naklepałeś tekstu, a powiem krótko Huawei'owi mówię krótko: "absolutnie NIE, jeśli chodzi o smartfony", a przyczyna jest genialnie prosta: embargo USA dla tej firmy (prywatnie nic do nich nie mam, no może troszeczkę - zawiedli mnie wielokrotnie w kwestii łatek bezpieczeństwa, przy czym muszę dodać, że chińskie szpiegowanie mnie jakoś intensywnie nie obchodzi, stosując typowe masowe rozwiązania zawsze jest jakiś tego typu element, a większości zebrane dane trafiają do największych mocarstw), ale skoro już używasz ich zeszłorocznego flagowca (pomyliłem modele - max to flagowiec z 2015, miałem na myśli pro…), to nie ma żadnego powodu do jego wymiany, póki jest sprawny.

Ciąg dalszy nastąpi, bo ruszyłeś równocześnie kilkanaście tematów, więc na kompletną odpowiedź potrzeba sporo czasu
.

Jeśli chcesz poruszyć wiele tematów, to dla każdego z nich zakładaj osobny wątek.

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-10-2020, 18:29
Post: #3
Wybór smartfona pod koniec 2020
Może tylko powiem, że jestem zadowolony z Motoroli One Action. Co prawda bateria nie jest najmocniejsza i padł mi głośnik, ale serwis wymienił mi Door-to-door (i jeszcze dorzucili skarpetki... poważnie Tongue ). Pierwszy telefon, który mi odpowiada, a miałem ich parędziesiąt.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-10-2020, 20:17 (Ten post był ostatnio modyfikowany: Dzisiaj 13:57 przez szopen.)
Post: #4
Wybór smartfona pod koniec 2020
Do konkretów:

1. Funkcje podstawowe - każdy współczesny smartfon je obsługuje w wystarczającym stopniu.

2. Dual-SIM - w każdym "cywilizowanym" kraju są dopuszczalne jedynie rozwiązania DSDS (1 karta aktywa, druga w czuwaniu) ze względu na SAR, oczywiście w czuwaniu pracują obie, współczesne rozwiązania nie wymagają przekładania kart, rozwiązania są różne, ale każde z nich umożliwia odbieranie i dzwonienie z obu kart oraz obsługę SMS, jedynie połączenie pakietowe (internet) musi być ustawione na jedną z kart (z tego względu zazwyczaj SIM z transmisją danych pracuje w LTE, a druga w 3G), przełączanie karty głównej jest realizowane "wirtualnie", w skrócie - praktycznie każdy dual-SIM ma te funkcje.

3. Tryb hotspota = tethering WiFi - każdy to ma (czasem dodatkowo jest też tetehering BT, raczej bez sensu, oraz częściej tryb modemu=tethering USB - ma to sens Tongue również dość powszechny).

4. Czytelność ekranu - nie widzę możliwości innego wyboru niż własnoręczne sprawdzenie (jest to głównie kwestia nakładki interfejsu), w przypadku wady wzroku w rozsądnych granicach (sądzę że do +2D) każdy interfejs da się doprowadzić ustawieniami do wystarczającej czytelności (duża czcionka).
Wysokie ppi nie ma żadnego sensu w takim wypadku (z wadą wzroku i tak nie widzimy pojedynczych pikseli), więc i nadmiernie wysoka rozdzielczość ekranu nie ma żadnego sensu (a duża rozdzielczość ma negatywny wpływ na długość pracy na pojedynczym ładowaniu. Może jakiś konkret - 1920x1200 pix jest całkowicie wystarczającą rozdzielczością w tablecie z 8 calowym ekranem. Duże rozdzielczości są istotne dla dzieci trzymających nos w ekranie i przy stosowaniu pomniejszonych czcionek (nie znam nikogo z jakąkolwiek wadą wzroku, kto by stosował rozmiar mniejszy od standardowego, natomiast wiele osób spośród nich używa rozmiaru dużego bądź maksymalnego).

4a. "rozmiar patelni" tu się nie wypowiem, bo ze względu na pracę w terenie szukam raczej najmniejszych możliwych konstrukcji (i trendem na rynku jestem zdecydowanie zniesmaczony - "patelnię" kupić wbrew pozorom bardzo łatwo w porównaniu do czegoś o kompaktowych rozmiarach…)

5. Komunikacja z komputerem - od kilku lat używam do tego w 99% przypadków… WiFi (w domu/pracy korzystając z infrastruktury AP, mobilnie lub w sytuacji izolacji klientów bezprzewodowych albo w środowiskach które nie są bezpieczne - hotele itd. w trybie hotspota), ten 1% to sytuacje typu aktualizacja firmware czy całościowy backup (ta możliwość jest mocno ograniczona, kiedyś było z tym łatwiej) lub transfer danych między nowym i starym telefonem (w tym wypadku zdecydowanie wygrywa Samsung z aplikacją Smart Switch która ma prawa administratora na ich telefonach, komputer nawet nie jest do tego potrzebny).

5a. USB-C to kolejne z podstawowych kryteriów wyboru (nie wiem kto projektował wcześniejsze micro-B, ale daje ono wrażenie próby sztucznego postarzania produktów).

5b. inne interfejsy? im mniej fizycznych dziur tym lepiej (od czasów, gdy opracowano sensowne standardy BT nie ma sensu złącze słuchawkowe), bardziej istotne są te bezprzewodowe - dobre WiFi (warto mieć obsługę 5GHz oczywiście o ile w domu/pracy masz współczesny sprzęt sieciowy - to nie ma nic wspólnego z 5G) kluczowe jest BLE (czyli BT w wersji minimum 4.0), NFC też się przydaje
Istotna jest obsługa szybkiego ładowania (dobrze gdy procek jest Qualcomma - czytaj: Snapdragon, wtedy jest szansa na to, że będzie to QC w jakiejś współczesnej wersji).
Kolejny gadżet, który jest naprawdę użyteczny, to opcja bezprzewodowego ładowania Qi (rozwiązanie jest genialne jeśli w samochodzie się ma uchwyt z Qi, a w domu i pracy ładowarki Qi samodzielne lub np. wbudowane w biurko, lampkę biurkową czy nocną - rzucamy telefon na odpowiednie pole się ładuje bez podpinania kabla)

6. Komunikacja NFC (głównie płatności, ale nie tylko) - to jest jedno z moich podstawowych kryteriów wyboru smartfona w 2020. Stopień zabezpieczeń uważam za całkowicie wystarczający o ile zachowamy rozsądek (nie da się uruchomić płatności jeśli telefon nie ma włączonej blokady ekranu minimum PINem, istotny jest też czujnik biometryczny, znacznie ułatwia płacenie, gdy odblokowanie ekranu mamy odciskiem palca, rozpoznawanie twarzy moim zdaniem nie jest jednak dobrym pomysłem do tego celu).
Małe uzupełnienie, ale podobno to nie jest dla każdego oczywiste - nie da się zapłacić smartfonem przez NFC, jeśli ma wygaszony i zablokowany ekran - dzięki temu jest to rozwiązanie bezpieczniejsze od zwykłej karty płatniczej NFC, która przecież domyślnie jest zawsze aktywna.

6a. Czujniki biometryczne, najistotniejszy odcisk palca - to kolejne podstawowe kryterium wyboru, zależy co kto lubi, w obecnym telefonie mam po stronie ekranu (pod kciuk), ale wygodniejszy jest raczej po przeciwnej stronie pod palec wskazujący (w pierwszym momencie ciężko było się przestawić), widziałem też sensor na boku (ale to wydaje mi się być wątpliwym rozwiązaniem).

7. Ogólne parametry 3GB RAM, 64GB flash, wielordzeniowy procek to takie minimum na dziś, więc nie szukaj nic słabszego. Logika nakazuje iść w kierunku nieco lepszych parametrów. Jak dotąd jedyny smartfon w którym "dobiłem do granic możliwości" miał flash o rozmiarze 32GB, ale jeśli ktoś robi naprawdę dużo zdjęć, a szczególnie filmów, to po prostu zasada im więcej tym lepiej się sprawdza.
"LTE 800Mbps" to jakiś tekst typowo marketingowy, nikt nie pobiera tak ogromnych plików na telefon w takich ilościach aby to maiło istotne znaczenie (nawet jeśli jest smartfonem z "funkcjami komputera"), chociaż oczywiście LTE-A jest wskazane (ale raczej z tego względu, że sieci operatorskie w "zwykłym LTE" już nie dają rady z uzyskaniem prędkości porównywalnych z dawnym 3G, więc agregacja "ratuje nam wtedy tyłek")

