[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aero2 jest Internetu nie ma…
10-07-2015, 20:54
Post: #1
Aero2 jest Internetu nie ma…
Witam, wg ustaleń połączenie z Internetem za pomocą Aero2 powinno być realizowane aż do captchy, co godzinę, tak nie jest, ale coraz rzadziej.
Z Aero2 korzystam od dawna. Mam Nokię Booklet 3G – modem OPTION GMT323E – jako GlobeTrotter MO40X - sterownik 5.1.32.0 z 2009-08-03 firmy Option. (za sterownikiem 5.1.37.0 też działa i łączy z Aero2)…
Korzystam z UMTS 900 -- internetowy protokół w wersji 4 (TCP/IPv4).
Komórkowe połączenie szerokopasmowe łączy tylko z roamingu Aero2 , siła sygnału wyśmienita do dobrej. Warszawa. Obecnie powstał taki problem :
Mimo połączenie z Aero2 często -- połączenia z Internetem się zrywa.
Co można zrobić , aby łącze z Internetem się nie zrywało ??
Zmuszony jestem wyłączać i włączać bookleta lub połączenie Aero2 (w roamingu) - działa na kilka minut, tj. łączę się z Internetem, potem znowu Internet przepada. Teraz o ustawieniach :
1. We właściwościach (TCP/IPv4) - zakładka Ogólne mam zaznaczone : „uzyskaj adres IP automatycznie” oraz „uzyskaj adres serwera DNS automatycznie”, a na zakładce : Konfiguracja Alternatywna : zaznaczono domyślnie –„ automatyczny adres prywatny IP”.
2. We właściwościach Komórkowego Połączenia Szerokopasmowego na zakładce : Profil zaznaczyłem „ zawsze łącz automatycznie” , natomiast na tejże zakładce zaznaczenie dodatkowej opcji (warunku) :
„połącz automatycznie tylko wtedy, gdy nie jest dostępne żadne alternatywne połączenie internetowe” ?? jest dla mnie nie zrozumiałe , a jej zaznaczenie lub nie zaznaczenie – niczego nie polepsza i nie zmienia faktu powstania problemu tj. rozłączania Internetu (mimo połączenia z Aero2 w roamingu )…. Może tak napisać do Aero2, tylko konkretnie do kogo i co podać ? Huh
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-07-2015, 18:52
Post: #2
Aero2 jest Internetu nie ma…
Ten Booklet w Polsce był oferowany z OPTION GTM382E. Problemem może być zbyt niska klasa urządzenia - kat8, a nie wymagane kat10 lub zalecane kat 14. Testy planuję w ten weekend dokończyć i napisać o tym artykuł.
Jeżeli twój Booklet jest z innym modemem, wskaż mi namiar na opis tego modemu w sieci. Na razie wiem tyle, że pomyliłeś GTM z GMT - modemy Optiona mPCI mają oznaczenie GTMxxx.

Być może jedynym rozwiązaniem będzie używanie zewnętrznego modemu kat14 lub szybszego. Wątpię, żeby udało się wymienić wbudowany modem na szybszy.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
13-07-2015, 13:19 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-07-2015 13:39 przez wwojtek.)
Post: #3
RE: Aero2 jest Internetu nie ma…
A więc udało mi się otworzyć Bookleta. Przepraszam, ale tam jest tylko modem taki :
Made in China Designed in E.U. By Option
(((((( CCAF093G0040T1 (pod trójkątem z odznaczeniem ) N12993
/specjalnie coś zamazane/
Model : MO0401
SNR : PY 2999N2YD
IMEI : 358231030272664
OPTION /dużymi literami/
GMT 382 /białymi literami na ciemnym pasku/
MO0401 - 11668
FW 2.9.11 Hd
.....
Ciekawe co oznaczają oznaczenia w drugiej linii ? tj.
(((((( CCAF093G0040T1 (pod trójkątem z odznaczeniem ) N12993
i co mozna wyczytać z SNR ?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Stosunek_s...u_do_szumu
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
13-07-2015, 13:38 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-07-2015 13:40 przez szopen.)
Post: #4
Aero2 jest Internetu nie ma…
jest to Option GTM382 (a nie GMT382 i to jest handlowe oznaczenie modelu, Option to nazwa producenta)

drugie niejako równoważne oznaczenie bo identyfikujące model to MO0401
(to się przydaje w przypadku brandowanych wersji które nie mają oznaczenia GTMxxx)

wwojtek napisał(a):Ciekawe co oznaczają oznaczenia w drugiej linii ? tj.
(((((( CCAF093G0040T1 (pod trójkątem z odznaczeniem ) N12993
to są numery certyfikatów

[Obrazek: 945.750.jpg]

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
13-07-2015, 13:43
Post: #5
Aero2 jest Internetu nie ma…
Czyli ewidentnie modem kategorii 8 i stąd pewnie problem.
Testy i artykuł na blogu niedługo.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-07-2015, 12:25 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-07-2015 14:31 przez spag.)
Post: #6
RE: Aero2 jest Internetu nie ma…
Dziękuję za odpowiedzi.
1. Aero2 wysyła pliki w szybkością 512 kb/sekundę tj. 0,52 Mb/sek, to dlaczego mój modem ma problemy z ich odbiorem skoro pracuje z szybkością 7,2 Mb/sek ?
(Sprawdziłem szybkość internetu : ping 30 milisekund - pobieranie 0,49 Mb/sek, a wysyłanie 0,25 Mb/sek …)
2. Zgodnie z regulaminem mam mieć modem klasy co najmniej 10 tj. taki co pracuje z prędkością co najmniej 14,4 Mb/sek (dlaczego, skoro logicznie to nawet 7,2 Mb/sek powinno wystarczyć , jednak nie wystarcza bo sygnał zanika)
3. Czy korzystając z modemu wyższej klasy tj. np. 15 z jeszcze większą szybkością pracy modemu - dodatkowo poprawię kontakt (szybkość działania, stabilność) z Aero2, niż korzystając z modemu klasy 10 - chodzi tylko o Aero2, i dlaczego ? Angel


ps. przepraszam za GMT, musi być GTM, chyba nie dowidzę
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-07-2015, 14:34
Post: #7
Odp: Aero2 jest Internetu nie ma…
Musisz miec regulaminowo modem klasy min 10 zeby nie spowalniac innych użytkowników, nadajnik dostosowuje sie do najsłabszego, przez co spowalnia innym prędkość. Aero2 możesz przyspieszyć tylko wykupujac pakiety

Wysłane z mojego GT-N7105 za pomocą Tapatalk 2
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-07-2015, 19:09
Post: #8
Aero2 jest Internetu nie ma…
GTM382 byłby drugi do listy obecnie sprawiających problemy po E173
oba są kat 8

ostatnio głębsze testy w Aero2 robiłem na telefonie GT-Y6102 (też kat 8 i nie stwierdziłem żadnych problemów)

ponieważ mam jeszcze router z włożonym Huawei'em EM770W (minipci-e) to może zrobię testy czy jego dotyczą jakieś problemy (nie powiem że mam za dużo czasu, ani, że używam BDI codziennie, bo 512kbps to po prostu za mała prędkość jak na dzisiejsze czasy, więc nie wiem kiedy to zrobie)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-07-2015, 20:28
Post: #9
Aero2 jest Internetu nie ma…
wwojtek napisał(a):1. Aero2 wysyła pliki w szybkością 512 kb/sekundę tj. 0,52 Mb/sek, to dlaczego mój modem ma problemy z ich odbiorem skoro pracuje z szybkością 7,2 Mb/sek ?
Mam chwilę, to odpiszę precyzyjnie, choć na blogu już było:
http://jdtech.pl/2011/11/aero2-o-co-chod...ii-10.html
http://jdtech.pl/2014/03/przeciazenia-si...oblem.html
W skrócie: to, że ty masz modem 7,2 oznacza (kategoria 8), że taka jest maksymalna prędkość komunikacji sieć-modem. Ale można ją uzyskać tylko wtedy, gdy jesteś jedynym użytkownikiem danej stacji bazowej (a dokładniej danego jej sektora). Jeżeli jest 100 innych użytkowników aktywnych z takimi samymi modemami, to zostaje dla was do podziału 0,072 Mbit/s.
I poprawka: 512 kbit/s to 0,5 Mbit/s, a nie 0,52 - 1 Mbit to 1024 kbit, a nie 1000.
Twoje wyniki - 0,49 i 0,25 - są bliskie maksimum i nie widzę żadnego problemu.
wwojtek napisał(a):2. Zgodnie z regulaminem mam mieć modem klasy co najmniej 10 tj. taki co pracuje z prędkością co najmniej 14,4 Mb/sek (dlaczego, skoro logicznie to nawet 7,2 Mb/sek powinno wystarczyć , jednak nie wystarcza bo sygnał zanika)
Wyjaśnienie w artykule o kat10 powyżej - w skrócie - modemami niższej kategorii zmniejszasz wydajność całej sieci. A to co dzieje się w tej chwili (podobno, bo ja tego nie widzę na żadnym z testów) to właśnie efekt tego spowalniania sieci i w celu obrony jej wydajności, prawdopodobnie modemy niższej kategorii są traktowane gorzej - z niższym priorytetem.
wwojtek napisał(a):3. Czy korzystając z modemu wyższej klasy tj. np. 15 z jeszcze większą szybkością pracy modemu - dodatkowo poprawię kontakt (szybkość działania, stabilność) z Aero2, niż korzystając z modemu klasy 10 - chodzi tylko o Aero2, i dlaczego ? Angel
Jeżeli chodzi o kategorię (a nie klasę, to inna miara), to maksymalna wydajność sieci to kat14 (21 Mbit/s). Teoretycznie sieć obsługuje modemy HSPA+MIMO (28,8 Mbit/s), ale takie modemy są względnie rzadkie i mało kto ma takie urządzenia, więc i tak nie skorzystasz z tego w praktyce, bo sieć jest spowalniania przez pozostałych użytkowników do poziomu kat14.
Co do priorytetów - raporty użytkowników wskazują na to, że gorzej traktowane są tylko modemy kategorii niższej od 10. Powyżej tego nie ma specjalnie raportów o problemach.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi jakubd za tę wiadomość:
wwojtek (2015-07-29)
29-07-2015, 07:40 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-07-2015 08:22 przez wwojtek.)
Post: #10
RE: Aero2 jest Internetu nie ma…
A więc korzystam z Aero2 posiadając niezgodny z regulaminem modem.
To nie moja wina, bo nawet tego nie podejrzewałem.
Zacząłem szukać oprogramowania, który by zwiększył częstotliowść pracy modemu OPTION GTM382 czyli z 7,2 Mb/s (kat.8) na 14,4 Mb/s (kat.10) ?
Na razie szukam.
Natomiast chyba znalazłem sposób na to aby Aero się nie "zrywało" :
Pracując na przegladarce Eploator Windows - pracuję tylko na jednej zakładce, bez dodawania innych i internet jest i nie zrywa się. Korzystam z przeglądarki Google. Cool

Kupię oczywiście modem do Aero2 (kat 14) , ale jest 2 połowa 2015, a chciałbym jednocześnie tak aby korzystać z przyszłosciowego LTE Aero2, a jeżeli to nie będzie dobre, to z innego LTE. Czy jest taki modem ?
..
Pan Jakub napisał :
"Jeżeli chodzi o kategorię (a nie klasę, to inna miara), to maksymalna wydajność sieci to kat14 (21 Mbit/s). Teoretycznie sieć obsługuje modemy HSPA+MIMO (28,8 Mbit/s), ale takie modemy są względnie rzadkie i mało kto ma takie urządzenia, więc i tak nie skorzystasz z tego w praktyce, bo sieć jest spowalniana przez pozostałych użytkowników do poziomu kat14."
..
Oczywiście kategorie a nie klasy, przepraszam. Jak sieć pracuje z maksymalną wydajnością 21 Mb/s to chyba nie może być spowalniana przez pozostałych użytkowników. Zakupienie modemu 28,8 Mb/s może być może opłacalne przy darmowym Aero2 ? Tylko czy teoretycznie nie spowalnia to pracy modemów niższej kategorii ? Pytam teoretycznie choć mogę nie miec racji .
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
29-07-2015, 08:11 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-07-2015 12:16 przez szopen.)
Post: #11
RE: Aero2 jest Internetu nie ma…
(29-07-2015 07:40)wwojtek napisał(a):  […]
Kupię oczywiście modem do Aero2 (kat 14) , ale jest 2 połowa 2015, a chciałbym jednocześnie tak aby korzystać z przyszłosciowego LTE Aero2, a jeżeli to nie będzie dobre, to z innego LTE. Czy jest taki modem ?
Sa takie modemy np.e8278

Wysłane z mojego GT-N7105 przy użyciu Tapatalka
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi spag za tę wiadomość:
wwojtek (2015-08-02)
02-08-2015, 15:37 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-08-2015 15:39 przez szopen.)
Post: #12
Aero2 jest Internetu nie ma…
spag napisał(a):Sa takie modemy np.e8278

choć moim zdaniem sensu ich kupna akurat teraz nie ma żadnego - jak będzie wyglądało ewentualne włączenie Aero2 LTE jak dotąd nie wiemy (koncesyjnie bodajże miało objąć zasięgiem 50% ludności PL, a w tej chwili jest wciąż 0%), możliwe, że trwa budowa sieci i po prostu zostanie włączona, ale patrząc historycznie - użytkownicy Aero2 w WCDMA900 testowali to rozwiązanie jakieś 2 lata zanim zostało włączone w komercyjną strukturę Plusa, więc kierując się podobną logiką już powinny pojawiać się działające stacje bazowe

jeśli ktoś chciałby teraz spełnić wymagania regulaminowe, to na allegro jest pełno modemów Huawei E3131 często w cenach poniżej 50zł, a o LTE@TDD2600 można spokojnie pomyśleć później gdy odpowiedni sprzęt będzie powszechniej dostępny a zatem stanieje

