[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wybór anteny dla połączenia z innym niż najbliższy BTS Aero2
30-10-2012, 17:23 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-01-2013 23:23 przez szopen.)
Post: #1
Wybór anteny dla połączenia z innym niż najbliższy BTS Aero2
Dla zorientowanych w temacie. Internetu dalej nie mam. Potrzebuje rady.
Patrzac na http://mapa.btsearch.pl/ Od: kraków, ul. Łukasiewicza do nadajnika na Kraków, ul. Warszawska 24 - budynek Politechniki Krakowskiej w lini prostej mam około 1,6km
Jako że nie działa mi internet odbierany z nadajnika na ul Łukasiewicza, postanowiłem że kupie antenę http://www.cybertech.com.pl/p89,antena-a...fme-z.html i skieruję ją w stronę nadajnika znajdującego się na ul. Warszawskiej 24 i z tamtad będę łapał sygnał.
Zapewne po drodze, znajdzie się jakiś blok na przeszkodzie.
DOdatkowo uczelnia na której aero odbiera jest jeszcze bliżej mnie, ulica rakowica(prawdopodobnie aero odbierane jest z bts z ul. Warszawskiej), także jeśli skieruję z balkonu antenę właśnie na tamten nadajnik to i u mnie powinno być ok.
Co wy na to? Nie mam weny zeby na ta chwile jasniej to wytlumaczyc, jakby coś to pytać to postaram się to sprostować.
W zestawie pisze że jest: wybrany kabel antenowy (inne długości +/- 2zł/m) tzn ?Tongue i jaka długość kabla powinienem kupić? Bo coś czytałem, że jak jest za długi to też przez to można stracić na odbierze/sygnale, chyba że coś poknociłem.
Powiedzcie jeszcze co do tego zestawu będę potrzebował, i czy w razie czego ta antena nada się pozniej do huwaei 3131s-2 (byc moze ze w przyszlosci bede musial na ten modl zastapic moj obecny)
W
Dodam że teraz uzywam modemu huawei e173-u2
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
30-10-2012, 18:06
Post: #2
RE: Brak dostępu do sieci Kraków Pilotów
Antena: dobra, pamiętaj o pigtailu do modemu. E3131 i E173 mają to samo złącze - CRC9 (nazywane także TS5). Zasada prosta: im krótszy kabel, tym lepiej, ale użyteczność też jest ważna (jednak 10m może faktycznie sporo zysku zjeść anteny - choć w twoim przypadku zysk instalacji nie jest tak ważny, jak kierunkowość). Uważaj na gniazdo antenowe - w Huawei względnie łatwo je wyłamać - najlepiej pigtaila zamocować do modemu np. plastrem.

Co do odpowiedzi aero2 - w kwestiach technicznych niczego więcej się nie spodziewam - ważne, że przekazali informację dalej.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
30-10-2012, 18:21
Post: #3
RE: Brak dostępu do sieci Kraków Pilotów
Co to ten pigtail? Czy to jest inaczej http://www.cybertech.com.pl/p63,konektor...fme-m.html ? Czyli muszę to kupić by podczepić antenę do modemu?
A o jakim kablu w zestawie mowa? Jaki mam wybrac przy zakupie?Tongue
Co do dlugosci to jaka doradzicie? Wiadomo, że im dłuższy tym w różnych przypadkach może się przydać. Ogólnie do 10m? 8,9 m ? czy lepiej jednak coś bliżej 5m?
A co w przyadku gdybym miał router tplink 3420? Czy antenę dałoby się bezposrednio do routera podczepic? Czy mimo wszystko dalej musiała by być wpięta do modemu? Bo jeśli dałoby się do modemu, to wtedy ewentualnie można pomysleć o krótszym kablu, poniewaz ruter zawsze można by było gdzieś na parapcie postawić i wtedy aż taki długi kabel nie byłby potrzebny. Tyle ze wtedy dodatkowa inwestycja w router (choc ten akurat moze sie przydac)
Ogolnie to trzzeba uwazac żeby nie uszkodzic gniazda antenowego, bo wtedy to dupa Big Grin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
30-10-2012, 21:42
Post: #4
RE: Brak dostępu do sieci Kraków Pilotów
Dalej proszę o odpowiedź co potrzębuję by skompletować sprzęt do anteny z wyzej wymienionego linka Smile
i powiedzcie jak to jest z tym routerem i antenaSmile

Fafik już czekam na odpowiedz Smile ale nie liczylbym na wiele ;P
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
30-10-2012, 22:40 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-10-2012 22:40 przez grzech1991.)
Post: #5
RE: Brak dostępu do sieci Kraków Pilotów
(30-10-2012 18:21)raven.michal17 napisał(a):  Wiadomo, że im dłuższy tym w różnych przypadkach może się przydać. Ogólnie do 10m? 8,9 m ? czy lepiej jednak coś bliżej 5m?
A co w przyadku gdybym miał router tplink 3420? Czy antenę dałoby się bezposrednio do routera podczepic? Czy mimo wszystko dalej musiała by być wpięta do modemu? Bo jeśli dałoby się do modemu, to wtedy ewentualnie można pomysleć o krótszym kablu, poniewaz ruter zawsze można by było gdzieś na parapcie postawić i wtedy aż taki długi kabel nie byłby potrzebny.

Powyżej 10 metrów kabel zjada zysk anteny Wink Dlatego jest przyjęte, że sensownie jest do 10 metrów aczkolwiek im mniej tym lepiej.

Antenę wpinasz nadal do modemu - bo to urządzenie w końcu odbiera sygnał. Modem zawsze możesz podpiąć na przedłużce USB lub spróbować urządzeniem które przesyła sygnał USB przez LAN.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
31-10-2012, 12:06
Post: #6
RE: Brak dostępu do sieci Kraków Pilotów
(30-10-2012 18:21)raven.michal17 napisał(a):  Co to ten pigtail? Czy to jest inaczej http://www.cybertech.com.pl/p63,konektor...fme-m.html ? Czyli muszę to kupić by podczepić antenę do modemu?
Tak, to jest pigtail i większości anten z normalnymi kablami nie podłączysz do modemu bez takiego wynalazku.
Cytat:A o jakim kablu w zestawie mowa? Jaki mam wybrac przy zakupie?Tongue
Kabel zawsze jest taki sam, wybierasz przy zamówieniu jego długość - oczywiście mowa o kablu łączącym anten z pigtailem.
Cytat:Co do dlugosci to jaka doradzicie? Wiadomo, że im dłuższy tym w różnych przypadkach może się przydać. Ogólnie do 10m? 8,9 m ? czy lepiej jednak coś bliżej 5m?
Jeżeli od miejsca instalacji do modemu masz 8m, to nie kupuj 2m bo będzie problem. I odwrotnie: jeżeli masz 2m to zakup kabla 10m to niepotrzebne straty. Nie bardzo rozumiem tego pytania - kup tyle, ile potrzebujesz, żeby swobodnie z zestawu korzystać. Generalnie między 3 a 5m wielkiej różnicy nie ma, ale między 2 a 10 widać ją dość wyraźnie.
Cytat:A co w przyadku gdybym miał router tplink 3420? Czy antenę dałoby się bezposrednio do routera podczepic? Czy mimo wszystko dalej musiała by być wpięta do modemu? Bo jeśli dałoby się do modemu, to wtedy ewentualnie można pomysleć o krótszym kablu, poniewaz ruter zawsze można by było gdzieś na parapcie postawić i wtedy aż taki długi kabel nie byłby potrzebny. Tyle ze wtedy dodatkowa inwestycja w router (choc ten akurat moze sie przydac)
Dobrze myślisz. Antenę 3G wpina się do odbiornika 3G - a więc modemu, a nie routera. Poza tym modem możesz jeszcze podłączyć na przedłużaczu USB.
Cytat:Ogolnie to trzzeba uwazac żeby nie uszkodzic gniazda antenowego, bo wtedy to dupa Big Grin
Zawsze - dlatego między innymi odradzam anteny, jak nie są niezbędne.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
31-10-2012, 15:45
Post: #7
RE: Brak dostępu do sieci Kraków Pilotów
Chodzi o to że teraz może i nie potrzebuje kabla 10m, krotszy jak najbardziej by wystarczyl, ale wybiegam w przyszlosc i jesli zdarzy sie zmienic miejsce zamieszkania, a tam dalej by byla potrzebna antena to nie wiem jaki tam by byl kabel potrzebnyBig Grin dlatego wolalbym troche dluzszy niz krotszySmile
Duża bedzie roznica w odbiorze pomiedzy 5m a 8m czy 9 m?
Powiedzcie jeszcze czy cena anteny i konektora podanych wyzej w linkach jest ok? (ta antena polecil gosciu z aero2forum, natomiast odradzal anteny z allegro)
I dobrze ze jest cos takiego jak przedluzacz USBBig Grin

Jeszcze jedno pytanko, przy uszkodzeniu gniazda antenowego, to czy ma to wplyw na modem ktory uzywa sie bez anteny? (Bo wydaje mi sie ze nie ale jesli sie myle to prosze mnie oswiecic)
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
31-10-2012, 17:30
Post: #8
RE: Brak dostępu do sieci Kraków Pilotów
Wiele (ale nie wszystkie) anten ma przykręcany kabel do anteny, więc można zamówić potem dłuższy kabel.
3m kabla może wnosić 1dBi straty - ale precyzyjne wyliczenie teoretyczne jest trudne, bo to zależy od kabla i jakości zarobienia końcówek.
Pamiętaj, że każde złącze też wprowadza straty i to sięgające czasem nawet 1dBi.

