[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Anteny do modemów
17-05-2012, 00:19 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-05-2012 00:26 przez arturek.)
Post: #1
Anteny do modemów
Jakie ?
Najczęściej dołączane anteny dookolne z zyskiem 3-9dbi. maksymalnie jakie widziałem z zyskiem 11dbi.
Czy są jakieś dookolne lub kierunkowe ale o dużym kącie propagacji - na przykład półsferyczne czy kardioidlane z zyskiem energetycznym większym niż 11 dbi ?
i oczywiście nie za drogie a jeszcze lepiej jakby były też składane i możliwe do przemieszczania ?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-05-2012, 01:32 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-05-2012 01:35 przez szopen.)
Post: #2
RE: Anteny do modemów
zacznijmy od tego, że uzyskanie zysku 11dBi jest fizycznie niemożliwe na antenie dookólnej (jest to sprzeczne z prawami fizyki), a "słynne" anteny "11dBi" mają realny zysk na poziomie 3-4dBi czyli w zasadzie takim samym jak antena wbudowana w przeciętny modem (zwykły półfalowy dipol ma 2-3dBi)

zysk anteny jest odwrotnie proporcjonalny do jej kierunkowości (nie wprost, ale jednak),
czyli albo duży realny zysk i wąska wiązka promieniowania
albo niski zysk i duży kąt

ATK-8 jest w miarę wygodna w zastosowaniach ruchomych, ale oczywiście ma swoje rozmiary - ponad pól metra długości - no niestety praw fizyki nie da się ominąć i oczywiście to antena kierunkowa, ale to jedyna mi znana mała antena na której masz szanse na uzyskanie wymarzonego zysku przy zachowaniu rozsądnych rozmiarów (bo jest to typowa konstrukcja Yagi-Uda)

o realnych 11dBi to na raczej zapomnij w innych wypadkach

wbrew pozorom ATK-LOG też jest możliwa do przemieszczania (choć ze względu na szerokopasmowość jej realny zysk oscyluje w granicach 6-9 dBi)

istnieją w miarę proste konstrukcje możliwe do samodzielnego wykonania (np. biquad i double-biquad, które opisywałem w innym wątku), gdzie można użyskać 6-9dBi

w zasadzie dowolną konstrukcję zaprojektowaną na inne pasmo można dostosować do 900
MHz odpowiednio przeliczając wymiary (istnieje wiele konstrukcji dla 2,4GHz, więc wystarczy ich wymiary pomnożyć przez ~2,7 aby uzyskać coś co się nada do Aero2)

możesz też pomyśleć o jakiejś panelówce (ale akurat tego typu anten nie testowałem z Aero2)

ale jeśli masz na myśli coś kieszonkowego na pasmo 900MHz to zapomnij

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-05-2012, 01:34 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-05-2012 01:53 przez szopen.)
Post: #3
RE: Anteny do modemów
Kłania się po części fizyka - żeby uzyskać "zysk", musisz ograniczyć kierunki, z których zbierasz sygnał. Im bardziej dookólny promiennik, tym mniejszy zysk anteny. Po drugie w takich prostych masztach (zwłaszcza poniżej metra długości) mam wątpliwości, czy da się uzyskać powyżej 6-7 dBi. I nie zapominaj o stratach kabla - nawet 1-2dB na metr przy cienkim badziewiu, o złączach nie wspominając. "Rekordowe" konstrukcje allegro mogą mieć 2-3 dBi zysku (przy 11-14 deklarowanym) i straty rzędu 6 dBi na przewodzie Smile

Zasada więc jest prosta - duży zysk - anteny kierunkowe (panel, Yagi) - duże koszty montażu (maszt). Anteny dookólne (takie pręciki z magnesem zwykle) - niski zysk, ale duża elastyczność i uniwersalność.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-05-2012, 09:31 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-05-2012 09:45 przez arturek.)
Post: #4
RE: Anteny do modemów
No to odpowiedź w stylu "praw fizyki pan nie zmienisz" Smile
O tym to akurat dobrze wiem, zysk anteny zależy od tłumienia sygnałów wszech-kierunkowych. Miałem kiedyś Internet radiowy 2.4GHz i temat przerobiłem. Działałem na antenie panelowej z zyskiem 7dBi, kupionej w firmie krótkofalowców amatorów.
Panelowa musiała być dlatego że nadajnik był przesłonięty i musiała łapać sygnały odbite. Efekty działania były dobre choć nawet jej nie wystawiłem za okno.
W przypadku anteny kierunkowej trzeba się z nią ustawiać na nadajnik więc zastosowane mobilne jest praktycznie nieprzydatne w miejscach gdzie nie daje się w ogóle złapać sygnału na antenie dookolnej. Łapanie sygnału z Yagi w takim miejscu będzie wyglądało dość zabawnie - może zdarzyć że sygnał złapiemy dopiero wchodząc na drzewo w sadzie u sąsiadaWink

Nadajniki Aero mam w zasięgu dwa ale też są przesłonięte. Ponieważ z drugiej strony mam budynek wiec logiczne byłoby zastosowanie anteny o niewielkim procencie kierunkowości - jakiejś obejmującej pół do ćwierci sfery, żeby mięć większy zysk w porównaniu z dookolną. Szeroki kąt propagacji umożliwia tez łatwe złapanie sygnału w warunkach zabudowy bo w praktyce część sfery anteny dookolnej jest zawsze przysłonięta, więc dookolna ma sens kiedy odbieramy sygnały będąc w ruchu. Jak jesteśmy w miejscu to zadanie lepiej wykona antena o małym stopniu kierunkowości. I właśnie o taką ale mała i składaną antenę mi chodzi.

Właśnie w podtekście pytania chodziło mi o to, że na alledrogo są anteny dookolne z takim jakimś zgrubieniem na pręcie. I teraz w zależności od ilości tych zgrubień na długości pętu - sprzedawcy podają różne zyski energetyczne - jak jest pręcik z jednym zgrubieniem piszą że ma 3-5dBi; jak jest na długość dwóch zgrubień piszą że zysk jest 9dBi. A jak jest pręcik na trzy zgrubienia to już jest full-wypas i piszą że ma zysk 13dBi !
Jakby tak zmontować pręt na długość 20 tych zgrubień to śmiało przekroczymy zysk 100dBi i powietrze wokół anteny zacznie świecić Wink Wiem że tam lipę piszą, .

W mojej obecnej lokalizacji całkiem możliwe, że się obejdzie w ogóle bez anteny. Tym niemniej gdybym się chciał przemieścić przydałaby się antenka bo w wynalazki wbudowane nie wierzę. Zmieniłem ostatnio telefon komórkowy - jakąś tanią nokią - i rwie się miejscami połączenie z Playa kiedy chodzę po mieszkaniu mimo, że nadajniki mam w zasięgu wzroku jakieś 4-5 km w linii prostej.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-05-2012, 17:25
Post: #5
RE: Anteny do modemów
Cewki (powinny być pod usztywniającymi zgrubieniami - co ciekawe nie zawsze są) na antenie (z tego co ja zrozumiałem) nie służą wzmocnieniu (bo nie mają jak) a jedynie stroją antenę/decydują o częstotliwościach, na jakich mają najlepszy zysk.

Mam taki pręt wysokości około półtora metra - faktycznie zysk ma (ze stratą kabla) około 6dBi. Ale to ciężkie bydlę, gruby kabel itd. Ale faktycznie coś daje. Cena: 140 PLN.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-05-2012, 00:07
Post: #6
RE: Anteny do modemów
Sądząc po cenie to raczej nie będzie taka jak ta antenka dodawana do modemów. Tamte wyglądaja niepozornie a ich ceny raczej w okolicy 14zł. niż 140.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-05-2012, 00:35
Post: #7
RE: Anteny do modemów
Te "dodawane do modemów" o wartości poniżej 30 PLN to totalny odpad o zysku nieprzekraczającym 2-3 dBi, z kablem o stratach rzędu 5-6 dBi (cienki i dość długi kabel). Bez wystawienia anteny na zewnątrz pogarszają odbiór.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-05-2012, 00:49
Post: #8
RE: Anteny do modemów
znacie jakiś sklep internetowy z antenami ?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-05-2012, 01:08 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-05-2012 13:28 przez szopen.)
Post: #9
RE: Anteny do modemów
powiem tak - jedyny sklep do którego mam pełne zaufanie to dipol
ale sklepów jest całkiem sporo (ciekawe, że w niektórych można kupić taniej niż w sklepie producenta, tyle, że trzeba znać modele tego co chcesz kupić)