8. SMS polskie znaki - to jest wyłącznie kwestia aplikacji używanej do obsługi SMS (nie ma musu używania tej które jest fabrycznie, można zainstalować inną) oczywiście sens używania PL-znaków zależy od taryfy (SMS o przeciętnej długości zawierający w tekście ąęźć itd. zajmuje realnie wysłane 4SMSy) oczywiście w takich typu no-limit nie ma to znaczenia

9. GPS - kwestia idealnie prosta - nie kupuj sprzętu bazującego na Mediateku, a jeśli GPS jest naprawdę istotny, to odbiornik musi obsługiwać wszystkie kluczowe konstelacje satelitów (amerykańskie GPS, rosyjskie GLONASS, chińskie BEIDOU, europejskie Galileo)

10. Aparat fotograficzny - pod tym względem Google wypada nieźle w swoich wypustach z serią Pixel (produkowanych realnie zależnie od modelu przez praktycznie każdego liczącego się producenta), rozpatrując inny wybór - jak dla mnie istotne aby główny aparat miał przetwornik Sony jakiś przyzwoity model - są portale specjalizujące się w fotografii i tam znajdziesz też odpowiednie testy, ale nawet na mgsm można znaleźć jakieś przykładowe zdjęcia, teraz jest moda na kilka dedykowanych aparatów, czy to faktycznie potrzebne nie wiem Tongue (stanowi to pewien problem jeśli chcemy stosować inne aplikacje aparatu niż fabryczną).

10a. Dźwięk migawki - to jest rozwiązanie ponoć przyjęte w ramach ochrony prywatności innych osób. Są alternatywne aplikacje umożliwiające wyłączenie tego dźwięku (choćby Open Camera), ale gdyby wyzwalanie dźwięku zostało zaimplementowane na poziomie firmware? to może i nie dałoby się tego pozbyć (nie wiem czy są takie przypadki, nie jest to dla mnie na tyle istotne).

11. Akumulator - masz 5-letni telefon i w jakim masz stanie akumulator? elektronika starzeje się (w sensie funkcjonalnym) mniej więcej w tym samym czasie co akumulator, ale nie ma żadnych przeszkód aby skorzystać z serwisu i wymienić na nowy (mam na myśli "niewymienny").Reszta:
- 300ppi to "nadmiar dobrego" (szczególnie przy wielkim ekranie) - przy tej gęstości można bez problemu korzystać z pomniejszonej do minimum(!) czcionki, jest to gęstość pikseli powyżej rozdzielczości kątowej ludzkiego oka przy poprawnym użytkowaniu ekranu (mam na myśli odległość od oka)
- ekrany OLED (czyli również AMOLED) zużywają się w charakterystyczny sposób (wypalenia) oczywiście to zależy od sposobu użytkowania (ale przy nieodpowiednim te wypalenia są dość uciążliwe)
- jak dotąd nie zdarzyło mi się aby 3GB RAMu było niewystarczającą ilością (ale im wyższa rozdzielczość ekranu i im bardziej wymagające są aplikacje. tym bardziej rośnie zapotrzebowanie)
- rysik moim zdaniem tylko dla hardkorowców Big Grin
- Samsung ma dość ciekawy tryb "Dex" dostępny bodajże w modelach od Galaxy S9 w górę (S10, A90, N10, S20, N20 i niektóre ich odmiany itd.)
- Motorola to Lenovo (obecnie to 2 różne marki 1 producenta)
- unikałbym sprzętu bazującego na procesorach Mediateka (szczególnie jeśli pochodzi od mniej znanego producenta)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi szopen za tę wiadomość:
BlaP (2020-10-19)
Wczoraj, 03:28
Post: #5
RE: Wybór smartfona pod koniec 2020
1) Jak już wspomniałem w wątku zaczętym parę lat temu i aktualnym obecnie w wymiarze bardziej teoretycznych rozważań: dzięki za stworzenie na bazie mojego wpisu także niniejszego tematu rozważań wokół wyboru sprzętu pod koniec 2020. Dzięki i za odpowiedzi bardzo porządkujące temat. W tym wątku też wspomniałem na koniec, że obojętnie czy z racji ostrożności "ogólnofilozoficznej" czy z racji po prostu ekonomiczno-technicznej ostrożności: wydaje się sensowne na razie nie decydować się z racji samego 5G na zmianę sprzętu. W tym duchu też ciągnę moje rozważania, to znaczy z założenia, że obecnie, przy wchodzącej walce o klienta wokół 5G, można skorzystać będzie z ekonicznie opłacalnych zakupów sprzętu o najlepszych parametrach "starego 4G", czyli LTE. Tak bowiem samemu chcę zrobić, choć może trochę sfalstartowałem, bo sprzęt mi jeszcze wytrzyma trochę na pewno a może będzie można i za pół roku jeszcze korzystniej kupić tę "czołówkę 4G".

2) W każdym razie - ktoś natomiast może będzie chciał dopisać się tu z punktu widzenia również sprzętów właśnie tych nowin 5G, bo zapewne też i w tych nowalijkach już da się porównywać, co sprawniejsze, co mniej sprawne.

3) Wracając do przedstawionych odpowiedzi, dodam, że jeżeli chodzi o sprzęt z rysikiem, to wolałbym taki, na którym można używać i palca i rysika. Cóż, choćby z tej racji, że podczas zimy na wolnym powietrzu, rysik może być pożyteczniejszy.

4) Dzięki też za informację pozytywną o Motoroli, gdyż przyznam się, że dość poważnie rozważam ten kierunek.
5) Tym bardziej, że trochę "zmroziły" mnie przestrogi, że ekrany typu AMOLED, mogą być nie najlepszym pomysłem przy jakichś zaniedbaniach użytkownika a jako że nie jestem super techniczny, obawiam się, że dość łatwo takie błędy mogę popełniać.

6) Jest jeszcze kwestia tych modułów GPS, które sporadycznie, ale jednak są mi potrzebne właśnie w jednym urządzeniu z innymi (w kieszeni sprzętu mało do wzięcia). Otóż, rozumiem radę, by przede wszystkim omijać tych na Mediateku w ten sposób, że chodzi o procesor całego urządzenia, by nie był Mediateka (a nie że sam GPS jest Mediateka); w każdym razie, nigdzie nie znajduję informacji przy opisach palmfonów, jaki moduł jest GPS, stąd zakładam, że chodzi o procesor całego sprzętu - inaczej bowiem będę musiał wprost sprzedawcę "przesłuchać". Niemniej, tu mam pewien szkopuł. Przez pewien czas miałem Lenovo K90, o ile dobrze pamiętam model, w każdym razie na Qualcommie. Niestety - moduł GPS działał makabrycznie, choć obłsugiwać miał i amerykański system i europejski, jak i rosyjski i chiński. Stąd: czy można uznać, że to akurat egzemplarz taki, względnie soft wgrany dla ucieknięcia od fabrycznego mógł osłabić — czy jednak do tej zasady "byle nie Mediatek" coś trzeba dopisać?

7) W tej chwili jednak co do np. Motoroli G9 Plus, innych podobnych a nie tak markowych jak Samsung (choć też każdy model trzeba sprawdzić osobno) - mam jeszcze niejasności dwojakiego rodzaju. Mianowicie chodzi o agregacje pasm LTE - oraz podawane w różnych źródłach prędkości łącza. Dla mnie są to dość ważne rzeczy, gdyż bywa, że na wyjazdach muszę użyć palmfona jako modemu i to przy nie najlepszym zasięgu, poza miastem. O miejscowym Wi-Fi można zapomnieć, stąd - potrzebuję możliwości komunikcji za pomocą modemu z palmfonu. Otóż - informacji o agregacji nie spotkałem, w prędkościach np. taki Samsung Note 10 Lite podaną ma wręcz 2 razy większą, rzędu 1,2 GHz (DL) i to daje pytanie, czy jednak nie decydować się na większy wydatek na tego samsunga. No, ale przy tej Motoroli w opisie na mgsm.pl jest jakieś podane X15 LTE (oraz MIMO 2x2 z MUMIMO) i zastanawiam się, czy to nie jest właśnie ta agregacja. Jeszcze LG Velvet też prezentuje się dobrze, niemniej mnogość modeli o różnych opisach - naprawdę wzbudza ostrożność, zwłaszcza że chyba też na rynku są z jakichś dystrybucji zakupione raczej poza Polską, więc pytanie o gwarancje realizowaną ewent. w Polsce oraz w ogóle o faktyczne parametry, jeżeli to jest z takich "przerzutów".

