[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Anteny do modemów
17-05-2012, 00:19 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-05-2012 00:26 przez arturek.)
Post: #1
Anteny do modemów
Jakie ?
Najczęściej dołączane anteny dookolne z zyskiem 3-9dbi. maksymalnie jakie widziałem z zyskiem 11dbi.
Czy są jakieś dookolne lub kierunkowe ale o dużym kącie propagacji - na przykład półsferyczne czy kardioidlane z zyskiem energetycznym większym niż 11 dbi ?
i oczywiście nie za drogie a jeszcze lepiej jakby były też składane i możliwe do przemieszczania ?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-05-2012, 01:32 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-05-2012 01:35 przez szopen.)
Post: #2
RE: Anteny do modemów
zacznijmy od tego, że uzyskanie zysku 11dBi jest fizycznie niemożliwe na antenie dookólnej (jest to sprzeczne z prawami fizyki), a "słynne" anteny "11dBi" mają realny zysk na poziomie 3-4dBi czyli w zasadzie takim samym jak antena wbudowana w przeciętny modem (zwykły półfalowy dipol ma 2-3dBi)

zysk anteny jest odwrotnie proporcjonalny do jej kierunkowości (nie wprost, ale jednak),
czyli albo duży realny zysk i wąska wiązka promieniowania
albo niski zysk i duży kąt

ATK-8 jest w miarę wygodna w zastosowaniach ruchomych, ale oczywiście ma swoje rozmiary - ponad pól metra długości - no niestety praw fizyki nie da się ominąć i oczywiście to antena kierunkowa, ale to jedyna mi znana mała antena na której masz szanse na uzyskanie wymarzonego zysku przy zachowaniu rozsądnych rozmiarów (bo jest to typowa konstrukcja Yagi-Uda)

o realnych 11dBi to na raczej zapomnij w innych wypadkach

wbrew pozorom ATK-LOG też jest możliwa do przemieszczania (choć ze względu na szerokopasmowość jej realny zysk oscyluje w granicach 6-9 dBi)

istnieją w miarę proste konstrukcje możliwe do samodzielnego wykonania (np. biquad i double-biquad, które opisywałem w innym wątku), gdzie można użyskać 6-9dBi

w zasadzie dowolną konstrukcję zaprojektowaną na inne pasmo można dostosować do 900
MHz odpowiednio przeliczając wymiary (istnieje wiele konstrukcji dla 2,4GHz, więc wystarczy ich wymiary pomnożyć przez ~2,7 aby uzyskać coś co się nada do Aero2)

możesz też pomyśleć o jakiejś panelówce (ale akurat tego typu anten nie testowałem z Aero2)

ale jeśli masz na myśli coś kieszonkowego na pasmo 900MHz to zapomnij
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-05-2012, 01:34 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-05-2012 01:53 przez szopen.)
Post: #3
RE: Anteny do modemów
Kłania się po części fizyka - żeby uzyskać "zysk", musisz ograniczyć kierunki, z których zbierasz sygnał. Im bardziej dookólny promiennik, tym mniejszy zysk anteny. Po drugie w takich prostych masztach (zwłaszcza poniżej metra długości) mam wątpliwości, czy da się uzyskać powyżej 6-7 dBi. I nie zapominaj o stratach kabla - nawet 1-2dB na metr przy cienkim badziewiu, o złączach nie wspominając. "Rekordowe" konstrukcje allegro mogą mieć 2-3 dBi zysku (przy 11-14 deklarowanym) i straty rzędu 6 dBi na przewodzie Smile

Zasada więc jest prosta - duży zysk - anteny kierunkowe (panel, Yagi) - duże koszty montażu (maszt). Anteny dookólne (takie pręciki z magnesem zwykle) - niski zysk, ale duża elastyczność i uniwersalność.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-05-2012, 09:31 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-05-2012 09:45 przez arturek.)
Post: #4
RE: Anteny do modemów
No to odpowiedź w stylu "praw fizyki pan nie zmienisz" Smile
O tym to akurat dobrze wiem, zysk anteny zależy od tłumienia sygnałów wszech-kierunkowych. Miałem kiedyś Internet radiowy 2.4GHz i temat przerobiłem. Działałem na antenie panelowej z zyskiem 7dBi, kupionej w firmie krótkofalowców amatorów.
Panelowa musiała być dlatego że nadajnik był przesłonięty i musiała łapać sygnały odbite. Efekty działania były dobre choć nawet jej nie wystawiłem za okno.
W przypadku anteny kierunkowej trzeba się z nią ustawiać na nadajnik więc zastosowane mobilne jest praktycznie nieprzydatne w miejscach gdzie nie daje się w ogóle złapać sygnału na antenie dookolnej. Łapanie sygnału z Yagi w takim miejscu będzie wyglądało dość zabawnie - może zdarzyć że sygnał złapiemy dopiero wchodząc na drzewo w sadzie u sąsiadaWink

Nadajniki Aero mam w zasięgu dwa ale też są przesłonięte. Ponieważ z drugiej strony mam budynek wiec logiczne byłoby zastosowanie anteny o niewielkim procencie kierunkowości - jakiejś obejmującej pół do ćwierci sfery, żeby mięć większy zysk w porównaniu z dookolną. Szeroki kąt propagacji umożliwia tez łatwe złapanie sygnału w warunkach zabudowy bo w praktyce część sfery anteny dookolnej jest zawsze przysłonięta, więc dookolna ma sens kiedy odbieramy sygnały będąc w ruchu. Jak jesteśmy w miejscu to zadanie lepiej wykona antena o małym stopniu kierunkowości. I właśnie o taką ale mała i składaną antenę mi chodzi.