Wyrwanie gniazda antenowego zwykle (ale też nie zawsze) powoduje odłączenie zarówno wbudowanej, jak i podłączanej anteny - modem staje się bezużyteczny do czasu naprawienia (przylutowania złącza). Na pewno dotyczy to większości modemów Huawei (w tym E173, E353 i E3131).
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
01-11-2012, 00:05
Post: #9
RE: Brak dostępu do sieci Kraków Pilotów
Ok dziekiSmile
W takim badz razie zainwestuje prawdopodobnie w http://www.cybertech.com.pl/p89,antena-a...fme-z.html chyba 8m kabla + http://www.cybertech.com.pl/p63,konektor...fme-m.html
Czy moze warto jednak na zaś kupić mocniejsza http://www.cybertech.com.pl/p90,antena-a...fme-z.html ? ?Smile jakby jakies przeszkody na drosze do nadajnika byłySmile
Jedynie co sie obawiam, to żeby wrazie W nie popsuć gniazda antenowego:/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
01-11-2012, 01:00
Post: #10
RE: Brak dostępu do sieci Kraków Pilotów
Antena nie przebije się przez przeszkodę - całkowitego braku sygnału nie poprawisz zyskiem. Po prostu będą większe szanse odebrania słabego sygnału lub jego odbicia.
Kupno anteny o zbyt dużym zysku też nie jest za dobrym pomysłem - zbyt mocny sygnał też może być źródłem problemów.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
01-11-2012, 21:41
Post: #11
RE: Brak dostępu do sieci Kraków Pilotów
Ostatnie pytanko, bo dopiero sie skapnalem ze kabel moge wziasc 5m albo 10m, nie moge nic wziasc pomiedzy tym.. powiedzcie, czy duza roznica bedzie w stracie jesli wezmę 10m niz 5m?
Jesli nie bedzie wielkiej roznicy to z checia wezne ten dluzszy kabel, bo wiadomo, w przyszlosci moze sie przydac nawet jesli nie teraz, a jesli bedzie duza strata to jednak wzialbym chyba te 5m, i najwyzszej w pozniejszym czasie pomysle o tej przedluzce na USB..
dzieki za odpowiedzi i za cierpliwoscSmile

PS w tym czasie router tp 3420 jest wystarczajacy do modemow huawei 173u-2 oraz 3131-s2 i nie trzeba nic lepszego(drozszego) brac? Tyle ze chcac odpalic te modemy to trzeba ingerowac w modem i modyfikowac tak?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
02-11-2012, 11:41 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-11-2012 11:42 przez jakubd.)
Post: #12
RE: Brak dostępu do sieci Kraków Pilotów
Sprawdź, czy kabel antenowy jest odłączany (przykręcany) od anteny - jeżeli tak, to bierz spokojnie 10m. Różnica między 5 a 10m nie powinna przekroczyć 3 dBi straty sygnału.

MR3420 to bardzo dobre rozwiązanie do Aero2 i większości łącz komórkowych - tylko do LTE i HSPA+DC jest za wolny. Do obsługi E3131 wystarczy zwykła aktualizacja firmware do najnowszej wersji.
Uwaga: na rynku pojawiły się wersje V2 MR3220 i MR3420 - nie znam ich jeszcze.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
02-11-2012, 11:54
Post: #13
RE: Brak dostępu do sieci Kraków Pilotów
mr3420 według tp-linka ma wejść w listopadzie do dystrybucji na stałe.

Jeśli chodzi o modem to nic nie zmienia się, tylko firmware w routerze.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
02-11-2012, 16:50
Post: #14
RE: Brak dostępu do sieci Kraków Pilotów
Pytanie tylko, czym się jeszcze różni - jak z obsługą OpenWRT itd. No i trzeba uważać na wersje firmware.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
02-11-2012, 18:18 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-11-2012 19:20 przez raven.michal17.)
Post: #15
RE: Brak dostępu do sieci Kraków Pilotów
Jakub a co w przypadku gdy kabel antenowy nie jest odłaczany(przykrecany), czy wtedy powinienem jednak myśleć ewentualnie bardziej nad 5m?
Mam straszny dylemat. Nie chciałbym mieć za dużych strat i potem np miec problem ze złapaniem zasiegu z innego btsa.
Chcialbym dobrze zainwestowac pieniadze przeznaczone w zakup anteny, i miec z tego pozytek. W tym przypadku jaki mam teraz, kabel 5m, bylby wystarczajacy. Natomiast co gdy np za pol roku bedzie mi potrzebne dodatkowe metry kabla?
Czy lepiej wziasc teraz krotszy, tj 5m i potem wrazie W dokupic przedluzke USB czy juz teraz warto kupić 10m bo straty jak coś to będą podobne?
Najlepiej jakby ten kabel był odlaczanyBig Grin no ale to dopiero maila tworze z zapytaniem.

