[-]
Szybkie szukanie

Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cło i VAT przy kupowaniu wysyłkowym z zagranicy.
17-02-2018, 12:26
Chyba nie ma jednego wątku właśnie na ten temat, jeżeli się mylę to proszę usunąć.
Szopen, co prawda dosyć szeroko opisałeś sprawę w tym
poście ,ale chciałem trochę uporządkować to bądź co bądź w miarę przejrzyste forum. Tongue Jeżeli można to przypnij ten wątek we właściwym dziale.
Jakie jest prawo, a jakie jest ściąganie haraczy w praktyce? Jakie jest wasze doświadczenie? A macie nie małe.

Jeśli chodzi o mnie to nigdy nic na szczęście nie zapłaciłem. Ale ostatnio kupiłem za niemal 40 USD i się obawiałem, bo gdzieś czytałem, że jest VAT od chyba 32 USD. Paczka przyszła z Belgii chociaż na Banggood było napisane na stronie przedmiotu "Warehouse: CN" ,a wg śledzenia przesyłki zostało nadane w Belgii jakiś tydzień po wysłaniu wg informacji od Banggood. Czyli rozumiem, że szło z Chin i przepakowano w Belgii? Wysyłane z EU nie są obciążane daninami?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-02-2018, 17:08
Kwot progowych nie podam, ale uściślamy to co wiem z pamięci:
1. UE to wspólny rynek, nie ma tutaj ceł ani VATu. Uwaga: Szwajcaria nie jest w UE.
2. Przy sprowadzaniu spoza UE (USA, Chiny itd.) obowiązują dolne limity wartości deklarowanej, przy której wchodzi obowiązek zapłacenia VATu oraz (przy kolejnym limicie) sprawdzenia, czy podlega ocleniu w momencie wprowadzenia do obiegu.
W przypadku większości interesujących nas kategorii (elektronika, komputery, części i gadżety elektroniczne) cło wynosi zwykle 0% i to nas nie interesuje. VAT za to zawsze 23%.

Procedura:
1. Jeżeli przewoźnik (kurier/poczta) ustali, że towar wymaga procedury wprowadzenia do obrotu celnego na terenie naszego kraju, wtedy zatrzymuje towar w urzędzie celnym i dostarcza informację o tym fakcie z prośbą o przekazanie dokumentów pozwalających ustalić wartość i rodzaj towaru.
2. Po przekazaniu dokumentów (faktury, opisu własnego po polsku oraz np. dowodu opłacenia zamówienia) wszystko idzie do urzędu celnego, który wylicza opłaty w zależności od przewoźnika i kwoty płacimy z góry albo w momencie odbioru towaru.

Praktyka:
- Fizycznie niewielkie obiekty przechodzą pod radarem bez całej zabawy w oclenie.
- Większość towarów z AliExpress idzie z deklaracją 5 USD dlatego tym bardziej się to udaje.
- GearBest i inni budują magazyny w EU i nawet PL, z których towar bywa nieco droższy, ale jest już oclony.
- Niektóre inne firmy robią myki z przesyłaniem z pośrednictwem konkretnego kraju w UE, w którym mniejsze przesyłki przechodzą często "pod radarem".
- Przesyłanie kurierem daje znacząco większą szansę na clenie, niż w przypadku niemonitorowanych i poleconych przesyłek pocztowych.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz