[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
tablet z wbudowanym czy zewnętrznym 3G?
02-10-2012, 01:10 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-10-2012 02:19 przez węflon.)
Post: #1
tablet z wbudowanym czy zewnętrznym 3G?
Nie jestem pewien, czy wybrałem dobry dział. Jeśli nie, to przepraszam i proszę o przeniesienie tematu.

Planowałem zakup jakiegoś 10 calowego tabletu z wbudowanym modemem 3G, ale wyszedł Nexus 7 i jego recenzje są tak pozytywne, że ciężko mi się powstrzymać przed zakupem. Stąd zacząłem sam siebie przekonywać, że zewnętrzny, bezprzewodowy router 3G z własną baterią niekoniecznie jest gorszym rozwiązaniem niż wbudowany modem. Niżej to, co udało mi się wymyślić po lekturze forum i paru recenzji.

Przewagi wbudowanego 3G:
- jedno urządzenie, a więc wygoda
- cena (porządny router 3G to z tego co widziałem koło 250-300 zł, różnica między modelami tabletów z 3G i bez 3G z reguły jest niższa)

Przewagi zewnętrznego 3G:
- do niektórych routerów można podpiąć zewnętrzną antenę
- router można położyć tam, gdzie jest najlepszy sygnał
- osobna bateria (do tego są modele z wymienialnymi bateriami) zasila 3G, więc teoretycznie powinno to gwarantować więcej czasu na surfowanie
- przy jakichś zmianach w działaniu Aero2 zewnętrzny router łatwiej przekonfigurować tak, żeby współpracował z tą siecią

Czy mocno wymyślam? Bo początkowo jakoś automatycznie zakładałem, że wbudowany modem 3G to wygoda i w ogóle same zalety, a teraz nagle zmieniłem zdanie i sam się zastanawiam na ile moje argumenty są sensowne i czy pomijam jakieś ważne kwestie.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
02-10-2012, 09:12 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-10-2012 09:18 przez Janeo.)
Post: #2
RE: tablet z wbudowanym czy zewnętrznym 3G?
Rozwiązanie z MiFi jest wg mnie alternatywą tylko dla tych, co nie mają, czy też nie mogą mieć zwykłego internetu w domu (WiFi). Jeśli się taki ma, to argument, że można lepiej chwycić sygnał ustawiając routerek łatwo w każdym miejscu gdzie sygnał jest najlepszy, dotyczyłby tylko innych POMIESZCZEŃ poza domem. Na łonie natury, w kawiarni etc ma się routerek i tak w kieszeni.
Oczywiście to dużo lepsze rozwiązanie niż modem USB.
Tak poza tym jak czytam, rozładowuje się przez 1 dzień przy intensywnym użytkowaniu (można założyć, że przez 2 dni przy zwykłym). Na wynos mamy 2 urządzenia, a nie jedno jak przy tablecie 3G.

Ale jak się napaliłeś na Nexusa 7, to nie masz wyjścia, ten tablet nie przewiduje wersji z 3G :]
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
02-10-2012, 09:21
Post: #3
RE: tablet z wbudowanym czy zewnętrznym 3G?
Działanie routera Mi-Fi to około 5h.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
02-10-2012, 10:25 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-10-2012 11:32 przez Janeo.)
Post: #4
RE: tablet z wbudowanym czy zewnętrznym 3G?
Ooo, to zupełnie odpada, 5h i znów wymiana baterii...
@węflon: Samsung P3100 Galaxy Tab 2 7.0 3G 8GB za 1300 zł z wysyłką (Nexus 7 - 1000 zł). Galaxy Tab2 ma 5. miejsce ECONO i 10. POWER wg rankingu http://www.chip.pl/ranking/sprzet-mobilny/tablety , a więc piękny wynik. Markowy i niewiele wolniejszy, a ma dodatkowo:
- modem 3G
- gniazdo SD dla powiększenia tej pamięci dodatkowo o 64GB (w Asusie 16GB i koniec)
- 'własny' HDMI, prawdopodobnie chodzi o wykorzystanie do tego celu gniazda micro USB przez opcjonalną, płatną przejściówkę MHL dla HDMI w cenie ok. 38 zł z przesyłką Smile (w Asusie takiej opcji brak).
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
02-10-2012, 11:26
Post: #5
Odp: tablet z wbudowanym czy zewnętrznym 3G?
Miałem doświadczenie z parą e585(e586)+ kindle fire, byłem nawet zadowolony ale wkurzało mnie noszenie dwóch urządzeń (już i tak mam dwie komórki że sobą) to pamiętać żeby zabierać je było irytujące i wyciąganie z kieszeni żeby sprawdzić czy jest włączone może to szczegóły ale trochę drażniące. trochę też na zamianę na galaxy tab z 3g wpłynęło pewne ograniczenie kindla fire (który ktoś określił w części celnie jako narzędzie do zakupów na amazonie), o nexusie czytałem wiele pozytywów sam przez chwilę się zastanawiałem ale zostaje przy gtab zawsze można z niego zadzwonić poza tym Smile

Wysyłane z mojego GT-P1000 za pomocą Tapatalk 2
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
02-10-2012, 12:13
Post: #6
RE: tablet z wbudowanym czy zewnętrznym 3G?
@Janeo

Czytałem gdzieś recenzję któregoś z routerów Huaweia, który niby ma te 5h, ale wytrzymał cały dzień, bo ma jakąś funkcję dzięki której wyłącza się, jak jest nieużywany. Do tego w niektórych modelach baterie są wymienialne, zawsze można w kieszeni trzymać rezerwową i wymienić, jak stara się wyczerpie. Na logikę biorąc, to tablet z wbudowanym 3g ma jedną baterię, a tablet + router mają dwie albo trzy jak ma się rezerwową. Nie powinno chyba być tak, że jedna bateria pociągnie dłużej niż dwie, nie mówiąc już o trzech.

Z tym kładzeniem routera tam, gdzie jest lepszy sygnał to faktycznie racja, poza domem się to nie przyda.

Jeśli chodzi o slot microSD, to prawie wszystkie routery 3G mają takowe wbudowane i udostępniają kartę jako dysk sieciowy, nie wiem tylko jak to wpływa na długość ich działania na baterii.

Galaxy Tab jest niezły, ale na Nexusa napaliłem się głównie dzięki Tegrze 3 i grom, w jakie na tym urządzeniu można pograć. Galaxy Tab ze swoim dwurdzeniowym procesorem tutaj wymięka. Troszkę boli mnie brak aparatu w Nexusie, ale ten z Galaxy Taba ponoć jest beznadziejny (flesza zdaje się nie ma nawet i autofocusa).

@spag

Ten Twój router nie miał takiej funkcji, że jak nie był używany, to przechodził w stan uśpienia i automatycznie uruchamiał się znowu, jak był potrzebny? Bo to chyba rozwiązuje problem sprawdzania tego, czy jest włączony.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
02-10-2012, 12:36
Post: #7
Odp: RE: tablet z wbudowanym czy zewnętrznym 3G?
(02-10-2012 12:13)węflon napisał(a):  @spag

Ten Twój router nie miał takiej funkcji, że jak nie był używany, to przechodził w stan uśpienia i automatycznie uruchamiał się znowu, jak był potrzebny? Bo to chyba rozwiązuje problem sprawdzania tego, czy jest włączony.

Na pewno się rozlaczal i nawiązywał łączność gdy była potrzeba ze strony tabletu (otwarcie strony itp) ale czasem byly wypadki ze się rozładował lub coś wifi zdziwialo (niby wifi jest standardem a wiele urzadzen tez wydziwia z ruterami) więc trzeba sprawdzać na dłuższą metę to irytuje Big Grin bo nie wiesz czy problem z siecią czy urządzeniem

Z tym dostępem do microsd to są kłopoty po wifi chyba tylko sprawnie działa na e585
Wysyłane z mojego GT-P1000 za pomocą Tapatalk 2
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
02-10-2012, 12:52
Post: #8
RE: Odp: tablet z wbudowanym czy zewnętrznym 3G?
(02-10-2012 12:36)spag napisał(a):  Na pewno się rozlaczal i nawiązywał łączność gdy była potrzeba ze strony tabletu (otwarcie strony itp) ale czasem byly wypadki ze się rozładował lub coś wifi zdziwialo (niby wifi jest standardem a wiele urzadzen tez wydziwia z ruterami) więc trzeba sprawdzać na dłuższą metę to irytuje Big Grin bo nie wiesz czy problem z siecią czy urządzeniem

No trochę mnie zniechęcasz tutaj, wbudowane modemy pewnie tego typu problemów nie robią. W teorii koncepcja routera 3g brzmi świetnie, ale jeśli w praktyce są takie problemy, to faktycznie trochę niewygodne może być używanie takiego urządzenia.

