[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tani Router jako switch
05-07-2017, 10:25
Post: #1
Tani Router jako switch
Brakuje mi juz miejsca w routerze od UPC, wiec pomyślałem ze może na olx kupie jakiś sprawny zeby posłużył jako switch i jako router.w innym pokoju aby żona nie narzekala na slaby net , Możecie cos polecić (fajnie jakby było wejście USB na modem ale to nie jest niezbędne) z tej strony
https://www.olx.pl/krakow/q-router/

Wysłane z mojego ASUS_Z00AD przy użyciu Tapatalka
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-07-2017, 14:13 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-07-2017 14:14 przez szopen.)
Post: #2
Tani Router jako switch
szczerze?
mam wrażenie, że chcesz sobie schrzanić działającą konfigurację

ale jeśli chcesz kupić coś absolutnie najtańszego to weź sprawne "byle co" najlepiej z portami gigabitowymi
wyłączysz na nim serwer DHCP i będziesz używał go jako samego switcha + ewentualnie AP mając całkowicie niewykorzystany port WAN
(zapomnij też o używaniu USB w normalny sposób, bądź wręcz w jakikolwiek sposób oraz o funkcjach routera, bo kaskadowe łączenie tanich routerów nie jest dobrym posunięciem)




możesz też szukać inaczej - wybrać np. sprzęt z dobrym wsparciem w openwrt (więc i lede będzie wspierane)
a za jako niezbędne minimum radzę coś z portami gigabit, portem USB oraz minimum 8MB flasha (16MB lub więcej mile widziane) z przynajmniej 32MB RAMu (im więcej tym lepiej)


jeśli miałbym cokolwiek sugerować to np. TL-WR1043 ale nie v1 (bo to już stare truchło) ponieważ to popularny sprzęt z dobrym wsparciem oprogramowania alternatywnego (więc przy odrobinie chęci i przy poświęceniu odpowiedniej porcji czasu będziesz w stanie osiągnąć dowolną konfigurację nawet z wparciem USB)

PS chyba nie liczysz na to, że ktoś przewali za Ciebie ogłoszenia na OLXie…

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-07-2017, 14:48
Post: #3
RE: Tani Router jako switch
Szopen bez przesady nie chodzi mi o przewalanie za mnie ogłoszeń na olx ale bardziej o opinie ze np. Asus rt-n10 to cos wart albo jakiś Cisco, ze na domowe potrzeby wystarczy a jak jakiś jest taki z którym mozna cos wyrzezbic no to warto zwrócić uwagę bo to bonus. No i zeby nie wtopic na jakimś ze to na pewno jest kiepski sprzęt.

Wysłane z mojego ASUS_Z00AD przy użyciu Tapatalka
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-07-2017, 14:56 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-07-2017 20:25 przez szopen.)
Post: #4
Tani Router jako switch
rt-n10u (nie rt-n10, bo to całkiem inny sprzęt!) może być,
choć jest to rozwiązanie typu "całkowite minimum wymagań, właściwie to zerowe wymagania"
sam taki wstępnie testowałem (choć nie dogłębnie, więc nie wiem do końca jak się sprawy mają), jest na niego bardzo fajny soft - tomato by shibby, choć sflaszowanie u mnie graniczyło z hardkorem (jedyną drogą było przejście pośrednio przez dd-wrt)
natomiast fabryczny soft to dramat (niby przyjazny dla użytkownika, ale byłem zdecydowanie niezadowolony)

sama nazwa firmy nie wystarczy "jakieś cisco" nic nie znaczy (jakkolwiek nie byłby to renomowany producent sprzętu do profesjonalnych zastosowań, to wypusty domowe z ich logo to zwykle był badziew, a jeśli kupisz zabytkowy sprzęt profesjonalny to powstaje pytanie kto to Ci skonfiguruje Big Grin)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-07-2017, 15:48
Post: #5
RE: Tani Router jako switch
Dzieki szopen za chociaz tyle , kiedyś był pare wątków o tym "ladowanie obcych mr3220" myślisz ze warto za te 35PLN. Chociaż do zabierzowa.mi sie nie chce bujać
https://www.olx.pl/oferta/router-tp-link...56938bd311

Wysłane z mojego ASUS_Z00AD przy użyciu Tapatalka
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-07-2017, 18:12
Post: #6
Tani Router jako switch
nie no sorry, ale z tego co pamiętam ten asus (rt-n10u) mimo wszystko byłby lepszy, choć generalnie to rozwiązanie podobnej klasy
czy kupowanie na siłę ma sens, to nie wiem jest to jakieś minimalistyczne rozwiązanie
(w każdym razie sądzę, że niejeden mąż by miał niezłe suszenie głowy za kupno pożółkłego routera)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-07-2017, 19:09
Post: #7
RE: Tani Router jako switch
Może czegoś nie dostrzegam, ale czemu nie użyjesz po prostu switcha albo AP?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-07-2017, 20:24 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-07-2017 20:53 przez szopen.)
Post: #8
Tani Router jako switch
dużo łatwiej (i naprawdę znacznie taniej) kupić używany router niż małego switcha + AP i to akurat rozumiem,
a sprzęt na który jest alternatywny soft jest też mocno elastyczny w konfiguracji

chociaż z drugiej strony to posortowałem po cenie od najtańszych

i jakieś switche setki (tylko helou mamy już rok 2017) też znalazłem w tej kategorii i to za grosze Big Grin

albo jakieś totalne dla nas wynalazki w rodzaju netgear cg3000 (nie mam bladego pojęcia, czy da się skonfigurować tak aby był z niego użytek, gdyby był sprawny to może bym o nim pomyślał, choć z drugiej strony sprzęt brandowany dla egzotycznych operatorów może być zupełnym strzałem w kolano) ten akurat chyba od złomiarza, a takich sprzedawców omijam szerokim łukiem…

albo np. D-link GO-RT-N150, który jest totalnym badziewiem (był kiedyś w pobliskim Netto za 15zł) - ten chyba ma nawet przewidziany przez producenta tryb AP (w którym działa bodajże tylko switch i radio)

ale każdy musi wybierać sam i na własne potrzeby

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
06-07-2017, 09:57
Post: #9
RE: Tani Router jako switch
(05-07-2017 18:12)szopen napisał(a):  (w każdym razie sądzę, że niejeden mąż by miał niezłe suszenie głowy za kupno pożółkłego routera)

tu pewnie byłby większy problem ale i tak nie byłby na wierzchu tylko schowany za komoda. Co do pytania Arathefu to odpowiedź Szopena jest właściwa, nie potrzeba mi jakiegoś super hiper mega bo i tak nie wykorzysta sie pełni mocy Internetu z UPC 120MB jak urządzenia maja karty wifi 54MB a zresztą ten Internet i tak czesto pozostawia wiele do życzenia, ze przez komórkę po 4G szybciej cos znajdę

Wysłane z mojego ASUS_Z00AD przy użyciu Tapatalka
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
06-07-2017, 12:34
Post: #10
RE: Tani Router jako switch
Ja takich nie miałem na myśli wcale Blush
Używanego switcha 10/100 można kupić za 10 złotych, nowego za 20.
Chyba że chcesz i switch i AP, to wtedy możliwe że używany router będzie tańszy.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-08-2017, 13:48
Post: #11
RE: Tani Router jako switch
Mały update, Znalazłem trochę ułomne rozwiązanie wykorzystując pałętające sie gniazdka dLAN Devolo 500MB żeby spiąć dwa TV oraz TV boxa i zastanawiam sie nad kupnem wtyczki Devolo z Wi-Fi co prawda przekracza to trochę budżet w stosunku do używanych routerow, ale chyba spełni oczekiwania. Ktoś wie jak sprawdzić czy te prędkości które pokazywane sa w Devolo desktop czy console to rzeczywisty przesył (od 190MB do 400MB) czy da się zmierzyć czymś speedtest po dLAN.

Wysłane z mojego ASUS_Z00AD przy użyciu Tapatalka
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-08-2017, 15:15 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-08-2017 15:20 przez szopen.)
Post: #12
Tani Router jako switch
oczywiście, wynegocjowana przez adaptery PLC prędkość linku w warstwie sprzętowej ma się nijak do realnej przepustowości podobnie jak jest w przypadku WiFi (bo to bliźniacze technologie i większość zastosowanych rozwiązań jest niemal identyczna, tyle, że medium transmisyjne jest inne - tu są kable zasilające zamiast eteru)

najprościej skopiuj sobie plik choćby przez sambę (otoczenie sieciowe) z innego komputera (zapewne już będzie widać jak bardzo PLC przycina prędkość - porównaj z komputerami bezpośrednio spiętymi skrętką)

możesz użyć też jakiegoś softu do pomiaru przepustowości sieci LAN coś darmowego znajdziesz np. tam:
http://www.totusoft.com/
http://freecode.com/projects/netio/

albo pod linuxem
http://www.bestpartner.pl/index.php?d=porada33

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Który mobilny router jest wart polecenia? miodo 5 2 260 23-07-2022 19:59
Ostatni post: jakubd
  Nju internetowy - jaki router mobilny? Mowca 13 6 273 12-02-2021 18:15
Ostatni post: szopen
  router do nju lalalala 70 24 088 19-11-2019 14:57
Ostatni post: Ekonomista
  Przy próbie pobrania łatki SSH w Xiaomi router 3g wyskakuje powiadomienie lolokm 44 40 952 14-03-2019 22:42
Ostatni post: lolokm
  Router z Wi FI Calling - jest takie coś? @@Maciek@@ 16 6 634 21-02-2019 21:55
Ostatni post: grzech1991