[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cło i VAT przy kupowaniu wysyłkowym z zagranicy.
17-02-2018, 12:26
Post: #1
Cło i VAT przy kupowaniu wysyłkowym z zagranicy.
Chyba nie ma jednego wątku właśnie na ten temat, jeżeli się mylę to proszę usunąć.
Szopen, co prawda dosyć szeroko opisałeś sprawę w tym
poście ,ale chciałem trochę uporządkować to bądź co bądź w miarę przejrzyste forum. Tongue Jeżeli można to przypnij ten wątek we właściwym dziale.
Jakie jest prawo, a jakie jest ściąganie haraczy w praktyce? Jakie jest wasze doświadczenie? A macie nie małe.

Jeśli chodzi o mnie to nigdy nic na szczęście nie zapłaciłem. Ale ostatnio kupiłem za niemal 40 USD i się obawiałem, bo gdzieś czytałem, że jest VAT od chyba 32 USD. Paczka przyszła z Belgii chociaż na Banggood było napisane na stronie przedmiotu "Warehouse: CN" ,a wg śledzenia przesyłki zostało nadane w Belgii jakiś tydzień po wysłaniu wg informacji od Banggood. Czyli rozumiem, że szło z Chin i przepakowano w Belgii? Wysyłane z EU nie są obciążane daninami?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-02-2018, 17:08
Post: #2
Cło i VAT przy kupowaniu wysyłkowym z zagranicy.
Kwot progowych nie podam, ale uściślamy to co wiem z pamięci:
1. UE to wspólny rynek, nie ma tutaj ceł ani VATu. Uwaga: Szwajcaria nie jest w UE.
2. Przy sprowadzaniu spoza UE (USA, Chiny itd.) obowiązują dolne limity wartości deklarowanej, przy której wchodzi obowiązek zapłacenia VATu oraz (przy kolejnym limicie) sprawdzenia, czy podlega ocleniu w momencie wprowadzenia do obiegu.
W przypadku większości interesujących nas kategorii (elektronika, komputery, części i gadżety elektroniczne) cło wynosi zwykle 0% i to nas nie interesuje. VAT za to zawsze 23%.

Procedura:
1. Jeżeli przewoźnik (kurier/poczta) ustali, że towar wymaga procedury wprowadzenia do obrotu celnego na terenie naszego kraju, wtedy zatrzymuje towar w urzędzie celnym i dostarcza informację o tym fakcie z prośbą o przekazanie dokumentów pozwalających ustalić wartość i rodzaj towaru.
2. Po przekazaniu dokumentów (faktury, opisu własnego po polsku oraz np. dowodu opłacenia zamówienia) wszystko idzie do urzędu celnego, który wylicza opłaty w zależności od przewoźnika i kwoty płacimy z góry albo w momencie odbioru towaru.

Praktyka:
- Fizycznie niewielkie obiekty przechodzą pod radarem bez całej zabawy w oclenie.
- Większość towarów z AliExpress idzie z deklaracją 5 USD dlatego tym bardziej się to udaje.
- GearBest i inni budują magazyny w EU i nawet PL, z których towar bywa nieco droższy, ale jest już oclony.
- Niektóre inne firmy robią myki z przesyłaniem z pośrednictwem konkretnego kraju w UE, w którym mniejsze przesyłki przechodzą często "pod radarem".
- Przesyłanie kurierem daje znacząco większą szansę na clenie, niż w przypadku niemonitorowanych i poleconych przesyłek pocztowych.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
06-06-2018, 10:35
Post: #3
Cło i VAT przy kupowaniu wysyłkowym z zagranicy.
Odkopuję, bo Poczta Polska się przyczepiła (chyba w myśl zasady ciężkie = drogie).
Kupiłem sprzęt na ebayu, kazali przysłać screeny z aukcji i z banku. Tylko że kupiłem dwa przedmioty plus dwie wysyłki i wszystko zapłaciłem jednym przelewem. Wygląda jakbym za przedmiot wart 7 złotych zapłacił 100.