(02-10-2012 12:36)spag napisał(a):  Z tym dostępem do microsd to są kłopoty po wifi chyba tylko sprawnie działa na e585
Wysyłane z mojego GT-P1000 za pomocą Tapatalk 2

No to byłby problem, bo nawet 16GB to trochę mało, a Nexus wyższych opcji nie oferuje. No ale jeśli wina leży po stronie tabletu, to pewnie na xda coś wykombinują.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
02-10-2012, 13:36
Post: #9
Odp: tablet z wbudowanym czy zewnętrznym 3G?
Co do karty microsd w ruterach to chyba w wątku o e586 jest dyskusja póki co to e585 jest tak jak to powinno być, w razie czego możesz kupić jakiś tani telefon z androidem który będzie robił za ruter i jeśli on obsługuje karty 16GB+ to jedyne sensowne rozwiązanie żeby jego potraktować jako dysk (chociaż nie wiem jak to jest z przeglądaniem zawartości telefonu, możesz też kuku jak e586)

Ja cię nie zniechecam Smile wskazuje tylko co mnie irytowało, w kindlu miałem 8GB i by mieć pewność że wszystko nie zawiedzie, trzymałem backup więc też było mniej dostępne na pliki .

Wysyłane z mojego GT-P1000 za pomocą Tapatalk 2
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-10-2012, 21:32
Post: #10
RE: tablet z wbudowanym czy zewnętrznym 3G?
W e586 karta tylko przez usb. W telefonach z androidem można przez wi-fi przeglądać/edytować/ściągać/usuwać itd. całą zawartość urządzenia.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-10-2012, 02:46
Post: #11
RE: tablet z wbudowanym czy zewnętrznym 3G?
Zauważyłem, że sporym powodzeniem cieszy się router ZTE MF60. Faktycznie wygląda nieźle, na allegro można go znaleźć i za 250 zł, a na aukcjach pewnie jeszcze taniej. Chyba nie ma tańszego routera z wyjściem antenowym i wymienną baterią, prawda?

Tylko ten slot microSD wydaje się być bezużyteczny. Na tę chwilę nie znalazłem na xda żadnych rozwiązań pozwalających na wykorzystanie przez Nexusa 7 karty microSD włożonej do MiFi. Czyli pewnie nie da się na karcie zainstalować gry albo umieścić muzyki tak, żeby potem androidowy odtwarzacz miał do niej dostęp. A nawet gdyby się dało, to obawiam się trochę o zużycie baterii routera, bo przy ciągłym odczycie/zapisie danych na karcie czas pracy mógłby być dramatycznie krótki.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-10-2012, 08:08 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-10-2012 08:17 przez Janeo.)
Post: #12
RE: tablet z wbudowanym czy zewnętrznym 3G?
Jak czytać Twoje dylematy, to podejrzewam Asusa o marketingowy chwyt. Pierwszy tablet czterordzeniowy szybki i tani - to przyciąga uwagę, nawet poważne braki (wg mnie dyskwalifikujące tego typu urządzenie) potrafią być akceptowalne.
Może poczekaj z pół roku... Na pewno Asus drugim modelem, lub konkurencja, wypuszczą taki sam ale z wbudowanym modemem i z czytnikiem? Asus ustalił niską cenę, więc nowy byłby może nie więcej jak 300 zł droższy?

PS: ja też nie chcę Cię zniechęcać. Możesz przecież kupić tego, a później jak wyjdzie nowy model odprzedać (oczywiście z jakąś ze stratą, bo nie tylko Ty wpadniesz na ten pomysł Smile)
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-10-2012, 16:11
Post: #13
RE: tablet z wbudowanym czy zewnętrznym 3G?
Tablet potrzebuję na teraz, najbardziej intensywnie będę go używał właśnie przez najbliższe pół roku. Po prostu staram się znaleźć jakieś rozwiązanie likwidujące albo chociaż ograniczające jego braki. Działający slot microSD w routerze 3G zostawiłby już tylko brak aparatu jako poważną wadę, a to jakoś przeżyję.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
29-10-2012, 19:22
Post: #14
RE: tablet z wbudowanym czy zewnętrznym 3G?
Jeżeli pamiętam to Samsung Galaxy Tab 2 ma modem wbudowany i czytnik kart. Jest tam też jakiś aparat.
Za to wszystko trzeba dać ciut więcej niż za Nexusa - Twój wybór.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
29-10-2012, 21:02
Post: #15
RE: tablet z wbudowanym czy zewnętrznym 3G?
Większość (ale nie wszystkie) Taby Samsunga występują w wersji WiFi i 3G. Dwójki to też są już chyba dwie: 10" i 7".
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
29-10-2012, 21:02
Post: #16
RE: tablet z wbudowanym czy zewnętrznym 3G?
W ogóle, tablet bez wbudowanego modemu to kompletne nieporozumienie. Atutem tabletu są niewielkie wymiary i przez to poręczność. Z wystającym cyckiem jest do bani. Jak już decydowałbym się na taki cycek, to w netbooku Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
29-10-2012, 22:01
Post: #17
RE: tablet z wbudowanym czy zewnętrznym 3G?
Tablet z wystającym modemem to oczywiście nieporozumienie, dlatego rozpatruję tylko MiFi.

Problem się jednak raczej rozwiązał. Google dziś ogłosiło Nexusa 7 z 32GB i 3G za 299$, premiera 13 listopada. Czyli w Polsce pewnie pojawi się w grudniu, myślę że można liczyć na jakieś gwiazdkowe promocje. Trochę mi się nie uśmiecha czekać tak długo, bo tak jak pisałem sprawa jest dość pilna, no ale przegapić takiej oferty po prostu nie wypada.

Ceny w Polsce będą wyglądały pewnie mniej więcej tak:
Nexus 7 16GB - 199$ = ok. 850 zł (tyle obecnie kosztuje wart 199$ Nexus 7 8GB)
Nexus 7 32GB - 249$ = ok. 960 zł (tyle obecnie kosztuje wart 249$ Nexus 7 16GB)
Nexus 7 32GB 3G - 299$ = pewnie ok. 1100-1200 zł

Zatem te 50$ różnicy pomiędzy modelem 32GB z 3G i bez 3G to w najgorszym razie będzie niecałe 250 zł, a w najlepszym niewiele ponad 100 zł. W takim wypadku zwyczajnie nie opłaca się kupować modelu bez 3G i dokupywać MiFi, który poniżej 250 zł raczej nie schodzi, a i w tej cenie można dostać głównie używane modele.

Pytanie tylko, czy Nexus 7 3G będzie działał z Aero2.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
29-10-2012, 22:50
Post: #18
RE: tablet z wbudowanym czy zewnętrznym 3G?
Jeżeli Nexus z 3G obsłuży Aero2 to już wiem na co wymienię moją 16tkę
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
29-10-2012, 23:29
Post: #19
RE: tablet z wbudowanym czy zewnętrznym 3G?
Czy możecie wykazać w czym tablet jest lepszy od netbooka, poza mazaniem palcem po ekranie? Tongue
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
30-10-2012, 00:15
Post: #20
RE: tablet z wbudowanym czy zewnętrznym 3G?
To tak próbować wyjaśnić, w czym jest lepszy skuter od ścigacza.
1. Spróbuj dowieźć pizzę ścigaczem
2. Spróbuj motorynką poszaleć po autostradzie

Te urządzenia są po prostu do czegoś innego.
Dla mnie tablet to narzędzie przede wszystkim do konsumpcji treści - raczej jednej na raz (oraz grania). Netbook to namiastka laptopa - lżejszy i dłużej działa na baterii, ale daje pełną wielozadaniowość i funkcjonalność komputera, czego w tablecie nigdy nie będzie. Sprawę nieco komplikuje takie coś, jak Asus Transformer, ale to jednak ciągle Android.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Tablet Lenovo Idea Tab A3000-H problem z aplikacją YouTube bogdanzieba 4 7 583 03-04-2016 21:13
Ostatni post: bogdanzieba
  Sony xperia Z2 tablet + zewnetrzny modem 3G ? zdzichu 6 5 952 12-02-2015 11:04
Ostatni post: zdzichu
Information Huawei Honor Tablet 8 3G K4r0lSz 0 2 831 30-09-2014 06:58
Ostatni post: K4r0lSz
  Kiano Tablet z GPS i modem 3G 7dziadek 22 32 047 30-07-2014 18:04
Ostatni post: maniekmazowsze
  Tablet - brak "Sieci komórkowe" w Android 2.3 a podłączenie do Aero2 rachman 17 23 964 18-05-2014 14:26
Ostatni post: rachman