[-]
Szybkie szukanie

Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Asus RT-N10U + E3372 Ograniczona prędkość
13-11-2015, 12:58 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-01-2016 00:46 przez szopen.)
Asus RT-N10U + E3372 Ograniczona prędkość
Witam serdecznie na forum, jest to mój pierwszy post bo dziś się zarejestrowałem, mam nadzieję, że zabawię tu na dłużej. Chciałbym uzyskać pomoc ze swoim małym zestawem i kłopotami jakie napotkałem. Do rzeczy w skrócie:

Jak w temacie zakupiłem modem lte ten najbardziej popularny huawei e3372 4glte z playa, roczny z 2giej ręki i do tego router asus RT-N10U lte. Gdzieś mi nawet mignął na forum post że ten zestaw spokojnie dźwiga domową sieć małą lte i akurat ja trafiłem na olxie go w niezłej cenie.

O ile internet z heyah/tmobile chodzi bardzo dobrze na samym modemie zainstalowanym bo łapie 30mbps/25 tak po podpięciu go pod router prędkość max to 12-15mbps/7-8mbps. Spadek o ponad 50% i zastanawiam się jak go zniwelować.
Zaznaczę że nie znam się w temacie jakoś mocno, wiem co chcę przekazac i jakieś tam drobne informacje potrafię znaleźć, ale jeśli chodzi o oprogramowanie routerów etc to jestem w tym laikiem bo nigdy nie softowałem niczego poza wgrywaniem flash menu do w200i x lat temu Wink... Na tym się moje eksperymenty skończyły, nawet mając bardzo dobry smartfon do rootowania i modów etc - motorole moto g2 dual sim bałem się coś w nim grzebać że ucegle telefon. Mniejsza o to, zmierzam do tego że tu ograniczenie prędkości przez router chyba też bierze się z jego softu fabrycznego? Czy może to wynikać z innej przyczyny? Dodam że laptop czy smartfon znajduą się ok metr od routera i moc sygnału jest właśnie taka jak piszę wyżej. Mam wzmaczniasz asusa którego używałem do poprawy jakości sygnału na łączu po kablu w innym miejscu zamieszaknia, teraz z ciekawości też go wpiąłem i połączyłem wpsem z routerem i niestety nic to nie dało, moż 1mbps poprawiło na smartfonie prędkość...

Także byłbym wdzieczny za pomoc jak się tego ograniczenia wyzbyć najmniejszymi ingerencjami, które będę w stanie sam wykonać przy instrukcji kogoś życzliwego z forum może. Wiecie, niby 15mbps to nie jest źle, ale mając modem lte i łapiąc na nim 30 czyli teoretycznie chyba max tego co operatorzy dają dla zwykłego klienta i chcąc stworzyć sieć domową dla 2-3 smartfonów, laptopa i stacjonarki, to trochę szkoda nie wykorzystać pełni możliwości.

Pozdrawiam i liczę że zainteresują się dobrzy ludzie tym tematem Big Grin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
13-11-2015, 16:00
Ograniczona prędkość ASUS RT-N10U + E3372
Modem twój jest HiLinkowy, czy tradycyjny? W trybie HiLink zwykle wydajności są wyższe i od tego bym zaczął zabawę.
13-11-2015, 18:21
RE: Ograniczona prędkość ASUS RT-N10U + E3372
S-153 chyba. Ale wydajnosc z 30 na 12-14 by spadła na routerze? Nie ma szans. Nawet na infolinii asusa nie pomogli, powiedział gość żeby może firmware routera zaktualizować.
13-11-2015, 21:16 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-11-2015 21:16 przez szopen.)
majecki napisał(a):Ale wydajnosc z 30 na 12-14 by spadła na routerze?
tak to możliwe - niektóre routery (a właściwie ich komponenty) były projektowane w czasach gdy nikt nie spodziewał się tak powszechnego użycia modemów USB, a port USB miał służyć w początkowym zamyśle do podłączenia drukarki (print-serwer)

jakkolwiek aktualizacja firmware routera jest wskazana (bo nowsze wersje mogą zawierać pewne optymalizacje)

PS podejrzewam, że masz model RT-N10U B (bardziej popularny w PL)
https://www.asus.com/pl/Networking/RTN10..._Download/
a nie RT-N10U
https://www.asus.com/pl/Networking/RTN10..._Download/

nie wiem czy firmware jest między nimi zamienne, więc sprawdź faktyczny model na tabliczce znamionowej (choć podejrzewam, że różnią się tylko obudową, to jednak mogą mieć inną konstrukcję)
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
13-11-2015, 22:04 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-11-2015 22:07 przez majecki.)
RE: Ograniczona prędkość ASUS RT-N10U + E3372
Takie informacje mam na znamionowej tabliczce (plik załączony), wygląda na to że to wersja bez B, skoro w nazwie modelu nie figuruje to oznaczenie. Port usb jest 3.0 z niebieskim klipsem w środku, ponadto mam w pudełku taki kabelek przedłużkę - nie wiem czy istotne jest podłączenie modemu do routera właśnie przez ten kabel czy bezpośrenio w port routera. Sys operacyjny w komputerze mam Windows 10 i nie wiem czy ew przy aktualizacji wybrać z listy inne, skoro nie ma Win10 na rozwijanej liście wyboru sys operacyjnego czy po prostu Win 8.1 64 z którego przechodziłem na 10? Ma to jakiekolwiek znaczenie przy zmianie oprogramowania routera jakby co?

Załączone pliki Miniatury

13-11-2015, 22:59 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-11-2015 23:02 przez szopen.)
majecki napisał(a):Takie informacje mam na znamionowej tabliczce
masz "RT-N10U B" świadczy o tym H/W ver B1
swoją drogą poznałbyś po obudowie gdybyś zajrzał w linki powyżej - wersja bez B wygląda zupełnie inaczej

majecki napisał(a):Port usb jest 3.0 z niebieskim klipsem w środku
port USB to 2.0
https://www.asus.com/pl/Networking/RTN10...fications/
nie wiem czemu producent zastosował akurat niebieskie gniazdo, sprawdziłem właśnie w innym modelu Asusa też jest niebieskie USB, a jestem w 100% pewien, że to jest USB 2.0

majecki napisał(a):ponadto mam w pudełku taki kabelek przedłużkę
skoro masz, to skorzystaj z niego - kabelek eliminuje przynajmniej częściowo wzajemne zakłócenia modemu i routera

majecki napisał(a):Sys operacyjny w komputerze mam Windows 10 i nie wiem czy ew przy aktualizacji wybrać z listy inne
wybierz cokolwiek (chyba, że chciałbyś skorzystać z jakichś windowsowych dodatkowych narzędzi), firmware pobierasz w formie archiwum *.zip
http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/wireles...763754.zip
należy je rozpakować do dowolnego katalogu do którego znasz ścieżkę - w środku jest plik *.trx
który jest właściwym firmware
instrukcja po polsku (tłumaczenie pozostawia wiele do życzenia…)
http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/wireles...Polish.pdf
na 37 stronie masz informację jak zaktualizować fw
13-11-2015, 23:44
majecki napisał(a):S-153 chyba
Ponawiam pytanie - HiLink, czy tradycyjny?
Podpowiedź - http://jdtech.pl/2013/10/huawei-e3131s-2...ilink.html
Play niestety odmianę E3372s-153 oferował w obu odmianach, dopiero od początku 2015 tylko są tradycyjne.

Jeżeli tradycyjny, pobawiłbym się w przerobienie na HiLinka - być może będzie działał znacznie szybciej.
14-11-2015, 00:47
jakubd napisał(a):Jeżeli tradycyjny, pobawiłbym się w przerobienie na HiLinka - być może będzie działał znacznie szybciej.
pewnie działałby szybciej, jednak przeróbki nie proponuję wątkotwórcy, ryzyko uwalenia jest spore, a to zabawa raczej dla zaawansowanych w grzebaniu w fw
14-11-2015, 22:43
Bardzo słuszna uwaga, zapomniałem dopisać Smile
Poza tym grzebanie w modemie zwykle oznacza pozbycie się gwarancji.
15-11-2015, 03:04 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-11-2015 03:09 przez szopen.)
jeszcze tego fragmentu nie skomentowałem…
majecki napisał(a):Mam wzmaczniasz asusa którego używałem do poprawy jakości sygnału na łączu po kablu w innym miejscu zamieszaknia, teraz z ciekawości też go wpiąłem i połączyłem wpsem z routerem i niestety nic to nie dało, moż 1mbps poprawiło na smartfonie prędkość...
jak rozumiem masz na myśli repeater
jego zastosowanie ogranicza wydajność sieci WiFi o połowę (jeśli jest w tym samym standarcie co reszta sprzętu, albo nawet bardziej jeśli repeater to "g" a resztę sprzętu masz "n")

i drugi błąd - używanie (niewiadomego) smartfona do oceny wydajności - użyj komputera i to najlepiej podpiętego kablem

tak się zastanawiałem czy porównujesz wydajność również przy połączeniu kablem z routerem - w przypadku znaczącej różnicy względem WiFi należy zoptymalizować sieć WiFi

niezbyt często ten problem jest poruszany, ale jeśli mieszkasz w blokowisku, to zazwyczaj powodem kiepskiej wydajności wifi jest ogrom zakłóceń od sieci sąsiadów (chociaż repeater raczej sugeruje domek jednorodzinny)
i wypada wybrać jakiś niezajęty (lub najmniej zajęty kanał) - poniżej link do narzędzia dla windows
http://www.techspot.com/downloads/5936-inssider.html
prawidłowa suma kontrolna MD5 pliku to
32c9e8f9bade0be37bf8f52af7f653ff
(zgodnośc z nią gwarantuje brak wirusów w pobranym pliku)
Odpowiedz