[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bardzo słaby upload w PLAY
18-07-2012, 20:12
Post: #1
Bardzo słaby upload w PLAY
Witam.

Jestem nowy, dlatego na wstępie chciałbym się z wszystkimi przywitać.

Od jakiegoś czasu jestem zmuszony do korzystania z internetu mobilnego. Padło na sieć PLAY, bo o dziwo dobrze sobie u mnie radzi.
W nocy prędkość pobierania sięga nawet rzędu 5mb/s, a w dzień poniżej 1mb/s nigdy nie spada, koło 2mb/s to standard.
Posiadam modem z PLAY Huwaei E3131, a do tego router TP-LINK MR3420.
Router stoi na parapecie okna i jest podpięty kablem do kompa, także chyba lepszego miejsca mu już w domu nie znajdę.

Tak jak mówię, download jest bardzo dobry jak na internet mobilny, ale upload jest tragiczny.
U mnie jest bodajże maksymalnie około 10kb/s przy wysyłaniu, a często jest tak że po prostu się zatrzyma i nie idzie dalej, muszę restartować wysyłanie.
Także na moje oko coś nie tak, a skoro download jest taki dobry, to czemu upload taki słaby?
Ja rozumiem, że to internet mobilny i wiele od niego wymagać nie można, ale dlaczego skoro upload jest na takim poziomie, to wysyłanie na takim słabym?

Próbowałem modem wpinać do kompa, ale sytuacja wygląda tak samo, a nawet jeszcze gorzej. Jeśli Wam się to przyda, to lampka na modemie świeci się cały czas na niebieskozielony kolor, czyli wg instrukcji jestem połączony z 3G+, cokolwiek to znaczy.

Jestem na etapie przeprowadzki, teraz mieszkam na lokum tymczasowym. Parę miesięcy tutaj będę i nie wiem czy jest sens kupowania jakiejś anteny, itd.
Ale zanim dojdzie do anteny to chyba może najpierw przedzwonię do PLAY'a, bo naprawdę upload jest masakrycznie słaby.
No chyba, że to kwestia jakiś ustawień routera, itd.?

Będę wdzięczny za każdą radę.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-07-2012, 22:16
Post: #2
RE: Bardzo słaby upload w PLAY
Weź modem pod pachę i przejedź się w zasięg innego nadajnika PLAY - jeżeli tam będzie lepiej, to wyjaśnienie jest oczywiste - twój BTS jest przeciążony w kierunku do sieci i tyle.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
19-07-2012, 01:30 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-07-2012 01:32 przez szopen.)
Post: #3
RE: Bardzo słaby upload w PLAY
Patricko napisał(a):Ja rozumiem, że to internet mobilny i wiele od niego wymagać nie można

może trochę nie na temat, ale warto wspomnieć, że to nie prawda, a jeśli powstaje takie przeświadczenie, to wynika ono z tandeciarstwa naszych operatorów komórkowych,
właśnie wróciłem z dłuższego wyjazdu do Estonii (byłej republiki radzieckiej) i mobilny internet działa tam wyśmienicie i jest stosunkowo niedrogi (miesięczny pakiet prepaid to ~12€), biorąc pod uwagę stabilny download na poziomie 6Mbps i upload 2.5Mbps (a być może więcej, bo to jest mniej więcej kres możliwości gobi2000, oczywiście w granicach zasięgu WCDMA, z którym w dużych miastach problemu nie ma) bez ograniczeń ilości przesłanych danych, a startery z modemem lub bez dostępne są w każdym kiosku czy większym sklepie

powiem tak, że sieć gsm działała tam lepiej niż hotelowe wi-fi (w tym wypadku download 10Mbps i upload 4Mbps, przy totalnym braku stabilności działania sieci, więc ostatecznie wyłączyłem kartę wifi, bo nie miało sensu jej używanie), nie do pominięcia jest fakt istnienia tam dziesiątków-setek darmowych hotspotów wifi (niestety ograniczonych zasięgiem do kawiarni/hoteli itd. co i u nas się staje standartem) z których nie musiałem wcale korzystać

