[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Brak połączenia z siecią po włączeniu anteny zewnętrznej
03-08-2013, 22:09
Post: #1
Brak połączenia z siecią po włączeniu anteny zewnętrznej
Drodzy Forumowicze,
mam problem polegający na niemożności połączenia się z Internetem, jeśli do modemu Huawei E173-u2 podłączę antenę zewnętrzną. Bardzo proszę o pomoc w wyjaśnieniu tej sytuacji. Proszę wybaczyć długość postu, chciałem wszystko dobrze opisać.

Korzystam z Aero2, wspomnianego modemu, routera TL MR 3420 z wgranym Gargoyle oraz anteny zewnętrznej ATK-20 900 MHz. Cały zestaw mam od marca, kiedy to użytkownicy Aero2 mieli problemy z połączeniem - wtedy do modemu podłączyłem antenę zewnętrzną. Siła sygnału z działającą anteną: 38% (-89 dBm), bez anteny 25% (-97 dBm).

Problemy zaczęły się dziś popołudniu. Do modemu była (jak zawsze) podłączona antena. Nagle połączenie zostało zerwane, potem wznowione i tak 2 razy, a potem już w ogóle połączenia nie było. Gdy przyjrzałem się modemowi - dioda zapalała się na niebiesko, paliła się przez około 10 sekund, potem migała na zielono i po chwili znów paliła się na niebiesko itd. Skontaktowałem się z innym użytkownikiem Aero2 czerpiącym sygnał z tego samego nadajnika - u niego brak problemów (ma dokładnie taki sam zestaw jak ja).
Bardzo się zdziwiłem, gdy po odczepieniu anteny modem połączył się z siecią. Sprawdziłem w routerze, siła sygnału zmalała do 22 - 25%, jednak połączenie jest. Po ponownym podłączeniu anteny siła sygnału wzrosła do 38% jednak nie udaje się uzyskać połączenia. W kolejnych próbach z anteną modem miga już tylko na zielono, jednak siła sygnału wciąż 38%. Wyjęcie anteny za każdym razem powoduje spadek sygnału i połączenie z siecią. Gdy podłączę modem bezpośrednio do komputera dokładnie takie same wskazania daje TopNetInfo, jednak nie potrafi wskazać operatora i uzyskać połączenia (nawet bez anteny). Mobile Parter też nie łączy (pokazuje brak zasięgu).

Pomyślałem, że mam uszkodzone gniazdo antenowe i sygnał, który mierzę z włączoną anteną to wcale nie 3G Aero2 tylko np. 2G Plus GSM, albo 3G Plus GSM. Za pomocą TopNetInfo wymusiłem W900, ale nic się nie zmieniło. Dodam, że w okolicy nadajnik ma także Play (UMTS 900), ale to chyba nie ma znaczenia.

Bardzo proszę o pomoc. Używanie anteny jest dla mnie o tyle istotne, że na drodze modem - nadajnik pojawi się blaszany budynek. Antena jest tak usytuowana, że będzie nadal "widzieć" nadajnik.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-08-2013, 22:26
Post: #2
Brak połączenia z siecią po włączeniu anteny zewnętrznej
Sprawdź za pomocą Top NetInfo z jakim nadajnikiem (CID) łączysz się z anteną i bez niej - podejrzewam, że są różne i warto będzie przestawić antenę.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-08-2013, 23:34
Post: #3
Brak połączenia z siecią po włączeniu anteny zewnętrznej
Niestety zarówno w przypadku połączenia bez anteny jak i z anteną brak danych CID, LAC. Zauważyłem natomiast, że jak podłączę modem bez anteny do komputera, zacznie migać niebieska lampka, a następnie bardzo delikatnie włożę antenę, niebieska lampka miga dalej, siła sygnału się zwiększa (Top NetInfo) i da się połączyć z Internetem. Jeśli natomiast zrobię to "normalnie", miganie zmienia się na zielone, siła sygnału się zwiększa, operator robi się "czekaj..." i połączyć się nie da.

Spróbowałem tego samego w routerze - wsunąć delikatnie antenę, gdy było już połączenie. Efekt ten sam (chociaż siła sygnału nie zwiększyła się - jednak nie wiem na ile router reaguje na bieżąco, jeśli mu się nie odłącza modemu). Jednak po restarcie nie nawiązał połączenia.

Anteną próbowałem już kręcić. Nic to nie daje. Zresztą dlaczego miałbym coś zmieniać, jeśli antena "widzi" nadajnik. Moim zdaniem coś może być nie tak w moim modemie i po otwarciu klapki do gniazda antenowego sygnał w rzeczywistości słabnie, a wzmocnienie, które obserwuję, to np. mocny sygnał 2G Plus GSM. Pamiętam, że w styczniu/lutym, gdy nie mogłem się połączyć, bo sygnał Aero był słaby, na oryginalnym oprogramowaniu do routera rejestrowałem bardzo mocne sygnały (70%) w porównaniu do Aero (5%), a modem migał wtedy na zielono. Tylko nie rozumiem, co tak nagle mogło się popsuć i dlaczego, jak delikatnie wkładam antenę, to sygnał Aero2, który wcześniej był już złapany, się wzmacnia.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
04-08-2013, 10:02
Post: #4
RE: Brak połączenia z siecią po włączeniu anteny zewnętrznej
Możesz mieć uszkodzone złącze antenowe. Gniazdo antenowe w modemie jest tanie i malutkie słabej jakości. Po kilkunastu razach delikatnego wkładania konektora można uwalić gniazdo. Najlepiej konektor antenowy umieścić raz i tak zostawić na dłużej.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
04-08-2013, 11:46
Post: #5
Brak połączenia z siecią po włączeniu anteny zewnętrznej
LAC/CID można wyświetlić tylko, jak modem zaloguje się do sieci (niebieska dioda) i włączysz opcję "używaj CGREG zamiast CREG w TNI).
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-08-2013, 10:42
Post: #6
RE: Brak połączenia z siecią po włączeniu anteny zewnętrznej
Bardzo dziękuję za pomoc, problem już rozwiązałem. Uszkodzone było gniazdo antenowe, jego zewnętrzna część (nazywana przeze mnie, pewnie niepoprawnie, ekranem - analogicznie do kabla koncentrycznego stosowanego w TV) urwała się i została w konektorze. Ponieważ nie jestem specjalistą, zauważyłem to dopiero po kupieniu nowego modemu.
W moim modelu routera (v1) modem włożony jest do gniazda USB w takiej pozycji, że wtyczka antenowa wisi w dół, może to przyczyniło się do oderwania.

Jeśli moderator pozwoli, zadam jeszcze pytanie kompletnie nie w temacie, ale przeglądając działy i tak nie natrafiłem na żadne właściwy. Chodzi o zabezpieczenie modemu i routera przed skutkami burzy. Niestety, nie mogę odłączyć ani routera od sieci elektrycznej, ani modemu od anteny. Czy skutecznie może pomóc zastosowanie listwy przepięciowej (sieć energetyczna napowietrzna)?
Ponadto do anten telewizyjnych stosuje się coś takiego http://www.dipol.com.pl/zabezpieczenie_p...48602.htm. Czy to mogłoby uchronić modem przed prądami indukowanymi w układzie antenowym po wyładowaniu? Opór tej złączki to 75 omów (po zamontowaniu na pewno większy, bo gniazda nie pasują więc montuje to na docisk - już to robiłem w tamtym roku, siła sygnału nie malała). Czy domontowanie czegoś takiego może uszkodzić modem (np. większe obciążenie itp.)?
Dodam, że antena zewnętrzna jest montowana na metalowym maszcie o wys. 4m od ziemi (poniżej dachu domu).
Gdzieś wyczytałem, że prądy indukcyjne nie są szczególnie niebezpieczne, bowiem moce składowych o częstotliwości 900 MHz po wyładowaniu są znikome. Czy to prawda?

Serdecznie dziękuję za odpowiedzi. Już więcej na forum nie będę śmiecił Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-08-2013, 11:07
Post: #7
Brak połączenia z siecią po włączeniu anteny zewnętrznej
W kwestii sieci energetycznej stosuje się oczywiście listwy przeciwprzepięciowe wpięte do prawidłowo uziemionej instalacji zasilającej.
Anteny to trudniejszy temat. Impedancja (to nie jest to samo co opór) tego elementu wynosi 75 Ohm, a instalacje antenowe do GSM zwykle są 50 Ohm. Nie wiem, czy to nie będzie miało zbyt dużego efektu negatywnego. No i zwykle także wymagane jest podłączenie ich od uziemienia.
Oczywiście także pomyśleć trzeba o ew. podłączonych urządzeniach przez Ethernet - także muszą być zabezpieczone.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Natychmiastowe rozłączenie z siecią Endriu94 2 1 701 15-10-2020 00:30
Ostatni post: Endriu94
  Brak możliwości uzyskania kodu captcha. mikołaj 11 3 554 30-07-2020 10:34
Ostatni post: jakubd
  LG G4S - brak Aero2 LTE spag 1 3 816 09-06-2018 16:55
Ostatni post: jakubd
  Konieczność nieustannego odnawiania połączenia Calineczka 14 9 964 02-01-2018 22:57
Ostatni post: jakubd
  Brak możliwości zalogowania się do sieci / brak lub niewłasciwa karta SIM Michal_B 2 4 339 19-11-2017 17:56
Ostatni post: jakubd