Jakub w poscie #48, mowiles ze tp MR3420 to dobre rozwiazanie do aero, natomiast nizej wymieniles 2 rodzaje wypuszczone do dystrybucji, i rowniez podales MR3420, czy to pomylka i zapomniales dodac jakiegos symboli/literki? Tak jak w przypadku V2 MR3220 ?
Czy to własnie chodzi że jest zarówno "V2 MR3220" jak i "V2 MR3420" ?

Dostałem wiadomość od sklepu "Kabel przy antenie jest mocowany na zaciski wiec mozna bardzo prosto go
wymienic." Chyba w takim bądź razie wezmę kabel 5m,a potem najwyżej jak będzie taka potrzeba to dokupię dłuższy.
Łatwo potem dokupić taki kabel ?

Powiedzcie jeszcze, jak kabel puszcze z balkonu do mieszkania to wystarczy lufcik w oknie i nie bedzie problemu?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
02-11-2012, 20:08 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-11-2012 03:16 przez jakubd.)
Post: #16
RE: Brak dostępu do sieci Kraków Pilotów
Kabel zawsze można wymienić, jednak czasem wymaga to rozebrania anteny (a więc utraty gwarancji) a elementy w środku są zwykle ściśle precyzyjnie ustawione i ich przypadkowe nawet lekkie wygięcie powoduje, że zysk anteny spadnie, czasem nawet znacznie. No i ważna jest jeszcze hermetyczność - woda raczej nie poprawia działania anteny (choć elektroniki zwykle w nich nie ma).

Strata w kablu 10m jest oczywiście 2x większa, niż w 5m. Ale ile wyniesie faktycznie to zależy od jakości kabla. Obstawiam, że 2dBi to pewnie stracisz.

Jeżeli faktycznie planujesz instalację w innej lokalizacji, to bierz 10m. I zapytaj, czy jest odkręcana (na zdjęciach to też widać zwykle).
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-11-2012, 12:56
Post: #17
RE: Brak dostępu do sieci Kraków Pilotów
A powiedzcie jeszcze, czy ta antena sluzy jedynie do tego aby zlapac sygnal z BTSa, czy da sie ją jeszcze w jakiś inny sposób i do czegoś innego zastosować?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-11-2012, 14:12
Post: #18
RE: Brak dostępu do sieci Kraków Pilotów
Po pierwsze poprawia odbiór sygnału, gdy jest on słaby - co poprawia stabilność, a czasem w ogóle umożliwia nawiązanie połączenia - zwykle na prędkość nie ma wpływu (dopiero w LTE ma to znaczenie). Po drugie umożliwia wybranie nadajnika, z którego korzystasz - jeżeli masz widoczność więcej, niż jednego.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-11-2012, 17:07
Post: #19
RE: Brak dostępu do sieci Kraków Pilotów
Tak, troszke sie nie zrozumielismy, chodzilo mi cos w tym stylu, czy da sie np taka antene uzyc by odbierac telewizje, choc gdzies czytalem że nie, no ale cos wtym stylu ;P
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-11-2012, 18:12
Post: #20
RE: Brak dostępu do sieci Kraków Pilotów
Można sobie podłubać w nosie (wymaga pewnych umiejętności manualnych i tylko przy ATK-20 Smile oraz prawdopodobnie podstawić pod stół, żeby się nie kiwał. Ale poza tym antena na częstotliwość komórkową będzie działać tylko do tego, do czego została zaprojektowana.
Telewizja też korzysta z anten, ale na inne pasmo (200-750MHz) oraz stosuje odwrotną polaryzację (poziomą, nie pionową) oraz inny kabel (75 Ohm, a nie 50) no i oczywiście wtyczka jest kompletnie inna. Więc żaden element nie jest wspólny Smile
Podobnie z innymi zastosowaniami.

Antena komórkowa jest oczywiście do... sieci komórkowych i tyle. I to zwykle tylko do danego pasma, które wybraliśmy.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Problem z zasięgiem Aero2 w Nowej Dębie woj. podkarpackie bogdanzieba 13 2 673 09-08-2021 09:33
Ostatni post: tps4
  Problem z zasięgiem Aero2 w miejscowości STALE k. Tarnobrzega bogdanzieba 62 41 892 12-11-2020 18:33
Ostatni post: szopen
  Aero2 nie ma zasiegu Portinon 11 10 293 08-11-2020 23:28
Ostatni post: szopen
  Aero2 - zasieg 3G, 4G i UMTS damianosr3 3 5 942 19-08-2016 01:11
Ostatni post: szopen
Brick Problem z Aero2 po 3 miesiącach Heibonna 10 9 886 04-08-2016 10:07
Ostatni post: K4r0lSz