[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TP-Link TL-MR3420 + Huawei E3131 - gubi sieć
23-01-2013, 08:40 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-01-2013 18:24 przez szopen.)
Post: #1
TP-Link TL-MR3420 + Huawei E3131 - gubi sieć
Witam
Mam E3131 (Play) bez simlocka z kartą Plusa podłączone do routera TP-Link MR3420. Identyfikacja modemu w ruterze przebiegła bez problemu, nawiązuje połączenie również. W czasie pracy z reguły pali się dioda jasnoniebieska, niekiedy zapala się na krótko ciemnoniebieska, ale rozumiem, że to normalny objaw, kiedy zmniejsza się ilość danych i modem przełącza się na niższe prędkości (nie ma problemu z sygnałem, do modemu dołączona antena 11dBi).
Problem w tym, że w ciągu 2 godzin pracy zdarzył mu się dziwny przypadek - dioda paliła się światłem ciągłym, a internet padł - 3 urządzenia z niego korzystające po WiFi jednocześnie zgasły (odpada więc kwestia ustawień internetowych w nich). OFF/ON rutera sprawił, że modem wraz z ruterem wstały same bez problemu po ok. pół minuty. Obawiam się, aby takie zwieszki nie zdarzały się zbyt często, bo takie resety układu modem-ruter to nic ciekawego. Co może być przyczyną takiego zdarzenia? Czy jakaś dłuższa bezczynność modemu może mieć na to wpływ i podwieszać ten układ?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
23-01-2013, 09:03
Post: #2
RE: Huawei E3131 i router MR3420 - gubi sieć
(23-01-2013 08:40)pjasio253 napisał(a):  ... 3 urządzenia z niego korzystające po WiFi jednocześnie zgasły (odpada więc kwestia ustawień internetowych w nich). OFF/ON rutera sprawił...

co znaczy, że zgasły? (zdalnie zostały wyłączone Smile )
przerwy w internecie radiowym się pojawiają czasem, napisz może coś więcej?

jaką masz moc sygnału radiowego (antenka +11 dBi domyślam się, że magnesówka, więc te +11 w sferze pobożnych życzeń są), następnym razem może zostaw roter-modem na trochę w spokoju po takim "odpadnięciu" od sieci i sprawdź, co się stanie...

czy masz w routerze zaznaczone wznawianie po przerwanym połączeniu?

poza tym router niezależnie od oprogramowania (jakie masz?) potrafi się zawiesić od czasu do czasu...

pzdr
pawelarc
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
23-01-2013, 09:40
Post: #3
RE: Huawei E3131 i router MR3420 - gubi sieć
Na początku - dzięki za podjęcie tematu Wink
Już wyjaśniam:
1) Oczywiście nie zostały zdalnie wyłączone - chodziło mi, że zniknął na nich internet.
2) Moc sygnału - wg wskazań routera 61%. Lokalizacja wg mnie jest b.dobra - V piętro wieżowca na górce, z którego jest panoramka na dachy Krakowa.
3) Mam zaznaczone "Connect Automatically"
4) Firmware oryginalny - najnowsza beta 121206.bin.
Poprzednio na tym routerze pracował przez 3 tygodnie E173 (bez anteny) z kartą Orange - wszystko było super, zero jakichkolwiek najmniejszych zwieszek (wiem, bo karta nie miała wyłączonego żądania PIN i mimo tego nie byłem wzywany do postawienia sprzętu Wink ).
W tym wszystkim dziwi mnie głównie zachowanie modemu - świecił się światłem ciągłym, a internetu było brak. Stan taki trwał 10 minut.
Czytałem też, że w tym modemie psikusy może sprawiać długie przełączanie się między UMTS i HSDPA.
Zapewne masz rację, że może lepiej dłużej poobserwować ten tandem modem-router, ale w ramach złośliwości przedmiotów martwych chciałem się przygotować do ewentualnej walki, stąd prośba do Was o wskazówki, i za nie z góry dzięki.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
23-01-2013, 10:31
Post: #4
RE: Huawei E3131 i router MR3420 - gubi sieć
121206 to nie beta jest Smile
router v.2, czasami potrafi się dziwnie zachowywać ...
nie pamiętam dokładnie jak jest w fabrycznym sofcie, ale przy connect auto... powinno być "0" chyba;
oczywiście żądanie pin wyłączone;
modem świecił czyli działał, więc zwieszkę zaliczył router i tyle;