8) Ostatnia jeszcze kwestia, to pytanie, czy warto brać pod uwagę alternatywy typu OPPO, XIAOMI, VIVO Nex 3. Choćby same opisy wydają się nie do końca wiarygodne, bo z jednej strony np. podają, że nie obsługuje 5G - a jednak przy opisie szczegółowym jest wymieniany modem zarówno 4G jak i 5G

Również tych pytań wyszło trochę - jeżeli ktoś będzie w stanie podrzucić choćby fragmentaryczną podpowiedź, z góry dziękuję.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Wczoraj, 17:03
Post: #6
RE: Wybór smartfona pod koniec 2020
jak już w powyższym wpisie poruszyłem tyle kwestii, to jeszcze dodam ostatnią związaną z odręcznym pismem. Niestety, ale pomysły "klawiatur" proponowane w palmfonach, smartfonach czy phabletach, jak kto woli - dla mnie są trudne w używaniu, choćby z racji dziwnych układów klawiszy. Stąd - stosuję rozpoznawanie pisma odręcznego. Kiedyś była aplikacja, w tej chwili nie pamiętam nazwy, która zakończyła żywot. Niemniej - "googlowe" pismo odręczne, obecnie włączone do zestawu ich klawiatur, spisuje się całkiem dobrze. Używam go też na huaweiu tym starszym p8 max. Niemniej, są te ograniczenia google jeżeli chodzi o Huawei, czyli nowy pewnie odpada choćby z tych racji. Czy to odnosi się też do Samsunga, do Motoroli i innych - jeżeli jest android 9 albo 10, to czy będzie można używać na każdym sprzęcie tego rozpoznawania pisma ręcenego? Czy jeżeli Samsung - to musi być ten z serii Note, z rysikiem - czy może być używane jak w innych pisząc palcem? Przyznam, że tu się gubię. Dzięki raz jeszcze za jakąkolwiek podpowiedź, co do tej kwestii, jak i powyższych.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Wczoraj, 18:53 (Ten post był ostatnio modyfikowany: Dzisiaj 13:58 przez szopen.)
Post: #7
Wybór smartfona pod koniec 2020
Nie stosuję rozpoznawania pisma odręcznego i nigdy nie stosowałem, co dziwniejsze używam klawiatury SwitfKey (w układzie QWERTY, choć są możliwe i inne, ale nie znam nikogo, kto by używał innego, chyba, że jest cudzoziemcem), bo dla mnie akurat ona się dość dobrze sprawdza (teraz to już raczej kwestia przyzwyczajenia, ale kiedyś była faktycznie dość innowacyjna, choć dla mnie i tak wygrywa z Gboard).
https://play.google.com/store/apps/detai...tkey&hl=pl
to alternatywna klawiatura, używająca metody Flow/Swype - pisania gestami, obecnie własność Microsoftu, więc swoją prywatność rozdaję różnym korporacjom :O choć obecnie standardowa klawiatura google - Gboard też używa metody Flow/Swype (a można obu oczywiście używać też bez użycia metody Swype pisząc normalnie tj. tak jak w komputerze na klawiaturze fizycznej lub z wykorzystaniem słownika).

Natomiast taką "klawiaturę" bazującą na rozpoznawaniu pisma odręcznego (to chyba o niej pisałeś w kontekście porzuconego projektu)
https://play.google.com/store/apps/detai....ime&hl=pl
można zainstalować na dowolnym (wspieranym*) smartfonie z androidem (jednak dla mnie prywatnie ona nie zdaje egzaminu, być może używając sprzętu z rysikiem ma to większy sens), oczywiście nowe Huawei'e sa wykluczone z racji innego systemu.