I teraz pytanie do bardziej doświadczonych: PP chce te papiery z obowiązku i puszczą paczkę jak to dostali, czy wszystko musi się zgadzać co do grosza i będą drążyć?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
06-06-2018, 16:33
Post: #4
Cło i VAT przy kupowaniu wysyłkowym z zagranicy.
Powinno wystarczyć potwierdzenie i wyjaśnienie. Póki nie przekracza kwot progowych, to nie ma problemu. Jak przekracza progi, to wtedy będzie więcej zwracania uwagi, jak napisanie jedna płatność za dwie sprawy i jest info w opisie płatności lub gdzieś indziej, powinno przejść.

Procedura nie jest "czepiamy się większych" tylko wynika z wartości na paczce oraz ew. wyniku skanowania rtg. I to urząd celny, a nie poczta się czepia.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
06-06-2018, 21:51 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-06-2018 21:58 przez szopen.)
Post: #5
Cło i VAT przy kupowaniu wysyłkowym z zagranicy.
"Przyczepił" się UCS, a nie poczta, ale z urzędu poczta nie ma prawa wydać przesyłki, co do której nie są załatwione kwestie celno-skarbowe.
Prawdopodobnie nie było na przesyłce deklaracji celnej CN22 (albo była wypełniona w sposób wskazujący na jakiś wałek Tongue)

Skoro już jest postępowanie celno-skarbowe, to niestety najprawdopodobniej będzie trzeba zapłacić
1) poczcie za obsługę celną wraz z przekazaniem środków (kwota rzędu 20zł)
2) VAT (bo jak rozumiem był to zakup wysyłkowy, przy którym nie obowiązuje zwolnienie i nie ma wtedy żadnego progu kwotowego…), najprawdopodobniej 23% od całej sumy (bo pozostałe stawki dotyczą głównie takich dziedzin, w których raczej nie spodziewam się przesyłki pocztą, za to przy drugiej paczce będziesz miał już problem z głowy)

na 100% nie będziesz musiał za to płacić cła - tu zwolnienie obowiązuje do równowartości 150€ (pomijam fakt, że na wiele produktów chętnie sprowadzanych z zagranicy stawka celna wynosi 0%)

PS są od tego wyjątki - np. zakup na obszarze UE, gdzie w cenę był już wliczony VAT23% (np. tak tą kwestię załatwiają europejskie oddziały Amazonu)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
07-06-2018, 10:05 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-06-2018 15:21 przez Arathefu.)
Post: #6
Cło i VAT przy kupowaniu wysyłkowym z zagranicy.
Piszę "poczta" bo w liście ani razu nie pada słowo "urząd" ani "celny" Smile
A przyczyna jest dla mnie o tyle niejasna, że właśnie przyszła druga paczka, z taką samą zawartością, od tego samego nadawcy, i o nią nikt nie pytał.

EDIT:
2018-06-07 12:37 International Postal System, Released from customs

Czyli wszystko ok, ale i tak dzięki za wyjaśnienie.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
09-06-2018, 20:01
Post: #7
Cło i VAT przy kupowaniu wysyłkowym z zagranicy.
Ale chyba w tym pisemku miałeś informację z kim masz się skontaktować? (zapewne z WER w jakimś mieście, gdzie się zajmują obsługą celną przesyłek obsługiwanych przez PP)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
10-06-2018, 09:21
Post: #8
Cło i VAT przy kupowaniu wysyłkowym z zagranicy.
Tak, miałem wysłać dokumenty pod werzabrze.doz@katowice.poczta-polska.pl (kto im te adresy wymyśla?). Adres fizyczny był w Zabrzu, ale już wyrzuciłem, więc nie wiem dokładnie jak się nazywała ta placówka.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
10-06-2018, 12:27
Post: #9
Cło i VAT przy kupowaniu wysyłkowym z zagranicy.
Jak to jak: "WER Zabrze" Tongue zapewne adres odzwierciedla wewnętrzną strukturę firmy (czyli, że Zabrze podlega pod oddział Katowice)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-06-2018, 08:36
Post: #10
Cło i VAT przy kupowaniu wysyłkowym z zagranicy.
WER Zabrze, bo tam jest Centrum Logistyczne i Oddział Celny.
Wszystko na Śląsk, co jest z zagranicy idzie tamtędy Wink

Funkcja SZUKAJ jest za darmo, nie na darmo.
Moje oferty na olx.pl Wink
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-09-2018, 10:45 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-09-2018 10:46 przez tps4.)
Post: #11
Cło i VAT przy kupowaniu wysyłkowym z zagranicy.
Opodatkować prawie wszystko z Chin w sprzedaży wysyłkowej to jednak pomysł i naciski allegro, a nie Ministerstwa Finansów! Co się w tym kraju dzieje?!
Żeby jakieś biznesmeny od platformy sprzedażowej "ustawiali" i zmieniali nawyki milionów Polaków. To się w głowie nie mieści.

Z Antyweb: https://antyweb.pl/opodatkowanie-drobnic...l-allegro/

Cytat:Kilka dni temu informowałem Was o wspólnym pomyśle Ministerstwa Finansów, Krajowej Administracji Skarbowej i Poczty Polskiej na system uszczelniający pobór VAT-u i cła za przesyłki, które kupują Polacy w chińskich sklepach internetowych, w tym z AliExpress. Rzeczpospolita dotarła jednak do nowych informacji w temacie.
Poprzednie informacje również pochodziły od Reczpospolitej, która teraz dotarła do dokładniejszych ustaleń, według których okazało się, że pomysł wyszedł od Allegro, a jego autorami są m.in. Tom Ruhan i Krystian Szostak, którzy wcześniej pracowali w… InPost i walczyli z Pocztą Polską o segment przesyłek listowych.
...
Teraz okazuje się, że koncepcja zmian i pomysł na uszczelnienie pobór VAT-u i cła za przesyłki z Chin wyszedł od Allegro, dla którego konkurencja AliExpress jest coraz bardziej dotkliwa, a zwłaszcza dla sprzedawców sprzedających na Allegro, którzy podatki i cła płacą, i to w ich obronie i interesie Allegro domaga się zmian.
...
Allegro chce, by przy imporcie towarów z Chin zaczęło obowiązywać domniemanie, według którego każda przesyłka z Chin o grubości powyżej 20 mm miałaby być traktowana jako przesyłka z towarem, od której pobierany musiałby być VAT. Zająć się tym miałaby Poczta Polska, uzyskując tym samy status agenta celnego, dzięki któremu mogłaby dokonywać odpraw towarów, również drobnicy z Chiny.

Bojkot allegro? Ja i tak coraz mniej tam kupuję, czasem jak zależy mi na czasie.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-09-2018, 10:51 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-09-2018 11:05 przez Ekonomista.)
Post: #12
Cło i VAT przy kupowaniu wysyłkowym z zagranicy.
Chyba zrezygnuję w ogóle z konta na allegro, chociaż mam je paręnaście lat.

Zresztą tak się domyślałem biorąc pod uwagę ten artykuł, który wrzuciłem na shoutbox, a był ewidentnie napisany pod dyktando allegro.
Wrzucam jeszcze tu:
https://expressbydgoski.pl/fiskus-zabier..._podglad=t
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-09-2018, 21:56
Post: #13
Cło i VAT przy kupowaniu wysyłkowym z zagranicy.
Ciekawostka - spory procent ofert na Allegro to... i tak proxy zakupowe na Ali - ręczne albo ciekawe, czy jakoś zautomatyzowane.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
06-09-2018, 01:39 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-09-2018 05:22 przez szopen.)
Post: #14
Cło i VAT przy kupowaniu wysyłkowym z zagranicy.
Temat gruchnął znienacka kilka dni temu, ale nie od dziś wiadomo, że VAT przy zakupach wysyłkowych nie jest objęty żadnymi zwolnieniami, pozostaje kwestia opłacalności poruszona we wcześniej przytoczonych artykułach oczywiście poniżej pewnej kwoty ściągnięcie podatku jest po prostu nieopłacalne i przynosi straty (nikt o zdrowych zmysłach nie zapłaci opłat przewyższających wartość towaru, nawet licząc się z utratą towaru), stąd praktyka przepuszczania drobnych przesyłek bez "zatrzymania na cle".

