[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przemysłowy modem LTE
15-11-2017, 18:19 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-11-2017 04:45 przez szopen.)
Post: #1
Przemysłowy modem LTE
Witam serdecznie!,
Poszukuję modemu LTE do firmy. Niestety pomimo, że jest to centrum Bydgoszczy (85-023) nie ma możliwości podłączenia żadnego sensownego internetu stacjonarnego (ew. ORANGE wyceniło inwestycję na 75 000 zł netto). Stąd mój pomysł, aby skorzystać z internetu LTE. Jako że pracujemy na kilkunastu stanowiskach, posiadamy kilkadziesiąt urządzeń w sieci wewnętrznej jesteśmy zainteresowani przemysłowym modemem LTE. Niestety nie znam się zbytnio na sieciach bezprzewodowych, dlatego zwracam się do Was o pomoc. Czy mógłby ktoś polecić jakiś modem? Z tego co przeglądałem w internecie nie ma zbyt wiele ciekawych ofert, tylko jakieś amatorszczyzny to podłączenia kamer, parkomatów itp.
Przykładowo znalazłem coś takiego:
http://tinyurl.com/yaq4b3ls
Czy takie urządzenie zapewniło by jakąś sensowną kulturę pracy? Do tego pewnie byłaby potrzebna jakaś porządna antena, pojawia się jednak problem długości anteny (serwerownia jest w piwnicy). Pewnie od jakiejś odległości nie opłaca się już ciągnąć anteny i lepiej pociągnąć ethernet. Jakiego dostawcę internetu polecacie? (Koszt nie gra roli)

///mod: link podmieniony na niepozycjonujący
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-11-2017, 21:00
Post: #2
Przemysłowy modem LTE
Kompletnie nie znam tego urządzenia, trudno mi się wypowiedzieć.
Z tych nieco bardziej profesjonalnych znam tylko mikrotiki z wbudowanymi modemami - ale sprzęt ma ledwie kilka miesięcy więc trudno mi się wypowiedzieć co do niezawodności, ale do tej pory ich sprzęt działał niezawodnie - ogólnie jak chcesz u klienta mieć rozwiązanie "podłącz-zapomnij" to właśnie mikrotiki do tej pory w tej klasie cenowej sprawdzają się bardzo dobrze.

Jeżeli potrzebujesz obudowy przemysłowej, to pewnie to wyżej się bardziej sprawdzi, ale nie znalazłem informacji, czyje modemy są w środku (na pewno użyli czegoś znanego typu Ericsson albo Sierra Wireless) i jaki system jest w środku (własny wynalazek, czy coś sprawdzonego i znanego). A nic bardziej nie niepokoi, niż brak przejrzystości pod względem konfiguracji takich rozwiązań.

Co do anten - projektujesz instalację na daną okolicę i pasma, jakie obsługuje wybrany operator lub wybrani operatorzy. Kabel może mieć nawet 10-15m jak instalację dobrze zaprojektujesz. Zysk anteny i rodzaj dobierasz do potrzeb. Bez pomiarów i orientacji w terenie nie ma sensu nic kupować.

Oferta operatorów - nie powiedziałeś do czego potrzebne łącze (czy potrzebujesz IP zewnętrznego, czy nie) oraz jaki wolumen ruchu przewidujesz. Jak powyżej 200-400 GB miesięcznie, to z pewnością będą problemy z ograniczaniem wydajności (niezależnie od tego co próbują mówić, że wcale nie). Operatora dobierasz do potrzeb - zaczynasz od sprawdzenia wydajności LTE na wszystkich pasmach każdego z operatorów (możesz to zrobić np. za pomocą modemu E3372 odpowiednio zmodyfikowanego, np. ode mnie) + karty wszystkich operatorów (prepaidy na testy wystarczą).

Jak wiesz który operator chodzi najlepiej, sprawdzasz oferty firmowe i negocjujesz.

Warto pomyśleć o tym, żeby mieć karty dwóch operatorów, bo pewne jest, że prędzej czy później któryś będzie miał awarię krajową i net padnie. I nie powinny to być karty T-Mobile i Orange, bo to w zasadzie jeden operator od strony technicznej.

I ogólnie - Nawet LTE nie zastąpi definitywnie łącza stacjonarnego - mimo najlepszych chęci operatorów. Na pewno prędzej czy później może się okazać, że resetowanie łącza będzie potrzebne, a awarie będą się zdarzały częściej, niż przy jakimkolwiek łączu stałym.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
16-11-2017, 11:37
Post: #3
Przemysłowy modem LTE
Netia oferuje LTE dla przedsiębiorców w lokalizacjach gdzie o połączenie miedziane i optyczne trudno. Oferta jest raczej tylko do sytuacji awaryjnych albo małych firm, ale możesz się do nich zgłosić i dowiedzieć ile się da na ten temat. Potem na bazie tego co powiedzą możesz spróbować tego, co pisze jakub - własne modemy i dwa łącza od różnych operatorów. A dalej najlepiej router który będzie to przełączał/agregował w zależności od potrzeb).
Tylko że nawet najlepsze LTE, WiMAX czy satelita to nie jest mur-beton, różne rzeczy mogą się zdarzyć i połączenie kablowe trudno w ten sposób zastąpić. Chociaż LTE od RBM u mnie będzie już ze dwa lata z uptimem w okolicach 98% Wink
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Modem ZTE MF286 czy potrzebne zewnętrzne anteny bogdanzieba 4 3 047 09-03-2021 13:02
Ostatni post: jakubd
  Modem mPcie Huawei ME909s-120 nie działa z LTE Yellow 8 5 334 17-04-2019 16:06
Ostatni post: szopen
  USB Modem na 4G LTE do USA dandanio 1 2 666 06-06-2018 04:49
Ostatni post: szopen
  Czy na rynku jest jakiś modem LTE+ podobny do E3372? orgasmusmaximus 7 8 139 17-12-2017 09:58
Ostatni post: jakubd
  Jaki modem kupić dla Dovado? Vuko2000 1 2 557 12-08-2017 20:44
Ostatni post: jakubd