Właśnie w podtekście pytania chodziło mi o to, że na alledrogo są anteny dookolne z takim jakimś zgrubieniem na pręcie. I teraz w zależności od ilości tych zgrubień na długości pętu - sprzedawcy podają różne zyski energetyczne - jak jest pręcik z jednym zgrubieniem piszą że ma 3-5dBi; jak jest na długość dwóch zgrubień piszą że zysk jest 9dBi. A jak jest pręcik na trzy zgrubienia to już jest full-wypas i piszą że ma zysk 13dBi !
Jakby tak zmontować pręt na długość 20 tych zgrubień to śmiało przekroczymy zysk 100dBi i powietrze wokół anteny zacznie świecić Wink Wiem że tam lipę piszą, .

W mojej obecnej lokalizacji całkiem możliwe, że się obejdzie w ogóle bez anteny. Tym niemniej gdybym się chciał przemieścić przydałaby się antenka bo w wynalazki wbudowane nie wierzę. Zmieniłem ostatnio telefon komórkowy - jakąś tanią nokią - i rwie się miejscami połączenie z Playa kiedy chodzę po mieszkaniu mimo, że nadajniki mam w zasięgu wzroku jakieś 4-5 km w linii prostej.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-05-2012, 17:25
Post: #5
RE: Anteny do modemów
Cewki (powinny być pod usztywniającymi zgrubieniami - co ciekawe nie zawsze są) na antenie (z tego co ja zrozumiałem) nie służą wzmocnieniu (bo nie mają jak) a jedynie stroją antenę/decydują o częstotliwościach, na jakich mają najlepszy zysk.

Mam taki pręt wysokości około półtora metra - faktycznie zysk ma (ze stratą kabla) około 6dBi. Ale to ciężkie bydlę, gruby kabel itd. Ale faktycznie coś daje. Cena: 140 PLN.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-05-2012, 00:07
Post: #6
RE: Anteny do modemów
Sądząc po cenie to raczej nie będzie taka jak ta antenka dodawana do modemów. Tamte wyglądaja niepozornie a ich ceny raczej w okolicy 14zł. niż 140.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-05-2012, 00:35
Post: #7
RE: Anteny do modemów
Te "dodawane do modemów" o wartości poniżej 30 PLN to totalny odpad o zysku nieprzekraczającym 2-3 dBi, z kablem o stratach rzędu 5-6 dBi (cienki i dość długi kabel). Bez wystawienia anteny na zewnątrz pogarszają odbiór.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-05-2012, 00:49
Post: #8
RE: Anteny do modemów
znacie jakiś sklep internetowy z antenami ?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-05-2012, 01:08 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-05-2012 13:28 przez szopen.)
Post: #9
RE: Anteny do modemów
powiem tak - jedyny sklep do którego mam pełne zaufanie to dipol
ale sklepów jest całkiem sporo (ciekawe, że w niektórych można kupić taniej niż w sklepie producenta, tyle, że trzeba znać modele tego co chcesz kupić)

w kwestii zastosowania "mobilnego" użyłem z pewnością niewłaściwego słowa (miałem na myśli używanie tej samej anteny w kilku lokalizacjach "stacjonarnych")

natomiast w samochodzie nie używam zewnętrznych anten wcale, zamiast tego stosowałem (do czasu uruchomienia masy nadajników w grudniu ub. r) 2 triki:
- mniej wygodny: mocowanie modemu z przedłużaczem do lusterka wstecznego lub bezpośrednio szyby na tzw. lasotaśmę (gafę)
- wygodniejszy: mocowanie modemu w uniwersalnym uchwycie (szczękowym) od telefonu/nawigacji na szybie

w tej chwili używam modemu minipci wbudowanego do netbooka (wprawdzie jest to inny modem niż fabryczny, ale na wbudowanych fabrycznie antenach) i w zastosowaniu w pełni mobilnym (samochód/autobus) jest to w zupełności wystarczające i wygodne
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-05-2012, 09:12
Post: #10
RE: Anteny do modemów
Jest dużo sklepów (dodam jeszcze yagi.pl, agrolan.pl) - ale w każdym możesz kupić chińskie niewiadomoco, antenę na złe pasmo, ale także porządny sprzęt.
A montowane samego modemu na przedłużaczu USB i ustawienie w lepszym miejscu to zawsze według mnie powinien być pierwszy sposób na rozwiązanie problemów z zasięgiem.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Ustawianie anteny ATK-20 DzaroD 3 4 267 24-11-2014 14:14
Ostatni post: jakubd
  Anteny własnej budowy: biquad/double biquad eRd 1 9 158 18-11-2014 17:37
Ostatni post: pawedob
  Połączenie anteny ATK-20 a infrastruktura rafalo235 6 6 048 12-12-2013 12:29
Ostatni post: rafalo235
  Jak wydłużyć kabel od anteny jdtechmaniak 3 2 992 14-07-2013 11:45
Ostatni post: jakubd
  Anteny własnej budowy: Yagi-Uda xpytonx 15 13 059 21-03-2013 20:20
Ostatni post: lukkki