w kwestii zastosowania "mobilnego" użyłem z pewnością niewłaściwego słowa (miałem na myśli używanie tej samej anteny w kilku lokalizacjach "stacjonarnych")

natomiast w samochodzie nie używam zewnętrznych anten wcale, zamiast tego stosowałem (do czasu uruchomienia masy nadajników w grudniu ub. r) 2 triki:
- mniej wygodny: mocowanie modemu z przedłużaczem do lusterka wstecznego lub bezpośrednio szyby na tzw. lasotaśmę (gafę)
- wygodniejszy: mocowanie modemu w uniwersalnym uchwycie (szczękowym) od telefonu/nawigacji na szybie

w tej chwili używam modemu minipci wbudowanego do netbooka (wprawdzie jest to inny modem niż fabryczny, ale na wbudowanych fabrycznie antenach) i w zastosowaniu w pełni mobilnym (samochód/autobus) jest to w zupełności wystarczające i wygodne

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-05-2012, 09:12
Post: #10
RE: Anteny do modemów
Jest dużo sklepów (dodam jeszcze yagi.pl, agrolan.pl) - ale w każdym możesz kupić chińskie niewiadomoco, antenę na złe pasmo, ale także porządny sprzęt.
A montowane samego modemu na przedłużaczu USB i ustawienie w lepszym miejscu to zawsze według mnie powinien być pierwszy sposób na rozwiązanie problemów z zasięgiem.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-05-2012, 13:35
Post: #11
RE: Anteny do modemów
jeszcze parę słów o propagacji dopiszę może wieczorem

ale generalnie nie jest prawdą, że w środowisku gdzie występują odbicia (gęsta zabudowa miejska) zawsze optymalna dla anten kierunkowych jest celowanie w nadajnik

PS antena panelowa jest również anteną kierunkową

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-05-2012, 13:55
Post: #12
RE: Anteny do modemów
Ale o szerszym kącie propagacji. W gęstej zabudowie jest oczywste że kierunkową anteną nie celuje się w nadajnik bo go zwykle nie "widać" w waskim kącie anteny. A kierunki odbić mogą sie zmieniać jak sasiad zamknie rolety w oknie na przykład. Dlatego lepsze są tam anteny zbierające sygnała pod szerszym kątem.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-05-2012, 19:54 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-05-2012 19:54 przez szopen.)
Post: #13
RE: Anteny do modemów
no właśnie wcale niekoniecznie szerszy kąt = lepiej,
bo to wcale nie jest kwestia, aby "złapać" jak najwięcej sygnałów z różnych odbić lecz by znaleźć ten który ma wysoką i stabilną amplitudę

sygnały odbite przychodzące z różnych kierunków mają to do siebie, że nie są zgodne w fazie z sygnałem podstawowym (czyli tym bezpośrednio z nadajnika, lub z najkorzystniejszego odbicia), a tym samym można je traktować jako dodatkowe zakłócenia o dość wysokim poziomie (szczególnie, że są one umiejscowione idealnie w interesującym nas paśmie sygnału użytecznego) a tym samym antena o charakterystyce wybitnie kierunkowej w takich warunkach ma szansę się sprawdzić lepiej od takiej o szerokim kącie promieniowania

właśnie ze względu na interferencje sygnałów odbitych przy zastosowaniu anteny dookólnej konieczne jest znalezienie właściwego miejsca jej montażu - zmieniając położenie anteny o zaledwie kilkanaście-kilkadziesiąt centymetrów można uzyskać przyzwoitą moc sygnału, podczas gdy tuż obok jest zupełna "dziura" w zasięgu (zjawisko to jest szczególnie dobrze widoczne w miejscach gdzie "nie dolatuje" bezpośredni sygnał z nadajnika, lecz za to są 2 sygnały odbite, które docierają różnymi drogami)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-05-2012, 23:26 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-05-2012 23:31 przez arturek.)
Post: #14
RE: Anteny do modemów
Z moich doświadczeń wynika coś innego. Przy odbiorze sygnałów odbitych trzeba je łapać z szerszego kąta, bo one zależą od zmiennych warunków i kierunki padania oraz siła z różnych kierunków ulega zmianie, czasem w zalezności od pór roku czasem od pory dnia. Wtedy antena o zbyt dużej kierunkowości obejmuje zbyt mały wycinek przestrzeni więc jednego dnia może nam łapać lepiej metr za oknem a innego dnia będziemy musieli z nią wejść na dzrzewo w ogrodzie i stanąć na głowie.

