Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Huawei E3131 w Linuksie - problem z wvdial
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Panowie,
mam problem, otóż przygotowuje się do używania wvdial. Niestety pomimo tego, iż udało mi się ustanowić połączenie (jest success, modem daje na początku jasnoniebieski kolor diodą), mam w ifconfig połączenie ppp0, to nie mam dostępu do internetu...czy ktoś wie czemu?
Ja mogę zaoferować tylko link: http://dug.net.pl/tekst/197/aero2_z_mode...wei_e3131/
Diagnozowanie tego co w stosie TCP/IP masz nie tak (od default gateway dla ppp0, przez ifconfig aż po diagnostyke pingiem) wychodzi zupełnie poza wątek o... wymuszaniu UMTS 900 MHz w modemach Huawei Smile
(17-11-2012 13:27)odyniec napisał(a): [ -> ]Panowie,
mam problem, otóż przygotowuje się do używania wvdial. Niestety pomimo tego, iż udało mi się ustanowić połączenie (jest success, modem daje na początku jasnoniebieski kolor diodą), mam w ifconfig połączenie ppp0, to nie mam dostępu do internetu...czy ktoś wie czemu?

Poprawnie wpisałeś konfigurację do pliku konfiguracyjnego?
No wybacz Jakub,
może stwórz w razie czego podtemat o linuxie - pisali tu to się dołączyłem.
Otóż połączenie skonfigurowane poprawnie - łączy się modem, mam przez chwilę jasnoniebieską diodę, a potem cały czas się ciemnoniebieska..
Łączy się poprawnie, mam nawet komunikat o pobraniu DNS z sieci.
w ifconfig mam ppp0 z adresem IP zewnętrznym.
Natomiast ping nie daje odpowiedzi...
A route co pokazuje? Niem wiem czy wvdial ustawia to po połączeniu.

Ja bym ci radził ściągnąć skrypt Sakis3G on cię za rękę poprwadzi i połączy z Aero2.
pppd powinien sam ustawić route - ale cholera go wie, czy to robi - mamy za mało informacji do postawienia diagnozy.
Słuszna uwaga - route!
Route nie ustawia się wraz z uruchomieniem wvdial'a.
Zdefiniowałem ręcznie i jestem...teraz tylko dlaczego wvdial nie ustawia route'a?
Jeśli masz Huawei e173 to spróbuj Sakisa
Kod:
sudo ./sakis3g connect --console APN="CUSTOM_APN" USBINTERFACE="0" USBDRIVER="option" MODEM="12d1:140c" CUSTOM_APN="darmowy" APN_USER="user" APN_PASS="pass"
(18-11-2012 22:14)p4trykx napisał(a): [ -> ]Jeśli masz Huawei e173 to spróbuj Sakisa
Kod:
USBDRIVER="option" MODEM="12d1:140c"

Jestem lama w pingwinie Wink ale czemu option jak modem Huawei?
Chyba że to nie ma znaczenia może być "misiu" tylko ważny ten parametr "12d1:140c"



Wysyłane z mojego GT-I9000 za pomocą Tapatalk 2
"option" to nazwa modułu jądra, który obsługuje modemy firmy Option i pewnie przez to, że jest bardzo podobny w działaniu to obsługuje też modemy Huawei.
Sakis3G chyba jest na tyle bystry, że wie, że urządzenie usb 12d1:140c to właśnie modem Huawei i obsługuje go moduł opiton więc może nie trzeba podawać tego parametru.

Sakis3g chyba w razie problemów potrafi przeładować moduły jądra od modemu przez go zresetować.
No wiec wpisałem jak kolega radził i Linux nie wita mnie dobrze
Mam taki komunikat:

Device did not report GSM capabilities. You can skip this by adding --noprobe command line switch.
Failed to connect.

Modem w tej chwili posiada nową kartę niestety wita mnie migająca dwa razy na zielono diodą...i to chyba tu pogrzebany pies...
Nie bardzo wiem, o co chodzi z Twoim problemem. Jakiej dystrybucji używasz i jak masz skonfigurowany plik dla wvdial?