* skoro apka jest już niewspierana mogą być problemy na nowszych wersjach androida, nie testowałem, sklep pokazuje, że jest kompatybilna z każdym sprzętem, który mam przypisany do konta (ale nie gonię za nowościami, więc u mnie najwyższa wersja systemu to 9)BlaP napisał(a):[…]5) Tym bardziej, że trochę "zmroziły" mnie przestrogi, że ekrany typu AMOLED, mogą być nie najlepszym pomysłem przy jakichś zaniedbaniach użytkownika a jako że nie jestem super techniczny, obawiam się, że dość łatwo takie błędy mogę popełniać.

6) Jest jeszcze kwestia tych modułów GPS, które sporadycznie, ale jednak są mi potrzebne właśnie w jednym urządzeniu z innymi (w kieszeni sprzętu mało do wzięcia). Otóż, rozumiem radę, by przede wszystkim omijać tych na Mediateku w ten sposób, że chodzi o procesor całego urządzenia, by nie był Mediateka (a nie że sam GPS jest Mediateka); w każdym razie, nigdzie nie znajduję informacji przy opisach palmfonów, jaki moduł jest GPS, stąd zakładam, że chodzi o procesor całego sprzętu - inaczej bowiem będę musiał wprost sprzedawcę "przesłuchać". Niemniej, tu mam pewien szkopuł. Przez pewien czas miałem Lenovo K90, o ile dobrze pamiętam model, w każdym razie na Qualcommie. Niestety - moduł GPS działał makabrycznie, choć obłsugiwać miał i amerykański system i europejski, jak i rosyjski i chiński. Stąd: czy można uznać, że to akurat egzemplarz taki, względnie soft wgrany dla ucieknięcia od fabrycznego mógł osłabić — czy jednak do tej zasady "byle nie Mediatek" coś trzeba dopisać?

7) W tej chwili jednak co do np. Motoroli G9 Plus, innych podobnych a nie tak markowych jak Samsung (choć też każdy model trzeba sprawdzić osobno) - mam jeszcze niejasności dwojakiego rodzaju. Mianowicie chodzi o agregacje pasm LTE - oraz podawane w różnych źródłach prędkości łącza. Dla mnie są to dość ważne rzeczy, gdyż bywa, że na wyjazdach muszę użyć palmfona jako modemu i to przy nie najlepszym zasięgu, poza miastem. O miejscowym Wi-Fi można zapomnieć, stąd - potrzebuję możliwości komunikcji za pomocą modemu z palmfonu. Otóż - informacji o agregacji nie spotkałem, w prędkościach np. taki Samsung Note 10 Lite podaną ma wręcz 2 razy większą, rzędu 1,2 GHz (DL) i to daje pytanie, czy jednak nie decydować się na większy wydatek na tego samsunga. No, ale przy tej Motoroli w opisie na mgsm.pl jest jakieś podane X15 LTE (oraz MIMO 2x2 z MUMIMO) i zastanawiam się, czy to nie jest właśnie ta agregacja. Jeszcze LG Velvet też prezentuje się dobrze, niemniej mnogość modeli o różnych opisach - naprawdę wzbudza ostrożność, zwłaszcza że chyba też na rynku są z jakichś dystrybucji zakupione raczej poza Polską, więc pytanie o gwarancje realizowaną ewent. w Polsce oraz w ogóle o faktyczne parametry, jeżeli to jest z takich "przerzutów".

8) Ostatnia jeszcze kwestia, to pytanie, czy warto brać pod uwagę alternatywy typu OPPO, XIAOMI, VIVO Nex 3. Choćby same opisy wydają się nie do końca wiarygodne, bo z jednej strony np. podają, że nie obsługuje 5G - a jednak przy opisie szczegółowym jest wymieniany modem zarówno 4G jak i 5G
5) AMOLED ulega wypaleniu wtedy gdy zawsze są wyświetlane te same jasne elementy (szczególnie białe) w tym samym miejscu - jest to zasadniczo nie do uniknięcia w pewnych warunkach (ostatnio widziałem skutki w niezbyt prawidłowo eksploatowanym Samsungu S8). Nowsze generacje ponoć podlegają temu zjawisku w nieco mniejszym stopniu.
Natomiast jakość obrazu na sprawnym ekranie OLED jest nie do przebicia - żadna inna technologia jej nie dorównuje (choć cała konkurencja w zasadzie to jedynie różne odmiany technologii LCD).
W pracy od mniej więcej 7 lat mam monitory OLED, spora część z nich ma już widoczne "wypalenia" (ze względu na specyficzne zastosowanie - niektóre elementy są niezmiennie wyświetlane na nich w tym samym miejscu od początku).

6) Podtrzymuję "NIE dla Mediateka", za dużo tłumaczenia, ale generalnie chodzi o to, że procesor nie jest oddzielnym samodzielnym elementem (tak jak to jest np. w typowym pececie), tylko jest elementem SoC (czyli układu zawierającego w jednej kości procesor i znaczną cześć peryferiów), a do budowy całego smartfona używa się wielu różnych elementów chipsetu oprócz SoC, zazwyczaj z tej samej rodziny, więc w pewnym stopniu zastosowany procesor determinuje wykorzystany odbiornik GPS.
Kiedyś Jakub przekonywał, że współczesne Mediateki, nie są już tak tragiczne jak ich starsze wypusty (gdzie problemy z GPSem były "elementem gwarantowanym"), niestety nie mogę potwierdzić tego stwierdzenia - ilość nieudanych pod tym względem konstrukcji na Mediatekach jest wciąż zastraszająco duża.

PS Soft wgrany dla "ucieczki przed fabrycznym"? I się dziwisz, że były problemy? a jak było na fabrycznym sofcie?
Oczywiście każdemu producentowi może się zdarzyć wpadka, ale akurat konstrukcje oparte na Qualcomm'ach zazwyczaj są dość sensownie dopracowane (ten producent procesorów dostarcza praktycznie kompletne chipsety wraz z gotowymi do wykorzystania projektami).

7) Nic nikomu nie da 1200Mbps DL (w warstwie sprzętowej i jedynie w zasięgu 5G, to swoją drogą jest piękna liczba, ale typowo marketingowa bez praktycznego znaczenia w realnym użytku) jeśli nie będzie w miejscu gdzie sieć umożliwi taki wynik (czyli przez najbliższe lata pewnie nigdzie poza eksperymentalnymi instalacjami jedynie w siedzibach operatorów). Jeśli chcesz mieć dostęp do internetu na wygwizdowach to maksymalne wartości dla agregacji są kompletnie bez znaczenia (bo na tzw. zadupiu nie będziesz korzystał z agregacji wcale, natomiast się będziesz modlił o wsparcie LTE B20, czy w przypadku jednego z operatorów B8, oraz o dobrą obsługę 3G - akurat również w B8).

8) Wielu producentów (szczególnie chińskich) nie publikuje w sposób wystarczająco jasny specyfikacji (a głównie na tym opierają się portale jak mgsm), ponadto występują często różne odmiany tego samego modelu różniące się np. jedną literką czy cyfrą w "technicznym" określeniu modelu, przy czym większość ludzi używa nazwy handlowej wspólnej dla rożnych sprzętowo modeli (to nawet dotyczy Samsunga, tylko, tam dostęp do specyfikacji nie jest utrudniony), więc takie informacje często są niekompletne bądź błędne (w ekstremalnie rzadkich przypadkach możliwe są zmiany specyfikacji wynikające z aktualizacji firmware, ale w takim wypadku fizycznie zamontowany sprzęt się nie zmienia, więc przed poprawkami w firmware konstrukcja musi uwzględniać takie zmiany).

PS zajrzyj też we wcześniejsze posty, bo były minimalnie uzupełnianie.

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Głośnik przenośny do smartfona morfik 3 560 02-05-2020 17:17
Ostatni post: szopen
  "Demo" smartfona Samsung Galaxy S6, czy coś to warte? zurich 2 2 196 24-01-2018 00:21
Ostatni post: szopen
  Używacie smartfona jako nawigacji mshmaster 8 8 564 01-03-2016 05:07
Ostatni post: spag