Na radiówce miałem antenę panelową bo obejmowała niemal półsferę między budynkami. Nadajnika nie było w ogóle widać, był przesłonięty z każdej strony, nie było tez mowy o odbiciu od stałych przeszkód terenowych.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-09-2012, 14:51
Post: #15
RE: Anteny do modemów
To ciekawe, co tu piszecie.
Zamierzam właśnie kupić antenę 11 dBi marki Extreme Style - produkowane w Polsce.
Z tego co zauważyłem, to one dość szybko znikają ze sklepów internetowych. Dość często jest brak towaru i podobno jest to spowodowane tym, że idą jak przysłowiowe ciepłe bułki. Są to anteny z dwiema cewkami.
Są jeszcze na rynku 11 dBi z jedną cewkę produkowane gdzieś w Chinach, ale te chyba są gorsze.
Jednak jeżeli rzeczywiście z tych 11 dBi uzyska się 2-3 dBi, to chyba zrezygnuję z kupna.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-09-2012, 16:19 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-09-2012 16:59 przez szopen.)
Post: #16
RE: Anteny do modemów
warto wiedzieć, że zysk anteny mierzony jest w skali logarytmicznej
11dBi jest niemożliwe do osiągnięcia w konstrukcji dookólnej, a wynika to po prostu z praw fizyki

ludzie kupują te wynalazki, bo:
1) CCC = cena czyni cuda i jest w stanie zaćmić zdrowy rozsądek
2) antena nawet o realnym zysku 2-3dBi, ale umieszczona w miejscu o DOBRYM zasięgu i równocześnie daleko od źródła zakłóceń EM (czyli np. komputera) może dać lepsze rezultaty niż antena o takim samym zysku fabrycznie zamontowana w modemie

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-09-2012, 16:30
Post: #17
RE: Anteny do modemów
Ja powiesiłem modem na przedłużaczu USB i się poprawiło. Szału nie ma ale jest lepiej.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
22-09-2012, 09:01
Post: #18
RE: Anteny do modemów
Ja akurat sprawdziłem zasięg takiej anteny za 25zł. Dzieliła mnie tylko szyba okna. Wyszło 3dBi (modem był na przedłużaczu usb). Realny zysk to pewnie 2-3dBi.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
22-09-2012, 11:21
Post: #19
RE: Anteny do modemów
Piszę artykuł o antenach, będzie centrum wiadomości na ten temat Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
23-09-2012, 20:34
Post: #20
RE: Anteny do modemów
witam
Słuchajcie Panowie. U mnie jest taka sytuacja, że na modemie e173 wewnątrz mieszkania nie łapię sieci Pl17, a wystarczy wyjść na balkon (dosłownie 2m) i łapię sięć o sygnale dobrym. Jak to jest z tymi antenkami dookólnymi. Czy w moim przypadku wystarczyła by taka aby złapać zasięg wewnątrz mieszkania?? ps. dla mnie temat anten to czarna magia.....
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Ustawianie anteny ATK-20 DzaroD 3 6 168 24-11-2014 14:14
Ostatni post: jakubd
  Anteny własnej budowy: biquad/double biquad eRd 1 11 882 18-11-2014 17:37
Ostatni post: pawedob
  Połączenie anteny ATK-20 a infrastruktura rafalo235 6 8 392 12-12-2013 12:29
Ostatni post: rafalo235
  Jak wydłużyć kabel od anteny jdtechmaniak 3 4 849 14-07-2013 11:45
Ostatni post: jakubd
  Anteny własnej budowy: Yagi-Uda xpytonx 15 19 460 21-03-2013 20:20
Ostatni post: lukkki