Używam Kubuntu i wvdial oraz e173u-2, a czasem 3131 i zawsze oba działają. W konsoli uruchamiam wvdial i łączy, i wznawia połączenia.
ubuntu 12.04.

wvdial conf =

[Dialer aero]
Modem = /dev/ttyUSB0
Init2 = ATQ0 V1 E1 S0=0 &C1 &D2
Init3 = AT+CGDCONT=1,"IP","darmowy"
Init4 = AT&C1
Carrier Check = no
#;Modem Type = Analog Modem
Phone = *99***1#
Dial Command = ATDTW
ISDN = 0
Auto DNS = 1
apn = darmowy
Username =;
Password =;
Init1 = ATZ
Baud = 9600
Stupid mode = Yes


Probowałem również przez sakiza...też jakiś error mi idzie...
Cytat:[Dialer Defaults]
Modem = /dev/ttyUSB0
Init2 = ATQ0 V1 E1 S0=0 &C1 &D2
Init3 = AT+CGDCONT=1,"IP","darmowy"
Init4 = AT&C1
Carrier Check = no
;Modem Type = Analog Modem
Phone = *99***1#
Dial Command = ATDTW
ISDN = 0
Auto DNS = 1
apn = darmowy
Username =;
Password =;
Init1 = ATZ
Baud = 460800
Stupid mode = Yes
Tak wygląda mój plik o nazwie: wvdial.conf
W porównaniu z Twoim są różnice, ale nie wiem, czy one są decydujące. Może skopiuj i sprawdź, czy zadziała?

Poza tym, za nim uruchomisz wvdial wydając komendę w konsoli, modem musi migać na niebiesko.
Ubuntu 12.04 ma zainstalowane wszystkie potrzebne sterowniki do obsługi tego modemu. Nic nie trzeba instalować. Podpinasz modem, czekasz aż zacznie migać na niebiesko, uruchamiasz konsolę:
Cytat:$ sudo pon.wvdial
i działa. Miałem wersję Kubuntu 12.04 i działało, nawet na Kubuntu 11.10 działało. Nic nie trzeba doinstalowywać. Działa nawet na LiveCD. Od wersji 12.04 w NM jest nawet już gotowy profil aero2, wybierasz i hula.
Zastosowałem się do Twoich porad, oto efekt:

--> No Carrier! Trying again.
--> Sending: ATDTW*99***1#
--> Waiting for carrier.
ATDTW*99***1#
NO CARRIER

Czy może muszę wymusić mu te WCDMA 900 Mhz?
Ten komunikat oznacza, że modem nie zalogował się do sieci, czyli jesteś poza zasięgiem i modem miga na zielono. Musi najpierw złapać sygnał i migać na niebiesko, dopiero wtedy uruchamiasz wvdial. Szukałbym przyczyny w modemie. A używając NM działa?
Modem loguje się do sieci i miga na niebiesko?
Właśnie nie...ani jedno ani drugie.
Na windowsie szukam zasięgu, mam od 40-60% w częstotliwości 2100. Niestety modem miga mi na zielono dwukrotnie za każdym razem...
Raz mignął mi na ciemnoniebieski ale wtedy też nie chciał się połączyć...
Coś przekombinowałeś z modemem. Ustaw tak, jak jest to tu opisane i musi działać. http://jdtech.pl/2011/08/aero2-na-czym-p...-e169.html
Mam ustawione
Automat;
WCDMA, potem GSM;
Pasmo - wszystkie;
Roaming - ON;
KomutacjaCS i PS.

Sygnału od 20 procent do nieraz 60%.

Dioda miga na zielono...
Jakieś inne idee?
Coś jest nielogicznego. Jeśli pokazuję siłę sygnału, to znaczy, że zalogował się do sieci i miga na niebiesko. Zresetuj modem. A później wykonaj wszystkie kroki konfiguracji modemu.
Stron: 1 2
Przekierowanie