Natomiast w Europie nie praktykuje się pobierania opłat celnoskarbowych, bodajże gdy są mniejsze od 10€ i większość krajów w odpowiednich przepisach ma to ujęte w formie zwolnienia (ale Polska i nie chcę skłamać, bo nie pamiętam, ale chyba Hiszpania czy Irlandia? są wyjątkami i nie maja odpowiednich zapisów prawnych w tym względzie).

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
06-09-2018, 07:39
Post: #15
Cło i VAT przy kupowaniu wysyłkowym z zagranicy.
szopen napisał(a):Natomiast w Europie nie praktykuje się pobierania opłat celnoskarbowych, bodajże gdy są mniejsze od 10€ i większość krajów w odpowiednich przepisach ma to ujęte w formie zwolnienia (ale Polska i nie chcę skłamać, bo nie pamiętam, ale chyba Hiszpania czy Irlandia? są wyjątkami i nie maja odpowiednich zapisów prawnych w tym względzie).

Polska i Francja
Cytat:Bo okazuje się, że przepisy zwalniające z podatku ze względu na niską wartość owszem obowiązują w UE, ale nie w Polsce i Francji. Te kraje wywalczyły dla swoich rynków dodatkową ochronę. I tu VAT naliczany jest od wszystkiego.

Taka sytuacja będzie miała miejsce do 2022 r., kiedy wartość kupowanego towaru nie będzie miała już znaczenia nigdzie w UE. Wszystkie kraje zaczną naliczać wtedy VAT od każdego towaru. I nie będzie też różnicy, czy kupujący jest osobą fizyczną, czy przedsiębiorcą. Fiskus zgłosi się do każdego.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
06-09-2018, 09:59
Post: #16
Cło i VAT przy kupowaniu wysyłkowym z zagranicy.
U nas jest normalnie w prawie celnym, art. 55:
Cytat:56. Organ celny nie księguje i nie pobiera kwoty należności przywozowych:
1) jeżeli suma kwot tych należności i należności podatkowych z tytułu importu towarów nie przekracza równowartości kwoty 10 euro
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
06-09-2018, 14:22
Post: #17
Cło i VAT przy kupowaniu wysyłkowym z zagranicy.
Należałoby pogrzebać głębiej, bo w tym brzmieniu ten artykuł obowiązywał do połowy 2016
obecne brzmienie art. 55
https://www.lexlege.pl/prawo-celne/art-55/
i historia
http://www.przepisy.gofin.pl/przepisyno,...9,3,0.html

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
08-09-2018, 22:19
Post: #18
Cło i VAT przy kupowaniu wysyłkowym z zagranicy.
Masz rację, teraz trzeba sprawdzić, czy nie przenieśli tego gdzieś do rozporządzeń.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
09-09-2018, 16:30
Post: #19
Cło i VAT przy kupowaniu wysyłkowym z zagranicy.
Dawno nie kupowałem nic na allegro, a jak coś kupię raz na ruski rok to tylko spam co 14 dni, abym wystawił komentarz. Komentarz to się wystawia po 2 latach jak coś się działo.

Teraz będę unikał tam jak ognia zakupów, jedyna patologia to sklepy internetowe. Ceny wyższe niż na allegro, a na allegro płacą prowizje...
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
09-09-2018, 20:01
Post: #20
Cło i VAT przy kupowaniu wysyłkowym z zagranicy.
Na Allegro nie da się wystawić komentarza po dłuższym czasie (no już przebili chińskie standardy…), ale co to ma wspólnego z tematem?

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Żółta naklejka przy zakupach z zagranicy. Ekonomista 3 1 794 27-03-2019 17:35
Ostatni post: szopen
  Poradnik - zmiana języka Windows XP przy instalacji SP3 jakubd 0 4 032 31-07-2015 01:35
Ostatni post: jakubd