[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wewnętrzny interfejs USB do laptopa - miniPCI-E i brak dla m.2 (NGFF)
17-12-2017, 13:06
Post: #1
Wewnętrzny interfejs USB do laptopa - miniPCI-E i brak dla m.2 (NGFF)
Trafiłem na taki problem przy przenoszeniu się do nowego laptopa (Envy 3030ew na Dell 7710): potrzebuję wewnętrznego interfejsu USB.

W starym laptopie miałem wewnątrz wolny intefejs mPCI-E wykastrowany tylko do USB (po karcie zapomnianego i kompletnie mi niepotrzebnego standardu KleerNet (zwanego w HP Wireless Audio).

W to miejsce włożyłem coś takiego:
   
Oczywiście odpowiednio przycięte do rozmiaru jaki miałem dostępny.
Opis: to interfejs miniPCI-E do USB, wewnętrzny. Ściągany z AliExpress za kilka dolarów.

Po co mi to? W to wetknąłem kupiony zapasowy interfejs Logitech Unifying i mam niezawodny odbiornik do kilku urządzeń logiecha, których używam - MX master, klawiatur kilku itd.
Wiem, że mogę korzystać z Bluetooth (MX Master ma oba interfejsy)) ale wrażenia z wielu lat użytkowania mam takie sobie - zbyt często stos Bluetooth się resetuje, wiesza, lub ma inne problemy z wykryciem urządzeń. Do tego klawiatura moja ostatnio główna (K800)nie ma BT.

W nowym laptopie nie mam już jednak tutaj miniPCI-E, a jedynie kilka wolnych gniazd m.2 zwanych także NGFF. No i mam problem: nie mogę znaleźć analogicznego interfejsu USB jak ten powyżej. Oczywiście NGFF ma usb 3.0, więc tutaj problemu nie ma. Ba, są adaptery takie:

   

Ale gniazdo pionowo kompletnie nie nadaje się do laptopa. Od roku się nie pojawiło nic takiego, co by pasowało do laptopa. Na razie unifying wyjdzie pewnie na zewnątrz, ale w końcu pewnie się wkurzę i kupię takie coś z gniazdem do góry i po przetestowaniu odlutuję je i może zdrutuję z unifying na krótko drucikami.

No chyba, że widzieliście coś, co by pasowało?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-12-2017, 21:47
Post: #2
Wewnętrzny interfejs USB do laptopa - miniPCI-E i brak dla m.2 (NGFF)
Jak do tej pory nic się nie pojawiło, to bym już nie czekał tylko zamówił i zlutował. Ugly hack, ale nikt nie zobaczy i satysfakcja z własnej konstrukcji duża.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-12-2017, 22:11
Post: #3
Wewnętrzny interfejs USB do laptopa - miniPCI-E i brak dla m.2 (NGFF)
Wiesz, ja zauważyłem problem mechaniczny - w mPCI-E są dwie śruby na bokach, a w m.2 jest śruba na środku i nie bardzo jest jak to rozsądnie pociągnąć mechanicznie, ale mimo wszystko powinno się to dać zrobić ta czy inaczej.

Ale faktycznie chyba kupię, odlutuję to co jest i przylutuję jakoś na krótko unifying.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-12-2017, 23:03
Post: #4
Wewnętrzny interfejs USB do laptopa - miniPCI-E i brak dla m.2 (NGFF)
Jeśli gniazdo jest na wcisk, to można sobie śruby darować, ciężar płytki i modułu i tak ich nie wyciągnie, ew. kapnąć gorącym klejem.
Jeśli to jedno z tych gniazd które lekko sprężynują (jak np. SODIMM) i przytrzymuje je śruba to trochę gorzej, ale to co wrzuciłeś wygląda na dające pewne pole manewru.
Albo można zrobić pełne rambo - przylutować moduł bezpośrednio do styków w gnieździe i przykleić go do płyty głównej. Tylko przy sprzedaży trudno będzie to odwrócić.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-12-2017, 19:18
Post: #5
Wewnętrzny interfejs USB do laptopa - miniPCI-E i brak dla m.2 (NGFF)
Nie, na stałe nic nie zamontuję. Nie w laptopie z gwarancja NBD, który kosztował 8kPLN. Zrobię pewnie tak, że odlutuję gniazdo, rozbiorę unifying, jako go przymocuję na powierzchni płytki drukowanej i zdrutuję. Tak, żeby wszystko wlazło do wnęki jakoś.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
19-01-2018, 15:16 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-01-2018 15:28 przez szopen.)
Post: #6
Wewnętrzny interfejs USB do laptopa - miniPCI-E i brak dla m.2 (NGFF)
Poczytałem i posprawdzałem - dla m.2/NGFF to wszystko to zabawki do liczenia bitcoin, czyli riserboard, który gniazdo i kabel USB wykorzystuje tylko do tego, żeby wysłać sygnał PCI-Express do zewnętrznego gniazda PCI-E, w który wtykamy kartę graficzną.

Niestety to nie jest szyna USB 3.0, a jedynie wykorzystywane jest jej złącze oraz kable, bo dobrze jest dostosowany do sygnalizacji PCI-E - bo protokół USB 3.x jest właśnie na PCI-E oparty pod względem elektrycznym (ale sam protokół jest już inny).
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Wybór laptopa do pracy Arathefu 16 9 145 27-09-2022 16:57
Ostatni post: czesiu99
  Odpowiedni sprzęt do wgrania coreboot na laptopa morfik 36 9 690 02-05-2020 22:39
Ostatni post: szopen
  Co oznacza SENS na zasilaczu laptopa? morfik 7 3 149 19-03-2020 09:15
Ostatni post: morfik
  Zakup dysków HDD 2,5" do laptopa - taniej jakubd 0 2 069 26-09-2017 11:51
Ostatni post: jakubd