PS używałem oferty Mint w sieci Elisa.ee (wybór był podyktowany chęcią zakupu startera z modemem prawdopodobnie zgodnym z Aero2, pozostali operatorzy również oferowali modemy w starterach prawdopodobnie zgodne z A2 w bardzo zbliżonych cenach i bardzo zbliżonych taryfach, ale do tego byłem stosunkowo najbardziej przekonany - sprawdzony i wiadomy model Huawei'a i w dodatku był dostępny w pierwszym napotkanym kiosku)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-07-2012, 23:13
Post: #4
RE: Bardzo słaby upload w PLAY
Niech ktoś będzie jeszcze tak miły i mi tylko powie, czy antena by coś tutaj pomogła?
W ogóle jaki rodzaj anten szukać, gdyby coś miała dać? Kierunkowa czy lepiej do okólna?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
21-07-2012, 00:10 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-07-2012 00:15 przez szopen.)
Post: #5
RE: Bardzo słaby upload w PLAY
zrobiłeś ten test:
(18-07-2012 22:16)jakubd napisał(a):  Weź modem pod pachę i przejedź się w zasięg innego nadajnika PLAY - jeżeli tam będzie lepiej, to wyjaśnienie jest oczywiste - twój BTS jest przeciążony w kierunku do sieci i tyle.

problemy z uploadem mogą być też kwestią routera, ale to już sprawdziłeś

nie da się wykluczyć wadliwego modemu - jeśli masz możliwość pożyczyć taki sam lub ostatecznie inny, to mógłbyś wyeliminować/potwierdzić tą przyczynę

a w kwestii anteny najpierw sprawdź czy faktycznie masz niską siłę sygnału (jeśli chcesz uzyskać w miarę dokładny pomiar to np. podpinając modem bezpośrednio do komputera i używając TNI zamiast PO)

jeśli jest słabo z zasięgiem użyj anteny kierunkowej skierowanej w stronę BTSa (kierunek anteny należy oczywiście dobrać eksperymentalnie, szczególnie w przypadku gęstej zabudowy miejskiej)
w przypadku sieci Play zalecałbym antenę ATK-LOG ze względu na to, że pracuje ona w obu pasmach 900MHz i 2100MHz używanych przez Play w zależności od lokalizacji

PS przenoszę wątek w inne miejsce niezwiązane z Aero2

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
21-07-2012, 13:30
Post: #6
RE: Bardzo słaby upload w PLAY
(21-07-2012 00:10)szopen napisał(a):  używając TNI zamiast PO

Można jaśniej? Jestem trochę zielony w tych sprawach...

No i druga sprawa, to nie wiem gdzie są te BTS'y w ogóle rozmieszczone i z którym ja się aktualnie łącze. Szukałem jakiejś mapy na googlach, ale jedna mapa to była...sama mapa, bez żadnych punktów.

Mieszkam w górzystym terenie, samo południe polski, także z jednej strony mam sporą górę, a z drugiej miasto. Jestem chyba też na lekkim wzniesieniu, także może to jest plus, w razie jakby antenę przyszło kupować.

Modemu niestety nie mam jak sprawdzić, ale wątpię, żeby to była jego wina. Ten modem był nówka i nie mam go nawet miesiąca. Wiadomo, są felery, ale najpierw chce sprawdzić tamte opcje zanim pójdę do salonu z reklamacją.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
21-07-2012, 14:49
Post: #7
RE: Bardzo słaby upload w PLAY
TNI = Top NetInfo
PO = Play Online
MP = Mobile Partner
Przy częstym powtarzaniu nazw programów często stosuje się skróty, tutaj w miarę oczywiste.

BTSy możesz próbować zlokalizować za pomocą mapa.btsearch.pl tylko pamiętaj, że domyślna baza danych "pozwolenia radiowe" pokazuje, gdzie operator dostał pozwolenie na uruchomienie, a nie musiał faktycznie nic tutaj uruchomić - to tak jak z pozwoleniami na budowę domu - posiadanie pozwolenia nie oznacza, że budynek następnego dnia już jest - czasem nie powstaje nigdy.

Anteny kierunkowe mają sens wtedy, gdy widzisz (np. przez lornetkę) nadajnik. Jak zasłania go nawet niewielka górka, marne szanse (fachowo - jak jesteś poza strefą Fresnela, to sygnał będzie bardzo marny).

Masz jak sprawdzić modem: weź go pod pachę z laptopem (swoim/pożyczonym) i wybierz się w zasięg innego nadajnika.

Bardzo słuszne podejście, że sprawdzasz możliwości zanim zrobisz aferę u operatora, który zwykle i tak zwróci modem mówiąc "przecież działa".
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
21-07-2012, 16:19
Post: #8
RE: Bardzo słaby upload w PLAY
Tak wygląda z programu TNI:
[Obrazek: 87308862442750258254_thumb.jpg]

Na mapie znajduje się mniej więcej w tym miejscu i łącze się chyba z tym BTS'em od Play'a który tam widać, przy ulicy Szczęśliwej. Nie mam tam daleko, bo ja znajduje się dalej na Górskiej, także spróbuję tam podjechać przy okazji.
Tutaj link: http://mapa.btsearch.pl/gps/ll/49.801058...71387/z/15

No i czy jest możliwość ręcznej zmiany BTS'u, z którym się łączymy? Download jest w porządku, ale upload mnie po prostu wykończy, a bardzo mi na nim zależy :/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
21-07-2012, 17:12
Post: #9
RE: Bardzo słaby upload w PLAY
Sygnał masz dość słaby i to może być przyczyna problemu, choć nie tylko.
Pojeździj po mieście i porób testy - to może być bardzo pouczająca wycieczka. Zobaczysz przy jakim sygnale jak chodzi sieć i jak zachowuje się w innych częściach miasta.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
22-07-2012, 01:35
Post: #10
RE: Bardzo słaby upload w PLAY
no faktycznie nie ma szału z tą siłą sygnału (ale się zrymowało Smile )

ATK-LOG użyta w terenie górzystym w sytuacji, gdy siła sygnału była na granicy działania okazała się wystarczająca (w sumie w tej okolicy można ją użyć i do Playa, i do Aero2) no i podejrzewam, że i tym konkretnym wypadku da radę

biorąc pod uwagę istnienie nadajników Play pracujących w paśmie 2100MHz można też użyć anteny wyłącznie na to pasmo, ale o wyższym zysku np. ATK-16/2GHz (w zamian za to o węższej wiązce promieniowania)

oczywiście przed wysupłaniem kasy na antenę polecam testy z laptopem bliżej nadajnika

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
24-07-2012, 14:16
Post: #11
RE: Bardzo słaby upload w PLAY
Właśnie byłem na tarasie i sprawdziłem sobie zasięg z ciekawości na nim.
Nie robiłem tego wcześniej, bo ani tam siedział nie będę, ani tam przecież routera nie postawie na parapecie.

W każdym razie tak wyglądają dane z tarasu:

[Obrazek: 06840989892783207549_thumb.jpg]

Czy zakup takiej anteny by coś pomógł jakbym ją postawił na tarasie i podpiął ją sobie do modemu w mieszkaniu?
http://allegro.pl/antena-11dbi-gsm-hsdpa...58667.html
Czy może trzymać się z daleka od takich anten bo nic nie dają?

W elektroniku obok mnie mają jeszcze coś takiego:
http://nowyelektronik.pl/searchsklep.php...s&nr=77395

Mam mały maszt na tarasie, tylko problem w tym, że nadajnika nie widzę stąd, a po drodze są drzewa i budynki. To nie wiem czy zakup takiej kierunkowej ma wtedy sens? W sumie zawsze można wziąć i sprawdzić i ewentualnie oddać, ale wolę się spytać mniej więcej jak to wygląda.

W ogóle na co patrzeć przy takich antenach?
Na zysk energetyczny? Bo jeśli tak, to ten "pałąk" z allegro wypada trochę lepiej od tej kierunkowej.

Nie znam się, dlatego liczę bardzo na Waszą pomoc.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
24-07-2012, 14:53 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-07-2012 14:57 przez szopen.)
Post: #12
RE: Bardzo słaby upload w PLAY
ATK-LOG ma mniej więcej realne 6-8dBi w interesującym nas paśmie (to jest szerokopasmówka, swoją drogą całkiem przyzwoita dla użycia w sieciach gdzie używany jest zakres 2100MHz wraz z 900MHz np. Play, bądź do użycia generalnie jako antena gsm),

[NIE NA TEMAT] dipol produkuje też anteny wyłącznie na pasmo 900MHz o większym realnym zysku (i tym samym o węższej wiązce) - ATK-8, ATK-10 czy ATK-20
[TERAZ NA TEMAT]
jak również na pasmo 2100MHz - już o tym wspomniałem wcześniej - przy zakupie trzeba patrzeć na obsługiwane pasmo!

ta druga "11dBi" to tzw. śmieć, prawa fizyki umożliwiają uzyskanie zysku rzędu 3dBi (czyli nie więcej niż antena wbudowana w modem) jedynym zyskiem z takiej anteny jest fakt możliwości jej ustawienia w miejscu, gdzie jest lepszy sygnał oraz mniejsze zakłócenia (daleko od komputera)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
24-07-2012, 23:54
Post: #13
RE: Bardzo słaby upload w PLAY
Chyba zrobię po prostu tak, że kupię tego "śmiecia" oraz tą kierunkową i po prostu przetestuje obie.
Która będzie nie pasować to się odda.

No i ta antenka mała, to właśnie głównie mi o to chodzi, żeby móc ją za okno wystawić.
Za oknem siła sygnału jest prawie o połowę lepsza i chyba leci już maksymalnie jak tylko może wtedy.
Bo z tego co widzę, to więcej niż 5mb/s w downloadzie i około 250kb/s w uploadzie nie pociągnie.
Albo takie limity są narzucone, albo nie wiem, ale więcej nie poszło nawet jak miałem prawie full siłę sygnału.

Bo kupowanie kierunkowej to mi się bardziej w moim przypadku kojarzy z pójściem z gaśnicą na ognisko.
Download wg mnie leci maksem, do uploadu brakuje tylko trochę. Przynajmniej tak mi się wydaje.

Rozumiem, że gorzej na tej antence nie będzie niż na zwykłym modemie jest? Może być tak samo, albo minimalnie lepiej?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
25-07-2012, 00:38
Post: #14
RE: Bardzo słaby upload w PLAY
w Playu limity prędkości na download są narzucone odgórnie i są przypisane do taryfy jest to 0,5Mbps, 1Mbps, 2Mbps i 4Mbps (w prepaidach 1Mbps i za dodatkową opłatą 4Mbps)
natomiast nie zależą od technologii połączenia (o ile nie jest to GPRS, który ogranicza nas sprzętowo)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
25-07-2012, 15:27
Post: #15
RE: Bardzo słaby upload w PLAY
No i kupiłem tego śmiecia, z pałąkiem 41cm.

W programie TNI mam około 90db, czyli mam lepiej o ponad 10db, bo wcześniej miałem prawie, że cały czas koło 100db.

Ale co ważniejsze, od razu upload lepszy, 40kb/s leci już spokojnie Smile A to w godzinach szczytu, zobaczymy jeszcze jak będzie wieczorem.

Staty ze speedtesta (wiem, że mało dokładne, ale w końcu coś się poprawiło...)
[Obrazek: 2083184429.png]
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
25-07-2012, 16:15
Post: #16
RE: Bardzo słaby upload w PLAY
Wyniki przyzwoite, sygnał jak na 3G jest OK. Dzięki temu, że pewnie antena na zewnątrz sygnał miał prawo się tak poprawić - tylko nie połam kabla Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
25-07-2012, 18:17
Post: #17
RE: Bardzo słaby upload w PLAY
W każdym razie bardzo dziękuje Wam za pomoc Smile Okazała się nieoceniona po prostu Smile
Na pewno będę się jeszcze odzywał, bo pewnie jakieś pytania się nawiną przez ten czas Smile

Raz jeszcze dziękuje bardzo za pomoc.
No i właśnie mam takie pytanko, co prawda troszkę nie na temat, ale liczę na pomoc.

Jak jest z wytrzymałością takiej anteny? Bo teraz jest lato to w porządku.
Ale jak w przypadku deszczów, zimy, itd.? Wytrzyma to to, czy lepiej jakoś zabezpieczyć?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
26-07-2012, 17:00
Post: #18
RE: Bardzo słaby upload w PLAY
Jeżeli mówisz o tym magnetycznym "śmieciu", to jeżeli umieściłeś go na płaskim kawałku metalu, to nie ma co się przejmować, wytrzyma. To jak anteny CB - 140km wiatr bez problemu powinno przeżyć. Tylko uważaj na pioruny - antena powinna być poniżej instalacji odgromowej i najlepiej daleko od niej.

Deszcz niegroźny, dopóki oknem nie przytniesz kabla i nie rozszczelnisz go. A to będzie pewnie pierwsza awaria, zanim rdza zacznie zjadać antenę Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
26-07-2012, 23:12
Post: #19
Odp: Bardzo słaby upload w PLAY
Ja mieszkam na parterze i mam go za oknem ba parapecie.

Chodzi mi po prostu o to czy wytrzyma w deszczu i śniegu. Zresztą jak śniegu napada to będę to ogarniał tam jakoś.

W każdym razie dzięki za pomoc.

Wysłane z mojego SGS2 przy pomocy TapaTalk 2.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Play ma zwrócić klientom ofert prepaidowych niewykorzystane środki tps4 15 4 219 23-02-2021 17:37
Ostatni post: morfik
  Play odNowa - jak zoptymalizować utrzymanie numeru? Ekonomista 15 9 608 25-03-2019 16:44
Ostatni post: adamus581
  Kody USSD Play (szybkie kody, ekspresowe kody) szopen 9 306 829 13-02-2019 14:41
Ostatni post: szopen
  Play oraz MVNO na jego infrastrukturze z ograniczeniem do 3Mbps w roamingu? mshmaster 6 8 378 23-07-2018 13:32
Ostatni post: mshmaster
  Od kiedy działa roaming LTE danych w Play? Ekonomista 12 6 578 12-03-2018 21:13
Ostatni post: mshmaster