- podziałaj i zobacz na ile zjawisko jest powtarzalne;
- v2 to nowa konstrukcja (niekoniecznie nowsze=lepsze) i soft zapewne długo jeszcze będzie poprawiany;
- mr3420 to jednak sprzęt domowy - potrafi się zawiesić czy mieć problemy ze wznawianiem połączenia; na fabrycznym oprogramowaniu nie sprawdza np. istnienia skutecznego połączenia z netem etc.

pzdr
pawelarc
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
23-01-2013, 11:02
Post: #5
RE: Huawei E3131 i router MR3420 - gubi sieć
Jasne, zapędziłem się, to nie beta Wink
Tak, żądanie PIN wyłączone.
Przy zaznaczeniu Connect Auto.. pole z czasem jest wyszarzone. Przy zaznaczeniu Connect Manualy można ten czas określić, gdzie "0 means remain active at all times". Może spróbować przestawić na Manulay z 0 ?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
23-01-2013, 11:21
Post: #6
RE: Huawei E3131 i router MR3420 - gubi sieć
właśnie tak ma być!
z tym zerem (zero pamiętałem z fabrycznego softu!)
czyli ręcznie i zero

pzdr
pawelarc
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
23-01-2013, 14:34
Post: #7
RE: Huawei E3131 i router MR3420 - gubi sieć
Ok, to zmienię ustawienia z Connect Auto na Manualy z 0. Tylko czy w przypadku np.przerwy w dostawie prądu modem z routerem podniesie się sam, tak jak to robił aktualnie? Pozostaje mu eksperymentalnie zafundować taką przerwę w dostawie Wink
Dziękuję Ci bardzo za cierpliwość i pomoc. Dam znać jak poszło Wink
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
23-01-2013, 14:45 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-01-2013 14:47 przez pawelarc.)
Post: #8
RE: Huawei E3131 i router MR3420 - gubi sieć
"Connect Manually - You can configure the Router to make it connect or disconnect manually.
After a specified period of inactivity (Max Idle Time), the Router will disconnect your Internet
connection, and not be able to re-establish your connection automatically as soon as you
attempt to access the Internet again. To use this option, click the radio button. If you want your
Internet connection to remain active at all times, enter 0 in the Max Idle Time field. Otherwise,
enter the number in minutes that you wish to have the Internet connecting last unless a new
link requested."
tyle instrukcja;
ja miałem manually i zero (no ręki nie dam sobie uciąć, ale prawie jestem pewien; to prawie powstało zapewne od ciągłego zastanawiania się nad tym ustawieniem Smile
nie mam jak sprawdzić bo od pewnego czasu jadę na sofcie gargoyle (~openwrt)

pzdr
pawelarc
(takie ustawienie ma jeszcze jedną zaletę - możesz błyskawicznie rozłączyć-połączyć z netem i licznik 60 minut od zera bije; bardzo często przydatne i trwa chwilkę w porównaniu do restartowania routera)
P.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-02-2013, 14:41
Post: #9
RE: TP-Link TL-MR3420 + Huawei E3131 - gubi sieć
Niestety pojawiam się znowu, bo problem istnieje nadal.
Nie zmieniałem na manually, bo priorytetem jest dla mnie, żeby przy np. przerwie w zasilaniu ruter z modemem same się podnosiły - opcja Automatically to zapewnia. Wynika to z prostej przyczyny, że urządzenia stoją u rodziców, którzy nie są aż tak kumaci, żeby klepnąć sobie co trzeba w panelu rutera.
Zakupiłem aktywnego huba - 4 porty z zasilaczem 2A. Nie pomogło. Tzn.zdarzyło się to już kilkakrotnie, że np. po nocy znikał dostęp do sieci, pomimo, że status modemu w panelu rutera był "Connected", a dioda na modemie świeciła się ciągle. Brak dostępu do sieci był odczuwalny na tunerze SAT i laptopie jednocześnie, więc jak napisałem na początku - odpada wątek konfiguracji sieci na tych urządzeniach. Jeszcze jedną rzecz zauważyłem na laptopie - zdarzały się momenty, że bardzooo woollnnooo chodziła sieć. Po resecie lapka i pobraniu na nowo adresu sieciowego hulało po staremu, czyli szybko. Może problem jest w innych ustawieniach rutera? Kurcze, brakuje już mi pomysłów ;(
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-02-2013, 14:49
Post: #10
RE: TP-Link TL-MR3420 + Huawei E3131 - gubi sieć
dużo w ustawieniach można nabroić Smile
jeżeli priorytetem jest bezobsługowość - zainstaluj gargoyle!
jeżeli nie naknocisz w ustawieniach, działa sam z siebie bardzo fajnie a ponadto sprawdza na bieżąco istnienie działającego połączenia etc

pobierz, zainstaluj obraz jak upgrade softu, skonfiguruj (domyślne hasło po zainstalowaniu to password

pzdr
pawelarc
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-02-2013, 17:16
Post: #11
RE: TP-Link TL-MR3420 + Huawei E3131 - gubi sieć
Gargoyle nie jest niezbędny do poprawnej pracy routera, ale czasem pomaga. Tutaj chyba to nie rozwiąże problemu:
Jeżeli odświeżenie IP w laptopie pomogło, to problem tkwi w laptopie, a nie routerze.
Świecenie modemu oznacza aktywne połączenie i tutaj wątpliwości nie ma - jeżeli połączenie wifi/kablowe jakoś się zawiesiło, to najpierw trzeba ustalić dlaczego tak się stało. Albo po prostu przywróć stan fabryczny laptopa i sprawdź, czy to nie jest kwestia rozkładu systemu.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-02-2013, 17:18
Post: #12
RE: TP-Link TL-MR3420 + Huawei E3131 - gubi sieć
Jakubie, a przypadek modem świeci, a połączenie praktycznie martwe?

pzdr
pawelarc
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-02-2013, 17:33
Post: #13
RE: TP-Link TL-MR3420 + Huawei E3131 - gubi sieć
Nigdy nie zdarzyło mi się, żeby to była wina routera. Albo operator nie daje rady, albo komputer ma problem z interfejsem sieciowym (np. nie poradził sobie ze zmianą przydzielonego IP przez serwer DHCP) - objaw zwykle awarii... komputera (systemu operacyjnego).
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-02-2013, 17:35
Post: #14
RE: TP-Link TL-MR3420 + Huawei E3131 - gubi sieć
a ja nie napisałem, że to wina routera... Smile
kolega straszliwie namieszał w ustawieniach i tyle!

pzdr
pawelarc
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-02-2013, 18:01
Post: #15
RE: TP-Link TL-MR3420 + Huawei E3131 - gubi sieć
Dzięki za Wasze głosy w mojej sprawie.
Pytanie tylko w jakich ustawieniach w routerze mogłem namieszać? Zrobiłem reset do ustawień fabrycznych i ustawiłem niezbędne minimum dla modemu E3131. Nawet nie tykałem DNS w ustawieniach, naprawdę nic poza ustawienia defaultowe tego routera.
Zanim przeczytałem Wasze wypowiedzi pomyślałem właśnie ,że być może problem tkwi gdzieś w przydzielaniu zasobów sieciowych po pojawieniu się takiego zapotrzebowania ze strony urządzeń, które po dłuższym spoczynku wstają.
Do tego routera są konkretnie podłączone: 1 tuner SAT po kablu, 1 tuner SAT po WiFi i 1 laptop po WiFi.
Urządzenia te pracują w rytmie normalnego życia domowników Wink
Przykładowo sytuacja z dzisiaj - po nocy uruchomiono tuner, brak sieci, uruchomiono laptop, potwierdził się brak sieci. Laptop nie jest urządzeniem, które wykłada sieć na ruterze - jak napisałem w pierwszym poście - E173 z kartą Orange obsługiwał dokładnie te same urządzenia przez 3 tygodnie bez żadnej zwieszki. W międzyczasie żadnych zmian w konfiguracjach nie robiłem.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-02-2013, 18:16
Post: #16
RE: TP-Link TL-MR3420 + Huawei E3131 - gubi sieć
jeśli na siłach się czujesz to gargulca zamontuj
ja z podobnych powodów (poranne zero netu często) to zrobiłem i po (przejściowych) kłopotach niewielkich jestem bardzo zadowolony!
najwięcej czasu zmarnowałem na zamontowanie modemowej karty pamięci, ale to temat-rzeka jest...

pzdr
pawelarc
(zauważyłem, że aero ma tendencję do wywalania nieaktywnych połączeń... problemy poranne zaczęły się, gdy na fonach poustawiałem usypianie sieci na noc... a skończyły, gdy dyżurnego zastawiłem aktywnego!)
P.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-02-2013, 18:29
Post: #17
RE: TP-Link TL-MR3420 + Huawei E3131 - gubi sieć
A może po prostu to problem z Aero2, a nie routerem?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-02-2013, 12:08
Post: #18
RE: TP-Link TL-MR3420 + Huawei E3131 - gubi sieć
(11-02-2013 18:29)jakubd napisał(a):  A może po prostu to problem z Aero2, a nie routerem?
W modemie mam kartę Plusa.
Wczoraj wieczorem zrobiłem wnikliwą lekturę Gargulca-PL, widzę, że nawet dla v.2 jest od połowy stycznia jego wersja, więc myślę, że spokojnie dam rade.
Mam oczywiście jeszcze opcje powrotu do E173, może mniej wycisnę z prędkości, ale pytanie czy nie warto poświecić prędkości kosztem stabilności, zwłaszcza, że korzystający z netu nie bawią się w częste pobieranie Wink.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-02-2013, 12:25
Post: #19
Odp: TP-Link TL-MR3420 + Huawei E3131 - gubi sieć
jeśli za instalujesz gargulca, zapewne zapomnisz o istnieniu routera Smile

pzdr
pawelarc

wysłane z mojego GT-P1000 za pomocą Tapatalk 2
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
06-11-2014, 21:53
Post: #20
TP-Link TL-MR3420 + Huawei E3131 - gubi sieć
Mam bardzo podobny problem do autora więc nie ma sensu zakładać nowego wątku.
Modem E3131 (Play) bez simlocka z kartą Plusa podłączone do routera TP-Link MR3320.
Wszystko niby dobrze skonfigurowane, łatwo nawiązuje połączenie, dioda podczas pracy świeci się na jasnoniebiesko ale coraz częściej (np. teraz) zdarza się że działa tak wolno ze po prostu nie da się nic robić w necie albo nie działa w ogóle. Robiłem już wiele podejść i kombinacji ale moje pomysły się skończyły dlatego proszę Was o pomoc. Na karcie 15 gb danych do użycia. Zasięg w ustawieniach modemu pokazywał 87%.
Ostatnio żeby sprawdzić czy to nie jest problem routera podłączyłem modem bezpośrednio do laptopa ale problemu to nie rozwiązało.
APN statyczny: internet
Numer dostępowy: *99***#
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Router D-Link DWR-921 Aguero 9 15 063 09-04-2021 12:24
Ostatni post: Victor
  Router do pracy ciągłej z Huawei e173-u2 raven.michal17 9 20 912 22-05-2017 06:47
Ostatni post: jakubd
  TP-Link TL-MR3420 + Huawei E3131 [OK] gregdex 208 350 957 13-04-2017 17:15
Ostatni post: szopen
  Sagemcom F@st 2704 + Huawei E3131s-2 [taki zestaw nie działa] tytoos 30 77 672 14-03-2017 00:03
Ostatni post: szopen
  Vodafone hg553 i huawei e3131 Yulian 6 15 471 09-03-2017 18:23
Ostatni post: Yulian