[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Telewizja w mieszkaniu w bloku - bardziej skomplikowany temat.
11-12-2017, 19:04 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-09-2018 22:53 przez szopen.)
Post: #1
Telewizja w mieszkaniu w bloku - bardziej skomplikowany temat.
Więc tak:
- jest sobie mieszkanie w bloku z którego ściany wychodzą 2 kable antenowe;
- właściciel zrezygnował z kablówki, ale ponoć zostawili kilka kanałów analogowych;
- posiadam tuner SDR - taki:
https://www.aliexpress.com/item/2017-New...80159.html
- właśnie skanuję programem Blaze HDTV 6.0, ale pisze, że DVBT, więc robię to z dociekliwości graniczącej z głupotą. Tongue
^
To tak dla obrazu sytuacji, bo ogarniam te sprawy, ale może ktoś coś wymyśli(?)

Właściwie tylko pytanie takie: Czy ten tunerek obsłuży sygnał telewizyjny analogowy kablowy i jakim programem?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-12-2017, 21:22
Post: #2
Telewizja w mieszkaniu w bloku - bardziej skomplikowany temat.
Co do softu i innych to mnie nie pytaj, bo nie znam tego urządzenia.
Ale kablówka - specyfikację kanałów i częstotliwości znajdziesz w dokumentacji kablówki.
ALE
Jeżeli kablówka nie nadaje analogowo ani ten tuner nie ma analogowego odbiornika, to nic nie odbierzesz.
BO
Kablówki używają DVB-C, a nie DVB-T - tu stosowane jest inne kodowanie (w sensie naukowym, a nie potocznym "szyfrowanie") sygnału, bo DVB-T jest nadawane przez powietrze i ma więcej zakłóceń, a DVB-C jest analogowe w systemach zamkniętych i zakłóceń jest mniej, więc może być upakowanych więcej danych i mniej danych korekcyjnych. Technicznie chodzi takie rzeczy jak 64QAM i pochodne.

Natomiast wracając do meritum - nie mam pojęcia, czy to coś potrafi odbierać sygnał analogowy.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-12-2017, 22:44
Post: #3
Telewizja w mieszkaniu w bloku - bardziej skomplikowany temat.
W kablówce masz puszczony sygnał cyfrowy ale zakodowany. Będzie kilka kanałów. To lepiej się już skumać z kimś na telewizję mobilną albo wp.tv
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-12-2017, 22:49
Post: #4
Telewizja w mieszkaniu w bloku - bardziej skomplikowany temat.
1. Co to znaczy skumać na tv mobilną?
2. wp.tv to strona kanału telewizji "wp", więc wytłumacz proszę co masz na myśli.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-12-2017, 23:31 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-12-2017 02:35 przez szopen.)
Post: #5
Telewizja w mieszkaniu w bloku - bardziej skomplikowany temat.
Ekonomista napisał(a):posiadam tuner SDR
to jest tuner dvb-t
(a nie SDR! choć oczywiście zastosowane w nim flaki pozwalają na odbiór SDR czyli np. posłuchania krótkofalowców, transmisji meteo czy nawet radia FM)
trochę słaba akcja z tym, że nie zastosowano w nim typowego złącza antenowego, jest w komplecie jakaś przejściówka umożliwiająca podpięcie tego do gniazda antenowego?

nie obsłuży on odbioru tv analogowej
(choć podejrzewam, że odbiór radia FM jest w nim właśnie realizowany na zasadzie SDR, ale odbiór analogowej telewizji mocno przekracza "moc obliczeniową" tego sprzętu)

podłącz do tego kabla bezpośrednio jakiś stary telewizor (chociaż ja szczerze wątpię w analogową tv w 2017, to jednak niektóre kablówki ponoć zostawiły stare stacje czołowe i kilka podstawowych kanałów skonwertowanych do analogu "przez uprzejmość" dla osób starszych czy po prostu nie posiadających odpowiedniego sprzętu, podobnie w wielu hotelach do dziś funkcjonują analogowe instalacje - szczególnie gdy były zakładane niedługo przed wprowadzeniem dvb-t)

kwestia, którą poruszył Jakub nie wygląda do końca tak, że tunerem dvb-t nie da się odebrać niczego w typowej kablówce - większość z nich świadczy usługę "anteny zbiorczej" co polega na wpuszczeniu przez przemiennik częstotliwości do kabla tego co jest normalnie dostępne "z powietrza" i takie kanały dają się odbierać zwykłym tunerem dvb-t (oczywiście reszta pozostaje w mocy - pozostałych kanałów "kablowych" już nie da się odebrać)