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
02-09-2015, 12:16 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-09-2015 12:19 przez wwojtek.)
Post: #13
Aero2 jest Internetu nie ma…
Dość z kombinowaniem, jednak nie lubię jak mi z bookleta wystaje modem na USB.
Dlatego postanowiłem wymienić modem Option GTM 382- na Erisccon F5521gw.
Obydwa modemy są wewnętrzne ,maje te same rozmiary, takie same łącza i takie same napięcie tj. 3.3 volta.
Koszt około 50 złotych. Jednak na allegro jedni podają że maksymalna prędkość to 21,6 Mb/s a drudzy maksymalna prędkość znowy 7,2 Ms/sek .Huh
Nie podaję linków bo nie wiem czy wolno.
Kupić Erisccona z prędkością 7,2 Mb/s gdy Option ma też tą predkość jest bez sensu i ponadto niezgolne z rugulaminem Aero2 (Min 14,4 Ms/s i wiecej).
Jaką ostatecznie prędkość ma Ericsson F5521 GW odnośnie Aero2 ?
Zauważyłem że są różne napisy na modemie i może są one różne ?
Wojtek
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
02-09-2015, 16:27 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-09-2015 16:34 przez szopen.)
Post: #14
Aero2 jest Internetu nie ma…
Ericsson F5521 GW ma teoretyczny maksymalny download 21Mbps

(i przynajmniej przez jakiś czas przez Ericsson'a stosowane były oznaczenia:
rmmddww
gdzie r to rozmiar H karta "połówkowa", F - "full size"
mm kolejny model (być może pierwsza cyfra oznacza prędkość up?)
dd prędkość downloadu zaokrąglona do pełnych Mbps
ww rynek na jaki karta jest przeznaczona
piszę z pamięci, więc coś mogłem przeinaczyć, ale z pewnością nieznacznie
niestety samo oznaczenie modelu to nie wszystko - zazwyczaj jest jeszcze dodatkowy kod produktu, od którego zależą obsługiwane pasma)

modele kategorii 8 czyli 7,2Mbps mają zatem oznaczenia rmm07ww czyli np. F3607gw

a teraz to co naprawdę istotne - zdecydowana większość tego co jest na aukcjach to modele brandowane więc znajdziesz odmiany dla Della czy np. Lenovo i co najważniejsze wymagają one brandowanych sterowników

więc pytaj co naprawdę kupujesz i czy zamieszczone zdjęcia to "real foto" - wtedy można wyczytać z nich jaki to modem i w jakiej odmianie

PS odnośnie Aero2 BDI to osiągalna prędkość to 512kbps/256kbps, a w najdroższych pakietach płatnych 5Mbps/2Mbps (choć te pakiety to sensu ekonomicznego już nie mają - już lepiej wybrać jakąś sensowną ofertę prepaid jednego z dużych operatorów)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
02-09-2015, 16:28
Post: #15
Aero2 jest Internetu nie ma…
Masz tutaj zawsze więcej pewnych informacji:
http://jdtech.pl/2011/06/aero2-zestawien...dowie.html
F5521GW częściej znany jako Del 5550 spełnia wymogi, jest kat14, czyli 21 Mbit/s.
Tylko czy zadziała z Bookletem - nie wiem.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Aero2 a likwidacja 3G zurich 2 1 272 11-04-2023 11:47
Ostatni post: jakubd
  Medion S4222 a Aero2 QJaw 4 11 902 09-08-2015 21:45
Ostatni post: QJaw
  Nokia Booklet 3G, a Aero2 szymek 3 9 479 11-07-2015 18:53
Ostatni post: jakubd
  Option Icon 225 [niezgodny z Aero2] aothunterpl 7 15 488 01-05-2015 12:00
Ostatni post: jakubd
  Option Icon XY + Aero2 + Windows 8.1= nie działa przem0l 10 16 683 07-02-2015 23:19
Ostatni post: jakubd