Ekonomista napisał(a):1. Co to znaczy skumać na tv mobilną?
to zapewne znaczy "dogadać się w większym gronie osób na wspólny abonament rodzinny"?

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-12-2017, 00:24
Post: #6
Telewizja w mieszkaniu w bloku - bardziej skomplikowany temat.
Dlatego ja zwróciłem uwagę na specyfikację kablówki. W UPC jest sygnał analogowy - 30 programów, wiele bez związku z cyfrowymi, oraz ten same kanały dostępne nieszyfrowane ale tylko właśnie w DVB-C - jak masz tuner tylko DVB-T to nie działa. Sami o tym piszą:
https://pytania.upc.pl/?q=fact_1006940
Zajęło by to im za dużo pasma, które mają przecież zapchane kilkuset programami i jeszcze kilkudziesięcioma kanałami do transmisji internetowej.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-12-2017, 11:38
Post: #7
Telewizja w mieszkaniu w bloku - bardziej skomplikowany temat.
szopen napisał(a):jest w komplecie jakaś przejściówka umożliwiająca podpięcie tego do gniazda antenowego?
W komplecie nigdy nie kupowałem, ale mam i generalnie raczej nie ma problemu z zakupem.

No to offtop:
Kupiłem wcześniej taki sam na alledrogo, jak jeszcze się interesowałem bardziej krótkofalarstwem i u tego samego sprzedawcy zamówiłem przejściówkę. Sam sprzedawca, mimo, że na początku wystawiłem mu bezmyślnie negatywa okazał się solidny i komentarz cofnąłem. Naprawdę dał duże wsparcie, bo dawał full zestaw darmowego oprogramowania do SDR, ale był problem z win 10, który "wracał" do "swoich najlepszych" sterowników. Ponoć gość kupił specjalnie win 10, aby temat ogarnąć - choć w to trochę nie wierzę. Sam sprzęt doskonale sprawdził się do nasłuchiwania UKF (mam na myśli tzw. pasmo 2m), DVBT, DAB, FM, chociaż szybko przestał działać, ale sprzedawca bardzo szybko wymienił na nowy i jest ok. Później znalazłem identyczny tylko czarny na Ali za 6$ (to ta oferta, którą wstawiłem do posta, teraz jest po "chińskiej obniżce" za 8$) i co ciekawe przyszło z Łotwy albo Estonii (już dokładnie nie pamiętam). Ten sprzęt jest już na "czulszym scalaku". Nie mam niestety porównania z poprzednią wersją, ale teoretycznie kilka db, więc to ogromna różnica. Teraz mam skaner "niemieckiej" firmy i jest trochę czulszy, ale to kurde skaner - sprzęt, który jest z założenia 10 x bardziej skomplikowany i co za tym idzie droższy, a można nawet powiedzieć, że to co mogę nasłuchiwać na paśmie 2m to jest tych stacji więcej, ale jakość audio ta sama, stabilność częstotliwości też.

...mogę otworzyć nowy wątek jeśli ktoś się interesuje SDR i nasłuchiwaniem.

A w temacie to pożyczę stary telewizor CRT analogowy i sprawdzę "co w trawie piszczy".

A tak w ogóle to nie oglądam telewizji poza teleturniejem 1 z 10, którego jestem fanem i niestety nie ma go na żadnym serwisie VOD. Na YT ostatnio pojawiają się jakieś odcinki, ale to mi nie wystarcza. Jak będzie trzeba to pożyczę jakąś antenę pokojową i wypróbuję zasięg DVBT. Mam jeszcze dekoder Lark Enjoy 4.0, który jest bardzo czuły i ma wszystkie potrzebne wyjścia, aby podłączyć go do monitora i wzmacniacza.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-12-2017, 13:38
Post: #8
Telewizja w mieszkaniu w bloku - bardziej skomplikowany temat.
SPokojnie możesz w dziale technologia otworzyć wątek o SDR - nic o tym nie wiem, chętnie poczytam. A jak dobrze opiszesz to pewnie i inni znajdą informacje.

Ja w kwestii TV nie oglądam od lat poza drobiazgami, ale dziecko mi potłukło plazmę i teraz mam tylko monitor stary samsunga i niestety nie odbieram nawet DVB-C - mam kartę, monitor ma wejście, ale nie ten standard CI i nie działa. Więc zostają kanały analogowe... do czasu zakupu tv lub dekodera DVB-C z wejściem na karty. Raczej będzie to monitor nowy jakiś, ale święta to inne wydatki jednak.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-12-2017, 19:28
Post: #9
Telewizja w mieszkaniu w bloku - bardziej skomplikowany temat.
jakubd napisał(a):Zajęło by to im za dużo pasma,
jeden kanał tv analogowej zajmuje (w przybliżeniu) tyle samo pasma co cały (pojedynczy) multipleks dvb-t
za przemiennikiem częstotliwości
czyli cała ofertę kanałów dostępnych "z powietrza" mamy po zajęciu w kablu pasma potrzebnego na 4 kanały analogowe… (a w najgorszym wypadku 2x tyle)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-12-2017, 22:31
Post: #10
Telewizja w mieszkaniu w bloku - bardziej skomplikowany temat.
1. Orange ma w cenie 5 zł miesięcznie telewizję mobilną, UPC gratis do abonamentu. Kwestia dogadania się z kimś. W UPC oferta jest dosyć spoko, a jeszcze lepsza przez VPN.
2. https://itunes.apple.com/pl/app/wp-pilot...?l=pl&mt=8 dla mnie jest to najsensowniejsza aplikacja do telewizji, jeśli odpada punkt 1.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi grzech1991 za tę wiadomość:
Ekonomista (2017-12-13)
13-12-2017, 02:43 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-12-2017 02:45 przez jakubd.)
Post: #11
Telewizja w mieszkaniu w bloku - bardziej skomplikowany temat.
Ale powietrze nadaje teraz na chyba siedmiu MUXach i jest to oferta inna, niż to co dają kablówki za darmo lub w pakiecie podstawowym. Do tego UPC i inni chcą ułatwić życie posiadaczom starszych telewizorów i dlatego ciągle to nadają w analogu.
Ale ogólnie ja pisałem o różnicy między DVB-C i DVB-T akurat w tym cytacie.
A co do przepakowania kanałów z powietrza w kabel w nowy układ MUXów - to już tylko część kablówek bawi się w takie zabawy ze stacjami czołowymi i multiplekserami - UPC bez problemu, ale mniejsi pakują w kabel to, co dostają od dostawców.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
13-12-2017, 15:07
Post: #12
Telewizja w mieszkaniu w bloku - bardziej skomplikowany temat.
grzech1991 napisał(a):2. https://itunes.apple.com/pl/app/wp-pilot...?l=pl&mt=8 dla mnie jest to najsensowniejsza aplikacja do telewizji, jeśli odpada punkt 1.
Trzeba było od razu wrzucić linka do strony. Domyśliłem się, znalazłem stronę i wszystko poczytałem w FAQ, zarejestrowałem się i przetestowałem. Dzięki grzech1991. Więc jest to naprawdę dobre, bo:
-darmowe;
-odpala w przeglądarce zarówno na PC i smartfonie z androidem z tego co sam przetestowałem;
-reklamy są tylko przez 10 sekund po wybraniu kanału i tylko w darmowej wersji konta;
-w darmowym koncie jest połowa kanałów dostępnych w naziemnej telewizji (dokładnie 14, jeśli liczyć TVP Warszawa) oraz 17 jakichś, których nie znam. (Najważniejsze dla mnie jest to, że jest TVP 2);
-jakość SD, którą oferują w bezpłatnym pakiecie jest całkiem znośna;
Ale minusem jest to, że jedyny pakiet za który warto by było zapłacić to pakiet "podstawowy" w płatności cyklicznej, a pozostałe płatne pakiety wg mnie zawierają za mało ciekawych kanałów w stosunku do ceny.

W każdym razie dopóki jest to darmowe i działa RBM DIL dopóty jest to dla mnie dobre rozwiązanie.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
13-12-2017, 22:51
Post: #13
Telewizja w mieszkaniu w bloku - bardziej skomplikowany temat.
Powiem tak, stare telewizory są problematyczne, znam to od strony operatora. Ale powiedziałbym, że jest to marginalne. Tylko jak firma ma np. 1 mln klientów, to skala może być widoczna.

W UPC ostatnio przeszedłem na moduł i jest dokładnie jak piszesz, ale głównie to duble do wywalenia.

Co do WP luzik, mi chłopaki w pracy pokazali abym się nie nudził Big Grin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
29-12-2017, 17:10
Post: #14
Telewizja w mieszkaniu w bloku - bardziej skomplikowany temat.
Ekonomista napisał(a):jakość SD, którą oferują w bezpłatnym pakiecie jest całkiem znośna
Aktualizuję: dotyczy to tylko TVP1 i TVP2, gdzie jest rozdzielczość 576p. Pozostałe kanały to jedna z rozdzielczości:
480p, 360p i - o zgrozo - 198p.
Jest jeszcze kilka kanałów, które są tylko takimi zmieniającymi się linkami do filmów na YT.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
26-02-2018, 20:15
Post: #15
Telewizja w mieszkaniu w bloku - bardziej skomplikowany temat.
Tematu ciąg dalszy. Znajomy mający kablówkę w Vectrze użyczył mi hasło do portalu vectra, bo sam prawie nie używa. Jest tam jakieś 100 kanałów. Nie wyglądają na fullHD, ale jest jakość ok, brak dodatkowych reklam i naprawdę wypas oferta, chociaż nie ma TVP Kultura i TVP Historia, które czasem lubiłem włączyć. Chociaż lepiej chodzi to na aplikacji na androida. Inna sprawa, że znalazłem pod śmietnikiem telewizor analogowy, okazało się po podłączeniu, że mam co najmniej 50 kanałów kablowych analogowych w tym te 2 w/w. Podoba mi się kontrast tego telewizorka, ale ma ok. 19" (dla mnie trochę mało, bo panoramicznie jeszcze mniej) i niestety nie ma dźwięku (również sprawdzałem wyjście słuchawkowe i bez korzystania z tunerka analogowego wbudowanego - po podłączeniu sygnału pod inne źródło zewnętrzne).
Teraz jestem w kropce, bo nie wiem co by tu zrobić.
Nie zależy mi na jakiejś super jakości obrazu, ale na wygodzie, a:
- oglądanie z monitora z komputera jest niewygodne, nie widać zbyt też dobrze z łożka w tym układzie umeblowania oraz kontrast z monitora i płynność ruchu trochę słabe.
- telewizor jest trochę za mały i musiałbym zainwestować w naprawę tego dźwięku, a i tak nie mam wtedy dostępu do tv online.

Pytanie - w co zainwestować niedużym kosztem, żeby móc wygodnie obejrzeć TV zarówno z kablówki, jak i z vectry oraz YT, pendrive'a?

Myślałem nad telewizorem 40" fullHD z wbudowanym tunerem analogowym plus jakiś komputerek z pilotem i obsługą aplikacji android.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
26-02-2018, 21:27
Post: #16
Telewizja w mieszkaniu w bloku - bardziej skomplikowany temat.
nie wiem jaki masz budżet, ale do tv analogowej przy 40-50 calach w zupełności wystarcza "hd-ready" (720p)

a tak z innej beczki - całkiem niedawno znajomy kupił używaną plazmę full-hd bodajże 42" poniżej 500zł
(od innego znajomego Tongue bo jednak kupowanie w ciemno to słaby pomysł - tv PDP ma trwałość koło 10-15lat przy normalnej eksploatacji, warto wiedzieć jak sprawdzić przebieg, bo tv eksploatowany jako wyświetlacz pracujący 24/7 nie jest wart uwagi)

pozostaje kwestia ergonomii obsługi takiego starszego sprzętu - niektóre domyślnie startują ze źródłem tuner analogowy, a jeśli myślisz o androidowym tv-boxie to koniecznością staje się hdmi (w zabytkowym sprzęcie może nie być, jakkolwiek nie kupowałbym tv starszego niż 5 lat Big Grin)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
26-02-2018, 21:47
Post: #17
Telewizja w mieszkaniu w bloku - bardziej skomplikowany temat.
W życiu już tyle razy się przejechałem na używanych sprzętach, że wolę dopłacić do czegoś niby gorszego, ale nowego na gwarancji. Ten Hyundai HLN32T439 wygląda nieźle. Ma co prawda 32" i HD ready, ale jakiś tam Smart jest, cena do przyjęcia, mały pobór mocy, ale nie mam pewności co do obecności tunera analogowego?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
07-03-2018, 10:36
Post: #18
Telewizja w mieszkaniu w bloku - bardziej skomplikowany temat.
Dobra, ustawiłem monitor na dwóch opasłych pozycjach literackich z których rzadko korzystam Tongue i doszedłem do tego, że w monitorze można wyłączyć funkcję "Low Blue Light" i podkręcić bardziej kontrast i inne parametry. Znalazłem też na alle kartę USB - tuner TV analogowej (swoją drogą co on ma za wydajny procesor, że ją wspiera?) nowy z pilotem za bagatela 10zł. Dziś lub jutro lub pojutrze powinien przyjść to będę pisał jak się udało. Takie rozwiązanie już by mogło być (no może z tymi książkami trochę prowizorka).
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
07-03-2018, 11:20
Post: #19
Telewizja w mieszkaniu w bloku - bardziej skomplikowany temat.
nie ma wydajnego procesora. lecz specjalizowany Tongue a oprócz tego przecież używa procka komputera…

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-03-2018, 13:32
Post: #20
Telewizja w mieszkaniu w bloku - bardziej skomplikowany temat.
Tunerek przyszedł - nowy obszerny komplet, nawet z dwoma CD-ROM'ami z programami i kodami licencji, przedłużaczem USB, pilotem i baterią.
Działa, ale:
- jakość obrazu nie powala (na szybko wziąłem kiepski kabelek i rozdzielacz, nie mając kompletu wtyczek, to też tu można poprawić przynajmniej zniekształcenia spowodowane zakłóceniami, ale mimo wszystko pamiętam jak wyglądał obraz na analogówce przy idealnym sygnale);
- teraz materiały 16:9 są jeszcze mniejsze niż na telewizorze, bo nie dość, że sygnał 4:3 na monitorze szerokim to jeszcze obcięte ponownie do 16:9;
- program długo uruchamia telewizję (przełączanie kanałów już jest szybkie);
- bardzo się grzeje i "kopie prąd" dotykając masy USB - podobno oba problemy są spowodowane napięciem jakie dają wzmacniacze kablówki i jakimś "półmostkiem" na wejściu tunera, ale co mnie najbardziej martwi to to, że mogę sobie uwalić komputer.
W związku z powyższym i tym, że muszę przekładać wciąż monitor: ergonomia nadal mnie nie zadowala.
Nawet zastanawiałem się jeszcze ostatnio nad zakupem nowego telewizora, ale jak pogadałem ze znajomym, to wywnioskowałem, że dzisiejsze telewizory, czyli nie CRT to parę lat działają bezawaryjnie, więc nie będę wyrzucał pieniędzy i to rzędu 1-2 k zł na coś co może posłuży 2 lata i jeden dzień. Może trochę marudzę, ale z drugiej strony to mało co oglądam TV, bardziej bym sobie obejrzał film z pendrive'a na "dużym ekranie".
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz